توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  فعالیت های بسیج را نام ببرید

  1 بازدید

  فعالیت های بسیج را نام ببرید را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  عرصه فعالیت های بسیج - نمایش محتوای بسیج

  عرصه فعالیت های بسیج

  در دوران جنگ بسیج مال جنگ است , در دوران پشتیبانی مال پشتیبانی , در دوران علم مال تحصیل و تدریس و در دوران سازندگی مال یازندگی است

  عرصه های فعالیت بسیج

  مقام معظم رهبری حضرت ایت الله العظمی خامنه ای " مدظله العالی " در تعریف بسیج می فرمایند :

  "بسیج عبارتست از مجموعه ای که در آن پاکترین انسانها ، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رسانیدن و به خوشبختی رسانیدن این کشور جمع شده اند ... بسیج یعنی حضور در همه میدانهایی که از انسان در آن میدان یک کاری می طلبند"

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با ضرورت حضور بسیج در عرصه های مختلف می فرمایند :

  "در دوران جنگ بسیج مال جنگ است، در دوران پشتیبانی مال پشتیبانی ، در دوران علم مال تحصیل و تدریس و در دوران سازندگی مال یازندگی است . " ایشان در جای دیگری می فرمایند :

  " بسیج به معنای حضور شجاعانه ، فداکارانه و مخلصانه انسانهای پیشگام در تمامی عرصه های مورد نیاز نظام اسلامی و کشور است . "

  با توجه به تعریف فوق ، بسیجیان باید در عرصه هایی که پیشرفت کشور و حفظ نظام و دستاوردهای انقلاب اسلامی در آن است حاضر شوند .

  گاهی کشور نیاز به حضور بسیجیان در میادین رزم برای مقابله با متجاوزین دارد ، زمانی سازندگی و پیشرفت اصلی ترین نیاز کشور است ، برخی اوقات نمایش اقتدار و وحدت ملی نیازمند حضور در صحنه های اجتماعی بسیجیان است و ...

  بر همین اساس عرصه های عمده فعالیت بسیجیان به شرح ذیل تعیین شده است :

  ۱) دفاع در برابر تهاجم بیگانگان :

  شاید بتوان مهمترین عرصه فعالیت بسیج را در عرصه دفاع نظامی در مقابل متجاوزین به کشور اسلامی تلقی کرد . دشمنان به بهانه های مختلف همیشه در صدد بوده و هستند تا تمامیت ارضی کشور را خدشه دار سازند به همین جهت برای مقابله با تهدیدهای دشمنان کلیه انسانهای متدین و وطن دوست در قالب بسیج سازماندهی شده و در مواقع لزوم با حضور در جبهه های جنگ و در کنار نیروهای مسلح ، از کشور دفاع می نمایند .به عنوان مثال می توان به حضور حماسی و تعیین کننده بسیجیان در طول هشت سال دفاع مقدس علیه رژیم متجاوز عراق اشاره نمود

  ۲) حفظ امنیت داخلی :

  زمانی که دشمن خارجی در مرزهای کشور با انسانهایی رزمنده و شجاع مواجه شده و نتوانند کشور را تهدید کنند ، برای تحقق هدفهای خود ، عواملی را در داخل سازماندهی کرده و به مقابله با نظام اسلامی وادار می کنند تا با اقدامات آشوب طلبانه و تروریستی در داخل شهرها و روستاها امنیت و اقتدار کشور را به خطر اندازند . در چنین شرایطی نیروهای بسیجی بر اساس ضوابط مشخصی به کمک نیروهای نظامی و انتظامی شتافته و آشوبها و بحرانهای داخلی را مهار می کنند .

  ۳) عرصه سازندگی :

  بسیج با ثبت نام از افراد داوطلب و علاقمند ، انها را برای شرکت در فعالیتهای سازندگی سازماندهی کرده و توان آنان را در جهت سازندگی کشور هدایت می کند

  .

  ۱) آشنا ساختن نوجوانان و جوانان با زمینه های اشتغال .

  ۲) غنی ساختن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان .

  ۳) کمک به افراد و اقشار نیازمند بخصوص ساکنین مناطق محروم و روستاها از طریق شرکت در فعالیتهای عمرانی مربوط به آنان .

  از جمله عرصه های حضور بسیجیان در سازندگی کشور می توان به مشارکت آنان در فعالیتهای مربوطه به عمران ( نظیر خانه سازی ، مدرسه سازی در روستاها ، راهسازی ، سد سازی ، لوله کشی آب ، برق کشی و ...) فعالیتهای درختکاری ، لایروبی ، واکسیناسیون دام و طیور و جمع آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز اشاره نمود .

  ۴) عرصه فرهنگی – اجتماعی :

  دشمنان انقلاب و ایران اسلامی پس از آنکه از طریق ایجاد آشوبهای داخلی ، ترور شخصیتهای اصلی انقلاب ، کودتای نظامی ، بمب گذاری ، تحمیل جنگ هشت ساله علیه ایران و ..... نتوانستند آسیبی جدی به ایران اسلامی برسانند و در هر جبهه ای که وارد شدند تا عناصر اصلی تضمین کننده پیروزی مسلمانان ، یعنی ایمان اسلامی ، وحدت کلمه و روحیه انقلابی را در آنان تضعیف نموده و از این طریق به هدفهای شوم خود که شکست جمهوری اسلامی است نائل شوند .

  در چنین شرایطی بسیجیان باید بطور همزمان به اشکال مختلف در عرصه فرهنگی با دشمنان مقابله کنند که از جمله می توان به تلاش در جهت افزایش آگاهی های دینی ، تقویت ایمان و افزایش بصیرت و تیزبینی در مسایل سیاسی و اجتماعی ، خنثی نمودن شایعات و ترفندهای تبلیغاتی دشمن ، امر به معروف و نهی از منکر ، تلاش برای تولید آثار فرهنگی و مطبوعاتی در جهت دفاع از دستاوردهای انقلاب و ارزشهای اسلامی و مقابله با توطئه های دشمنان و ..... اشاره نمود .

  ۵) عرصه علمی :

  یکی از مهمترین نیازهای کشور در دوران سازندگی ، توسعه علمی و دسترسی به آخرین یافته های علمی ئ پژوهشی جهان و همچنین تولید علم می باشد . از آنجا که رشد علوم و فنون در کشورها مانع مهمی برای ادامه سلطه کشورهای استکباری است فلذا این کشورها همیشه تلاش می کنند تا کشورهای دیگر از دستیابی به یافته های جدید علمی و فنی محروم کنند .

  در چنین شرایطی یکی از مهمترین وظایف بسیجیان تلاش برای حضور موثر در عرصه علمی کشور است. علاوه بر تلاش آحاد بسیجیان در این عرصه ، تشکیلات بسیج نیز با تشکیل انجمن های علمی برای دانشجویان و دانش آموزان و تشویق و حمایت از آنان ، زمینه تلاش موثر بسیجیان در عرصه علمی را فراهم می کند .

  برخی ازاقدامات بسیج در این زمینه عبارتند از :

  الف) تشکیل انجمن های علمی دانشجویی و دانش آموزی .

  ب) شناسایی و تشویق دانشجویان ، طلاب و دانش آموزان ممتاز کشور .

  ج) ارائه خدمات آموزشی ویژه به دانش اموزان ممتاز بسیجی برای شرکت در المپیادهای علمی کشور .

  د) حمایت از محققین و مبتکرین بسیجی .

  ۶) عرصه امداد ورسانی و بهداشت :

  یکی از وظایف بسیج کمک به امداد و نجات مصدومین در سوانح طبیعی و شرایط جنگی است . به همین منظور نیروی مقاومت بسیج با برنامه ریزی و ارائه آموزشهای مورد نیاز عموم مردم در این خصوص ، آمادگی های لازم برای مواجهه مطلوب با این حوادث را در آنان ایجاد می کند ، علاوه بر آن در مواقع بروز حوادث غیر مترقبه نظیر سیل و زلزله ، نیروهای سازماندهی شده بسیجی در قالب گردانهای امداد و نجات و دسته های امدادی بسیج دانش آموزی در دسترس ترین و مطمئن ترین امداد رسانانی هستند که بلافاصله در محل حادثه به کمک مصدومین می شتابند .

  یکی دیگر از قابلیتهای تشکیلات بسیج کمک به توسعه بهداشت در جامعه است که در همین راستا اجرای موفقیت آمیز واکسیناسیون فلج اطفال در سال ۱۳۷۱ توسط بسیج نمونه ای از حضور موفق بسیج در این عرصه می باشد.

  منبع مطلب : markazi.irib.ir

  مدیر محترم سایت markazi.irib.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فعالیت های فرهنگی

  فعالیت های فرهنگی

  اهم فعالیت ها

  مهمترین فعالیت ها ی فرهنگی که در بسیج دانش آموزی صورت می گیرد عبارتست از:
  1- تولید اقلام فرهنگی و توزیع بین واحدهای بسیج مدارس.
  2- حمایت از آثار فرهنگی و هنری دانش آموزان بسیجی.
  3- انجام مسابقات گلباران به منظور شناساندن اندیشه های امام خمینی (ره) به دانش آموزان.
  4- مشارکت دانش آموزان در اردوهای تابستانی طرح ولایت مقدماتی و تکمیلی در مناطق زیارتی و سیاحتی.
  5- برگزاری مسابقات فرهنگی اعم از مقاله نویسی ، شعر ، کاریکاتور ، طنز ، نقاشی ، تئاتر ، داستان و ...
  6- آموزش دروس عقیدتی و سیاسی به دانش آموزان.
  7- برگزاری دوره های آموزشی غیرحضوری از طریق پاسخگویی به سئوالات و ابهامات دانش آموزان.
  8- ارائه الگوهای برتر به دانش آموزان بسیجی از طریق معرفی آثار شهدای دانش آموز.
  9- انجام مسابقات ترنم باران به منظور آشنایی دانش آموزان با رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی).
  10- عضو نمودن دانش آموزان بسیجی در گروهان های نمونه حماسی و نمایشی بسیج.
  11- اجرای صبحگاههای نمایش انضباطی به مناسبت های مختلف ودر ایام ا...ها .
  12- مشارکت دانش آموزان در انجام بازدیدهای معنوی دیدار با علماء و آیات عظام در قم.
  13- اعزام دانش آموزان بسیجی برای بازدید از مناطق جنگی در قالب کاروان های راهیان نور.
  14- برگزاری کنگره شعر و جشنواره سراسری سرود.
  15- برگزاری مسابقات گلواژه های حکمت به منظور آشنایی دانش آموزان بسیجی با کلام گهربار حضرت علی (ع).
  16- مشارکت دادن دانش آموزان در برگزاری کنگره شعر بسیج دانش آموزی.
  17- معرفی و تشویق دانش آموزان هنرمند و شاعر.
  18- برگزاری مسابقات قرآن در رشته های قرائت ، حفظ و تفسیر و مسابقات اذان و نهج البلاغه.
  19- برگزاری مسابقات ذوالفقار به منظور معرفی الگوها و ارزش های دفاع مقدس متناسب با سن وسال دانش آموزان.
  20- برگزاری محافل انس با قرآن.
  21- مشارکت دادن دانش آموزان بسیجی در اردوهای تشکل های دانش آموزی.  نشست های فرهنگی ، اجتماعی

  نشست های فرهنگی ، اجتماعی بسیج دانش آموزی تحت عنوان جلسات هم اندیشی فرماندهان و مسئولین واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی در هر سال سه مرتبه برگزار می گردد.


  هدف

  هدف از نشست های فرهنگی اجتماعی عبارتست از ایجاد فضای مناسب برای همفکری لازم اعضاء بسیج دانش آموزی جهت شناخت یکسان و کارآمد همه آنها از مجموعه شرایط اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی نظام در محیط داخل و بین الملل، به منظور استفاده بهینه از مقدورات و فرصت ها و مقابله همه جانبه با تهدیدات و آفت ها.
  تاثیر برنامه
  1- ارتقاء و تعمیق بینش مذهبی و سیاسی اعضاء در مقابله منطقی با تهاجم فرهنگی
  2- کمک به نهادینه کردن اخلاق و باورهای دینی
  در بین دانش آموزان از طریق ارتباط مستقیم با آنها
  3- کمک به حفظ روحیه و شور انقلابی و آرمان خواهی در اعضا ء
  4- تقویت توانایی گفتمان اعضاء برای زمینه سازی حضور آنها در عرصه های سیاسی ، اجتماعی
  5- پاسخ مستدل به ابهامات
  و شبهات اعضا، و تقویت حضور اجتماعی بسیج دانش آموزی
  شرح بر نامه
  مخاطبین نشست های فرهنگی اجتماعی اعضاء شورای واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی می باشند. دیدار دانش آموزان بسیجی با علماء و شخصیت های برجسته سیاسی فرهنگی ، جلسات پرسش و پاسخ و برگزاری مسابقات فرهنگی جزئی از برنامه نشست های فرهنگی اجتماعی می باشد.
  این برنامه به مدت حداکثر سه ساعت در هر جلسه درمکانی مناسب مانند سالن اجتماعات که از صوت و نور مطلوب برخوردار باشد وبا دعوت از سخنرانان مجرب،خوش ذوق ، مطلع و آشنا با روحیات و نیازمندی های معنوی و اجتماعی جوانان برگزار می شود
  . محور اصلی این برنامه طرح وتوجیه مباحث سیاسی روز، مسائل اجتماعی ، توجیه سازمانی و پاسخ به سئوالات و ابهامات شرکت کنندگان می باشد .


  جشنواره هایقرآن و عترت

  هدف
  هدف از برگزاری مسابقات قرآنی عبارتست از ایجاد و راه اندازی حوزه های آموزشی قرآن پژوهان در رده های مقاومت بسیج دانش آموزی و توسعه علوم قرآنی در بین بسیجیان و در سطح کشور.

  تاثیر برنامه :
  1-
  توسعه علوم قرآنی در قشر دانش آموز
  2- آشنایی بیشتر دانش آموزان با فرهنگ ومعارف قرآنی و اهل بیت پیامبر (ص) .
  3- جذب و هدایت دانش آموزان بسیجی در مسیر رشد و
  تعالی
  4- جلوگیری از انحرافات فکری و اخلاقی جوانان و نوجوانان
  5- ایجادفضای معنوی و ارزشی در مدارس
  6- شناسایی
  استعدادهای دانش آموزان و تلاش برای شکوفایی آن
  7- ارائه الگوهای موفق قرآنی به دانش آموزان

  شرح بر نامه
  این برنامه همه سالهبه صورت مسابقات قرآنی در سطح نواحی( شهرستانها) و مناطق(استانها) اجراء می شود. ابتدا نفرات برتر هر شهرستان در محافل قرآنی که توسط حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی برگزار شده مشخص میگردند سپس نفرات برتر شهرستان جهت شرکت در مسابقات استانی به مرکز استان اعزام و دراین مسابقات که تحت عنوان « مسابقات قرآنی استانی » برگزار می شود شرکت می نمایند . لازم به توضیح است که
  نفرات برتر هراستان نیز جهت حضور در مسابقات سراسری کشوری برابر سهمیه ای که توسط سازمان بسیج دانش آموزی مشخص میشود به سازمان بسیج دانش آموزی معرفی میگردند.


  جشنواره سراسری قرآن و عترت (کشوری)


  هدف
  ایجاد و راه اندازی حوزه های آموزشی قرآن پژوهان در رده های مقاومت بسیج و توسعه علوم قرآنی در بین بسیجیان در سطح کشور
  تاثیر برنامه
  1- توسعه علوم قرآنی در بین قشر دانش آموز
  2- آشنایی بیشتر دانش آموزان با فرهنگ ومعارف قرآنی و اهل بیت پیامبر (ص) .
  3- جذب و هدایت دانش آموزان بسیجی در مسیر رشد و
  تعالی
  4-جلوگیری از انحرافات فکری و اخلاقی جوانان و نوجوانان
  5- ایجادفضای معنوی و ارزشی در مدارس
  6- شناسایی
  استعدادهای دانش آموزان و تلاش برای شکوفایی آن

  شرح بر نامه :
  این برنامه به صورت مسابقات قرآنی کشوری با حضور نفرات برتر استان ها توسط سازمان بسیج دانش آموزی در یکی از مراکز مختلف فرهنگی( درتهران یا استانها و شهرستانهای دیگر)
  درپنج رشته شامل : حفظ ، قرائت و مفاهیم قرآن کریم ، اذان و نهج البلاغه برگزار می گردد. شرکت کنندگان در این سطح افرادی هستند که در مسابقات استانی شرکت نموده و موفق به کسب رتبه شده اند. لازم به ذکر است این مسابقات برای خواهران و برادران عضو بسیج دانش آموزی به طور جداگانه برگزار می شود .  جشنواره های سرود ( نغمه عشق )


  هدف
  شناسایی و ساماندهی توان و قابلیت های مادی ومعنوی بسیج در مواجهه با تهاجم فرهنگی دشمن

  تاثیر برنامه
  1- معرفی فرهنگ بسیج در سطح جامعه با استفاده از ابزارهای هنری فرهنگی
  2- گسترش فعالیتهای فرهنگی و هنری
  بسیج دانش آموزی در مدرسه
  3- جذب استعدادهای هنری دانش آموزان بسیجی
  4- شناسایی و تقویت گروه های برتر سرود بسیج دانش آموزی
  5- فراهم نمودن رشد و گسترش فعالیتهای فرهنگی و هنری در قالب گروههای سرود بسیج دانش آموزی

  شرح بر نامه
  این برنامه درسطح استانها با حضور گروه های سرود حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی مدارس راهنمایی( پویندگان ) ومتوسطه (پیشگامان) اعم از دخترانه و پسرانه به صورت مجزا توسط بسیج دانش آموزی مناطق برگزار می شود
  . در این مراسم گروه های برتر هر استان مشخص شده و جهت شرکت در جشنواره مرکزی به سازمان بسیج دانش آموزی معرفی می گردند .


  جشنواره سراسری سرودهای نغمه عشق (کشوری)


  هدف
  شناسایی و ساماندهی توانمندی ها، منابع انسانی ، مادی و فرهنگی سپاه و بسیج و جریانات خودی و سازماندهی آنها جهت هجمه به پایگاههای فرهنگی دشمن

  تاثیر برنامه
  1-
  معرفی و گسترش فرهنگ و ارزشهای بسیج در سطح جامعه با استفاده از ابزارهای هنری و فرهنگی
  2- گسترش و برپایی فعالیتهای بسیج دانش آموزی در مدرسه از بعد فرهنگی و هنری
  3- جذب استعدادهای هنری و فرهنگی دانش آموزان بسیجی
  4- شناسایی و تقویت گروه های برتر سرود بسیج دانش آموزی
  5- تلاش در جهت ایجاد زمینه مناسب برای رشد و گسترش فعالیتهای فرهنگی و هنری در قالب گروههای سرود بسیج دانش آموزی


  شرح بر نامهاین برنامه با حضورگروه های سرود منتخب استانهایی که در جشنواره سرود استانی انتخاب شده اند
  در مقطع پویندگان و پیشگامان (خواهر و برادر) در تهران( ویا مرکز یکی از استان ها ) به صورت مجزا توسط سازمان و با اجرای قطعه سرودهایی در سه بخش تلفیقی ، محلی ، دفاع مقدس وهمچنین مدیحه سرایی برگزارمی شود .در پایان جشنواره که توسط اساتید مجرب قضاوت می گردد گروه های برتر کشور و همچنین افرادی که به صورت انفرادی مقام کسب می کنند مورد تشویق قرار می گیرند . لازم به ذکر است سرودهای اجراء شده در این جشنواره ها پس از تبدیل به سی دی در اختیار بسیج دانش آموزی مناطق و حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی قرار می گیرد .  تولید محصولات فرهنگی  هدف
  فضا سازی فرهنگی در جهت ایجاد جو غالب ارزشی در جامعه و تقویت غیرت دینی نسبت به ارزشها و دستاوردهای اسلام و انقلاب

  تاثیر برنامه
  1-
  تولید اقلام فرهنگی با کیفیت خوب و قیمت مناسب برای رده ها
  2- یکسان سازی و ایجاد هماهنگی در استفاده از محصولات فرهنگی در سطح رده ها
  3- ترویج و تبلیغ ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی با استفاده از آثار و اقلام فرهنگی , هنری
  4- ایجاد گرایش در سایر دانش آموزان به سمت بسیج دانش آموزی


  شرح بر نامه
  با توجه به هزینه بالای تولیدات اقلام فرهنگی به صورت جزیی و در تعداد پایین ، سازمان بسیج دانش آموزی بخشی از اقلام فرهنگی مورد نیاز واحدها و حوزه های مقاومت از جمله : پرچم ، درفش ، حمایل ، آرم پویندگان و پیشگامان ، انواع سی دی های صوتی و تصویری و... را به صورت متمرکز تهیه و به رده ها ارسال می نماید تا در مراسم و برنامه ها مورد استفاده دانش آموزان بسیجی
  قرار گیرد .


  یادواره شهیدفهمیده و 36000 دانش آموز شهید
  ( مراسم هفته بسیج دانش آموزی )


  این مراسم همه ساله در هفته بسیج دانش آموزی در سطح رده های مقاومت بسیج دانش آموزی خصوصاً واحدها (بسیج مدارس) برگزار می شود.

  هدف
  برنامه ریزی جهت فضا سازی ، تقویت و تعظیم شعائر اسلامی و انقلابی و ارزشی و مصادیق عملی آن همچون شهداء ، ایثارگران و ...

  تاثیر برنامه
  1-
  تکریم و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای دانش آموز و تجدید عهد و میثاق با شهدای والامقام
  2- الگو پردازی برای نسل جوان کشور با معرفی قهرمانان نمونه
  3- تقویت سازماندهی و انسجام گروهی اعضا، از طریق برگزاری مراسم و اجرای برنامه های متنوع
  4- گسترش جذب و سازماندهی واحدها و اعضاء بسیج دانش آموزی
  5- تبیین تاریخ دفاع مقدس ونقش و جایگاه دانش آموزان درعرصه های دفاع از انقلاب و ارزشهای متعالی آن
  6- تقدیر از دانش آموزان بسیجی که در ابعاد مختلف در جهت انتقال فرهنگ دفاع مقدس تلاش می نمایند

  شرح بر نامه
  این مراسم همزمان با
  هفته بسیج دانش آموزی که مصادف با هشتم آبان ماه روز بسیج دانش آموزی است ، برگزار شده و عمده ترین اقدامات آن بشرح زیر می باشد :
  الف- اقدامات خاص مرکز که به صورت متمرکز توسط سازمان بسیج دانش آموزی کشور انجام می شود شامل:
  1- ساخت تیزر تلویزیونی.
  2- انتشار پوستر های مختلف.
  3-
  برپایی کنگره مرکزی یادواره شهید فهمیده و 36000 شهید دانش آموز.
  4- انتشار ویژه نامه پیشگامان بسیج دانش آموزی.
  5- تهیه و نصب بیل برد در میادین بزرگ شهر تهران.
  6- حضور در مزار شهید فهمیده و اهداء تاج گل.
  7- برگزاری کنگره شعر بسیج دانش آموزی.
  8- انتشار نمایشگاه عکس از حضوردانش آموزان در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس.
  9- تهیه و پخش نماهنگ از سرودهای ویژه بسیج دانش آموزی.

  ب- اقدامات خاص حوزه ها و واحدهای بسیج دانش آموزی شامل :

  1- تشکیل ستادهای شهید فهمیده و شهدای دانش آموز استان ، شهرستان و واحد مقاومت.
  2- اعلام فراخوان ادبی ، هنری یادواره شهید فهمیده و شهدای دانش آموز در استان و شهرستان ها و ارسال آثار برگزیده برای کنگره مرکزی.
  3- برگزاری یادواره در سطح واحدها و حوزه های مقاومت.
  4- برگزاری مرحله دوم مسابقات «قرآن و عترت» در سطح حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی.
  5- برپایی صبحگاه مشترک دانش آموزا ن بسیجی در شهرستان ها.
  6- به صدا در آوردن زنگ شجاعت و پایداری در مدارس و بیان خاطرات و تجلیل از شهدای مدرسه.
  7- غبار روبی و عطر افشانی گلزار شهدا و بازنویسی سنگ مزار شهیدان دانش آموز.
  8- نام گذاری میادین ، مدارس و بناهای جدید الاحداث به اسامی شهدای دانش آموز.
  9- راه اندازی گروه سرود واحد مقاومت جهت اجرای برنامه های سرود خوانی و آماده شدن برای معرفی به حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی.
  10- شرکت سازمان یافته دانش آموزان در مراسم نماز جمعه.
  11- انجام فعالیت های ابتکاری و سازمان یافته مبتنی بر امکانات و مقدورات واحدهای مقاومت.
  12- نصب روزنامه دیواری دانش آموزی که به مناسبت هفته بسیج دانش آموزی تولید شده است.
  13- افتتاح واحدهای مقاومت جدید بسیج دانش آموزی.
  14- انتخاب و معرفی دانش آموزان نمونه بسیجی هر حوزه.
  15- جذب داوطلبان جدید به بسیج دانش آموزی.


  مسابقات گلباران و ترنم باران


  سازمان بسیج دانش آموزی همه ساله در قالب برگزاری مسابقات گلباران و ترنم باران با استفاده از تصاویر متنوع و برگرفته از فرهنگ ملی ، مذهبی ، انقلابی و طبیعت زیبای ایران اسلامی تلاش می کند تا با ظرافت خاص متناسب با شرایط سنی و روحی قشر نوجوان و جوان ، افکار و اندیشه ها و بیانات رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی «ره» و مقام معظم رهبری ، به اضافه احادیث و روایات برگرفته از معصومین «ع» را به دانش آموزان بسیجی ارائه نماید.

  هدف
  هدف از برگزاری مسابقات گلباران و ترنم باران عبارتست از ارائه الگوهای برتر و دست یافتنی ، محبوب و مؤثر به دانش آموزان با استفاده از شیوه های نوین و بدیل برای اثر گذاری بر مبانی فکری و عقیدتی آنان با بهره گیری از شخصیت حضرت امام خمینی «ره» و مقام معظم رهبری.

  تاثیر برنامه
  1-
  پیشتازی در ارائه الگوهای برتر و دست یافتنی و محبوب و موثر
  2- فضاسازی فرهنگی در مدارس کشور و ایجاد انگیزه در بین دانش آموزان
  3- انتقال آراء و ارزشها و مبانی اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) به دانش آموزان
  4- تقویت مبانی و اندیشه های ولایی دربین قشر دانش آموز و جوان کشور
  5- آشنایی دانش آموزان با اندیشه ها ورهنمودهای مقام معظم رهبری
  6- تقویت زمینه های ارتباط بیشتر دانش آموزان با واحد های مقاومت
  7- ارائه احادیث و روایات اخلاقی معصومین (ع) به دانش آموزان جهت تأثیرگذاری تربیتی

  شرح بر نامه
  به منظور آشنایی دانش آموزان با اندیشه های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری، همه ساله مسابقاتی با استفاده از کارتها و پوسترهای زیبا و جذاب از بیانات حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت االله العظمی خامنه ای ( مدظلّه) تحت عنوان « مسابقه دانش آموزی گلباران و ترنم باران» برگزار میشود . این مسابقات برای دانش آموزان دوره راهنمایی تحصیلی
  و دبیرستان اجرا گردیده و به برندگان آن که به صورت قرعه کشی انتخاب میشوند جوایزی اهدا میگردد . مسابقات گلباران و ترنم باران به جهت استفاده از شیوه های جدید عموما مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفته و توانسته است ارتباط خوب و سازنده ای با آنها برقرار نماید .  مسابقه بهار حضور , شور و شعور  هدف
  پاسخگویی به شبهات اعتقادی ، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی دانش آموزان

  تاثیر برنامه
  1-
  ایجاد انگیزه در دانش آموزان رأی اولی برای حضور حد اکثری در انتخابات ریاست جمهوری
  2- افزایش شناخت دانش آموزان نسبت به ضرورت حضور درعرصه های سیاسی و انتخابات ریاست جمهوری
  3- بالا بردن سطح آگاهی و شناخت دانش آموزان برای انتخاب اصلح
  4- ایجاد شور و نشاط در بین دانش آموزان و خانواده ها آنها برای پر شور برگزار شدن انتخابات ریاست جمهوری

  شرح بر نامه
  این برنامه با ابلاغ دستورالعمل و ارائه راهنمای کلی محورها و شیوه برگزاری مسابقه توسط بسیج دانش آموزی مناطق کشوری ( استانها) بصورت بومی , متنوع و جذاب با چاپ و توزیع کارت و بروشور های مخصوص (سری شش گانه) برگزار میگردد که بحمدا.. مورد استقبال پرشور دانش آموزان بسیجی قرار گرفته است .


  جشن تکلیف سیاسی


  هدف
  توسعه و تقویت اطلاع رسانی مؤثر و هدفمند در مدارس

  تاثیر برنامه
  1-
  ایجاد زمینه حضور و مشارکت گسترده و پر شور رأی اولی ها در انتخابات
  2- شخصیت دادن به رأی اولی ها و تاکید به استفاده صحیح از این حق الهی
  3- تبیین نقش و جایگاه دانش آموزان در ادامه راه شهدا و تحقق آرمانهای حضرت امام (ره)
  4- ارائه و توجیه ویژگیهای انتخاب اصلح

  شرح بر نامه
  این برنامه در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)مبنی بر حضور در صحنه های سیاسی انقلاب و انتخابات با عنوان جشن تکلیف رای اولی ها ، در قالب دستورالعمل جشن تکلیف سیاسی دانش آموزان به دانش آموزی مناطق ابلاغ گردیده است
  . در این راستا مناطق و حوزه ها با بهره گیری از راهنمای عمل سازمان بسیج دانش آموزی در دستورالعمل مذکور اقدام به برگزاری نشست های سیاسی با حضور دانش آموزان واجد شرایط شرکت در انتخابات نموده و با ارائه بروشورها , جزوات و دیگر اقلام تبلیغی , توجیهی نسبت به آگاه سازی آنان برای حضوری پر شور و با نشاط در انتخابات اقدام می نمایند .  برنامه رادیوئی « مدرسه عشق »


  حضرت امام خمینی (ره) فرمودند :
  ((
  دستگاه رادیو و تلویزیون یک دستگاهی است که حساس ترین دستگاه های تبلیغاتی هر کشوری است آن طوری که مردم به رادیو تلویزیون توجه می کنند هیچ دستگاهی آن طور توجه نمی کنند )) ، لذا بر این اساس سازمان بسیج دانش آموزی نسبت به راه اندازی برنامه رادیویی بانام « مدرسه عشق » نموده است .               
  هدف
  1- گسترش و معرفی برنامه ها فعالیت های بسیج دانش آموزی از طریق شبکه صدا
  2- ارتباط دو سویه سازمان بسیج دانش آموزی با مخاطبان (قشر دانش آموز)
  3- ارائه الگوها، شناسائی و معرفی برگزیدگان فرهنگی، ورزشی، هنری، علمی و ... بسیج دانش آموزی
  4- ارتقاء و تعمیق قدرت تجزیه و تحلیل و شفاف سازی مسائل در عرصه های فرهنگی و ... در دانش آموزان از طریق برنامه و رسانه و مباحث مطرح شده در رادیو

  اعضای شورای سیاست گذاری برنامه رادیویی مدرسه عشق
  1-
  رئیس سازمان بسیج دانش آموزی (رئیس شورا)
  2- مشاورت خواهران سازمان (دبیر شورا)
  3- برخی از مدیران سازمان (بنا به مورد)
  4- ناحیه بسیج دانش آموزی تهران بزرگ

  نحوه همکاری واحدهای بسیج دانش آموزی در برنامه رادیویی مدرسه عشق
  1- ارسال نوار و سی دی مصاحبه با مسئولین و دانش آموزان منطقه
  2- ارسال اخبار دانش آموزی منطقه
  3- معرفی برترین های دانش آموزی منطقه
  4- معرفی نشریات دانش آموزی منطقه
  5- معرفی شهداء شاخص منطقه

  عناوین و بخشهای برنامه رادیویی مدرسه عشق
  1- اخبار دانش آموز
  2- معرفی نخبگان علمی ، ورزشی ، هنری و....
  3- معرفی شهدای دانش آموز ( چابکسوران مدرسه عشق )
  4- گزارش و مصاحبه از فعالیتهای بسیج دانش آموزی از نگاه دیگران
  5- مسابقه تلفنی
  6- معرفی نشریات و کتب مفید
  7- مشاوره و پاسخگویی به سوالات
  8- گفتگوی تلفنی با دانش آموزان
  9- طرح مناسبتها ی هفته
  10- پخش سرود و آهنگهای مناسب
    
  11- گفتمان رهبری

  موضوعات در دست اقدام برنامه رادیویی مدرسه عشق
  1- دعوت از روانشناسان و متخصصان تعلیم و تربیت
  2- تولید نمایشهای کوتاه و پخش از برنامه رادیویی
  3- پاسخ به سوالات دانش آموزان توسط کارشناسان و اهل فن
  4- استفاده و معرفی جدی تر برنامه های استانها

  زمان پخش برنامه ی رادیویی مدرسه عشق
  این برنامه روزهای یکشنبه ساعت 16:30 الی 17 روی موج متوسط 900 کیلوهرتز و یا شبکه سراسری رادیو پخش می شود .


  کاروان هایراهیان نور


  هدف
  برنامه ریزی جهت فضا سازی ، تقویت و تعظیم شعائر اسلامی و انقلابی و ارزشی و مصادیق عملی آن همچون شهداء ، ایثارگران و ...

  تاثیر برنامه
  1-
  تبیین تاریخ دفاع مقدس وانتقال ارزشهای خلق شده دوران دفاع مقدس به دانش آموزان
  2- الگو پردازی برای نسل جوان کشور با معرفی قهرمانان نمونه دفاع مقدس و تاثیر بر فضای عمومی مدارس کشور
  3- تقدیر از دانش آموزان بسیجی که در ابعاد مختلف در جهت انتقال فرهنگ دفاع مقدس تلاش می نمایند
  4- تحکیم پیوند ارزشی و فرهنگی نسل جوان و نوجوان امروز با نسل جوان دوران دفاع مقدس
  5- فراهم نمودن فضای مناسب برای الهام گیری از رشادتها و ایثارگری های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس

  شرح بر نامه
  همه ساله جمع کثیری ازدانش آموزان
  بسیجی در قالب کاروانهای نور از مناطق جنگی جنوب و غرب کشور دیدار می نمایند . برهمین اساس این اردوها توسط حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی برگزار می شود که با استقبالچشمگیرآنان روبرو شده است به نحوی که در نظر سنجی های متعدد اکثراخواستار ادامه و گسترش این برنامه گردیده اند. در مدت زمان برگزاری این اردوها برنامه های متنوعی از جمله : بیان خاطرات رزمندگان ، تشریح عملیاتها ، بیان ایثار و خودگذشتگی های بسیجیان دوران دفاع مقدس اجرا می شود . تاثیر این برنامه و حضور دانش آموزان در محل رشادت و ایثارگری رزمندگان به گونه ای است که انقلاب عظیمی در درون دانش آموزان بوجود آورد ه و عطر دل ا نگیز و روحانی شهداء والا مقام در نهاد بازدید کنندگان متصاعد می گردد.


  اردوهای یک روزه فرهنگی ، تفریحی  هدف
  فضا سازی فرهنگی در جهت ایجاد جو غالب ارزشی در جامعه و تقویت غیرت دینی نسبت به ارزشها و دستاوردهای اسلام و انقلاب
  تاثیر برنامه
  1-
  پر کردن بخشی از اوقات فراغت دانش آموزان بسیجی پیشگام
  2- پاسخگویی به بخشی ازشور و اشتیاق و حس هیجان طلبی دانش آموزان
  3- آموزش اجتماعی زیستن و آشنایی با زندگی جمعی با روشهای اردویی
  4- تقویت اعتماد به نفس و مهارت های فردی دانش آموزان بسیجی
  5- حفظ و انسجام و تقویت تعامل سازمانی اعضای بسیج دانش آموزی

  شرح بر نامه
  این اردوها به مدت یک روز با حضور و همیاری دانش آموزان بسیجی در خارج از محیط مدرسه در مناطق تفریحی خوش آب و هوا و یا محل های علمی و فرهنگی شهرستانها برگزار می شود . در مدت زمانی که دانش آموزان در اردو هستند برنامه های متنوع فرهنگی ،تربیتی , هنری و ورزشی اجراء می شود .  اردوها ی رزمی فرهنگی


  این برنامه همه ساله در مراکز استان ها و یا شهرستان ها در مکان
  های مناسبی از جمله : اردوگاه های قدس ، پادگانهای نیروهای مسلح ، اردوگاههای آموزش و پرورش ، و... با اجرای برنامه های فرهنگی ، کوه پیمایی و راهپیمایی تاکتیکی همراه با تیراندازی ،انفجارات ونورافشانی توام با برنامه های جذاب فرهنگی،هنری و.... اجرا می شود.
  این اردوها توسط ناحیه مرکز هر استان برای دانش آموزان بسیجی پیشگام با اولویت اعضای شورای بسیج مدرسه برگزار می گردد.
    
  نحوه اجرا
  اردوهای رزمی فرهنگی پیشگامان بسیج دانش آموزی تحت امر قرارگاه های استانی در زمان و مکانی مناسب با حضور دانش آموزان بسیجی پیشگام برگزار می گردد. فعالیت هایی که در اردوهای رزمی فرهنگی به اجرا گذاشته می شود عبارتست از :
  1- راهپیمایی های تاکتیکی همراه با شعارهای حماسی.
  2- برگزاری کلاس های عقیدتی ، احکام ، توجیه سیاسی ، توجیه سازمانی و همچنین پاسخ به سئوالات دانش آموزان.
  3- آموزش عملی جهت یابی در شب و نور افشانی.
  4- اجرای مسابقات ورزشی از قبیل دو میدانی و طناب کشی و ...
  کلیه دانش آموزان با ارائه رضایت نامه والدین و پس از ثبت نام در طرح بیمه بسیج فراخوانی شده و در اردو شرکت می نمایند. موضوعاتی چون نقل و انتقال دانش آموزان به محل اردو ، غذا و پذیرایی ، بهداشت ، اسکان همواره مورد توجه مجریان امر برگزاری اردو می باشد.

  تأثیر برنامه اجرای اردوهای رزمی فرهنگی پیشگامان بسیج دانش آموزی تأثیرات زیر را در پی دارد :
  الف- پاسخگویی به بخشی از شور و اشتیاق و حس هیجان طلبی دانش آموزان.
  ب- احیاء خاطرات 8 سال دفاع مقدس در صحنه عمل.
  ج- ارتقاء بنیه معنوی دانش آموزان بسیجی.
  د- ارتقاء توان رزمی دفاعی دانش آموزان بسیجی.
  ه- آموزش اجتماعی زیستن و آشنایی با اردوهای صحرایی.
  و- تقویت اعتماد به نفس در دانش آموزان بسیجی.
  ز- پر کردن بخشی از اوقات فراغت دانش آموزان پیشگام.  مراسم مناسبت های عمده سال


  مناسبت ها و ایام ا... ها ، روزها و مناسبت های خاصی هستند که یاد آور وقایع مهم تاریخی و سرنوشت ساز کشور می باشند از جمله هفته دفاع مقدس ، هفته بسیج دانش آموزی ، هفته بسیج ، دهه فجر و ...
  سازمان بسیج دانش آموزی همه ساله و در این ایام نسبت به برگزاری مراسم خاص مرتبط با آن روز اقدام می نماید.

  هدف
  هدف از برگزاری مراسم در ایام ا... ها عبارتست از گسترش مشارکت بسیج در برگزاری مراسم و مناسبت های مهم کشور.

  نحوه اجرا
  این قبیل مراسم و فعالیت ها در واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی به طور معمول با برنامه های زیر همراه است :
  1- آذین بندی مدرسه با ریسه های لامپ و کاغذهای رنگی و نصب پرچم مناسبتی.
  2- برگزاری مسابقات فرهنگی ، هنری ، ورزشی ، علمی و بهداشتی.
  3- برگزاری مسابقه مقاله و انشاء نویسی موضوعی.
  4- اجرای نمایشنامه (تئاتر) و نمایش فیلم.
  5- قرائت دکلمه ، شعر ، سرود ، مقاله ، زندگینامه و وصایای شهدا و امام شهیدان و بزرگان دین.
  6- قصه ، خاطره گویی و شب شعر.
  7- سخنرانی افراد برجسته و مورد علاقه و احترام مخاطبین.
  8- مصاحبه با دانش آموزان ، مربیان ، اولیاء توسط خبرنگاران افتخاری.
  9- برگزاری میزگردهای خبری با حضور رسانه های مختلف به ویژه صدا و سیما و مطبوعات جهت پوشش خبری و رسانه ای برنامه ها.
  10- برگزاری مراسم معنوی محفل عصر یا شبی با قرآن تحت عنوان «انس با قرآن» زیارت عاشورا ، دعای توسل و ...
  11- اجرای جنگ های مختلف فرهنگی و هنری.
  12- برگزاری جلسات نشست هم اندیشی سیاسی و پرسش و پاسخ تحت عنوان «مجمع بصیرت».
  13- اهداء هدایا و جوایز به افراد در مناسبت های شاد و مبارک نظیر میلاد ائمه اطهار (ع) ، اعیاد و ...
  14- دیدار با خانواده معظم شهدای دانش آموز و عیادت از بیماران در بیمارستان ها و نیز ملاقات با مسئولین محترم شهر اعم از امام جمعه ، استاندار و فرماندار و شهردار و سایر مسئولین (بنا به مناسبت مربوطه).
  15- برگزاری اردوهای علمی ، سیاحی ، زیارتی یک روزه.
  16- دائر کردن نمایشگاه های مختلف فرهنگی و هنری از قبیل کتاب ، عکس ، پوستر ، هنرهای تجسمی ، ماکت.
  17- اجرا و یا پخش سرود و مداحی در زمان های مناسب و کوتاه.
  18- ایجاد زمینه و بستر مناسب جهت شرکت در نمازهای جماعت و جمعه و راهپیمایی ها

  اثر بخشی
  اجرای مراسم و فعالیت ها در مناسبت ها و ایام ا... های سال تأثیرات زیر را در پی دارد :
  الف- زمینه سازی برای آشنایی دانش آموزان با ایام ا... و مناسبت ها و پرداختن به موضوعات مهم سال
  ب- تولید مقالات ، آثار هنری و ادبی و پژوهشی با کمک دانش آموزان.
  ج- ایجاد رقابت سالم برای آشنایی با دستاوردهای انقلاب اسلامی ، بسیج و دفاع مقدس.
  د- گسترش و جذب و تقویت و انسجام سازمانی واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی.
  ه- تکریم وزنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای دانش آموز.

  منبع مطلب : www.bs2ahwaz.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.bs2ahwaz.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  خالق سپاهی 2 ماه قبل
  0

  فوق العاده مفید بود سپاس از زحماتتان

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید