توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قانون جدید کاهش سن در شناسنامه

  1 بازدید

  قانون جدید کاهش سن در شناسنامه را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  افزایش و کاهش سن در شناسنامه

  افزایش و کاهش سن در شناسنامه

  در سالهای اخیر حجم تقاضای افراد زیادی از جامعه، به هر دلیل، برای کاهش سن شناسنامه شان بیشتر از قبل شده است.

  به موجب ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها، مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی، تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع است.

  تنها اجازه قانونی در خصوص تغییر در شناسنامه افراد، در تبصره همین ماده قانونی مشخص شده است.

  شایان ذکر است، این درخواست هم میتواند در جهت افزایش سن و هم کاهش سن باشد.

  برای مثال، متقاضی میتواند مدعی شود که سن او درشناسنامه ۴۰ سال است، ولی سن واقعی او ۳۴  سال یا ۴۶ سال است؛ در هرحال، این اختلاف سن نباید کمتر از پنج سال باشد.

  مرجع قانونی برای تغییر سن در شناسنامه

  اگر متقاضی مدعی شود اختلاف سن واقعی او با سن مندرج در شناسنامهاش بیشتر از پنج سال است، باید به کمیسیونی موسوم به کمیسیون تشخیص سن، مستقر در ثبت احوال محل صدور شناسنامه اش رجوع کند؛ ضمن اینکه فرد میتواند تقاضای خود را بصورت دادخواست در مراجع قضائی عنوان نماید.

  بنابراین، صاحب شناسنامه تنها یکبار در طول عمر و در صورتیکه اختلاف سن واقعی با سن مندرج در اسناد سجلی به تشخیص کمیسیون مربوطه، بیش از پنج سال باشد، میتواند سن خود را اصلاح کند.

  در اغلب موارد، دادگاهها و کمیسیون مقرر جهت احراز سن واقعی شخص، نسبت به کسب نظر پزشکی قانونی یا پزشک معتمد اقدام لازم را به عمل میآورد؛ از جمله این موارد، آزمایش سنجش تراکم استخوان فرد متقاضی است.

  مراحل قانونی برای اصلاح سن شناسنامه افراد در کمیسیون تشخیص سن اداره ثبت احوال

  منبع مطلب : www.bonyadvokala.com

  مدیر محترم سایت www.bonyadvokala.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کم کردن سن شناسنامه - تغییر سن شناسنامه - مراحل

  کم کردن سن شناسنامه - تغییر سن شناسنامه - مراحل

  طبق قانون تولد هر کس باید اعلام و ثبت رسمی شود . شناسنامه یک سند رسمی است که همراه با تولد نوزاد ، توسط سازمان ثبت احوال کشور صادر می شود . بنابراین برای حفظ اعتبار اسناد سجلی ، امکان تغییر تاریخ این اسناد وجود ندارد . اما در این بین ممکن است افرادی ادعا کنند که سن واقعی آنها در شناسنامه نیامده است و نیاز به تغییر دارد . تغییر سن شناسنامه یک اقدام استثنائی است که تنها در صورتی امکان پذیر است که مدعی دلایل کافی و قابل قبولی برای اثبات ادعایش داشته باشد . برای مثال اینکه بتواند ثابت کند شناسنامه متعلق به برادر یا خواهر بزرگتر اوست که قبل از به دنیا آمدن او از دنیا رفته است و پدر و مادرش شناسنامه برادر یا خواهر بزرگترش را برای او استفاده کرده اند . از این رو در این مقاله به امکان تغییر سن شناسنامه ، مرجع صالح برای تغییر سن شناسنامه می پردازیم . 

  امکان تغییر سن شناسنامه

  برابر ماده واحده " قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها " مصوب سال 1367، از تاریخ تصویب قانون مذکور تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع می باشد .  بنابراین اصل بر این است که امکان تغییر سن شناسنامه افراد وجود ندارد . اما برخی از افراد در صورتی که بتوانند با ارائه دلایل کافی تفاوت سن شناسنامه با سن واقعی شان را ثابت کنند ، کم کردن سن شناسنامه یا زیاد کردن آن ممکن است . هر فرد تنها یک بار در طول عمر خود می تواند اقدام به تغییر سن شناسنامه اش کند . اینکه برای تغییر سن شناسنامه باید به کدام مرجع مراجعه کرد ، بسته به میزان تفاوت سم واقعی و سن شناسنامه دارد . 

  مرجع صالح برای تغییر سن شناسنامه

  گفتیم که مرجع صالح برای تغییر سن شناسنامه با توجه به میزان تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی متفاوت است . 

  الف ) تغییر سن شناسنامه در صورتی که تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی بیش از 5 سال باشد :

  در این حالت فرد به فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه رجوع کند تا پرونده اش در کمیسیونی تحت عنوان "کمیسیون  تشخیص سن " بررسی شود . این کمیسیون مرکب از فرماندار یا بخشدار ، رییس اداره ثبت احوال محل ، پزشک منتخب ، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رییس شورای اسلامی شهر یا بخش تشکیل می شود . ریاست این کمیسیون با قاضی محل است . 
  تقاضای فرد در این کمیسیون بررسی می شود و در صورتی که دلایل او مثل استشهاد نامه ، برگه ولادت و ... مورد قبول قرار گیرد و پزشک کمیسیون نیز تفاوت سنی را تایید کند ، فرد می تواند برای تغییر سن در شناسنامه اقدام کند . اعتراض به رای که در این کمیسیون صادر می شود در دیوان عدالت است .  

  الف ) تغییر سن شناسنامه در صورتی که تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی کمتر از 5 سال باشد :

  در این حالت فرد باید به دادگستری رجوع کند . رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادگاه حقوقی محل سکونت متقاضی است . در این حالت فرد با ارائه دادخواستی به طرفیت اداره ثبت احوال صادر کننده شناسنامه فرد متقاضی ، درخواست رسیدگی به موضوع را  می کند . نکته مهم در این مورد این است که قانون اجازه اقامه دعوی در محل اقامت متقاضی را داده است و نه محل صدور . اعتراض به رایی که در این دادگاه صادر می شود در دادگاه تجدیدنظر بررسی می شود . 

  در هر دو حالت گفته شده در بالا ، فرد می تواند تقاضای افزایش سن شناسنامه و هم تقاضای کاهش سن شناسنامه را بنماید .

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در موردکم کردن و تغییر سن شناسنامه و مراحل قانونی آنبه کانال تلگرام موضوعات حقوقی مراجعه کنید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان کم کردن و تغییر سن شناسنامه و مراحل قانونی آن پاسخ دهند .

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  مدیر محترم سایت www.heyvalaw.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تغییر سن در شناسنامه چگونه انجام می شود؟

  تغییر سن در شناسنامه چگونه انجام می شود؟

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منبع مطلب : www.yasa.co

  مدیر محترم سایت www.yasa.co لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  شیما 29 روز قبل
  0

  میخوام سنمو کم کنم نمیدونم چجوری کسی هست راهنمایی کنه

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  ایا میشود سن را کم کرد

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید