توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سرچشمه امیدها و زیبایی های زندگی چیست

  1 بازدید

  سرچشمه امیدها و زیبایی های زندگی چیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  سرچشمه خوبیها

  خداوند سبحان سرچشمه ی همه خوبیها و زیبایی ها و منشأ همه خیرات و برکات است. وجود او، سراسر خیر و برکت است. «خَیْرُ النَّاصِرِینَ[1]، خَیْرُ الرَّاحِمِین[2]، خَیْرُ الرَّازقِین[3]» و نامهای...[4] از نامهای زیبای او هستند. پروردگار قادری که با دست قدرت خویش همه زیبایی های جهان را آفریده و با نیکوترین صورت تصویر گری نمود. و با فضل و حکمت خویش خیرات و حسنات را به اشرف مخلوقات حضرت محمّد(صلّی الله علیه وآله وسلّم) عطا فرمود. پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) که مظهر خوبیها و اسماء نیکوی پروردگار و  سرچشمه اخلاق نیک و زیبا است؛ از جانب پروردگار همه خوبیها را برای جهانیان به ارمغان آورد.

  خداوند عزیز به پیامبر اعظم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) می فرماید: «مَّا أَصَابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّهِ وَ مَا أَصَابَکَ مِن سَیِّئَةٍ فَمِن نَّفْسکَ وَ أَرْسَلْنَاکَ لِلنَّاس رَسُولًا وَکَفَی باللّهِ شَهِیدًا [نساء/ 79] هر چه از خوبیها به تو می‏رسد از جانب خداست و آنچه از بدی به تو می‏ رسد از خود توست و تو را به پیامبری برای مردم فرستادیم و گواه بودن خدا بس است.» بنابراین حسنات پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) نیز از جانب خداوند تعالی است.

  ائمه معصومین(صلوات الله علیهم) نیز اصل و سرچشمه همه خوبیهای عالم هستی و واسطه ی فیض الهی هستند. امام صادق علیه السلام در این باره در حدیث نورانی می فرمایند: «نحن اصل کل خیر و من فروعنا کل بر فمن البر التوحید و الصلاة و الصیام و کظم الغیظ و... و عدونا اصل کل شر و من فروعهم کل قبیح و فاحشة فمنهم الکذب و البخل و النمیمة و القطعیة و اکل الربا و... فکذب من زعم انه معنا و هو متعلق بفروع غیرنا [4] - ما اصل هر خیر - و خوبی - هستیم و هر چه خوبیست از فروع ما و در شمار خوبی هاست: توحید و نماز و روزه و فروبردن خشم و... و دشمنان ما ریشه هر بدی هستند و هر چه پلیدی و زشتی است از فروع آنهاست. پس  دروغ و بخل و سخن چینی و قطع رحم و رباخواری و... از آنهاست؛ بنابراین دروغ گفته هر کس که می پندارد که با ماست - و از ماست - در حالی که به فروع غیر ما - و بدی ها - تعلق دارد».

  در روایت دیگر این‏گونه آمده است: قال ابو عبداللّه علیه السلام: «نَحْن أَصل الخَیر و فُروعه طاعَة اللّه و عَدوّنا أَصل الشَرّ و فُروعه مَعْصیة اللّه».[5] . امام صادق علیه السلام فرمودند: «ما اصل تمام خیرها هستیم، و فروع خیر، طاعت و بندگی خداوند است و دشمنان ما، اصل تمام شرّها هستند که فرع‏های آن نافرمانی خداوند است.»

  انسان برای رسیدن به خیرات باید خود را در معرض نفحات رحمت الهی قرار داده و به درگاه الهی اظهار نیاز کند؛ چرا که همه ی خیر به دست او است. خداوند سبحان خطاب به پیامبر رحمت (صلّی الله علیه وآله وسلّم) می فرماید: «قُلِ اللَّهُمَّ مَالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَن تَشَاء وَ تَنزعُ الْمُلْکَ مِمَّن تَشَاء وَ تُعِزُّ مَن تَشَاء وَ تُذلُّ مَن تَشَاء بیَدکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلَیَ کُلِّ شَیْءٍ قَدیرٌ [آل عمران/ 26] بگو: «بار الها! مالک حکومتها تویی، به هر کس بخواهی، حکومت می‏بخشی، و از هر کس بخواهی، حکومت را می‏گیری، هر کس را بخواهی، عزت می‏دهی، و هر که را بخواهی خوار می‏کنی. تمام خوبیها به دست توست، تو بر هر چیزی قادری.»

  حضرت موسای کلیم (علیه السلام) نیز بعد ازخروج از مصر ازخداوند درخواست خیر نمود. حضرت هنگامی که متوجه جانب مدین شد، گفت: «امیدوارم پروردگارم مرا به راه راست هدایت کند. و هنگامی که به (چاه) آب مدین رسید، گروهی از مردم را در آنجا دید که چهارپایان خود را سیراب می‏ کنند، و در کنار آنها دو زن را دید که مراقب گوسفندان خویشند (و به چاه نزدیک نمی شوند، موسی) به آنها گفت: کار شما چیست ؟ (چرا گوسفندان خود را آب نمیدهید؟) گفتند: ما آنها را آب نمی‏دهیم تا چوپانها همگی خارج شوند، و پدر ما پیر مرد سالخورده ای است.»

  « فَسَقَی لَهُمَا ثُمَّ تَوَلَّی إِلَی الظِّلِّ فَقَالَ رَبّ إِنِّی لِمَا أَنزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیرٌ [قصص/ 24] موسی به (گوسفندان) آنها آب داد، سپس رو به سوی سایه آورد و عرض کرد پروردگارا! هر خیر و نیکی بر من فرستی من به آن نیازمندم!» و پروردگار مهربان نیز عنایت ویژه ای به حضرت موسی(علیه السلام) نموده و زمینه ازدواج و شغل ایشان را فراهم کرد. و این داستان برای جوانانی که به فکر شغل و ازدواج هستند می تواند یک درس آموزنده باشد که علاوه بر سعی و کوشش، خداوند روزی دهنده و توانا را فراموش نکرده و از او طلب خیر کنند.

  بنابراین انسان باید چشم طمع خود را از دیگران قطع نموده و فقط چشم امید به دست پر از خیر و بخشش خداوند مهربان که سرچشمه خوبیها است، داشته باشد و از  او طلب خیر نماید، چرا که او بر این خیر رسانی قادر و تواناست.

  «وَإِن یَمْسَسْکَ اللّهُ بضُرٍّ فَلاَ کَاشفَ لَهُ إِلاَّ هُوَ وَإِن یَمْسَسْکَ بخَیْرٍ فَهُوَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدُیرٌ[انعام/ 17] اگر خداوند زیانی به تو برساند هیچکس جز او نمیتواند آن را برطرف سازد و اگر خیری به تو رساند او بر همه چیز توانا است (و هر نیکی از قدرت او ساخته است»

  ............................................................................

  منبع:

  1] آل عمران، 150.

  2] مؤمنون، 118.

  3] جمعه/ 11.

  4] خَیْرُ الْغَافِرِین، خَیْرُ الْفَاتِحِین ، خَیْرُ الْوَارِثِین، خَیْرُ الْمُنزلِین/

  اصول کافی، ج 8، ص 243 - 242.

  5] بحارالانوار، ج 24، ص 301.

  منبع مطلب : btid.org

  مدیر محترم سایت btid.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بیایید به سراغ سرچشمه خوبی ها برویم

  بیایید به سراغ سرچشمه خوبی ها برویم

  خداوند سبحان سرچشمه ی همه خوبیها و زیبایی ها و منشأ همه خیرات و برکات است. وجود او، سراسر خیر و برکت است. «خَیْرُ النَّاصِرِینَ، خَیْرُ الرَّاحِمِین، خَیْرُ الرَّازقِین» و نامهای...از نامهای زیبای او هستند. پروردگار قادری که با دست قدرت خویش همه زیبایی های جهان را آفریده و با نیکوترین صورت تصویر گری نمود. و با فضل و حکمت خویش خیرات و حسنات را به اشرف مخلوقات حضرت محمّد(صلّی الله علیه وآله وسلّم) عطا فرمود. پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) که مظهر خوبیها و اسماء نیکوی پروردگار و سرچشمه اخلاق نیک و زیبا است؛ از جانب پروردگار همه خوبیها را برای جهانیان به ارمغان آورد.

  خداوند عزیز به پیامبر اعظم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) می فرماید: « [نساء/ 79] هر چه از خوبیها به تو می‌رسد از جانب خداست و آنچه از بدی به تو می‌ رسد از خود توست و تو را به پیامبری برای مردم فرستادیم و گواه بودن خدا بس است.» بنابراین حسنات پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) نیز از جانب خداوند تعالی است.

  ائمه معصومین(صلوات الله علیهم) نیز اصل و سرچشمه همه خوبیهای عالم هستی و واسطه ی فیض الهی هستند. امام صادق علیه السلام در این باره در حدیث نورانی می فرمایند: « ما اصل هر خیر - و خوبی - هستیم و هر چه خوبیست از فروع ما و در شمار خوبی هاست: توحید و نماز و روزه و فروبردن خشم و... و دشمنان ما ریشه هر بدی هستند و هر چه پلیدی و زشتی است از فروع آنهاست. پس  دروغ و بخل و سخن چینی و قطع رحم و رباخواری و... از آنهاست؛ بنابراین دروغ گفته هر کس که می پندارد که با ماست - و از ماست - در حالی که به فروع غیر ما - و بدی ها - تعلق دارد».

  در روایت دیگر این‌گونه آمده است: قال ابو عبداللّه علیه السلام: «. امام صادق علیه السلام فرمودند: «ما اصل تمام خیرها هستیم، و فروع خیر، طاعت و بندگی خداوند است و دشمنان ما، اصل تمام شرّها هستند که فرع‌های آن نافرمانی خداوند است.»

  انسان برای رسیدن به خیرات باید خود را در معرض نفحات رحمت الهی قرار داده و به درگاه الهی اظهار نیاز کند؛ چرا که همه ی خیر به دست او است. خداوند سبحان خطاب به پیامبر رحمت (صلّی الله علیه وآله وسلّم) می فرماید: «[آل عمران/ 26] بگو: «بار الها! مالک حکومتها تویی، به هر کس بخواهی، حکومت می‌بخشی، و از هر کس بخواهی، حکومت را می‌گیری، هر کس را بخواهی، عزت می‌دهی، و هر که را بخواهی خوار می‌کنی. تمام خوبیها به دست توست، تو بر هر چیزی قادری.»

  حضرت موسای کلیم (علیه السلام) نیز بعد ازخروج از مصر ازخداوند درخواست خیر نمود. حضرت هنگامی که متوجه جانب مدین شد، گفت: «امیدوارم پروردگارم مرا به راه راست هدایت کند. و هنگامی که به (چاه) آب مدین رسید، گروهی از مردم را در آنجا دید که چهارپایان خود را سیراب می‌ کنند، و در کنار آنها دو زن را دید که مراقب گوسفندان خویشند (و به چاه نزدیک نمی شوند، موسی) به آنها گفت: کار شما چیست ؟ (چرا گوسفندان خود را آب نمیدهید؟) گفتند: ما آنها را آب نمی‌دهیم تا چوپانها همگی خارج شوند، و پدر ما پیر مرد سالخورده ای است.»

  «  [قصص/ 24] موسی به (گوسفندان) آنها آب داد، سپس رو به سوی سایه آورد و عرض کرد پروردگارا! هر خیر و نیکی بر من فرستی من به آن نیازمندم!» و پروردگار مهربان نیز عنایت ویژه ای به حضرت موسی(علیه السلام) نموده و زمینه ازدواج و شغل ایشان را فراهم کرد. و این داستان برای جوانانی که به فکر شغل و ازدواج هستند می تواند یک درس آموزنده باشد که علاوه بر سعی و کوشش، خداوند روزی دهنده و توانا را فراموش نکرده و از او طلب خیر کنند.

  بنابراین انسان باید چشم طمع خود را از دیگران قطع نموده و فقط چشم امید به دست پر از خیر و بخشش خداوند مهربان که سرچشمه خوبیها است، داشته باشد و از  او طلب خیر نماید، چرا که او بر این خیر رسانی قادر و تواناست.

  «[انعام/ 17] اگر خداوند زیانی به تو برساند هیچکس جز او نمیتواند آن را برطرف سازد و اگر خیری به تو رساند او بر همه چیز توانا است (و هر نیکی از قدرت او ساخته است»

  منبع مطلب : www.afkarnews.com

  مدیر محترم سایت www.afkarnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  -1

  افتضاحه 😒 من فقدر یه جواب خواستم

  نه داستان 😒😑😡

  ابراهیم 7 ماه قبل
  -1

  من الان براتون عکس میفرستم

  فاطیما 8 ماه قبل
  1

  خیلی بده

  0
  B 1 ماه قبل

  اره دقیقا 😒

  برای ارسال نظر کلیک کنید