در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قبر کیان ایرانی یار مختار کجاست

  1 بازدید

  قبر کیان ایرانی یار مختار کجاست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  کیسان ابو عمره

  کیان ایرانی (به عربی: كيان الفارسي) یا کیسان ابو عُمره، همچنین با شهرت کیسان(؟ -۶۸۶م)، مشاور نظامی مختار ثقفی و انقلابی کوفی ایرانی‌اصل علیه کشندگان حسین بن علی بود.[۱]

  نیز گفته شده‌است کیسان یکی از غلامان علی بن ابی طالب بود[نیازمند منبع] که پیروانش معتقدند او به همه علوم احاطه داشت و از محمد و علی آن علوم را آموزش دیده و پیروان او را کیسانیه گویند.[۲]

  ر بن ابی عبیده ثقفی است و از اول این نام را داشته‌است و گفته‌اند آن هنگامی که پدر او نوزاد خانواده را حضور علی آورد و او دست مهر و محبت بر سر او کشیده و فرمود: «کیس، کیس» زیرک است، با هوش است و از همین زمان او کیسان لقب گرفت؛ و برخی هم گفته‌اند: محمد حنفیه، این لقب کیسان را به مختار داد آنگاه که او را برای گرفتن خون حسین به عراق اعزام کرد و هوشیاری و فراست لازم را در او دید.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  کیان ایرانی کیست؟

  کیان ایرانی کیست؟

  آیا شخصیت کیان در تاریخ وجود داشته است؟(پاسخ به این سوال از زبان دکتر رجبی دوانی) (فیلم)

  «كیان» در حقیقت «ابوعَمره كیسان» نام دارد كه یكی از نزدیكان مختار، مورد اعتماد او و از مقامات بلندپایه حكومت مختار به شمار می‌رفته است.

  «كیان» در حقیقت «ابوعَمره كیسان» نام دارد كه یكی از نزدیكان مختار و از مقامات بلند پایه حكومتی او به شمار می‌رفته است؛ البته از سوابق و فعالیت‌های او پیش از قیام مختار هیچ اطلاعاتی در تاریخ نیست اما از زمانی كه به مختار پیوست و در قیام او نقش پیدا كرد از اهمیت بالایی برخوردار شد زیرا بسیار مورد اطمینان و اعتماد مختار بوده است.

  * ریاست انتظامات و شرطه‌های كوفه برعهده كیسان بود

  اعتماد و اطمینان مختار به این شخص تا جایی بوده است كه ریاست انتظامات كوفه و فرماندهی شرطه‌های كوفه به او سپرده می‌شود و در جریان برخورد با جنایتكاران كربلا به فرمان مختار، اموال بسیاری از این افراد را مصادره می‌كند و بین ایرانیان مسلمانی كه در عملیات، قلع و قمع جنایتكاران كربلا شركت داشته‌اند تقسیم می‌كند و این مورد یكی از خدمات قابل توجهی است كه وی به حكومت مختار انجام داد.

  در حقیقت اوست كه از سوی مختار مأموریت برخورد و دستگیری و هلاكت جنایتكاران كربلا را بر عهده دارد و اشراف خائن كوفه كه جنایتكاران اصلی كربلا بودند به شدت از نام او وحشت داشتند.

  آنها «كیان» را «باز شكاری» لقب داده بودند؛ به این معنا كه باز بر روی شكار فرود می‌آید و چنگال‌هایش را در بدن طعمه فرو می‌كند؛ ‌لذا «كیسان» نیز بر قاتلان اهل‌بیت علیهم‌السلام فرود می‌آید و آنها را به هلاكت می‌رساند و نابود می‌كند.

  «كیسان» بسیار به مختار وفادار بود و تا پایان كار نیز با وی همراهی می‌كرده است؛ هنگام نبرد «مصعب‌بن زبیر» كه برای جنگ با مختار آمده بود، سرسختانه و فداكارانه با مختار در برابر دشمن ایستاد و در جریان این نبرد همراه با مختار كشته شد.

  البته این فرد در فیلم مختار‌نامه به اشتباه «ابوعُمره» نامیده می‌شود در حالی كه نام اصلی او «ابوعَمره كیسان» است كه حتی نام «كیسان» نیز به نقل از یكی از دست اندركاران این فیلم به دلیل راحتی تلفظ برای ایرانیان و ملموس بودن نام «كیان» از «كیسان» به این نام تغییر پیدا كرده است.

  به هر صورت «كیان» یك وجود حقیقی است و زحمات زیادی را چه در جهت قیام مختار و چه در قصاص قاتلان اهل بیت علیهم‌السلام و یاران ایشان كشیده است و جای مدح و تكریم از این شخصیت وجود دارد.

  * ایرانیان بعد از قیام مختار انگیزه و اعتماد بیشتری برای حضور در عرصه‌های سیاسی را یافتند

  تا پیش از اینكه مختار ایرانیان را به این صورت به عرصه بیاورد و به آنها پست و مسئولیت دهد آنها برخلاف شمار قابل توجهشان در عراق و علی الخصوص در كوفه كه گفته می‌شود ـ در بعضی از مواقع بیش از نیمی از جمعیت كوفه را ایرانیان تشكیل می‌دادند ـ به دلیل تبعیضی كه از زمان خلیفه دوم بر ایرانیان مسلمان می‌گذاشتند، آنها در عرصه سیاسی و اجتماعی به حساب نمی‌آمدند و این مسئله به گونه‌ای تبیین شده بود كه خود ایرانیان نیز پذیرفته بودند نمی‌توانند خودی نشان دهند و نمی‌توانند در عرصه سیاسی و اجتماعی تأثیرگذار باشند.

  البته امیرالمومنین علیه السلام و امام مجتبی علیه السلام ایرانیان را در زمان خودشان، از حقوق برابر با اعراب برخوردار كردند و به آنها بها دادند؛ اما تا زمانی كه آن بزرگواران در قید حیات بودند خیلی از ایرانیان با توجه به این لطف امیرالمؤمنین علیه السلام باور نداشتند كه می‌توانند تأثیرگذار باشند.

  در فاصله صلح امام حسن علیه السلام تا قیام مختار، ظلم بسیاری بر ایرانیان روا شد و خیلی از این افراد را یا كشتند یا تبعید كردند و به گونه‌ای شده بود كه بعضی از ایرانیان چنان به جان آمده بودند كه برای پایان دادن به وضعیت موجود حتی به قیام خوارج نیز می‌پیوستند و ایرانیانی كه در قیام خوارج نفوذ كرده بودند، اعتراض خودشان را به این وضع موجود به این روش نشان می‌دادند.

  * رمز موفقیت مختار به صحنه آوردن ایرانیان بود

  با قیام مختار، ایرانیان با وفای كامل به اطراف مختار حلقه زدند و به قیام او پیوستند تا بتوانند اعتراض خودشان را عنوان كنند و مختار نیز با توجه به زیركی خود می‌دانست اگر به ایرانیان بها دهد با كمك این افراد می‌تواند موفق شود و اگر صرفاً می‌خواست به عرب‌ها بها دهد، نمی‌توانست موفق شود؛ زیرا او می‌دانست اعرابی كه به اهل‌بیت پیامبر رحم نكردند، به مختار نیز رحم نمی‌كنند و حتماً در لحظات اصلی او را رها خواهند كرد.

  معتقدم رمز موفقیت مختار به صحنه آوردن ایرانیان و استفاده از وفا و توانایی آنها بود؛ لذا می‌بینیم سپاهی نیز كه به سوی شام روانه می‌كند؛ به فرماندهی ابراهیم‌بن مالك اشتر است. بنا بر نقل تاریخ، شاهدان گفته‌اند كه در اردوی ابراهیم‌بن مالك، صوت عربی شنیده نمی‌شد و عموماً فارسی صحبت می‌كردند كه نشان از كثرت ایرانیان در این سپاه دارد.

  بخش دین تبیان

  استاد رجبی دوانی، به نقل از خبرگزاری فارس، با تلخیص

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  حسن سمندری . از مشگین شهر : من نوکر پهلوانان حسین هستم و خاک زیر پای آنها

  علی : کیان ایرانی باشرافت مرد

  شاهین : قبرکیان یارمختارکجاست

  سیامک میرزازاده : می خوام قبر کیان ایرانی ببینم

  غلام : قبر کیان و مختار با هم تویه مسجد کوفه است

  Ali : قبرمختارمسجدکوفه است

  ناشناس : قبر کیان کجاست

  علی : روحش‌ شاد

  مجید : قبر کیان کجاست

  حسنا احمدیان : قبر کیان ایرانی کجاست

  سیامک میرزازاده : سلام مخوام بدونم قبر کیان ایرانی کجاست

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مریم مولوی 29 روز قبل
  1

  کیان (کیسان ابوعمره)پسر فرزندش توسط حرمله یکی از قاتلین دشت نینوا شهید شدن نام همسر (کیان) (شیرین)دختر یک رایت ساده ایرانی بود و نام پسرش(حیدر)که حرمله آن هارا در خانه شأن به شهادت رساند هر چند که مختار سقفی حرمله را به حلاکت رساند .

  مریم مولوی

  0
  ه 29 روز قبل

  من

  روح اله 9 ماه قبل
  3

  هرکجاهست خدایا به سلامت دارش

  روح اله 9 ماه قبل
  2

  هرکجا هست خدایابه سلامت دارش

  محمد شریفی 9 ماه قبل
  0

  قبر کیان ایرانی کجاست

  حسن سمندری . از مشگین شهر 10 ماه قبل
  12

  من نوکر پهلوانان حسین هستم و خاک زیر پای آنها

  علی طاهری 11 ماه قبل
  2

  مختار ابو اسحاق ثقفی از دلیر مردانی‌ بود‌ که‌ موفقیتش‌ در انتقام از قاتلان‌ امام شهیدمان‌ امام حسین علیه السلام رامدیون‌ کیان ایرانی بود...روح‌ هردوشان‌ با ارباب بی کفن آقا اباعبدالله الحسین علیه السلام محشور باد.

  علی 11 ماه قبل
  5

  روحش‌ شاد

  حسام 11 ماه قبل
  0

  قبرکیان ایرانی کجاست

  حمید ثابت 11 ماه قبل
  1

  باسلام طبق اطلاع بنده که از یکی از خدام نزدیک ضریح مختار ایستاده بود گفت کیان ایرانی نزدیک قبر مختار داخل ضریح آن بزرگوار دفن شده است

  غلام 11 ماه قبل
  6

  قبر کیان و مختار با هم تویه مسجد کوفه است

  1
  27 روز قبل

  سلام قبرکیان نبودتومسجدکوفه خیلی قبرهابود

  هانیه 12 ماه قبل
  3

  لطفا بیشتر بگردیم

  هانیه 12 ماه قبل
  1

  من کیان ایرانی یک بار دیدم نوشته حرورا مقبره کیان ایرانی

  هانیه 12 ماه قبل
  1

  قبر کیان ایرانی کجاست من خیلی گشتم نبود کیان ایرانی معروف به کیسان ابو عمره یکی از یاران با وفا مختار بود او جنگ جو ترین بود واگر پیاده نمی رفت پیروز جنگ می شد

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  سلام کیان ایرانی با سرلشکر بن شمیت با بن کامل عربی در حرورا کشته شدند همونجا هم دفن شدند الان اسم جدید حرورا رو نمیدونم

  قبرکیان ایرانی درکدام کشور 12 ماه قبل
  3

  قبرکیان ایرانی درکدام کشور

  محمد حصاری 12 ماه قبل
  3

  ببخشید من کلی گشدم تا محل دفن کیان ایرانی را پیدا کنم اما پیدا نکردم اگه کسی جواب منو میدونه متشکرم بهش جواب بده
  باتشکر

  محمد رضا 12 ماه قبل
  0

  من دوستدارم قبر ابراهیم راببینم کی دوست داره قبر پسر مالک اشتررا ببینه

  -1
  اسمانی 11 ماه قبل

  من به هیچ کجه دوست ندارم قبریک خائن به مختار را ببینم اگه غیرت داشت به کمک مختارمیومد نه اینکه سهل انگاری کنه تا‌مختارکشته بشه وبه دشمنش مصعب بپونده ننگ بر اوباد

  -1
  امید 12 ماه قبل

  ابراهیم که به مختار خیانت کرد و باعث کشست مختار شد
  اگه به کمک مختار میرفت حتما مختار پیروز میشد

  محمد رضا 12 ماه قبل
  2

  بچه ها دعا کنین کرونابرهتامادیگه ازاد باشیم نمیدوننظرشما ها چیه ولینظر من اینه ماکهدرخونه پوسیدیم پسبیاینیهکاری بکنیم که مردم ایران نرن مسافرت یا ازکارهای غیر ظروری پرهیز کنن چون اگه برن ما یه قربانی کرونا میدیم

  محمد رضا 12 ماه قبل
  2

  دوستان شمااهل کجای ایران هستید من اهل قزوین رازمیان هستم اونجا یه قلعه داره و 106 روستا ماامازاده داریم امامزاده هارون پرود ومهدزغال اخته هیر وویار وفندقهای لطر شما چی دارین

  محمد رضا 12 ماه قبل
  0

  مهدی کاش میشد کسی برای من دقیق تر توضیع بده

  سیامک میرزازاده 1 سال قبل
  4

  سلام مخوام بدونم قبر کیان ایرانی کجاست

  2
  محمد رضا 12 ماه قبل

  قبر کیان ایرانی کجاست درچه شهری دفع شده

  علی 1 سال قبل
  8

  کیان ایرانی باشرافت مرد

  0
  محمد رضا 12 ماه قبل

  آره چون اگه مختاردوست نداشت نمیخواست در انجا کشتهبشه

  ناشناس 1 سال قبل
  5

  قبر کیان کجاست

  2
  محمد رضا 12 ماه قبل

  کدام حرورا درنزدیکی کوفهاست

  4
  حسنا احمدیان 1 سال قبل

  قبر کیان ایرانی کجاست

  مجید 1 سال قبل
  4

  قبر کیان کجاست

  2
  محمد رضا 12 ماه قبل

  من هم همینطور دعا کن کرونا بره اصلا با هم میریم

  6
  سیامک میرزازاده 1 سال قبل

  می خوام قبر کیان ایرانی ببینم

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  بسیار عالی و قابل تامل.. ایرانی اصیل چنین خصایص دارد

  1
  محمد رضا 12 ماه قبل

  بله ایرانی هاهمین خصلت رادارند اینبرایکشورماایران یک سربلندی است

  شاهین 1 سال قبل
  6

  قبرکیان یارمختارکجاست

  1
  بهزاد 12 ماه قبل

  کوفه

  5
  Ali 1 سال قبل

  قبرمختارمسجدکوفه است

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید