توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  فسیل در چه سنگ هایی یافت می شود

  1 بازدید

  فسیل در چه سنگ هایی یافت می شود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  فسیل

  فسیل

  سَنگواره یا فُسیل (از زبان لاتین کلاسیک: Fossilis، یا فرانسوی: Fossile، به معنای «به دست‌آمده از حفاری») به بازمانده‌های جانوران و گیاهان یا بازمانده‌های دیگر مثلاً ردپا گفته می‌شود. فرایند سنگواره‌شدن فرایندی کم‌اتفاق است زیرا بقایای طبیعی معمولاً تجزیه شده و دوباره وارد چرخه مواد می‌گردند. برای اینکه یک سازواره (ارانیسم)، سنگواره شود می‌بایست روی آن هرچه سریعتر با مواد رسوبی پوشیده شود. سنگواره‌ها و روند سنگوارگی انواع گوناگونی دارند. سنگواره‌ها معمولاً از خود مواد بازمانده از سازواره تشکیل شده‌اند، ولی هستند سنگواره‌هایی که تنها شامل اثر و رد یک سازواره مثلاً رد پای یک دایناسور یا خزنده می‌شوند. به اینگونه سنگواره‌ها، سنگواره‌های ردّی می‌گویند. دانش بررسی سنگواره‌ها دیرین‌شناسی نام دارد.

  ستماز مناسب‌ترین مکان‌ها برای تشکیل سنگوارها می‌توان به حاشیه دلتاها و پیرامون کوه‌های آتشفشانی قدیمی که خاکستر از آن‌ها متصاعد می‌شود و دریاهای کم عمق و یخچال‌ها و باتلاق‌ها نام برد. بیشتر دانشمندان معتقدند که فسیل‌ها در دریاهای قدیمی قرار داشته‌اند و در بین مواد رسوبی قرار گرفته‌اند و در اثر فشار و گرمای زیاد، به این شکل درآمده‌اند.

  از آثار سنگوارها برای اثبات نظریه‌های زمین‌ساخت ورقه‌ای و تکامل تدریجی استفاده شده‌است. در علم زمین‌شناسی مطالعه دانشگاهی فسیل‌ها در دو مبحث گیاهی و جانوری است که هر کدام به دوبخش بزرگ‌سنگواره‌ها ماکروفسیل و ریزسنگواره‌ها میکروفسیل -و زیرشاخهٔ نانوفسیل ها- تقسیم شده و بر این اساس مطالعه می‌شوند. فسیل یا سنگواره رامی توان از مهم‌ترین منابع اطلاعات دربارهٔ گذشتهٔ موجودات دانست. دانشمندان معتقدند نباید تمام فسیل‌های یک منطقه را جمع‌آوری کرد. جمع‌آوری کامل نمونه‌های تریلوبیت ایران یکی از ناخوشایندترین اتفاقات مطالعاتی این حوزه است. نجف آباد که به بهشت فسیلی ایران معروف است نمونه‌های فسیلی خشکی رادرخودجای داده که درکمترجایی ازدنیا این نمونه‌های حیوانات خشکی باقی مانده

  زمان‌بندی[ویرایش]

  زمان‌های تشخیص داده شده[ویرایش]

  دیرینه‌شناسی در صدد این است که چگونگی سیر تحول زندگی در طول زمان زمین‌شناسی نشان داده و توضیح دهد. مشکلی اساسی سخت بودن تاریخ گذاری فسیل‌ها است. بسترهایی که فسیل‌ها در آن وجود داشته و در آن‌ها حفظ شده معمولاً فاقد عناصر رادیواکتیو مورد نیاز برای قدمت گذاری رادیومتری هستند.[۱]

  گونه‌ها[ویرایش]

  فهرست[ویرایش]

  فسیل‌های نشانگر (همچنین به عنوان فسیل‌های راهنما، فسیل‌های شاخص یا فسیل‌های منطقه شناخته می‌شوند) فسیل‌هایی هستند که برای تعریف و شناسایی دوره‌های زمین‌شناسی (یا مراحل حیوانات یک اقلیم) استفاده می‌شوند. آنها بر این فرض کار می‌کنند که، اگرچه رسوبات مختلف بسته به شرایطی که در آن قرار گرفته‌اند، ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما ممکن است بقایای همان گونه از فسیل‌ها را شامل شود.

  تشخیص قدمت[ویرایش]

  زمانی که یک فسیل کشف می‌شود برای تشخیص عمر آن را می‌توان از راه‌های مختلفی تخمین زد

  به این صورت است که مقدار یک ایزوتوپ که معمولاً کربن ۱۲ است نسبت به ایزوتوپ دیگر که معمولاً کربن ۱۴ است، اندازه‌گیری می‌شود. از این سرعت و همچنین از مقدار کربن دوازدهی که در بدن هر موجود زنده وجود دارد، اطلاع داریم. وقتی موجودی می‌میرد، مقدار این کربن-۱۲ در زمان تبدیل به کربن۱۲ کاهش می‌یابد. ما با اندازه گرفتن مقدار کربن۱۲ و کربن۱۴ می‌توانیم سن هر چیزی را تعیین کنیم.

  اثر (رد پا)[ویرایش]

  فسیل‌هایی کمیاب بیشتر در مسیرها و سوراخ‌های زیرزمینی تشکیل شده‌اند، اما همچنین شامل کودسنگ (مدفوع فسیلی) و علائم باقی مانده از تغذیه هستند[۲][۳] زیرا آنها ضایع داده‌ای را نشان می‌دهند که محدود به حیوانات با قسمت‌های سخت فسیل نشده نبوده و آنها رفتارهای حیوانات را منعکس می‌کند.

  انتقالی[ویرایش]

  فسیل انتقالی، هرگونه بقایای فسیل شده از یک شکل زندگی است که دارای صفاتی مشترک هم برای گروه اجدادی وهم برای گروه اولاد ثابت از آن وجود دارد. این امر به ویژه در جایی حائز اهمیت است که گروه فرزندان به واسطه آناتومی ناخالص و نحوه زندگی از گروه اجدادی به شدت متمایز می‌شوند.

  میکروفسیل‌ها[ویرایش]

  میکروفسیل‌ها یک اصطلاح توصیفی است که در مورد گیاهان فسیل شده و حیواناتی که اندازه آنها دقیقاً کوچکتر از حد است که در آن می‌توان فسیل با چشم غیر مسلح مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نقطه قطع معمولی بین فسیل‌های ریز و کلان یک میلی‌متر است.

  رزین[ویرایش]

  فسیل رزین (که در محاوره کهربا نامیده می‌شوند) یک پلیمر طبیعی است که در بسیاری از قسمت‌های جهان، حتی در قطب شمال، یافت می‌شود. قدیمی‌ترین تاریخچه‌های فسیلی مرببوط به تریاسیک است، هرچند بیشتر آنها مربوط به سنوزوئیک است.

  ساب فسیل[ویرایش]

  اصطلاح ساب فسیل را می‌توان برای اشاره به بقایایی مانند استخوانها، لانه‌ها یا مدفوع استفاده کرد که روند فسیل سازی آن کامل نیست، یا به دلیل اینکه مدت زمانی که حیوان زندگی می‌کرده خیلی کوتاه بوده. (کمتر از ده هزار سال) یا به دلیل شرایطی که بقایای آنها دفن شده بود برای فسیل سازی مطلوب نبوده.

  فسیل‌های شیمیایی[ویرایش]

  فسیل‌های شیمیایی، مواد شیمیایی موجود در سنگ‌ها و سوجت‌های فسیلی (نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی) هستند که نشانگر زندگی باستانی می‌باشد. فسیل‌های مولکولی و ایزوتوپ نشان دهندهٔ مدفوع فسیل‌های شیمیایی هستند.[۴]

  فسیل‌های شیمیایی[ویرایش]

  فسیل‌های شیمیایی، مواد شیمیایی موجود در سنگ‌ها و سوجت‌های فسیلی (نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی) هستند که نشانگر زندگی باستانی می‌باشد. فسیل‌های مولکولی و ایزوتوپ نشان دهندهٔ مدفوع فسیل‌های شیمیایی هستند.

  تاریخچه مطالعه فسیل‌ها[ویرایش]

  جمع‌آوری فسیل‌ها حداقل به آغاز تاریخ ثبت شده مربوط می‌شود. خود فسیل‌ها به عنوان پیشینه فسیل‌ها نامیده می‌شوند. پیشینه فسیلی یکی از منابع اولیه داده‌های اساسی برای بررسی تکامل بوده و همچنان به تاریخ زندگی ری کره زمین مربوط می‌باشد.

  تجارت و جمع‌آوری[ویرایش]

  تجارت فسیلی عمل خرید و فروش فسیل می‌باشد. این کار بارها و بارها به صورت غیرقانونی و مصنوعی مورد سرقت قرار گرفته واین کار از سایت‌های تحقیقاتی انجام می‌شود که سالانه نمونه‌های مهم علمی زیادی صرف این کار می‌شود. این مشکل در چین کاملاً آشکار است، جایی که بسیاری از نمونه‌ها در آنجا به سرقت رفته‌اند.[۵]

  فسیل‌ها به عنوان دارو[ویرایش]

  فسیل‌ها به عنوان داروهای درمان و پیشگیری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند نشان داده شده‌است که خوردن برخی از فسیل‌ها، معده اسیدی و نقصان مواد معدنی بدن را درمان می‌کند.

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فسیل چیست و چگونه تشکیل می شود؟

  فسیل چیست و چگونه تشکیل می شود؟

  سنگواره,چگونگی تشکیل فسیل,انواع فسیل

  یک فسیل نسبت به شیء اصلی از مواد متنوع تری ساخته شده است

  فسیل یا سنگواره

  فسیل چیست؟

  معنای لغوی فسیل عبارت است از چیزی که از حفاری به دست آمده باشد. به عبارت دیگر فسیل ها، اجساد و بقایا و آثار موجوداتی می باشند که پس از مرگ در بین رسوبات دفن شده و همراه با آن ها تحت تاثیر پدیده سنگ شدگی ( دیاژنز ) قرار گرفته اند.

  بنابراین فسیل ها انواع باقیمانده جانوری و گیاهی نظیر جسم حیوانات و استخوان های مربوط به آن ها، تنه گیاهان قدیمی و ساختمان شان، کرم های نرم، ستاره های دریایی و غیره ( از نقطه نظر تشریحی ) و آثار و مواد به جامانده از آن ها نظیر فضولات، مدفوع، تخم ها ( آثار طبیعی ) و اثر لانه ها، آشیانه ها، رد پاها ( آثار مصنوعی ) را شامل می شود و تمامی این ها به طور مستقیم توسط موجودات که در گذشته می زیسته اند، به وجود آمده اند. بدین ترتیب برای آن که یک شی فسیل به حساب آید، بایستی بقایا و یا آثار فعالیت زیستی موجودات گذشته باشد.

  انواع فسیل ها
   به طور کلی فسیل ها را به دو گروه تقسیم می نمایند :
  ۱. فسیل های اندامی
  ۲.  فسیل های اثری

  منظور از فسیل های اندامی، بقایای حقیقی موجودات زنده می باشند که در حالات بسیار مساعد شکل آن ها با شکل موجود زنده اصلی اولیه کاملا تطبیق می کند و تغییر زیادی در آن صورت نگرفته است. اما فسیل های اثری علائم غیر مستقیم حیات هستند که توسط موجودات بر جای گذاشته شده اند. جای پاهای دایناسور، اثرات ناشی از خزیدن تریلوبیت ها و سایر شواهد فرآیندهای حیات همچون فضولات و مدفوعات که به صورت فسیل در آمده اند همگی جزء فسیل های اثری محسوب می گردند.

  سنگواره,چگونگی تشکیل فسیل,فسیل های اثری

   فسیل ماهی

  چگونگی تشکیل فسیل

  فسیل های بخش های سخت (مانند استخوان ها و دندان ها) به صورت زیر تشکیل شده اند:
  1- بعضی از جانوران به سرعت بعد از مرگشان دفن شده اند (با دفن شدن زیر گل و لای یا دفن شدن در توفان شن و غیره).
  2- با گذشت زمان رسوبات بیشتر  و بیشتری بقایای جانور را پوشانده است.
  3- بخش هایی از جانوران که پوسیده و فاسد نشده (معمولاً بخش های سخت تر مثل استخوان ها و دندان ها) در زیر رسوبات تازه شکل گرفته دفن می شود.
  4- در شرایط مساعد (بدون وجود لاشخورها، دفن سریع، نبودن تغییرات آب و هوایی خیلی زیاد)، بخش های بدن جانور در طول زمان به فسیل تبدیل می شود.


  5- بعد از مدت زمانی طولانی، مواد شیمیایی موجود در بدن جانور دفن شده تحت یک سری از تغییرات قرار می گیرد. به طوری که استخوان به آهستگی می پوسد و فاسد می شود، آب با مواد معدنیش به داخل استخوان رسوخ می کند و مواد شیمیایی داخل استخوان را با مواد معدنی سنگ مانند جایگزین می کند. فرایند فسیل شدن به نحوه جایگزینی  و حل شدن موادمعدنی اصلی در شیء با مواد معدنی دیگر بستگی دارد.

  6- این فرایند نتیجه اش یک کپی سنگ مانند سنگین از شیء اصلی است- یعنی یک فسیل. فسیل همان شکل شیء اصلی را دارد، اما از نظر شیمیایی بیشتر شبیه به سنگ است. مقداری از هیدروکسی-اپتی اصلی (یک ماده اصلی سازنده استخوان) باقی می ماند، اگرچه فسیل از سیلیکا (سنگ) اشباع شده.

  مکانهای مناسب برای تشکیل فسیل

  از مناسب‌ترین مکان‌ها برای تشکیل فسیل یا سنگوارها می‌توان به حاشیه دلتاها و پیرامون کوه‌های آتشفشانی قدیمی که خاکستر از آنها متصاعد می‌شود و دریاهای کم عمق و یخچال‌ها و باتلاق‌ها نام برد. بیشتر دانشمندان معتقدند که فسیل‌ها در دریاهای قدیمی قرار داشته‌اند و در بین مواد رسوبی قرار گرفته‌اند و در اثر فشار و گرمای زیاد، به این شکل در آمده‌اند.

  چگونگی تشکیل فسیل,سنگواره,انواع فسیل

  فسیل برگ سرخس

  چرا فسیل ها به رنگ سنگند؟
  به خاطر این که آنها سنگ هستند. یک شیء فسیل شده دقیقاً یک مدل سنگی از یک شیء باستانی است. یک فسیل نسبت به شیء اصلی از مواد متنوع تری ساخته شده است. در طول فرایند فسیل شدن، اتم های اصلی با مواد معدنی جدید جایگرین می شوند. به طوری که یک فسیل همان رنگ (یا ترکیب شیمیایی) شیء اصلی را ندارد. فسیل ها رنگ های زیادی دارند و از انواع بسیار مختلفی از مواد معدنی ساخته شده اند. رنگ فسیل به این بستگی دارد که سنگ احاطه کننده چه ترکیبی دارد.
  همچنین بعضی از فسیل های پوست (و بخش های نرم  دیگر) پیدا شده اند. رنگ پوست هم درطول دوره فسیل شدن حفظ نمی شود. همه آنچه که امروزه باقی مانده یک مدل سنگی از شیء اصلی است.

  چگونه فسیل ها را بیابیم؟
  تکنیک ها و روش های مشخصی وجود دارند که دیرین شناسان از آن ها برای یافتن فسیل ها استفاده می کنند. نباید اینطور تصور نمود در مکانی که فسیل یافت نمی شود، موجود زنده ای نیز در گذشته در آن جا نمی زیسته است. چه بسا موجودات زنده بسیاری در گذشته در آن مکان زندگی می کرده اند اما محیط شرایط لازم برای فسیل شدن موجودات را نداشته است. از این رو است که بایستی خیلی خوش شانس باشیم تا بتوانیم فسیل ها را بیابیم.

  برای یافتن فسیل قبل از هر جستجو، جمع آوری اطلاعات در مورد فسیلی که به دنبال آن هستیم لازم است. مثلا اگر در جستجوی فسیل های گیاهی باشیم اطلاعاتی نظیر این که این فسیل ها در زمان حیات خود چه شرایط زیستی داشته اند و برای فسیل شدن چه مراحلی را گذرانده اند، به ما کمک می کند که تنها سنگ های بخصوصی را جستجو نماییم. به طور کلی آنچه معلوم است احتمال حضور فسیل در سنگ های رسوبی به مراتب بیش از سنگ های دگرگونی و سنگ های آذرین است. بطوری که در بین این سه گروه از سنگ ها قریب به ۹۹% فسیل ها در سنگ های رسوبی یافت می شوند.

  گردآوری : بخش علمی بیتوته

  منابع :

  tebyan.net

  www.020.ir

  fa.wikipedia.org

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مطلبی پیرامون فسیلها و لایه های رسوبی - کلاس ما

  مطلبی پیرامون فسیلها و لایه های رسوبی - کلاس ما

  مطلبی پیرامون فسیلها و لایه های رسوبی

  با یاد و نام خدا

    دانش آموزان عزیز سلام و وقت به خیر. این مطلب جهت افزایش معلومات شما تهیه شده اند. شما می توانید با همکاری اولیایتان و با جستجو در اینترنت، مطالب جامع و کاملتری را در این باره به دست آورید. 

    مطلبی پیرامون فسیلها و لایه های رسوبی

  ---------------------------------

  میلیون ها سال پیش موجوداتی مثل دایناسورها و بعضی گیاهان و جانوران بر روی کره زمین زندگی می کردند که امروزه از بین رفته و منقرض شده اند.

  سوال: پس حالا که نیستند ما این اطلاعات را از کجا بدست آورده ایم؟

  زمین شناسان با حفاری هایی که انجام داده اند اثر و بقایای بدن بعضی از موجودات را بر روی سنگ ها پیدا کرده اند و با مطالعه ی آن ها اطلاعات زیادی درباره گذشته ی زمین به دست آورده اند

  به اجساد، آثار و بقایای جانوران و گیاهان که از سالهای دور باقی مانده اند فسیل می گویند. فسیل هر جانوری به خود آن جانور شباهت دارد.

  زمین شناسان برای پیدا کردن فسیل ها لایه های رسوبی را مطالعه می کنند چون باقی مانده بدن جانوران به وسیله ی رسوبات پوشیده و دفن می شود و کم کم به فسیل تبدیل می شود

  **مکانهای مناسب برای تشکیل فسیل :

  از مناسب‌ترین مکان‌ها برای تشکیل فسیل یا سنگوارها می‌توان به حاشیه دلتاها و پیرامون کوه‌های آتشفشانی قدیمی که خاکستر از آنها متصاعد می‌شود و دریاهای کم عمق و یخچال‌ها و باتلاق‌ها نام برد. بیشتر دانشمندان معتقدند که فسیل‌ها در دریاهای قدیمی قرار داشته‌اند و در بین مواد رسوبی قرار گرفته‌اند و در اثر فشار و گرمای زیاد، به این شکل در آمده‌اند.

  ** شرایط لازم برای تشکیل فسیل :

  1- وجود قسمت های سخت در بدن مانند استخوان دندان و..

  2- دور ماندن بدن جانور از عوامل تجزیه کننده

  3- پوشیده شدن جانور به وسیله رسوبات و گل و لای

  ** مراحل تشکیل فسیل در دریا :

  وقتی جانوری مرد و به دریا افتاد، قسمت های نرم بدنش از بین می رود و تجزیه می شود ولی قسمت های سخت باقی مانده است، روی بدن جانور کم کم به وسیله رسوبات پوشیده شده است، با گذشت زمان و فشار لایه های بالایی به تدریج از بدن فسیل به وجود می آید.

  **چگونگی تشکیل فسیل

  فسیل های بخش های سخت (مانند استخوان ها و دندان ها) به صورت زیر تشکیل می شود :

  1-بعضی از جانوران به سرعت بعد از مرگشان دفن شده اند (با دفن شدن زیر گل و لای یا دفن شدن در توفان شن و غیره)

  2-با گذشت زمان رسوبات بیشتر  و بیشتری بقایای جانور را می پوشاند

  3-بخش هایی از جانوران که پوسیده و فاسد نشده (معمولاً بخش های سخت تر مثل استخوان ها و دندان ها) در زیر رسوبات تازه شکل گرفته دفن میشه

  4-در شرایط مساعد (بدون وجود لاشخورها، دفن سریع، نبودن تغییرات آب و هوایی خیلی زیاد)، بخش های بدن جانور در طول زمان به فسیل تبدیل میشه

  ** ویژگی لایه های رسوبی :

  جنس و رنگ هر لایه با لایه دیگر فرق دارد. لایه های زیرین قدیمی تر هستند پس فسیل یافت شده در این لایه ها نشان دهنده این است که این موجودات قدیمی ترند. از آنجا که موجودات قدیمی ساده ترند پس فسیل های یافت شده از لایه های زیرین مربوط به جانداران ساده تر است و هر چه بالاتر می آییم فسیل های یافت شده مربوط به جانداران پیشرفته ترند. هر چه به بالا نزدیک می شویم تعداد و تنوع فسیل ها بیشتر می شود.

  با وجود این که تعداد حشرات بیشتر از بقیه جانوران است اما تعداد فسیل حشرات کم است چون بدن حشرات قسمت های سخت ندارد و زود تجزیه می شود.

  میزان فسیل جانورانی که در خشکی زندگی می کنند کم تر است چون بدن آن ها بیشتر در معرض تجزیه شدن است.

  ** کاربرد فسیل ها :

  با مطالعه بخشی از بدن جانور می توان ویژگی های دیگر آن جاندار را نیز شناسایی کرد، مثلا اگر فسیل رد پای یک جاندار شبیه سم باشد متوجه می شویم که آن حیوان گیاه خوار بوده و در آن منطقه گیاه وجود داشته است.

  1-شناخت موجودات قدیمی و ساختمان بدن آن ها

  2-شناخت محل زندگی و نوع غذای موجودات قدیمی با توجه به فرم دندان ها و آرواره ها

  3-آشنایی با آب و هوای منطقه مثلا وجود سرخس نشانه ای برای سازگاری این گیاه با اب و هوای گرم و مرطوب است

  4-تعیین وضعیت منطقه در گذشته مثلا وجود فسیل ماهی نشانه وجود دریا در گذشته یک منطقه بوده است

  ** سنگ ها به سه دسته تقسیم می شوند

  1-سنگ های آذرین

  2-سنگ های دگرگونی

  3-سنگ های رسوبی

  گل و لای و شن و ماسه ای که رودخانه ها در طول سال ها به دریاها و اقیانوس ها می برند، ته نشین شده و این رسوبات بر اثر فشار لایه های جدید و بالایی کم کم به سنگ تبدیل می شوند.

  همه سنگ های رسوبی لایه لایه هستند ولی همه ی سنگ های لایه لایه رسوبی نیستند، مانند لایه های مخروطی شکل یک کوه آتش فشان که در اثر سرد شدن گدازه های آتش فشان در هر بار فوران به وجود آمده است. پس سنگ های رسوبی لایه لایه هستند و به صورت افقی ته نشین می شوند. گرچه بصورت افقی ته نشین می شوند اما بعدها ممکن است بر اثر فشار بخش هایی از زمین و گسل از حالت افقی خارج شوند.

  زغال سنگ نوعی سنگ رسوبی است که از بقایای گیاهان موجود در خشکی در بین لایه های رسوبی تشکیل می شود و بیشتر از تنه خزه و سرخس های غول پیکر تشکیل می شود.

  فسیل ها بیشتر در سنگ های آهکی و رسی که بسیار دانه ریز هستند وجود دارند، اگر چه میان ماسه نیز یافت می شوند. در سنگ های رسوبی بسیار ریز هوای کمتری وجود دارد و جسد بهتر از تجزیه در امان می ماند.

  نفت : با مرگ جانداران کوچک دریازی به نام پلانکتون ها و قرار گیری آن ها در بین لایه های رسوبی و گذشت زمان و تغییرات شیمیایی نفت تولید شد.

  ** تکامل جانداران :

  تک سلولی ها و جلبک های تک سلولی

  بی مهره ها ( اولین جانوران )

  ماهی ها   ( اولین مهره داران )

  گیاهان ( اولین موجودات در خشکی )

  دوزیستان

  خزندگان ( اولین جانوران خشکی زی دایناسورها نیز خزندگان بزرگ بودند )

  پرندگان

  پستانداران (تکامل یافته ترین جاندار )

  کهربا شیره گیاهان خاصی است که در اثر گذشت زمان سخت می شود و بسیار زیبا و گران است. گاهی حشرات در آن به دام می افتند.  

  =============================

  دقت کنید

  سنگ شدگی یعنی بصورت قالب سنگی در آمدن. یا جای آن از مواد سنگی پر می شود یا خود استخوان به سنگ تبدیل می شود.

  1- بعد از مدت زمانی طولانی، مواد شیمیایی موجود در بدن جانور دفن شده تحت یک سری از تغییرات قرار می گیرد. به طوری که استخوان به آهستگی می پوسد و فاسد می شود، آب با مواد معدنیش به داخل استخوان رسوخ می کند و مواد شیمیایی داخل استخوان را با مواد معدنی سنگ مانند جایگزین می کند.

  2- فرایند فسیل شدن به نحوه جایگزینی  و حل شدن موادمعدنی اصلی در شیء با مواد معدنی دیگر بستگی دارد.

  نتیجه ی این فرایند یک کپی سنگ مانند از شیء اصلی است( یعنی یک فسیل ). فسیل همان شکل شیء اصلی را دارد، اما از نظر شیمیایی بیشتر شبیه به سنگ است.

  فسیل ها به رنگ سنگ هستند. یک شیء فسیل شده، یک مدل سنگی از یک شیء باستانی است. یک فسیل نسبت به شیء اصلی از مواد متنوع تری ساخته شده است.

  در طول فرایند فسیل شدن، اتم های اصلی با مواد معدنی جدید جایگرین می شوند. به طوری که یک فسیل همان رنگ (یا ترکیب شیمیایی) شیء اصلی را ندارد. فسیل ها رنگ های زیادی دارند و از انواع بسیار مختلفی از مواد معدنی ساخته شده اند. رنگ فسیل به این بستگی دارد که سنگ احاطه کننده چه ترکیبی دارد.

  همچنین بعضی از فسیل های پوست (و بخش های نرم  دیگر) پیدا شده اند. رنگ پوست هم درطول دوره فسیل شدن حفظ نمی شود. همه ی آنچه که امروزه باقی مانده یک مدل سنگی از شیء اصلی است.

  بنابراین فسیل ها انواع باقیمانده ی جانوری و گیاهی نظیر جسم حیوانات و استخوان های مربوط به آن ها، تنه گیاهان قدیمی و ساختمان شان، کرم های نرم، ستاره های دریایی و غیره ( از نقطه نظر تشریحی ) و آثار و مواد به جامانده از آن ها نظیر فضولات، مدفوع، تخم ها ( آثار طبیعی ) و اثر لانه ها، آشیانه ها، رد پاها ( آثار مصنوعی ) را شامل می شود و تمامی این ها به طور مستقیم توسط موجودات که در گذشته می زیسته اند، به وجود آمده اند. بدین ترتیب برای آن که یک شی فسیل به حساب آید، بایستی بقایا و یا آثار فعالیت زیستی موجودات گذشته باشد. 

  **انواع فسیل ها :

   به طور کلی فسیل ها را به دو گروه تقسیم می نمایند :

  ۱. فسیل های اندامی

  ۲.  فسیل های اثری

  منظور از فسیل های اندامی، بقایای حقیقی موجودات زنده می باشند که در حالات بسیار مساعد شکل آن ها با شکل موجود زنده اصلی اولیه کاملا تطبیق می کند و تغییر زیادی در آن صورت نگرفته است.

  فسیل های اثری علائم غیر مستقیم حیات هستند که توسط موجودات بر جای گذاشته شده اند. جای پاهای دایناسور، اثرات ناشی از خزیدن تریلوبیت ها و سایر شواهد فرآیندهای حیات همچون فضولات و مدفوعات که به صورت فسیل در آمده اند همگی جزء فسیل های اثری محسوب می گردند

  =============

  1- برای این که رسوبات ته نشین شده در دریاها به سنگ تبدیل شود کدام موارد ضروری است

  الف گذشت زمان ب فشار لایه های بالاییج بستر سنگی کف دریا د الف و ب

  2 کدام سنگ در دسته بندی مناسب قرار نداردالف آهک رسوبی   ب گرانیت آذرینج مرمر دگرگونید زغال سنگ آذرین

  3 تفاوت رنگ لایه های رسوبی به دلیل الف اختلاف فشار   ب اختلاف زمان تشکیلج اختلاف در جنس د اختلاف دما

  4 ....... نوعی سنگ ...... است که از بقایای گیاهان در بین لایه های رسوبی تشکیل شده است

  الف زغال سنگ آذرین ب سنگ مرمر دگرگونی   ج زغال سنگ دگرگونی   د زغال سنگ رسوبی

  5 در بین لایه های یخ سیبری انتظار داریم کدام فسیل بیشتر یافت شود الف سنجاقک   ب ماموتج سوسمارد فیل

  6 کدام فسیل تاکنون در ایران یافت نشده است الف تنه ی درخت   ب رد پای دایناسور    ج موجودات دریایی   د ماموت

  7 فسیل جانداران و موجودات ساده در لایه های ...... و فسیل پرندگان و پستانداران در لایه های ...... سنگ های رسوبی قرار دارند

  الف بالایی زیرینب میانی بالاییج زیرین بالایی د زیرین زیرین

  8 بیشتر فسیل ها مربوط به   الف دوزیستان   ب پستانداران   ج صدف داران د نرم تنان

  9 کدام مورد جز آخرین گروه موجودات ظاهر شده روی زمین هستندالف مار   ب سوسمارج پلنگ د عقاب

  10 کدام مدت طولانی تری است که در روی کره زمین زندگی می کند الف سوسمار   ب لک لکج فیل   د انسان

  منبع مطلب : kelase5-97.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-97.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ابوطالب 25 روز قبل
  0

  قدمت فسیل راچطور مشخص میکنه

  آزادی صفایی محمد صفایی 8 ماه قبل
  1

  فسیل در این 5 سنگ به وجود می آید 1 مرمر 2 سنگ نمک 3بازلیت 4 گرانیت 5 رسوبی

  -1
  ندا 8 ماه قبل

  دمت گرم وسط امتحان مونده بودم واقعا مرسی

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  در چه سنگ های بیشتر فسیل وجود دارذ

  0
  آزادی صفایی محمد صفایی 8 ماه قبل

  در جواب من

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  احتمال وجود فسیل در کدام سنگ بیشتر است؟

  1)مرمر. 2)سنگ نمک3) بازالیت4) گرانیت

  1 سال قبل
  2

  رسوبی

  محمدمهدی عباسی کلاس پنجم یک 2 سال قبل
  0

  ما اینا تو درس چهارمون خوندیم شما هم بیاید مدرسه امام حسین تا یاد بگیرید

  محمدمهدی عباسی 2 سال قبل
  0

  بیاید مدرسه امام حسین تا یاد بگیرید

  گندد بزنن اشغال 2 سال قبل
  0

  الای بمیری

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید