توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سوالات درس ششم تاریخ دهم انسانی

  1 بازدید

  سوالات درس ششم تاریخ دهم انسانی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  سوالات دروس ششم تا نهم تاریخ دهم انسانی

  درس ششم(یونان و روم)

  1-     تمدن یونان در چه موقعیت جغرافیایی بوجود آمد؟ یکی از کانون های مهم تمدنی قاره اروپا، در سرزمین های جنوب شبه جزیره بالکان و جزیره های مجاور آن در دریاهای مدیترانه و اژه که یونان نامیده می شود بوجود آمد.

  2-     وضعیت جغرافیایی یونان چه تأثیری در زندگی مردم آنجا داشته است؟ بخش وسیعی از یونان را کوههای صخره ای فرا گرفته است که در میان آنها فقط دشت های حاصلخیز کوچکی به چشم می خورد. در عوض موقعیت شبه جزیره ای این کشور و برخورداری از سواحل طولانی با خلیج ها و بریدگی های مناسب برای ایجاد لنگرگاهها، شرایط مناسبی را برای کشتیرانی و دریانوردی فراهم کرده است.

  3-     شکل گیری دولت- شهرهای یونانی از چه زمانی آغاز شد؟ حدود چهار هزار سال پیش، گروههایی از اقوام هند و اروپایی از سمت شمال به یونان مهاجرت کردند و دولت شهرهای یونانی را پی ریزی کردند.

  4-     کدام منابع در مورد دوران اولیه سکونت مهاجران هند و اروپایی در یونان، به ما اطلاعات می دهد؟ حفاری های باستان شناسان و دو منظومه حماسی یعنی ایلیاد و اودیسه سروده هومر شاعر مشهور قرن هشتم ق.م

  5-     چه موانعی بر سر راه اتحاد سیاسی و اجتماعی یونان در دوره باستان وجود داشت؟ وجود جزیره های پراکنده و دیگر عوامل طبیعی که سرزمین یونان را از هم جدا می کند، مانع مهمی بر سر راه اتحاد سیاسی و اجتماعی آن کشور در دوره باستان بود.

  6-      رابطه دولت-شهرهای یونانی با هم چگونه بود؟  آنها غالبا با یکدیگر در حال رقابت و جنگ بودند.

  7-     مهم ترین دولت شهرهای یونانی را نام ببرید؟  آتن و اسپارت

  8-     ویژگی های دو دولت شهر مهم یونان(آـن و اسپارت ) را بنویسید؟ آتن مرکز فعالیت های فلسفی، علمی و هنری و نیز زادگاه مردم سالاری(دمکراسی) بشمار میرفت. اما اسپارت جامعه ای نظامی گرا و جنگاور بود که به امور فرهنگی و هنری چندان علاقه ای نداشت.

  9-     تمدن کِرِت چگونه کشف شد و چرا به آن تمدن مینوسی می گویند؟ در پی کاوشهای باستان شناختی در اوایل قرن بیستم، آثار تمدنی کهن در جزیره کرت واقع در جنوب یونان کشف گردید. این تمدن بواسطه مینوس شاه افسانه ای آن جزیره، تمدن مینوسی نامیده شد.

  10- ویژگی های تمدن مینوسیان را بیان کنید؟ مینوسیان قرنها پیش از مهاجرت اقوام هند و اروپایی به یونان، شهرهای خود را پایه گذاری کرده بودند. آنان قومی دریانورد بودند و با مصر و دیگر مناطق همجوار خود روابط بازرگانی داشتند. بقایای کاخ شاهی مینوسیان حکایت از قدرت، رفاه و معماری پیشرفته آنان دارد.

  11- فرمانروایان دولت-شهرهای یونانی برای گسترش قلمرو خود چه اقداماتی انجام می دادند؟ آنها همواره می کوشیدند نفوذ و سلطه سیاسی- اقتصادی و فرهنگی خود را تا آن سوی مرزهای این کشور گسترش دهند. اسیای صغیر( ترکیه امروزی) از جمله مناطقی بود که دولت – شهرهای یونانی به منظور گسترش قلمرو و توسعه نفوذ فرهنگی و اقتصادی خود، بدانجا یورش بردند. افسانه جنگ تروا که در کتاب ایلیاد نقل شده، بازگو کننده یکی از آن یورشها است.

  12- چه عاملی باعث جنگهای طولانی بین هخامنشیان یا یونانیان شد؟  رقابت دولت – شهرهای یونانی با حکومت هخامنشیان برای تسلط بر منطقه آسیای صغیر

  13- پس از پایان جنگهای یونان و ایران، دولت-شهر آتن چه اقدامی انجام داد؟ دولت- شهر آتن به رهبری پریکلس، سیاستمدار آزادیخواه، به سرعت در مسیر پیشرفت و توسعه طلبی سیاسی و نظامی گام برداشت

  14- پس از پایان جنگهای ایران و یونان، آتنی ها به رهبری........................... قدم در راه پیشرفت سیاسی و نظامی گذاشتند. پریکلس

  15- سلسله جنگهای میان آتن و اسپارت به جنگهای................................. مشهور است.  پلوپونزی

  16-  حکومت هخامنشی چه دخالتی در جنگهای پلوپونزی می کرد؟ بطور پنهانی به اسپارت کمک مالی می کرد

  17- جنگهای پلوپونزی سرانجام با پیروزی ................................ پایان یافت. اسپارت

  18- مقدو نی ها در چه زمانی و چگونه بر یونان مسلط شدند؟ در دورانی که آتن و اسپارت سرگرم رقابت و جنگ بودند، قدرت جدیدی در مرزهای شمالی یونان یعنی مقدونیه در حال ظهور بود. مقدونیان که به زبان یونانی صحبت می کردند، از تمدن و زندگی شهری برخوردار نبودند. آنها به رهبری فیلیپ دوم شاه مقدونیه، ارتش مقتدری تشکیل دادند و توانستند دولت- شهرهای خسته و متفرق یونان را مطیع کنند.

  19- اسکندر مقدونی درحمله به ایران چه اقداماتی انجام داد؟ وی پس از آنکه شورش یکی از دولت – شهرهای یونانی را فرو نشاند، با سپاهی آماده به قلمرو هخامنشی هجوم آورد. سپاهیان او در چندین نبرد بر سپاه هخامنشی پیروز شدند و مصر، آسیای صغیر، بین النهرین و ایران را فتح کردند.

  20- نتیجه لشکرکشی های اسکندر به شرق را توضیح دهید؟ در نتیجه این لشکرکشی ها، ارتباط و تعامل فرهنگی میان تمدن ها و مردمان قلمرو تحت فرمان او بیشتر شد.

  21- حکومت مقدونی ها بر یونان تا چه زمانی ادامه یافت؟ تا زمانی که این کشور ضمیمه امپراتوری روم شد، ادامه پیدا کرد.

  22- فرهنگ و تمدن یونان باستان را توصیف کنید؟ یونان باستان بویژه در عصر شکوفایی دموکراسی در آتن(500 تا338ق.م) شاهد دوران درخشانی از رشد فکری، فرهنگی، علمی، هنری و ادبی بود.

  23- یونانیان از دستاوردهای کدام تمدن ها برای پیشرفت خود استفاده بردند؟ از دستاوردهای تمدنهای مصر، بین النهرین و ایران بهره بسیار بردند.

  24- باور به خدا در بین یونانیان چگونه بود؟ یونانیان به خدایان متعددی اعتقاد داشتند. مهم ترین این خدایان، دوازده خدایی بودند که در کوه المپ جای داشتند و در رأس انان زئوس خدای آسمان و آذرخش بود. مردم هر دولت- شهر یکی از خدایان مستقر در المپ را به عنوان خدایی محافظ شهر خود ستایش می کردند. مثلا آتنا خدا بانوی خرد، محافظ شهر آتن بشمار میرفت.

  25- اعتقادات دینی مردم یونان باستان را توضیح دهید؟ آنان ضمن پرستش خدایان متعدد، دارای معابد و پرستش گاههایی بودند. نیایش غالبا با تقدیم هدیه و قربانی به خدایان انجام می گرفت. در یونان باستان، نفوذ و قدرت کاهنان به مراتب کمتر از مصر و بین النهرین بود. یونانیان به احترام خدایان و برای بزرگداشت قهرمانان خویش، جشن ها و مسابقه های مختلفی را برگزار میکردند.

  26-  مشهورترین بازیهایی که یونانیان برای بزرگداشت خدایان و قهرمانان خود برگزار می کردند چه نام داشت؟ مشهورترین آنها، بازیهای المپیک بود که هر چهار سال یکبار در دولت شهر المپیا برگزار میگردید. اولین دوره این بازیها در سال776ق.م انجام شد.

  27- یکی از ویژگی های برجسته تمدن یونان باستان را بنویسید؟ شیوه متفاوتی از حکمرانی بود که توسط یونانیان بوجود آمد.

  28- چه عاملی باعث شد تا شیوه حکومت موروثی از بین برود و شیوه جدیدی جایگزین آن شود؟ در نتیجه توسعه دریانوردی و گسترش تجارت خارجی، طبقه ای از ثروتمندان و اشراف برآمدند و به جای شاهان، قدرت را در دست گرفتند.

  29- در قرن های ششم و پنجمق.م چه تغییرات سیاسی در یونان شکل گرفت؟ نوعی مردم سالاری در یونان بویژه در دولت-شهر آتن شکل گرفت که البته با نظام های مردم سالار امروزی تفاوت داشت.

  30- شکل انتخابات درنظام مردم سالار شهر آتن چگونه بود؟ در آنجا فقط مردان بالغی که از پدر و مادری آتنی به دنیا آمده بودند و شهروند آنجا محسوب می شدند، حق رأی داشتند و می توانستند در اداره امور دولت – شهر مشارکت کنند. زنان، بردگان و بیگانگان مقیم آتن که اکثریت جمعیت آن دولت – شهر را تشکیل می دادند، از حق رأی و شرکت در اداره امور سیاسی محروم بودند.

  31- زادگاه فلسفه کدام کشور و کدام شهر است؟ یونان بویژه آتن

  32- فلسفه یونان در چه زمانی و چگونه به اوج خود رسید؟ فلسفه یونان در قرن های پنجم و چهارم ق.م با ظهور ، افلاطون و ارسطو به اوج خود رسید.

  33- در مورد رشد علمی در یونان باستان توضیح ارائه نمایید؟ در یونان باستان، علوم مختلفی مانند ریاضی، فیزیک، پزشکی و تاریخنگاری شکوفا شد. دانشمندان یونانی بر اساس روش علمی و با تکیه بر خرد به مطالعه پدیده های مختلف می پرداختند.

  34- کدام پزشک یونان باستان به پدر علم پزشکی معروف است؟ بقراط

  35- روش پزشکی بقراط را توضیح دهید؟ وی نشانه های بیماری در بیمارانش را به دقت یادداشت می کرد و ازین اطلاعات برای درمان بیماران دیگر استفاده می کرد. او اعتقاد داشت که بیماری ها علت های طبیعی دارند و مجازات هایی نیستند که خدایان فرستاده باشند.

  36-  در مورد فیثاغورث توضیح دهید؟ فیثاغورث فیلسوف و ریاضی دان مشهور یونانی است که برخی از اصول هندسه را کشف کرد و امروزه دانش آموزان او را با قضیه فیثاغورث به یاد می اورند.

  37- وضعیت هنر و ادبیات در یونان باستان چگونه بود؟ در یونان باستان، ادبیات و هنرهای تجسمی، مخصوصا انواع شعر ، نمایشنامه نویسی، مجسمه سازی و معماری شکوفا و پر رونق بود.

  38- کانون شکل گیری تمدن روم کدام منطقه بود؟ شبه جزیره ایتالیا در شمال دریای مدیترانه، کانون شکل گیری تمدن و امپراتوری نیرومندی به نام روم در عهد باستان شد.

  39- شرایط جغرافیایی شبه جزیره ایتالیا را بیان کنید؟ این شبه جزیره از شمال به جنوب به طول حدود 1200 ک.م گسترده است و عرض آن زیاد نیست. کوههای آلپ در شمال آن، مانع طبیعی بوجود آورده و گذرگاههای فراوان آن، معبر رخنه اقوام مختلف به شمال ایتالیا بوده است. کوههای آپنین، شرق و غرب این کشور را از هم جدا می کند. با این حال، ایتالیا دارای سواحل طولانی مناسب برای کشتیرانی و دشتهای حاصلخیز وسیعی است.

  40- تمدن روم چگونه شکل گرفت؟ در حدود1500ق.م گروهی از اقوام هند واروپایی به ایتالیا پا نهادند و مزارع و روستاهایی را بوجود آوردند. بعدها اقوام دیگری نیز از یونان وارد این سرزمین شدند و بر شکل گیری تمدن روم اثر گذاشتند.

  41- شهر رم در کجا و چگونه پدید آمد؟ شهر رم در مرکز ایتالیا از ادغام تعدادی از روستاها در کرانه رود تیبر پدید آمد

  42- جمهوری رم چگونه تشکیل شد و گسترش یافت؟ در سال509ق.م رومیان بر شاه این شهر شوریدند و حکومت جمهوری رم را تأسیس کردند. جمهوری رم در سالهای میان 509 تا 264 ق.م با شکست رقیبان و دشمنان خود گسترش پیدا کرد و بر سرتاسر شبه جزیره ایتالیا مسلط شد. در این دوره، تشکیلات حکومتی و نهادهای سیاسی جمهوری رم تکامل یافت.

  43- سیاست های توسعه طلبانه جمهوری رم را توضیح دهید؟ این کشور سیاست توسعه طلبانه خود را در خارج از مرزهای شبه جزیره ایتالیا آغاز کرد. از این رو در فاصله سال های 264 تا 133ق.م سلسله جنگهای بزرگی میان آن جمهوری از یکسو و حکومت کارتاژ و پادشاهان مقدونی رخ داد.

  44- همزمان با جمهوری رم، کارتاژیان و مقدونی ها بر کجا حاکمیت داشتند؟ کارتاژیان بر بخش هایی از دریای مدیترانه و شمال افریقا و مقدونیان بر مقدونیه و یونان حکومت می کردند.

  45- سرانجام درگیری های بین جمهوری رم با کارتاژ و مقدونی ها چه شد؟ سرانجام رومیان، رقیبان خود را شکست دادند و بر دریای مدیترانه و سرزمین های پیرامون آن مسلط شدند. در نتیجه این فتوحات، جمهوری رم تبدیل به قدرتی بزرگ در مدیترانه شد و به توسعه طلبی خود در اروپا، افریقا و آسیا ادامه داد.

  46-  لشکرکشی های رومیان به شرق دریای مدیترانه چه نتایجی برجای گذاشت؟ رومیان با لشکرکشی به سرزمین های شرق دریای مدیترانه در غرب آسیا، بقایای حکومت سلوکیان را بر انداختند و به سوی ایران پیشروی کردند. تنها حکومت اشکانی بود که در مقابل سپاه قدرتمند روم ایستادگی کرد و مانع پیشروی بیشتر آنان به سوی ایران شد.

  47- زمینه تقسیم امپراتوری روم چگونه فراهم شد؟ پس از آنکه امپراتور کنستانتین(337 -306.م) شهر بیزانتیوم( بیزانس، استانبول، قسطنطنیه) را به پایتختی برگزید، به تدریج زمینه تقسیم امپراتوری روم به دو بخش شرقی و غربی فراهم آمد.  

  48- امپراتوری روم غربی و شرقی چگونه تضعیف و منقرض شدند؟ روم غربی در سال475م در اثر هجوم اقوام بیابانگرد نابود شد. اما روم شرقی تا سال 1453م که پایتخت آن توسط امپراتوری مسلمان عثمانی فتح شد، دوام آورد.

  49- حکومت و ساختار آن را در رم باستان توضیح دهید؟ رومیان با درآمیختن فرهنگ کهن طایفه ای و نظام دولت –شهری، جمهوری رم را تأسیس کردند. بر اساس قانون اساسی رم، ساختار حکومت شامل چند مجلس و شماری مقام های اجرایی بود. اشراف به واسطه مجلس سنا و عامه مردم از طریق مجمع نمایندگان خود، در اداره امور کشور مشارکت می کردند.

  50- بر اساس قانون اساسی رم باستان، ساختار حکومت شامل چه چیز هایی می شد؟ شامل چند مجلس و شماری مقام های اجرایی بود.

  51- اشراف و عامه مردم از چه طریقی در اداره امور کشور دخالت می کردند؟ اشراف به واسطه مجلس سنا و عامه مردم از طریق مجم نمایندگان خود در اداره امور کشور مشارکت می کردند.

  52- ساختار قوه اجرایی در رم باستان چگونه بود؟ ریاست قوه اجرایی به دو کنسول اعطا می شد که از میان اعضای سنا برای دوره یکساله بدون تکرار انتخاب می شدند. وقتی یکی از کنسولها در میدان جنگ نیروهای جمهوری را هدایت می کرد، کنسول دیگر اداهر امور داخل را بر عهده می گرفت.

  53- ارتش در ساختار حکومتی روم دارای چه اهمیتی بود؟ ارتش روم برای دولتمردان رومی عرصه آموزش و اثبات لیاقت بود. هیچ شهروند رومی به منصب دولتی برگزیده نمی شد مگر آنکه در ده نبرد شرکت کرده باشد.

  54- چرا جمهوری رم در قرن اول ق.م  دچار جنگ داخلی شد؟ با گسترش قلمرو جمهوری رم معلوم شد که قانون اساسی و نهادهای این جمهوری برای اداره سرزمین های پهناور از کارایی لازم برخوردار نیستند. ازین رو در قرن اول ق.م جمهوری رم بر اثر رقابت سرداران جاه طلب دچار جنگ داخلی و آشفتگی شد.

  55- چه کسی در نظام حکومتی رم باستان تغییر ایجاد کرد؟ اکتاویان

  56-  تغییراتی که توسط اکتاویان در نظام حکومتی رم داده شد را بنویسید؟ در نتیجه این تغییرات، قدرت اجرایی در اختیار یک فرد به عنوان شخص اول مملکت قرار گرفت که به آوگوستوس و بعدا امپراتور معروف شد.

  57- پس از تغییرات در نظام حکومتی رم، مجلس سنا چه نقشی پیدا کرد؟ مجلس سنا به عنوان مجمع اصلی مشورتی باقی ماند و در انتخاب امپراتور ایفای نقش کرد.

  58- فرهنگ روم از کدام کشور بیشترین تأثیر را پذیرفت؟ از میراث یونانی در زمینه تعلیم و تربیت، دین، فلسفه و علوم و هنرها تأثیر فراوانی پذیرفت.

  59- خدا باوری رومیان چگونه بود و از کجا تأثیر پذیرفته بودند؟ رومیان خدایان متعددی را می پرستیدند و مانند یونانیان، جشنواره ها و بازی های عمومی و مذهبی مختلفی را به احترام و بزرگداشت خدایان برگزار می کردند. علاوه بر آن برخی باورهای کهن ایرانی مانند پرستش ایزد مهر( میترا) در قلمرو روم رواج یافت.

  60-  زندگی شهروندی در روم باستان چگونه بود؟ خانواده های رومی مسئولیت های شهروندی را به فرزندان خود از سنین کودکی می آموختند و آنان را به کار سخت، شجاعت برای جنگیدن و وفاداری به شهرشان تشویق می کردند. زنان رومی نسبت به زنان یونانی آزادتر بودند و حضور مؤثر و گسترده تری در زندگی عمومی و اجتماعی داشتند.

  61-  برده داری در روم باستان را توضیح دهید؟ برده داری پدیده ای بسیار رایج در قلمرو امپراتوری روم بود. شمار بردگان و اختلاف میان فقیر و ثروتمند چنان افزایش یافت که در سال 73ق.م بردگان به رهبری اسپارتاکوس قیام کردند و حکومت روم به زحمت و پس از دو سال قیام را سرکوب کرد.

  62-  چرا بردگان در روم باستان قیام کردند؟ به دلیل اختلاف فراوان میان فقیر و ثروتمند

  63-  قیام بردگان در روم باستان به رهبری چه کسی صورت گرفت؟ به رهبری اسپارتاکوس

  64-معماری و مجسمه سازی در روم باستان را توضیح دهید؟ برجسته ترین دستاورد هنری تمدن روم، در معماری و مجسمه سازی تبلور یافت. رومیان به افتخار پیرئزی های نظامی خود بناهای یادبود زیادی را برپا کردند.آنان همچنین در روم و دیگر شهرهای قلمروی امپراتوری مثل انطاکیه، دمشق، اسکندریه، آتن و مارسی، ساختمان های عمومی فراوانی ساختند که حکایت از مهارت در معماری و طراحی در مهندسی دارد.

  65-               در مورد شبکه راهها در روم باستان توضیح دهید؟ یکی دیگر از دستاوردهای مهم تمدن روم، ایجاد شبکه پیشرفته ای از جاد ه ها بود. مهندسان و کارگران رومی برای احداث جاده های سنگ فرش شده، دامنه تپه ها را می بریدند، تونل می کندند، پل می ساختند و باتلاق ها را پر می کردند.

  66- حضرت عیسی در چه شرایطی به تبلیغ دین جدید پرداخت؟ چه کسانی با او به مخالفت برخاستند؟ در دوره سلطه رومیان بر سرزمین فلسطین، حضرت عیسی در آنجا به تبلیغ دین جدیدی پرداخت – پیشوایان یهود با آموزه های آن حضرت به مخالفت برخاستند و با همدستی رومیان علیه او به دسیسه پرداختند و در صدد نابودی ایشان برآمدند.

  67-  دین مسیحیت در زمان کدام امپراتور رونق یافت؟ چرا؟ در زمان امپراتور کنستانتین – زیرا این امپراتور خود به مسیحیت گروید و فرمانی صادر کرد که آزادی این دین را در محدوده امپراتوری روم تضمین می کرد.

  68-  مسیحیت بعد از مرگ کنستانتین چه تحولی پیدا کرد؟ مسیحیت بعد از کنستانتین دین رسمی امپراتوری روم شد. تعالیم حضرت عیسی ایمان به خدای یکتا را جایگزین عقاید شرک آمیز رومیان کرد و فرهنگ و اخلاق جامعه رومی را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

  پرسش های نمونه درس ششم

  1-     تأثیر عوامل جغرافیایی را بر شکل گیری دولت شهرهای یونانی بررسی کنید؟ یکی از کانون های مهم تمدنی قاره اروپا، در سرزمین های جنوب شبه جزیره بالکان و جزیره های مجاور آن در دریاهای مدیترانه و اژه که یونان نامیده می شود بوجود آمد. بخش وسیعی از یونان را کوههای صخره ای فرا گرفته است که در میان آنها فقط دشت های حاصلخیز کوچکی به چشم می خورد. در عوض موقعیت شبه جزیره ای این کشور و برخورداری از سواحل طولانی با خلیج ها و بریدگی های مناسب برای ایجاد لنگرگاهها، شرایط مناسبی را برای کشتیرانی و دریانوردی فراهم کرده است.

  2-    علل و پیامدهای جنگهای پلوپونزی را شرح دهید؟ علل جنگ ها رقابت و دشمنی و اختلاف نظری بود که بین رهبران و گردانندگان دو دولت شهر آتن و اسپارت وجود داشت . تحریک حکومت هخامنشی نیز در این دشمنی و اختلاف تأثیر داشت. پیامد های این جنگ ها عبارت بود از اینکه اولا دو دولت- شهر برای تقویت خود از حکومت هخامنشی کمک می گرفتند و خود را زیر چتر حمایتی آنها قرار می دادند و ثانیا دو دولت – شهر تضعیف شدند و زمانی که فیلیپ مقدونی یونان را تهدید می کرد آنها قدرت مقابله نداشتند.

  3-     به نظر شما چه عواملی موجب شکوفایی فلسفه و علوم در یونان باستان شده بود؟ یونا نی ها از دستاوردها و روش های علمی بین النهرین و مصر بهره گرفتند و فلسفه را بنیانگذاری کردند. آنها در علوم دیگر هم مانند پزشکی و ریاضی به پیشرفت های قابل توجهی دست یافتند.

  4-    با توجه به مطالب درس های 4 و 5 و6 دو تفاوت عمده نظام حکومتی یونان و روم را با شیوه حکومت در مصر و چین باستان بیان کنید؟ یکی از ویژگی های برجسته تمدن یونان باستان، شیوه متفاوتی از حکمرانی بود که توسط آنها بوجود آمد. در یونان ابتدا مانند کشورهای دیگر ، نخست شاهان بصورت موروثی حکومت می کردند اما در نتیجه توسعه دریانوردی و گسترش تجارت خارجی، طبقه ای از اشراف و ثروتمندان برآمدند و به جای شاهان قدرت را در دست گرفتند. در قرن 5 و6 ق.م نوعی مردم سالاری در یونان و بویژه در دولت – شهرآتن شکل گرفت. در آنجا فقط مردان بالغی که از پدر و مادر آتنی بدنیا آمده بودند و شهروند آنجا محسوب می شدند حق رأی داشتند و می توانستند در امور دولت – شهر مشارکت کنند. در روم نیز با درآمیختن فرهنگ کهن طایفه ای و نظام دولت – شهری، جمهوری رم را تأسیس کردند. بر اساس قانون اساسی رم ساختار حکومت شامل چند مجلس و شماری مقامات اجرایی بود. اشراف به واسطه مجلس سنا و عامه مردم از طریق مجمع نمایندگان خود، در اداره امور کشور مشارکت می کردند. با گسترش قلمرو جمهوری رم و ناکارآمدی قانون اساسی قبلی، کشور دچار اشفتگی شد و در نتیجه شخصی به نام اکتاویان بر رقیبان خود غلبه کرد و مقام امپراتوری را بنیان گذاری کرد و قدرت در دست یکنفر متمرکز شد ولی مجلس سنا نیز به عنوان مجمع اصلی مشورتی باقی ماند و در انتخاب امپراتور ایفای نقش کرد. در مصر، قدرت سیاسی در دست فرعون بود و آنچه او انجام می داد اراده خدایان شمرده می شد و آنچه می گفت از زبان یکی از خدایان بود و فرمان های او بی چون و چرا می بایست اجرا می شد. در چین ابتدا مانند سومر و مصر شامل چندین دولت – شهر بود که بر هر قسمت از آن جنگاورانی حکومت می کردند به تدریج حاکمان محلی تحت فرمان یک دودمان قرار گرفتند و سلسله های حکومتی در این سرزمین بوجود آمد اما این سلسله ها تا قرن ها نتوانستند چین را از نظر سیاسی و جغرافیایی بطور کامل متحد و یکپارچه کنند. سرانجام با ظهور سلسله چه این، مقام امپراتوری بوسیله ژنگ یا شی هوانگ تی (امپراتور اول) بنیان گذاری شد و قدرت در دستان این مقام متمرکز شد. بطور کلی می توان گفت که در چین و مصر دیکتاتوری و استبداد حاکم بود با این تفاوت که در مصر حکومت ناشی از اراده خدایان بود ولی در چین خدایان کمرنگ تر بودند. اما در یونان و روم رهبران انتخابی بودند و یک مجلس مشورتی از طرف بزرگان کشور برای تصمیم گیریها وجود داشت.

  5-    مهم ترین دستاوردهای رومیان باستان در حوزه معماری و مهندسی چه بود؟ برجسته ترین دستاورد هنری تمدن روم در معماری و مجسمه سازی تبلور یافت. رومیان به افتخار پیروزی های نظامی خود بناهای یادبود زیادی را برپا نمودند. آنان همچنین در رم و دیگر شهرهای قلمرو امپراتوری مثل انطاکیه، دمشق، اسکندریه، آتن و مارسی ساختمان های عمومی فراوانی ساختند که حکایت از مهارت در معماری و طراحی در مهندسی دارد.یکی دیگر از دستاوردهای مهم تمدن روم ایجاد شبکه پیشرفته ای از جاده ها بود. مهندسان و کارگران رومی برای احداث جاده های سنگ فرش شده، دامنه تپه ها را می بریدند، تونل می کندند، پل می ساختند و باتلاق ها را پر می کردند.

  6-    بر اساس نمودار خط زمان، مراحل تأسیس و گسترش امپراتوری روم باستان را به ترتیب بیان کنید؟ خط زمان در صفحه 57 رسم شده است

  فصل سوم( ایران در عصر باستان، سرآغاز هویت ایرانی)

  درس هفتم ( مطالعه و کاوش در گذشته های دور)

  1-     آگاهی و در کایرانیان از ادوار کهن تاریخ و تمدن خود، تا پیش از رمزگشایی خط میخی( حدود دو قرن پیش) بر چه پایه ای بود؟ برپایه ترجمه خدای نامه های متعلق به دوران ساسانی و نیز داستان های شاهنامه فردوسی بود.

  2-     تقسیم بندی تاریخ عصر باستان را بر پایه دیدگاه خدای نامه ها و شاهنامه بنویسید؟ دوره پیشدادیان – دوره کیانیان – دوره اشکانیان – دوره ساسانیان

  3-     در تقسیم بندی قدیمی دوره ایران باستان، سطح اطلاعات و مطالب دوره های مختلف چگونه بود؟ مطالب مربوط به پیشدادیان و کیانیان آمیخته با افسانه های کهن بود – در باره اشکانیان مطالب بسیار کم و محدود بود – ولی در خصوص ساسانیان اطلاعات و آگاهی های تاریخی قابل توجهی وجود داشت

  4-     امروزه سلسله های پیشدادیان و کیانیان به عنوان دوران ............................... تاریخ ایران شناخته می شوند. افسانه ای( اساطیری)

  5-     واژه هایی مانند افسانه، قصه، داستان و اسطوره، گذشته از معنای لغوی هر کدام، به چه مفهومی تلقی می شوند؟ به معنا و مفهوم داستان و سرگذشت خیالی و غیر واقعی به کار می رود.

  6-      دیدگاه کلی اکثریت مورخان و محققان در مورد افسانه و اسطوره را بیان کنید؟ بیشتر آنان بر این عقیده هستند که افسانه ها بر اساس واقعیت های تاریخی ساخته شده اند اما با گذشت زمان تغییر کرده و به شکل افسانه و اسطوره درآمده اند.

  7-     تا حدود دویست سال پیش، مورخان و عموم مردم، آثار هخامنشیان مانند پارسه( پرسپولیس) و پاسارگاد و آرامگاه کورش کبیر را به چه نامی می شناختند؟ پارسه را به نام تخت جمشید و پاسارگاد را به نام تخت سلیمان و آرامگاه کورش را به نام قبر مادر سلیمان می شناختند.

  8-     توجه و علاقه به تاریخ ایران باستان طی دو قرن گذشته در اثر چه عواملی تحول پیدا کرد؟ آگاهی های تاریخی تازه ای که در نتیجه خوانده شدن خط های باستانی و کاوش های باستان شناسی به دست آمد، نقش بسزایی در توجه و گرایش محققان به تاریخ آن دوره داشت.

  9-     نویسندگان و محققان اروپایی دوره صفویه، اطلاعات خود در باره سلسله ها و شاهان ایران در دوره باستان را از چه منابعی گرفته بودند؟ از نوشته های هرودوت و سایر مورخان یونانی و رومی عهد باستان.

  10- چرا برخی از جهانگردان اروپایی که در دوران صفویه به ایران آمدند، در جستجوی بناها و اثار تاریخی دوره هخامنشی بودند؟ زیرا آنان بواسطه نوشته های هرودوت و سایر مورخان یونانی و رومی عهد باستان، اخبار و آگاهی قابل توجهی در باره سلسله ها و شاهان ایران در دوره باستان در اختیار داشتند.

  11- زمینه انجام کاوش های باستان شناسی در ایران چگونه فراهم شد؟ با گسترش روابط سیاسی و اقتصادی ایران و اروپا در دوره قاجاریه و افزایش بازدید از آثار تاریخی مانند تخت جمشید و پاسارگاد و شوش توسط جهانگردان و باستان شناسان اروپایی ، زمینه برای این کاوش ها فراهم شد.

  12- سنگ نوشته داریوش کبیر در بیستون در چه زمانی و توسط چه کسی ترجمه شد؟ در زمان محمدشاه قاجار یک افسر انگلیسی به نام سر هنری راولینسون موفق به خواندن خط میخی شد و این سنگ نوشته را ترجمه کرد.

  13- سیر کاوش های باستان شناسی در ایران را بیان کنید؟ پس از ترجمه کتیبه بیستون، علاقه اروپاییان به فعالیت های باستان شناسی در ایران بیشتر شد و دولت فرانسه امتیاز انحصاری کاوش های باستانی را در سرتاسر ایران بدست آورد. در سال1306 ش این انحصار از فرانسوی ها گرفته شد و باستان شناسانی از نقاط مختلف جهان در ایران مشغول فعالیت شدند تا اینکه نسلی از باستان شناسان زبده ایرانی پرورش یافتند و شروع بکار کردند.

  14- آگاهی های  جدید باستان شناسی، چه کمکی به شناخت تاریخ ایران کرد؟ این آگاهی ها کمک کرد تا سلسله های پادشاهی ماد تا ساسانیان بهتر و بیشتر شناخته شوند و امکان تشخیص تاریخ واقعی از افسانه تا حدودی فراهم آمد.

  15- کاوش ها و پژوهش های جدید تا چه حدی بر دیدگاه تاریخی ایرانیان تأثیر گذاشت؟ این کاوشها و تحقیقات نشان داد که چندین هزار سال پیش از مهاجرت آریایی ها، ساکنان فلات ایران به یکجانشینی و کشاورزی روی آورده و تمدن نسبتا پیشرفته ای را بنیان نهاده بودند. یکی دیگر از نتایج تحقیقات دو قرن گذشته، تقسیم بندی جدیدی بود که مورخان از تاریخ ایران در دوره باستان ارائه کردند.

  16- تقسیم بندی منابع دست اول یا اصلی تاریخ ایران باستان را بیان کنید؟ منابع غیر نوشتاری – منابع نوشتاری

  17- منابع دست اوول غیر نوشتاری در تاریخ ایران باستان را توضیح دهید؟ این دسته از منابع شامل تمامی آثار مادی و دست ساخته هایی می شود که از ایرانیان باستان برجای مانده است. ابزارها، ظروف، اشیا و بقایای بناهای مختلف مانند کاخ ها، آتشکده ها، پل ها، آب بندها، کاروانسراها و... که از روزگار باستان باقی مانده است منبع دست اول برای پژوهش در آن دوره به حساب می آیند.

  18- منابع غیر نوشتاری دست اول تاریخ ایران باستان چه ارزشی دارند؟ این منابع حاوی اطلاعات ارزشمندی در باره وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ایران باستان هستند و ابعاد مختلف دانش، فنون، مهارت ها و خلاقیت های ایرانیان را در این عصر آشکار می نمایند.

  19- منظور از منابع دست اول  نوشتاری تاریخ ایران باستان را بیان نمایید؟ منظور از این منابع، تمامی نوشته هایی است که در باره رویدادهای تاریخی ایران در عهد باستان نگارش یافته اند و یا اینکه می توان از آنها اطلاعات و شواهد تاریخی بدست آورد.

  20- برجسته ترین منابع نوشتاری تاریخ ایران باستان را بنویسید؟ برجسته ترین آنها عبارتند از: سنگ نوشته ها، گل نوشته ها، سالنامه ها و کتاب های تاریخی، ادبی، دینی و جغرافیایی

  21- دو دسته منابع نوشتاری تاریخ ایران باستان را نام ببرید؟ منابع نوشتاری ایرانی – منابع نوشتاری غیر ایرانی

  22-دو منبع مهم نوشتاری غیر ایرانی تاریخ ایران باستان را نام ببرید؟ تاریخ هرودوت – تورات

  23-   وضعیت تاریخ نگاری در ایران باستان را تحلیل کنید؟ اگر چه در ایران باستان مانند یونانیان به نوشتن کتابهای تاریخی اهمیتی داده نمی شد ولی شواهد نشان می دهد که ثبت و نگهداری وقایع مورد توجه بوده است. به نظر میرسد که وضعیت تاریخ نگاری ایران مانند یونان و روم مطلوب نبوده ولی به گفته هرودوت ، ایرانیان از شعور و آگاهی تاریخی بالایی برخوردار بوده اند.

  24-   یکی از دلایل ضعف  تاریخ نگاری در ایران باستان را بیان کنید؟یکی از دلایل این بوده که سنت شفاهی بسیار مقبول تر از سنت نوشتاری بوده است.علاقه و عادت به حفظ سینه به سینه مطالب در قرن ها و حتی هزاره ها لزوم ثبت و نگارش آنها را در درجه اهمیت کمتری قرار داده است.

  25-   مهم ترین منابع نوشتاری ایرانی یرای دوره هخامنشیان را نام ببرید؟ سنگ نوشته ها و لوح های گلی

  26-   سنگ نوشته داریوش دربیستون بیشتر در مورد چه موضوعاتی حرف میزند؟ پنج ستون از سنگ نوشته بیستون که در حقیقت گزارشی تاریخی محسوب می شود، به شرح وقایع دوران آغازین فرمانروایی داریوش بزرگ و سرکوب شورشهای نواحی گوناگون اختصاص دارد.

  27-   لوح های گلی کشف شده در تخت جمشید، در چه مواردی اطلاعات می دهند؟ این لوح ها اطلاعات سودمندی در باره اوضاع اقتصادی و اجتماعی و تشکیلات اداری دوره هخامنشیان ارائه می دهند.

  28-   شرح جنگهای شاپور یکم ساسانی در کدام سنگ نوشته بیان شده است؟ در سنگ نوشته شاپور یکم در کعبه زرتشت در نقش رستم،

  29-   ....................... از مهم ترین نوشته های تاریخی دوره ساسانی به شمار می روند.

  30-    چرا خدای نامه ها از منابع مهم تاریخ دوره ساسانی به حساب می آیند؟ زیرا خدای نامه ها در واقع تار یخ عمومی سرزمین و مردم ایران از آغاز آفرینش تا اواخر حکومت ساسانی بودند. ضمنا مطالب آنها به غیر از افسانه ها و قصه های کهن، آنچه مربوط به دوره ساسانی است با واقعیت منطبق است.

  31-    اهمیت خدای نامه ها در دوره اسلامی به چه لحاظی بوده است؟ در قرون نخستین هجری مورخان مسلمان ایران مانند طبری و دینوری و.... با استفاده از ترجمه عربی خدای نامه ها اقدام به نگارش تاریخ ایران باستان کردند. نوشته های این مورخان تا دویست سال پیش همچنان منبع اصلی مطالعه و شناخت تاریخ ایران باستان به حساب می آمد.

  32-   منابع دست دوم تاریخی شامل چه نوع منابعی است؟ عمدتاً شامل انواع مختلفی از کتابها، مقاله ها، پایان نامه های تحصیلی و طرح های پژوهشی می شود که در دویست سال اخیر توسط محققان، اعم از مورخان و باستان شناسان و زبان شناسان ایرانی و غیر ایرانی نوشته شده است.

  پرسش های نمونه درس هفتم

  1-     ایرانیان تا دویست سال پیش چه درکی از تاریخ دوره باستان خود داشتند؟ تا آن زمان مورخان ایرانی بر پایه ترجمه خدای نامه های متعلق به دوران ساسانی و نیز داستان های شاهنامه فردوسی، تاریخ ایران را در عهد باستان می نوشتند.

  2-    چه عواملی شناخت تاریخی نسبت به ایران باستان را در دو قرن اخیر متحول کرده است؟ در دو قرن گذشته توجه و علاقه به تاریخ ایران در عهد باستان بطور چشمگیری افزایش یافت و شمار زیادی از باستان شناسان و مورخان ایرانی و غیر ایرانی، تحقیقات گسترده ای را در باره تاریخ ایران در دوره باستان آغاز کردند. آگاهی های تاریخی تازه ای که در نتیجه خوانده شدن خط های باستانی و کاوش های باستان شناسی بدست آمد، نقش بسزایی در توجه و گرایش این گروه از محققان به تاریخ آن دوره داشت.

  3-    سه مورد از نتایج و دستاوردهای کاوش ها و تحقیقات جدید را در باره تاریخ ایران در عصر باستان توضیح دهید؟ در نتیجه این کاوش ها، اطلاعات تاریخی بسیار ارزشمندی بدست آمد. این آگاهی ها کمک کرد تا سلسله های پادشاهی مادی تا ساسانیان بهتر و بیشتر شناخته شوند و امکان تشخیص تاریخ واقعی از افسانه تا حدودی فراهم آمد. این کاوش ها همچنین نشان داد که چندین هزار سال پیش از مهاجرت اقوام اریایی، ساکنان فلات ایران به یکجانشینی و کشاورزی روی آورده و تمدن نسبتا پیشرفته ای را بنیان نهاده بودند. یکی دیگر از نتایج تحقیقات دو قرن گذشته، تقسیم بندی جدیدی بود که مورخان از تاریخ ایران در دوره باستان ارائه کردند.

  4-    پنج مورد از منابع غیر نوشتاری تاریخ ایران در دوران پیش از اسلام را نام ببرید؟ تخت جمشید – آرامگاه کورش در پاسارگاد – چغازنبیل – مجسمه سرباز اشکانی – نقش برجسته طاق بستان – نقش برجسته نقس رستم

  33-  وضعیت تاریخ نگاری ایرانیان در دوران باستان را بررسی و تحلیل کنید؟ اگر چه در ایران باستان مانند یونانیان به نوشتن کتابهای تاریخی اهمیتی داده نمی شد ولی شواهد نشان می دهد که ثبت و نگهداری وقایع مورد توجه بوده است. به نظر میرسد که وضعیت تاریخ نگاری ایران مانند یونان و روم مطلوب نبوده ولی به گفته هرودوت ، ایرانیان از شعور و آگاهی تاریخی بالایی برخوردار بوده اند.

  درس هشتم( سپیده دم تمدن ایرانی)

  1-     حدود جغرافیایی فلات ایران را بنویسید؟ این فلات از شمال به دریای طبرستان( مازندران) و دریاچه اورال- از غرب به جلگه بین النهرین – از جنوب به خلیج فارس، دریای مکران(عمان) و اقیانوس هند و از شرق به جلگه سند محدود می شود.

  2-    شرایط آب و هوایی فلات ایران را توضیح دهید؟ کوهها و رشته کوههای بزرگ و کوچکی، این فلات را در بر گرفته و در دامنه و میان آنها، دشت ها و جلگه هایی با آب و هوایی متفاوت بوجود آمده است. نواحی کوهپایه ای و سرزمین های پست ایران بر اساس میزان بارندگی و رطوبت آنها، از گذشته های بسیار دور محیط مناسبی برای زندگی انسان ها و برپایی سکونتگاههای روستایی و شهری بوده اند.

  3-    موقعیت جغزافیایی فلات ایران چه تأثیری بر تاریخ و تمدن آن داشته است؟ ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی خاص خود در جنوب غربی آسیا، پل ارتباطی میان شرق و غرب جهان باستان محسوب ی شد. در عصر باستان مهم ترین راههای زمینی  و دریایی که تمدن ها و کشورهای بزرگ را به یکدیگر متصل می کردند از ایران می گذشتند و خلیج فارس و دریای مکران نقش مهمی در برقراری ارتباط تجاری، سیاسی، نظامی و فرهنگی میان سرزمین های دور و نزدیک جهان آنروز داشتند. چنین موقعیت جغرافیایی، ایران را به کانون مبادلات فرهنگی، هنری و اقتصادی در جهان باستان تبدیل کرده و موجب شده بود که ایرانیان نقش فعال و مؤثری در انتشار و گسترش فرهنگ و تمدن به عهده گیرند. از سوی دیگر کشور ما بخاطر موقعیت جغرافیایی خود پیاپی در معرض مهاجرت ها و هجوم اقوام مختلف و حمله های نظامی حکومت های خارجی قرار داشت. این مهاجرت ها و هجوم ها تأثیر فوق العاده ای بر جنبه های گوناگون زندگی سیاسی، اجتماعی، فکری، فرهنگی و اقتصادی ایرانیان در طول تار یخ گذاشته است.

  4-    بعضی از پژوهشگران احتمال داده اند که گروههای انسانی از کدام مناطق به سوی ایران مهاجرت کرده اند؟ احتمال داده اند که در دوران پارینه سنگی گروههای انسانی از افریقا، آسیای مرکزی، قفقاز و شبه قاره هند به سوی سرزمین ما مهاجرت کرده اند.

  5-    کهن ترین نشانه و آثار حضور انسان در ایران مربوط به کدام منطقه و چه زمانی است؟ مربوط یه بستر کشف رود در نزدیکی مشهد در خراسان رضوی است. قدمت ابزارهای سنگی یافت شده در این مکان را حدود یک میلیون سال تخمین زده اند.

  6-    کاوش های باستان شناسی اخیر در محوطه باستانی چغاگلان شهرستان مهران، چه نتایج تاریخی در بر داشته است؟ نشان داده است که ساکنان نواحی کوهپایه ای زاگرس جزو نخستین مردمانی در جهان بوده اند که حدود 12 هزار سال پیش شروع به کشت گیاهانی مانند جو و گندم و اهلی نمودن جانورانی مثل بز و گوسفند کردند.

  7-    کشت محصول توسط ساکنان نواحی کوهپایه ای زاگرس چه تحول تاریخی را نشان می دهد؟ این اقدام به منزله ورود انسان از دوره شکار و گردآوری خوراک به دوره یکجانشینی و تولید خوراک در فلات ایران محسوب می شود. با روی آوردن گروههایی از مردم به کشاورزی و دامداری، به تدریج سکونتگاهها و روستاهایی نخست در غرب و سپس در دیگر مناطق ایران پدید آمد.

  8-    پس از یکجانشینی انسان در کوهپایه های زاگرس، چه تغییراتی در زندگی مردم آنجا ایجاد شد؟ ساکنان این سکونتگاهها با گسترش و پیشرفت مهارت های ابزار سازی شان، علاوه بر آنکه فعالیت های کشاورزی و دامداری خود را گسترش بخشیدند، در زمینه صنایع و هنرهای گوناگونی مانند سفالگری، فلزکاری، بافندگی، خانه سازی نیز به پیشرفت ها و موفقیت های چشمگیری دست یافتند.

  9-    سیر پیدایش و تحول صنعت سفالگری در ایران را توضیح دهید؟ مردم ایران از حدود8 هزار سال پیش در ساختن ظروف و ابزارهای سفالی پیشرفت کردند، اما با اختراع چرخ سفال در 6 هزار سال پیش، دگرگونی بزرگی در ساتخت ظروف سفالی بوجود آمد. ظروف سفالی ساده و نقش دار متنوعی از سکونت گاههای باستانی ایران بدست آمده است.

  10-  یافته های باستان شناسی در مورد صنعت فلزکاری در ایران باستان چه چیزی را نشان می دهد؟ نشان می دهد که مردم ایران از حدود 8 هزار سال پیش با چکش کاری بر روی رگه های طبیعی مس، برخی ابزارها بویژه زیورآلات مسی می ساختند.

  11-  بقایای کوره های ذوب و قالب گیری مس در چه نقاطی از ایران یافت شده است؟ در برخی از سکونتگاههای کهن مانند شهداد، تل ابلیس و تپه یحیی در استان کرمان و تپه زاغه در قزوین یافت شده است.

  12- بقایای کوره های ذوب و قالب گیری فلز مس نشانگر چیست؟ بیانگر آنست که در حدود 5 تا7 هزار سال پیش، ساکنان این سکونت گاهها به فنون ذوب و قالب گیری مس دست یافته بودند.

  13- ایرانیان بجز مس، با کدام فلز دیگر نیز آشنا بوده اند؟ یکی دیگر از دستاوردهای صنعت فلزکاری ساکنان فلات ایران، ساخت اشیا و ابزارهای مفرغی از طریق آمیختن مس با قلع بود. مفرغ های لرستان بهترین نمونه از صنعت و هنر   فلزکاری ایران بشمار میروند.

  14- یکی دیگر از مصنوعات  بجز مس و مفرغ را که در فلات ایران شناخته شده بود، نام برده و در مورد آن توضیح دهید؟ اشیا و ظروف سنگ صابونی، یکی دیگر از مصنوعاتی است که توسط مردم برخی از سکونت گاههای کهن بویژه جیرفت و تپه یحیی در استان کرمان، با مهارت و ظرافت تمام ساخته می شد.

  15-  سیر تحولات خانه سازی در میان مردم ساکن فلات ایران چگونه بود؟ به نظر میرسد که ساکنان فلات ایران نیز مانند مناطق دیگر جهان، در ابتدای یکجانشینی، سرپناه و کلبه هایی نه چندان مقاوم از سنگ و چوب و شاخ و برگ درختان و گیاهان می ساختند. آنان اندک اندک آموختند که با استفاده از گل و سنگ و سرانجام خشت، بناهای محکم تری بسازند. آنها سطح دیوارها را با کاهگل می پوشانیدند و گاه رنگ آمیزی میکردند و سقف خانه ها را معمولا با تیرهای چوبی می پوشانیدند.

  16-  نخستین شهرها در فلات ایران ، در حدود چند سال پیش ساخته شد؟ نام این شهرها را بنویسید؟ در حدود5 هزار سال پیش نخستین شهرها در فلات ایران بوجود آمد. شوش و چغامیش در خوزستان، شهداد و جیرفت در کرمان، شهر سوخته در سیستان و سیلک در کاشان از جمله این شهرها بودند.

  17- دوران تاریخی فلات ایران با کدام تمدن آغاز می شود؟ با تاریخ و تمدن ایلام.

  18- سرزمین اصلی ایلام شامل چه مناطقی می شد؟ شامل جلگه خوزستان . مناطق کوهستانی زاگرس جنوبی و میانی بود.

  19- چرا فرمانروایان سومری و اکدی به سرزمین ایلام لشکرکشی می کردند؟ از آنجا که اقتصاد بین النهرین نیازمند منابع طبیعی و معدنی فلات ایران بود، این فرمانروایان به ایلام حمله می کردند.

  20- نتیجه لشکرکشی های سومریان و اکدی ها به ایلام چه بود؟ این تاخت و تازها سرانجام سبب شد که حاکمان کوچک و مستقل ایلامی در حدود 2600ق.م با یکدیگر متحد شوند و پادشاهی ایلام را تأسیس کنند.

  21- روابط حکومت و تمدن ایلام با همسایگان بین النهرینی خود چگونه بود؟ آنها همواره روابط تنگاتنگ سیاسی و فرهنگی و تجاری با سومریتن و اکدیان و بابلیان و آشوریان داشتند. بارها از طرف آنها مورد هجوم قرار گرفتند و ایلام ویران می شد ولی بار دیگر قدرت می گرفتند. ایلامیان نیز گاهگاهی به بین النهرین لشکر کشی می کردند.

  22- ارتباط ایلام با سایر همسایگانش چگونه بود؟ ایلام با دیگر مناطق فلات ایران و سرزمین های مجاورآن مانند آسیای صغیر و هند روابط تجاری داشت. تماس ها و ارتباط های تجاری و سیاسی موجب شکل گیری روابط فرهنگی میان این سرزمین ها شد و دین و فرهنگ . خط و زبان آنها را تحت تأثیر قرار داد.

  23- حکومت ایلام چگونه از بین رفت؟ حکومت ایلام سرانجام پس از قرن ها سلطنت، بر اثر یورش ویرانگر آشوریان در قرن هفتم ق.م دچار انحطاط و فروپاشی شد.

  24- پایتخت ایلامیان در جلگه خوزستان کدام شهر بود؟ شوش

  25- پیشینه شهر باستانی شوش را بیان کنید؟ این شهر یکی از کهن ترین شهرها و مراکز تمدنی جهان بشمار می رود. در دوران حکومت ایلامی ها به اوج شکوفایی اقتصادی رسید و پیشه ها و صنایع مختلفی مانند سفالگری و فلزکاری و بافندگی در آن شهر رونق یافتند. شهر بزرگ و اباد شوش که در نتیجه یورش آشور بانیپال با خاک یکسان شده بود، در دوره هخامنشیان دوباره عظمت دیرین خود را بازیافت.

  26-  پایتخت ایلامیان در استان فارس کنونی چه نام داشت؟ شهر انشان یا انزان

  27- نام شهری در ایلام باستانی که حدود خرم آباد کنونی بوده است؟  سیمَش( سیماش)

  28- پیشرفت معماری در تمدن ایلام را توضیح دهید؟ در دوره ایلام، معماری پیشرفت چشمگیری کرد و استفاده از آجر در ساختن بناها رایج شد.

  29- معبد چغازنبیل را از نظر معماری توصیف کنید؟ معبد چغازنبیل در نزدیکی شوش، شاهکار معماری آن دوره به شمار می رود. این معبد با استفاده از خشت خام در چند طبقه بنا شده است و روکشی از آجر نوشته ها و آجرهای لعاب دار دارد.

  30- خداپرستی ایلامیان باستان چگونه بود؟ آنان به خدایان متعددی اعتقاد داشتند و از آنان برای پیشرفت در کار خود کمک می خواستند. به عقیده مردمان ایلام قدیم، خدایان دارای نیرویی موراء طبیعی بودند که آنان را بر انجام هرکاری قادر و توانا می ساخت.

  31- از جمله محبوب ترین خدایان ایلامی ............................. به معنی ......................... بود. اینشوشیناک – خدای شهر شوش

  32- اعتقاد ایلامیان به خدایان زن را توضیح دهید؟ الهه های مادر نزد ایلامیان بسیار مقدس بودند و مقام رفیعی در سلسله مراتب خدایان ایلامی داشتند. ایلامیان این الهه ها را به عنوان مادر خدایان می پرستیدند و برای انان معابدی ساخته بودند.

  33- پیکره های الهه های ایلامی در چه مناطقی کشف شد و وجود آنها نشانه چه اعتقادی است؟ در کاوش های باستان شناسی شوش و دیگر مراکز تمدنی ایران پیکره های گلی فراوانی که به الهه معروفند کشف شده که دلالت بر احترام و تقدس آنها نزد مردم دارد و این تقدس  و احترام در ایران فراگیر بوده است.

  34- در ایلام............................... آداب و تشریفات دینی را زیر نظر ....................... به جا می آوردند. کاهنان – کاهن بزرگ

  35- نقش زنان در تمدن ایلام و نیز تمدنهای باستانی فلات ایران را بیان کنید؟ یکی از ویژگی های مهم تمدن ایلامی و در واقع تمدن کهن ایرانی، مقام و منزلت والایی است که زنان داشته اند. بطور کلی در جوامع باستانی فلات ایران، زنان موقعیت اجتماعی ممتازی داشتند و دارای قدرت و نفوذ فراوان بودند. زنان در عمده ترین کارهای جامعه دارای نقش اساسی و تعیین کننده بودند. نقوش و پیکره های برجای مانده از دوره ایلامی نشان می دهد که زنان در امور اجتماعی و اقتصادی و مراسم رسمی سیاسی و دینی حضور چشمگیری داشته اند.

  پرسش های نمونه درس هشتم

  1-     موقعیت جغرافیایی فلات ایران از چه جهاتی بر وضعیت تاریخ و تمدن در ایران تأثیرگذار بوده است؟ ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی خاص خود در جنوب غربی آسیا، پل ارتباطی میان شرق و غرب جهان باستان محسوب ی شد. در عصر باستان مهم ترین راههای زمینی  و دریایی که تمدن ها و کشورهای بزرگ را به یکدیگر متصل می کردند از ایران می گذشتند و خلیج فارس و دریای مکران نقش مهمی در برقراری ارتباط تجاری، سیاسی، نظامی و فرهنگی میان سرزمین های دور و نزدیک جهان آنروز داشتند. چنین موقعیت جغرافیایی، ایران را به کانون مبادلات فرهنگی، هنری و اقتصادی در جهان باستان تبدیل کرده و موجب شده بود که ایرانیان نقش فعال و مؤثری در انتشار و گسترش فرهنگ و تمدن به عهده گیرند. از سوی دیگر کشور ما بخاطر موقعیت جغرافیایی خود پیاپی در معرض مهاجرت ها و هجوم اقوام مختلف و حمله های نظامی حکومت های خارجی قرار داشت. این مهاجرت ها و هجوم ها تأثیر فوق العاده ای بر جنبه های گوناگون زندگی سیاسی، اجتماعی، فکری، فرهنگی و اقتصادی ایرانیان در طول تار یخ گذاشته است. 

  2-    مهم ترین دستاوردهای ساکنان فلات ایران در دوران پیش از تاریخ در زمینه های سفالگری و فلزکاری چه بوده است؟ مردم ایران از حدود8 هزار سال پیش در ساختن ظروف و ابزارهای سفالی پیشرفت کردند، اما با اختراع چرخ سفال در 6 هزار سال پیش، دگرگونی بزرگی در ساخت ظروف سفالی بوجود آمد. ظروف سفالی ساده و نقش دار متنوعی از سکونت گاههای باستانی ایران بدست آمده است. بقایای کوره های ذوب و قالب گیری مس نشان می دهد که مردم ایران از حدود 8 هزار سال پیش با چکش کاری بر روی رگه های طبیعی مس، برخی ابزارها بویژه زیورآلات مسی می ساختند. این کوره ها ی ذوب در برخی از سکونتگاههای کهن مانند شهداد، تل ابلیس و تپه یحیی در استان کرمان و تپه زاغه در قزوین یافت شده است. یکی دیگر از دستاوردهای صنعت فلزکاری ساکنان فلات ایران، ساخت اشیا و ابزارهای مفرغی از طریق آمیختن مس با قلع بود. مفرغ های لرستان بهترین نمونه از صنعت و هنر   فلزکاری ایران بشمار میروند.

  3-    بقایای کوره های ذوب و قالب گیری فلز مس نشانگر چیست؟ بیانگر آنست که در حدود 5 تا7 هزار سال پیش، ساکنان این سکونت گاهها به فنون ذوب و قالب گیری مس دست یافته بودند.

  4-    ایرانیان بجز مس، با کدام فلز دیگر نیز آشنا بوده اند؟ یکی دیگر از دستاوردهای صنعت فلزکاری ساکنان فلاتن ایران، ساخت اشیا و ابزارهای مفرغی از طریق آمیختن مس با قلع بود. مفرغ های لرستان بهترین نمونه از صنعت و هنر فلزکاری ایران بشمار میروند.

  5-     چرا نواحی غربی و جنوب غربی فلات ایران زودتر از دیگر نواحی، وارد دوره تاریخی شدند؟ زیرا از یکطرف به دلیل آب و هوای مناسب و زمین های حاصلخیز، کشاورزی و دامداری زودتر شکل گرفت و در نتیجه یکجانشینی بوجود آمد و از سوی دیگر همجواری این مناطق با تمدنهای بین النهرین در شکل گیری این دوران نقش داشت.

  6-      چگونگی تأسیس حکومت ایلام را توضیح دهید؟ از آنجا که اقتصاد بین النهرین نیازمند منابع طبیعی و معدنی فلات ایران بود، این فرمانروایان به ایلام حمله می کردند. این تاخت و تازها سرانجام سبب شد که حاکمان کوچک و مستقل ایلامی در حدود 2600ق.م با یکدیگر متحد شوند و پادشاهی ایلام را تأسیس کنند.

  7-     وضعیت دین و اعتقادات ایلامیان را شرح دهید؟آنان به خدایان متعددی اعتقاد داشتند و از آنان برای پیشرفت در کار خود کمک می خواستند. به عقیده مردمان ایلام قدیم، خدایان دارای نیرویی موراء طبیعی بودند که آنان را بر انجام هرکاری قادر و توانا می ساخت. از جمله محبوب ترین خدایان ایلامی اینشوشیناک  به معنی خدای شهر شوش بود. الهه های مادر نزد ایلامیان بسیار مقدس بودند و مقام رفیعی در سلسله مراتب خدایان ایلامی داشتند. ایلامیان این الهه ها را به عنوان مادر خدایان می پرستیدند و برای انان معابدی ساخته بودند.

  درس نهم ( ورود آریایی ها تا پایان هخامنشیان)

  1-     معنای واژه ایران و آریایی را تحلیل کنید؟ واژه ایران از واژه آریایی گرفته شده است و به معنی سرزمین آریاییان است. واژه آریایی نیز به معنی شریف و آزاده است . پس واژه ایران به معنی سرزمین مردمان شریف و آزاده است.

  2-     چرا کاربرد واژه آریایی خاص مهاجران هند و اروپایی به ایران و هند است ؟ زیرا آریاییان گروهی از اقوام هند و اروپایی بودند که از زمان های بسیار کهن و به تدریج در فلات ایران و شبه قاره هند مستقر شدند و خود را آریایی نامیدند. بنابر این کاربرد واژه آریایی برای دیگر اقوام هند و اروپایی بجز ایرانیان و هندیان درست نیست.

  3-     سکونتگاه اولیه اقوام هند و اروپایی چه منطقه ای بوده است؟ عده ای از مورخان احتمال می دهند که این اقوام ، نخست در علفزارهای واقع در شمال شرق فلات ایران و جنوب روسیه در حوالی دریاچه آرال می زیسته اند.

  4-     بر اساس فرضیه باستان شناسان و مورخان، اقوام آریایی چه زمانی وارد فلات ایران شدند و در کجاها مستقر گردیدند؟ بر اساس این فرضیه، اقوام آریایی در حدود 1500 ق.م وارد فلات ایران شدند. گروهی از آنان به سمت مرکز و غرب این فلات پیشروی کردند و در مناطق مختلف آن مستقر شدند. مادی ها، پارسی ها و پارتی ها از جمله آنان بودند. گروه دیگری نیز از شرق فلات ایران به هند رفتند.

  5-     تحقیقات جدید تاریخی دو قرن اخیر، چه تحولی در شناخت تاریخ ایران ایجاد نمود؟ آگاهی و شناخت نسبت به تاریخ ایران در دوره باستان را متحول کرد. برپایه این تحقیقات، مادی ها بنیانگذار نخستین حکومت آریایی در ایران شناخته می شوند.

  6-      قبایل ماد مربوط به کدام اقوام بودند و در کجای ایران استقرار پیدا کردند؟ از جمله اقوام آریایی بودند که در بخش وسیعی از مناطق غربی و مرکزی ایران استقرار یافتند و در کنار بومیان ساکن این مناطق به زندگی پرداختند.

  7-     برای اولین بار در ......................... به مادی ها اشاره شده است. سالنامه های شاهان آشوری

  8-     همزمان با استقرار مادی ها در ایران، آشوریها در کجا حکومت می کردند و رفتارشان با همسایگان چگونه بود؟ آشور در آنزمان حکومت نسبتا نیرومندی در شمال بین النهرین بود که برای به دست آوردن فلزات، سنگهای قیمتی و غنائم دیگر، دائماً به سرزمین های همسایه از جمله نواحی غربی ایران هجوم می آورد.

  9-     چه عاملی باعث اتحاد قبایل پراکنده ماد شد؟ چه کسی به ریاست این اتحادیه رسید؟ یورش ها و غارت گری های پیاپی آشوریان، زمینه اتحاد قبایل پراکنده ماد را فراهم آورد. رؤسای این قبایل، یکی از بزرگان مادی به نام دهیوک را به پادشاهی برگزیدند.

  10- رؤسای قبایل اتحادیه مادی، شخصی به نام ........................ که به اشتباه ................ می خوانند، را به پادشاهی برگزیدند. دهیوک – دیااُکو

  11- دهیوک پادشاه اتحادیه ماد، کدام شهر را به پایتختی برگزید؟ هکمتانه یا اکباتان( همدان امروزی)

  12- حکومت ماد در زمان فرمانروایی .................................. سومین پادشاه مادی به اوج قدرت رسید؟ هووَخشَترَ

  13- هووخشتر چگونه قدرت خود را در ایران تثبیت کرد؟ او نخست با تشکیل سپاه منظم و کارآمدی از قبایل مختلف ماد، پارس و ... قدرت خود را بر مناطق وسیعی از ایران تثبیت کرد.

  14- هوخشتر چگونه توانست به حاکمیت آشور پایان دهد؟ منافع این کار برای حکومت ماد چه بود؟ او با ایجاد اتحاد با حکومت بابل، توانست به حاکمیت آشور پایان دهد. در پی این موفقیت نظامی ، قلمرو ماد به شمال بین النهرین و بخش های وسیعی از آسیای صغیر گسترش یافت.

  15- حکومت ماد چگونه از بین رفت؟ آستیاگ پسر و جانشین هووخشتر لیاقت و درایت پدر را نداشت و دوران طولانی سلطنت خود را صرف خوشگذرانی و گردآوری ثروت کرد. بزرگان طوایف ماد و توده مردم که از عملکرد آستیاگ ناخشنود بودند، برضد او با کورش هخامنشی همدست شدند. سرانجام با فتح هگمتانه به دست کورش، حکومت ماد برافتاد.

  16-  سلسله هخامنشیمنسوب به هخامنش جدّ .......................... است. کورش کبیر

  17- هخامنش رئیس قبیله ............................. بود. پاسارگاد

  18- پارسی ها چه زمانی و در کجای ایران مستقر شدند؟ پارسی ها همزمان با قدرت یافتن مادی ها، در قسمت های جنوبی فلات ایران یعنی سرزمین پارس( استان فارس کنونی) و نواحی مجاور آن مستقر بودند.

  19- حکومت هخامنشی چگونه تأسیس شد؟ یکی از نوادگان هخامنش به نام کورش( کورش دوم) که بر انشان حکومت می کرد، قبیله های پارسی را که از سلطه مادی ها ناراضی بودند، متحد کرد. کورش سپس با جلب حمایت بزرگان مادی، آستیاگ را از میان برداشت و پادشاهی هخامنشیان را بنیان نهاد.

  20- فتوحات کورش کبیر را در غرب ایران توضیح دهید؟ نتیجه این اقدامات چه بود؟ وی پس از به قدرت رسیدن، به آسیای صغیر لشکرکشی کرد و حکومت لیدی و سایر دولت- شهرهای آنجا را شکست داد و شهر ثروتمند سارد پایتخت لیدی، و تمام اسیای صغیر را به تصرف خود درآورد. در نتیجه این فتوحات، حکومت هخامنشیان به ثروت هنگفتی دست یافت و با دولت – شهرهای یونانی همسایه شد.

  21- فتح بابل توسط کورش را بررسی و تحلیل کنید؟ یکی از انسانی ترین و شکوهمندترین فتوحات تاریخ جهان، فتح مسالمت آمیز بابل توسط کورش بزرگ در سال 539 ق.م است. در این سال مؤسس سلسله هخامنشی بدون جنگ و خونریزی وارد بابل شد.

  22-شهر بابل در آستانه فتح آن توسط کورش بزرگ را توصیف کنید؟ بابل یکی از بزرگ ترین شهرهای آن روزگار به شمار می رفت و مردمان و اقوامی با خاستگاه اجتماعی و فرهنگی گوناگون در آنجا می زیستند. این شهر از نظر داشتن بناها و پرستش گاههای باشکوه، مراکز اقتصادی ثروتمند، نهادهای سیاسی و اداری متعدد و در اختیار داشتن راههای ارتباطی با سرزمین های دور و نزدیک، اهمیت فراوان داشت و تسلط بر آن برای هر فرمانروایی بسیار مهم و مطلوب بود.

  23-            منشور کورش کدام اقدام این پادشاه را بیان می کند؟کورش فرمان داد ماجرای فتح صلح آمیز بابل را بر لوحی استوانه ای از گل رس به زبان بابلی بنویسند. این لوح که در سال1789.م/ 1258ه.ش در بابل کشف شد، هم اکنون در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می شود و به منشور کورش معروف است.

  24-دیدگاهها و اقدامات راجع به منشور کورش را بیان کنید؟ بیانیه یا منشور کورش، نماد فرهنگ انسانی و مداراجویانه ایرانیان است. بسیاری از محققان منشور کورش را نخستین منشور حقوق بشر می دانند. ازین رو متن آن به ابتکار سازمان ملل متحد به شش زبان رسمی این نهاد جهانی ترجمه شد. نسخه بدلی از این منشور نیز در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک به نمایش گذاشته شده است.

  25-            رفتار و شخصیت کورش بزرگ را در برخورد با دشمنان و شهرهای فتح شده بررسی کنید؟ کورش نه تنها به عنوان یک جهانگشا و یا به علت فتوحاتی که انجام داد، بلکه به خاطر شخصیت انسانیش همواره مورد تحسین و تکریم بوده است. در روزگاری که قتل و غارت و کشتار، روش معمول فرمانروایان و فاتحان بود، کورش با پرهیز از چنین رفتاری، شکل جدیدی از فرمانروایی را به جهان معرفی کرد. این رفتار مداراجویانه و انسانی کورش، الگوی مناسبی شد که پس از او، برخی از شاهان هخامنشی نیز از آن پیروی کردند..

  26-حکومت هخامنشی در دوران کمبوجیه را توضیح دهید؟ در زمان پادشاهی کمبوجیه، پسر و جانشین کورش بزرگ، مصر به تصرف هخامنشیان درآ»د. مصر، کشوری بزرگ و با تمدنی کهن و باشکوه بود. با فتح این سرزمین ، قلمرو هخامنشیان به قاره افریقا نیز گسترش یافت و به نهایت وسعت و عظمت خود رسید.

  27-            سرنوشت حکومت هخامنشی پس از مرگ کمبوجیه چه شد؟ پس از مرگ مشکوک کمبوجیه، داریوش یکم  که از شاخه دیگر خاندان هخامنشی بود با همراهی تعدادی از سران خاندان های بزرگ پارسی، گئومات مُغ و دیگر شورشیان و مدعیان قدرت را سرکوب کرد و بر تخت شاهی نشست.

  28-            فتوحات داریوش بزرگ را پس از سرکوب مدعیان داخلی توضیح دهید؟ داریوش بزرگ پس از فرونشاندن شورش های داخلی و برقراری آرامش و امنیت در سرتاسر شاهنشاهی هخامنشی، به شرق لشکرکشی کرد و قسمتهایی از غرب و شمال غرب هند را به قلمرو خود افزود. او همچنین به منظور دفع حملات قبایل صحراگرد سکایی، به مناطق دوردستی در شمال دریای سیاه و جنوب روسیه کنونی لشکرکشی کرد.

  29-اهمیت و شهرت فوق العاده داریوش بزرگ در تاریخ بخاطر چیست؟ به خاطر اقدامات اساسی و کم نظیری بود که برای ایجاد تشکیلات نوین اداری، نظامی و اقتصادی انجام داد.

  30- مهم ترین اقدامات داریوش بزرگ را بنویسید؟ تأسیس سپاه جاویدان، احداث جاده شاهی و برپایی کاخ ها و بناهای مجلل، بویژ] در شوش و تخت جمشید، ازجمله اقدامات مهم این پادشاه بزرگ است.

  31- شیوه کشورداری داریوش بزرگ را بررسی کنید؟در واقع داریوش، اصول و شیوه ای از کشورداری را بنیان نهاد که نه تنها در دوره هخامنشیان بلکه تا قرن ها بعد، همچنان پابرجا بود و زمینه رونق اقتصادی و شکوفایی تمدنی ایران را فراهم آورد.

  32-            جنگهای داریوش با یونانی ها بر سر چه موضوعی آغاز شد؟ دولت – شهرهای یونانی مخصوصا آتن از تسلط ایران بر اسیای صغیر و سواحل شرقی دریای اژه ناخشنود بودند. ازین رو آتنی ها یکی از شهرهای یونانی نشین آسیای صغیر به نام میلتوس(ملطیه) را تشویق به شورش علیه هخامنشیان کردند و سپس به همراه شورشیان به شهر سارد هجوم آورده، آنجا را آتش زدند. داریوش تصمیم به تنبیه آتنی ها گرفت.

  33-           داریوش برای تنبیه یونانی ها دست به چه اقداماتی زد؟ ناوهای ایرانی نخست جزایر دریای اژه را تصرف کردند و سپس سپاه ایران وارد خاک یونان شد و در حایی به نام ماراتن موضع گرفت. آتنی ها مدتی در اظهار اطاعت و یا جنگ تردید داشتند. بیشتر دولت – شهرهای یونانی از جمله اسپارت که سربازانش به جنگاوری و دلاوری مشهور بودند، نیز در پشتیبانی از آتن جدی نبودند. سرانجام سرداران آتنی تنها راه چاره را در حمله سریع و جنگ تن به تن دیدند.

  34-            درگیری یونانیان با سپاه هخامنشی در جنگ ماراتن را بررسی کنید؟ یونانیان تصمیم به مقابله و حمله متقابل گرفتند. یورش آنها بقدری ناگهانی بود که کاری از تیراندازان پارسی برنیامد و سپاه ایران عقب نشینی کرد. موخان یونان باستان و تاریخ دانان جدید اروپایی، جنگ ماراتن را با آب و تاب فراوان نقل کرده اند.

  35-           لشکرکشی خشایارشا را به یونان توضیح دهید؟ او پس از فرونشاندن شورشهای مصرو بابل، به یونان لشکر کشید و آتن را تصرف کرد، اما در نبرد دریایی در تنگه سالامیس توفیقی بدست نیاورد. یونانیان در باره پیروزی خود در این نبرد نیز بزرگ نمایی بسیار کردند و حتی ارقام باورنکردنی از تعداد ناوگان و سربازان هخامنشی ارائه نمودند.

  36-            یونانیان چه دیدگاهی نسبت به قدرت و توان دولت هخامنشی داشتند؟دولت شهرهای یونانی تا زمان تسلط مقدونی ها بر آن کشور، همچنان حکومت ایران را به عنوان بزرگ ترین قدرت جهانی می شناختند و به آن احترام می گذاشتند. حکومت هخامنشی نیز نقش فعالی را در روابط دولت شهرهای یونانی به خصوص در جریان جنگ های پلوپونزی ایفا کرد.

  37-           اوضاع حکومت هخامنشی را در زمان پادشاهی اردشیر دوم توضیح دهید؟ خاندان هخامنشی از زمان پادشاهی اردشیر دوم دچار تفرقه درونی شد. در ابتدای زمامداری او، برادرش کورش کوچک در اسیای صغیر سر به شورش برداشت و با سپاهی از مزدوران یونانی راهی پایتخت گردید. در جنگی که میان دوبرادر رخ داد، کورش کوچک شکست خورد و کشته شد. اردشیر دوم به عیاشی و راحت طلبی مشهور بود. در دوران فرمانروایی او مصر از سیطره هخامنشیان خارج شد.

  38-           حکومت هخامنشی در دوران اردشیر سوم چه وضعیتی پیدا کرد؟ اردشیر سوم پسر و جانشین اردشیر دوم در ابتدای حکومتش به قتل عام افراد خاندان سلطنتی پرداخت و کسانی را که احتمال می داد ادعای شاهی کنند به قتل رساند. او پادشاهی جاه طلب و جنگجو بود و مصر را دوباره ضمیمه قلمرو هخامنشی کرد. اردشیر سوم در استانه حمله اسکندر مقدونی به ایران، به دست یکی از خدمتکاران کاخ شاهی به قتل رسید.

  39-            آخرین شاه هخامنشی چه نام داشت و در زمان او چه اتفاقی برای حاکمیت هخامنشیان رخ داد؟ داریوش سوم آخرین فرمانروای هخامنشی که مدتی پس از قتل اردشیر سوم بر تخت شاهی نشست، دلیر و جوانمرد بود اما تدبیر و درایت شاهان نخست هخامنشی را نداشت. در زمان او، اسکندر با سپاهی بسیار قوی، آموزش دیده و تشنه قتل و غارت به ایران تاخت.

  40- حمله اسکند مقدونی به ایران  و نتیجه این حمله را بررسی کنید؟ اسکندر در سه نبرد( گرانیکوس، ایسوس، گوگمل) سپاه هخامنشی را شکست داد و پس از آن، شوش یکی از پایتخت های هخامنشیان را تسخیر کرد. با وجود دلاوری و رشادت آریوبرزن سردار شجاع ایرانی، سپاهیان مقدونی و یونانی به تخت جمشید رسیدند و مشهور است که به دستور اسکندر این شهر به آتش کشیده شد. داریوش سوم که از برابر اسکندر گریخته بود در سال 330 ق.م نزدیک دامغان کنونی به قتل رسید.

  41- هخامنشیان چه میراثی از خود بجای گذاشتند؟ آنها میراث و یادگارهایی در زمینه آیین کشورداری و فنون سیاست، شیوه های عمرانی، اقتصادی و تجاری، ساخت بناهای باشکوه، ابداع هنرهای جهانی و مداراجویی فرهنگی و دینی در تاریخ ایران و جهان از خود برجای گذاشتند. به واسطه تدبیر و سیاست شاهان هخامنشی بود که ایرانیان به تأثیرگذارترین مردم در جهان متمدن و شناخته شده آ« روزگار تبدیل شدند.

  پرسش های نمونه درس نهم

  1-     چه عاملی زمینه ساز اتحاد قبایل پراکنده مادی و تأسیس حکومت مادی شد؟ یورش ها و غارت گری های پیاپی آشوریان، زمینه اتحاد قبایل پراکنده ماد را فراهم آورد. رؤسای این قبایل، یکی از بزرگان مادی به نام دهیوک را به پادشاهی برگزیدند.

  2-    اهمیت فتح بابل برای حکومت تازه تأسیس هخامنشی را شرح دهید؟ بابل یکی از بزرگ ترین شهرهای آن روزگار به شمار می رفت و مردمان و اقوامی با خاستگاه اجتماعی و فرهنگی گوناگون در آنجا می زیستند. این شهر از نظر داشتن بناها و پرستش گاههای باشکوه، مراکز اقتصادی ثروتمند، نهادهای سیاسی و اداری متعدد و در اختیار داشتن راههای ارتباطی با سرزمین های دور و نزدیک، اهمیت فراوان داشت و تسلط بر آن برای هر فرمانروایی بسیار مهم و مطلوب بود.

  3-    چرا مورخان و پژوهشگران، اهمیت فوق العاده ای برای نقش و عملکرد داریوش بزرگ در تاریخ ایران قائل هستند؟ به خاطر اقدامات اساسی و کم نظیری بود که برای ایجاد تشکیلات نوین اداری، نظامی و اقتصادی انجام داد.

  4-    به نظر شما، ایران در دوران  حکومت هخامنشیان، به لحاظ قدرت سیاسی نظامی چه جایگاهی در جهان آن روز داشت؟ قدرت مند ترین حکومت ها از لحاظ وسعت و قدرت سیاسی و نظامی در جهان آن روز بود.

  5-    با مرور متن درس، منابع دست اول و دست دوم تاریخ ایران باستان را که در این درس به آنها اشاره شده است، فهرست کنید. منابع دست اول: الف- منشور کورش بزرگ ب- سنگ نوشته داریوش بزرگ در بیستون – ج - سنگ نوشته آشور بانی پال فرمانروای آشور- د - ستونها و نقش برجسته های تخت جمشید- ه- آرامگاه داریوش سوم در تخت جمشید . منابع دست دوم: الف – نقاشی کشتی زمان هخامنشی –ب- تندیس آریوبرزن – ج- کتاب تاریخ مردم ایران قبل از اسلام، دکتر عبدالحسین زرین کوب

  درس دهم (اشکانیان و ساسانیان)

  1-     مردم ایران نسبت به اسکندر و سربازان مقدونی چه دیدگاهی داشتند؟ مردم ایران نسبت به اسکندر و سربازان مقدونی و یونانی او، به چشم بیگانه نگاه می کردند و از سلطه بیگانگان بر سرزمین شان ناخرسند بودند.

  2-    مردم ایران برای نشان دادن ناخرسندی خود نسبت به اسکندر و سربازان او، چه واکنش هایی نشان می دادند؟ آنها مقاومت هایی به شکل نافرمانی و شورش در مناطق مختلف کشور در برابر اسکندر و لشکریان او صورت دادند.

  3-    چرا نافرمانی ها و شورش های مخالف اسکندر به نتیجه نمی رسید؟ این نافرمانی ها و شورش ها به دلیل آنکه پراکنده بود و میان آنها ارتباط و هماهنگی وجود نداشت به نتیجه مطلوب نرسید.

  4-    اسکندر در کدام شهر درگذشت و سرنوشت قلمرو پهناور او چه شد؟ او در شهر بابل درسال 323ق.م درگذشت و قلمرو پهناور او توسط جانشینانش تجزیه شد. بلافاصله پس از مرگ وی، جنگ های داخلی میان سردارانش برای بدست گرفتن قدرت آغاز شد.

  5-    سلسله سلوکیان چگونه و به رهبری چه کسی تأسیس شد؟ چند سال پس از مرگ اسکندر، یکی از سرداران او به نام سلوکوس بر بین النهرین، بخش هایی از اسیای صغیر، سوریه و فلات ایران حاکم شد و سلسله پادشاهی سلوکیان را تشکیل داد.

  6-    سلوکوس اول چه لقبی به خود داد و چه اقداماتی انجام داد؟ او خود را نیکاتور یعنی فاتح خواند و ابتدا شهری را که به نام او سلوکیه نامیده شد و در ساحل غربی رود دجله قرار داشت به عنوان پایتخت برگزید. اما چند سال بعد، پایتخت خود را به شهر انطاکیه در شمال سوریه منتقل کرد.

  7-    هدف سلوکیان از ایجاد شهرهای جدید در قلمرو خود در ایران چه بود؟ آنها قصد داشتند با ایجاد شهرهای جدید و کوچاندن یونانیان به این شهرها، فرهنگ یونانی را در ایران و دیگر متصرفات اسکندر در اسیا، رواج دهند. این شهرها بر اساس معماری یونانی برپا شده بودند و ساکنان آنها وظیفه داشتند از وقوع شورش های احتمالی و هجوم طوایف کوچرو جلوگیری کنند. از سوی دیگر این شهرها زمینه گسترش فعالیت های تجاری با سرزمین های دور و نزدیک را فراهم می آوردند.

  8-    چه عاملی باعث شد سلوکیان نسبت به متصرفات خود در شرق ایران غافل شوند؟ نتیجه این غفلت چه شد؟ آنها از اوایل تشکیل حکومت خود، با جانشینان اسکندر درمصر وارد رقابت و درگیری شدند. از این رو عمده توجه شاهان سلوکی به مناطق غربی قلمرو خودشان بود و بر متصرفات شرقی خویش نظارت و سلطه کامل نداشتند. این مسئله سبب شد که به تدریج افراد یا خاندانهایی در نواحی شمال شرقی فلات ایران قدرت را بدست گیرند و به فکر استقلال از حکومت سلوکیان بیفتند..

  9-    چرا گفته می شود پایه های حکومت سلوکیان در ایران سست و لرزان بود؟ سلوکیان اقوام گوناگون را تنها به زور زیر فرمان خود نگاه داشته بودند و هیچ گاه نتوانستند حس همزیستی و یگانگی با اقوام ایرانی را در قلمرو خود ایجاد کنند و فرهنگ یونانی نتوانست در ایران گسترش و نفوذ عمیق پیدا کند.

  10-  در رابطه با سلسله اشکانیان به این پرسش ها پاسخ داده شود:

  الف) بنیانگذار این سلسله چه نام داشت؟ اَرشَک

  ب) این خاندان از کدام قبیله بودند؟ قبیله پَرنی یا اَپَرنی

  ج) چرا به این سلسله نام اشکانیان داده شد؟ زیرا بنیانگذار آنان اَرشَک نام داشت و جانشینانش به احترام او لقب ارشک و بعدها اشک را به نام خود افزودند و بدین ترتیب این سلسله ارشکانیان و اشکانیان نامیده شد

  د) بنیانگذار این سلسله اولین بار چگونه بر سلوکیان شورید؟ اَرشَک در ناحیه ای در نزدیکی قوچان امروزی بر فرمانروای سلوکی شورید و پارت و گرگان را از دست سلوکیان خارج کرد

  11- اشکانیان به چه ترتیب توانستند سلوکیان را بطور کامل از ایران بیرون کنند؟ اشکانیان با استفاده از جنگاوران قبایل شرق ایران که در سوار کاری و تیراندازی با کمان مهارت فراوان داشتند سپاه ورزیده ای را تشکیل دادند. آنان به تدریج به سمت غرب پیشروی کردند و پس از قریب به صدسال جنگ و گریز موفق شدند سلوکیان را بطور کامل از ایران بیرون کنند

  12- پایتخت های اشکانیان را نام ببرید؟ شهر نسا در ترکمنستان کنونی – شهر صد دروازه که یونانیان به آن هِکاتُم پُلیس می گفتند در حوالی دامغان امروزی و شهر تیسفون در نزدیکی بغداد امروزی

  13- چرا نخستین فرمانروایان اشکانی ناچار به اظهار اطاعت از سلوکیان بودند؟ برای حفظ قلمرو خود

  14- اوضاع سلسله اشکانی را در زمان مهرداد اول توضیح دهید؟ مهرداد یکم با تسلط بر مناطق وسیعی در سرتاسر ایران، قدرت و قلمرو حکومت اشکانی را بطور چشمگیری افزایش داد. در دوران فرمانروایی او، سلسله اشکانی از یک حکومت محلی در شرق فلات ایران به یک پادشاهی قدرتمند تبدیل شد.

  15- اقدامات مهرداد دوم اشکانی را توضیح دهید؟ مهرداد دوم نیز از جمله پادشاهان لایق و با تدبیر اشکانی بود. با فتوحاتی که مهرداد دوم انجام داد، وسعت قلمرو اشکانی به نهایت خود رسید و پایه های قدرت و سلطنت آنان استوار گردید. در روزگار مهرداد دوم، سفیرانی از چین به ایران آمدند و در پی این سفارت ها بود که روابط تجاری میان دو کشور با تکمیل جاده ابریشم توسعه پیدا کرد. در دوران همین پادشاه بود که اشکانیان تا رود فرات پیش رفتند و با امپراتوری روم همسایه شدند.

  16- یکی از مسائل مهم در سیاست خارجی حکومت اشکانی را بنویسید؟ اختلافات و جنگ های مکرر با امپراتوری روم شرقی بود

  17-  علت جنگهای بین اشکانیان ایران و امپراتوری روم چه بود؟ در آنزمان امپراتوری قدرتمند روم در پی گسترش قلمرو خود به سمت شرق بود و گاه به گاه سپاه بزرگی روانه ایران می کرد. اما اشکانیان نیز مصمم بودند که با تمام قوا از مرزهای غربی ایران دفاع کنند و اجازه ندهند که بار دیگر بیگانگان بر کشور سلطه یابند.

  18-  یکی از مهم ترین جنگهای اشکانیان و روم در زمان پادشاهی ..................... اتفاق افتاد. اُرُد دوم

  19- در خصوص نبرد حرّان به پرسش های زیر پاسخ داده شود؟

    الف)جنگ حران در زمان کدام شاه اشکانی اتفاق افتاد؟ در زمان اُرُد دوم

   ب) سردار مشهور روم در این جنگ چه نام داشت؟ کراسوس

  ج) جنگ در چه مکانی رخ داد و نتیجه آن چه بود؟ در مکانی به نام حران رخ داد و سپاه روم شکست خورد

  د) فرماندهی سپاه ایران در این جن را چه کسی بر عهده داشت؟ سردار بی باک و شجاع ایرانی به نام سورنا

  20- پس از جنگ حران ایران و روم بیشتر بر سر کدام مناطق با هم جنگیدند؟ بر سر تسلط بر ارمنستان و مرزهای سوریه با هم جنگیدند

  21-نظام حکومتی اشکانیان چگونه حکومتی بود؟ مجموعه ای از حکومت های نیمه مستقل بود که به حکومت مرکزی اشکانی مالیات و نیروی نظامی می دادند. این نوع حکومت را ملوک الطوایفی خوانده اند.

  1-     چرا برخی حاکمان محلی در صدد نافرمانی از حکومت اشکانی برآمدند؟ حکومت اشکانی بر اثر جنگهای پیاپی با امپراتوری روم در مرزهای غربی و نیز درگیریهای نظامی در مرزهای شرقی، در اویال قرن سوم میلادی به سستی گرایید. از این رو برخی حاکمان محلی در صدد نافرمانی برآمدند.

  2-     آخرین شاه اشکانی چه کسی بود و حکومت وی چگونه از هم پاشید؟ اردوان چهارم( پنجم) بود که در برابر مشکلات داخلی موفق نبود و نتوانست خاندان ساسانی را که در فارس بر او شوریده بودند، ارام کند. سرانجام آردوان در جنگ با اردشیر بابکان ساسانی شکست خورد و کشته شد و سلسله اشکانی از هم پاشید.

  3-     جنبه های متعدد میراث اشکانیان را توضیح دهید؟ حکومت اشکانی با رشادت و روحیه جنگاوری، ایران را از چنگ بیگانگان بیرون آورد. اشکانیان با آسان گیری و مداراجویی فرهنگی و دینی، اقوام و فرقه های دینی گوناگون و حتی یونانی تباران ایران را که در سراسر قلمرو آنها پراکنده بودند، در کنار یکدیگر حفظ کردند. سلسله اشکانی با اعمال چنین سیاست هایی بود که در دوران پس از اسکندر، توانست به ایران استقلال و حیثیت دوباره ببخشد. اشکانیان به تدریج با پیوند دادن اجزای مختلف فرهنگ ایرانی و ترویج ایران گرایی، ایران را احیا کردند.

  4-     ساسانیان نام خود را از چه کسی گرفته اند؟ از ساسان، نیای اردشیر بابکان که سر دودمان آن سلسله بوده است.

  5-     شخصیت ساسان را توضیح دهید؟ ساسان موبد نیایشگاه زرتشتی آناهیتا در شهر استخر واقع در منطقه پارس بود. او با دختر یکی از شاهان محلی پارس ازدواج کرد و بر نفوذ و قدرت خانواده خود افزود.

  6-      اردشیر بابکان چگونه به قدرت رسید و سلسله ساسانی را تأسیس کرد؟ ابتدا بابک پدر اردشیر در پارس اعلام استقلال کرد. اردوان پنجم آخرین شاه اشکانی که از استقلال طلبی ساسانیان احساس خطر می کرد، به مقابله شتافت. اما در نهایت از اردشیر بابکان شکست خورد و سلسله ساسانیان به جای اشکانیان بر سر کار آمد.

  7-     اردشیر ساسانی در شهر...................... تاجگذاری کرد و آن را به پایتختی برگزید. تیسفون

  8-    ساسانیان مصمم بودند چه نوع حکومتی را جایگزین حکومت اشکانی نمایند؟ آنان مصمم بودند به جای حکومت ملوک طوایفی اشکانی، حکومتی متمرکز و قدرتمند ایجاد کنند که دستورات و قوانین آن در سرتاسر ایران اطاعت شود.

  9-    اردشیر ساسانی برای تثبیت قدرت خود با چه مشکلاتی رویرو بود و چگونه آنها را برطرف کرد؟ اردشیر با مشکلات متعدد داخلی روبرو شد. بسیاری ازحاکمان محلی که نمی خواستند استقلال نسبی خود را از دست بدهند با حکومت جدید به مخالفت برخاستند. اردشیر بسیاری از مخالفان را با جنگ بر سر جای خود نشاند و برخی دیگر را با نامه نگاری و ارائه دلیل های گوناگون با خود همراه کرد.

  10-  مشکلات حکومت ساسانی در خارج از مرزها رابیان کنید؟ یکی از این مشکلات ، امپراتوری روم شرقی بود که پی در پی به سرزمین های ایرانی حمله می کرد. از سوی دیگر یورش های مکرر قبایل بیابانگرد به مرزهای ایران، ساسانیان را به زحمت می انداخت.

  11-     حکومت ساسانی بر اثر چه اقداماتی گسترش یافت و تثبیت شد؟ با اقدامات پادشاهانی مانند شاپور یکم و شاپور دوم که موفقیت های سیاسی و نظامی بزرگی در داخل و خارج کسب کردند، گسترش یافت و تثبیت شد.

  12-    جنبش مزدک در زمان کدام پادشاه ساسانی اتفاق افتاد؟ در زمان قباد یکم

  13-    جنبش مزدک خواستار چه چیزهایی بود؟ مزدک طرفدار برابری مردم در بهره مندی از منافع اقتصادی و اجتماعی بود. او اعتقاد داشت مردم باید در زندگی از امکانات یکسان برخوردار باشند و خواهان آن بود که زمین و دارایی طبقات بالا، میان تهیدستان تقسیم شود. با وجود آنکه مزدک پیروان خود را از ستیز با طبقات بالا منع کرده بود، اما اموال بسیاری از بزرگان غارت شد و کار به خشونت و افراط کشیده شد.

  14-    چرا قباد ساسانی در ابتدا از جنبش مزدک جانبداری کرد؟ زیرا می خواست از این طریق از قدرت اشراف، نجبا و موبدان بکاهد و دست آنان را از امور کشوری کوتاه کند.

  15-    اشراف و نجبای ساسانی با قباد چگونه رفتار کردند؟ او را از پادشاهی برکنار و زندانی کردند

  16-    قباد بعد از بازگشت دوباره به قدرت چه موضعی نسبت به مزدکی ها گرفت؟ وی برای حفظ موقعیت خود با مخالفان مزدک همراهی کرد.

  17-    عاقبت کار مزدک چه شد؟ در پایان دوران قباد، با هدایت خسرو، پسر و جانشین او، مزدک به مناظره ای ساختگی دعوت شد که در پایان آن، به همراه تعدادی از هوادارانش به قتل رسید.

  18-    خسرو انوشیروان ساسانی چه اقداماتی انجام داد؟ او یکی از پادشاهان مشهور ساسانی به شمار می رود. این پادشاه برای سامان بخشیدن به اوضاع کشور، اصلاحاتی را در زمینه اداری، نظامی و اقتصادی انجام داد ولی با اینهمه نتوانست مشکلات و مسائل داخلی حکومت ساسانی را برای همیشه حل کند.

  19-    پس از انوشیروان، چه کسی به پادشاهی رسید و چه اتفاق مهمی در زمان او رخ داد؟ هرمز چهارم به تخت نشست. اختلاف و نزاع سیاسی در دربار ساسانیان اوج گرفت و یکی از سرداران مشهور به نام بهرام چوبین با پشتیبانی بزرگان علیه پادشاه سر به شورش برداشت و او را از قدرت برکنار نمود و خود به جای او به پادشاهی نشست.

  20-    رقابت و اختلاف و دشمنی میان ساسانیان و رومی ها بر سر چه منافعی بود؟ دو کشور بر سر تسلط بر برخی سرزمین های سرحدی بویژه منطقه ارمنستان با یکدیگر اختلاف و درگیری داشتند. یکی از اهداف رومیان از لشکرکشی پی در پی به ایران، تسلط بر مسیرهای تجاری بود که به هند و چین می رسید. آنها می خواستند به طور مستقیم با این کشورها رابطه تجاری داشته باشند اما شاهان اشکانی و ساسانی با آگاهی از اهمیت و منافعی که این مسیرهای تجاری برای ایران داشت می کوشیدند تا مانع موفقیت رومیان شوند.

  21-    جنگهای رومیان با ایران در زمان پادشاهی شاپور یکم ساسانی را بنویسید؟ دو مورد از جنگهای دوره ساسانی در زمان شاپور یکم روی داد که در یکی از آنها گردیانوس امپراتور روم کشته شد و در دیگری والریانوس امپراتور روم به اسارت درآمد.

  22-   مشکل مقابله با بیابانگردان در دوران  ساسانی را بررسی کنید؟ هجوم مکرر اقوام بیابانگرد به شهرها و آبادی های ایران در مناطق سرحدی بود. قبایل صحراگرد آسیای مرکزی مکرر  به مرزهای شمال شرقی ایران در منطقه خراسان هجوم می آوردند و به تخریب و غارت می پرداختند. شاهان ساسانی برای مقابله با تهاجم ویرانگر این قبایل، اقدام به لشکرکشی کردند و هزینه های زیادی را متقبل شدند.

  23-   چگونگی برخورد حکومت ساسانی را با قبایل بیابانگرد عرب توضیح دهید؟ این قبایل به شهرها و آبادی های ایران در حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان دستبرد می زدند. به همین دلیل شاپور دوم ساسانی در جریان یک عملیات نظامی، اعراب متجاوز را به سختی گوش مالی داد.

  24-   حکومت ساسانی برای جلوگیری از غارتگری اعراب چه اقدامی انجام داد؟ بعدها حکومت ساسانی برای جلوگیری از غارتگری اعراب، حکومتی دست نشانده به ریاست اعراب لخمی( لخمیان) در جنوب غربی ایران به مرکزیت حیره تأسیس کرد.

  25-   بروز اختلاف میان شاه و بزرگان کشور در دوران ساسانی چه نتایجی در بر داشت؟ این اختلافات گاه چنان شدت یافت که به برکناری و حتی قتل پادشاه می انجامید. برکناری قباد ، کشتن هرمز جهارم ،کشتن خسروپرویز، آشفتگی سیاسی در درون دربار و سرانجام تضعیف حکومت و کشور از نتایج این اختلافات بود.

  26-   برخی از عوامل مؤثر در سقوط ساسانیان را بیان کنید؟ 1- ضعف قدرت سیاسی پادشاهان ساسانی به دلیل اختلاف و درگیری پیاپی با اشراف و بزرگان 2- شورش مکرر فرماندهان نظامی و دخالت آنان در کشمکش های سیاسی 3- نارضایتی توده مردم از حکومت ساسانی به سبب وجود تبعیض ها و نابرابری های اجتماعی و اقتصادی و عدم مقاومت جدی آنان در برابر اعراب 4- کاهش توان اقتصادی حکومت ساسانی به سبب طغیان رودخانه های دجله و فرات و شکسته شدن سدها و به زیر اب رفتن زمین های حاصلخیز آسورستان( بین النهرین) 5- پیام جذاب دین اسلام که جهانیان را به پرستش خدای یگانه و برابری و برادری فرا می خواند 6- انگیزه و روحیه قوی اعراب مسلمان

  منبع مطلب : gtkaki.blogfa.com

  مدیر محترم سایت gtkaki.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات متن تاریخ دهم انسانی - نمره یار

  سوالات متن تاریخ دهم انسانی - نمره یار

  نام درس : تاریخ | موضوع : سوالات متن | نویسنده : بهرام شفیعی

  منتشر شده در نمره یار | پایه و رشته : دهم - انسانی

  سوالات متن تاریخ دهم انسانی – از دروس حجیم و پر نکته انسانی می توان به تاریخ اشاره کرد که دانش آموزان باید برای موفقیت در کنکور و امتحانات بر تمامی مباحث آن مسلط باشند تا موفق شوند.

  این فایل آموزشی تمامی دروس تاریخ دهم انسانی را شامل می شود و تمامی مباحث این درس را تقریبا پوشش داده و دانش آموزان می توانند این جزوه را در انتها دریافت کنند.

  هرچه به امتحانات نزدیک تر می شویم دانش آموزان باید برای امتاحانات کامل آماده شوند و به این منظور دانش آموزان پایه دهم می توانند به “جزوه های دهم” کنند.

  منبع مطلب : nomreyar.com

  مدیر محترم سایت nomreyar.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  DMZ_S 11 ماه قبل
  0

  سوالا خیلی عالی و مفید بود ممنونم

  عبدی 12 ماه قبل
  1

  ممنون از زحماتتون

  شاد 12 ماه قبل
  1

  تاریخ دهم انسانی

  گمــنام 12 ماه قبل
  2

  وایییییی چقد زیادن😭💔

  کتاب تغییر کرده است 12 ماه قبل
  0

  فاطمه زهرا اسماعیلی

  1
  کتاب تغییر کرده است 12 ماه قبل

  حدودی خوب بود

  1
  کتاب تغییر کرده است 12 ماه قبل

  حدودی خوب بود

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  اپادذ

  فائز 1 سال قبل
  2

  تمدن میسنی نیس😐😒

  فائز 1 سال قبل
  0

  متن کتاب ۱۴۰۰عوض شده

  نازنین 1 سال قبل
  1

  خوبه فق سوالاش خیلی زیادع🥺😔💔

  شایع 2 سال قبل
  1

  عالیه ممنون

  شایع 2 سال قبل
  0

  عالیه ممنون

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید