توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قولنامه به نوشته ای میگویند که

  1 بازدید

  قولنامه به نوشته ای میگویند که را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  قولنامه

  قولنامه

  یکی از قراردادهای رایج بین عموم، قولنامه اموال منقول و غیرمنقول میباشد نوع آن و چگونگی تنظیم آن و دیگر شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت نیاز میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

  قولنامه چیست؟

  ورقه‌ای که خریدار و فروشنده در باب معامله‌ای می‌نویسند و امضا می‌کنند تا در مدت معیّن برای معاملۀ قطعی حاضر شوند.

  تنظیم قولنامه در عرف چگونه است؟

  گاهی اوقات خریدار و فروشنده قصد انجام معامله ای را در آینده دارند ولی شرایط انجام آن فعلا مقدور  نیست ، فلذا نوشته ای را بین خود تنظیم می کنند تا در زمان مشخصی در آینده به آن عمل کنند که به آن نوشته قولنامه می گویند .

  برای مثال ؛ خریدار قصد خرید خانه ای را از فروشنده دارد که ثمن معامله ( مبلغ ) کافی نمی باشد که فی مابین خود قولنامه ای را تنظیم میکنند و خریدار مبلغی را به عنوان بیعانه به فروشنده می دهد و الباقی ثمن را در تاریخ های ذکر شده در قولنامه پرداخت می کند و بعد از اتمام آن ، نسبت به تنظیم سند و انتقال مالکیت اقدام می کنند.

  در حقیقت در قولنامه ،اگر شروط و بندهای مناسب قید نگردد ،بیع یا معامله قطعی نیست و لکن در مبایعه نامه بیع قطعی است.

  و لکن در هر صورت در محکمه قاضی به نوع شروط مندرج در قولنامه توجه می کند تا به میزان اعتبار آن پی ببرد. در هر صورت با توجه به نوع مفاد و شروط مندرج در مبایعه نامه ،میزان اعتبار مبایعه نامه از قولنامه بیشتر است.

  وقتی قولنامه نوشته می‌شود یعنی بین خریدار و فروشنده یک سری قول و قرارهایی رد و بدل شده است.

  اعتبار قولنامه تا چه زمانی است:

  ۱٫ در هر صورت در اصل قولنامه مانند سایر قراردادهایی که طرفین برای انجام تعهدی تنظیم می کنند، در دادگاه معتبر است مگر خلاف آن اثبات گردد که به موجب آن می توان الزام طرف معامله ای را که از انجام تعهدش سر باز زده از دادگاه خواستار شد.

  ۲٫اگر فروشنده از حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال رسمی ملک به خریدار خودداری کند خریدار می تواند از دادگاه صالح درخواست نماید تا او را برای به نام زدن سند در دفترخانه مجبور کند اگر شروط آن محکم باشد.

  قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.

   روش و راهکار مهم در تنظیم قولنامه که باید به آن توجه داشته باشیم:

  ۱-سند ملک مورد معامله را شخصاً ملاحظه کنیم تا از مورد رهن و وثیقه بود آن اطمینان پیدا کنیم.

  ۲-قولنامه باید در سه نسخه تهیه شود.

  ۳-نوشتن تاریخ روز معامله

  ۴- ثبت مشخصات طرفین معامله ، به عنوان خریدار و فروشنده

  ۵-مورد معامله ، که می تواند زمین ، ساختمان ، باغ و … باشد.

  ۶-بهای مورد معامله

  ۷-شرایط قرارداد

  پیشنهاد ما برای شما:نحوه فسخ مبایعه نامه -فسخ مبایعه نامه از ناحیه فروشنده یا خریدار(صفرتا صد ) شرایط فسخ مبایعه نامه

  نکات کاربردی و مهم در تنظیم قولنامه:

  در تنظیم قولنامه و یا مبایعه نامه حتماً محکم کاری کنید. به این معنا که تعهدات طرفین حتما براساس قوانین کشوری در قرارداد لحاظ گردد تا در زمان تنظیم سند رسمی ملک، مشکلی بروز نکند.

  برای خرید ملک تا زمانی که خودتان به شخصه مراجعه نکرده و از وجود ملک مطمئن نشده اید، اقدام به امضای مبایعه نامه و قولنامه نکنید. البته رویت ملک به تنهایی کافی نیست. بلکه اسناد و مدارک را نیز به دقت کنترل کرده و از مالکیت آن اطمینان حاصل کنید.

  کمتر کسی می‌تواند هزینه ملک خریداری شده را نقدا و یکجا پرداخت کید. قطعاً شما نیز از جمله افرادی هستید که تنها به صورت اقساطی قادر به خرید ملک خواهید بود.

  اما برای اینکه بعدا در روند پرداخت هزینه‌ها مشکلی بروز نکرده و فروشنده نخواهد پیش از موعد از شما درخواست پول کند، حتماً تاریخ قسط‌ ها در مبایعه نامه مشخص شود. در مورد قولنامه نیز تعیین کنید اولین هزینه پرداختی در چه تاریخ و به چه میزان پرداخت شود.

  مبایعه نامه نوعی از قرارداد است که بیشترین کاربرد دارد. شما یک آپارتمان را پیش خرید می‌کنید و موظف هستید تا زمان آماده شدن ساختمان و تحویل سند، سه چهارم مبلغ را پرداخت کنید.

  اگر خریدار در پرداخت مبالغ در تاریخ‌های تنظیم شده کوتاهی کند، باید مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کند و اگر در زمان تحویل سند، فروشنده موفق نشده باشد بنا را به موقع آماده و تحویل دهد، لازم است مبلغی را به عنوان جریمه به فروشنده پرداخت کند.

  تفاوتی ندارد که خرید آپارتمان را از طریق مبایعه نامه انجام می‌دهید و یا در ابتدا به سراغ قولنامه می‌روید. در هر صورت به جز شما و فروشنده، باید نفر سومی به عنوان شاهد این قرارداد را امضا کند که معمولاً صاحبان بنگاه‌های معاملاتی این کار را انجام خواهند داد. این شاهد در صورت بروز مشکل، به صورت بی‌طرف در دادگاه شهادت خواهد داد.

  در ادامه بخوانید:میزان اعتبار قولنامه دستی

  تفاوت مبایعه نامه و قولنامه در چیست؟

  مبایعه نامه قراردادی است که طی آن بیع انجام شده است.بیع به قراردادی اطلاق می شود که طبق آن مالی به دیگری فروخته می شود.در نتیجه عرفاً قرارداد مکتوبی که بین طرفین(فروشنده و خریدار یا بایع و مشتری) تنظیم می گردد و بر اساس آن مالی در مقابل دریافت عوض یا بهاء یا قیمت فروخته می شود، مبایعه نامه به شمار می رود.این اصطلاح به صورت بیع نامه نیز به کار می رود و مفهوم آن تفاوتی با مبایعه نامه ندارد.

  گاهی افراد قصد خرید یا فروش مالی را دارند، ولی مقدمات آن فراهم نیست، مثلاً خریدار پول کافی ندارد و یا فروشنده باید نسبت به مفاصا (تصفیه) حساب های شهرداری و دارائی و غیره اقدام نماید در این حالت طرفین، قراردادی عادی تنظیم می نمایند و در آن متعهد می شوند در زمان و مکان مشخصی (دفتر اسناد رسمی) حضور یابند و با شرایط تعیین شده در قرارداد معامله را واقع سازند. به این قرارداد تنظیم شده قولنامه می گویند.

  منبع مطلب : davoodcheshmi.com

  مدیر محترم سایت davoodcheshmi.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  قولنامه چیست و نکات مهم آن طبق قوانین کشومان به چه صورت است

  قولنامه چیست و نکات مهم آن طبق قوانین کشومان به چه صورت است

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منبع مطلب : www.yasa.co

  مدیر محترم سایت www.yasa.co لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  قولنامه چیست؟

  قولنامه چیست؟

  در نوشته های پیشین در خصوص تفاوت مبایعه نامه و قولنامه نوشتیم و مواردی را عرض کردیم. اما قولنامه چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ با ما تا اخر برای یافتن پاسخ این پرسش همراه باشید.

  قولنامه چیست؟

  گاهی افراد قصد خرید یا فروش مالی (ملک و اتومبیل) را دارند ولی مقدمات لازم در حال حاضر وجود ندارد. مثلا خریدار نمی‌تواند مبلغ را یک‌جا بپردازد و یا فروشنده نمی‌تواند مال را تحویل خریدار دهد. اما هر دو بر سر فروش مال توافق دارند. در نتیجه توافقات خود را روی کاغذی به نام قولنامه می‌نویسند.

  وقتی قولنامه نوشته می‌شود یعنی بین خریدار و فروشنده یک سری قول و قرارهایی رد و بدل شده و فروشنده نباید مال را به دیگری بفروشد، خریدار هم باید تا مهلت تعیین شده پول را بپردازد. قولنامه یک سند عادی است یعنی اعتبار اسناد رسمی را ندارد. زیرا یک کاغذ است که به دست افراد عادی تنظیم شده و ماموران دولت در آن دخالتی نداشته‌اند. به عبارت دیگر گمان نکنید قولنامه سند خانه شماست و بخواهید با قولنامه کار را تمام کنید. تا وقتی به دفتر اسناد رسمی مراجعه نکنید و سند دریافت نکنید مالک تام‌الاختیار خانه‌ای که خریده‌اید نیستید.

  قولنامه چیست؟

  برای نوشتن قولنامه چه نکاتی باید رعایت شود؟

  بسته به اینکه خریدار یا فروشنده هستید برای تنظیم یک قرارداد قولنامه‌ای مطمئن باید توصیه‌های متفاوتی را رعایت کنند:

   محکم کاری قولنامه

  اگر هر یک از دو طرف معامله به قول و قرارهای موجود در قولنامه عمل نکند، طرف دیگر می‌تواند تقاضای «وجه التزام» کند. وجه التزام نوعی جریمه برای کسی است که تعهد خود را انجام نداده و میزان آن در قولنامه قید می‌شود و می‌تواند به سه صورت باشد:

  هر یک از طرفین اگر تعهد خود را انجام ندهد، طرف دیگر وجه التزام را دریافت کند و معامله به هم می‌خورد.

  حالت دوم این است که علاوه بر اینکه مبلغ تعیین می‌شود، کسی که تعهد خود را انجام نداده باید جریمه را بدهد، اما معامله به قوت خود باقی است و تعهد عقب افتاده را باید انجام دهد.

  یا اینکه توافق می‌کنند در روز مشخصی در دفترخانه حضور پیدا کنند، اگر هر کدام از دو طرف نیامدند، به ازای هر روز تاخیر، مبلغی به عنوان خسارت تعیین می‌شود.

  نکته مهم این است که کسی که تقاضای وجه التزام می‌کند، باید خود به درستی تعهداتش را انجام داده باشد.

   تفاوت قولنامه و مبایعه نامه

  مبایعه نامه یا بیع نامه، قرارداد خرید و فروش با یک‌سری شرایط است. در عمل، قولنامه و مبایعه نامه تفاوتی ندارند. آنچه که در عرف قولنامه نامیده می‌شود میان حقوق‌دانان به مبایعه‌نامه شهرت دارد.

  عقل حکم می‌کند که قرارداد قولنامه را با احتیاط بیشتری منعقد کنید چون قولنامه با بیع‌نامه فرق می‌کند و وعده بیع است. البته عقد تابع اراده باطنی افراد است و ممکن است شخصی که قولنامه‌ای را تنظیم کرده است بتواند با ارایه دلایل و مدارکی ثابت کند که آنچه واقع شده است بیع است.

  منبع مطلب : mobasher.ir

  مدیر محترم سایت mobasher.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهنا 9 روز قبل
  1

  سلام

  ناشناس 18 روز قبل
  0

  میشه بهم بگی معنی این رو قول نامه به نوشته ای می گویند ک

  0
  مهنا 9 روز قبل

  آرو راس میگی

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  ببخشید من هم نمی دانم

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید