توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  لقب امام پنجم به معنای شکافنده

  1 بازدید

  لقب امام پنجم به معنای شکافنده را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  رهیافته

  رهیافته

  به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) حضرت امام محمدباقر (علیه السلام) پنجمین امام شیعیان جهان در روز جمعه (یا دوشنبه یا سه شنبه) اول (غره) ماه رجب یا به روایتی سوم ماه صفر سال ۵۷ هجری قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود.

  پدر ارجمندش حضرت امام سجاد (علیه السلام) پسر امام حسین (علیه السلام) و مادر گرامیش ام عبدالله، فاطمه دختر امام حسن مجتبی(علیه السلام) است و بنابراین امام محمدباقر (علیه السلام)اولین امامی است که از نسل هر دو فرزندان امام علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) یعنی امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) می‌باشد.

  حضرت امام سجاد (علیه السلام) پس از تولد فرزند بزرگوارش، او را در آغوش گرفت و نوازش کرد و بر گوش راست او اذان و بر گوش چپش اقامه خواند و این مولود مبارک را «محمد» نام نهاد.

  حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام)در مورد مادر گرامی پیشوای پنجم شیعیان می‌فرماید: «آن بانو (فاطمه دختر امام حسن مجتبی (علیه السلام)) صدیقه‌ای بود که همانند او در میان فرزندان امام حسن علیه السلام دیده نشده است.»

  از قول حضرت امام باقر (علیه السلام)هم واقعه‌ای شگفت انگیز در مورد آن بانوی ارجمند بیان شده که بیانگر مقام والای ایشان است. امام باقر(علیه السلام)می‌فرماید: «مادرم نزدیک دیواری نشسته بود که ناگهان دیوار شکافته شد و ما صدای هولناک فرو ریختن دیوار را شنیدیم. در این حال، مادرم دست خود را بلند کرد و به سوی دیوار گرفت و گفت: نه، به حق مصطفی صلی الله علیه و آله سوگند یاد می‌کنم که خداوند اجازه سقوط به تو نداده است. پس دیوار در هوا معلق ماند تا مادرم از آن بگذشت. پس از آن، پدرم امام سجاد علیه السلام، یک صد دینار از برای مادرم صدقه داد.»

  کنیه امام باقر (علیه السلام) «ابوجعفر» و معروف‌ترین لقب ایشان «باقر العلوم» به معنای شکافنده علوم است، زیرا آن حضرت (علیه السلام) شکافنده معضلات فکری و حل کننده مسائل و پیچیدگی‌های علوم، و در گستردگی دانش و معارف، سرآمد و شخصیت منحصر به فرد عصر خویش بود.

  شاکر، هادی، امین، صابر، ذاکر، جامع و حاضر از دیگر القاب آن حضرت (علیه السلام) است که هر یک بر وجه خاصی از کمالات و فضایل آن حضرت (علیه السلام) دلالت دارد.حضرت امام محمدباقر (علیه السلام) همزمان با واقعه جانگداز عاشورا در سال ۶۱ هجری، در سن ۴ سالگی بود که به همراه پدر و در کنار جد عزیزش حضرت سیدالشهداء(علیه السلام) در کربلا حضور داشت.

  آن حضرت(علیه السلام) در زمان شهادت پدر بزرگوارشان امام سجاد(علیه السلام) در سال ۹۴ هجری قمری، ۳۶ سال سن داشت که امامت شیعیان را عهده دار شد.مدت امامت پنجمین پیشوای شیعیان جهان تا زمان شهادت ایشان، ۱۹ سال و دو ماه بود.

  علم و دانش امام محمد باقر (علیه السلام)همانند دیگر ائمه اطهار (علیه السلام)، از سرچشمه وحی نشأت می‌گرفت و هیچ کس در آن زمان به پایه علمی ایشان نمی‌رسید.

  آوازه منزلت علمی امام (علیه السلام)به حدی بود که همه تاریخ نویسان، اعم از مسلمان و غیر مسلمان، در توصیف کمالات ایشان بدون استثنا به مقام علمی آن حضرت (علیه السلام) اشاره نموده اند.

  حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) همانند اجداد پاکش عابدترین فرد روزگار خود محسوب می‌شد و در عبادت، الگوی راستین عابدان بود. اما علیرغم کثرت عبادت هرگز به گوشه نشینی و دوری از فعالیت‌های اجتماعی روی نیاورد، گر چه به قول امام صادق (علیه السلام)؛ «آن قدر شب‌ها نماز می‌خواندند که در نتیجه ایستادن در حال نماز، پا‌های ایشان ورم می‌کرد.» و به گفته ابن صباغ؛ «تمام عمر امام علیه السلام در راه طاعت خدا بود.»

  آن امام همام (علیه السلام)با این همه، خود را در عبادت خدا قاصر می‌دید و می‌فرمود: «چه کسی می‌تواند، چون علی علیه السلام خدا را عبادت کند؟»

  حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) سرانجام در سال ۱۱۴ هجری قمری و در سن ۵۷ سالگی با توطئه مرموز و مخفیانه هشام بن عبدالملک دهمین خلیفۀ اموی در شهر مدینه مسموم شد و به شهادت رسید و پیکر پاکش در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

  مرقد نورانی شریف آن حضرت (علیه السلام)، در کنار مرقد جد بزرگوارشان امام حسن مجتبی (علیه السلام)پدر ارجمندشان امام سجاد (علیه السلام) و فرزند عزیزشان امام جعفر صادق (علیه السلام) قرار دارد و زیارتگاه و ملجأ شیعیان، عاشقان و ارادتمندان است.* معجزه‌ای از امام محمد باقر(علیه السلام) در کتاب‌های تاریخی، معجزات فراوانی از امام محمدباقر (علیه السلام) نقل شده است. عبدالله بن عطاء مکی در یکی از آن‌ها می‌گوید: «به اشتیاق دیدار روی امام باقر علیه السلام از مکه به مدینه آمدم. شبی که به مدینه رسیدم، باران شدید و سرمایی سخت بیداد می‌کرد. من که نیمه شب به در خانه حضرت رسیده بودم، با خود گفتم: اکنون برای در زدن دیر شده است. پس بهتر است تا صبح همین جا بمانم و صبح هنگام به خدمت ایشان مشرف شوم. در این هنگام، صدای امام(علیه السلام)را شنیدم که می‌فرمود: در خانه را برای ابن عطاء باز کنید که امشب، سرمای سخت و آزار باران را به خاطر ما تحمل کرده است.»

  * تصریح پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) به امامت حضرت باقرالعلوم (علیه السلام)

  پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) در ضمن روایات زیادی به مسأله امامت امام محمد باقر (علیه السلام) تصریح فرموده اند که از مهم‌ترین آن روایات، روایت جابر بن عبدالله انصاری است. محمد بن مسلم می‌گوید: «در کنار جابر نشسته بودیم که امام سجاد علیه السلام همراه با فرزندشان محمد وارد شدند. حضرت سجاد علیه السلام به پسر بزرگوارشان دستور دادند که جابر را که در آن ایام پیرمرد و نابینا شده بود احترام کند. وقتی این کودک پیشانی جابر را به عنوان احترام بوسیدند، جابر پرسید: این کودک کیست؟ امام سجاد علیه السلام فرمودند: پسرم محمد است. جابر، محمد را در آغوش گرفت و گفت:‌ای محمد!، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به تو سلام می‌رساند. حاضران از جابر توضیح بیشتر خواستند. جابر گفت: روزی در خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بودم که فرمودند:‌ای جابر! تو آن قدر زنده می‌مانی که حتی فرزندم، محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب را که نامش در تورات، باقر است، می‌بینی. وقتی او را دیدی، سلام مرا به او برسان.»

  منبع: برنا

  منبع مطلب : rahyafteha.ir

  مدیر محترم سایت rahyafteha.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا امام محمدباقر(ع) را شکافنده علوم لقب داده‌اند؟

  چرا امام محمدباقر(ع) را شکافنده علوم لقب داده‌اند؟

  به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از استان مرکزی، امام محمد باقر (ع) پنجمین اختر فروزان آسمان امامت و هفتمین گوهر عرش عصمت است. ایشان سوم صفر سال 57 هجری یا به روایتی دیگر سال 56 هجری، در مدینه به دنیا آمد. نام او «محمد» و کنیه اش «ابو جعفر»است. آن حضرت القاب بسیاری داشت که از آن میان لقب باقر یا باقر العلم (شکافنده علوم) از همه مشهورتر است.

  امام باقر(ع)، در طول زندگی خود، به نشر و گسترش حقایق و معارف الهی پرداخت. مشکلات علمی را تشریح نمود. جنبش علمی دامنه داری به وجود آورد که مقدمات تاسیس یک دانشگاه بزرگ اسلامی را که در دوران امامت فرزند گرامیش امام صادق به اوج عظمت رسید، پی ریزی کرد که آوازه علوم و دانش های امام باقر چنان اقطار اسلامی را پر کرده بود که لقب «باقرالعلوم» (گشاینده دریچه‏‌های دانش و شکافنده مشکلات علوم) به خود گرفته بود.

  ابن حجر هیثمی یکی از دانشمندان زمان محمد امام باقر(ع) می‏نویسد؛ محمد باقر به اندازه‏ای گنج های پنهان معارف و دانش‌ها را آشکار ساخته، حقایق احکام و حکمت‌ها و لطایف دانش‌ها را بیان نموده که جز بر عناصر بی بصیرت یا بد سیرت پوشیده نیست. از همینجاست که وی را شکافنده و جامع علوم، و برافرازنده پرچم دانش خوانده‌‏اند.

  امام پنجم در علم، زهد، عظمت و فضیلت سرآمد همه بزرگان بنی هاشم بود. مقام بزرگ علمی و اخلاقی او مورد تصدیق دوست و دشمن بود. به قدری روایات و احادیث، در زمینه مسائل و احکام اسلامی، تفسیر، تاریخ اسلام، و انواع علوم، از حضرت به یادگار مانده است که تا آن روز از هیچ یک از فرزندان امام حسن و امام حسین(ع) به جا نمانده بود. رجال و شخصیت‌های بزرگ علمی آن روز، نیز عده‏ای از یاران پیامبر(ص) که هنوز در حال حیات بودند، از محضر حضرت استفاده می‏کردند.

  جابر بن یزید جعفری و کیسان سجستانی(از تابعین) و فقهایی همچون ابن مبارک، زهری، اوزاعی، ابوحنیفه، مالک، شافعی، زیاد بن منذرنهدی از آثار علمی او بهره‏مند شده، سخنان حضرت را، بی‌واسطه و گاه با چند واسطه، نقل نموده‌‏اند. کتب و مؤلفات دانشمندان و مورخان اهل تسنن مانند: طبری، بلاذری، سلامی، خطیب بغدادی، ابونعیم اصفهانی، و کتبی مانند موطا مالک، سنن ابی‌داود، مسند ابی‌حنیفه، مسند مروزی، تفسیر نقاش، تفسیر زمخشری، و ده ها نظیر این‌ها، که از مهم‌ترین کتب جهان تسنن است، پر از سخنان پرمغز پیشوای پنجم است و همه جا جمله «قال محمد بن علی» و یا «قال محمدالباقر» به چشم می‌‏خورد

  کتب شیعه نیز در زمینه‏‌های مختلف سرشار از سخنان و احادیث حضرت باقر (ع) است. هر کس کوچک‌ترین آشنایی با این کتاب‌ها داشته باشد، این معنا را تصدیق می‌‏کند.آثار درخشان علمی پیشوای پنجم و شاگردان برجسته‌‏ای که مکتب بزرگ وی تحویل جامعه اسلامی داد، پیشگویی پیامبر اسلام (ص) را عینیت بخشد. راوی این پیشگویی «جابربن عبدالله انصاری» شخصیت معروف صدر اسلام است.

  جابر که یکی از یاران بزرگ پیامبر اسلام (ص) و از علاقه‏مندان خاص خاندان نبوت است، می‏گوید؛ روزی پیامبر(ص) به من فرمود؛ پس از من شخصی از خاندان مرا خواهی دید که اسمش اسم من و قیافه‏اش شبیه قیافه من خواهد بود. او درهای دانش را به روی مردم خواهد گشود.پیامبر(ص) هنگامی که پیشگویی را فرمود که هنوز حضرت باقر(ع) چشم به جهان نگشوده بود.

  سال‌ها از این جریان گذشت، زمان پیشوای چهارم رسید. روزی جابر از کوچه‏‌های مدینه عبور می‏‌کرد، چشمش به حضرت باقر افتاد. وقتی دقت کرد، دید نشانه‌هایی که پیامبر فرموده بود، در او هست. پرسید: اسم تو چیست؟، گفت: محمد بن علی بن الحسین.
  جابر بوسه بر پیشانی او زد و گفت: جدت پیامبر(ص) به وسیله من به تو سلام رساند!

  جابر از آن تاریخ، به پاس احترام پیامبر و به نشانه عظمت امام باقر (ع) هر روز دوبار به دیدار حضرت می‏رفت، او در مسجد پیامبر میان انبوه جمعیت می‏نشست. در پاسخ بعضی از مغرضان که از کار وی خرده‌‏گیری می‏‌کردند، پیشگویی پیامبر اسلام را نقل می‏‌کرد که بر این اساس و با توجه به پیشگویی پیامبر(ص) حضرت ملقب به باقر گشت.

  منبع مطلب : markazi.iqna.ir

  مدیر محترم سایت markazi.iqna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فلانی 16 روز قبل
  0

  لطفا جواب این را بنویسید🙏

  کیانا 1 سال قبل
  3

  بچه ها جواب میشه باقر

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید