توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قرص duphaston برای کیست تخمدان

  1 بازدید

  قرص duphaston برای کیست تخمدان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مصرف دوفاستون برای مشکل پلی کیستیک تخمدان | دکتردکتر

  مجله اینترنتی دکتردکتر از دی ۱۳۹۶ در راستای ارتقای فرهنگ سلامت ایرانیان فعالیت خود را آغاز کرد. به‌وجود آوردن بستری قابل اعتماد و کامل از اطلاعات پزشکی با استفاده از آخرین دانش روز دنیا از مهم‎‌ترین اهداف مجله است.

  در حال حاضر فعالیت مجله اینترنتی دکتردکتر، بر معرفی بیماری‌ها و علائم آن‌ها، معرفی مراکز درمانی و تجهیزات پزشکی متمرکز است.

  پرسش و پاسخ پزشکی از شاخص‌ترین امکانات مجله اینترنتی دکتردکتر است. سوال‌ها و دغدغه‌های پزشکی شما در این بخش توسط تیم پزشکی مجله پاسخ داده خواهند شد؛ شما همچنین می‌توانید تجربه‌های خود را از انتخاب پزشک تا راه‌های درمان در بخش پرسش و پاسخ با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

  منبع مطلب : drdr.ir

  مدیر محترم سایت drdr.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  قرص دوفاستون برای چه چیزی تجویز میشود؟

  قرص دوفاستون یک نوع قرص برای جلوگیری از سقط جنین می باشد مصرف قرص دوفاستون باعث بارداری می شود و همچنین مصرف این قرص باعث اضافه وزن بانوان می گردد زمانی که بانوان باردار لکه بینی مشاهده می کنند می توانند از این قرص با اجازه پزشک بانوان استفاده کنند. و یا مادران شیرده که در زمان شیردهی میخواهند از این قرص استفاده کنند به نکات مهم این محتوا دقت نمایند. خیلی از بانوان پرسیده اند که قرص دوفاستون را از چندم پریودی مصرف کنند و یا قرص دوفاستون خارجی یا ایرانی بهتر است در ادامه این مطلب به پرسش های در رابطه با مهم قرص دوفاستون و اثرات آن در بارداری می پردازیم.همچنین می توانید از مزایا قرص دوفاستون برای پسرزایی و یا تاخیر افتادن در پریود بهره مند شوید و تبادل نظر درباره قرص دوفاستون و جوش صورت و محتویات این قرص و نحوه تهیه آن داشته باشیم.
  به طور کلی این دارو برای درمان بیماری هایی که ناشی از فقدان پروژسترون می باشد استفاده می شود.هورمون استروژن بر اندومتر اثر می گذارد و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و با مصرف دوفاستون میزان ترشح این هورمون کنترل می شود .مصرف دوفاستون بر علایم بروز یایسگی مانند گرگرفتگی ، تعریف شبانه ، بی خوابی ، خشکی واژن ، سردرد ، نوسانات خلقی .... اثر می گذارد و علایم آن را کاهش و کنترل می کند.

  قرص دوفاستون حاوی چیست؟
  قرص دوفاستون ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، یک ترکیب مشتق شده از پروژسترون است که برای درمان بسیاری از بیماری های ناشی از فقدان درونی پروژسترون استفاده می شود.

  قرص دوفاستون چگونه کار می کند؟
  قرص دوفاستون یک نوعی از پروژسترون های مصنوعی می باشد که در مواردی که بدن نمی تواند پروژسترون تولید کند با مصرف این قرص بدن قادر به تولید پروژسترون می شود.
  یکی از مزیت های قرص دوفاستون شباهت زیاد ساختار شیمیایی آن به ساختار طبیعی می باشد و به لحاظ شیمیایی با تستوسترون ارتباطی ندارد و تاثیرات منفی مردانه را در بدن ایجاد نمی کند.
  در حین استفاده از دوفاستون ممکن است خونریزی های دوران قاعدگی نامنظم شوند.
  سوال رایج:در صورت داشتن کیست آندومتریوز 5 سانتی و مصرف قرص دوفاستون و اقدام به بارداری چقدر احتمال بارداری وجود دارد؟ جواب:مصرف قرص دوفاستون برای از بین بردن کیست آندومتریوز تجویز شده است اما معمولا برای ازبین بردن کیست های 5 سانتی عمل جراحی پیشنهاد می شود اما بسیاری از پزشکان مصرف این قرص را به مدت یک سال تجویز می کنند و در صورتی که جواب مثبتی ندهد جراحی را پیشنهاد می دهند و در مواقعی لاپاراسکوپی را تجویز می کنند تا هم کیست برداشته شود و از باز بودن لوله های رحمی اطمینان یابند.

  قرص دوفاستون چگونه عمل می کند؟
  در طول دوره دوم قاعدگی تخمدان ها پروژسترون تولید می کنند و این ماده در آندومتر فاز تکثیر را به تشریح تبدیل می کند .در نیمه اول پریودی آندومتر ضخیم می شود و رشدش متوقف می شود و پروتیین ها و هورمون های دیگر ممورد نیاز برای بارداری ترشح میشود اما در صورتی که بارداری اتفاق نیافتد سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و اندومتر ازبین می رود و قاعدگی رخ می دهد در واقع دیدروژسترون موجود در قرص دوفاستون موجب نظم در قاعدگی می شود .دیدروژسترون ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون می باشد.

  تفاوت بین پروژسترون مصنوعی (مانند دیدروژسترون) و پروژسترون طبیعی چیست؟
  بر خلاف پروژسترون طبیعی ، قرص دوفاستون به راحتی جذب می شود .قرص دوفاستون حاوی یک نوع پروژسترون مصنوعی که ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون می باشد و برای درمان بیماری های ناشی از فقدان پروژسترون مصرف می شود.قرص دوفاستون به راحتی جذب می شود اما پروژسترون طبیعی به راحتی جذب نمی شود. با این حال، بر خلاف پروژسترون مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مفید استروژن تداخلی ندارد. همچنین از نظر شیمیایی به تستوسترون مرتبط نیست، و بنابراین هیچ عوارضی مانند، هیرسوتیسم یا آکنه ندارد.

  درمان با دوفاستون
  1.همانطور که گفتیم قرص دوفاستون برای درمان اندومتریوز تجویز می شود و این قرص ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون می باشد.اضافه کردن پروژسترون با استروژن روند زنانگی را بهبود می دهد .در طول دوره قاعدگ در صورتی که بارداری رخ ندهد سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و اندومتری که برای آمادگی بارداری ایجاد شده بود از بین می رود .در واقع اندومتریوز رشد بافت آندومتر در خارج از رحم می باشد و با مصرف قرص دوفاستون و کنترل میزان پروژسترون به از ین رفتن آندومتریوز کمک می کند.
  2- درمان مشکلات قاعدگی با قرص دوفاستون
  اگر به هر دلیلی هورمون های بدن به صورت کنترل شده و به میزان مناسب تولید نشوند چرخه قاعدگی مختل می شود و باعث ایجاد مشکلاتی مانند خونریزی غیرطبیعی رحم می شود.قرص دوفاستون با تنظیم کردن میزان هورمون ها به منظم شدن چرخه قاعدگی کمک می کند.
  3- قرص دوفاستون برای درمان جایگزینی هورمون
  زنان در دوران یایسگی دچار کمبود استروژن می شوند و با مصرف قرص دوفاستون هورمون های مورد نیاز جایگزین می شود.کمبود هورمون ها در دوران یایسگی باعث گرگرفتگی ، تعریق شبانه ، بی خوابی ، خشکی واژن ف سردرد و نوسانات خلقی و عدم تمرکز می شود و ا مصرف دوفاستون و نتظیم میزان هورمون بدن این مشلات رفع می شوند.استروژن زیاد در بدن می تواند باعث ضخیم شدن میزان آندومتر در دوران یایسگی و منجر به سرطان رحم در این دوران شود.
  4- قرص دوفاستون برای درمان تغییر جنسیت
  قرص دوفاستون به روند زنانگی کمک می کند و برای رشد صفات جنسی زنانه مانند پستان ها و کاهش تولید تستوسترون استفاده می شود.

  عوارض قرص دوفاستون
  قرص دوفاستون مانند بسیاری دیگر از داروها عوارضی دارد از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  حالت تهوع
  درد سینه ها
  سرگیجه
  وزن کم
  خارش
  خونریزی نامنظم
  استفراغ
  جوش
  آمبولی ریوی
  لکه بینی
  تغییر در اشتها
  ورم نمودن قوزک پا
  ترومبوز شبکیه
  ترومبوفلبیت
  این عوارض عوارض رایجی است که اغلب در مصرف دوفاستون گزارش می شود.

  در چه صورت مصرف قرص دوفاستون منع می شود
  در صورتی که قصد بارداری داشته باشید.
  در صورتی که سابقه بیماری هایی مانند سرطان پستان، سرطان آندومتر و یا بیماری های کبدی داشته باشید.
  در صورتی که به قرص دوفاستون حساسیت داشته باشید.
  در صورت داشتن سابقه سکته مغزی و سابقع لختگی خون
  در صورتی که خونریزی غیرطبیعی از واژن داشته باشید و دلیل این خونریزی نامعلوم باشد.

  روش مصرف قرص دوفاستون
  میزان دوز مصرفی قرص و فاصله زمانی مصرف قرص به تجویز پزشک و درمان شما و بیماریتان بستگی دارد و ممکن است پزشک معالجتان برای 5 روز یا 1 ماه مصرف قرص را برای تثبیت اثرگذاریش تجویز کند .اما به طور کلی مصرف قرص دوفاستون دو بار در روز تجویز می شود.

  قرص دوفاستون را چند وقت باید مصرف کنم؟
  باز هم روزهای مصرفی قرص دوفاستون به تجویز پزشک معالج بستگی دارد اما معمولا از شب 14 یا 16 پریودی باید مصرف را شروع کنید و دربرخی موارد مجبور به مصرف این قرص در هر ماه از سیکل قاعدگی می باشید.معمولا مصرف قرص دوفاستون از 5 روز تا 1 ماه ممکن است مصرف شود.

  فراموش کردن قرص دوفاستون
  اگر قرص دوفاستون را فراموش کردید بلافاصله پس از به یاد آوردن مصرف کنید مگر این که زمان قرص بعدی رسیده باشد. در این حالت مصرف قرص قبلی لازم نیست. هیچ گاه دو قرص را باهم مصرف نکنید.

  روش نگهداری قرص دوفاستون
  قرص را باید در محیطی خشک و سرد با دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

  نقش قرص دوفاستون در حاملگی چیست؟
  در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا مصرف پروژسترون در دوران بارداری ممنوع می باشد زیرا سو مصرف پروژسترون می تواند عوارض بسیار خطرناکی از جمله مرگ جنین و سقط جنین را در پی داشته باشد.همچنین موجب نقص های زایمان در نوزادان مانند شکاف شکم و نقص قلب ، عضله سازی جنین دختر مانند موهای ناخواسته می شود. . در دوران بارداری باید حداقل داروهای ضروری مانند 5 میلی گرم اسید فولیک به صورت روزانه (مانند فولات) مصرف شود. اگر کم خونی دارید، باید آهن همراه با اسید فولیک مصرف کنید.
  میزان هورومون پروژسترون فقط در در مواردی خاص مانند بارداری با استفاده از تکنیک آی وی اف و در موارد سقط مشخص می شود.
  سوال رایج:در صورتی که قرص دوفاستون مصرف می کنید و قصد بارداری دارید آیا مجاز به ادامه مصرف قرص هستید؟
  به طور کلی این قرص مانع بارداری نمی شود .اما حتما باید برای مصرف همزمان این قرص و اقدام بارداری با پزشک خود مشورت کنید.مصرف دوفاستون علت های مختلفی دارد و حتما باید از علت تجویز قرص اطلاع کافی داشت.

  آیا قرص دوفاستون چاق می کند؟
  خیر.قرص دوفاستون به هیچ عنوان چاق نمی کند فقط احساس چاقی کاذب ایجاد می کند و موجب تورم بدن می شود و در بافت های چربی بدن و میزان اشتها هیچ تاثیری ندارد.

  آیا قرص دوفاستون باعث بارداری می شود؟
  همانطور که گفتیم قرص دوفاستون برای بیماری های ناشی از فقدان پروژسترون تجویز می شود و در صورتی که پروژسترون در بدن به اندازه لزوم ایجاد نشود چرخه قاعدگی دچار اختلالاتی می شود و در نتیجه می تواند بر تخمک گذاری و سلامت روند زنانگی تاثیر منفی بگذارد و در نتیجه اختلالاتی بر سیستم باروری ایجاد کند.در بسیاری از واقع موجب بیماری اندومتریوز می شود که خود مانع از بارداری می شود.پروژسترون به صورت مصنوعی در این قرص وجود دارد و با مصرف آن می توان به افزایش قدرت باروری کمک شایانی کرد.در واقع در بسیاری از موقع با رفع کمبود میزان پروژسترون مشکلات باروری هم حل می شود.

  قرص دوفاستون با چه داروهایی تداخل دارد؟
  بروموکریپتین ، ریفامپین ، فنی تویین و کارمابازپین داروهایی هستند که درصورت صرف حتما باید به پزشک معالج گزارش شود.

  نکاتی که باید در ارتباط با مصرف دوفاستون بدانید
  دو فاستون می تواند همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود.
  در صورت داشتن سابقه سرطان سینه یا سابقه سقط و بیماری های کبدی یا اندومتریوز باید با پزشک خود مشورت کنید.
  دارو را حتما زیر نظر پزشک و با تجویز پزشک معالج مصرف کنید.
  در صورتی که قرص دوفاستون را برای درمان ناباروری مصرف می کنید بهترین زمان برای نزدیکی جهت باردار شدن فاصله بین دو قاعدگی است.
  در صورتی که باردار هستید این دارو را مصرف نکنید.
  در صورت فراموش کردن مصرف دارو دوز دارو و میزان مصرف دارو را به هیچ عنوان افزایش ندهید.
  در صورت داشتن خونریزی رحمی به دلایل نامعلوم از این دارو مصرف نکنید.

  منبع مطلب : niniban.com

  مدیر محترم سایت niniban.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آیا مصرف قرص دوفاستون ایجاد کیست تخمدان کند؟

  پرسش‌های مشابه :

  منبع مطلب : nobat.ir

  مدیر محترم سایت nobat.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سحر 1 ماه قبل
  1

  سلام من برای درمان تخمدان پلی کیستیک استفاده کردم که با وجود این بیماری تخمک گذاری نداشتم ولی با خوردن دوفاستون فولیکول بالغ و عدم تخمک گذاری برطرف شد.

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید