توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  شبکه های جدید دیجیتال در سال ۹۹

  1 بازدید

  شبکه های جدید دیجیتال در سال ۹۹ را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  ۱۲ شبکه رسانه ملی در آستانه HD سازی

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  منبع مطلب : www.irinn.ir

  مدیر محترم سایت www.irinn.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اهر خبر (اهر نیوز)

  اهر خبر (اهر نیوز)

  به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مرتضی صفری اظهار داشت: ۸/۸/۸۸ آغاز مسیر تلویزیون دیجیتال و ۹/۹/۹۹ تکمیل پخش دیجیتال همه شبکه ها در اقصی نقاط کشور و مناطق تحت پوشش دیجیتال در راستای برقراری عدالت رسانه ای و آغاز پخش HD دوازده شبکه سراسری خواهد بود.

  وی با تاکید بر توان داخلی این اتفاقات مهم افزود: پروژه اول این طرح ، پخش HD دوازده شبکه سراسری در کشور خواهد بود.

  صفری با بیان اینکه همزمان با توسعه شبکه های تلویزیونی دیجیتال HD ، واحد فرستنده های تلویزیونی و اف ام مرکز آذربایجان شرقی نیز با تلاش و همت همکاران اقدام به نصب و راه اندازی فرستنده تلویزیونی TS4 در دو ایستگاه اصلی استان نموده اند، گفت: با تبدیل فرستنده TS3 به DVBT2 در این دو ایستگاه اصلی، از مورخه  ۹/۹/۹۹ کلیه شبکه های بسته های TS3 ,TS4 در مرکز استان  بصورت HD  با فرمت پخش DVBT2  و کدینگ HEVC پخش خواهد شد.

  مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی تصریح کرد: به موازات افتتاح شبکه های HD ، شبکه تلویزیونی ۴K نیز در مرکز استان در بستر TS5 آغاز بکار خواهد کرد.

  صفری شبکه های TV1، خبر، نسیم،TV3، ورزش، پویا، مستند و  IFILM را جزو هشت شبکه پخش HD در بسته TS3 نام برد و اضافه کرد: چهار شبکه رادیو نما از TS3 پخش خواهد شد و در استان آذربایجان شرقی نیز شبکه های تلویزیونی بسته TS3 در تعدادی از شهرستانها از جمله مراغه، میانه، مرند، هشترود، اهر، آذرشهر و شبستر و …  با کدینگ HEVC و فرمت پخش DVBT2 و بصورت HD پخش خواهد کرد.

  وی خاطرنشان کرد: چهار شبکه تلویزیونیHD  از جمله شبکه نمایش، تماشا، ایران کالا، افق و شبکه های الکوثر و PRESS نیز بصورت MPEG4 و ۱۴ شبکه رادیو نما نیز در بسته TS4 پخش خواهند شد.

  وی نکته مهم و قابل توجه در خصوص دریافت شبکه های HD از TS3 و TS4 در مرکز استان و TS3 در شهرستانها را ضرورت تهیه گیرنده دیجیتال با قابلیت دریافت HD و DVBT2  و HEVC یا H265 عنوان کرد.

  مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در توضیح پروژه دوم این طرح نیز ادامه داد : تکمیل پخش دیجیتال همه ۲۱ شبکه تلویزیونی سراسری در اقصی نقاط کشور و استان و قابل دریافت برای همه اقشار جامعه در مناطق پوشش دیجیتال در راستای عدالت رسانه ای خواهد بود.

  وی این نوید را داد که با بهره برداری از این طرح ، حدود ۹۶ درصد جمعیت استان ۲۱ شبکه تلویزیونی و ۲۳ شبکه رادیویی را از طریق گیرنده های خود بصورت SD دریافت می کنند.

  صفری با قدردانی از حمایت های دکتر علی عسگری ریاست سازمان صدا و سیما و دکتر علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه و مجموعه همکاران فنی مرکز گفت: در همین راستا طرح تکمیل پخش دیجیتال همه ۲۱ شبکه تلویزیونی در اقصی نقاط استان از مورخه ۹/۹/۹۹ با راه اندازی چهار شبکه تماشا ، امید ، شما و ایران کالا روی بسته TS1 و TS2بصورت SD  اجرا خواهد شد و عملاً در کل مناطق تحت پوشش، دیجیتال در استان قابل دریافت برای تمام اقشار جامعه خواهد بود.

  تعدادی از تلویزیون های نسل جدید قابلیت دریافت شبکه های HD وK  ۴ و با برچسب HEVC یا H265 را دارند و شهروندان محترمی که مایل به دریافت TS3 و TS4و TS5 و شبکه هایHD و ۴K باشند باید اقدام به تهیه تلویزیون ۴K یا گیرنده تلویزیونی و ست تاپ باکس هایی با قابلیت پشتیبانی HD و DVB-T2 و HEVC یاH265  کنند.

  همچنین مخاطبان در صورت اختلال در دریافت شبکه های تلویزیونی از این تاریخ، گیرنده های تلویزیونی و ست تاپ باکس های خود را مجددا کانال یابی کنند.

  منبع: فارس

  منبع مطلب : www.aharnews.ir

  مدیر محترم سایت www.aharnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  طرح HDسازی در شبکه‌های استانی و برون‌مرزی/ چقدر دستاورد جدید صدا و سیما در پخش برنامه‌های زنده مؤثر است؟

  طرح HDسازی در شبکه‌های استانی و برون‌مرزی/ چقدر دستاورد جدید صدا و سیما در پخش برنامه‌های زنده مؤثر است؟

  به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  محسن بلادیان مدیرکل ارتباطات زمینی معاونت توسعه و فناوری رسانه ملّی در گفت و گویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم درخصوص ضرورتHD سازی در سازمان صدا و سیما اظهار داشت: توقع مردم از رسانه ملّی برای پخش با کیفیت بیشتر و همچنین ارتقاء کیفیت محتوا‌های تولیدی (فیلم، مستند و وقایع ورزشی) در سطح جهانی، منجر به حرکت در جهت گذر از SD به HD در رسانه ملی شد.

  وی افزود: دریافت صدا و تصویر با کیفیت از رسانه ملّی مطالبه به حق مردم است و همه تلاش خدمتگزاران صداوسیما این است که در کنار تولید محتوای پاک و مناسب، برنامه‌های رسانه ملّی با بهترین کیفیت و براساس آخرین فناوری‌های روز دنیا برای مخاطبان قابل دریافت شود.

  بلادیان با اشاره به تأثیر این روند روی سلیقه بصری مخاطبان متذکر شد: این ظرفیت یکی از مطالبات مخاطبان تلویزیون بوده است، چرا که تصاویر را با 4 برابر کیفیت فعلی در اختیار بینندگان قرار ‌دهد. شفافیت و دقت بالای تصاویر، نمایش رنگ بیشتر و بهتر و افزایش وسعت طول و عرض تصویر، از ویژگی‌هایی است که ظرفیت HD شدن به وجود می‌آورد.

  مدیرکل ارتباطات زمینی درباره روند HD سازی شبکه‌ها بیان کرد: HD  سازی شبکه اول سیما به عنوان شبکه‌ ملی که فراگیرتر از شبکه‌های دیگر استاز اهمیت برخودار بود، شبکه‌های سه و ورزش از شبکه‌هایی‌اند که به این کیفیت تصویر بیش از شبکه‌های دیگر احتیاج دارند زیرا در فضای ورزشی، رنگ‌ها و پویایی تصاویر از اهمیت برخوردار است که در کیفیت HD وضوح بیشتری دارند.

  وی متذکر شد:  HD سازی شبکه خبر که جنبه بین‌المللی نیز دارد می‌تواند در جذب مخاطبان نقش بسیاری داشته باشد. شبکه پویا و نهال به دلیل پخش انیمیشن‌های زیاد، به این ظرفیت به شدت احتیاج دارند. در واقع تلاش‌هایی که انیمیشن‌سازان داخلی و خارجی در دستور کار دارند در این قالب HD دیدنی‌تر خواهد بود. شبکه‌های دیگر  مخصوصاً شبکه‌های برون‌مرزی نیز به همین طریق افزایش کیفیت پخش آنها منجر به افزایش بیننده و تأثیرگذاری بر مخاطبانشان خواهد شد.

  بلادیان با اشاره به مسیر پخش از SD به HD شدن گفت: تحقق یک جهش از پخش SD به HD تحولی  قابل توجه در فناوری رسانه ملّی است و مستلزم فراهم شدن ملزومات و بسترهایی زیادی است HD شدن شبکه‌های تلویزیونی هزینه زیادی را به صداوسیما متحمل می‌کند.

  مدیرکل ارتباطات زمینی تصریح کرد:  تبدیل شدن یک شبکه از SD به HD مثل این  است که ما هیچ شبکه‌ای نداریم و یک شبکه جدید می‌خواهیم ایجاد کنیم،  HDشدن کار دشواری است و از هیچکدام از تجهیزات موجود نمی‌توان در راستای HD شدن بهره‌برداری کرد. حتی تجهیزات موجودی که در استودیو نصب شده است.

  به گفته این مدیر فنی واقعیت این است که در بحث زیرساختی مثل این است که هیچ چیزی وجود ندارد و یک زیرساخت جدید باید ایجاد شود به همین دلیل این پروسه بسیار سنگین است. و به دلیل تحریم‌های گسترده‌ای که کشور ما با آن مواجه است، این تغییر وضعیت‌ها  مستلزم هزینه‌های بسیار و زمان‌بر شده است.

  بلادیان بومی‌سازی فناوری‌های فنی را مهمترین هدف این اداره کل دانست و گفت: با تلاش‌های کارشناسان معاونت توسعه و فناوری رسانه و اتکاء به توانمندی های شرکت های داخلی در سال جهش تولید در این پروژه موفق به بومی‌سازی بسیاری از فناوری‌های و کسب دانش فنی شده‌ایم.

  مدیرکل ارتباطات زمینی دریافت تصاویر با فرمت HD در پخش تصاویر را حق مخاطب تلویزیونی دانست و گفت: همان‌طور که گفته شد پخش تلویزیونی با فرمت HD یکی از جدیدترین فرمت های پخش تلویزیونی است که در آن کیفیت تصویر از 720 در 486 پیکسل در هر قاب تصویری به 720 در 1280 پیکسل افزایش می‌یابد و در بیشتر کشورهای دنیا مخاطبان باید برای تماشای تلویزیون با این کیفیت هزینه ای را بپردازند اما رسانه ملّی سیگنال‌رسانی عمومی با این کیفیت را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد.

  وی سهم  این اداره کل را در HD سازی چنین تشریح کرد: اداره کل ارتباطات زمینی به عنوان زیر ساخت سیگنال‌رسانی زمینی می بایست بستر انتقال سیگنال‌های HD از نودال به فرستنده‌های تلویزیونی را فراهم کند؛ به همین منظور سیستم های کدینگ HD سایر تجهیزات مخصوص این فرمت را تأمین و ارتباطات مورد نیاز را بنا به درخواست اداره کل فنی پخش طراحی و نصب و راه‌اندازی کرده است. اهمیت برقراری ارتباط و حفظ کیفیت در طول مسیر انتقال اگر کمتر از تولید و پخش تصاویر HD نباشد کمتر هم نیست.

  بلادیان تصریح کرد: برای سیگنال رسانی زمینی از کدینگ MPEG4  و پایانه دیجیتال  MPEG4 استفاده می شد. با توجه به نیاز  به پهنای باند زیاد برای انتقال سیگنال HD و محدودیت پهنای باند و با پیشرفت تکنولوژی کدینگ HEVC  به جای MPEG4 که تکنولوژی به روزتری بود انتخاب شد .  

  استاندارد HEVC در حقیقت یک فرمت ویدیویی برای تصاویر فشرده شده است و روش کدگشایی این فرمت را معرفی می‌کند. ویدیوهای فشرده شده با این فرمت، قابلیت ذخیره‌سازی به صورت فایل و یا جاری شدن به صورت بسته داده‌ها را بر بستر اینترنت و به ویژه، ارسال از طریق خدمات پخش همگانی یا برودکست‌ها را دارند. 

  به همین خاطر نیاز به پایانه دیجیتال HEVC Head End بود که تأمین آن هزینه‌های زیاد و زمان‌بر بود به همین خاطر با ابتکار کارشناسان اداره کل ارتباطات زمینی، مینی هداند (پایانه دیجیتال) طراحی و در سال 1397 پیاده‌سازی شد که مشکل پهنای باند تا حدودی حل شد و امکان HD سازی شبکه‌ها فراهم شد. البته خرید پایانه دیجیتال حرفه‌ای HEVC‌ نیز برنامه‌ریزی شد.

  به گفته مدیرکل ارتباطات زمینی از سال 1398 تاکنون اداره‌کل ارتباطات زمینی به شبکه‌های ملی یک، سه، ورزش، نسیم، نمایش، خبر، العالم، مستند، تماشا، IFILM ، ایران کالا ، پویا ، افق و استودیوها خبری سازمان از جمله خبرِ ساختمان شیشه‌ای، ساختمان بیداری اسلامی سیگنال‌رسانی HD با کدینگ HEVC انجام داده است.

  وی گستره این طرح مهم را در مراکز استان‌ها مهم ارزیابی کرد و گفت: اداره کل ارتباطات زمینی با توسعه زیرساخت‌های لازم، توانسته است عملیات انتقال کلیه شبکه‌های ملی را در جام جم در بستر فیبرنوری پیش ببرد. همچنین به منظور ارتباط با مراکز صدا و سیما شبکه گسترده ارتباطی با ظرفیت پهنای باند STM-1 طراحی و ایجاد کرده است؛ که توانمندی انتقال سیگنال شبکه‌ها را با کیفیت بالا تا مراکز فراهم کرده است.

  بلادیان راه‌اندازی این طرح را گام مهمی برای مناطق مرزی دانست و گفت: این اداره کل به منظور برقراری ارتباط مراکز صدا و سیما با فرستنده‌های تلویزیونی و FM به منظور انتقال سیگنال به سراسر کشور و بهره‌مندی هموطنان عزیزمان حتی در مناطق مرزی از شبکه‌های رسانه ملی، بسترهای فیبرنوری ، مایکروویو را به تناسب شرایط جغرافیایی برقرار کرده است .

  مدیرکل ارتباطات زمینی صداوسیما در پایان بر اهمیت این طرح در پخش برنامه‌های زنده تأکید کرد و گفت: سیگنال‌رسانی به برنامه‌های پخش زنده شبکه‌ها از استودیوهای خارج جام جم از طریق لینک‌های مایکروویو پرتابل، اتفاق می‌افتد. بدین منظور نیز اداره کل ارتباطات زمینی با ابتکار کارشناسان توانست تعدادی از لینک‌های موجود را به فرمت HD ارتقاء بدهد و در هزینه‌های سازمان صرفه‌جویی کند.

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  لعنت

  رضا زنجانی 11 ماه قبل
  0

  سلام کاش میشد صدا سیما برای مخاطب ارزش قائل میشد و کل شبکه های استانی رو قابل دریافت روی گیرنده‌های دیجیتال امکان پذیر میکرد و کل شبکه های تلویزیونی هم اچ دی میکرد که حداقل تو وضعیت قرنطینه کرونا بشه سمت تلویزیون رفت من نمیدونم برای صدا سیما مثل آب خوردنه که کل شبکه های استانی رو قابل دریافت کنه از طریق گیرنده دیجیتال لطفاً رسیدگی کنید می‌دونم خیلی ها نظرشون همینه و موافق زیاد داره

  مهدی 11 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید