در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قرص کلیدینیوم سی برای چی خوبه

  1 بازدید

  قرص کلیدینیوم سی برای چی خوبه را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  داروی کلیدینیوم سی چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف کلیدینیوم سی

  داروی کلیدینیوم سی چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف کلیدینیوم سی

  نام تجاری دارو: لیبراکس

  نام رایج دارو: کلیدینیوم سی – کلردیازپوکساید – کلیدینیوم – Chlordiazepoxide – Clidinium Bromide

  اخطار: مصرف کلردیازپوکساید به همراه داروهای مخدر (مانند کودئین و هیدروکدون)، ممکن است احتمال اثرات سوء بسیار جدی، از جمله مرگ را افزایش دهد.

  داروی کلیدینیوم سی چیست؟

  داروی کلیدینیوم سی، ترکیبی از دو داروی کلیدینیوم و کلردیازپوکساید است.

  از این دارو به همراه داروهای دیگر برای درمان مشکلات معده و روده (از جمله زخم‌ها، سندرم روده تحریک پذیر و عفونت روده) استفاده می‌شود. کلیدینیوم سی به کاهش علائم گرفتگی عضلات معده و روده کمک می‌کند.

  کلیدینیوم از خانواده داروهایی است که آنتی کولینرژیک (یا مانع تاثیر استیل کولین) / ضد اسپازم (گرفتگی) شناخته می‌شوند.

  کلردیازپوکساید با ایجاد اثری آرام‌بخش بر روی مغز و اعصاب، به کاهش اضطراب کمک می‌کند. کلردیازپوکساید از خانواده داروهایی است که بنزودیازپین نام دارند.

  نحوه عملکرد داروی کلیدینیوم سی

  داروی کلیدینیوم سی با آرام کردن عضلات معده و روده، حرکات طبیعی شکم را کند می‌کند.

  ورود به سایت دکترتو

  نحوه مصرف کلیدینیوم سی و دوز مصرفی

  پیش از شروع مصرف کلیدینیوم سی و قبل از هر بار مصرف راهنمای نحوه‌ی استفاده‌ی دارو را مطالعه کرده یا در این مورد از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

  داروی کلیدینیوم سی را به صورت خوراکی، معمولا ۳ یا ۴ بار در روز (۳۰ یا ۶۰ دقیقه پیش از غذا یا خواب شبانه)، طبق دستور پزشک مصرف کنید.

  اگر از کلیدینیوم سی به همراه داروی ضداسید استفاده می‌کنید، کلیدینیوم سی را پیش از غذا و داروی ضداسید را پس از غذا مصرف کنید.

  دوز این دارو بر اساس سن، وضعیت سلامت و پاسخ شما به درمان تعیین می‌شود.

  معمولا برای کاهش اثرات ناخواسته جانبی، درمان افراد مسن با دوز کمتری از دارو شروع می‌شود.

  به هیچ وجه بدون مشورت پزشک دوز مصرفی خود و یا تعداد دفعات مصرف دارو را افزایش ندهید، زیرا نه تنها بیماری شما سریع‌تر بهبود نخواهد یافت، بلکه ممکن است احتمال ایجاد اثرات جانبی سوء بالاتر رود.

  اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را قطع کنید، ممکن است علائم ترک (مانند لرزش، تعریق، حالت تهوع و تشنج) در شما پدیدار شود. برای جلوگیری از این حالت، پزشک شما ممکن است دوز مصرف شما را به آرامی کاهش دهد. احتمال وقوع علائم ترک در صورتی که شما مدت زیاد یا دوز بالایی از دارو را مصرف کرده باشید بالاتر است. اگر علائم ترک در شما پدیدار شد با پزشک خود یا دکتر داروساز مشورت کنید.

  در صورت استفاده طولانی مدت از داروی کلیدینیوم سی، ممکن است اثربخشی آن کاهش یابد. پزشک شما ممکن است دوز مصرف شما را افزایش دهد یا داروی شما را عوض کند. در صورتی که احساس می‌کنید تاثیر دارو دیگر مانند گذشته نیست با پزشک خود مشورت کنید.

  هر چند داروی کلیدینیوم سی برای بسیاری از افراد مفید است، اما مصرف آن در بعضی موارد می‌تواند اعتیادآور باشد. در صورتی که اختلال سوء مصرف مواد، مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، داشته باشید خطر اعتیاد به داروی کلیدینیوم سی بیش‌تر از سایرین شما را تهدید می‌کند. داروی کلیدینیوم سی را دقیقا همان طوری مصرف کنید که پزشک شما برای جلوگیری از خطر اعتیاد به آن تجویز کرده است. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر از پزشک خود یا دکتر داروساز سوال کنید.

  در صورتی که بعد از مصرف داروی کلیدینیوم سی درد شما ادامه پیدا کرد یا شدیدتر شد موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

  عوارض جانبی مصرف داروی کلیدینیوم سی

  سرگیجه، خواب‌آلودگی، خستگی، تاری دید، خشکی چشم‌ها، خشکی دهان، حالت تهوع، یبوست و نفخ از جمله عوارض جانبی داروی کلیدینیوم سی هستند. در صورتی که هر کدام از این عوارض جانبی برای مدت طولانی ادامه داشت یا شدیدتر شد موضوع را به پزشک خود یا دکتر داروساز اطلاع دهید.

  برای برطرف کردن خشکی دهان در حین مصرف داروی کلیدینیوم سی، آب‌نبات (بدون شکر) و یا تکه‌های یخ را بمکید یا آدامس (بدون شکر) بجوید، آب بنوشید یا از بزاق مصنوعی استفاده کنید. برای برطرف کردن خشکی چشم‌ها با دکتر داروساز برای مصرف اشک مصنوعی یا سایر مرطوب‌کننده‌های چشم مشورت کنید.

  برای جلوگیری از یبوست در حین مصرف داروی کلیدینیوم سی، گنجاندن فیبر در رژیم غذایی، نوشیدن آب کافی و انجام تمرینات ورزشی توصیه می‌شود.

  هم‌چنین ممکن است احتیاج به مصرف ملین داشته باشید. از دکتر داروساز سوال کنید که مصرف کدام ملین برای شما مناسب‌تر است.

  درصورتی که پزشک داروی کلیدینیوم سی را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است.

  اکثر افرادی که داروی کلیدینیوم سی را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

  در صورتی که با عوارض جانبی جدی مانند چشم درد، ورم چشم و یا تغییر در دید (مانند دیدن رنگین‌کمان در اطراف چراغ‌ها در شب) به سرعت موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

  واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی کلیدینیوم سی نادر است. با این وجود اگر نشانه‌ای از واکنش آلرژیک جدی مانند قرمزی، خارش، ورم کردن (بخصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید یا اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید.

  موارد احتیاط مصرف داروی کلیدینیوم سی

  پیش از مصرف داروی کلیدینیوم سی، در صورتی که به کلیدینیوم، کلردیازپوکساید یا سایر بنزودیازپین‌ها (مانند دیازپام و لورازپام) آلرژی دارید، موضوع را با پزشک خود یا دکتر داروساز در میان بگذارید.

  بهتر است پزشک خود را از سایر آلرژی‌هایتان نیز آگاه کنید.

  داروی کلیدینیوم سی ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت شود.

  داروی کلیدینیوم سی ممکن است موجب گیجی، خواب‌آلودگی و تاری دید شما شود. مصرف الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری، توجه و دید شفاف دارند تا زمانی که در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.

  هنگام مصرف کلیدینیوم سی از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید.

  افراد مسن ممکن است به اثرات جانبی این دارو، بخصوص خواب‌آلودگی، پریشانی، هیجان غیرمعمول، اختلال حافظه، یبوست، مشکلات ادراری و عدم تعادل، حساس‌تر باشند. خواب‌آلودگی، پریشانی و عدم تعادل ممکن است شانس زمین خوردن را افزایش دهند.

  داروی کلیدینیوم سی ممکن است باعث شود شما کمتر عرق کنید؛ که به نوبه خود شما را در برابر گرمازدگی آسیب‌پذیرتر می‌کند. از انجام کارهایی که باعث گرمازدگی شما می‌شوند، مانند انجام کار زیاد یا ورزش کردن در هوای گرم و استفاده از وان آب گرم، بپرهیزید.

  زمانی که هوا گرم می‌شود، مایعات زیاد بنوشید و کمتر لباس بپوشید.

  اگر احساس گرما کردید، به سرعت خود را به جایی خنک رسانده و در آن‌جا استراحت کنید.

  اگر تبی دارید که برطرف نمی‌شود، وضعیت روانی و نوسانات خلقی شما به سرعت تغییر می‌کند و دچار سردرد یا سرگیجه هستید، به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

  استفاده از داروی کلیدینیوم سی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. مصرف آن می‌تواند به نوزاد درون شکم مادر صدمه بزند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید. اگر در زمان مصرف این دارو باردار شدید یا فکر می‌کنید امکان بارداری شما وجود دارد، بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید.

  داروی کلیدینیوم سی از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود و می‌تواند اثرات بدی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. پیش از شیردادن به نوزاد با پزشک خود مشورت کنید.

  پیش از استفاده از داروی کلیدینیوم سی تمامی سوابق پزشکی خود و خانواده‌تان را به اطلاع پزشک برسانید؛ بخصوص سابقه‌ی:

  تداخلات دارویی کلیدینیوم سی با داروهای دیگر

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را عوض کنند یا شانس اثرات سوء جانبی را افزایش دهند. این متن حاوی تمامی تداخلات دارویی نیست. لیستی از تمامی چیزهای درمانی (از جمله داروهای تجویز شده توسط پزشک، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) که مصرف می‌کنید را نگاه دارید و با پزشک خود و دکتر داروساز درمیان بگذارید. بدون اجازه پزشک خود، هیچ دارویی را سر خود شروع یا قطع نکنید و دوزش را تغییر ندهید.

  برخی از داروهایی که ممکن است با داروی کلیدینیوم سی تداخل ایجاد کنند قرص و کپسول‌های پتاسیم، سدیم اکسی‌بات و داروهایی که به وسیله کند شدن حرکات دستگاه گوارش تحت تاثیر قرار می‌گیرند (مانند پرام‌لینتید) هستند.

  داروی کلیدینیوم سی ممکن است جذب بعضی داروهای دیگر مانند برخی از داروهای ضدقارچ آزول (مانند کتوکونازول و ایتراکونازول) و انواع دیر حل شونده دیگوکسین را تحت تاثیر قرار دهد. اگر کتوکونازول یا ایتراکونازول مصرف می‌کنید، حداقل دو ساعت پیش از مصرف کلیدینیوم سی آن‌ها را مصرف کنید.

  داروهای دیگر می‌توانند بر روی دفع کلردیازپوکساید از بدن تاثیر بگذارند که بر نحوه عملکرد این دارو موثر است. مثال‌هایی از این داروها، سایمتیدین و دی‌سولفیرام هستند.

  مصرف دخانیات میزان کلرودیازپوکساید را در خون کاهش می‌دهد. اگر دخانیات مصرف می‌کنید یا در گذشته مصرف می‌کرده‌اید، با پزشک خود درمیان بگذارید.

  بسیاری از داروهای دیگر که باعث خشکی دهان و یبوست می‌شوند، ممکن است با داروهای آنتی کولینرژیک/ضد اسپازم مانند کلیدینیوم تداخل دارویی ایجاد کنند.

  حتما به پزشک خود یا دکتر داروساز در مورد داروهای دیگری که مصرف می‌کنید اطلاع دهید.

  داروهایی از جمله:

  خطر اثرات جانبی جدی (مانند تنفس کند/کم‌عمق، خواب‌آلودگی/سرگیجه شدید) در صورتی که داروی کلیدینیوم سی به همراه داروهای دیگری که باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی می‌شوند، بیشتر می‌شود.

  داروهای مخدر و یا تسکین دهنده‌های سرفه (مانند کدئین و هیدروکدون)

  الکل

  ماری‌جوانا

  داروهای خواب و اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام و زولپیدم)

  شل‌کننده‌های عضلانی (مانند کاریسوپرودول و سیکلوبنزاپرین)

  و آنتی‌هیستامین‌ها (مانند ستیریزین و دیفن‌هیدرامین)

  برچسب روی تمامی داروهای خود (شامل آلرژی، سرفه، سرماخوردگی و مکمل‌های غذایی) را بررسی کنید، زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی یا تندی ضربان قلب شوند.

  درباره امنیت و خطرات این داروها از دکتر داروساز سوال کنید.

  مصرف داروی کلیدینیوم سی ممکن است نتایج آزمایش‌های شما را تغییر دهد و حتی باعث نتایج اشتباه شود.

  در مورد مصرف این دارو با متخصصین آزمایشگاه و پزشک خود مشورت کنید.

  علائم اوردوز مصرف داروی کلیدینیوم سی

  اگر فردی بیش از اندازه از داروی کلیدینیوم سی استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

  داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

  مدیریت مشکلات گوارشی ممکن است مستلزم تغییر شیوه زندگی، مانند کاهش استرس، ورزش مستمر باشد. از پزشک خود یا دکتر داروساز در مورد تغییرات سبک زندگی که می‌تواند برایتان مفید باشد بپرسید.

  اگر از داروی کلیدینیوم سی برای مدت طولانی استفاده شود، ممکن است برای اطمینان از اثرات جانبی، به طور مستمر آزمایش‌هایی (مانند آزمایش خون و آزمایش

  آنزیم‌های کبدی) انجام شود. با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

  اگر دوز مصرفی داروی کلیدینیوم سی را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی کلیدینیوم سی نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

  برای نگهداری صحیح داروی کلیدینیوم سی آن را در دمای اتاق و به دور از نور، حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

  منبع: WebMD

  منبع مطلب : doctoreto.com

  مدیر محترم سایت doctoreto.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  موارد مصرف و عوارض قرص “کلیدینیوم سی”

  کلیدینیوم سی را بشناسید و با فواید و عوارض آن آشنا شوید!

  کلیدینیوم سی را بشناسید و با فواید و عوارض آن آشنا شوید!

  امروزه در قرنی زندگی می‌کنیم که باید آگاهی خود را از انواع دارو بالا ببریم و از هر نوع دارویی آگاهانه استفاده کنیم. شناخت داروها اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا شناخت عوارض هر دارو و شدت آنها به فرد کمک می‌کند در صورت بروز بیماری عکس العمل مناسب را نشان دهد.

  در این مقاله قصد داریم به معرفی داروی کلیدینیوم سی بپردازیم. در پایان این مقاله دید کاملی به این دارو خواهید داشت و در صورت نیاز با دیدی باز از آن استفاده خواهید کرد.

  به این موضوع توجه داشته باشید که این مقاله هرگز به معنای استفاده و یا عدم استفاده از این دارو نیست. این مقاله تنها برای افزایش آگاهی خوانندگان تنظیم شده است.

  داروی کلیدینیوم سی چیست؟

  داروی کلیدینیوم سی چیست؟

  این دارو معمولا برای درمان مشکلات گوارشی از جمله زخم معده و یا روده، سندروم روده تحریک پذیر، عفونت روده، کاهش علائم ناشی از گرفتگی عضلات روده و معده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  این دارو حاوی کلردیازپوکساید است و با تاثیر بر سیستم عصبی به کاهش استرس در بیمار کمک می‌کند. این دارو خاصیت ضد اسپام دارد و با شل کردن عضلات گرفته معده و روده حرکات شکم را به حالت اولیه باز می‌گرداند.

  چگونه از داروی کلیدینیوم سی استفاده کنیم؟

  چگونه از داروی کلیدینیوم سی استفاده کنیم؟

  نحوه مصرف داروی کلیدینیوم سی را پزشک پس از بررسی وضعیت بیمار مشخص می‌کند. این دارو معمولا 3 تا 4 بار در طول روز 30 تا 60 دقیقه قبل از غذا مصرف می‌شود.

  پزشکان همواره در این مورد هشدار می‌دهند که هرگز مقدار مصرف این دارو را تغییر ندهید. تعیین زمان مناسب برای مصرف این دارو به اثربخشی آن کمک می‌کند.

  قطع خودسرانه این دارو اثرات بسیار بدی از جمله لرزش، تعریق، تهوع و تشنج به همراه خواهد داشت. به این نکته توجه داشته باشید که مصرف دراز مدت این دارو نیز اثربخشی آن را کاهش می‌دهد. بهتر است این دارو را تحت نظر مستقیم پزشک مصرف کنید.

  عوارض جانبی داروی کلیدینیوم سی

  عوارض جانبی داروی کلیدینیوم سی

  عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارو است. اگر پزشکی مصرف دارویی را برای شما تجویز می‌کند، حتما اثرات آن دارو بیشتر از عوارض جانبی آن است. عوارض جانبی این دارو به شرح زیرند:

  ممکن است این دارو بر بینایی شما اثر بگذارد. اگر چیزی مانند رنگین کمان در دید خود مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید. واکنش‌های آلرژیک در این دارو نادر است اما در صورت بروز علائم زیر با بخش فوریتهای پزشکی بیمارستان تماس بگیرید:

  در هنگام مصرف داروی کلیدینیوم سی به چه مواردی باید توجه داشته باشیم؟

  در هنگام مصرف داروی کلیدینیوم سی به چه مواردی باید توجه داشته باشیم؟

  اگر می‌خواهید از این دارو استفاده کنید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  تداخل دارویی کلیدینیوم سی

  تداخل دارویی کلیدینیوم سی

  تداخل دارو مسئله بسیار مهمی است که در مصرف هر دارو و مکملی ( حتی مکمل‌های گیاهی) باید در نظر گرفته شود. داروی کلیدینیوم سی با داروهای زیر تداخل دارد:

   مصرف بیش از اندازه داروی کلیدینیوم سی 

   مصرف بیش از اندازه داروی کلیدینیوم سی

  اگر این دارو بیش از حد مجاز مصرف شود مشکلاتی همچون بیهوشی و مشکلات تنفسی را برای فرد به وجود می آورد که سریعا باید به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه شود.

  بهتر است برای کاهش بیماریهای گوارشی از سبک زندگی سالم از جمله تغذیه سالم پیروی کنید. همچنین مطالعات اخیر نشان داده اند استرس و اضطراب نقش بسیار مهمی در بروز مشکلات گوارشی دارند. به همین دلیل بهتر است راههای مقابله با استرس را بیاموزید و استرس خود را مدیریت کنید.

  برای تهیه بهترین محصولات و مکملهای دارویی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

  منبع مطلب : darookhaneonline.com

  مدیر محترم سایت darookhaneonline.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید