توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سه حدیث از پیامبر و ائمه اطهار درباره حجاب

  1 بازدید

  سه حدیث از پیامبر و ائمه اطهار درباره حجاب را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  چهل حدیث گهربار از ائمه اطهار علیهم السلام در مورد حجاب و عفاف :: محجبه

  چهل حدیث گهربار از ائمه اطهار علیهم السلام در مورد حجاب و عفاف

  پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) : من حفظ علی امتی اربعین حدیثا ینتفعون بها بعثه الله یوم القیامه فقیها عالما- هر کس از امتم، چهل حدیث را که مردم از آن فایده برند، حفظ کند خداوند در روز قیامت او را فقیه و عالم برانگیزاند(محشور شود)

  پاداش های خدا

  1-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم : کسی که نظر به نامحرم را از خوف خداوند ترک کند ، خداوند به او ایمانی عطا می کند که شیرینی آن را در قلبش می یابد .( الحکم الزاهره ، ج 1 ، ص 301 )

  2-پیامبر اکرم  صلی الله علیه و آله  : زنی که برای حفظ غیرت ، استقامت ورزید و برای خدا وظیفه خود را به خوبی انجام داد ، خداوند پاداش شهید را به او خواهد داد .

   ( نوادر راوندی ، ص 37 / بحار ، جلد 103 ، ص 250 )

  3- پیامبر اکرم  صلی الله علیه و آله: آن هنگام که پوشش ، سر زنی باشد ، ارزش آن از دنیا و آنچه در آن است بیشتر است . ( نورالشافی  فی الفقه الشافعی )

  4-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله  : هرکه عاشق شد و عفت پیشه کرد و در همین حال از دنیا رفت ، اجر شهید را دارد . ( کنزالعمال ، ح 7000 )

  5-دعای پیامبر نور و رحمت  صلی الله علیه و آله: پروردگارا !زنانی که خود را پوشیده نگه می دارند ، مشمول رحمت و غفران خود بگردان . ( مستدرک الوسایل ، ج 3 ، ص 244 )

  6- امام علی علیه السلام  : پاداش رزمنده شهید در راه خداوند بالاتر از پاداش انسان پاکدامنی نیست که توان انجام گناه ( را دارد ولی خود را ) آلوده نمی سازد . انسان پاکدامن نزدیک است که فرشته ای از فرشتگان الهی گردد . ( نهج البلاغه ، حکمت 474 )

  7-پیامبر اکرم  صلی الله علیه و آله  :زنان خود را با پوشش اندام  و جسم ، از دیدار نامحرمان باز دارید که زنان هرچه پوشیده تر باشند سعادتمند تر هستند  ( سفینه البحار ، ج 2 ، ص 298 )

  -پیامبر اکرم  صلی الله علیه و آله و سلم : برای زن سزاوار نیست که هنگام بیرون رفتن از خانه اش لباسش را جمع و فشرده کند  ( محمد محمدی اشتهاردی ، پوشش زن در اسلام ، ص 19 )

  9-امام صادق علیه السلام : برای زن مسلمان جایز نیست که روسری ( مقنعه )و پیراهنی برتن کند که بدنش را نپوشاند .

   ( وسایل الشیعه ، جلد 30 ، ص 5181)

  10-امام صادق علیه السلام فرمودند : در مورد زینتهایی که جایز است زن در مقابل نامحرم ظاهر کند صورت و کف دو دست است . ( بحار ،ج 104 ،ص33 / قرب الاسناد ، ص 40 )

  11-رسول خدا صلی الله علیه واله فرمودند: هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی‌کند و همچنین موی سر و مچ خود را نمایان نمی‌سازد و هر زنی که این کارها را برای غیرشوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسبت به خود خشمگین کرده است.  و همچنین زر و زیور خود را در منظر و دیدگاه غیرشوهر نمی گذارد و در غیاب شوهر خود را خوشبو نمی کند که اگر چنین کند دینش را تباه و خدا را به خشم آورده است.

  -برای زن جایز نیست مچ پا را برای مرد نامحرم آشکار سازد و اگر مرتکب چنین عملی شد اول اینکه: خداوند سبحان همیشه او را لعنت می‌کند. دوم اینکه: دچار خشم و غضب خداوند بزرگ می‌شود. سوم اینکه: فرشتگان الهی هم او را لعنت می‌کنند. چهارم: عذاب دردناکی برای او در روز قیامت آماده شده است. (مستدرک حاکم ، ج 2 ،ص549)

  12-پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند:
  بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند.(بحارالانوار، ج 103، ص 235)

  13-  امام صادق  علیه السلام  فرمودند: هیچ غنیمتی مانند غنیمتی که آدمی از راه کنترل چشم به دست می آورد نیست، زیرا دیدگان از نگاه به نا محرم فرو بسته نمیشود جز آنکه در قلب او عظمت و جلال الهی مشاهده می شود. «مصباح الشریعة، ص 9»
  14- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: همه چشمها در قیامت گریانند، جز سه چشم: چشمی که در دنیا از خوف خدا بگرید و چشمی که از نگاه حرام خودداری کند و چشمی که به خاطر نگهبانی در راه خدا بیدار بماند. «نور الثقلین، ج 3، ص 583»
  15- امام علی علیه السلام: اختلاط و گفتگو مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد ، و دلها را منحرف میسازد.

   بحارالانوار جلد 74 صفحه 291

  16-رسول خدا صلی الله علیه و آله: بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید ( تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند ) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند ، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.

    بهشت جوانان صفحه 468

  17- حضرت محمد صلی الله علیه و آله : کسی که چشمانش را از نگاه حرام به زنی پر کند ، خداوند در روز قیامت چشمانش را با میخهای آتشین و آتش پر مینماید و تا زمانی که خداوند بین مردم حکم می نماید ، به دین حالت خواهد بود.آنگاه دستور می رسد که او را به جهنم ببرید. ( در صورتیکه که توبه نکرده باشد ) ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 615   

  18- حضرت محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم: هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند ( عطر بزند ) و سپس از خانه خارج شود ، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت ، تا وقتی که به خانه برگردد ، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد. 

   فروع کافی جلد 5 صفحه 163، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 559

  19- امام علی علیه السلام: پیوسته امت مسلمان به راه خیر قدم می نهند ، تا زمانی که از فرهنگ و آداب و رسوم ( مانند پوشیدن لباس و غذا خوردن و ... ) از کافران تقلید نکنند.و اگر در آداب از بیگانگان پیروی کردند خداوند قادر آنان را ذلیل می گرداند. بحارالانوار جلد 79 ( 76 ) صفحه 303 باب التجمل و اظهار النعمه

  20- امام صادق علیه السلام: خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو که در لباس ، خوراک و آداب و رسوم ، دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شما هم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می گردید.  بهشت جوانان صفحه 477 ، وسائل الشیعه جلد 3 صفحه 279

  21- امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ غنیمتی مانند غنیمتی که آدمی از راه کنترل چشم به دست می آورد نیست، زیرا دیدگان از نگاه به نا محرم فرو بسته نمیشود جز آنکه در قلب او عظمت و جلال الهی مشاهده می شود.«مصباح الشریعة، ص ۹»

  22- امام صادق علیه السلام  فرمودند: خانواده و اموال خود را با قرائت سوره نور حفظ کنید و زنان خود را بوسیله آن مصون و محفوظ نگه دارید زیرا کسی که دائماً روزی یکبار این سوره را قرائت کند، هیچ فردی از اهل منزل او به فحشا کشانده نخواهند شد.«نور الثقلین، ج ۳، ص ۵۸۳»

  23-امام علی  علیه السلام : به اصحاب خویش فرمودند: هرگاه زنی نظر شما را جلب کرد، فوراً به همسر خود رجوع کنید، زیرا آنچه که نظر شما را جلب نمود در او نیز است و آن مرد نباید به شیطان مهلت نزدیک شدن به قلب خود دهد و باید دیدگان خویش را ازتوجه به آن زن «أجنبی» فرو بندد و اگر دارای همسر نیست دو رکعت نماز گزارد و به حمد و ثنای الهی بپردازد و صلوات بر پیامبر و آل وی فرستد و سپس از خدا درخواست کند تا با رحمت و لطف خود او را از راه دستیابی به حلال، از روی آوردن به حرام بی نیاز کند.«نور الثقلین، ج ۳، ص ۵۸۳»

  24- رسول خدا صلی الله علیه وآله  فرمود: «بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند». (بحارالانوار، ج 103، ص 235)

  25- امام علی علیه السلام گفته است:زن (باید) مو و سینه و دور گردن و زیر گلوی خود را بپو شاند

  ( مجمع البیان، ج7)

  26-امام صادق  علیه السّلام  فرمودند: (روز قیامت) زن زیبا را که به خاطر زیبایی اش در فتنه افتاده است، و فریب زیبائی اش را خورده (و به بی حجابی و بی عفتی و گناه آلوده شده)، برای حساب می آورند. پس به خدا می گوید، خدایا، تو خود مرا زیبا خلق کردی و به سبب آن در فتنه افتادم. پس حضرت مریم – سلام الله علیها – را حاضر می کنند و ندا داده می شود: آیا تو زیباتری یا مریم؟ ما او را در نهایت زیبائی آفریدیم، امّا او گناه نکربحارالانوار، ج ۱۲، ص ۲۴۱»

  27- رسول خدا  صلّی الله علیه و آله  فرمودند: زن در نزد نامحرمان، باید چهار لباس داشته باشد: 1-چادر 2-مقنعه- 3-  پیراهن 4- شلوار.«تفسیر نور الثقلین، ج ۳، ص ۶۲۴»

   حضرت محمد صلی الله علیه و آله : کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد ، از ما نیست. 

  نهج الفصاحه صفحه 509 ، بهشت جوانان صفحه 167

  29- حضرت محمد صلی الله علیه و آله : کسی که با زن نامحرمی دست بدهد ، در روز قیامت در حالی می آید که دستهایش به گردنش بسته شده است . آن گاه دستور می رسد او را به جهنم ببرید.
  ( در صورتیکه که توبه نکرده باشد )  ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 607

  30- امام علی علیه السلام : من و پیامبر در یک روز ابری و بارانی در بقیع نشسته بودیم که زنی سوار بر الاغ از آن جا گذشت و دست الاغش در گودالی فرو رفت و زن به زمین افتاد . پیامبر صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم رویش را برگرداند . حاضران عرض کردند : ای رسول خدا ! آن زن شلوار به پا دارد . پیامبر سه بار فرمود : خدایا ! زنان شلوار پوش را بیامرز . ای مردم ! شلوار بپوشید که شلوار پوشاترین جامه‏های شماست و زنان خود را در موقعی که بیرون می‏آیند با شلوار حفظ کنید .تنبیه الخواطر : ۲ / ۷۸ ، منتخب میزان الحکمه : ۱۳۰

  31- حضرت فاطمه زهرا  سلام الله علیها  در آخرین روزهای عمر پر برکتشان ضمن وصیّتی به اسماء فرمودند: من بسیار زشت و زننده می دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه ای روی بدنش تشییع می کنند. و افرادی اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و برای دیگران
   تعریف می نمایند. مرا بر تختی که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده ـ بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن ـ، خداوند تو را از آتش جهنّم مستور و محفوظ نماید.تهذیب الأحکام، ج ۱، ص ۴۲۹

  32- رسول خدا صلی الله علیه وآله  فرمود: «بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند».

  (بحارالانوار، ج 103، ص 235)

  33- حضرت محمد صلی الله علیه وآله  : کسی که با زن نامحرمی شوخی کند ، در مقابل هر کلمه ای که در دنیا به او گفته است ، هزار سال حبس میشود. ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 607

  34- رسول اکرم صلی الله علیه وآله   در حالیکه به زنی که جامه های های نازک و بدن نما پوشیده بود روی خویش را ازوی برگرداند و فرمودند: همین که زن به حد بلوغ رسید سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر ازمچ دست به پایین و صورتش(الدرالمنثورج 5)

  35- رسول خدا (ص) : بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید ( تا با هم برخورد و تماس بی  دلیل  نداشته باشند ) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند ، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.  بهشت جوانان صفحه 468

  36- امام صادق (ع) : خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو که در لباس ، خوراک و آداب و رسوم ، دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شما هم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می گردید.  بهشت جوانان صفحه 477 ، وسائل الشیعه جلد 3 صفحه 279

  37-امام رضا علیه السلام فرمود: نگاه کردن به موهای زنان نامحرم حرام است زیرا این نگاه مرد را تهییج و تحریک نموده واین تحریک و تهییج شخص را به فساد و چیزی که حلال و پسندیده نیست می کشاند - علل الشرایع ج2ص564-

   ۳۸- حجاب عاشورایی – دختر 6 ساله حضرت اباعبدالله الحسین ( علیه السلام) در مجلس یزید با آستین خود روی خود را گرفته بود و اشک می ریخت . یزید پرسید چرا گریه می کنی ؟ فرمود : چگونه گریه نکند کسی که پوشش و نقابی برای او نیست که صورت خود رااز تو و حضار مجلست بپوشاند . ( ترجمه نفس المهموم ، ص221 )

  39- حضرت رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) : یکی از گروهی که وارد جهنم می شوند زنان بدحجابی هستند که برای فتنه و فریب مردان خود را آرایش و زینت می کنند . ( کنزالعمال ، ج 16 ، ص 383 )

  40- امام صادق علیه السلام : حیا و ایمان هم سنگ و هم دوش یکدیگرند هنگامی که یکی از آن برود دیگری در پی آن برود . ( کافی ، ج 2)

  منبع مطلب : mohajabe.blog.ir

  مدیر محترم سایت mohajabe.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حدیث در مورد حجاب

  حدیث در مورد حجاب

  حدیث امام علی علیه السّلام در مورد حجاب:

  پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایی اوست . غرر الحکم(5820)

  داستان زیبا درباره حجاب:
  رسول خدا(ص) از حضرت جبرئیل(ع) سوال نمود که آیا فرشتگان خنده و گریه دارند؟ جبرئیل فرمود: بله. (یکی از آنجاهایی که فرشتگان می‌خندند) زمانی است که زن بی‌حجابی و بدحجابی می‌میرد، و بستگان او را در قبر می‌گذارند و روی آن زن را با خشت و خاک می‌پوشانند تا بدنش دیده نشود. فرشتگان می‌خندند و می‌گویند: تا وقتی که جوان بود و با دیدنش هر کسی را تحریک می‌کرد و به گناه می‌انداخت(پدر و برادر و شوهرش و...از خود غیرت نشان ندادند) و او را نپوشاندند، ولی اکنون که مرده و همه از دیدنش نفرت دارند او را می‌پوشانند.

  حدیث درباره حجاب از رسول خدا (ص):

  هلاکت زنان امت من در دو چیز است: «طلا و لباس نازک‌‌».( شیخ مفید، امالی).

  سخن امام صادق(ع) درباره حجاب:
  امام صادق(ع) به یکی ازخواهران محمدبن ابی‌عمیر فرمود : وقتی که به دیدار برادرت رفتی لباسهای رنگارنگ و تحریک‌آمیز برتن نکن.

  احادیث امام رضا (ع) درباره حجاب:

  هر کس لباس بپوشد تا مباهات و جلوه گری کند خدا رحمتش را از او باز می دارد .

  امام موسی کاظم (ع):
  حضرت موسی بن جعفر علیه السلام از پدران گرامیش از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل فرمود که: روزی شخص نابینایی اجازه ورود خواست. فاطمه علیهاسلام برخاست و چادر به سر کرد. رسول خدا فرمود:« چرا از او رو می‌گیری، او که تو را نمی‌بیند؟» فاطمه عرض کرد:« او مرا نمی‌بیند، اما من که او را می بینم. و او اگر چه مرا نمی‌بیند ولی بوی مرا که حس می‌کند

  احادیث پیامبر اکرم (ص) درخصوص حجاب:
  اسماء دختر ابوبکر و خواهر عایشه به خانه پیغمبر اکرم(ص) آمد درحالی که جامه‌های نازک و بدن نما پوشیده بود.رسول اکرم(ص)روی خویشرا ازوی برگرداند و فرمود:ای اسماء همین که زن به حد بلوغ رسید سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر ازمچ دست به پایین و صورتش(الدرالمنثورج 5)

   
  رسول خدا(ص):

  برای زن جایز نیست مچ پایش را برای مرد نامحرم آشکار سازد و اگر مرتکب چنین عملی شد اول اینکه: خداوند سبحان همیشه او را لعنت می‌کند. دوم اینکه: دچار خشم و غضب خداوند بزرگ می‌شود. سوم اینکه: فرشتگان الهی هم او را لعنت می‌کنند. چهارم: عذاب دردناکی برای او در روز قیامت آماده شده است.هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی‌کند و همچنین موی سر و مچ پای خود را نمایان نمی‌سازد و هر زنی که این کارها را برای غیرشوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسیت به خود خشمگین کرده است.

  پیامبر اکرم (ص):
   روزی رسول خدا از اصحاب خود پرسید:« نزدیکترین حالات زن به پروردگارش کدام است؟» اصحاب نتوانستند جواب بدهند. این سؤال به گوش فاطمه علیهاسلام رسید. فاطمه فرمود:« نزدیکترین حالات زن به پروردگارش وقتی است که در خانه اش بنشیند (و خود را در کوچه و بازار، جلو چشم نا محرمان قرار ندهد.)»

  وقتی رسول خدا این سخن را شنید، فرمود:« فاطمه پاره تن من است.»

  حدیث درباره حجاب از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله:
  زمانی که دیدید زنانی موهای سر خود را مثل برآمدگی پشت شتر نموده و در میان نامحرمان ظاهر می شوند، به آنها بگوئید که نمازشان قبول نیست.

  پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله:
  هر زنی که به خود عطر زند و از کنار عدّه ای (مرد نامحرم) بگذرد تا بویش به مشام آنها رسد، زناکار است.

  حدیث حضرت فاطمه علیها السّلام درباره حجاب:
  بهترین چیز برای حفظ شخصیت زن آن است که مردی را نبیند و نیز مورد مشاهده مردان قرار نگیرد.

  گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  احادیث در مورد حجاب و عفاف

  چهل حدیث گهربار از ائمه اطهار علیهم السلام در مورد حجاب و عفاف

  پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ): من حفظ علی امتی اربعین حدیثا ینتفعون بها بعثه الله یوم القیامه فقیها عالما- هر کس از امتم، چهل حدیث را که مردم از آن فایده برند، حفظ کند خداوند در روز قیامت او را فقیه و عالم برانگیزاند(محشور شود)

  پاداش های خدا

  1-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم : کسی که نظر به نامحرم را از خوف خداوند ترک کند ، خداوند به او ایمانی عطا می کند که شیرینی آن را در قلبش می یابد .( الحکم الزاهره ، ج 1 ، ص 301 )

  2-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : زنی که برای حفظ غیرت ، استقامت ورزید و برای خدا وظیفه خود را به خوبی انجام داد ، خداوند پاداش شهید را به او خواهد داد .

  ( نوادر راوندی ، ص 37 / بحار ، جلد 103 ، ص 250 )

  3- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: آن هنگام که پوشش ، سر زنی باشد ، ارزش آن از دنیا و آنچه در آن است بیشتر است . ( نورالشافی فی الفقه الشافعی )

  4-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : هرکه عاشق شد و عفت پیشه کرد و در همین حال از دنیا رفت ، اجر شهید را دارد . ( کنزالعمال ، ح 7000 )

  5-دعای پیامبر نور و رحمت صلی الله علیه و آله: پروردگارا !زنانی که خود را پوشیده نگه می دارند ، مشمول رحمت و غفران خود بگردان . ( مستدرک الوسایل ، ج 3 ، ص 244 )

  6- امام علی علیه السلام : پاداش رزمنده شهید در راه خداوند بالاتر از پاداش انسان پاکدامنی نیست که توان انجام گناه ( را دارد ولی خود را ) آلوده نمی سازد . انسان پاکدامن نزدیک است که فرشته ای از فرشتگان الهی گردد . ( نهج البلاغه ، حکمت 474 )

  7-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله :زنان خود را با پوشش اندام و جسم ، از دیدار نامحرمان باز دارید که زنان هرچه پوشیده تر باشند سعادتمند تر هستند  ( سفینه البحار ، ج 2 ، ص 298 )

  -پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم : برای زن سزاوار نیست که هنگام بیرون رفتن از خانه اش لباسش را جمع و فشرده کند ( محمد محمدی اشتهاردی ، پوشش زن در اسلام ، ص 19 )

  9-امام صادق علیه السلام : برای زن مسلمان جایز نیست که روسری ( مقنعه )و پیراهنی برتن کند که بدنش را نپوشاند .

  ( وسایل الشیعه ، جلد 30 ، ص 5181)

  10-امام صادق علیه السلام فرمودند : در مورد زینتهایی که جایز است زن در مقابل نامحرم ظاهر کند صورت و کف دو دست است . ( بحار ،ج 104 ،ص33 / قرب الاسناد ، ص 40 )

  11-رسول خدا صلی الله علیه واله فرمودند: هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی کند و همچنین موی سر و مچ خود را نمایان نمی سازد و هر زنی که این کارها را برای غیرشوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسبت به خود خشمگین کرده است. و همچنین زر و زیور خود را در منظر و دیدگاه غیرشوهر نمی گذارد و در غیاب شوهر خود را خوشبو نمی کند که اگر چنین کند دینش را تباه و خدا را به خشم آورده است.

  -برای زن جایز نیست مچ پا را برای مرد نامحرم آشکار سازد و اگر مرتکب چنین عملی شد اول اینکه: خداوند سبحان همیشه او را لعنت می کند. دوم اینکه: دچار خشم و غضب خداوند بزرگ می شود. سوم اینکه: فرشتگان الهی هم او را لعنت می کنند. چهارم: عذاب دردناکی برای او در روز قیامت آماده شده است. (مستدرک حاکم ، ج 2 ،ص549)

  12-پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند:
  بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند.(بحارالانوار، ج 103، ص 235)

  13-  امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ غنیمتی مانند غنیمتی که آدمی از راه کنترل چشم به دست می آورد نیست، زیرا دیدگان از نگاه به نا محرم فرو بسته نمیشود جز آنکه در قلب او عظمت و جلال الهی مشاهده می شود. «مصباح الشریعة، ص 9»
  14-
  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: همه چشمها در قیامت گریانند، جز سه چشم: چشمی که در دنیا از خوف خدا بگرید و چشمی که از نگاه حرام خودداری کند و چشمی که به خاطر نگهبانی در راه خدا بیدار بماند. «نور الثقلین، ج 3، ص 583»
  15- امام علی علیه السلام: اختلاط و گفتگو مردان با زنان نامحرم
  سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد ، و دلها را منحرف میسازد.

  بحارالانوار جلد 74 صفحه 291

  16-رسول خدا صلی الله علیه و آله: بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید ( تا باهم برخورد و تماس نداشته باشند ) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتندو با هم رفت و آمد داشتند ، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.

    بهشت جوانان صفحه 468

  17- حضرت محمد صلی الله علیه و آله : کسی که چشمانش را از نگاه حرام به زنی پر کند ،خداوند در روز قیامت چشمانش را با میخهای آتشین و آتش پر مینماید و تا زمانی کهخداوند بین مردم حکم می نماید ، به دین حالت خواهد بود.آنگاه دستور می رسد که او رابه جهنم ببرید. ( در صورتیکه که توبه نکرده باشد ) ثواب الاعمال و عقاب الاعمالصفحه 615

  18- حضرت محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم: هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند ( عطر بزند ) و سپس از خانه خارج شود ، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت ، تا وقتی که به خانه برگردد ، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد.

  فروع کافی جلد 5 صفحه 163، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 559

  19-امام علی علیه السلام: پیوسته امت مسلمان به راه خیر قدم می نهند ، تازمانی که از فرهنگ و آداب و رسوم ( مانند پوشیدن لباس و غذا خوردن و ... ) ازکافران تقلید نکنند.و اگر در آداب از بیگانگان پیروی کردند خداوند قادر آنان راذلیل می گرداند. بحارالانوار جلد 79 ( 76 ) صفحه 303 باب التجمل و اظهار النعمه

  20- امام صادق علیه السلام: خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو که درلباس ، خوراک و آداب و رسوم ، دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شماهم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می گردید.  بهشت جوانان صفحه 477 ، وسائل الشیعه جلد3صفحه 279

  21- امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ غنیمتی مانند غنیمتی که آدمی از راه کنترل چشم به دست می آورد نیست، زیرا دیدگان از نگاه به نا محرم فرو بسته نمیشود جز آنکه در قلب او عظمت و جلال الهی مشاهده می شود.«مصباح الشریعة، ص۹»

  22- امام صادق علیه السلام فرمودند: خانواده و اموال خود را با قرائت سوره نور حفظ کنید و زنان خود را بوسیله آن مصون و محفوظ نگه دارید زیرا کسی که دائماً روزی یکبار این سوره را قرائت کند، هیچ فردی از اهل منزل او به فحشا کشانده نخواهند شد.«نور الثقلین، ج۳، ص۵۸۳»

  23-امام علی علیه السلام : به اصحاب خویش فرمودند: هرگاه زنی نظر شما را جلب کرد، فوراً به همسر خود رجوع کنید، زیرا آنچه که نظر شما را جلب نمود در او نیز است و آن مرد نباید به شیطان مهلت نزدیک شدن به قلب خود دهد و باید دیدگان خویش را ازتوجه به آن زن «أجنبی» فرو بندد و اگر دارای همسر نیست دو رکعت نماز گزارد و به حمد و ثنای الهی بپردازد و صلوات بر پیامبر و آل وی فرستد و سپس از خدا درخواست کند تا با رحمت و لطف خود او را از راه دستیابی به حلال، از روی آوردن به حرام بی نیاز کند.«نور الثقلین، ج۳، ص۵۸۳»

  24- رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند». (بحارالانوار، ج 103، ص 235)

  25- امام علی علیه السلام گفته است:زن (باید) مو و سینه و دور گردن و زیرگلوی خود را بپو شاند

  ( مجمع البیان، ج7)

  26-امام صادق علیه السّلام فرمودند: (روز قیامت) زن زیبا را که به خاطر زیبایی اش در فتنه افتاده است، و فریب زیبائی اش را خورده (و به بی حجابی و بی عفتی و گناه آلوده شده)، برای حساب می آورند. پس به خدا می گوید، خدایا، تو خود مرا زیبا خلق کردی و به سبب آن در فتنه افتادم. پس حضرت مریم – سلام الله علیها – را حاضر می کنند و ندا داده می شود: آیا تو زیباتری یا مریم؟ ما او را در نهایت زیبائی آفریدیم، امّا او گناه نکربحارالانوار، ج۱۲، ص۲۴۱»

  27- رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند: زن در نزد نامحرمان، باید چهار لباس داشته باشد: 1-چادر 2-مقنعه-3- پیراهن 4- شلوار.«تفسیر نور الثقلین، ج۳، ص۶۲۴»

  حضرت محمدصلی الله علیه و آله :کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد ، از مانیست.

  نهج الفصاحه صفحه 509 ، بهشت جوانان صفحه 167

  29- حضرت محمدصلی الله علیه و آله :کسیکه با زن نامحرمی دست بدهد ، در روز قیامت در حالی می آید که دستهایش به گردنش بستهشده است . آن گاه دستور می رسد او را به جهنم ببرید.
  ( در صورتیکه که توبه نکرده
  باشد )  ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 607

  30- امام علی علیه السلام : من و پیامبر در یک روز ابری و بارانی در بقیع نشسته بودیم که زنی سوار بر الاغ از آن جا گذشت و دست الاغش در گودالی فرو رفت و زن به زمین افتاد . پیامبر صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم رویش را برگرداند . حاضران عرض کردند:ای رسول خدا ! آن زن شلوار به پا دارد . پیامبر سه بار فرمود : خدایا ! زنان شلوار پوش را بیامرز . ای مردم ! شلوار بپوشید که شلوار پوشاترین جامه‏های شماست و زنان خود را در موقعی که بیرون می‏آیند با شلوار حفظ کنید .تنبیه الخواطر :۲ / ۷۸، منتخب میزان الحکمه :۱۳۰

  31- حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در آخرین روزهای عمر پر برکتشان ضمن وصیّتی به اسماء فرمودند: من بسیار زشت و زننده می دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه ای روی بدنش تشییع می کنند. و افرادی اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و برای دیگران
  تعریف می نمایند. مرا بر تختی که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده ـ بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن ـ، خداوند تو را از آتش جهنّم مستور و محفوظ نماید.تهذیب الأحکام، ج۱، ص۴۲۹

  32- رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند».

  (بحارالانوار، ج 103، ص 235)

  33- حضرت محمد صلی الله علیه وآله : کسی که با زن نامحرمی شوخی کند ، در مقابل هر کلمه ای که در دنیا به او گفته است ، هزار سال حبس میشود. ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 607

  34- رسول اکرم صلی الله علیه وآله در حالیکه به زنی که جامه های های نازک و بدن نما پوشیده بود روی خویش را ازوی برگرداند و فرمودند: همین که زن به حد بلوغ رسید سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر ازمچ دست به پایین و صورتش(الدرالمنثورج 5)

  35- رسول خدا (ص) : بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید ( تا باهم برخورد و تماس بی دلیل نداشته باشند ) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتندو با هم رفت و آمد داشتند ، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.  بهشت جوانان صفحه 468

  36- امام صادق (ع) : خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو که درلباس ، خوراک و آداب و رسوم ، دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شماهم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می گردید.بهشت جوانان صفحه 477 ، وسائل الشیعه جلد3صفحه 279

  37-امام رضا علیه السلام فرمود: نگاه کردن به موهای زنان نامحرم حرام است زیرا این نگاه مرد را تهییج و تحریک نموده واین تحریک و تهییج شخص را به فساد و چیزی که حلال و پسندیده نیست می کشاند - علل الشرایع ج2ص564-

  ۳۸- حجاب عاشورایی – دختر 6 ساله حضرت اباعبدالله الحسین ( علیه السلام) در مجلس یزید با آستین خود روی خود را گرفته بود و اشک می ریخت . یزید پرسید چرا گریه می کنی ؟ فرمود : چگونه گریه نکند کسی که پوشش و نقابی برای او نیست که صورت خود رااز تو و حضار مجلست بپوشاند . ( ترجمه نفس المهموم ، ص221 )

  39- حضرت رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) : یکی از گروهی که وارد جهنم می شوند زنان بدحجابی هستند که برای فتنه و فریب مردان خود را آرایش و زینت می کنند . ( کنزالعمال ، ج 16 ، ص 383 )

  40- امام صادق علیه السلام : حیا و ایمان هم سنگ و هم دوش یکدیگرند هنگامی که یکی از آن برود دیگری در پی آن برود . ( کافی ، ج 2)

  چهل حدیث درباره پوشش زن و مرد

  1-  - امام علی علیه السّلام فرموده اند : پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایی اوست . غرر الحکم(5820)

  2- امام صادق علیه السلام می فرمایند: حجاب زن برای طراوت و زیبایی اش مفیدتر می باشد.                     ( المستدرک، ج5)

  3-  امیرالمومنین علیه السلام در وصیت خود به امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود:«با پوشش و حجابی که برای همسرانت قرار می دهی، چشم آنان را از هوس و حرام بازمی داری، چرا که حجاب برای آنها ثبات بیشتری به ارمغان می آورد. از خروج بی حساب و بی رویه زنان جلوگیری کن، زیرا مفاسدی دارد؛ و اگر می توانی، کاری کن که همسرانت غیر از تو را نشناسند و با مردان رفت و آمد نداشته باشند

  4-حضرت موسی بن جعفر علیه السلام از پدران گرامیش از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل فرمود کهروزی شخص نابینایی اجازه ورود خواست. فاطمه علیهاسلام برخاست و چادر به سر کردرسول خدا فرمود:« چرا از او رو می گیری، او که تو را نمی بیند؟» فاطمه عرض کرد:« او مرا نمی بیند، اما من که او را می بینم. و او اگر چه مرا نمی بیند ولی بوی مرا که حس می کند

  5- رسول خدا(ص) از حضرت جبرئیل(ع) سوال نمود که آیا فرشتگان خنده و گریه دارند؟ جبرئیل فرمود: بله. (یکی از آنجاهایی که فرشتگان می خندند) زمانی است که زن بی حجابی و بدحجابی می میرد، و بستگان او را در قبر می گذارند و روی آن زن را با خشت و خاک می پوشانند تا بدنش دیده نشود. فرشتگان می خندند و می گویند: تا وقتی که جوان بود و با دیدنش هر کسی را تحریک می کرد و به گناه می انداخت(پدر و برادر و شوهرش و...از خود غیرت نشان ندادند) و او را نپوشاندند، ولی اکنون که مرده و همه از دیدنش نفرت دارند او را می پوشانند.

  6-  در یک روز بارانی حضرت علی(علیه السلام) با پیامبر(صلی الله علیه وآله) در بقیع بودند که زنی سوار بر الاغ از آن جا عبور می کرد. ناگهان پای الاغ در چاله ای فرو رفت و زن از بالای آن به زیر افتاد. رسول خدا به سرعت روی خود را برگرداند. حاضران به رسول خدا گفتند این زن شلوار به تن دارد. حضرت سه بار فرمود: خداوند زنان شلوار پوش را رحمت کند. سپس فرمودند: ای مردم! شلوار را به عنوان پوشش برگزینید؛ چرا که از پوشاننده ترین لباس های شماست . و به وسیله ی آن از زنان خود به هنگام خروج آنان از منزل محافظت کنید. (البته باید توجه داشت که پیامبر، شلوار را به عنوان مکمل پوشش مطرح کردند، نه جایگزین پوشش!)

  7- پیامبر فرموده اند:خدا مردانی را که شبیه زن می‏شوند و زنانی را که خود را شبیه مرد قرارمی‏دهند ، نفرین کرده است.

  8- رسول خدا(ص) فرمودند:سه گروه،هرگزداخل بهشت نمی شوند :1- زنی که خود را درلباس وحرکات وامور دیگر شبیه مرد سازد  و...

  9- امام علی علیه السلام می فرماید: بهترین لباس ؛ لباسی است که تو را از خدا به خود مشغول نسازد.

  10-  در حدیث قدسی آمده است :به بندگانم بگوئیدبه لباس دشمنانم در نیایند و خود را شبیه دشمنان من نکنند که در این صورت آنها هم دشمنان من خواهند بود

  11- پیامبر می فرمایند:خداوند شما را از عریان شدن نهی کرده است پس شرم کنید از فرشتگانی که همراه شما هستند همان گرامیانی که از شما جدا نمی شوند مگر هنگام قضای حاجت و خلوت کردن با همسر

  12- از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) پرسیدند: آیا در تنهایی می توانیم کشف عورت کنیم؟ حضرت جواب دادند: خداوند بیش از مردم سزاوار است که از او شرم شود.(سنن ابن ماجه)

  13- رسول خدا(صلی الله علیه وآله)فرمودند: خداوند شما را از عریان شدن بازداشته است؛(بحار الانوار ج. 56) لذا از عریان شدن بپرهیزید.(سنن الترمذی)

  14- حضرت علی(علیه السلام) می فرمایند: وقتی کسی عریان شود، شیطان به او نظر می اندازد و در او طمع می کند؛ پس خود را بپوشانید.(تهذیب)

  15- پیامبر سه بار فرمود :خدایا ! زنان شلوار پوش را بیامرز . ای مردم ! شلوار بپوشید که شلوار پوشاننده ترین جامه ‏های شماست و زنان خود را در موقعی که بیرون می‏آیند با شلوار حفظ کنید

  16- پیامبر فرمود: صیانت زن او را شادابتر و زیبایی‏اش را پایدارتر می‏کند

  17- پیامبر فرمود: غذائی بخور که خود می پسندی ولی لباسی بپوش که مردم می پسندند

  18- در روایت است که برای پیامبر چند قواره پارچه آوردند پیامبر قواره ای را به یکی از یاران خود داد و به او فرمود که این را دو قسمت کن: قسمتی را برای خود جامه کن و قسمت دیگر آن را به همسرت بده تا برای خود روسری کند. بعد به وی فرمود: به همسرت بگو برای این پارچه آستری فراهم کند تا بدن وی از زیر آن نمایان نباشد.( سنن أبی داود، ج 2)

  19- رسول خدا (صلی الله علیه واله) فرمودند: هلاکت زنان امت من در دو چیز است: «طلا و لباس نازک ».( شیخ مفید، امالی).

  20- حضرت علی(ع) فرمودند: بر شما باد بر پوشیدن لباس ضخیم؛ چرا که هرکس لباسش نازک باشد، دینش نازک است.

  21- اسماء دختر ابوبکر و خواهر عایشه به خانه پیغمبراکرم(ص) آمد درحالی که جامه های نازک و بدن نما پوشیده بود.رسول اکرم(ص)روی خویشرا ازوی برگرداند و فرمود:ای اسماء همین که زن به حد بلوغ رسید سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر ازمچ دست به پایین و صورتش(الدرالمنثورج 5)

  22- رسول خدا(ص) وضعیت دوران ما را از قبل پیش بینی می کنند: در آخر امت من، مرد نماهایی هستند که سوار بر وسایل نقلیه خود، بر در مساجد پیاده می شوند. زنان اینان، پوشیده هایی برهنه اند که موهایشان برآمده است. این ها زنان نفرین شده اند.( المحاسن، ج1)

  23- رسول خدا(ص)  می فرماید: برای زن جایز نیست مچ پایش را برای مرد نامحرم آشکار سازد و اگر مرتکب چنین عملی شد اول اینکه: خداوند سبحان همیشه او را لعنت می کند. دوم اینکه: دچار خشم و غضب خداوند بزرگ می شود. سوم اینکه: فرشتگان الهی هم او را لعنت می کنند. چهارم: عذاب دردناکی برای او در روز قیامت آماده شده است.هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی کند و همچنین موی سر و مچ پای خود را نمایان نمی سازد و هر زنی که این کارها را برای غیرشوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسیت به خود خشمگین کرده است.

  24- رسول خدا (صلی الله علیه واله) فرمودند:1- زر و زیور خود را در منظر و دیدگاه غیرشوهر مگذار و در غیاب شوهر خود را خوشبو مکن و مچ پا را نشان مده اگر چنین کنید دینتان را تباه و خدا را به خشم آوردهاید.

  25- پیامبر اکرم(ص)زنان را از پوشیدن لباس های توجه برانگیز بر حذر می داشتند.

  26- امام صادق(ع) به یکی ازخواهران محمدبن ابی عمیر فرمود : وقتی که به دیدار برادرت رفتی لباسهای رنگارنگ و تحریک آمیز برتن نکن.

  27- رسول حق(ص) به حولا فرمود:روسری خود را که جلب نظر میکند نشان مده اگر چنین کنی دینتان را تباه و خدا را به خشم آوردهای.

  28- امام رضا (ع):هر کس لباس بپوشد تا مباهات و جلوه گری کند خدا رحمتش را از او باز می دارد .(همراه با نماز)

  29- پیامبر فرمود: لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی و عزت واحترامت هم محفوظ بماند.

  30- فضیل بن یسار می گوید از امام صادق علیه السلام پرسیدم که آیا ساعد های زن از قسمتهائی است که باید از غیر محارم بپوشاند ؟ فرمود بلی و آنچه زیر روسری قرار می گیرد باید پوشیده شود همچنین از محل دستبند به بالا باید پوشیده شود . (کافی جلد 5 )

  31- نمایان ساختن تمام بدن برای زوج رواست و سر و گردن را می توان در برابر پسر و برادر آشکار کرد، اما در برابر نا محرم باید از چهار پوشش استفاده کرد: پیراهن (درع)، روسری (خمار)، پوششی وسیع تر از روسری که بر روی سینه می افتد (جلباب) و چادر (ازار).(مجمع البحرین).

  32- عایشه می گوید: دختر عبدالله بن طفیل که برادر مادری من بود در حالی که زینت کرده بود به خانه ام آمد. در همان هنگام پیامبر(صلی الله علیه وآله)نیز وارد شد و هنگامی که او را دید از او روی برگرداند. عایشه گفت یا رسول الله این دختر، بردار زاده من و خردسال است! پس پیامبر فرمود: هنگامی که زن به دوران عادت ماهانه رسید بر او جایز نیست که جز روی خود موضع دیگری را نمایان کند.( جامع البیان، ج 9)

  33- امام صادق(ع) می فرمودند:«سزاوار نیست زن مسلمانی، لباسی بپوشد که بدن وی را نمی پوشاند»

  34- عبداللّه‏ بن‏عباس، مفسّر و شاگرد سرشناس امیرالمؤمنین علی(ع) گفته است:زن (باید) مو و سینه و دور گردن و زیر گلوی خود را بپوشاند.»( مجمع البیان، ج7)

  35- از حدیث امام باقر استفاده می شود که محارم زن مانند برادر، پدر و ... حق ندارند به همه جای زن بنگرند و زن نیز نباید بگذارد پایین تر از جای گردنبد و بالاتر از مچ دست آشکار گردد. چنین نیست که زن نزد محرمها، هر لباسی بپوشد و با هر آرایشی بیرون آید واندام خود را بنمایاند.

  36-یکی از اصحاب پیامبر می گوید روزی نشسته بودم و لباسم کنار رفت و ران پایم پیدا شد. پیامبر که در حال عبور بودند، به من گفتند: ران خود را بپوشان که جزء عورت است.(مسند احمد)(قابل توجه برخی آقایان)

  37- حضرت موسی(علیه السلام) آن قدر بر پوشیدگی خود محافظت می کرد که مردم می پنداشتند وی بیماری جسمانی دارد. رسول خدا(صلی الله علیه وآله) درباره ی او می فرمود: همانا موسی مردی باحیا و پوشیده بود که به دلیل حیایش، هیچ نقطه از بدن وی دیده نشد و لذا هنگامی که می خواست وارد آب شود تا بدنش وارد آب نمی شد، لباس خود را بیرون نمی آورد؛ در حالی که بنی اسرائیل حیا نمی کردند و در برابر هم برای شستشو برهنه می شدند و به یکدیگر نگاه می کردند.

  38- پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) هم هرگاه می خواستند غسل کنند، کسی به وسیله ی پرده ایشان را مستور می ساخت.

  39- امام صادق(علیه السلام) پوشیدگی شدید لقمان را از علل حکیم شدن وی می دانند. (قابل توجه کسانی که می گویند پوشش فقط برای زن است)

  40- پیامبر روزی یکی از کارگران خود را دید که در فضای باز غسل می کند. به وی فرمود: نمی بینم از خدایت شرم کرده باشی! مزدت را بگیر ما نیازی به تو نداریم.(المصنف)

  منبع مطلب : savehums.ac.ir

  مدیر محترم سایت savehums.ac.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ع2غع 20 روز قبل
  0

  حل کنید

  0
  ع2غع 20 روز قبل

  ممنون

  ع2غع 20 روز قبل
  0

  حل کنید

  0
  ع2غع 20 روز قبل

  ممنون

  ... 2 ماه قبل
  0

  ممنون کارتون تا حدی خوب بود

  کاربر 1 سال قبل
  1

  عالی👌🏻

  متشکر🥴

  تنها 1 سال قبل
  0

  جزاکم الله

  زهرا ملکی 1 سال قبل
  -2

  حدیث ها خیلی خوب بودند ممنون

  0
  😏 1 سال قبل

  بله عالی بودن 😘

  زهره ابراهیمی 1 سال قبل
  -2

  حدیث هافوق العاده هستند

  مهدی 2 سال قبل
  3

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید