توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سوره ای از قران به نام پیامبر بت شکن

  1 بازدید

  سوره ای از قران به نام پیامبر بت شکن را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  قهرمان توحید ابراهیم بت شکن

  قهرمان توحید ، ابراهیم بت شکن

  (محتوای سوره ابراهیم)

  بت شکن

  سیمای سوره ابراهیم‏

  سوره ابراهیم هفتاد و دومین سوره است که بعد از سوره نوح در مکّه نازل گردید، در ترتیب فعلی قرآن مجید سوره چهاردهم است، اگر ترتیب نزول حتمی باشد به نظر می‏آید که در سالهای دهم و یازدهم بعثت نازل شده است.

   عدد آیات آن در قرائت کوفی پنجاه و دو، در قرائت شامی پنجاه و پنج در قرائت حجازی پنجاه و چهار و در قرائت بصری پنجاه و یک است، از همه معتبر قرائت کوفی است که توسط عاصم بن ابی النجود و ابو عبد الرحمن سلمی به حضرت امیر المؤمنین (علیه السّلام) می‏رسد (مجمع البیان).

  به نقل تفسیر خازن عدد کلمات این سوره دارای هشتصد و شصت و یک کلمه و سه هزار و چهارصد و سی و دو حرف می‏باشد.

  این سوره پنجاه و دو آیه دارد و در مکّه نازل شده است، البتّه آیه‏های 28 و 29، در مورد کشته‏شدگان بدر، در مدینه نازل شده است. در این سوره مطالبی درباره‏ی رسالت انبیا و موعظه‏ها و بشارت‏ها و دعاهای حضرت ابراهیم (علیه السلام) مطرح شده است..

  این سوره به دلیل بیان مطالبی درباره‏ی حضرت ابراهیم (علیه السلام) سوره «ابراهیم» نامیده شده و مانند سوره‏های قبلش یونس، هود، یوسف با «الر» آغاز شده است. اوّلین آیه‏ی این سوره‏ها درباره اوصاف قرآن است.

  محتوای سوره‏

  چنان که از نام سوره پیدا است، قسمتی از آن درباره قهرمان توحید ابراهیم بت‏شکن (بخش نیایشهای او) نازل گردیده است.

  بخش دیگری از این سوره اشاره به تاریخ انبیای پیشین همچون نوح، موسی، و قوم عاد و ثمود، و درسهای عبرتی که در آنها نهفته است می‏باشد.

  مجموعه اینها بحثهای فراوانی را که در این سوره در زمینه موعظه و اندرز و بشارت و انذار نازل گردیده تکمیل می‏نماید.

  و همانگونه که در غالب سوره‏های مکی می‏خوانیم قسمت قابل ملاحظه‏ای نیز بحث از مبدأ و معاد  است، که با راسخ شدن ایمان به آنها در قلب انسان، روح و جان و سپس گفتار و کردار او، نور و روشنایی دیگری پیدا می‏کند و در مسیر حق و اللَّه قرار می‏گیرد.

  علّامه طباطبایی می گوید: بحث در این سوره به مقتضای سه صفت است:

  یگانگی خدا، عزیز و حمید بودن او در افعال. به همین دلیل باید از عزّت و قدرت مطلقه خداوند متعال ترسید و او را شکر گفت و به وعده‏اش اعتماد کرد و از آیات ربوبیّت او پند گرفت. این آیات احساس فطری ما را بر می‏انگیزد که شکر منعم را به جا بیاوریم و بدانیم که ابراز شکر همانا شناخت منعم و تسلیم شدن به او و عمل به اهداف ارزشمند نعمتهاست.                 

  خلاصه این سوره مجموعه‏ای است از بیان اعتقادات و اندرزها و موعظه‏ها و سرگذشتهای عبرت‏انگیز اقوام پیشین و بیان هدف رسالت پیامبران و نزول کتب آسمانی.

  فضیلت این سوره‏

  از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که فرمود:

  «من قرء سورة ابراهیم و الحجر اعطی من الاجر عشر حسنات بعدد من عبد الاصنام و بعدد من لم یعبدها»: کسی که سوره ابراهیم و حجر را بخواند، خداوند به تعداد هر یک از آنها که بت می‏پرستیدند و آنها که بت نمی‏پرستیدند، ده حسنه به او می‏بخشد. (مجمع البیان و نور الثقلین در آغاز این سوره)

  و نیز از امام حسین (ع) روایت است که فرمودند : «هر که سوره‏های ابراهیم و حجر را در هر دو رکعت نماز در هر روز جمعه بخواند، از فقر و دیوانگی و بلا مصون می‏ماند».

  این فضیلتها برای تشویق مردم به خواندن قرآن است و بدون شک اگر کسی این سوره‏ها را با اخلاص و تدبّر و به قصد عمل به قرآن بخواند، مستحق هر نوع اجر و پاداشی است.

  شکر: قلبی ، زبانی ، عملی

  «وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابی لَشَدیدٌ»  (7)

  و (نیز به یادآور) هنگامی که پروردگارتان اعلام فرمود: همانا اگر شکر کنید، قطعاً (نعمت‏های) شما را می‏افزایم، و اگر کفران کنید البتّه عذاب من سخت است.

  این آیه، مهم‏ترین و صریح‏ترین آیه قرآن در مورد شکر نعمت و یا کفران آن است، که بعد از آیه‏ی مربوط به نعمت آزادی و تشکیل حکومت الهی، به رهبری حضرت موسی مطرح شده است و این، رمز آن است که حکومت الهی و رهبر آسمانی مهم‏ترین نعمت‏هاست، و اگر شکرگزاری نشود خداوند مردم ناسپاس را به عذاب شدیدی گرفتار می‏کند.

  شکر نعمت مراحلی دارد:

  الف: شکر قلبی، که انسان همه‏ی نعمت‏ها را از خداوند بداند.

  ب: شکر زبانی، نظیر گفتن «الحمد لله».

  ج: شکر عملی، که با انجام عبادات و صرف کردن عمر و اموال در مسیر رضای خدا و خدمت به مردم به دست می‏آید.

  امام صادق (علیه السلام) فرمود: شکر نعمت، دوری از گناه است. و نیز فرمود: شکر آن است که انسان نعمت را از خدا بداند (نه از زیرکی و علم و عقل و تلاش خود یا دیگران) و به آنچه خدا به او داده راضی باشد و نعمت‏های الهی را وسیله‏ی گناه قرار ندهد، شکر واقعی آن است که انسان نعمت خدا را در مسیر خدا قرار دهد.(تفسیر نمونه)

  شکر در برابر نعمت‏های الهی بسیار ناچیز و غیر قابل ذکر است، به قول سعدی:

          بنده همان به که ز تقصیر خویش             عذر به درگاه خدا آورد

           ور نه سزاوار خداوندیش                       کس نتواند که بجا آورد

   در حدیث می‏خوانیم که خداوند به موسی وحی کرد: حقّ شکر مرا بجا آور. موسی گفت: این کار امکان ندارد، زیرا هر کلمه‏ی شکر نیز شکر دیگری لازم دارد. وحی آمد: همین اقرار تو و این که می‏دانی هر چه هست از من است، بهترین شکر من است.(تفسیر نمونه)

  به گفته‏ی روایات، کسی که از مردم تشکر نکند از خدا نیز تشکر نکرده است. «من لم یشکر المنعم من المخلوقین لم یشکر الله».(بحار، ج 71، ص 44)

  اگر نعمت خدا را در مسیر غیر حقّ مصرف کنیم، کفران نعمت و زمینه کفر است. «لَئِنْ کَفَرْتُمْ»، «بَدَّلُوا نِعْمَتَ اللَّهِ کُفْراً» (ابراهیم، 28) کسانی که نعمت خدا را به کفر تبدیل کردند.

  پیام‏های آیه:

  1ـ سنّت خداوند بر آن است که شکر را وسیله‏ی ازدیاد نعمت قرار داده و این سنّت را قاطعانه اعلام کرده است. «تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ»

            شکر نعمت نعمتت افزون کند             کفر نعمت از کفت بیرون کند.

  2ـ خدا برای تربیت ما، شکر را لازم کرد نه آنکه خود محتاج شکر باشد. «رَبُّکُمْ»

  3ـ با شکر، نه تنها نعمت‏های خداوند بر ما زیاد می‏شود، بلکه خود ما نیز رشد پیدا می‏کنیم، زیاد می‏شویم و بالا می‏رویم. «لَأَزیدَنَّکُمْ»

  4ـ کیفر کفران نعمت، تنها گرفتن نعمت نیست، بلکه حتّی گاهی نعمت سلب نمی‏شود ولی به صورت نقمت و استدراج در می‏آید تا شخص، کم‏کم سقوط کند. «لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابی لَشَدیدٌ»

  1- تفسیر نور ج 6

  2- تفسیر نمونه ج 10

  3- تفسیر احسن الحدیث ج 5

  4- تفسیر هدایت ج5

  5- تفسیر کوثر ج 5

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زندگی پرماجرای ابراهیم(علیه السلام) پیامبر بت شکن

  نام سوره هایی از قرآن به نام پیامبران و جزئیاتی در مورد آن ها

  ستاره | سرویس مذهبی - در قران کریم سوره هایی وجود دارد که به نام جانوران، روزهای هفته، طبیعت و... آمده است. اما یکی از این زیبایی‌ها آن است که در قران کریم ۶ سوره به نام پیامبران آمده است. این سوره ها عبارتند از نوح، ابراهیم، یونس، یوسف، هود و محمّد

  جزئیاتی در مورد سوره هایی به نام پیامبران خدا

  ۱. سوره نوح

  سوره نوح هفتاد و یکمین سوره از قران کریم است که در مکه بر پیامبر (ص) نازل شده است. این سوره شامل ۲۸ آیه بوده و در جزء ۲۹ قران قرار گرفته است.

  فضیلت خواندن سوره نوح: ابی بن کعب از پیامبر اسلام (ص) روایت کرده که ایشان فرمود: هر کس سوره نوح را قرائت کند از مؤمنان خواهد بود که دعوت حضرت نوح علیه السلام را دریافته است.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  إِنَّا أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَی قَوْمِهِ أَنْ أَنْذرْ قَوْمَکَ مِنْ قَبْلِ أَنْ یأْتِیهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ ﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  ما نوح را به سوی قومش فرستادیم که قومت را پیش از آنکه عذابی دردناک به آنان رسد هشدار ده

  ۲. سوره ابراهیم؛ نام سوره ای از قران به نام پیامبر بت شکن

  دومین سوره از سوره هایی از قرآن به نام پیامبران سوره ابراهیم است. این سوره چهاردهمین سوره از قرآن کریم است که دارای ۵۲ آیه بوده و در جز ۱۳ قرار گرفته است.

  فضیلت خواندن سوره ابرهیم: ابی بن کعب گوید پیامبر گرامی اسلام فرمود: هر کس سوره ابراهیم و حجر را بخواند، ده حسنه به او داده می‌شود به اندازه همه کسانی که بت‌ها را پرستیده یا نپرستیده‌اند.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  الر ۚ کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ بإِذْنِ رَبّهِمْ إِلَیٰ صِرَاطِ الْعَزیز الْحَمِید﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  الف، لام، راء. [این] کتابی است که آن را بر تو نازل کردیم تا مردم را به اجازه پروردگارشان از تاریکی ها [یِ جهل، گمراهی و طغیان] به سوی روشناییِ [معرفت، عدالت و ایمان و در حقیقت] به سوی راه [خدایِ] توانای شکست ناپذیر و ستوده بیرون آوری. (۱)

  ۳. سوره یونس

  سوره یونس دهمین سوره از قران کریم است. این سوره مکی بوده و در جزء ۱۱ قران کریم قرار گرفته است. تعداد آیه‌های این سوره از مجموعه سوره هایی ازقرآن به نام پیامبران، ۱۰۹ آیه است.

  فضیلت خواندن سوره یونس: ابی بن کعب از رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله روایت کرده که فرمود: هر کس این سوره را بخواند ده حسنه خدا بدو عطا می‌کند به شماره هر کس که یونس پیغمبر را تصدیق کرده و یا تکذیب نموده و بشماره هر کس که همراه فرعون غرق شده است.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  الر ۚ تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَاب الْحَکِیمِ ﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  الف، لام، راء.این آیات [با عظمت] کتاب محکم و استوار است.

  ۴. سوره یوسف

  سوره یوسف با ۱۱۱ آیه در جزء ۱۲ و ۱۳ قران کریم قرار گرفته است. این سوره دوازدهمین سوره از قران کریم است و در مکه بر پ‍یامبر اکرم نازل شده است.

  فضیل خواندن سوره یوسف: مجمع البیان از پیامبر(ص) نقل کرده است که هرکس سوره یوسف را بخواند و به خانواده و بندگانش بیاموزد، خداوند مرگ را برای او آسان خواهد نمود و و به او نیرویی می‌دهد که به هیچ مسلمانی حسادت نکند.

  ۵. سوره هود

  سوره هود یکی دیگر از سوره هایی از قرآن به نام پیامبران است که در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شد. این سوره یازدهمین سوره قران است و با تعداد ۱۲۳ آیه در جزء ۱۱ و ۱۲ قرار قرار گرفته است.

  فضیلت خواندن سوره هود: أبی بن کعب از رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله روایت کرده که فرمود: هر کس این سوره را بخواند بشماره هر کس که به حضرت نوح و حضرت هود و حضرت صالح و حضرت شعیب و حضرت لوط و حضرت ابراهیم و حضرت موسی علیهم السلام ایمان آورده و یا آنها را تکذیب کرده است، ده حسنه به او عطا شود و روز قیامت از سعیدان باشد.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  الر ۚ کِتَابٌ أُحْکِمَتْ آیَاتُهُ ثُمَّ فُصِّلَتْ مِنْ لَدُنْ حَکِیمٍ خَبیرٍ﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  الف، لام، راء. [این] کتابی [با عظمت] است که آیاتش [به صورت حقیقتی واحد] استواری واستحکام یافته، سپس از سوی حکیمی آگاه [در قالب سوره ها، آیه ها، حقایق اعتقادی، اخلاقی و عملی] تفصیل داده شده است. (۱)

  ۶. سوره محمد

  سوره محمد چهل و هفتمین سوره قران است که در جزء ۲۶ قرار گرفته است. این سوره دارای ۳۸ آیه بوده و در شهر مدینه بر پیامبر اکرم نازل شده است.

  فضیلت خواند سوره محمد: ابی بن کعب گوید که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: هر کس سوره محمد صلی الله علیه و آله را بخواند بر خداوند لازم است که از جویبارهای بهشت به او بنوشاند.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  الَّذینَ کَفَرُوا وَصَدُّوا عَنْ سَبیلِ اللَّهِ أَضَلَّ أَعْمَالَهُمْ﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  آنان که کفر ورزیدند و [مردم را] از راه خدا باز داشتند خدا اعمالشان را باطل و تباه ساخت؛ (۱)

  البته مفسران با توجه به روایات، معتقدند که برخی از سوره‌های قرآن مانند طه، یس، مدثر و سوره مزمل به شخص پیامبر (ص) اشاره دارند. بنابراین این سوره‌ها نیز به نوعی می‌توانند جز سوره‌هایی باشند که به نام های مبارک پیامبران الهی و نام سوره ای از قرآن به نام آخرین پیامبر خدا باشند.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  اسما محمدی 11 ماه قبل
  1

  من جواب می خوام ❤️💗

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید