توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  فناوری چیست کاروفناوری هفتم

  1 بازدید

  فناوری چیست کاروفناوری هفتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تحقیق کاروفناوری پودمان 1 فناوری چیست؟

  فتاوری یعنی چه؟


  بارها کلمه‌ی فنـاوری را شنیده‌اید‍؛ فناوری فضایی،فناوری اطلاعات، فناوری ‌طراحی و ...
  فناوری در یک توصیف ساده عبارت است از تمام آنچه که ما را قادر می‌سازد تا یک محصول خاص را تولید کنیم.
  فرض کنید می‌خواهیم یک
  ماهواره بسازیم. پیش از هر چیز نیازمند دانش و علوم مرتبط با ماهواره هستیم. اما وجود دانش و علم به تنهایی کافی نیست و قطعا تجربه و به عبارت دیگر مهارتمان در این باره بسیار تعیین‌کننده است. پس از فراهم شدن این دو مورد قطعا نیازمند ابزار(ماشین‌آلات، کامپیوتر و ...) یا به عبارت دیگر سخت‌افزار برای عملی کردن طرح‌ها هستیم. بنابراین می‌توان گفت که فناوری حداقل دارای سه جزء است:• دانش
  • مهارت
  • سخت‌افزار

  اما اگر این سه جزء به صورت مجزا و بدون ارتباط با یکدیگر وجود داشته باشند، هیچ محصولی تولید

  نخواهد شد. بنابراین می‌توان گفت که فناوری ترکیب ساختاریافته‌ای از دانش، مهارت و سخت‌افزار

  است که منجر به تولید محصولی ارزشمند می‌شود.


  انواع فناوری:


  فناوری را از دیدگاه‌های مختلفی می‌توان تقسیم‌بندی کرد که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:


  تقسیم بندی فناوری بر اساس پیچیدگی

  در این تقسیم‌بندی فناوری‌ها به سه سطح فناوری‌سطح پایین، فناوری سطح متوسط و فناوری سطح بالا تقسیم می‌شوند. فناوری‌های سطح بالا مانند فناوری فضایی هزینه تحقیقاتی بسیار بالایی دارند. به همین دلیل سرمایه‌گذاری روی این فناوری‌ها عموما به صورت مشترک بین چند کشور انجام می‌گیرد.
  تقسیم‌بندی بر اساس قدمت
  بر این اساس فناوری‌ها به سه گروه فناوری‌های قدیمی (مثل فناوری استخراج نفت) ، فناوری‌های جدید (مثل طراحی خودرو) و فناوری‌های نوظهور (مثل فناوری نانو) تقسیم‌بندی می‌شوند.


  فناوری و سیستم

  در میان مخلوقات، انسان تنها موجودی است که دارای قدرت تفکر است و در ساختن ابزار و وسایل، تواناست. او می تواند برای ساخت ابزارهای مورد نیاز خود اندیشه کند و آنها را بسازد و برای حل مشکلات و مسائلی که بر سر راهش قرار دارد، از آنها استفاده کند.
  ساخت ابزار از یک سو، سبب تسهیل کارهای انسان و از سوی دیگر باعث پیشرفت او شده و تغییرات زیادی در زندگی وی ایجاد می کند؛ اما انسان برای انجام این کار به دانش و مهارت نیاز دارد.
  به مجموعه فعالیتهایی که انسان برای ساخت ابزار و وسایل، انجام می دهد، «فناوری» می گویند؛ پس می توان گفت همه ی ابزارها و وسایلی که در کارگاهها و مراکز صنعتی ساخته می شود، تولیدات فناوری است

  خداوند انسان را آفرید و چنان قدرت تفکری به او بخشید که این مخلوق خاکی می تواند به سهولت کرات آسمانی را تسخیر کند. تحقیق، جست و جو، کاوش و امور پدیده ها نیز از ویژگی های ذهن انسان است. انسان برای پاسخ دادن به پرسش های خود، نیازمند گردآوری و دسته بندی اطلاعات است. او به تجربه و آزمایش می پردازد و نتیجه گیری می کند. مغز انسان از میلیاردها سلول عصبی تشکیل شده که وظیفه دریافت اطلاعات و پیام ها را به عهده دارند. این پیام ها و اطلاعات توسط مغز با پیمودن فرآیندی پردازش و طبقه بندی می شوند و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می گیرند. انسان با نمای پیشرفتی که در علوم داشته است؛ بازهم نتوانسته از تمامی ظرفیت و قدرت خود استفاده کند. تفکر خلاق همواره از زمان خلقت انسان همراه او بوده و با استفاده از این قدرت توانسته، بسیاری از مسائل و مشکلات خود را حل کند.
  یکی از راه های پرورش قدرت تفکر و خلاقیت، شرکت کردن در کارها و بحث های گروهی ست. وقتی تعدادی از افراد گروه شروع به دادن ایده های خود می کنند، افکار دیگر اعضای گروه فعال می شود و هر کس سعی می کند ایده ی جدیدتر و بهتری ارایه دهد.

  فنآوری چگونه تکامل می یابد؟

  اغلب برای بالابردن کیفیت و استفاده بهتر و بیشتر از محصولات فناوری که به وجود آمده اند، ایده هایی ارائه می شود. این ایده ها از ایده های قبلی سرچشمه می گیرند و طرح های قبلی را تکمیل می کنند. فناوران می توانند با استفاده از فناوری های گذشته چیزهای جدیدی تولید کنند یا به تکمیل تولیدات پیشین بپردازند. گاهی ایده ارائه شده توسط افراد دیگر و در مکان ها و محیط های دیگری ارائه و به فناوری تبدیل شده اند. اما فرد ایده دهنده از وجود آن بی اطلاع بوده است. این نیز نوآوری محسوب می شود. ولی گاهی ایده ها ارائه و به فناوری منجر می گردد. اما در زمان مطرح شده نمی توان آن را مورد استفاده قرار داد.

  اصول استفاده از مواد در تولید محصولات فناوری:

  یکی از مهم ترین مراحل تولید هر محصول فناوری، مرحله انتخاب و تغییر مواد است. برای نمونه آتش نشان ها از لباس ویژه ای استفاده می کنند. برای تولید لباس آتش نشانها، باید به مقاومت مواد مورد استفاده در برابر آتش، انعطاف پذیری و ایمنی آن ها توجه کرد. برای این منظور موادی که انتخاب می شوند باید در برابر آتش مقاوم باشند، بیش از اندازه داغ نشوند و ذوب نگردند. در عین حال ماده انتخاب شده باید تا حد امکان سبک باشد (وزن مخصوص یا جرم آن بالا نباشد) ،‌انعطاف داشته باشد تا مانع حرکت آتش نشان ها به هنگام کار نشود و قابل برش زدن و دوختن باشد.
  چرا برای استفاده از مواد مب بایست به اصول بهداشتی توجه کرد؟
  بطور کلی در تولید محصولات فناوری، رعایت اصول بهداشتی ضروری است.تولید کنندگان محصولات فناوری، علاوه بر دقت در انتخاب موارد مورد معرف برای آگاهی مصرف کنندگان محصولات خود اغلب راهنمای استفاده از آن ها را نیز تهیه می کنند. که همراه محصول به هنگام خرید به مصرف کننده ارائه می شود. این راهنما حاوی روش استفاده و همچنین نکات ایمنی در خصوص استفاده ناصحیح از آن است.

  ارزیابی :

  یکی از اصولی که برای تولید یک محصول فناوری باید مورد توجه قرار گیرد، ارزیابی است که اساس کارفناوران را تشکیل می دهد. هر محصول پس از تولید باید از ابعاد مختلف مورد ارزیابی و آزمایش قرار گیرد. تولید انبوه (فراوان) یک محصول فناوری بدون اینکه نمونه ی اولیه آن مورد آزمایش های متعدد قرار گرفته باشد، کار خطرناکی است.

  توجه به زیبایی محصولات فناوری:

  یکی دیگر از نکات مهمی که در تولید محصولات فناوری مورد توجه قرار می گیرد توجه به زیبایی محصول است که در دو بخش به آن پرداخته می شود. الف : ساخت محصول
  ب : بسته بندی محصول
  الف – ساخت محصول : ساخت هر محصول به تناسب فرهنگ مصرف کننده، ذوق و علاقه و حتی سلیقه او ممکن است در رنگ آمیزی، تزیین و چیدن قطعه ها کنار هم ، انتخاب مواد مورد مصرف و … مورد توجه تولید کننده قرار گیرد.
  ب – بسته بندی محصول : در بسته بندی محصولات نیز زیباسازی از جهت های مختلف مورد توجه قرار می گیرد، از جمله: رنگ، جنس ماده اولیه و شکل هایی که روی کاغذ یا جعبه ی بسته بندی کشیده می شود ، مد نظر قرار می گیرد.

  سیستم :

  سیستم های پیچیده: سیستم های پیچیده از چند نوع سیستم فرعی تشکیل شده است. سیستم های فرعی برای انجام دادن بخشی از وظیفه سیستم اصلی ایجاد می شوند. برای مثال در وسایل نقلیه مانند: اتومبیل، موتور سیکلت یا دوچرخه، سیستم کنترل و فرمان برای هدایت و توقف وسیله نقلیه در نظر گرفته شده است

  منبع مطلب : se7en1.blogfa.com

  مدیر محترم سایت se7en1.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دوره ی اول متوسطه{هفتم}

  پاسخ : اختراعی که به تولید رسیده باشد را نوآوری می گوییم.

  3-روش های گوناگونی که از طریق آن ها می توان مخترع و نوآور خوبی بود را نام ببرید؟ص2

  پاسخ : ایده گرفتن از آفرینش ، بررسی روش کار وسایل پیرامون خود ، بررسی زندگی مخترعان ، افزایش قدرت خلاقیت،یاد گرفتن روش طراحی و ساخت.

  4- از روش های پرورش خلاقیت دو مورد را نام ببرید؟ص4

  پاسخ: ارتباط اجباری و بارش فکری 

  5-فناوری چیست؟ ص9

  پاسخ: به کاربرد علمی در  یک موضوع فناوی می گویند.

  6-انواع فناوری از نظر پیشرفتگی به چند دسته تقسیم می شود؟ نام ببرید.ص10

  پاسخ: فناوری از نظر پیچیدگی به سه سطح ساده،متوسط و پیشرفته  تقسیم بندی می شود.

  7- محصول فناوری را تعریف کنید ؟ ص10

  پاسخ:به ابزار، روش ها و وسایلی که انسان ها می سازند محصول فناوری می گویند.

  8-سیستم را تعریف کنید ؟ ص 11

  پاسخ : سیستم مجموعه ای است که اجزای آن با هم در ارتباط اند و بوسیله فرایند هایی ورودی ها را به خروجی ها تبدیل می کنند.

  منبع مطلب : se7en1.blogfa.com

  مدیر محترم سایت se7en1.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نمونه سوال کار و فناوری هفتم

  1-اختراع یا آفرینش نتیجه چیست ؟ نتیجه فکر و ایده افراد است که روش یا چیزی را برای اولین بار به وجود می آورد تا یک کار دشوار را آسان یا یک مسأله را حل کند .

  2-نوآوری چیست ؟ اختراعی که به تولید رسیده باشد .

  3- فناوری چیست ؟ کاربرد عملی دانش دریک موضوع

  4- برای ساخت چسب دو طرفه کفش از چه چیزی در طبیعت الهام گرفته شده است ؟ گیاه خاردار و تیغ مانندی به نام بابا آدم

  ( زردان )

  5- با الهام از فناوری کندوی عسل چه چیزهایی ساخته شده و فایده آن چیست ؟ آجرها و تیرآهن های کم وزن و سبک با استحکام بالا

  6- سیستم چیست ؟ مجموعه ای که اجزای آن با هم در ارتباطند و بوسیله فرایندهایی ورودی ها را به خروجی ها تبدیل میکنند . مثل پنکه که ورودی آن برق و خروجی بادخنک است

  7- منظور از (آی سی تی ) چیست ؟ فناوری اطلاعات و ارتباطات

  8- فناوری اطلعات و ارتباطات را تعریف کنید . به فرایندهایی که برای جمع آوری ، ذخیره سازی ، پردازش ، تبادل و ارائه اطلاعات به کار می روند .

  9- بانکداری الکترونیک شامل چه وسایلی است ؟ دستگاه های خودپرداز -کارت های بانکی – پایانه های فروش

  11 -در برنامه واژه پردازجهت انتخاب تصویراز کدام قسمت وارد می شویم ؟    Insert                                                           

  12- برا ی جمع آوری اطلاعات درباره یک موضوع چه گام هایی را به ترتیب برمی داریم ؟

  شناخت موضوع – انتخاب منابع و جمع آوری اطلاعات – پردازش و مستند سازی – ارائه و اشتراک گذاری اطلاعات

  13- برای شناخت موضوع چه مواردی را تعیین می کنیم ؟ اهداف و انتظارات – نتایج و خواسته ها   

  14- منابع اطلاعاتی به چند دسته تقسیم می شود ؟ اینترنتی- مکتوب – افراد مطلع و آگاه

  مورد نظر مثل : اینترنت اکسپلورر – فایر فاکس – اوپرا – گوگل کروم – سفری  safari

                      

  18- سه وبگاه معتبر را برای جمع آوری اطلاعات استان ها نام ببرید. سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری – آموزش و پرورش – مسکن و شهرسازی

  20- چه موقع در جست و جوی یک واژه در اینترنت از علامت منها (-) استفاده می شود ؟ وقتی منظور ما یک سری مطالب است به جز یک یا چند مطلب مثلا : (( آثار باستانی استان فارس )) – تخت – جمشید

  21- کدام یک از عبارت های زیر برای جست و جو مناسب ترو دقیق تر می باشد ؟    

  الف)       (( آثار باستانی فارس))

  ب)        آثار باستانی (( استان فارس ))

  ج )     (( استان فارس ))+(( آثار باستانی ))

  22- مستندسازی چیست ؟ ثبت و ضبط چگونگی اجرای گام به گام یک پروژه ، پژوهش و فرایند یک کار

  23- هنگام تولید مستندات در رایانه چه نکته ایمنی را باید رعایت کرد ؟ پس ازهر تغییری آن را ذخیره کرد.         

  24- کارآفرین کیست ؟ فردیست که با شناسایی نیازها و فرصت ها ، کسب و کاری را راه اندازی کند و از این راه درآمدی ایجاد کند و برای خود و دیگران فرصت کار ایجاد نماید .

  25- انواع کسب و کار کدامند ؟ خانگی مثل : خیاطی – خانوادگی مثل :قالی بافی-روستایی مثل : پرورش زنبور عسل- اینترنتی مثل : ارائه خدمات مشاوره ای به دیگران در شبکه اینترنت

  26- جرائم اینترنتی چگونه بررسی می شود ؟ در صورت کلاه برداری به پلیس 110 خبر میدهیم وآنها به پلیس فتا ( فضای تولید و تبادل اطلاعات ) انتقال می دهد تا به مشکل رسیدگی شود.

  سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران  .www.enamad.ir

  28- فروشنده کیست ؟ کسی است که بتواند با مشتری ارتباط برقرار کند و نیاز او را بشناسد ، اورا راهنمایی کند و کالای خود را با انصاف به او بفروشد .

  29- بازاریابی را تعریف کنید . شناسایی نیاز مشتریان ، پیدا کردن راه های برای فروش کالاها و خدمات و تامین نیاز های مشتریان

  30- مراحل راه اندازی یک کسب و کار را به ترتیب بنویسید . تصمیم گیری و انتخاب کسب و کار- انتخاب یک نام مناسب برای کسب و کار – انتخاب محل مناسب برای کسب و کار- تعیین تعداد نیروی کارمورد نیاز- تهیه مواد ، ابزار و تجهیزات مورد نیاز – تامین مالی کسب و کار ( استفاده از پس انداز ، وام ، قرض )

  31- در طرح کسب و کار توجه به چه نکاتی لازم و ضرو ری است ؟ هدف ما – دلایل انتخاب کار – ویژگی کالا – مکان مناسب – تعداد شاغلین – نوع مشتریان – نوع مواد و ابزار – میزان بودجه و زمان – سود نهایی از فروش

  بهترین تفریح کار است .    حضرت علی علیه السلام

  عزیزانم امیدوارم همواره سربلند ، کوشا و با ایمان باشید .

                                                                                                     

  منبع مطلب : aramdarya.blogfa.com

  مدیر محترم سایت aramdarya.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 12 روز قبل
  1

  به کاربرد علمی فناوری می گویند

  ناشناس 2 ماه قبل
  -2

  خیلی بد بود

  سیما 3 ماه قبل
  0

  به نظر من که خوب بود ممنون

  ل 3 ماه قبل
  0

  ت

  مرینت 3 ماه قبل
  1

  سلام عالی ولی جواب یک فناوری که خودتان انجام داده اید را نام ببرید رو جواب میدید لطفا

  ه ز 3 ماه قبل
  0

  ب

  ناشناس 3 ماه قبل
  -2

  بنظره من که هرچی بقیه بگن درسته

  سیتا 3 ماه قبل
  1

  به‌نظر من که خوبه اما جواب سوال فناوری را تعریف کرده ننوشته

  محمدرضا 4 ماه قبل
  0

  سلام برای هممون معلم سوال در اورده که کار و فناوری چیست لطفا یه پاسخ بزارید ممنون

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید