در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قران را نیکو و زیبا بخوانید از کیست

  1 بازدید

  قران را نیکو و زیبا بخوانید از کیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  كدام قاريان مورد لعن قرآن قرار دارند؟

  در قرآن مجید، آیه شریفه ای است که امر به تلاوت و قرائت قرآن می کند: "وَ رَتِّلِ القُرآنَ تَرتیلا" (قرآن را با تأنّی و شمرده بخوانید) و همچنین در این کتاب آسمانی آمده است: "فَاقرَؤُو مَا تَیَسَّرَ مِنَ القُرآن" (به مقدار میسر قرآن بخوانید). در تفسیر نور الثقلین ذیل آیه اول، این روایت از امام صادق (ع) ذکر شده که حضرت فرمودند:"منظور این است که در قرآن مکث کنی و آرام بخوانی و آن را با صوت زیبا بخوانی" در کتاب شریف کافی نیز احادیثی از پیامبر نقل شده که ایشان خواندن قرآن را با صوت زیبا تائید و تشویق فرموده است. از آن جمله حضرت می فرماید: "لِکُلِّ شَیءٍ حِلیَةٌ وَ حِلیَةُ القُرآنِ الصَّوتُ الحَسَنُ" (برای هر چیزی زیبایی است و زیبایی قرآن صدای نیکو است.) همچنین آن کتاب شریف، روایتی از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت دربارۀ امام سجاد(ع) می فرماید: "کانَ عَلیُ بنُ الحُسَینِ أَحسَنَ النّاسَ صَوتاً" (امام سجاد(ع) در میان مردم زیباترین صوت قرآن را داشتند.)

  همچنین، در تاریخ صدر اسلام آمده که پیامبر اکرم(ص) آن قدر قرآن را زیبا تلاوت می نمودند که مشرکان مکه و سرسخت ترین دشمنان ایشان مانند: ابوجهل، نیمه های شب به طور مخفیانه به کنار منزل ایشان می رفتند تا از تلاوت قرآن پیامبر لذت ببرند.

  اینها همه دلالت بر این دارد که اسلام به قرائت قرآن با صوت زیبا و رعایت تجوید سفارش کرده و شیوۀ پیشوایان دین هم این چنین بوده است.

  اما ما با دسته ای از روایات برمی خوریم که گروهی از قاریان قرآن مورد مذمّت و سرزنش قرار می گیرند و این بیشتر دربارۀ قاریان آخرالزمان است. در بحارالأنوار آمده است: پیامبر(ص) می فرمایند: "در آخرالزمان گروهی می آیند که سنشان کم است و سفیه اند. خوب حرف می زنند، زیاد نماز می خوانند و زیاد قرائت قرآن می کنند. این ها از دین خارج می شوند، چنان که تیر از کمان خارج می شود، پس این ها را بکشید."

  همچنین، احادیث دیگری در مورد مذمّت برخی قاریان قرآن در کتب روایی ما آمده است. از آن جمله این قول پیامبر(ص)  است که فرمود: " چه بسا قاری قرآنی که قرآن او را لعنت می کند." و یا امام صادق(ع)  فرمود: "کسی که بر امام ستمگری وارد شود و بر  او  قرآن بخواند و  قصد او کسب آبروی دنیایی باشد، آن قاری با هر حرفی که از قرآن تلاوت می کند، ده لعنت می شود و شنونده هم با هر حرفی یکبار لعنت می شود."

  در جمع بین این دو دسته روایات، در ابتدا سفارش و توصیۀ به قرائت قرآن با صوتی زیبا شده و سپس گروهی از قاریان مورد نکوهش قرار گرفته اند. باید گفت قاری‌ای که قرآن را با صوت زیبا تلاوت می کند، نباید قصد ریا داشته باشد و فخر فروشی کند و هدف او دنیا باشد، اگر چنین باشد، نه تنها ثوابی نمی برد، بلکه قرآن او را لعن می کند.

  علامه مجلسی در کتاب "مشکاة الأنوار" روایتی از امام محمدباقر(ع) نقل می کند که آن حضرت قاریان قرآن را بر سه دسته تقسیم می فرماید:

  شخصی که قرآن خوانده و آن را سرمایه دنیای خود و وسیله جلب مال و امکانات از پادشاهان گردانیده است و با قرآن بر مردم فخر فروشی می نماید.

  شخصی که قرآن را خوانده و حروف آن را حفظ و ضبط کرده، ولی حدود و احکامش را ضایع ساخته، تمام همّ و غم او در درست خواندن الفاظ است، ولی بصیرتی در دین ندارد، خداوند این گروه از قاریان را زیاد نکند.

  شخص دیگر آن است که قرآن خوانده و دوای قرآن را بر دردهای دل خود گذاشته و شبهایش را به قرآن بیدار داشته و به سبب قرآن، روزها تشنه مانده به روزه داشتن و به قرآن برپا ایستاده است در مساجد و جاهای نماز، و در شبها پهلو از رختخواب تهی کرده است به سبب قرآن، پس به برکت این جماعت خداوند عزیز و جبّار رفع می نماید بلاها را و به خاطر این جماعت است که مسلمانان را بر دشمنان غلبه می دهد، و به خاطر این جماعت حق تعالی باران از آسمان می فرستد، والله که تعداد این جماعت در میان قاریان از گوگردِ احمر کمترست.

  در این دسته بندی به نظر می رسد گروه اول و دوم مورد سرزنش و لعن قرآن قرار گیرند، گروه اول به خاطر کسب موقعیت و شهرت و بدست آوردن امکانات دنیوی، با انگیزۀ جاه طلبی و دنیاپرستی، قرآن را وسیلۀ نزدیکی خود به قدرتمندان قرار داده واینگونه از زیبائی های قرآن، که خوان نعمت الهی است، بهره برداری سوء می نمایند و گروه دوم فقط به ظاهر قرآن بسنده کرده و تدبر در آیات قرآن کریم که وظیفۀ اصلی قاریان و حاملان قرآن برشمرده شده را به فراموشی سپرده اند. خواندن قرآن باید با اندیشیدن و تدبر در آیات آن و فهم آنها وعمل به دستورات آن همراه باشد. در روایت نقل شده که "مؤمن حرمتش از قرآن بیشتر است." علت آنست که مؤمن و حامل قرآن وقتی به آداب قرآن متخلّق شد، دیگر حرمتش از نقش و کاغذ قرآن که خود به سبب آیات نوشته شده در آن حرمت یافته است، بیشتر می شود و این اخلاق و آداب حسنۀ قرآن هرچه بیشتر در او ظاهر شود، موجب احترام بیشتر او می گردد، همانطور که هرچه اخلاق مذموم و نقایص در انسان ظهور کند باعث نقص ظهور قرآن در او و نقص حرمت او می گردد.

  در وصف حضرت رسول اکرم(ص) وارد شده که "کانَ خُلقُهُ القرآنَ" یعنی خُلق آن حضرت قرآن بود. به واقع قرآن حقیقی ایشان هستند که محل لفظ و معنی قرآن و اخلاق قرآنند.

  بنابراین، حرمت قرآن امریست والا و بالاتر از محدودۀ ظاهر آن. اگر مراجعه کننده به این کتاب الهی حرمت آن را حفظ نکند، لاجرم از آن دور شده است؛ چرا که حریم این کتاب الهی را حفظ نکرده است و صاحب این حریم که ذات زندۀ قرآن است او را از خود می راند و این همان لعنتی است که به خوانندۀ اومی رسد. باید دانست که حفظ حرمت قرآن فرع بر شناخت حریم حقیقی آن است که همان جایگاه بلند علی و حکیم است. " وَ إِنَّه فی أُمِّ الکِتابِ لَدَینا لَعَلیٌّ حَکیمٌ" بنابراین قرآن لعن می کند تلاوت کنندۀ جاهل را که حرمت آن را نگه نمی دارد.

  امام باقر(ع) در حدیثی طولانی قرآن را اینگونه وصف می نمایند: " قرآن به صورت نیکویی به صحرای محشر خواهد آمد و شفاعت حاملان خود را خواهد کرد" راوی پرسید: آیا قرآن می تواند سخن بگوید؟ حضرت تبسم نمود و فرمود: خدا رحمت کند ضعیفان شیعیان ما را که آنچه از ما می شنوند تسلیم می کنند و اذعان می نمایند، بعد از آن فرمود: نماز، شخص است و صورتی دارد و امر و نهی می کند، راوی می گوید: صورت من متغیّر شد و گفتم هرگز نمی توانم این سخن را در میان مردم نقل کنم.

  حضرت فرمود: می خواهی سخن گفتن قرآن را به تو بگویم، گفتم: بله، فرمود: در قرآن است که نماز از فحشا و منکر نهی می کند، و ذکر خدا بزرگتر است، چون نماز نهی می کند؛ پس سخن می گوید و ماییم ذکر خدا و ما بزرگتریم، حضرت فرمود: هرکه ما را به نماز نشناسد، حق ما را نشناخته و انکار حق ما کرده است.

  در این قول، حضرت سخن گفتن قرآن با سخن گفتن و نهی نماز از فحشا و منکر را تبیین و تفسیر می نمایند. حال لعن قرآن نیز از جانب حقیقت قرآن، امری مورد انتظار و غیرقابل انکار می باشد.

  پروین صفابخش؛

  منبع مطلب : nahad.qiau.ac.ir

  مدیر محترم سایت nahad.qiau.ac.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناسی 27 روز قبل
  0

  شما چی نوشتین

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  اگزتلتزلگ

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  از کدام امام است

  یاسمن 5 ماه قبل
  0

  تورا خدا یکی به من بگه که قران را با نیکو و زیبا بخوانید از کیست توروخدا منتظر جواب شما هستم

  0
  حسین حسینی 4 ماه قبل

  عن النبی صلى الله عليه و آله : حَسِّنُوا القرآنَ بأصواتِكُم ؛ فإنّ الصَّوتَ الحَسَنَ يَزيدُ القرآنَ حُسنا .پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : قرآن را با صداى خوش بخوانيد؛ زيرا صداى زيبا، بر زيبايى قرآن مى افزايد.

  الهام 5 ماه قبل
  -1

  این سخن از کیست

  0
  واژه 4 ماه قبل

  لهجه ۲تلاوت شد

  ریحانه 6 ماه قبل
  1

  از امام صادق

  یعنی شما ها این قدر خنگ هستید؟

  0
  امام علی 3 ماه قبل

  اشتباهه

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  اصلا بالا نمیاره 😫😫😫😫😫😫😫😫😫

  Elsa 6 ماه قبل
  1

  خیلی پیچیده است به درد نمیخوره

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  نیست😬😬

  ستایش 6 ماه قبل
  1

  نیست😬😬

  1
  ناشناس 6 ماه قبل

  بدددددد

  عسل 6 ماه قبل
  1

  من میخواهم بفهمم که قرآن را نیکو و زیبا بخوانید از کیه؟

  1
  ریحانه 6 ماه قبل

  امام صادق

  واقعا که خنگ هستید

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  خیلی بده 😵😡😦😦😢😢😢

  0
  ریحانه 6 ماه قبل

  خیلی هم خوبه

  پست روزانه 6 ماه قبل
  0

  این سخن از کیست

  حضرت محمد 6 ماه قبل
  1

  حضرت محمد

  زهرا 6 ماه قبل
  0

  اره نمیاره

  سوگند 6 ماه قبل
  0

  خوب نیست

  0
  زهرا دولت آبادی 6 ماه قبل

  افتضاهه

  ریحانه 6 ماه قبل
  0

  من خوک دم جواب میخوام 😐😐😐😐

  فرزین 6 ماه قبل
  0

  قرآن را نیکو و ریبا بخوانید

  0
  زهرا دولت آبادی 6 ماه قبل

  منم همیک سوال رو دارم ولی هیچی برام نیومد

  مهدی 6 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید