توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قرص کلردیازپوکساید ۵ برای چیست

  1 بازدید

  قرص کلردیازپوکساید ۵ برای چیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  قرص کلردیازپوکساید یا لیبریوم؛ عوارض،‌ موارد و نحوه مصرف آن

  قرص کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide) که با نام تجاری لیبریوم عرضه می‌شود، یکی از ترکیبات بنزودیازپین است که در درماناضطراب و بی خوابی و همچنین، عوارض ترک اعتیاد به الکل و اضطراب پیش از عمل جراحی کاربرد دارد. کلردیازپوکساید دارویی چندکاربردی است که ارزش و کارایی آن در تسکین اضطراب ثابت شده است. بر اساس شواهد بالینی گستردهٔ موجود، قرص کلردیازپوکساید از ترکیبات مؤثرِ روان-داروشناسی یا سایکوفارماکولوژیِ (psychopharmacologic، داروشناسی بیماری‌های روانی) بی‌خطر به شمار می‌رود. در این مقاله، با قرص کلردیازپوکساید بیشتر آشنا می‌شویم و کاربردها و موارد تجویز، عوارض جانبی، موارد احتیاطی و هشدارها و روش‌های درمانی در صورت اُوردوز این دارو را شرح می‌دهیم.

  موارد مصرف قرص کلردیازپوکساید چیست؟

  قرص کلردیازپوکساید برای کنترل اختلالات اضطرابی یا تسکین کوتاه‌مدت علائم اضطراب، ترک اعتیاد به الکل حاد و دلهره و اضطراب پیش از عمل جراحی تجویز می‌شود. معمولا اضطراب یا تنش‌های ناشی از استرس زندگی روزمره به درمان با داروهای ضداضطرابی نیازی ندارد.

  هنوز اثربخشی قرص کلردیازپوکساید در مصرف بلندمدت (یعنی بیش از ۴ ماه) با مطالعات بالینی سیستماتیک ارزیابی نشده است. بنابراین پزشک باید به‌صورت دوره‌ای اثربخشی این دارو را برای هر بیمار ارزیابی و بررسی کند.

  عوارض قرص کلردیازپوکساید

  خواب آلودگی از عوارض قرص کلردیازپوکساید

  به‌ندرت اتفاق می‌افتد که به‌دلیل بروز عوارض جانبی نامطلوب ناچار شویم درمان را متوقف کنیم. در بعضی از بیماران، به‌ویژه بیماران سالمند و افراد کم‌توان، خواب‌آلودگی، آتاکسی (ataxia، ناهماهنگی یا بی‌نظمی حرکات عضلات، در شرایطی که ضعف ماهیچه‌ای وجود ندارد) و سردرگمی (confusion) گزارش شده است. در بیشتر موارد می‌توان با تنظیم دوز مناسب از این اثرات نامطلوب پیشگیری کرد. البته در مواردی، این عوارض جانبی در محدودهٔ دوزهای پایین نیز مشاهده شده‌اند. موارد اندکی از سنکوپ (در زبان عامیانه سنگ‌کوب) یا غش کردن نیز گزارش شده است.

  سایر واکنش‌های نامطلوب گزارش‌شده در طول درمان شامل موارد جداگانه‌ای از جوش‌های پوستی، ورم یا خیز (edema، تجمع غیرطبیعی آب و مایعات میان‌بافتی موجود در پلاسما در فضای میان‌بافتی، زیر پوست و حفره‌های بدن)،بی‌نظمی‌های جزئی قاعدگی، حالت تهوع و یبوست، علائم خارج هرمی (extrapyramidal symptoms، اختلالات حرکات عضلانی که در اثر مصرف زیاد برخی داروها دیده می‌شود) و همچنین کاهش یا افزایش میل جنسی است. این عوارض جانبی نادر هستند و معمولا با کاهش دوز مصرف کنترل می‌شوند. در طول درمان بیماران با قرص کلردیازپوکساید و پس از آن، تغییراتی در الگوهای نوارمغزی (فعالیت سریع با ولتاژ پایین) نیز مشاهده شده است.

  گاهی در طول درمان، بروز اختلالات یا دیسکرازی خون (blood dyscrasias) (شامل آگرانولوسیتوز، agranulocytosis به‌معنی کم شدن گرانولوسیت‌های خون)، یرقان (زردی) و بیماری های کبدی گزارش شده است. درصورت طولانی شدنِ درمان با قرص کلردیازپوکساید بهتر است که آزمایش‌های شمارش خون و بررسی عملکرد کبد را انجام دهیم.

  پس از توقف ناگهانی مصرف قرص کلردیازپوکساید علائمی که شبیه علائم قطع مصرف باربیتورات‌ها (barbiturates) و الکل هستند (تشنج، لرزش، گرفتگی‌های شکمی و عضلانی،استفراغ و تعریق) رخ می‌دهد. معمولا علائم شدیدترِ قطع مصرف دارو محدود به بیمارانی است که دوزهای بسیار بالایی را در طول دوره‌ای طولانی مصرف کرده‌اند. به‌طور کلی، پس از قطع ناگهانی بنزودیازپین‌هایی که به‌مدت چند ماه به‌طور مداوم و در مقادیر درمانی مصرف شده‌اند، علائم قطع مصرف ملایم‌تری (مانند احساس ملالت و کسالت (dysphoria) و بی‌خوابی) گزارش شده است. در نتیجه پس از درمان طولانی‌مدت، باید از قطع ناگهانی مصرف دارو اجتناب کنیم و به‌صورت تدریجی دوز دارو را کاهش دهیم. افراد مستعد اعتیادی (مانند معتادان به موادمخدر یا الکل) که کلردیازپوکساید یا سایر داروهای روان‌گردان را دریافت می‌کنند، باید تحت نظارت دقیق قرار بگیرند، زیرا این افراد گرایش زیادی به عادت کردن و وابسته شدن به این داروها دارند.

  سوءمصرف دارو و وابستگی دارویی: ادارهٔ مبارزه با موادمخدر آمریکا کپسول‌های کلردیازپوکساید هیدروکلراید را جزو مواد و داروهایی قرار داده است که توزیع و استفاده از آنها را دولت کنترل می‌کند.

  دوز و نحوهٔ مصرف قرص کلردیازپوکساید

  از آنجا که طیف گسترده‌ای از علائم بالینی برای قرص کلردیازپوکساید وجود دارد، دوز مناسب بسته‌به تشخیص بیماری و واکنش هر بیمار به این دارو متفاوت است. بنابراین پزشک باید به‌منظور دستیابی به بیشترین اثرات مفید، دوز مناسب برای هر فرد را به‌صورت مجزا مشخص کند.

  برای برطرف کردن دلهره و اضطراب پیش از عمل، در روزهای منتهی‌به جراحی، ۳ یا ۴ بار در روز قرص کلردیازپوکساید ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم به‌صورت خوراکی مصرف می‌شود. در صورت استفاده از قرص کلردیازپوکساید به‌عنوان داروی پیش از جراحی، ۱ ساعت پیش از عمل ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم به‌صورت عضلانی تزریق می‌شود.

  برای تسکین علائم ترک اعتیاد به الکل حاد، معمولا ابتدا از شکل پراروده‌ای (parenteral، خارج از روده، ولی داخل بدن) این دارو استفاده می‌شود. در صورت تجویز شکل خوراکی دارو، دوز مصرفی پیشنهادی در ابتدا ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم است که در صورت نیاز باید با دوزهای مکرر تا حداکثر ۳۰۰ میلی‌گرم در روز تا زمان کنترل آشفتگی و پریشانی ادامه پیدا کند. سپس باید دوز دارو تا سطح تثبیت (maintenance level) کاهش یابد.

  تداخلات دارویی قرص کلردیازپوکساید

  هیچ اطلاعاتی درمورد تداخلات دارویی قرص کلردیازپوکساید ارائه نشده است.

  موارد احتیاط مصرف کلردیازپوکساید در گروه‌های خاص

  عوارض و راه های درمان اوردوز قرص کلردیازپوکساید

  مصرف قرص کلردیازپوکساید در سالمندان

  در بیماران سالمند و کم‌توان توصیه می‌شود که دوز دارو به کمترین مقدار و دوز مؤثر کاهش یابد تا از ایجاد آتاکسی یا آرام‌بخشی بیش از حد (oversedation) جلوگیری شود. در این بیماران بهتر است که در ابتدا ۱۰ میلی‌گرم یا کمتر در روز تجویز شود و این مقدار درصورت نیاز و تحمل بیمار، به‌تدریج افزایش پیدا کند. به‌طور کلی، تجویز هم‌زمان قرص کلردیازپوکساید و سایر داروهای روان‌گردان (psychotropic agents) توصیه نمی‌شود. در صورت تجویز این درمان ترکیبی (combination therapy)، باید به خواص و کاربردهای دارویی داروهای مورد استفاده توجه شود؛ به‌ویژه اگر لازم است که از ترکیبات شناخته‌شده‌ای مانند مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO inhibitors) و فنوتیازین‌ها (phenothiazines) استفاده کنیم که موجب افزایش تأثیرگذاری و قدرت درمان می‌شوند. در درمان بیمارانی که بیماری های کلیوی یا کبدی دارند، باید اقدامات احتیاطی معمول انجام شود.

  مصرف برای بیماران دارای مشکلات روانی و کودکان بیش‌فعال

  در بیمارانِ دارای مشکلات روانی و کودکان مبتلابه پرخاشگری و بیش‌فعالی، واکنش‌های پارادوکسیک مانند هیجان، برانگیختگی و خشم شدید گزارش شده است و باید در طول درمان این افراد با قرص کلردیازپوکساید بسیار مراقب باشیم. وقتی از قرص کلردیازپوکساید برای درمان اضطراب استفاده می‌شود و در بیمار نشانه‌ها و شواهدی از افسردگی قریب‌الوقوع وجود دارد، باید اقدامات احتیاطی معمول را انجام دهیم و در نظر داشته باشیم که ممکن است بیمار گرایش‌هایی بهخودکشی داشته باشد؛ بنابراین، انجام اقدامات حفاظتی ضروری است. گرچه مطالعات بالینی وجود رابطهٔ علت و معلولی را اثبات نکرده‌اند، ولی پزشکان باید آگاه باشند که در بیمارانی که داروهای ضدانعقادی خوراکی و قرص کلردیازپوکساید دریافت می‌کنند، در موارد نادری اثرات متغیری بر انعقاد خون گزارش شده است. بر اساس گزارش‌های جداگانه‌ای که کلردیازپوکساید را به تشدید پورفیری (porphyria) ارتباط می‌دهند، باید در تجویز کلردیازپوکساید برای بیمارانی که به این بیماری مبتلا هستند، احتیاط شود.

  مصرف قرص کلردیازپوکساید در کودکان

  به‌دلیل متفاوت بودن واکنش‌های کودکان به داروهای مؤثر بر سیستم اعصاب مرکزی (CNS-acting drugs)، درمان کودکان باید با پایین‌ترین دوز شروع شود و در صورت نیاز، دوز دارو افزایش پیدا کند (به دوز و نحوهٔ مصرف دارو مراجعه کنید). از آنجا که درمورد استفاده از قرص کلردیازپوکساید در کودکان زیر ۶ سال، تجربیات بالینی اندکی وجود دارد، استفاده از این دارو در این گروه سنی توصیه نمی‌شود. کودکان پرخاشگر تهاجمی باید از نظر واکنش‌های پارادوکسیک به کلردیازپوکساید، تحت مراقبت و نظارت قرار بگیرند (به موارد احتیاطی مراجعه کنید).

  مصرف قرص کلردیازپوکساید در دوران بارداری

  در چند مطالعه مشخص شده است که مصرف آرام‌بخش‌های ضعیف (مانند دیازپام، قرص کلردیازپوکساید و مپروبامات (meprobamate)) در طول سه‌ماههٔ اول بارداری موجب افزایش ریسک ناهنجاری‌های مادرزادی می‌شود. از آنجا که مصرف این داروها معمولا نیازی ضروری و فوری نیست، باید از مصرف آنها در طول این دوره اجتناب کنیم. پزشک باید در زمان تجویز این دارو احتمال بارداری زنان را در نظر بگیرد. بیماران در صورت باردار شدن یا تمایل برای بارداری در طول درمان، باید درمورد فواید و ضرورت قطع مصرف دارو با پزشک خود صحبت کنند.

  پس از توقف مصرف بنزودیازپین‌ها علائمی مشاهده می‌شود که مشابه نشانه‌هایی است که پس از قطع مصرف باربیتورات‌ها بروز می‌کند.

  هشدارهای مصرف قرص کلردیازپوکساید

  خطر خواب آلودگی و کاهش توانایی ذهنی و فیزیکی لازم برای رانندگی پس از مصرف قرص کلردیازپوکساید

  مصرف قرص کلردیازپوکساید می‌تواند موجب اختلال در توانایی ذهنی و فیزیکی لازم برای انجام کارهای بالقوه خطرناکی مانند رانندگی یا کار با ماشین‌آلات شود. این دارو موجب اختلال در هوشیاری ذهنی کودکان نیز می‌شود. استفادهٔ هم‌زمان از الکل یا سایر موادی که تأثیر نامطلوبی روی سیستم عصبی مرکزی می‌گذارند، این اختلالات ذهنی و فیزیکی را افزایش می‌دهد. بنابراین لازم است که در این مورد به بیماران هشدار بدهیم.

  مصرف بیش از حد قرص کلردیازپوکساید

  نشانه‌های مصرف بیش از حد کلردیازپوکساید یا لیبریوم شامل خواب‌آلودگی، سردرگمی (confusion)، کُما و کُند و ضعیف شدنِ واکنش و عکس‌العمل (diminished reflexes) است. در اینجا نیز مانند سایر موارد اوردوز دارو باید تنفس، نبض و فشارخون بیمار کنترل شود؛ البته به‌طور کلی این اثرات پس از اوردوز کلردیازپوکساید جزئی و اندک هستند. درصورت اوردوز کلردیازپوکساید لازم است که اقدامات حمایتی عمومی و همچنین شست‌وشوی فوری معده انجام شود. باید تزریق مایعات داخل وریدی تجویز و مسیر هوای مناسبی ایجاد شود. برای برطرف کردن فشارخون بسیار پایین می‌توان از نوراپی‌نفرین (Levophed) یا مِتارامینول (با نام تجاری آرامین، Aramine) استفاده کرد. در این شرایط دیالیز کارایی چندانی ندارد. گاهی نیز گزارش‌هایی از هیجان و آشفتگی بیماران پس از اوردوز کلردیازپوکساید HCI وجود داشته است؛ در این شرایط نباید از باربیتورات‌ها استفاده کنیم. در اینجا نیز مانند سایر موارد اوردوز عمدی داروها باید در نظر داشته باشید که ممکن است بیمار چند دارو را با هم مصرف کرده باشد.

  فلومازنیل (Flumazenil)، آنتاگونیست گیرندهٔ بنزودیازپین ویژه‌ای است که برای وارونه کردنِ کامل یا جزئی اثرات آرام‌بخشی بنزودیازپین‌ها تجویز می‌شود. در شرایطی از فلومازنیل استفاده می‌شود که می‌دانیم اوردوز بنزودیازپین رخ داده است یا احتمال آن وجود دارد. پیش از تجویز فلومازنیل باید اقدامات ضروری را انجام دهیم تا مسیر جریان هوا، تنفس و دسترسی داخل وریدی تأمین شود. فلومازنیل، دارویی کمکی و مکمل است و برای کنترل کامل اوردوز بنزودیازپین کافی نیست. بیمارانی که با فلامازنیل درمان می‌شوند باید در طول دوره‌ای کافی و مناسب پس از درمان، از نظر بازگشت مجدد اثر دارو (resedation)، افسردگی تنفسی (respiratory depression) و سایر اثرات باقی‌ماندهٔ بنزودیازپین تحت کنترل و نظارت قرار بگیرند. پزشک باید از خطر تشنج (seizure) ناشی از درمان با فلومازنیل آگاه باشد. این خطر در بیمارانی که برای مدتی طولانی بنزودیازپین مصرف کرده‌اند و در موارد اوردوز داروهای ضدافسردگی چرخه‌ای (cyclic antidepressant overdose) بیشتر است. پیش از مصرف فلومازنیل باید در خصوص تمام موارد بروشور و دستور مصرف (شامل موارد منع مصرف، هشدارها و موارد احتیاطی) با پزشک مشورت شود.

  موارد منع مصرف کلردیازپوکساید

  بیمارانی که به لیبریوم یا کلردیازپوکساید حساسیت شدید دارند، نباید این دارو را مصرف کنند.

  منبع مطلب : www.chetor.com

  مدیر محترم سایت www.chetor.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کلردیازپوکساید خودکشی و کلردیازپوکساید و لاغری و کلردیازپوکساید ۵

  کلردیازپوکساید خودکشی و کلردیازپوکساید و لاغری و کلردیازپوکساید ۵

  کلردیازپوکساید یکی از بنزودیازپینهای‌های پرمصرف است که در درمان اضطراب و بیخوابی مؤثر است.

  کلردیازپوکساید یک بنزودیازپین است. Chlordiazepoxide بر مواد شیمیایی مغز تاثیر می‌گذارد که ممکن است در افراد با اضطراب نامتعادل شود.

  در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

  گروه دارویی درمانی:

  بنزودیازپین‌ها

  اشکال دارویی:

   TAB: 10 , 5 mg

  این قرص در دو دوز ۵ و ۱۰ میلی گرم (کلردیازپوکساید ۵ و کلردیازپوکساید ۱۰) در داروخانه‌ها موجود می‌باشد.

  مکانیسم عمل:

  مانند سایر بنزودیازپینها به عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلولهای عصبی اثر کرده وباعث تسهیل ورود یا افزایش عمل GABA شده و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد.

  مصرف برحسب اندیکاسیون:

  اختلالات اضطرابی و علایم اضطرابی گذرا، اسپاسم عضلانی , سندرم ترک الکل , اضطراب پیش از جراحی

  کلردیازپوکساید خودکشی : 

  کلردیازپوکساید خود دارویی برای جلوگیری از خودکشی می باشد . اما ممکن است که باعث فکر کردن به ایجاد صدمه به خود یا خودکشی شود .

  نحوه استفاده از قرص کلردیازپوکساید

  قبل از شروع مصرف کلردیازپوکساید و هر بار که دوباره تمدید مصرف می‌کنید، راهنمای دارویی را که توسط داروساز تهیه شده است بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک خود یا داروخانه سؤال کنید.

  این دارو را طبق دستور پزشک از طریق دهان مصرف کنید. دوز مصرفی به سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد.

  حتماً این دارو را دقیقاً همانطور که تجویز شده مصرف کنید. دوز خود را افزایش ندهید، آن را به طور زود زود و مکرر و یا برای مدت زمان طولانی تر از مقدار تجویز مصرف نکنید، چرا که می‌تواند باعث ایجاد عادت شود. همچنین اگر برای مدت زمان طولانی استفاده می‌شود، بدون تأیید پزشک به طور ناگهانی مصرف این دارو را قطع نکنید. ممکن است با قطع ناگهانی دارو برخی از بیماری‌ها بدتر شوند. برای جلوگیری از عوارض جانبی مانند تشنج ممکن است نیاز باشد که دوز شما به تدریج کاهش یابد.

  در صورت استفاده طولانی مدت، این دارو نیز ممکن است اثر نکند و ممکن است به دوزهای مختلفی نیاز داشته باشد. اگر این دارو در بدن شما به خوبی جواب نداد، با پزشک خود مشورت کنید.

  دوزبندی در بزرگسالان: 

  اضطراب :
  خفیف تا متوسط : ۵ تا ۱۰ میلی گرم خوراکی هر ۶ تا ۸ ساعت
  شدید : ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم خوراکی هر ۶ تا ۸ ساعت
  در سالمندان : ۵ میلی گرم خوراکی ۲ تا ۴ بار در روز
  اضطراب قبل از عمل جراحی :
  ۵ تا ۱۰ میلی گرم خوراکی هر ۶ تا ۸ ساعت از چند روز پیش از عمل
  و یا ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم عضلانی ۱ ساعت قبل از عمل
  تسکین علایم محرومیت از الکلیسم حاد :
  ترجیح در استفاده از فرم تزریقی برای شروع است ولی اگر از فرم خوراکی در ابتدا استفاده شود ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در ابتدا و سپس تکرار دوز تا هنگامی که برانگیختگی فرد کنترل شود. حداکثر دوز ۳۰۰ میلی گرم در روز است.
  کودکان بالای ۶ سال
  • اضطراب :
  ۵ میلی گرم ۲ تا ۴ بار در روز که ممکن است در صورت نیاز به ۱۰ میلی گرم ۲ تا ۴ بار در روز افزایش یابد .

  کلردیازپوکساید و لاغری

  هنوز به نتایجی نرسیده ایم که به صورت قطعی بگوییم کلردیازپوکساید باعث لاغری می شود یا خیر . اما دسته بنزودیازپین ها معمولا با چاقی همراه است .
  پیشنهاد می کنیم با پزشک خویش مشورت نمایید .

  عوارض جانبی:

  احساس خواب آلودگی، ضعف یا سبکی سر در اثر مصرف این دارو ایجاد می شود که می تواند در تمام طول روز ادامه داشته باشد .برای کنترل این عارضه از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید و از مصرف الکل بپرهیزید.
  احساس فراموشی و گیجی از عوارض این دارو می باشد که در صورت شدید بودن آن ها باید با پزشک خود صحبت کنید .
  در برخی از افراد تغییر خلق و خو و عصبانیت بیش از حد در مدت مصرف این دارو ممکن است رخ دهد. در این صورت با پزشک خود مشورت نمایید .
  مصرف طولانی مدت این دارو، ایجاد وابستگی می کند لذا دارو را تحت نظر پزشک و برای مدت کوتاه مصرف نمایید .
  در صورت بروز تب و ضعف، علائم شبیه به آنفولانزا و بروز زخم های دهانی فوراً به پزشک مراجعه نمایید

  قرص کلردیازپوکساید در عرض چند ساعت اول پس از مصرف باعث ایجاد سرگیجه و خواب آلودگی می‌شود. مصرف این دارو باعث ایجاد عوارض جانبی شایعی می‌شود که عبارتند از:

  خواب آلودگی
  خشکی دهان
  گرفتگی بینی
  یبوست
  تاری دید
  سرگیجه
  نفخ
  لرزش یا تیک اعضای بدن
  اختلال نعوظ
  گیجی
  این عوارض ممکن است طی چند روز تا چند هفته از بین بروند اما اگر این عوارض شدیدتر شد یا پس از این زمان از بین نرفت با پزشک خود مشورت نمایید.

  تداخلات دارویی:

  برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی اسیدها، بعضی از داروهای ضد افسردگی (مثلا فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون)، سایمتیدین، کلوزاپین، دیگوکسین، دیسولفیرام، کاوا، سدیم اکسی بات.

  در صورتی که این دارو با سایر محصولاتی که ممکن است موجب خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، مصرف شود خطر ابتلا به عوارض جدی (مانند تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی / سرگیجه شدید) ممکن است افزایش یابد. در صورت مصرف داروهای دیگر همچون داروهای ضد درد یا سرفه اپیوئیدی (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا، داروهای دیگر برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

  برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود در مورد استفاده بی خطر این محصولات سوال کنید.

  این محصول می تواند نتیجه آزمایشات خاص آزمایشگاهی را مختل کند. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

  سیگار کشیدن می تواند فواید این دارو را کاهش دهد (از طریق القاء آنزیم کبدی). اگر سیگار میکشید یا به تازگی سیگاری شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است لازم باشد دوز شما تنظیم شود.

  مصرف در بارداری و شیردهی:

  با توجه به ترشح در شیر مصرف کلردیازپوکساید در این دوران توصیه نمی‌گردد.

  توجهات پزشکی پرستاری / آموزش به بیمار خانواده: 

  فارماکودینامیک / کینتیک:

  جذب :
  • در تجویز خوراکی جذب خوبی دارد و پس از جذب به صورت گسترده ای در بدن توزیع می شود.
  • شروع اثردر فرم خوراکی ۱- ۲ ساعت و در فرم وریدی ۱ تا ۵ دقیقه است .
  • طول اثر در فرم خوراکی ۱۲- ۲۴ ساعت و در فرم وریدی ۱۵ تا ۶۰ دقیقه است .
  • زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی ۲ ساعت است .
  متابولیسم :
  توسط کبد متابولیزه می شود و بعضی از متابولیت های آن شامل دمکسپام، دس متیل کلردیازپوکساید، دس متیل دیازپام، و اگزازپام هستند .
  حذف :
  نیمه عمر داروی اصلی در افراد سالم از نظر فعالیت کبدی و کلیوی ۶ تا ۲۵ ساعت ، در مرحله انتهایی بیماری کلیوی ۵ – ۳۰ ساعت ، در سیروز کبدی ۳۰ تا ۶۳ ساعت و نیمه عمر متابولیت فعال آن دس متیل دیازپام ۳۶ تا ۲۰۰ ساعت است .
  دفع : دفع دارو ادراری است.

  اثرات جانبی

  ممکن است با مصرف کلردیازپوکساید خواب آلودگی، سرگیجه، حالت تهوع، یبوست، تاری دید یا سردرد رخ دهد. در صورت ادامه یا بدتر شدن هر یک از این تأثیرات، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

  به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، چرا که نظر او این بوده که فواید این دارو شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد در طی استفاده از داروی کلردیازپوکساید عوارض جانبی جدی ندارند.

  در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی با احتمال کم اما جدی، فوراً به پزشک خود بگویید: تغییرات ذهنی یا خلقی، گفتار ضعیف و غیرنرمال، بی حسی، مشکل در راه رفتن، کاهش یا افزایش علاقه به رابطه جنسی، لرزش، حرکات غیرقابل کنترل، پیچ خوردگی عضلات یا جمع شدن صورت، مشکل ادرار کردن، اختلالات خواب.

  در صورت بروز هر یک از این عوارض بسیار نادر اما بسیار جدی به پزشک خود بگویید: غش، در معده یا شکم، تهوع مداوم، استفراغ، خستگی، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره، گلو درد مداوم یا تب.

  واکنش آلرژیک جدی به این دارو بعید است، اما در صورت بروز به اورژانس مراجعه کنید. علائم یک واکنش آلرژیک جدی عبارتند از: بثورات، خارش یا تورم (به خصوص صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

  موارد ذکر شده در بالا لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه عوارض دیگری که در بالا ذکر نشده است شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

  تداخلات دارویی

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر داده و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

  برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی اسیدها، ضد افسردگی‌های خاص (به عنوان مثال فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون)، سایمتیدین، کلوزاپین، دیگوکسین، دی سولفیرام، کاوا، سدیم اکسیبات.

  مصرف بیش از حد دوز (Overdose)

  اگر فردی بیش از حد تجویز کلردیازپوکساید مصرف کرده و علائم جدی از جمله خارج شدن یا مشکل تنفس را دارد، با شماره اورژانس 115 تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد دوز ممکن است شامل: خواب آلودگی شدید، رفلکس آهسته یا ضعیف، تنفس آهسته، غش، افت هوشیاری باشد.

  توجه

  این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید. اشتراک آن خلاف قانون است.

  اگر از داروی کلردیازپوکساید برای مدت طولانی استفاده شود، آزمایشات آزمایشگاهی و یا پزشکی (به عنوان مثال، آزمایش عملکرد کبد، شمارش کامل خون) برای بررسی عوارض جانبی ممکن است به صورت دوره ای انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک معالج خود مشورت کنید.

  دوز از دست رفته

  اگر یکی از دوزها را (یک وعده مصرف دارو) فراموش کرده اید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را رد کنید و از دوز بعدی خود در زمان عادی استفاده کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

  ذخیره و نگهداری

  کلردیازپوکساید را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

  داروهای را در توالت نریزید و آنها را داخل فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور انجام این کار داده شود. در صورت انقضا یا عدم نیاز به آن، این دارو را به درستی از بین ببرید. در این مورد می‌توانید با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی مشورت کنید.

  منبع:

  webmd

  فارماکوپه بیماری های اعصاب و روان

  فیلم معرفی داروی کلردیازپوکساید ۵ با زبان انگلیسی

  منبع مطلب : hirbodclinic.com

  مدیر محترم سایت hirbodclinic.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  موارد مصرف و منع داروی کلردیازپوکساید + عوارض لیبروم

  موارد مصرف و منع داروی کلردیازپوکساید + عوارض لیبروم

  داروی کلردیازپوکساید چیست و برای چه منظور استفاده میشود ؟

  کلردیازپوکسید برای درمان اختلالات اضطرابی در موقعیت های مختلف مانند قبل از شروع عمل جراحی در بیمار استفاده می ‎شود . استفاده زیاد از این دارو باعث ایجاد اعتیاد در فرد شده و مصرف بیش از حد آن منجر به مرگ شخص نیز می ‎شود . فروش کلردیازپوکسید بدون نسخه پزشک خلاف قانون است .

  قبل از مصرف داروی کلردیازپوکساید به این نکات توجه کنید :

  در صورت داشتن حساسیت به این دارو، از مصرف آن خودداری کنید .

  در صورتی که دارای ویژگی های زیر هستید، قبل از تجویز این دارو توسط پزشک در این باره با او مشورت کنید :

  قرص کلردیازپوکساید

  دوز مناسب برای مصرف قرص کلردیازپوکساید به تشخیص بیماری و واکنش هر بیمار به این دارو بستگی دارد.

  دوز معمول روزانه این دارو در بزرگسالان برای تسکین اختلالات اضطرابی خفیف و ملایم و علائم اضطراب ، 5 یا 10 میلی گرم، 3 یا 4 بار در روز می باشد. برای تسکین اختلالات اضطرابی شدید و علائم اضطراب نیز بزرگسالان باید 3 یا 4 بار در روز 20 یا 25 میلی گرم از این دارو را مصرف کنند. مقدار مناسب دوز این دارو برای بیماران سالمند 5 میلی گرم و 2 تا 4 بار در روز است.

  قبل از جراحی برای برطرف کردن دلهره و اضطراب پیش از عمل، افراد باید 3 یا 4 بار در روز قرص کلردیازپوکساید 5 تا 10 میلی گرم به صورت خوراکی مصرف نمایند. اگر از این دارو به عنوان داروی پیش از جراحی استفاده کنیم باید 1 ساعت پیش از عمل 50 تا 100 میلی گرم از دارو به صورت عضلانی تزریق شود.

  چنانچه در بخش سلامت نمناک میخوانید برای تسکین علائم ترک اعتیاد ابتدا از شکل پراروده ای این دارو استفاده می شود. اگر دارو به شکل خوراکی تجویز شود، دوز مصرفی پیشنهادی در ابتدا 50 تا 100 میلی گرم است .

  داروی کلردیازپوکساید را چگونه باید مصرف کرد ؟

  دوز فراموش شده را به محض یاداوری مصرف کنید اما اگر زمان مصرف دوز بعدی این دارو بود ، از مصرف دوز قبلی صرف نظر کنید و همچنین برای تامین دوز از دست رفته این دارو، از داروی دیگری استفاده نکنید.

  دوز داروی کلردیازپوکساید

  مصرف بیش از اندازه کلردیازپوکسید کشنده است ، بنابراین در صورت مصرف بیش از دوز تجویز شده سریعا به پزشک مراجعه کنید .

  علائم مصرف بیش از حد این دارو شامل خواب آلودگی شدید ، گیجی ، ضعف عضلات و یا بی هوشی است .

  در صورت مصرف کلردیازپوکسید از انجام چه کارهایی باید خودداری کنیم ؟

  کلردیاز پوکسید ممکن است تفکر و یا واکنش شما را مختل کند و پس هنگام مصرف این دارو از رانندگی و یا کار با ماشین آلات خودداری کنید .

  سرگیجه و خواب آلودگی شدید ناشی از مصرف این دارو ممکن است باعث سقوط و یا ایجاد حادثه ای ناگوار برای شما شود .

  ز برای جلوگیری ایجاد آتاکسی یا آرام بخشی بیش از حد (oversedation) در بیماران سالمند و کم توان توصیه می شود که دوز دارو به کمترین مقدار و دوز مؤثر کاهش یابد و بهتر است بیمار در ابتدا 10 میلی گرم یا کمتر در روز از این دارو استفاده کنند و این مقدار درصورت نیاز و تحمل بیمار، به تدریج افزایش پیدا کند.

  بیمارانِ دارای مشکلات روانی و کودکان مبتلابه پرخاشگری و بیش فعالی که از قرص کلردیازپوکساید برای درمان اضطراب استفاده می کنند باید مراقب باشند زیرا نشانه هایی از افسردگی در بیمار دیده می شود و بیمار گرایش به خودکشی پیدا می کند بنابراین، انجام اقدامات حفاظتی ضروری است.

  باید درمان در کودکان با پایین ترین دوز آغاز شود و در صورت نیاز دوز دارو افزایش پیدا کند. در ابتدا برای کودکان 5 میلی گرم، 2 تا 4 بار در روز در نظر گرفته می شود اما در بعضی از کودکان بیمار ممکن است به 10 میلی گرم، 2 تا 3 بار در روز افزایش پیدا کند. استفاده از این دارو برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود.

  کلردیازپوکساید برای کودکان

  در پاسخ به سوالات شما از بخش سلامت نمناک در این مورد باید گفت که مصرف آرام بخش های ضعیف (مانند قرص کلردیازپوکساید) در طول سه ماههٔ اول بارداری موجب افزایش ریسک ناهنجاری های مادرزادی می شود پس بهتر است در زمان بارداری این قرص مصرف نشود و اگر در این قبل از بارداری این قرص را مصرف می کنید ، به محض دانستن بارداری تان نزد پزشک بروید و نظر او را درباره ی قطع قرص جویا شوید.

  در صورت حساسیت به لیبریوم یا کلردیازپوکساید ، نباید این دارو را مصرف کنید.

  برخی بیماران، مخصوصا بیماران سالمند و افراد کم توان به عوارضی مانند خواب آلودگی، آتاکسی ataxia، ناهماهنگی یا بی نظمی حرکات عضلات، در شرایطی که ضعف ماهیچه ای وجود ندارد) و سردرگمی (confusion) مبتلا شده اند که این عوارض معمولا با تنظیم دوز مناسب از بین می رود . در صورت بروز این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کنید :

  علائم آلرژیک مانند :کهیر ، مشکل در تنفس ، تورم صورت و لب ها ، زبان و یا گلو .

  خواب آلودگی شدید ، تغییرات غیر معمول در خلق و خو و رفتار، سردرگمی، پرخاشگری ، عصبانیت ، احساس اضطراب بی دلیل ، مشکلات خواب ، تمایل به خودکشی و آسیب زدن به خود ، ضعف ناگهانی و یا احساس بیماری ، تب، لرز، گلو درد ، زخم دهان و یا لثه ها و مشکل در بلع ، درد معده ، ادرار تیره ، زرد شدن پوست و چشم، سر درد ، مشکل در تکلم ، حالت تهوع و استفراغ ، دردناک بودن ادرار کردن ، روشن بودن رنگ مدفوع،احساس خستگی ، تشنج ، درد در ناحیه شکم ، تعریق ، گلو درد ، مشکل در حفظ تعادل و . . . .

  در میان علائم فوق ، خواب آلودگی ، گیجی و از دست دادن تعادل متداول تر از بقیه موارد ذکر شده است .

  بروز این علائم در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است در برخی افراد یک و یا دو مورد از این علائم مشاهده شود .

  خواب آلودگی

  این عوارض معمولا با کاهش دوز مصرف کنترل می شوند

  جوش های پوستی، ورم یا خیز (edema، تجمع غیرطبیعی آب و مایعات میان بافتی موجود در پلاسما در فضای میان بافتی، زیر پوست و حفره های بدن)، بی نظمی های جزئی قاعدگی، یبوست، علائم خارج هرمی extrapyramidal symptoms، اختلالات حرکات عضلانی ، کاهش یا افزایش میل جنسی از علائمی هستند که در اثر مصرف زیاد این داروها دیده می شود و با کاهش دوز مصرف کنترل می شوند.

  نکته :

  درصورت طولانی شدنِ درمان با قرص کلردیازپوکساید بهتر است که آزمایش های شمارش خون و بررسی عملکرد کبد را انجام دهیم زیرا مصرف طولانی مدت این قرص سبب ابتلا به یرقان (زردی) و بیماری های کبدی خواهد شد.

  عوارض قطع خودسرانه داروی کلردیازپوکساید :

  احساس ملالت و کسالت (dysphoria) و بی خوابی ، تشنج، لرزش، گرفتگی های شکمی و عضلانی، استفراغ و تعریق از علائمی هستند که پس از توقف ناگهانی مصرف قرص کلردیازپوکساید دچار آن خواهید شد .

  قطع مصرف دارو در بیمارانی که دوزهای بسیار بالایی را در طول دوره ای طولانی مصرف کرده اند با علائم شدیدتری همراه است پس باید از قطع ناگهانی مصرف دارو اجتناب کنید و به صورت تدریجی دوز دارو را کاهش دهید.

  مصرف کلردیازپوکسید و داروهای دیگری مانند داروهای خواب آور ، دارو های مسکن، داروهای ضد سرفه، دارو های آرام بخش ، داروهای افسردگی و ضد استرس ممکن است عوارض خطرناکی که تهدید کننده زندگی فرد هستند را در پی داشته باشند .

  مصرف داروهای دیگر مانند ویتامین ها و سایر دارو های بدون نیاز به نسخه دیگر ممکن است بر دارو کلردیازپوکسید تاثیر گذاشته و عوارض مختلفی ایجاد کنند .

  در صورت تمایل به مصرف دارویی دیگر در کنار داروی کلردیازپوکسید با پزشک خود مشورت کنید .

  منبع مطلب : namnak.com

  مدیر محترم سایت namnak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید