توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  علت خاموش شدن بخاری گازی

  1 بازدید

  علت خاموش شدن بخاری گازی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

  علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

  پیش از پاسخ دادن به سوال "چرا بخاری یکدفعه خاموش می‌شود"، برای تشخیص صحیح علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی بهتر است ابتدا با اجزای یک بخاری گازی و نکات ایمنی تعمیر بخاری گازی به خوبی آشنا شوید تا بتوانید واکنش مناسبی هنگام وقوع مشکل نشان دهید.

  ساختمان و اجزاء بخاری گازی

  10 نکته مهم برای تشخیص علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی

  نکته 1: ممکن است یکی از علت‌های خاموش شدن خود به خود بخاری گازی مربوط به لوله‌های بخاری و دودکش‌ها باشد. اگر بلافاصله پس از روشن کردن بخاری گازی بوی گاز به مشامتان می‌رسد، حتما به سراغ دودکش بروید و اطمینان حاصل کنید که مسیر دودکش‌ها مسدود نباشد. لوله دودکش باید از اندازه و قطر مناسبی برخوردار باشد و متناسب با ابعاد بخاری گازی شما باشد. انتخاب کلاهک مناسب برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از ورود جریان هوا به بخاری و خاموش شدن خود به خود بخاری گازی تاثیر به سزایی دارد.

  نکته 2: شیشه‌های شکسته بخاری علاوه بر کاهش زیبایی بخاری، می‌تواند دلیل این مشکل باشد که چرا بخاری یکدفعه خاموش می‌شود. شکستگی و آسیب دیدگی شیشه‌های محفظه احتراق بخاری گازی یکی از علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا و دیگر بخاری‌های گازی است. بهتر است شیشه‌های بخاری گازی‌تان سالم باشند تا شعله‌ها به‌خوبی کار کنند.

  نکته 3: مشعل بخاری گازی را از جای خود نموده و آن را چک کنید تا مطمئن شوید کثیفی و گرد و غبار سوراخ‌های مشعل را پر نکرده باشد. زیرا انسداد سوراخ‌های مشعل بخاری گازی جلوی عبور مخلوط هوا و گاز را گرفته و می‌تواند علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی باشد.

  نکته 4: هنگام بررسی علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا، برای ایمنی بیشتر نشتی گاز از دو سر شیلنگ رابط بین لوله گاز و بخاری را چک کنید. با کف صابون محل اتصال شیلنگ یا لوله به شیر گاز و شیر کنترل بخاری را آزمایش کنید. در صورت مشاهده نشت گاز، اطمینان حاصل کنید که شیلنگ آسیب دیدگی نداشته باشد و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

  نکته 5: انسداد مشعل توسط شی خارجی می‌تواند علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک زدن باشد. در صورتی که گرد و غبار گرفته باشد، باید تمیز شود و بررسی کنید تا جسم خارجی در مجرای ورودی مشعل بخاری گازی گیر نکرده باشد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که شیر گاز را قبل از شروع نظافت قطع کنید.

  نکته 6: یکی دیگر از علت‌هایی که چرا بخاری یکدفعه خاموش می‌شود، می‌تواند کثیف بودن بیش از حد شیر کنترل بخاری گازی باشد که بهتر است در صدد رفع آن باشید. برای این کار، پوشش روی شیر کنترل را بردارید و فیلتر آن را با یک فیلتر سالم و تمیز تعویض کنید.

  نکته 7: خاموش شدن خود به خود بخاری گازی می‌تواند از خرابی ترموکوپل باشد. با توجه به شکل ظاهری ترموکوپل، می‌توان علت سالم بودن و یا خراب بودن آن را تشخیص داد؛ اما توصیه می‌کنیم حتما از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

  نکته 8: خراب بودن بوبین یکی از پاسخ‌های احتمالی "علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست" است. در صورت سالم بودن ترموکوپل احتمال دارد عیب از بوبین باشد، از یک متخصص بخواهید آن را آزمایش و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کند.

  نکته 9: یکی دیگر از عواملی که باید برای تشخیص علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی چک کنید، خرابی محفظه احتراق است. احتمال دارد که کوره درست جوشکاری نشده باشد و یا به علت پوسیدگی و سوراخ شدن گاز به بیرون نشت کند. در اینصورت حتما کوره را تعمیر و یا آن را تعویض کنید.

  نکته 10: تنظیم نبودن شعله پیلوت نیز می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد. اگر شعله پیلوت تنظیم نباشد، احتمال خاموش شدن یکی از شعله‌ها وجود دارد، که موجب انتشار بوی گاز در محیط می‌شود. بنابراین حتما با پیچ گوشتی پیچ تنظیم شعله پیلوت را تنظیم کنید.

  [مطلب پیشنهادی: نظافت منزل]

  [مطلب پیشنهادی: نظافت منزل تهران]

  علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی

   چرا بخاری یکدفعه خاموش می‌شود؟

  در ادامه نکات گفته شده در بالا، یکی دیگر از علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا و دیگر بخاری‌های گازی مربوط به تنظیمات ترموستات می‌شود. با توجه به این که ترموستات، بخاری را به محض رسیدن به دمای تنظیم شده خاموش می‌کند. پس اولین کاری که بهتر است انجام دهید این است که ترموستات را حداقل 5 درجه بالاتر از دمای تنظیم شده قرار دهید.

  یکی از پاسخ‌های سوال "علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست"، شرایط محیطی است. توجه داشته باشید که تابش نور مستقیم خورشید ممکن است بر عملکرد ترموستات تاثیر منفی داشته و نهایتا یکی از علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا باشد، پس حتما محل ترموستات را بررسی و اطمینان حاصل کنید که در معرض گرمای کاذب قرار نگرفته باشد. این را هم در نظر بگیرید که احتمال کثیف شدن و گرد و غبار گرفتن ترموستات هم وجود دارد، حتما در صورت نیاز با یک تکه پارچه و یا برس آن را تمیز کنید.

  چرا بخاری یکدفعه خاموش میشود

  نکات ایمنی مهم هنگام نصب بخاری گازی

  منبع مطلب : khedmatazma.com

  مدیر محترم سایت khedmatazma.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چه عللی باعث خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی می شود؟

  چه عللی باعث خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی می شود؟

  زمان مطالعه: 7 دقیقه

  ساخت اولین بخاری گازی به بیش از ۱۵۰ سال قبل در انگلستان برمی‌گردد، از آن زمان تا به حال این محصول توانسته پیشرفت زیادی از نظر میزان وزن، زیبایی، بازدهی حرارتی و ایمنی کاربر داشته باشد. با این وجود استفاده از بخاری به دلایلی مثل سرویس نکردن سالانه آن باعث می‌شود که با مشکلاتی نیز همراه باشد.

  اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که با شروع فصل سرما قصد روشن کردن بخاری خود را دارند احتمالاً با مشکل خاموش شدن بخاری گازی روبرو خواهید شد. در این مقاله می‌خواهیم به سؤالاتی مثل علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست؟ علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از چند دقیقه پاسخ دهیم پس با بررسی مهم‌ترین دلایل خاموش شدن بخاری گازی با استادکار همراه باشید.

  بخاری‌های گازی در جوامع پیشرفته امروزی بیشتر برای گرم کردن محیط‌های خارج از خانه مثل پاسیو و گلخانه‌ها استفاده می‌شوند. چرا که سیستم‌های گرمایشی نوینی مثل انواع پکیج، شوفاژ و… توانسته‌اند جایگزین آن شوند با این حال قیمت مناسب آن سبب شده که نوز هم در بسیاری از نقاط دنیا از این وسیله برای گرمایش خانه‌ها استفاده شود.

  معرفی اجزای اصلی بخاری گازی

  بخاری‌های گازسوز در انواع و اقسام مختلف در بازار به فروش می‌رسند. با این حال اجزای اصلی همه آن‌ها مشابه هم است و به طور کلی شامل:

  شش علت خاموش شدن بخاری گازی

  اما مشخصه اصلی مسدود شدن این مسیر چیست؟ پس از این که شما شمعک (پیلوت) بخاری را روشن می‌کنید با چرخاندن کلید فرمان می‌بایست شعله اصلی بخاری روشن شود، اما در این شرایط شمعک به دلیل مسدود بودن ورودی مشعل قادر به روشن کردن شعله اصلی نیست و یا میزان گاز ورودی به آن بسیار کم است.

  برای باز کردن مسیر گاز ورودی و رفع مشکل خاموش شدن بخاری گازی لازم است بخاری را با دقت باز کنید و محل مورد نظر را به کمک جاروبرقی کاملاً تمیز کنید، بهتر است به هنگام باز کردن دستگاه از نحوه اتصال آن عکس بگیرید که برای بستن مجدد آن به مشکل نخورید. با این حال با توجه به اینکه این مورد بیشتر به دلیل عدم سرویس به موقع بخاری رخ می‌دهد پیشنهاد می‌کنیم اگر با خاموش شدن خود به خود بخاری گازی روبرو هستید حتماً برای سرویس آن را به یک سرویس‌کار ماهر بسپارید.

  هنگامی که محل اتصال دو فلز توسط شمعک حرارت می‌بیند انرژی الکتریکی تولید شده توسط ترموکوپل به بوبین متصل به آن می‌رسد. این انرژی باعث به وجود آمدن میدان مغناطیسی در سوپاپ یا هسته بوبین شده و آن را درون خود به حالت جذب نگه می‌دارد. حال در صورتی که جریان ترموکوپل قطع شود (به دلیل خاموش شدن شمعک یا خرابی ترموکوپل)، بوبین خاصیت مغناطیسی خود را از دست داده و سوپاپ آن خارج می‌شود، با خارج شدن سوپاپ واشری که روی آن تعبیه شده مسیر گاز ورودی به دستگاه را می‌بندد و جریان گاز قطع می‌شود.

  به همین دلیل است که برای روشن کردن وسایل گازسوز معمولاً نیاز است حدود ۳۰ ثانیه شمعک آن‌ها را روشن نگاه دارید تا ترموکوپل گرم شود و این فرآیند طی شود.

  به لحاظ ظاهری هنگامی ترموکوپل دستگاه شما معیوب است که محل وصل شدن دو فلز سوخته باشد یا اتصالی میان آن‌ها وجود نداشته باشد. همچنین معیوب شدن واشر و عدم اتصال ترموکوپل به بوبین عوامل دیگر خرابی ترموکوپل هستند؛ اما تعمیرکاران برای بررسی ترموکوپل معمولاً آن را با یک بوبین سالم آزمایش می‌کنند و تغییر وضعیت سوپاپ بوبین را بررسی می‌کنند در روش دیگر سر ترموکوپل را به مدت ۳۰ ثانیه حرارت می‌دهند و بلافاصله انتهای آن را با سیم به یک بلندگوی کوچک متصل می‌کنند، اگر ترموکوپل سالم باشد صدای بیپ ضعیفی به گوش خواهد رسید که به معنی برقرار بودن جریان الکتریکی و سالم بودن ترموکوپل است. پس از آزمایش ترموکوپل در صورت معیوب بودن آن باید این قطعه را عوض کنید.

  سخن پایانی

  در این مطلب ضمن بررسی جامع درباره علت خاموش شدن بخاری گازی به نحوه آزمایش و بررسی ترموکوپل و بوبین بخاری نیز پرداختیم. چرا که این دو قطعه از جمله شایع‌ترین عوامل خاموش شدن خود به خود بخاری گازی هستند. علاوه بر این برخی مطالب گفته شده در این مطلب پاسخ مناسبی برای پرسش اینکه چرا بخاری گازی روشن نمی‌شود هستند. با این حال پیشنهاد می‌کنیم که مطلب عیب یابی بخاری گازی را نیز مطالعه بفرمایید. در پایان شما نیز می‌توانید تجربیات خود را درباره علت خاموش شدن بخاری گازی در بخش نظرات برای استادکار بنویسید تا در به‌روزرسانی‌های بعدی این مقاله از آن استفاده کنیم.

  خدمات قابل ارائه در سرویس نصب و تعمیر بخاری گازی استادکار:

  منبع: dengarden

  منبع مطلب : ostadkar.pro

  مدیر محترم سایت ostadkar.pro لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تمام علت های خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی | آچارباز

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید