توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سلطان بیت کوین ایران دستگیر شد

  1 بازدید

  سلطان بیت کوین ایران دستگیر شد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  سلطان «بیت کوین» در ایران کیست؟

  سلطان «بیت کوین» در ایران کیست؟

  به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و  به نقل از روزنامه هفت صبح،  من و شما همین تازگی ها با بیت کوین آشنا شده ایم. یعنی درست از وقتی که در خبرها خواندیم چیزی به اسم پول الکترونیکی یا ارز مجازی به وجود آمده و ارزش آن با سرعتی عجیب و غریب در حال بالارفتن است. با این حال قبل از من و شما خیلی ها از مدت ها قبل دنبال کار را گرفته بودند. بالاخره شم اقتصادی است و هزار رحمت و منفعت. برخلاف آنهایی که فکر می کنند الان می شود پاچه های شلوار را بالا زد و مثل جویندگان طلا، کیلو کیلو سود به جیب زد، قدیمی ها می گویند کارکردن با بیت کوین خیلی هم ساده نیست. اطلاعات و سواد و وقت و... می خواهد.
  دقیقا به همین دلیل است که مسئولان و مدیران اقتصادی مملکت پشت سر هم اطلاعیه می دهند و هشدار پشت هشدار که مردم! مراقب باشید پول هایتان به باد نرود. اگر حرف آنها را قبول ندارید شاید صحبت های کسی که از سال 92 مشغول سر و کله زدن با سکه های مجازی بوده، بتواند قانع تان کند که نمی توان بی محابا و بی گدار به آب زد. این گفت و گو به شرط گمنام ماندن بیت کوین باز قصه انجام شده است.

  گفتگو با سلطان بیت کویین در ایران

  تعداد بیت کوین منظورم بود.

  حدود 13 میلیون دلار. البته این مقدار بالقوه است نه بالفعل.
  چرا بالقوه؟
  بالقوه را از این نظر گفتم چون اگر تعریف ساده اش را در نظر بگیریم، در اصل بیت کوین اعتباری است که داری اما آیا این اعتبار همه جا مورد قبول است؟ اگر فراگیر شد و همه جا آن را شناختند، بله ارزش زیادی پیدا می کند اما الان درواقع این طور نیست. شما اکانتی داری که بر مبنای عددی شارژ شده. پول حقیقی و کاغذی با پشتوانه بانکی دادی و اکانتی خریدی که می گویند ارزش دارد. حالا جایی می توانی در زندگی واقعی از این اعتبار استفاده کنی؟ فعلا آنقدری که ساده می توانی اکانتت را شارژ کنی، نمی توانی از اکانت شارژ شده ات پول بگیری.
  در خارج از کشور مثلا می توانی از دستگاه کارتخوان هم استفاده کنی یا حتی مثل عابربانک پول نقد تبدیل شده برداری. آدمی که صاحب این اندازه بیت کوین در ایران است، با مالک بیت کوین در خارج چقدر تفاوت دارد؟
  اگر ما یک شهر آرمانی با ارز رمزنگاری شده را معیار درنظر بگیریم، وضعیت فعلی ایران شاید زیر پنج درصد باشد ولی مثلا در کشورهای دیگر می شود روزی 30 تا 40 درصد حساب بازکرد. در ایران فعلا می توانی با آن بازی کنی تا عدد خوبی به دست بیاوری یا این که ارتباطات بالایی داشته باشی و بتوانی عددهای بزرگ را جا به جا کنی.

  قضیه خیلی شبیه بورس است. من می توانم تحلیل کنم و پیش بینی کنم که قیمت در حال پایین آمدن است.  پس شروع می کنم به خرید و فروش تا نشان دهم تقاضا وجود دارد. این کی جور بازی با پول به حساب می آید که در نوع  خود هیجان هم دارد. البته که دسته دیگری هم هستند که یک راست سراغ ماینینگ می روند. این دسته از همان روز اول کلی کارت گرافیک و سخت افزار می خرند تا مثلا در ماه عددی به دست بیاورند. یک زمانی در آمریکا بحث کشف طلا زیاد رایج بود. در آن داستان کی سود کرد؟ کسی که بیل و کلنگ می فروخت. الان شما سری به بازار سخت افزار بزنی، به سختی می توانی کارت گرافیک پیدا  کنی.

  من یک بار در آوریل 2013 خریدم ولی درصد زیادی از موجودی ام را از ماین بقیه کوین ها و تبدیل آنها به بیت کوین کسب کردم چون بخشی از بقیه کوین ها را می توانی بعد از مدتی با بیت کوین عوض کنی.

  حدود 300 دلار بود. تقریبا می شد سال 92 که قیمت دلار در آن زمینه سه هزار تومان بود.

  ماین ارتباط مستقیم به سختی شبکه و سختی شبکه ربط مستقیم به تعداد افراد در حال تلاش برای یک کوین دارد. صدالبته که الگوریتم و تعداد کوین و تعداد تراکنش هم دخالت دارد. برای شروع، ماین کردن در خیلی از شرایط اصلا عاقلانه نیست مگر اینکه طرف برق مجانی و یک سری سرمایه زیاد اولیه داشته باشد. الان ماین کوین های دیگر خیلی خوب است و بعدش باید آنها را تبدیل به بیت کوین کرد. کوین هایی مثل اتریوم، بیت کوین کش، بیت کوین گلد، مونرو، زی کش، الکترونیوم و بقیه...

  اول این که باید مدت قابل توجهی را واقعا صرف مطالعه کند. باید صد درصد آموزش ها را به زبان انگلیسی ببیند. اگر نمی تواند و متوجه انگلیسی نیست، به نظر من وارد نشود بهتر است چون با یک بازار جهانی رو به رو هستیم که اولین نیازش همین راه و روش ارتباط با بقیه و سایت های خارجی است.

  دومین پیش نیاز داشتن اطلاعات کامل از سخت افزارها، نحوه محاسبه میزان برق و انرژی و کلک های کاهش انرژی است. در مرحله بعدی باید تجهیزات خرید و یک هفته تست کرد. بعد از یک هفته نتایج را برای یک ماه در نظر بگیرید و حساب کتاب کنید که دخل و خرج با هم می خواند یا نه. ضرر مالی که زیاد نیست اما بیشتر باید به هزینه برق توجه کرد. بعد از این ها تازه می توان استارت کار را زد.

  ما الگوریتم های مختلفی داریم؛ عموما الگوریتم های کریپتونایت و Ethash نیاز به تعداد زیادی کارت گرافیک دارند، مثلا هشت تا به بالا تا راندمان خوبی داشته باشند. الگوریتم مستقیم SHA- 256 به CPU نیاز دارد. البته که یک ترکیب خاص هم نیاز دارد.

  حالا این همه دردسر متحمل شدیم، بابت چی؟ خرید و فروش بیت کوین در ایران وجود دارد؟

  درواقع به صورت رسمی آزاد نیست. تا سال قبل می شد با صرافی های خاصی صحبت کرد اما الان ممنوع شده و آنها قبول نمی کنند. فروشش سخت است و آدم خاص خودش را می خواهد.

  فروش سخت یعنی این که عددهای مورد تقاضای مشتری ها کم است؛ مثلا در حد 100 دلار در روز. مشتری های بزرگ هم تخفیف زیاد می خواهند.
  بیشترین پول واقعی که از این راه به دست آوردی چقدر بوده؟
  بیشترین عدد برای تراکنش 22 ملیون تومانی بوده. طرف حدود یک بیت کوین می خواست.
  الان چه کسانی در ایران ممکن است، مشتری بیت کوین باشند؟
  یکی از مبانی ارزهای دیجیتال این است که مشخصات اصلی گیرنده و فرستنده مشخص نیست. همه چیز براساس یک آدرس کیف پول انجام می شود اما مشخصات کارت بانکی و اسم و بقیه مشخصات درگیر نیست. یک سری سایت ها هستند برای خرید و فروش سیستم های وب. این ها نمی خواهند کسی بداند، کی هستند. مثلا سایت خرید VPN هست یا سایت درخواست حمله دی اس به سایت یا حتی سایت دریافت آموزش های هک. این ها یک آدرس کیف پول گذاشته اند و می گویند فلان قدر بزن؛ تا تایید بشود و کانفرم بخورد، سرویس را ارائه می دهند. البته دزدی و کلاهبرداری هم زیاد است. طرف پول را بگیرد دیگر هیچ راهی برای پیگیری نیست.
  در روش دوم خرج کردن بیت کوین در ایران برای عددهای بزرگ کاربرد دارد. مثلا با شرکت های چینی می شود وسیله خرید و وارد کشور کرد. البته ممکن است مشکل واردات پیدا کنید. مثلا می دانم گوشی موبایل را نمی شود به این روش خرید ولی سخت افزار و قطعات کامپیوتری را چرا. روش دیگر که خیلی کثیف است، همان مورد استفاده در پولشویی و کارهای خلاف قانون و مقررات است.
  کسی که در ایران بیت کوین داره، در خارج از کشور چه چیزهایی می تواند با آن بخرد؟
  با توجه به این که ما تحریم هستیم، مسلما خرید سرویس های بدون نیاز به واردات فیزیکی گزینه  اول است. در ایران می توان خیلی راحت از سرویس های مبتنی بر بیت کوین در بقیه کشورها بدون محدودیت جغرافیایی خرید کرد. در بعضی کشورها دیده ام حتی ATM هست و می توان به شکل قانونی این ارز مجازی را به کش تبدیل کرد.
  تا به حال فکر کردی می توان بازاریابی کرد و بیت کوین ها را به شرکت های بزرگ فروخت؟
  شرکت های بزرگ خیر، چون به صورت رسمی نیاز دارند تا مدارک مالی شان را برای مالیات ارسال کنند. با بیت کوین فعلا نمی توان چنین کاری کرد. شاید شرکت بزرگ و شناخته شده ای بتواند با واسطه هایی، کاری با بیت کوین انجام دهد اما در حقیقت آنها هم در نهایت کار تبدیل ارز مجازی به پول نقد را انجام می دهند.
  پس تو با بیت کوین هایی که داری فعلا فقط VPN می خرید؟ یا مثلا استیکر برای تلگرام؟
  نه! الان می شود از چند تایی سایت، هاستینگ و دامنه با بیت کوین خرید. می شود رفت نیجریه و ماشین خرید. توی خارج حتی پمپ بنزین با امکان پذیرش ارز دیجیتالی راه انداخته اند. ولی در ایران هنوز نمی توانیم چیز درست و حسابی بخریم.
  پس برای چی این همه دردسر می کشی؟ برای هیجان؟
  اولش دردسر دارد ولی وقتی واردش شوی و راه و چاه کار را یاد بگیری، خودش جلو می رود. هیجان قوه محرکه است اما اتفاقا طمع آدم را جلو می برد. قطعا شرایط این طوری نمی ماند. این سیستم های بلاک چین و ارزهای مجازی نهادینه می شوند و این تازه شروع کار است. یک درصد هم فکر نمی کنم روزی این قضیه بیت کوین و ارز مجازی نابود شود.
  روزی چقدر برای این کار وقت می گذاری؟
  الان شاید یکی، دو ساعت. شاید هم یک روزهایی اصلا کاری به کارش نداشته باشم. یک مواقعی تنها آمار را نگاه می کنم تا ببینم اوضاع خوب پیش رفته یا نه.
  قبلا چی؟ با چقدر میزان وقت توانستی اینقدر بیت کوین جمع کنی؟
  شاید آن اوایل که بالاخره تجربه نبود، مجبور می شدم تا صبح بیدار بمانم. باید مدام مراقبت می کردم دمای دستگاه نرود یا اینترنت قطع نشود. اگر استخر افت کرده باشد، باید سریع آن را عوض کنی.

  قطع شدن اینترنت خطر بزرگی است؟
  سیستم ماین یک سری محاسبه گر را متصل می کند به یک استخر (Pool). وقتی اینترنت نباشد یعنی نمی توانی. گاهی مرتب پیغام خطا می دهند و بعضی استخرها قطع و وصلی زیاد دارند. اگر درخواست ناقص فرستادی IP را بن می کنند. برای همین بهتر است از اشتراک اینترنت با پینگ مناسب استفاده کرد. کل کار خیلی حجم مصرف نمی کند؛ شاید در ماه 50 مگابایت! ولی ثباتش مهمتر است.
  استخر یعنی چی؟
  برای ماینینگ استفاده می شود. در حقیقت به گروهی از استخراج کنندگان بیت کوین گفته می شود که با یکدیگر کار می کنند. با هم در تعامل هستند و به انجام بلاک ها و تقسیم کردن جایزه ها مشغول می شود.
  استخر ایرانی هم داریم؟
  نه. آسیایی داریم ولی توی ایران هیچ استخری نیست.
  یک بار گفتی خریداران ایرانی دنبال تخفیف گرفتن هستند. یعنی چقدر تخفیف؟
  طرف می گوید مثلا 10 تا بیت کوین می خرم اما با 50 درصد تخفیف روی قیمت. در عوض کل پول را نقد می دهم. موارد اینجور زیاد است که البته بیشتر یک واسطه یا همان دلال مسئله را مطرح می کند. این دلال روی خرید و فروش فاکتورسازی می کند تا سود خودش را بردارد. حتی مورد هست که تا 90 درصد تخفیف خواسته باشند.
  تا حالا چند تا مشتری داشتی؟
  اگر بگویی چند تا دلال داشتی بهتر است. یک نفر هست مدام خرید می کند و خودش آنها را بین بقیه پخش می کند. اینجوری برای من هم بهتر است چون حوصله سر و کله زدن با آدم های زیاد را ندارم.
  الان فکر می کنی کارت ارزش زمانی را که برای ماین کردن صرف کردی داشته؟
  جدای از همه اتفاق هایی که برای خیلی از مردم رخ می دهد و امکان دارد ضرر کنند، این که بیت کوین همه جا شناخته شده باشد، به نفع آنهایی است که خیلی وقت روی آن گذاشته اند. من فکر می کنم سال 2018 واقعا ارزش وقتی که گذاشتم مشخص شود.
  آخرین مشتری ای که داشتی چه کسی بود؟
  یک نفر که قصد داشت چند سری ماشین آلات معدن وارد کند. هنوز قیمت و قرارداد نهایی نشده ولی تعداد زیادی بیت کوین درخواست کرده بود.

  منبع مطلب : saednews.com

  مدیر محترم سایت saednews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سلطان بیت کوین ایران کیست؟

  سلطان بیت کوین ایران کیست؟

  هرازچندگاهی فردی در ایران به عنوان سلطان یک نوع دارایی معرفی می‌شود. سلطان سکه، سلطان طلا، سلطان خوردو و سایر سلاطین! اما اینبار سلطانی پیدا شده است که دارایی او از جنس رمزارز است؛ سلطان بیت کوین !.

  آقای م.خ طی مصاحبه‌ای با رمزارز نیوز و به شرط گمنام ماندنش حاضر به ارائه اطلاعاتی در مورد مقدار دارایی بیت کوین خود شده است. لازم به ذکر است ایشان برای اثبات ادعای خود، مقدار قابل توجهی از دارایی بیت کوین خود را به ما نشان داد. مستقیم به سراغ مصاحبه با سلطان بیت کوین ایران می‌رویم:

  رمزارز نیوز: دارایی بیت کوین شما چقدر است؟

  – حدود 42 هزار بیت کوین!

  رمزارز نیوز: تقریبا معادل چند تومان می‌شه؟

  – فکرکنم حدود 7 هزار میلیارد تومان!

  رمزارز نیوز: خیلی عالی! لطفا بفرمایید که این مقدار بیت کوین رو از کجا بدست آوردید؟

  – داستانش طولانیه. بخش عمده‌اش رو وقتی بیت کوین خیلی ارزون بود خریدم.

  رمزارز نیوز: پس شما سلطان بیت کوین ایران هستید!؟

  – این تعبیر رو اصلا دوست ندارم. به خاطر مقایسه ای که بین افراد مشابه میشه!

  رمزارز نیوز: چه سالی شما بیت کوین‌هاتون رو خریدید؟

  – سال 1391 بود که عمده خریدم رو انجام دادم.

  رمزارز نیوز: قیمت بیت کوین و دلار چقدر بود؟

  – قیمت بیت کوین حدود 8 دلار و قیمت دلار حدود 3.600 تومان بود.

  رمزارز نیوز: یعنی هر بیت کوین 30.000 تومان بود، درسته؟

  – بله. یادم هست که زیر 30 هزارتومان خریدم.

  رمزارز نیوز: یعنی شما حدود 1 میلیارد و 200 میلیون تومان بیت کوین خریدید! کار عاقلانه‌ای بود؟

  – اون موقع حدود 800 میلیون تومان خریدم. بقیه‌اش رو در زمان‌های مختلف و با راه‌های دیگه به دست آوردم.

  نه کار عاقلانه ای نبود، ولی کار عاقلانه ای شد!!

  رمزارز نیوز: حتما از نظر مالی خیلی توانا بودید که همچین سرمایه گذاری‌ای کردید؟

  – نه‌! من یک واحد مسکونی در تهران داشتم، اون رو 500 میلیون تومان فروختم و چنین ریسکی کردم. درآمد معمولی‌ای هم داشتم. به جز یه شرکت خصوصی، سرمایه گذاری‌هایی توی بورس و فارکس داشتم.

  رمزارز نیوز: الان چند سالتونه؟ متاهل هستید؟

  – 39 سال . بله متاهلم و 1 فرزند دارم.

  رمزارز نیوز: یعنی شما تو سن 31 سالگی، در حالی که یک خونه و درآمد معمولی داشتید، تصمیم گرفتید کل سرمایه‌تون رو وارد ارز دیجیتال کنید؟

  – بله درسته.

  رمزارز نیوز: چطور حاضر به پذیرش همچین ریسکی شدید؟ با کسی هم مشورت کردید؟

  – بله مشورت کردم و همه بهم گفتن که دیوانه ای! من شخصا به ارز دیجیتال خیلی امید داشتم و دارم، دلیل اصلی این ریسک همین بود. حتی تا چند سال پیش که هنوز قیمت بیت کوین چشمگیر نشده بود، خانواده ام تقریبا من رو طرد کرده بودند!

  رمزارز نیوز: به خاطر اینکه خونه‌تون رو فروختید و بیت کوین خریدید؟

  – بله!

  رمزارز نیوز: مطالعه زیادی روی ارزهای دیجیتال داشتید؟

  – من لیسانس IT و فوق لیسانس مدیریت هستم. تقریبا همه بازارها رو می‌شناسم. هم داخلی هم خارجی. از فارکس گرفته تا سکه و بورس. ارز دیجیتال به نظر من پتانسیل خیلی زیادی داشت و داره. به مراتب بیشتر از بازارهای رایج.

  رمزارز نیوز: وقتی این مقدار بیت کوین رو خریدید فکر می‌کردید که سرمایه تون چندهزار برابر بشه؟

  – نه اصلا! فکر می‌کردم یه سودی در حدود 2 یا 3 برابر بورس بتونم ازش بگیرم.

  رمزارز نیوز: بیت کوین‌هاتون رو کجا نگه‌داری می‌کنید؟

  – قبلا فقط از کیف پول‌های نرم افزاری استفاده می‌کردم ولی به مرور که ارزش پیدا کرد و گرونتر شد، همه رو به کیف پول‌های سخت افزاری منتقل کردم.

  رمزارز نیوز: فکر می‌کنید که یه تحلیلگر نابغه هستی؟ یا یه آدم خیلی خوش شانس؟

  – نه فکر نمی‌کنم نابغه‌ام ولی فکر می‌کنم تو اون شرایط یه تصمیم خیلی خوب گرفتم. تصمیمی که همه چیز رو برام عوض کرد.

  رمزارز نیوز: الان می‌تونید یه رمزارز رو معرفی کنید که به نظرتون همون پتانسیل بیت کوین اون موقع رو داشته باشه؟

  – بله اتریوم!

  رمزارز نیوز: پیش بینی شما از قیمت اتریوم در 5 سال دیگه چقدره؟

  – واقعا نمی‌دونم! ولی احتمال خیلی زیادی می‌دم که تا 5 یا 6 سال دیگه رشد خیلی چشمگیری داشته باشه.

  رمزارز نیوز: گفتید عمده بیت کوین‌هاتون رو خریدید. بقیه اش رو چجوری به دست آوردید؟

  – عمده‌اش رو یکجا خریدم. بعدا که قیمت بیت کوین بالاتر رفت، من خرید و فروش می‌کردم. تعداد زیادی هم ماینر داشتم مقداری هم از اون طریق به دست آوردم.

  رمزارز نیوز: الان به جز نگهداری بیت کوین، فعالیت دیگه‌ای در زمینه رمزارز دارید؟

  – بله. یکی از کارهایی که الان تمرکزم رو روش گذاشتم، دریافت و پرداخت‌های اینترنتی و در واقع انجام حواله‌های بین‌المللی هستش.

  منبع مطلب : ramzarz.news

  مدیر محترم سایت ramzarz.news لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مصاحبه با سلطان بیت‌کوین در ایران

  مصاحبه با سلطان بیت‌کوین در ایران

  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از هفت صبح، من و شما همین تازگی‌ها با بیت‌کوین آشنا شده‌ایم؛ یعنی درست از وقتی‌که در خبرها خواندیم چیزی به اسم پول الکترونیکی یا ارز رمزنگاری شده به وجود آمده و ارزش آن با سرعتی عجیب‌وغریب در حال بالا رفتن است. با این حال قبل از من و شما خیلی‌ها از مدت‌ها قبل دنبال کار را گرفته بودند. بالاخره شمع اقتصادی است و هزار رحمت و منفعت. برخلاف آنهایی که فکر می‌کنند الان می‌شود پاچه‌های شلوار را بالا زد و مثل جویندگان طلا، کیلو کیلو سود به جیب زد، قدیمی‌ها میگویند کارکردن با بیت‌کوین خیلی هم ساده نیست. اطلاعات و سواد و وقت و … می‌خواهد.

  دقیقاً به همین دلیل است که مسئولان و مدیران اقتصادی مملکت پشت سر هم اطلاعیه می‌دهند و هشدار پشت هشدار که مردم! مراقب باشید پول‌هایتان به باد نرود. اگر حرف آنها را قبول ندارید شاید صحبت‌های کسی که از سال ۹۲ مشغول سروکله‌زدن با سکه‌های مجازی بوده، بتواند قانعتان کند که نمی‌توان بی‌گدار به آب زد. این گفت‌وگو به‌شرط گمنام ماندن بیت‌کوین باز قصه انجام شده است.

      راه پرداخت: ۷۲۱۱۱ بیت‌کوین به نرخ امروز معادل ۹۳۷,۴۴۳,۰۰۰ دلار است که تصور می‌شود در گزارش هفت صبح در تبدیل این عدد اشتباهی صورت گرفته باشد.

  الان چقدر بیت‌کوین داری؟

  ۷۲ هزار و ۱۱۱ تا

  ۷۲ هزار و ۱۱۱ بیت‌کوین؟ به ریال حساب می‌کنی یا تومان؟

  تعداد بیت‌کوین منظورم بود.

  یعنی الان داریم با یک سوپر میلیاردر حرف می‌زنیم؟ به مقیاس دنیای واقعی چقدر پول داری الان؟

  حدود ۱۳ میلیون دلار. البته این مقدار بالقوه است نه بالفعل.

  چرا بالقوه؟

  بالقوه را از این نظر گفتم چون اگر تعریف ساده‌اش را در نظر بگیریم، در اصل بیت‌کوین اعتباری است که داری اما آیا این اعتبار همه جا مورد قبول است؟ اگر فراگیر شد و همه جا آن را شناختند، بله ارزش زیادی پیدا می‌کند اما الان در واقع این طور نیست. شما اکانتی داری که بر مبنای عددی شارژ شده. پول حقیقی و کاغذی با پشتوانه بانکی دادی و اکانتی خریدی که می‌گویند ارزش دارد. حالا جایی می‌توانی در زندگی واقعی از این اعتبار استفاده کنی؟ فعلاً آن‌قدری که ساده می‌توانی اکانتت را شارژ کنی، نمی‌توانی از اکانت شارژشده‌ات بولی بگیری.

  در خارج از کشور مثلاً می‌توانی از دستگاه کارت‌خوان هم استفاده کنی یا حتی متل عابر بانک پول نقد تبدیل شده برداری. آدمی که صاحب این اندازه بیت‌کوین در ایران است با مالک بیت‌کوین در خارج چقدر تفاوت دارد؟

  اگر ما یک شهر آرمانی با ارزهای رمزنگاری شده را در نظر بگیریم، وضعیت فعلی ایران شاید زیر پنج درصد باشد ولی و مثلاً در کشورهای دیگر می‌شود روی ۳۰ تا ۴۰ درصد حساب باز کرد. در ایران فعلاً می‌توانی با آن بازی کنی تا عدد خوبی به دست بیاوری یا اینکه ارتباطات بالایی داشته باشی و بتوانی عددهای بزرگ را جابه‌جا کنی.

   بازی کنیم؟ بازی کردن با بیت‌کوین یعنی چی؟

  قضیه خیلی شبیه بورس است. من می‌توانم تحلیل کنم و پیش‌بینی کنم که قیمت در حال پایین آمدن است. پس شروع می‌کنم به خریدوفروش تا نشان دهم تقاضا وجود دارد. این یک جور بازی با پول به حساب می‌آید که در نوع خود هیجان هم دارد. البته که دسته دیگری هم هستند که یک راست سراغ ماینینگ می‌روند. این دسته از همان روز اول کلی کارت گرافیک و سخت‌افزار می‌خرند تا مثلاً در ماه عددی به دست بیاورند. یک زمانی در آمریکا بحث کشف طلا زیاد رایج بود. در آن داستان کی سود کرد؟ کسی که بیل و کلنگ میفروخت. الان شما سری به بازار سخت‌افزار بزنی، به سختی می‌توانی کارت گرافیک پیدا کنی.

  خود تو هیچ وقت برای خرید بیت‌کوین پول نداده‌ای؟ ماین کردی؟

  من یک بار در آوریل ۲۰۱۳ خریدم ولی درصد زیادی از موجودی‌ام را از ماین بقیه کوین‌ها و تبدیل آنها به بیت‌کوین کسب کردم چون بخشی از بقیه کوین‌ها را می‌توانی بعد از مدتی با بیت‌کوین عوض کنی

  در آن زمان قیمت بیت‌کوین چقدر بود؟

  حدود ۳۰۰ دلار بود. تقریباً می‌شد سال ۹۲ که قیمت دلار در آن زمان سه هزار تومان بود.

  الان که قیمت بیت‌کوین این همه بالا رفته، هنوز می‌شود با ماین کردن، سرمایه به دست آورد؟

  ماین ربط مستقیم به سختی شبکه و سختی شبکه ربط مستقیم به تعداد افراد در حال تلاش برای یک باید صد البته که الگوریتم و تعداد کوین و تعدا تراکنش هم دخالت دارد. برای شروع، ماین کردن در خیلی از شرایط اصلاً عاقلانه نیست مگر اینکه طرف برق مجانی و یک سری سرمایه زیاد اولیه داشته باشد. الان ماین کوین‌های دیگر خیلی خوب است و بعدش باید آنها را تبدیل به بیت‌کوین کرد. کوین‌هایی مثل اتریوم، بیت‌کوین کش، بیت‌کوین گلد، مونرو، زی کش، الکترونیوم و بقیه…

  یعنی یک نفر که تازه‌کار است و تازه قصد افتادن در این وادی را دارد، چه کارهایی باید انجام دهد؟

  اول اینکه باید مدت قابل توجهی را واقعاً صرف مطالعه کند. باید صددرصد آموزش‌ها را به زبان انگلیسی ببیند. اگر نمی‌تواند و متوجه انگلیسی نیست، به نظر من وارد نشود بهتر است چون با یک بازار جهانی روبه‌رو هستیم که اولین نیازش همین راه و روش ارتباط با بقیه و سایت‌های خارجی است. دومین پیش‌نیاز داشتن اطلاعات کامل از سخت‌افزارها، نحوه محاسبه میزان برق و انرژی و کلک‌های کاهش انرژی است. در مرحله بعدی باید تجهیزات خرید و یک هفته تست کرد. بعد از یک هفته نتایج را برای یک ماه درنظر بگیرید و حساب و کتاب کنید که دخل و خرج با هم می‌خواند یا نه. ضرر مالی که زیاد نیست اما بیشتر باید به هزینه برق توجه کرد. بعد از این‌ها تازه می‌توان استارت کار را زد.

  گفتی کار بیت‌کوین غیر از سواد انگلیسی بالا و وقت آزاد، به سیستم کامپیوتری و سخت‌افزار خوب هم نیاز دارد. چه جور سیستمی لازم می‌شود؟

  ما الگوریتم‌های مختلفی داریم؛ عموماً الگوریتم‌های کریپتونایت و Ethash نیاز به تعداد زیادی کارت گرافیک دارند، مثلاً هشت‌تا به بالا تا راندمان خوبی داشته باشند. الگوریتم مستقیم ۲۵۶-SHA به CPU نیاز دارد. البته که یک ترکیب خاص هم نیاز دارد.

  حالا این‌همه دردسر متحمل شدیم، بابت چی؟ خریدوفروش بیت‌کوین در ایران وجود دارد؟

  درواقع به‌صورت رسمی آزاد نیست. تا سال قبل می‌شد با صرافی‌های خاصی صحبت کرد اما الان ممنوع شده و آنها قبول نمی‌کنند. فروشش سخت است و آدم خاص خودش را می‌خواهد.

  فروش سخت یعنی چی؟

  فروش سخت یعنی این که عددهای مورد تقاضای مشتری‌ها کم است؛ مثلاً ۱۰۰ دلار در روز. در حد مشتری‌های بزرگ هم تخفیف زیاد می‌خواهند.

  بیشترین پول واقعی که از این راه به دست آوردی چقدر بوده؟

  بیشترین عدد برای تراکنش ۲۲ میلیون تومانی بوده. طرف حدود یک بیت‌کوین می‌خواست.

  الان چه کسانی در ایران ممکن است، مشتری بیت‌کوین باشند؟

  یکی از مبانی ارزهای دیجیتال این است که مشخصات اصلی گیرنده و فرستنده مشخص نیست. همه چیز براساس یک آدرس کیف پول انجام می‌شود اما مشخصات کارت بانکی و اسم و بقیه مشخصات درگیر نیست. یک سری سایت‌ها هستند برای خریدوفروش سیستم‌های وب. این‌ها نمی‌خواهند کسی بداند، کی هستند. مثلاً سایت خرید VPN هست یا سایت درخواست حمله دی داس به سایت یا حتی سایت دریافت آموزش‌های هک. این‌ها یک آدرس کیف پول گذاشته‌اند و میگویند فلان قدر بزن؛ تا تأیید بشود و کانفرم بخورد، سرویس را ارائه می‌دهند. البته دزدی و کلاه‌برداری هم زیاد است. طرف پول را بگیرد دیگر هیچ راهی برای پیگیری نیست. در روش دوم خرج کردن بیت‌کوین در ایران برای عددهای بزرگ کاربرد دارد. مثلاً با شرکت‌های چینی می‌شود وسیله خرید و وارد کشور کرد. البته ممکن است مشکل واردات پیدا کنید، مثلاً می‌دانم گوشی موبایل را نمی‌شود به این روش خرید ولی سخت‌افزار و قطعات کامپیوتری را چرا. روش دیگر که خیلی کثیف است، همان مورد استفاده در پول‌شویی و کارهای خلاف قانون و مقررات است.

  کسی که در ایران بیت‌کوین دارد، در خارج از کشور چه چیزهایی می‌تواند با آن بخرد؟

  با توجه به این که ما تحریم هستیم. مسلماً خرید سرویس‌های بدون نیاز به واردات فیزیکی گزینه اول است. در ایران می‌توان خیلی راحت از سرویس‌های مبتنی بر بیت‌کوین در بقیه کشورها بدون محدودیت جفرافیایی خرید کرد. در بعضی کشورها دیده‌ام حتی ATM هست و می‌توان به شکل قانونی این ارز مجازی را به کش تبدیل کرد.

  تا به حال فکر کردی می‌توان بازاریابی کرد و بیت‌کوین‌ها را به شرکت‌های بزرگ فروخت؟

  شرکت‌های بزرگ خیر، چون به‌صورت رسمی نیاز دارند تا مدارک مالی‌شان را برای مالیات ارسال کنند. با بیت‌کوین فعلاً نمی‌توان چنین کاری کرد، شاید شرکت بزرگ و شناخته شده‌ای بتواند باواسطه‌هایی، کاری با بیت‌کوین انجام دهد اما در حقیقت آنها هم درنهایت کار تبدیل ارز مجازی به پول نقد را انجام می‌دهند.

   پس تو با بیت‌کوین‌هایی که داری فعلاً فقط VPN می‌خری؟ یا مثلاً استیکر برای تلگرام؟

  نه! الان می‌شود از چندتایی سایت، هاستینگ و دامنه با بیت‌کوین خرید. می‌شود رفت نیجریه و ماشین خرید. توی خارج حتی پمپ بنزین با امکان پذیرش ارز دیجیتالی راه انداخته‌اند. ولی در ایران هنوز نمی‌توانیم چیز در درست و حسابی بخریم.

  پس برای چی این همه دردسر می‌کشی؟ برای هیجان؟

  اولش دردسر دارد ولی وقتی واردش شوی و راه و چاه کار را یاد بگیری، خودش جلو می‌رود، هیجان قوه محرکه است اما اتفاقاً طمع آدم را جلو می‌برد. قطعاً شرایط این‌طوری نمی‌ماند. این سیستم‌های بلاک چین و ارزهای مجازی نهادینه می‌شوند و این تازه شروع کار است. یک درصد هم فکر نمی‌کنم روزی این قضیه بیت‌کوین و ارز مجازی نابود شود.

  روزی چقدر برای این کار وقت می‌گذاری؟

  الان شاید یکی دو ساعت. شاید هم یک روزهایی اصلاً کاری به کارش نداشته باشم. یک مواقعی تنها آمار را نگاه می‌کنم تا ببینیم اوضاع خوب پیشرفته یا نه.

   قبلاً چی؟ با چقدر میزان وقت توانستی این‌قدر بیت‌کوین جمع کنی؟

  شاید آن اوایل که بالاخره تجربه نبود، مجبور می‌شدم تا صبح بیدار بمانم، باید مدام مراقبت می‌کردم دمای دستگاه بالا نرود. یا اینترنت قطع نشود. اگر استخر افت کرده باشد، باید سریع آن را عوضی کنی.

   قطع شدن اینترنت خطر بزرگی است؟

  سیستم ماین یک سری محاسبه‌گر را متصل می‌کند به یک استخر (Pool). وقتی اینترنت نباشد- یعنی نمی‌توانی. گاهی مرتب پیغام خطا می‌دهد و بعضی استخرها قطع و وصلی زیاد دارند. اگر درخواست ناقص فرستادی IT را بن می‌کنند. برای همین بهتر است از اشتراک اینترنت با پینگ مناسب استفاده کرد، کل کار خیلی حجم مصرف نمی‌کند؛ شاید در ماه ۵۰ مگابایت! ولی ثباتش مهم‌تر است.

  استخر یعنی چی؟

  برای ماینینگ استفاده می‌شود. در حقیقت به گروهی از استخراج‌کنندگان بیت‌کوین گفته می‌شود که با یکدیگر کار می‌کنند. باهم در تعامل هستند و به انجام بلاک‌ها و تقسیم کردن جایزه‌ها مشغول می‌شوند.

  استخر ایرانی هم داریم؟

  نه. آسیایی داریم ولی توی ایران هیچ استخری نیست

  یک بار گفتی خریداران ایرانی دنبال تخفیف گرفتن هستند؛ یعنی چقدر تخفیف؟

  طرف می‌گوید مثلاً ۱۰ تا بیت‌کوین می‌خرم اما با ۵۰ درصد تخفیف روی قیمت، در عوض کل پول را نقد می‌دهم، موارد این‌جور زیاد است که البته بیشتر یک واسطه یا همان دلال مسئله را مطرح می‌کند. این دلال روی خریدوفروش فاکتورسازی می‌کند تا سود خودش را بردارد. حتی مورد هست که تا ۹۰ درصد تخفیف خواسته باشند.

  تا حالا چند تا مشتری داشتی؟

  اگر بگویی چندتا دلال داشتنی بهتر است. یک نفر هست مدام خرید می‌کند و خودش آنها را بین بقیه یخش می‌کند. این‌جوری برای من هم بهتر است چون حوصله سروکله زدن با آدم‌های زیاد را ندارم.

  الان فکر می‌کنی کارت ارزش زمانی را که برای ماین کردن صرف کردی داشته؟

  جدای از همه اتفاق‌هایی که برای خیلی از مردم رخ می‌دهد و امکان دارد ضرر کنند، این‌که بیت‌کوین همه جا شناخته شده باشد، به نفع آنهایی است که خیلی وقت روی آن گذاشته‌اند. من فکر می‌کنم سال ۲۰۱۸ واقعاً ارزش وقتی‌که گذاشتم مشخص شود.

  آخرین مشتری‌ای که داشتی چه کسی بود؟

  یک نفر که قصد داشت چند سری ماشین‌آلات معدن وارد کند. هنوز قیمت و قرارداد نهایی نشده ولی تعداد زیادی بیت‌کوین درخواست کرده بود.

  منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

  مدیر محترم سایت www.eghtesadonline.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مهرنوش : من همه جوره به انسانیت آقای داداشی ایمان دارم.امیدوارم این مسئله پیش آمده ختم بخیر شود.کسی هست که اطلاع دقیق از روند پرونده ایشون داشته باشه؟

  ابراهیم : میشه اطلاعاتی راجع به اتهامات امیرحسین داداشی بدید

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  مردم..باید خق خودمان را بگیریم..اکبر داداشی کثیف روباه مکار..همه ماررا دور زده..در اشیانه پنهان شده..نباید از حق خود بگذریم..دیگه با این تورم اقتصادی..نمیتوانیم..از صفر شروع کنیم..قیام کنیم.دیر کنیم..از مملکت خارج میشود...

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  علی اکبرداداشی..شغال...با اون همدستان حیله گرت..بالاخره از لانه واشیانه ات بیرون میای...دزد حرام خور..نمیتوانی پول وحق ما را بخوری..باید پس بدی..خیانت به حق مردم..مساوی با قصاص میباشد..زندان وشلاق....

  داریوش 1 سال قبل
  0

  خبر خوب...

  اقای داداشی در تاریح ۲۷تیر ۱۴۰۰ ازاد شدند

  انشالا ب زودی روند استرداد رو گزارش بدهند.

  داریوش 1 سال قبل
  0

  ب لطف خداوند و بازپرس و دادستان پرونده

  اقای داداشی طی این هفته ازاد خواهند شد و طبق مهلت ۱ الی ۲ ماهی ک از سرمایه گذاران خواستند استرداد را انجام میدهند

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام.کسی لینک گروه تو واتساپ داره اگه داره لطفا اینجا بزارید

  کبیری 1 سال قبل
  1

  در خصوص شرکت آرتمیس و آقای داداشی

  آیا کسی به دادگاه مراجعه کرده شخصا؟

  آیا در این گروه های تلگرامی که دست خود دوستان هست کسی نامه دادسرا یا حکمی دیده؟

  آیا آقای داداشی ایران بودن از ابتدا یا حتی الان؟

  آیا فکر نمیکنید گروه های تلگرامی و واتس اپی دست یک سری ادمین شرکت میچرخد؟

  آیا فکر نمیکنید هر روز یک سناریو میچینن و زمان میخرند و بازی میدهند مردم را؟

  حدود 5 ماه هست که بلا تکلیف هر روز یک خبر میشنویم و حرف از دعا و آزادی و خبر های الکی خوش میدهند و اتفاقی نمی افتد خواهشم از دوستان این هست که هر شخص مال باخته به تنهایی مراجعه کنند به مراجه قضایی و شکایت کنه تا کار به اخبار و رسانه ها بکشه تا شاید کسی صدای مارو بشنوه یا مستقیما اقای رئیسی قوه قضایی وارد عمل بشه

  0
  هاپ فول 12 ماه قبل

  عوضیا

  0
  اکبر 1 سال قبل

  فعلا وقت شکایت نیست کمی صبر کنید انشالا دنبال رضایت شاکی ها هستن ک ب حد نصاب برسه اقای داداشی ازاد بشه و شرو کنه ب استرداد

  تا حد زیادی هم پیش رفتن اندکی فرصت لازم است

  حتما وارد لینک گروه تلگرام شوید

  فرزاد 1 سال قبل
  -1

  سلام .میگن یه ویدیو گذاشته داداشی میخواسته خودکشی کنه ورشکشت شده .کسی چیزی شنیده به ماهم بگید این حرف صحت داره یان؟

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  داداشی پولارو برد ک برد این همه مدت امروز فردا کرد الانم میگه کرونا گرفته دوروز دیگه میگه مرده و فرار میکنه فقط ما بیچاره شدیم

  فرزاد 1 سال قبل
  0

  سلام.اینکه میگن داداشی کرونا گرفته صحت داره یا ن ؟کسی هست که اصل پولشا ازداداشی گرفته باشه ؟

  گرگان... 1 سال قبل
  1

  هیچ کس تا حالا پولی نگرفته داره میپیچونه که برا خودش زمان بخره

  فرزاد 1 سال قبل
  0

  سلام کسی میدونه تواون ویدیو آقای داداشی چی گفتن ؟

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام میشه بگید توی این ویدیو آقای داداشی چی گفتن ؟

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام.کسی خبر داره ایشون یکشنبه چی گفتن وقرار چکار کنن بالاخره پولهای مردما پس میده یان؟

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام به همه چرا انقدر ساده این شما آقای داداشی هیچ لطفی در حق هیچ کس انجام نداده ایشون با سرمایه های ما کار کردن سود کردن و قسمتی از این سود رو به خودمون دادن به همین سادگی .الان هم ریگی به کفششون بوده که دارن ماخذه میشن والا اینهمه شرکت وجود داره که دارن همین کار رو میکنن و مشکلی هم پیش نیامده.

  راحله هستم 1 سال قبل
  2

  تکلیف پولهامون چه میشه

  0
  ناشناس 7 ماه قبل

  م باید تکلیف پولمان مشخص شود..این داداشی کلاه بردار..خودش را پنهان کرده تا زمان بخرد..چرا هوشیار نیستید.نه پول خودمان را میدهد ونه سود پول..باید..تجمع کنیم جلوی دادگاه قضایی.تا به پرونده رسیدگی شود..اون سه نفر روباه مکار با وثیقه ازاد شدند..

  -1
  زهره 1 سال قبل

  ب امید خدا روز یکشنبه مشخص میشه

  0
  آفی 1 سال قبل

  با سلام لطفا اگر از آقای داداشی خبر جدیدی دارید اعلام بفرمایید. سپاس

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  اقای داداشی مرد شریف ودر یک کلمه انسان هست خداوند کسی که به خلق خدا خیر می رسونه کمک می کنه به کوری چشم دشمنانش وبه امید خدا ازاد میشه

  حمید 2 سال قبل
  2

  اصلا شرکتهای با مسئولیت محدود یا سهامی خاص یا از این دست رو حتی تو مزایدات و مناقصات دولتی و غیر دولتی راه هم نمیدن یعنی یه جورای از بدو تاسیس چنین شرکتهایی یه جای کارشون لنگ میزنه و قابل اعتماد نیستن من کاری به این موضوع پیش اومده ندارم گیریم این اقا رو نمیگرفتن اصلا شماهایی که میرید سرمایه گذاری میکنید یه درصد احتمال بدید طرف فوت کنه خدای نکرده یا به هر دلیلی متواری بشه و یه روزی نباشه حداقل یه برگ کاغذ معتبر داشته باشی بتونی از مراجع ذی صلاح و قانونی اقدام کنی و طلب احقاق حقت رو داشته باشی

  حمید 2 سال قبل
  2

  بخاطر همین میگم یکم تحقیق و مشورت کردن قبل انجام هر کاری مخصوصا در زمینه کسب و کار و تجارت و سرمایه گذاری های اینجوری بد نیست شما الان در پیت ترین صرافی رو تو یه شهرستان دور افتاده بری سر درش رو نگاه کنی نوشته شرکت تضامنی یعنی به اندازه هر مبلغ یا هر درصدی که شما اونجا سرمایه گذاری کنی یا سهم داشته باشی اون شرکت پاسخگو هست و تعهد داره نسبت به هر درصد یا مبلغی که شما سهم الشرکه داشته باشی

  حمید 2 سال قبل
  1

  خلاصه این موضوع که پیش اومد من اساسنامه شرکت ایشون به اسم فرداد کار امیتیس رو رفتم مطالعه کردم دیدم نوشته با مسئولیت محدود اورده اعضا هم برای تاسیس شرکت کلا پنج میلیون تومن بوده دوستان این رک بد نیست بدونید هر شرکتی با مسئولیت محدود یعنی اینکه اون شرکت و اعضا و هیئت مدیره در قبال همون مبلغ اورده شرکت مسئول هستند و پاسخگو یعنی شما هر چقدر که توی شرکت اقای دا اشی سرمایه گذاری کرده باشی اون شرکت در قبال پنج میلیون از سرمایه شما تعهد داره و جوابگو هست

  حمید 2 سال قبل
  3

  یکی از اقوام ما یک و نیم میلیارد پول که همش مال خودش هم نبوده و با پیشنهاد دادن این موضوع به اطرافیان جمع کرده بود رو تو شرکت این اقا سرمایه گذاری کرده بود البته اون بنده خدا نیتش خیر بوده و خواسته اطرافیان و خانوادش هم یه سودی ببرن

  1
  بهار 1 سال قبل

  خواهش میکنم شماره پشتیبان یا هر شماره ای که بتونم باشرکت فرداد کار آمیتیس تماس بگیرم رو بهم بدین واقعا دعاتون میکنم

  بهمن 2 سال قبل
  0

  نمي دونيد پول مردم ما دستش هس كي بر مي گرده

  0
  بهار 1 سال قبل

  ترو خدا یه شماره تماس از طرفای اقای داداشی بهم بدین ممنون

  لطیفی 2 سال قبل
  1

  سلام من جناب آقای داداشی را به یک انسان درستکار که به مردم خیر رسانده می شناسم

  1
  بهار 1 سال قبل

  خواهش میکنم یه ش تماس از پشتیبان شرکت فرداد کار آمیتیس بهم بدین

  پ م 2 سال قبل
  -2

  اقای داداشی مردی شریف ومتعمد هست که زندگی خیلی ها رو نجات دا ده وما هروز هرشب برای رهایی ایشون دعا می کنیم واز خداوند متعال می خواهم که هرچه زودتر بر گر ده وبه کارش ادامه بده ومارو نجات بده امین یا رب العالمین

  0
  بهار 1 سال قبل

  لطفا ش پشتیبانشونو بدین ممنون

  سید 2 سال قبل
  0

  آقای داداشی یک نابغه شریف وخوش فکر هستند از ذهن من به دوره بخام به عنوان مجرم رو ایشون فکر کنم

  حامد 2 سال قبل
  -1

  سلام این که گرفتن اقای داداشی نیست زده اقای م.خ چه ربطی دهره الکی شایعه سازی میکنید

  علی 2 سال قبل
  2

  سلام ایشون آقا داداشی هستند واقعا دستگیر کردنند اقای داداشی یک مرد فوقالعاده انسان شریف هستنند انشالله هر چه زودتر مشکل شون حل بشه

  مهرنوش 2 سال قبل
  8

  من همه جوره به انسانیت آقای داداشی ایمان دارم.امیدوارم این مسئله پیش آمده ختم بخیر شود.کسی هست که اطلاع دقیق از روند پرونده ایشون داشته باشه؟

  ابراهیم 2 سال قبل
  6

  میشه اطلاعاتی راجع به اتهامات امیرحسین داداشی بدید

  0
  لیلا 2 سال قبل

  اخلال در نظام بانکی

  فرهاد 2 سال قبل
  0

  الحق و الانصاف ایشان مرد پاکدست و خوش فکری هستند. با فعالیت های روشنفکرانه ای که انجام دادند درآمد خوبی کسب کردند و در این راه دست خیلی ها را گرفتند و آرامش و امید هدیه دادند.

  2
  مسعود 1 سال قبل

  چرا طرفداری بی مورد میکنی؟

  میدونی چند نفرا بدبخت کرده؟

  بیست روز پیش کرونا گرفته تا الان چرا خبری از این انسان شریف نیست؟

  کدوم گوری هست چرا یه کلمه توی کانالش اطلاع رسانی نکرده؟

  برای ارسال نظر کلیک کنید