توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  شیشه از چی درست میشه علوم هفتم

  1 بازدید

  شیشه از چی درست میشه علوم هفتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  شیشه چگونه ساخته می شود؟

      شیشه ماده‌ای است که به دلیل آرایش اتمی/ملکولی خاص خود حالت جامد دارد ولی بر خلاف دیگر جامدها بلوری نیست. این حالت هنگامی رخ می‌دهد که ماده مذاب قبل از رسیدن به نقطه انتقال به شیشه به سرعت سرد می‌شود.

       دید کلی :

       شیشه از نظر ساختمان مولکولی در حالت جامد آرایش مولکولی نامنظم دارد . در درجه حرارت های بالا شیشه مثل هر مایع دیگری رفتار می کند . اما با کاهش دما گرانروی آن به طور غـیر عادی افزایش می یابد و باعـث می شود مولکول ها نتوانند در آرایشی که مورد نیاز بلور است ، قرار گیرند . به این ترتیب شیشه از نظر ساختمان مولکولی مانند مایعات نامنظم است ولی این ساختمان غـیر منظم دیگر متحرک نیست . شیشه جسمی سخت است که سختی آن حدود 8 می باشد و همه به جز الماس ها را خط می اندازد . وزن مخصوص شیشه 5/2 گرم بر سانتی متر مکعب بوده و بسیار ترد و شکننده است . شیشه در مقابل تمام مواد شیمیایی حتی اسیدهای قوی و بازها مقاومت کرده و تحت تاثیر خورندگی واقع نمی شود ، به همین عـلت ظروف آزمایشگاهی را از آن می سازند . فقط اسید فلوئوریک اچ اف بر آن اثر داشته و شیشه را در خود حل می کند .

     تاریخچه :

      شیشه گری یکی از قدیمی ترین حرفه هایی است که بشر بدان اشتغال داشته است . مصری ها سازنده اولین اشیای شیشه ای بوده اند که ظروف به دست آمده از حفاری مصر قدمت 5 هزار ساله دارد . رومیان نیز از فن شیشه گری مهارت داشته اند . در این صنعت از سایرین پیشرفته تر بودند . رونق شیشه سازی در نخستین ادوار تاریخ اسلامی صورت گرفته است ، زیرا هـنری بود که در مساجد و زیارتگاه ها و تزیینات مـذهـبی جلوه خاصی داشته و مورد استفاده قرار می گرفـت . در ایران نیز ساختن شیشه قـدمت چند هزار ساله دارد . نخستین واحد ماشینی تولید شیشه ساختمانی در ایران در سال 1340 شروع به کار کرد .ترکیبات سازنده شیشه :

      اجزای اصلی تشکیل دهنده شیشه :

       با نگاه به جدول عناصر ، کمتر عنصری را می توان یافت که از آن شیشه به دست نیاید ولی سه ماده کربنات دو سود ، سنگ آهک و سیلیس مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه می باشند . مواد شیشه ساز مورد تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران عبارتند از سیلیس ، دی اکسید بور ، پنتا اکسید فسفر که از هـر یک به تنهایی می توان شیشه تهیه کرد .

      گداز آورها :

       کربنات سدیم ، کربنات پتاسیم و خرده شـیشـه ، سـیلـیکات سدیم و سـلـیـس با گدارآورها می باشند در آب حل می شوند و از شفافیت شیشه به تدریج کم می کنند به هـمین عـلـت است که اغلب شیشه های مصرف شده در گـلخانه پس از چند سال کدر می شوند و نور از آن ها به خوبی عـبور نمی کند .

      تثبیت کننده ها :  

       برای آن که مقاومت شـیشـه را در مقابل آب وهـوا ثابت کنیم باید اکسـیدهای دوظرفـیتی باریم ، سرب ، کـلسیم ، مـنـیزیم و روی به مـخـلـوط اضافه کنیم که به این عـناصر ثابت کـننده می گـویند .

     تصفـیه کننده ها :  

       تصفیه کننده ها موجب کاستن حباب هوای که وجود در شیشه می شوند و بر دو نوع اند :

       1 ) فـیزیکی : سولفات سدیم ، کلرات سدیم با ایجاد حباب های بزرگ ، حباب های کوچک را جذب و از شیشه مذاب خارج می کنند .

     

  2 ) شیمیایی : املاح آرسنیک و آنتیموان ترکیباتی ایجاد می کنند که حباب های کوچک داخل شیشه را از بین می برند .

  تا اینجا به مواردی اشاره کردیم که عدم وجودشان در مواد اولیه باعـث از بین رفتن مرغـوبیت کالا می شد . حال چند ماده دیگر که به نوعـی در تولید شیشه سهیم هستند ، اشاره می کنیم .

       افزونی ها :

      1 ) استفاده از بوراکس به جای اکسید و کربنات سدیم ( گدارآور ) که در اثر حرارت به سدیم اکسید وبورم اکسیدتجزیه می شود و در واقع به جای هر دو ماده عمل می کند .

      2 ) استفاده از نیترات سدیم برای از بین بردن رنگ سبز شیشه ( ناشی از اکسید آهن که همراه مواد دیگر وارد کوره می شود . )

      3 ) استفاده از اکسید منگنز که باعـث مقاومت بیشتر در مقابل عـوامل جوی و شفاف تر شدن شیشه می شود .

      4 ) استفاده از اکسید سرب به جایکلسیم اکسید برای ساختن شیشه های مرغـوب بلور که باعـث درخشندگی شیشه می شوند .

      5 ) برای ساختن بلور مرغـوب از اکسـید نقـره اسـتفاده می کنند .

      6 ) اسـتفاده از فلدسپار که باعـث مقاومت بهتر در مقابل مواد شیمیایی می شود .

      7 ) برای این که شیشه در برابر اسید فلوئوریدریک هم مقاوم باشد ، ترکیباتی از فـسـفـات به آن می افزایند .

      8 ) استفاده از خرده شیشه که به ذوب مواد سرعت بیشتری می دهد .

      9 ) استفاده از اکسید فلزات برای تهیه شیشه های رنگی .

      10 ) اکسید سزیم برای جذب پرتوفروسرخ و اکسیدبر ، برای ازدیاد مقاومت حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند .

      دو نمونه از عـناصر تشکیل دهنده که عـمومیت بیشتری دارند در زیر ذکر می کنیم .

       ترکیبات (1) : اکسید سیلیسیم حدود 74 تا 80 درصد و بقیه شامل پر اکسید سـدیم تا 15 درصد و اکسـید کلسیم 7 تا 12 درصد اکسـید منیزیم 2 تا 4 درصد و 2 درصد هم عـناصر دیگر چون آهن(ш) اکسید ، آلومینیوم اکسید ، منیزیم اکسید ، تیتانیم فسفید ، سیلیسیم تری اکیسد .

      ترکیبات (2) : اکسـید سـیـلـیـسـیـم در حدود 73 درصد ، اکسـید سـدیم 15 درصد ، اکسـید کـلـسـیم 55/5 درصد ، اکـسـید منیزیم 6/3 درصد ، اکـسـید آلـومـیـنـیـوم 5/1 درصد ، اکـسـید بور و اکـسـید پتاسـیم هر کدام 4/0 درصد ، اکـسـید آهن و اکـسید سـیلـیـسـیم 6 ظرفـیتی هـریک 3/0 درصد .

  منبع مطلب : www.esch71.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.esch71.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شیشه و کاربردهای آن

  شیشه برای اولین بار در بیش از ۵۰۰۰ سال پیش ساخته شد. شیشه مایع غلیظی است که به طور کامل سخت نمی شود و به همین دلیل پایین ورقه شیشه ای پنجره های قدیمی ضخیم تر از بالایشان است. شیشه به دلیل شفافیت، استحکام، قابلیت ذوب و بازیافت مجدد، هنوز هم به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

  شیشه مذاب را می توان به روش های زیادی شکل داد به عنوان مثال به شکل ورقه های مسطح برای پنجره ها و یا به شکل رشته ای برای الیاف نوری درآورد. فناوری شیشه به حدی پیشرفت کرده که شیشه ها می توانند به شکل نسوز و نشکن ساخته شوند.

  شیشه رنگی

  شیشه های رنگی از حل کردن ترکیبات فلزی در ماسه مذاب درست می شوند. ترکیبات مختلف فلزی رنگ های مختلف به وجود می آورند. برای مثال: از سولفید سلنیوم برای تولید شیشه قرمز و از آهن و ترکیبات فلز کروم برای تولید شیشه به رنگ سبز تیره استفاده می شود.

  مراحل ساخت شیشه

  شیشه مذاب

  ماسه، شیشه های شکسته (خرده شیشه)، کربنات سدیم (سودا) و سنگ آهک در کوره با دمای حدود ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد گرم می شوند. این مخلوط ذوب می شود و به شکل شیشه مذاب ( حالت مایع) درمی آید بعد به شکل گلوله هایی از شیشه به نام لقمه (gobs) بریده می شود.

  شکل دادن

  لقمه ها در قالب های بطری ریخته می شوند. هوای فشرده به شیشه دمیده می شود تا شیشه ها به دیواره ها برسند و به شکل قالب در آیند. بعد بطری ها از قالب ها برداشته می شوند و دوباره کمی گرم می شوند تا عیب هایشان نیز برطرف شود.

  خنک کردن

  شیشه های گرم روی یک تسمه در حال حرکت قرار می گیرند تا به آهستگی، دقیق و تحت شرایط کنترل شده خنک شوند. با این شرایط تضمین می شود که گرد و غباری در آنها وارد نمی شود و و شیشه شکسته نمی شود.

  فناوری مربوط به شیشه

  دانشمندان علم مواد، خواص شیشه ها را پیشرفت داده و بهبود داده اند تا برای طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار گیرند. درهای ضد حرارت اجاق گازها با اضافه کردن مواد شیمیایی به شیشه مذاب ساخته می شود به طوری که شیشه اجازه رد شدن نور را می دهد ولی اجازه خروج گرما را نمی دهد.

  شیشه جلو خودروها با خنک کردن سریع شیشه های مذاب از طریق حرکت دادن سریع هوا به شکل نشکن ساخته می شود. لوله های آزمایش و دیگر وسایل شیشه ای که در آزمایش های علمی به کار می روند نیز در باید در برابر گرمای شعله چراغ بنزن مقاومت داشته باشند. این نوع شیشه با اضافه کردن اکسید برن (boron oxide) به مواد خام و ساخت بورسیلیکات، در مقابل گرما مقاوم می شود.

  الیاف نوری

  شیشه مذاب می تواند در داخل لوله های بی نهایت باریکی به نام فیبر نوری کشیده شود. یک پرتو نور به لوله منعکس می شود و حتی به گوشه های لوله نیز خم می شود. فیبرهای نوری در کابل های تلفن استفاده می شوند. پالس های نور به پایین لوله حرکت می کنند و اطلاعات را منتقل می کنند. فیبرهای نوری همچنین در آندوسکوپی مورد استفاده قرار می گیرند و به پزشکان اجازه می دهند داخل بدن را ببینند.

  منبع مطلب : skyoloom.ir

  مدیر محترم سایت skyoloom.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید