توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  علت دیر روشن شدن خودرو در صبح

  1 بازدید

  علت دیر روشن شدن خودرو در صبح را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  دلایل دیر روشن شدن ماشین در صبح چیست؟چرا پراید و پژو برای روشن شدن در صبح مشکل دارند

  5 علت دیر روشن شدن ماشین [ بررسی کامل ]

  مقاله رفع مشکل روشن نشدن خودرو اول صبح و چندین بار استارت خوردن

  مقاله رفع مشکل روشن نشدن خودرو اول صبح و چندین بار استارت خوردن

  Last Updated (آخرین بروزرسانی)

  مردم با عباراتی از قبیل دیر روشن شدن خودرو ، مشکل روشن شدن اول صبح ، دیر استارت خوردن ، چندین بار استارت خوردن بدنبال رفع مشکل خودرو خود میگردند که در تعمیرگاه کاراک با نام اصلاح سرد از آن نام برده میشود. این مشکل در بسیاری از خودرو ها دیده میشود :

  206 تیپ 2 مدل 89 تا 90

  206 تیپ 5 مدل 87 تا 98

  اچ سی کراس ها

  سمند ها و….

  این مشکل توسط برنامه نویسی ایسیو خودرو ( ریمپ ) حل می گردد و شما میتوانید برای درخواست تعمیرات فرم زیر را پر نمایید :

  دلایل زیادی برای این مشکل ذکر شده است که از قرار زیر هستند :

  مشکلی در خودرو وجود دارد که با ادامه استارت زدن مشکل بیشتر خواهد شد چون فشار اضافی بر روی استارت و باطری وارد می شود که در نهایت به خالی شدن شارژ باطری می انجامد , بنابراین هزینه تعمیر نیز احتمالا بیشتر خواهد شد.

  علت های روشن نشدن خودرو در اوایل صبح
  روشن نشدن و یا دیر روشن شدن خودرو به ده ها دلیل مختلف میتواند بستگی داشته باشد. اما در اینجا تعدادی از اصلی ترین دلایل روشن نشدن خودرو را بررسی کرده و آن ها را لیست میکنیم:

  از اصلی ترین دلایل روشن نشدن خودرو می تواند عدم رسیدن بنزین به موتور خودرو باشد. این مشکل ممکن است به یکی از دلایل زیر ایجاد گردد:

  سوخت داخل باک به عنوان خنک کننده پمپ سوخت هم عمل می کند. اگر با سوخت کم از خودرو کار بکشید، پمپ مقداری هوا به داخل می مکد، در نتیجه گرم شده و خیلی زود دچار ایراد می شود. همواره نیم نگاهی به آمپر سوخت خودروتان داشته باشید. اگر سیستم‌ سوخت‌ رسانی‌ خودرو ‌دچار‌ گرفتگی شده باشد، سوختی به‌ سمت پیشرانه جاری‌ نخواهد شد، بدین ترتیب خودرو روشن‌ نمی شود. این اشکال به دلیل اشکال‌ در فیلترینگ سوخت رخ می دهد، چون ذرات معلق درون سوخت بخوبی از آن جدا نمی شوند و به مرور رسوبات درون آنها موجب گرفتگی مجراهای انتقال سوخت می‌ شود. فیلتر سوخت در خودروهای جدید ، درون مخزن‌ سوخت قرار دارد و‌ عمر‌ مفید معمول آن ها به 150 هزار کیلومتر می رسد. انژکتور کثیف را هم‌ می‌توان از جمله عوامل منجر به‌ روشن نشدن خودرو دانست.

  هوای سرد می تواند مشکلات سوخت به وجود بیاورد : اگر هرگونه آب در لوله ها و مسیر سوخت وجود داشته باشد ( نباید آب وجود داشته باشد، ولی اگر به هر دلیلی وجود داشته باشد) دمای زیر صفر درجه می تواند باعث یخ زدن آب شود و مسیر حرکت سوخت را مسدود می کند. این اتفاق بیشتر در شرایطی که لوله های سیستم سوخت رسانی نازک باشد و به راحتی توسط یخ مسدود شود اتفاق می افتد.

  در هوای سرد، روغن موتور به خوبی به جریان در نمیاید، بنابراین قطعات متحرک موتور به سختی حرکت می کنند. این به معنی است که باتری خودرو( که در سرما بد کار می کند) در واقع باید کار بیشتری انجام دهد تا موتور را به حرکت در بیاورد.

  اگر شمع ها جرقه زنی صحیحی نداشته باشند، در نتیجه سیستم احتراق خودرو با مشکل مواجه شده و باعث روشن نشدن خودرو می گردد. خرابی در کویل، وایر و خود شمع ها می تواند دلیلی بر روشن نشدن خودرو باشد. بدون احتراق و جرقه حاصله توسط‌ شمع، خودرو‌ روشن ‌نخواهد شد. در‌ صورتی‌ که شمع‌ یا کویل خراب تعویض نشوند خودرو روشن ‌نخواهد شد. جرقه‌ها باید در‌ زمان و با‌ ولتاژ‌ مناسب صورت بگیرند تا مرحله‌ احتراق ایجاد و خودرو روشن شود. شمعی که‌ ایراد پیدا‌ کند، با تاثیر‌ منفی که بر‌ عملکرد خودرو باقی‌ می‌گذارد قابل تشخیص است.

  اگر سنسور دور موتور خراب شده باشد یا نوک آن کثیف شده باشد، شما دیگر قادر به روشن نمودن خودروی خود نخواهید بود.

  اگر این قطعه به درستی نتواند وظیفه خود را انجام دهد، آنگاه قادر به روشن نمودن خودرو نخواهیم بود. گیر کردن این قطعه باعث روشن نشدن خودرو خواهد شد.

  اگر در حال استارت زدن باشید و پس از چرخاندن کلید چراغ های پشت آمپر روشن نشدند احتمالا مشکلی در رابطه با سوییچ احتراق، سوییچ کلاچ یا سوییچ پارک در خودروهای گیربکس اتومات، سلونوئید (سیم پیچ استوانه ای برای ایجاد میدان مغناطیسی) استارتر ماشین و یا ایرادی در سیم کشی های مربوط به چرخه استارت خوردن خودرو وجود دارد. برای استارت خوردن پدال کلاچ باید فشرده یا اینکه گیربکس خودرو در حالت پارک قرار داده شود؛ بنابراین اگر سوییچ مربوطه به خوبی تنظیم نشده باشد خودرو روشن نمی شود.

  این مورد در زمانی رخ می دهد که فشنگی آب به درستی نتواند وظیفه خود را انجام دهد و گزارشات اشتباه به ECU بفرستد. برای اطمینان از خرابی این قطعه باید با دیاگ زدن دمای آب را اندازه گرفت. اگر دمای آب ۴۰- و یا ۲۱۰+ را نشان دهد، این قطعه ایراد داشته و موتور خودرو روشن نخواهد شد. چرا که برای ECU تعریف شده است که در این دما، نباید موتور خودرو روشن شود.

  برخی اوقات خودرو استارت نمی خورد اما صدایی کوبشی و جرقه مانند به گوش می رسد. این صدا ناشی از فعال شدن و غیر فعال شدن مداوم سلونویید است. البته خراب بودن سلونوئید تنها عامل ایجاد مشکل در استارتر نیست. دنده ، بوشینگ و قطعات متحرک می توانند ایراد پیدا کنند و باعث روشن نشدن خودرو شوند. راه تشخیص این مورد روشن بودن چراغ ها در هنگام خاموش بودن خودرو و کم نور بودنشان در هنگام خاموشی خودروست. در صورت وقوع چنین مشکلی احتمالاً سیستم استارتر خودرو شما نیاز به تعویض یا تعمیر خواهد داشت.

  این قطعه که به کامپیوتر خودرو نیز نامیده میشود، در صورت خرابی و یا عدم کارکرد صحیح ، باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده ای در خودرو خواهد شد. به عنوان مثال قطع شدن منبع تغذیه و عدم رسیدن برق به این قطعه موجب روشن نشدن خودرو خواهد گردید.

  کلید و سوییچ هر خودرو طوری برنامه ریزی شده اند که تنها با همان خودرو کار کند، درست مثل اثر انگشت هر فرد. اما مانند هر قطعه الکترونیکی برنامه ریزی کلیدها می تواند دچار ایراد یا به اصطلاح باگ شود. بروز این باگ ها می توانند سیستم امنیتی خودرو را دچار سردرگمی کرده و از روشن شدن خودرو جلوگیری کنند. حتی کلیدهای هوشمند امروزی، که با فشردن دکمه ای قادرند خودرو را روشن کنند، می توانند دچار این قبیل مشکلات شوند؛ لذا همواره دقت کنید تا از کلید و سوییچ زمین نیوفتد

  1 – ضعیف بودن باطری
  2 – نقص در سیستم استارت
  3- اشکال در سیستم برق و سیم کشی
  4- مسدود بودن لوله ها و سیستم سوخت رسانی
  5- نیم سوز بودن و یا سوختن کامل پمپ بنزین
  6- پاره شدن تسمه تایم

  اگر باتری ها و روغن موتور از هوای سرد خوششان نمی آید، آنها را گرم نگه دارید. می توانید خودرو را در پارکینگ پارک کنید. خودرو را زیر سایبان یا درخت یا کنار ساختمان ها پارک کنید. اگر شما به پارکینگ دسترسی ندارید، خودرو را در زیر یا کنار چیزهای بزرگ پارک کنید. دلیل این کار مربوط به قوانین فیزیک مربوط به گرمایش و سرمایش است. شب خودرو را زیر سایبان یا درختان بزرگ پارک کنید، با این کار صبح روز بعد خودرو چند درجه گرمتر از حالتی خواهد بود که آن را در محیط باز پارک کنید.

  از یک گرم کن باتری استفاده کنید. این کار در هر شرایط آب و هوایی معمول و رایج است و گاهی اوقات ضروری است. با این کار باتری در تمام مدت شب گرم باقی می ماند. این گرم کن ها مجهز به گرم کن های برقی هستند.  می توانید از گرم کن های برقی پلاگین استفاده کنید.

  استفاده از روغن مناسب کتابچه ی راهنمای خودرو را بخوانید و بررسی کنید در شرایط سرد چه روغنی مناسب خودروی شما است.

  چگونه باید خودرو را روشن کنیم؟ به سادگی سوییچ را بچرخانید تا خودرو روشن شود، اما اگر هوا به شدت سرد است بهتر است کمی بیشتر دقت کنید.

  ابتدا تمام لوازم برقی داخل خودرو را خاموش کنید. این به معنی چراغ ها، بخاری، گرم کن شیشه ها و هرچیز دیگری شبیه اینها است. باتری خودرو باید تمام توانش را صرف به چرخش در آوردن موتور بکند.

  سپس سوییچ را کمی بچرخانید، اگر موتور دور گرفت که خوب است. اگر دور نگرفت، سوییچ را دوباره بچرخانید اما دوباره آن را متوقف کنید. این کار باعث گرم شدن موتور می شود.

  یک یا دو دقیقه صبر کنید و دوباره امتحان کنید. ممکن است همه چیز خوب پیش نرود، بنابراین اگر خودرو در ابتدا روشن نشد آن را رها نکنید همچنین پشت سر هم استارت نزنید. ممکن است باتری خودروی شما به یک یا دو دقیقه زمان احتیاج داشته باشد تا بتواند روشن شود

  موتور به آرامی می چرخد : اگر موتور خودرو استارت می خورد ولی صدای آن کم تر از حالت نرمال است و استارت ضعیف است، این اتفاق به دلیل باتری خودرو است. چیز دیگری که باید در صورت داشتن وسایل لازم بررسی کنید، کابل باتری و سرباتری است. سولفاته در سر باتری می تواند مانع انتقال جریان برق شود. اگر شما سولفاته مشاهده می کنید با یک برس سیمی آن را تمیز کنید. اگر کابل ها بر اثر سولفاته دچار مشکل شده اند آنها را تعویض کنید.

  باتری به باتری کردن

  وسایل مورد نیاز:

  ۱-یک خودروی دیگر که به خوبی کار می کند.

  ۲-یک راننده ی دیگر.

  ۳-محافظ چشم.

  ۴-یک ست کابل های باتری.

  اگر موتور خودرو به هیچ عنوان روشن نشد، و یا اینکه ضعیف روشن می شود در حالی که شما از تمام راه حل های دیگر استفاده کرده اید، شما احتیاج به باتری به باتری کردن دارید. در ادامه توضیح داده خواهد شد که چگونه این کار را به صورت ایمن انجام دهید.

  مرحله ی اول: محافظ چشم را بپوشید. احتمال تماس اسید باتری با چشم کم است ولی اگر این اتفاق بیفتد آسیب دیدگی چشم جدی خواهد بود.

  مرحله ی دوم: کابل های سالم و بدون نقص تهیه کنید. از کابل های فرسوده و زنگ زده استفاده نکنید.

  مرحله ی سوم: خودرویی که به خوبی کار می کند را نزدیک خودروی ایراد دار پارک کنید که اتصال کابل ها راحت انجام شود.

  مرحله ی چهارم: خودروی سالم را روشن کنید. در تمام مدت انجام باتری به باتری باید خودرو روشن باشد.

  مرحله ی پنجم: کابل ها را با دقت وصل کنید.

  -کابل مثبت ( قرمز رنگ ) را به پایانه ی مثبت خودروی از کار افتاده وصل کنید.

  -انتهای دیگر کابل مثبت را به پایانه ی مثبت باطری خودروی روشن وصل کنید .

  -کابل منفی (مشکی رنگ گاهی به رنگ سفید نیز است) را به پایانه ی منفی باتری سالم و فعال اتصال دهید.

  -در نهایت، سر دیگر کابل مشکی را به خودروی از کار افتاده وصل کنید، اما دقت کنید که به پایانه ی باتری وصل نکنید! به جای این کار، کابل را به بنده ی موتور وصل کنید یا قسمت دیگری که فلزی باشد و رنگ نداشته باشد. این کار جلوی انفجار باتری را می گیرد.

  مرحله ی ششم: اتصال ها را چک کنید. در داخل خودروی از کار افتاده برق خودرو را با چرخاندن سوییچ چک کنید( ولی خودرو را روشن نکنید.) چراغ های آمپرها باید روشن شوند. اگر روشن نمی شوند، گیره های کابل ها را حرکت دهید تا اتصال بهتر انجام شود. شما می توانید زمانی که در حال کار کردن با اتصالات و رفع ایرادات آن هستید، چراغ های جلو را روشن کنید. اگر چراغ ها روشن شوند یعنی اتصال به خوبی انجام شده است.

  مرحله ی هفتم: در خودروی سالم با دور موتور ۲۰۰۰ دور در دقیقه بدون انجام هیچ کار دیگری برای چند دقیقه کمی گاز دهید.

  مرحله ی هشتم: خودروی ایراد دار رو روشن کنید. حالا زمانی که دور موتور خودروی سالم بر روی ۲۰۰۰ دور در دقیقه است( شما به یک راننده ی دیگر احتیاج دارید) خودروی ایراد دار را روشن کنید.

  مرحله ی نهم: اجازه دهید خودروی ایراد دار روشن بماند. زمانی که خودروی ایراد دار به نرمی کار می کند، آن را روشن رها کنید و کابل ها را برعکس کاری که در بالا ذکر شد قطع کنید.

  مرحله ی دهم: خودرو را حداقل برای ۲۰ دقیقه روشن بگذارید. این کار بسیار مهم است زیرا باتری خودروی شما هنوز به خوبی شارژ نشده است. مطمئن شوید که خودرو برای حداقل ۲۰ دقیقه یا مسافت ۵ مایل رانندگی ( بیشتر بهتر است ) روشن بماند. زیرا اگر قبل از این کار خودرو را خاموش کنید هنگام روشن کردن آن دوباره با همین مشکل مواجه می شوید.

  اخطار: هوای سرد فقط باتری را به صورت موقت دچار مشکل نمی کند، می تواند به باتری آسیب همیشگی وارد کند. بنابراین اگر یکبار مجبور به انجام باتری به باتری کردن شدید، باید از سلامت باتری خودرو مطمئن شوید و آن را چک کنید.

  1. اگر موتور، با استارت زیاد روشن شده و سپس، دود سفید از اگزوز خارج می شود و موتور لرزش دارد، احتمالاً علت آن ورود آب به فضای احتراق است که خرابی واشر سرسیلندر دلیل آن است. یکی دیگر از نشانه های آن ورود روغن به آب رادیاتور است.

  2. اگر موتور پس از استارت زدن زیاد روشن شده و سپس دود سیاه از اگزوز خارج می شود، علت زیاد بودن نسبت بنزین به هوا در فضای سیلندر است، دلیل آن می تواند یا خرابی سنسور دمای موتور و یا نشتی بنزین از انژکتورها باشد.

  3. اگر موتور دیر روشن شده و سپس دود آبی از اگزوز خارج شود، علت نشتی روغن به محفظه احتراق است و دلیل آن خرابی کاسه نمد سوپاپها می باشد.

  4. اگر موتور دیر روشن شده و هیچ دودی از اگزوز خارج نمی شود، دلیل آن می تواند نسبت کم بنزین به هوا در محفظه احتراق، خطای سنسور دمای موتور، ضعیف بودن جرقه شمع، خرابی شمع یا کوئل، پایین بودن تراکم موتور به دلیل سفتی فیلر سوپاپها و یا نامرغوب بودن سوخت باشد.

  5. گاهی تغییرات شدید آب و هوایی باعث می شود که موتور خودرو با استارت های مکرر روشن شود، این موضوع به تنظیمات سیستم سوخت رسانی و تامین هوای موتور مربوط می شود، زیرا ECU خودرو، بر اساس تنظیمات قبلی این ترکیب را برای موتور فراهم می کند.

  دلیل اول: در سرما میزان تبخیر بنزین همانند دیگر مایعات کاهش پیدا می‌کند. از آنجایی که برای احتراق بنزین و روشن شدن موتور، ابتدا باید بنزین تبخیر شود، پس در هوای سرد این اتفاق با تاخیر روی می‌دهد. به همین دلیل است که در چنین شرایطی برخی افراد داخل موتور خودرو اتر اسپری می‌کنند؛ چرا که اتر زودتر از بنزین تبخیر می‌شود و در نتیجه احتراق زودتر اتفاق می‌افتد.

  دلیل دوم: روغن موتور ساختاری همانند عسل یا شربت دارد و به همی دلیل در آب و هوای سرد غلظت آن بیشتر می‌شود. به همین دلیل هنگامی که در سرما می‌خواهید خودروی خود را روشن کنید، موتور باید روغن سرد را به گردش درآورد که همین موضوع، روشن شدن خودرو را با تاخیر مواجه می‌کند. برای اجتناب از این مسئله، استفاده از روغن موتورهای ترکیبی سفارش می‌شود.

  دلیل سوم: سرما بر روی باتری خودرو نیز، تاثیر منفی می‌گذارد. در آب و هوای سرد واکنش های شیمیایی درون باتری کندتر انجام شده و در نتیجه تولید الکترون کاهش می‌یابد. با کاهش انرژی مورد نیاز برای استارت، موتور خودرو دیرتر روشن می‌شود.

  منبع مطلب : carak.ir

  مدیر محترم سایت carak.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید