توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  علوم تجربی به چند شاخه تقسیم میشود

  1 بازدید

  علوم تجربی به چند شاخه تقسیم میشود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  رشته علوم تجربی به چند شاخه تقسیم میشود

  رشته تحصیلی علوم تجربی

  رشته تحصیلی علوم تجربی

  رشته تحصیلی علوم تجربی از شاخه متوسطه نظری است. این رشتهٔ دبیرستانی دربارهٔ علوم تجربی و طبیعی بحث می‌کند.

  شرایط ورود به رشته علوم تجربی: کسب حداقل نمرهٔ ۱۵ در دروس ریاضی (۱)، شیمی (۱) و آزمایشگاه و علوم زیستی و بهداشت است. ضمن اینکه نمره یکی از دروس نامبرده بایستی حداقل ۱۴ باشد.[۱][۲]

  دانش‌آموز علاقه‌مند به رشته علوم تجربی باید توانایی خوبی در یادگیری دروسی مانند :زیست‌شناسی و شیمی داشته باشند و باید از پس دروسی همچون ریاضی و فیزیک بر بیایند. در گروه آزمایشی علوم تجربی بسته به زیرگروه‌ها: دروس زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، شیمی و… مهم تلقی می‌شوند. در این رشته از مباحث اصلی درس زیست‌شناسی می‌توان به زیست‌شناسی و بهداشت محیط، زیست گیاهی، زیست جانوری، زیست سلولی مولکولی و… اشاره کرد که علاقه و قدرت یادگیری دانش‌آموز در این مباحث از نکات حائز اهمیت است. دانش‌آموز این رشته می‌تواند پس از اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی با شرکت در یکی از گروه‌های آزمایشی در مقاطع بالاتر (دانشگاهی) به تحصیلات خود ادامه دهند.[۳]

  در کنکور سراسری گروه آزمایشی علوم تجربی با این رشته مرتبط است. دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این گروه آزمایشی پس از قبولی در کنکور می‌توانند در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی چون: پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، پرستاری، علوم آزمایشگاهی و رشته‌های زیستی چون: مهندسی کشاورزی، مهندسی منابع طبیعی و… تحصیل کنند. البته طبق امار تنها ۳۱ درصد از کسانی که در کنکور شرکت کرده‌اند قبول می‌شوند.

  دروس سال دوم تجربی: ادبیات، عربی، زبان فارسی‌، زبان خارجه، دین و زندگی، ریاضیات، فیزیک، زیست‌شناسی، جغرافیا عمومی، استان‌شناسی، شیمی، آمادگی دفاعی.

  دروس سال سوم: عربی، ادبیات، زبان فارسی، دین و زندگی، زمین‌شناسی، زبان خارجه، شیمی، فیزیک، ریاضی، زیست شناسی.

  دروس پیش دانشگاهی:

  ادبیات، دینی، زبان خارجه، علوم زمین، ریاضی عمومی ۱و۲، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی.

  یکی از نکات قابل توجه در بارهٔ این رشته این است که خواندن دروس آن برای امتحان‌های مدرسه با آزمون سازمان سنجش بسیار متفاوت است. گفتنی است که علوم تجربی به دلیل بازار کار نسبتاً بهتر آن در مقاطع دانشگاهی، پر مخاطب ترین رشته حال حاضر در ایران بین تمام شاخه های نظری و کاردانش می‌باشد.

  علوم طبیعی که امروزه به آن علوم تجربی میگوییم علمی آزمایشگاهی است که اساس آن مشاهده و اندازه گیری است. در مورد فیزیک، داوطلبان رشته علوم تجربی قادر به انتخاب رشته فیزیک نیستند. برای انتخاب رشته فیزیک نظری باید وارد رشته ریاضی و فنی شوید. در مورد رشته شیمی، داوطلبان میتوانند از دو رشته علوم تجربی و ریاضی و فنی وارد این رشته شوند. در مورد رشته نجوم یا اخترشناسی باید توجه داشت که اختر شناسی به صورت مستقل یک رشته نیست و باید برای شروع وارد رشته فیزیک شده و سپس در مقطع کارشناسی ارشد رشته اخترفیزیک را انتخاب کرد. در مورد رشته زیست شناسی که اساس رشته پزشکی است و در مورد رشته زمین شناسی، داوطلبان فقط میتوانند از طریق رشته علوم تجربی وارد این رشته ها شوند.

  نظام جدید آموزشی[ویرایش]

  دروس و واحدها[ویرایش]

  سال دهم[ویرایش]

  دین و زندگی (۱) -۸
  فارسی (۱) - ۲
  عربی (۱)
  زبان خارجی (۱) - ۲

  شیمی (۱) - ۳
  ریاضی (۱) - ۴

  جغرافیای عمومی - ۳
  جغرافیای استان ۱
  زیست‌شناسی ۱–۴
  آموزش دفاعی
  تربیت بدنی ۲–۱ فیزیک(۱)

  سال یازدهم[ویرایش]

  دین و زندگی (۲) عربی زبان قرآن (۲) تاریخ انسان و محیط زیست زبان انگلیسی (۲) مروجی‌شناسی (۱) فارسی (۲) زیست‌شناسی (۲) شیمی (۲) فیزیک (۲) زمین‌شناسی ریاضی (۲) کارگاه کارآفرینی و تولید تربیت بدنی نگارش

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  علوم تجربی به چه علومی اطلاق می‌شود؟

  علوم تجربی به چه علومی اطلاق می‌شود؟

  علم از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که این بخش‌ها با یکدیگر مرتبط هستند. علوم تجربی شامل گستره‌ای از علوم می‌باشد که بر مبنای تجربه، آزمایش و مشاهدات انسان‌ها شکل گرفته است. این شاخه همانند علوم ریاضی دارای محاسبات می‌باشد که این محاسبات در کنار آزمایش‌ها و تحلیل‌های تجربی‌اند. در این بخش شاخه‌های مختلف علوم تجربی را توضیح می‌دهیم.

  علوم تجربی، همان علوم طبیعی و دانش‌هایی هستند که موضوع آن‌ها بررسی ویژگی‌های فیزیکی طبیعت همه جهان است. به این معنا علوم طبیعی از علوم انسانی متمایز می‌باشد. در علوم طبیعی دانشمندان می‌کوشند تا پدیده‌های طبیعی با روش علمی و بر اساس فرآیندهای طبیعی (و نه الهی یا عرفانی و مانند آن) توضیح داده شود. گاهی منظور از علوم تجربی همان علوم زیستی است ولی این موضوع کاربرد رایج نیست و علوم زیستی بخشی از علوم تجربی به شمار می‌رود.

  در ایران امروز (پس از دهه‌ی 50 شمسی) بر خلاف دیروز (پیش از دهه‌ی 50 شمسی) به علوم طبیعی، علوم تجربی می‌گویند که به نظر می‌رسد علوم طبیعی صحیح است و نه علوم تجربی؛ چرا که علومی که با تجربه حاصل می‌شوند محصور در علوم طبیعی نیست و شامل علوم انسانی نیز می‌شود.

  علوم تجربی، بر اساس تجربه و مشاهده، از راه آزمون به دست می‌آید و به علومی گفته می‌شود كه از ثبات و قطعیت برخوردار بوده است. آزمون این علوم در هر مكان و زمان مشابه، قابل تجربه و تكرار می‌باشد و نتیجه مشابه و مشخص حاصل می‌گردد؛ چرا که در غیر این صورت ابطال می‌شوند (ابطال‌پذیری از خواص این علم است). آزمون‌ها به دنبال فرضیه‌هایی كه شخص در ذهن دارد، صورت می‌گیرد. برای آن كه ببیند آن طوری كه در مورد قضیه تصور كرده درست است یا نه؟

  شاخه‌های اصلی علوم تجربی 

  علوم تجربی از شاخه‌هایی اصلی تشکیل ‌شده که شامل علم شیمی، فیزیك، زمین‌شناسی و زیست‌شناسی است. گاهی ریاضیات نیز در حوزه‌ی علوم تجربی قرار می‌گیرد، چرا که در این علم نیز تجربه نقش مۆثری ایفا می‌کند. علم شیمی محدود به علم مواد است و در حوزه‌ی خارج مواد حرفی برای گفتن ندارد و برای اثبات اتم، مولكول و... وابسته به فیزیك است. فیزیك علم گسترده‌تری می‌باشد و به كمك ریاضیات، قوانین حركت، نور و... را توضیح داده و اغلب اتفاقات اطراف ما را توجیه می‌كند و حتی نظریاتی در مورد نحوه خلقت جهان هستی ارائه می‌نماید.

  گاهی هم قوانین موجود در علوم تجربی می‌توانند به مرور زمان تحت تأثیر تغییرات قرار گیرند. مثلاً نظریه‌ی كوانتومی، نظریات نیوتونی را زیر سۆال برده و كم اعتبار كرده، ولی از اول تاریخ مسائل ریاضی تغییر چندانی نداشته‌اند. به طور مثال حاصل‌ضرب عدد دو در خودش همیشه چهار بوده. آیا واقعاً چنین است؟

  قرن نوزدهم و نیمه اول قرن بیستم دوران رشد و غرور علوم تجربی بود و تصور می‌شد از رازهای جهان پرده برداشته‌شده و همه معماهای جهان از طریق علوم تجربی حل خواهد شد. ولی نه تنها این‌گونه نشد بلكه ضعف این علوم بیشتر مشخص گردید. با پیشرفت علوم، برخی از اصولی كه دانشمندان به آن‌ها رسیده بودند زیر سۆال رفت. به طور مثال، اول ثابت شده بود كه نور بسته‌هایی از انرژی است كه به شكل فوتون از منبع نورانی پرتاب می‌شوند؛ اما بعد مشخص شد كه نور خواص حركت موجی دارد و بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد نور خواص كوانتومی از خود نشان می‌دهد. شاید هم در آینده مطالب جدیدتر دیگری مشخص گردد؟

  فیزیک

  فیزیک یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های دانشگاهی است و شاید قدیمی‌ترین مبحث آن را بتوان نجوم و اخترشناسی نامید.

  مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد هزاران سال پیش از میلاد مسیح، اقوامی چون سامری‌ها و همچنین اقوامی در مصر باستان، تحقیقات و درک اندکی از حرکت خورشید، ماه و ستارگان داشته‌اند.

  در حقیقت فیزیک علم مطالعه‌ی خواص طبیعت است و این علم را عموماً علم ماده نام‌گذاری کرده‌اند. خلاصه این که هدف اصلی علم فیزیک بررسی و تحلیل طبیعت می‌باشد. فیزیک، همواره در پی آن است که رفتار طبیعت را در شرایط گوناگون درک و پیش‌بینی کند.

  شیمی

  در گذشته این علم را کیمیاگری می‌نامیدند؛ زیرا از مخلوط چند ماده به ماده‌ی دیگری می‌رسیدند. شیمی، علم مطالعه‌ی ساختار، خواص، ترکیبات و تغییر شکل مواد است. این علم مربوط به عناصر شیمیایی و ترکیبات شیمیایی می باشد که شامل اتم‌ها، مولکول‌ها و برهمکنش میان آن‌ها می‌شود.

  زمین‌شناسی

  زمین‌شناسی، دانشی است که ماهیت سیاره‌ی زمین، تاریخ آن، ساختمان پوسته‌ی‌ آن، اجزاى درون، انواع سنگ‌ها و سنگواره‌ها را بررسی می‌کند. این علم درباره‌ی‌ مواد سازنده‌ی زمین، نیروهای مۆثر بر مواد مزبور، برآیندهای نیروها، پراکندگی سنگ‌های پوسته‌ی سیاره، سرگذشت آن و همچنین گیاهان و جانورانی که در دوره‌های گوناگون زمین‌شناسی وجود داشته‌اند گفتگو می‌کند.

  زیست‌شناسی

  زیست‌شناسی از علوم طبیعی و دانش مربوط به مطالعه جانداران زنده است. این دانش به بررسی ویژگی‌ها و رفتار سازواره‌ها، چگونگی پیدایش گونه‌ها و نیز به بررسی برهمکنش جانداران با یکدیگر و محیط پیرامونشان می‌پردازد. زیست‌شناسی شامل موضوعات وسیعی است که دارای تقسیم‌بندی بسیاری از مباحث و رشته‌های مختلف هست.

  مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: مرتضی عرفانیان

  تنظیم: مریم فروزان کیا

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  محمد 14 روز قبل
  0

  آیا میتونم با این رشته جایی استخدام بشم

  خانم بلوچی 9 ماه قبل
  2

  سلام می خواستم بدونم که با چه رشته ای میتوان دکتر جراح قلب و مغز شد

  کص 10 ماه قبل
  0

  به شونبولم

  فاطمه 2 سال قبل
  0

  نمیدونم. کاش. دوستان. در نظرات. جواب. رو بفرستن.

  مهدی 2 سال قبل
  5

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید