توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  زنی دانشمند و اهل عبادت بود و به زنان شهر کوفه قرآن آموزش می داد

  1 بازدید

  زنی دانشمند و اهل عبادت بود و به زنان شهر کوفه قرآن آموزش می داد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  درس ششم بانوی قهرمان هدیه سوم ابتدایی

  درس ششم بانوی قهرمان هدیه سوم ابتدایی

  اهداف درس ششم بانوی قهرمان سوم ابتدایی

  1 آشنایی با حضرت زینب (س) به عنوان یکی از زنان مؤمن
  2 احساس علاقه و محبت بیشتر به حضرت زینب (س)
  3 تلاش برای الگوگرفتن از زندگی و اخلاق و رفتار حضرت زینب (س)
  4 آشنایی با پیام قرآنی.

  مفاهیم کلیدی
  حضرت زینب (س)
  اسارت

  خداوند به امام علی علیه السّلام و حضرت فاطمه، دختری هدیه داد.

  رسول خدا خیلی خوش حال شد و نام او را زینب گذاشت.

  زینب سلام الله علیها از کودکی در کنار امام حسن  و امام حسین بزرگ شد و دستورات دینی را از پدر و مادر خود یاد گرفت.

  او زنی دانشمند و اهل عبادت بود و به زنان شهر کوفه قرآن آموزش می داد.

  وقتی امام حسین علیه السّلام به همراه خانوادهی خود به سوی کربلا حرکت کرد، زینب نیز در کنار برادر بود.

  او در کربلا و حادثه های بعد از آن، سختی های زیادی را تحمّل کرد و به همین دلیل، ایشان به صبر و شجاعت و فداکاری معروف شده است. نامیده اند.
  روز تولّد این بانوی بزرگ روز پرستار می دانید چرا؟

  بیندیشیم درس ششم بانوی قهرمان سوم ابتدایی

  وَ اصِۡبروا ، انَّ اللّٰهَ مَعَ الصّاِبرینَ
  صبور باشید، که خدا با صابران است.

  مواردی از قبیل صبر در برابر شهادت امام حسین علیه السلام و دیگر شهدا، صبر در برابر اسارت و سخت گیری بر اسیران، شب بیداری و خواب راحت نداشتن به دلیل محافظت از زنان و کودکان، صبر در برابر دشمنان و… اشاره کنند.

  بگرد و پیدا کن درس ششم بانوی قهرمان سوم ابتدایی

  حضرت علی(ع) ، حضرت پیامبر (ص) ، حضرت فاطمه (س) ، حضرت خدیجه (س) ، امام حسن و حسین(ع) و امام سجاد(ع) به عنوان اعضای خانوادهٔ حضرت زینب (س) آشنا می شوند.

  نمونه سوال هدبه سوم ابتدایی

  منبع مطلب : dabesto.ir

  مدیر محترم سایت dabesto.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بانوی قهرمان

  عنوان:

  بانوی قهرمان

  مخاطب:

  دانش آموزان ابتدایی

  اهداف جزئی:

  دانش آموزان در این درس با موارد زیر آشنا می‌شوند:

  اهداف کلی:

  دانش آموزان در پایان این درس با مختصری از زندگی حضرت زینب سلام‌الله علیها به‌عنوان «زنی مؤمن  و صابر» آشنا و آثار اطاعت از دستورات الهی را درک می‌کنند.

  مهارت‌ها:

  در این درس از مهارت‌های: پرسش و پاسخ، شعر، کارت، داستان و ... استفاده‌شده است.

  با هر طپشی که در دل‌آگاه است

  یک نغمه لااله‌الاالله است

  هر جا که بلند است ندای توحید

  گلبانگ محمّدرسول‌الله است

  سلام سلام بچه‌ها!... حالتون خوب؟ سلامتید؟ خوب خوبین؟ حواس‌ها جمعه؟ جمع جمعه؟ می‌خوام برای شما برنامه اجرا کنم؟ [1] خُب! ... امیدوارم همه سرحال و بانشاط آمادۀ برنامۀ زیباوجذاب مون باشید! ولی بریم سراغ یک قصّه از ...

  می‌خواهم براتون یکی از قصه‌های زیبا و آسمونی را تعریف کنم که مربوط می‌شه به نوه پیامبر (ص) به نام: ؟؟؟ به کارت ها خوب توجه کنید. از آن ها سوال می شود. هنگامی‌که نوزاد امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) به دنیا آمد، مادرش او را نزد امام علی (ع) آورد و گفت: نوزادمان را نام‌گذاری کنید! حضرت (ع) فرمود: من از پیامبر (ص) جلو نمی‌افتم؛ امّا پیامبر (ص) در سفر بود. پس از آمدن پیامبر (ص)، امام علی (ع) درخواست کرد تا نامی برای نوزادشان انتخاب کند.  پیامبر (ص) فرمود: من از  پروردگارم سبقت نمی‌گیرم و از او جلو نمی‌افتم. آنگاه به حضرت فاطمه (س) فرمود: فاطمه جان دخترم، نوزادت را بیاور تا او را ببینم. حضرت فاطمه (س) نوزاد کوچکش را در آغوش کشید و او را فشرد، بر گونه‌های دوست‌داشتنی‌اش بوسه زد، و آنگاه به پدر بزرگوارش داد. پیامبر (ص) نوزاد دلبند زهرای عزیزش را در آغوش کشید، صورت خود را به‌صورت نوزاد گذاشت. در این هنگام فرشته خدا آمد و سلام خدا را به پیامبر(ص ) رساند و گفت: نام این نوزاد را «...» بگذارید! خدا این نام را برای این نوزاد برگزیده است. سپس فرمود: به شما سفارش می‌کنم، و این سفارش مرا به دیگران برسانید. نوزاد را احترام کنید که او همانند همسرم حضرت خدیجه (س) است. [2]

  آفرین به اونایی که جواب دادند. حالا اگر از ترکیب حرف سوم کلمات چهار جواب پرسش های بالا را: 1. انبیاء  2. خدیجه 3. نوزاد 4. گونه‌ها: (ب ی ز ن) که در طرح صدف زیر نوشته ام، کنار هم قرار دهید، نام این نوزاد عزیز را که پیامبر (ص) علت نامگذاری او را فرمود، به دست می‌آورید.

  پیامبر (ص) فرمود: این نام را، خدا برای نوزاد شما برگزید، من هم نام او را زینب قراردادم. حضرت زینب (س) هم مانند برخی پیامبران، در میان پیامبران خدا ویژگی خاصّی به صورت خیلی درخشان داشتند، حضرت زینب (س) هم یک ویژگی خاصّی داشت. یکی از پیامبران را به عنوان الگوی صبر می شناسید. او در قرآن معرفی شده است. الگویی که در برابر مشکلات و سختی های زیاد، بسیار صبور و مقاوم بود، به همین دلیل وقتی که مسلمانان در مکّه تحت فشار شدید کافران بودند، به عنوان سرمشق و الگو قرآنیِ صبر معرفی شد و به مسلمانان درس صبر و استقامت و ایستادگی داد. او حضرت ایوب (ع) است. به کسی هم که خیلی صبور است، می گویند: صبر ایوب دارد. پیامبر دیگری هم به عنوان الگو صبر در قرآن معرفی شده، شما نام او را بگویید. یک راهنمایی: او نیز که اسطوره و الگو در صبر وشکیبایی است، سال های درازی در فراق و دوری ار فرزندش گریه کرد تا این که نابینا شد. او سخت مورد علاقه پدرش بود. پدرش او را خیلی دوست داشت. برای فرزند دلبندش سالیان دراز با چشمانی اشکبار صبر کرد تا سرانجام دیده اش نابینا شد. او کیست؟ او حضرت یعقوب (ع) پدر حضرت یوسف (ع) است. بله! در مدینه، شهر پیامبر (ص) تنها یک خانه بود که چند الگو در آن جا بود. یکی از آنان اسوه و الگو  صبر بود. پیامبر (ص) به آنان خیلی علاقه داشت. اهالی آن را به شدّت دوست می داشت. این خانه نورانیتی خاصّی داشت. پیامبر (ص) به این خانه آن قدر احترام می گذاشت که بدون اجازه وارد آن نمی شد، هر روز صبح ها یک بار و یک بار هم شب ها به آن جا می رفت. درب خانه می ایستاد. بر افرادی که در خانه بودند، سلام می کرد. در هنگام سفرهایش، هنگام خارج شدن از شهر مدینه هم، آخرین جایی که با آشنایانش خود خداحافظی داشت، همین خانه در مدینه بود. پس از بازگشت از سفر هم، اول به سراغ همین خانه می آمد. آن خانه، خانه دخترش حضرت فاطمه (س) بود. نورانیت خاصّ این خانه در مدینه به وجود امام علی (ع)، حضرت فاطمه (س)، امام حسن، امام حسین، زینب کبری و اُمّ کلثوم (ع) بود. حالا ما هم مثل پیامبر (ص)، به در این خانه در مدینه  برویم. تولد حضرت زینب (ع)، این الگوی صبر را که  نوزاد امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) است را تبریک بگوییم و همه با هم این شعر میلاد را به‌صورت دسته‌جمعی بخوانیم. آماده‌اید:

  تولد تولد، تولد یه دختر (۲)

  مادر او فاطمه، علی برایش پدر

  تولد تولد، تولد یه خواهر

  حسن بُوَد با حسین برای او برادر

  فرشته‌های خندون، گل و گلاب و گلدون

  همه تو دستاشونه، میارن از آسمون

  تولد تولد، تولد یه دختر (۲)

  مادر او فاطمه؛ علی برایش پدر

  تولد تولد، تولد یه خواهر

  حسن بُوَد با حسین برای او برادر

  یه دختر نمونه، برای این زمونه

  حجاب و صبر و وفا، راستی چه مهربونه

  تولد تولد، تولد یه دختر (۲)

  مادر او فاطمه، علی برایش پدر

  حسن بُوَد با حسین برای برادر

  آی بچه‌ی مسلمان، که داری دین و ایمان

  بمان تو مثل زینب، بر سر عهد و پیمان

  مادر او فاطمه، علی برایش پدر

  حسن بُوَد با حسین برای او برادر

  تولد تولد، تولد یه دختر (۲)

  خداوند تبارک، با حور و اِنس و مَلَک

  فرموده به پیامبر (ص)

  تولد تولد، تولدش مبارک

  مادر او فاطمه، علی برایش پدر

  تولد تولد، تولد یه خواهر

  حسن بُوَد با حسین، برای او برادر

  تولد تولد تولدش مبارک

  مبارک مبارک، تولدش مبارک

  تولد تولد، تولد یه دختر (۲)

  آفرین بر شما. اما آخر برنامه چند تا دعا کنیم:

  دستامونو می‌بریم بالا

  باهم دیگِ می‌کنیم دعا

  شکر خدا، داده به ما

  هم یه مامان هم یه بابا

  خدا که ما رو دوست داره

  دعامون رو قبول داره

  چشم می‌دوزیم به آسمون

  می گیم خدای مهربون

  غصه رو از ما بردار

  امام زمان نگه‌دار

  غصه رو از ما بردار

  رهبرمون نگه‌دار

   بانوی چراغ‌به‌دست

  پانویس:

  معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

  منابع:

  پنجم جمادی‌الاول میلاد مظهر صبر و شکیبایی

  حضرت زینب سلام‌الله علیها

  مبارک باد

  منبع مطلب : el.balagh.ir

  مدیر محترم سایت el.balagh.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جلسات تفسیر قرآن حضرت زینب(س) برای بانوان

  حجت‌الاسلام غلام نبی گلستانی، استاد حوزه و دانشگاه مشهد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایکنا از خراسان رضوی، در خصوص عملکرد حضرت زینب (س)  در عرصه فرهنگی بیان کرد:حضرت زینب(س) کسی است که از دانش وافر و آگاهی بالایی برخوردار بود تا جایی که امام سجاد(ع) می‌فرمودند:«عمه جان شما عالمی هستی که از کلاس درس دیگران چیزی یاد نگرفتی و در مکتب بزرگ زهرا(س) و علی(ع) رشد کردی و آگاهی به دست آوردی».

  وی با بیان اینکه حضرت زینب (س) جز امام زادگانی هستند که مشمول عصمت شده بودند، بیان کرد: به طور کلی عملکرد حضرت زینب(س) را در دو عرصه می‌توان ذکر کرد که یکی عرصه فرهنگی و دیگری سیاسی و اجتماعی است.

  حضرت زینب(س) دانشمند بنی هاشم بود

  این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه از حضرت زینب (س) به عنوان عقیله بنی هاشم یعنی دانشمند بنی هاشم یاد می‌شود، افزود: حضرت زینب (س) از لحاظ علمی در موقعیتی بودند که در مدینه جلسات متعددی برای زنان در حوزه تفسیر قرآن برگزار می‌کردند، چنانکه در تاریخ شاهد هستیم وقتی امام علی(ع) پس از رسیدن به خلافت، مقر خلافت را از مدینه به کوفه منتقل کردند به دلایل متعددی زنان کوفی پیش امام علی (ع) آمدند و در خواست کردند، درس تفسیر زینب (س) در کوفه ادامه پیدا کند.

   گلستانی با اشاره به اینکه حضرت زینب(س) سومین فرزند حضرت زهرا(س) بوده و در سال ششم هجرت به دنیا آمده‌اند، افزود: پیامبر(ص) نام زینب را برای ایشان انتخاب می‌کنند و بیان می‌کنند این نام را حضرت جبرئیل پیشنهاد داده و معناهای مختلفی دارد که یکی از آنها به معنای زینت پدر و دوم به معنای درخت خوش منزلی که هر کسی رد می‌شود احساس شعف و شادمانی می‌کند و سوم به معنای عزیز پدر هم آمده است.

  وی افزود: حضرت زینب(س) دراین دوران 5 دهه عمرخود اقدامات بسیار مهم و اساسی را در عرصه فرهنگی و سیاسی  جامعه خودشان ایفا کردند که عملکرد ایشان در واقع می‌تواند به عنوان یک الگو برای دختران و پسران باشد.

  عبادت و معنویت یکی از ویژگی‌های حضرت زینب(س)

  استاد حوزه ودانشگاه در خصوص یکی از ویژگی حضرت زینب(س)، گفت: عبادت و معنویتی که حضرت زینب(س) داشتند تا آنجا اوج می‌گرفت که امام حسین(ع) در شب عاشورا به ایشان گفتند:« خواهرم در نماز شب‌هایت من را  از دعای خیر فراموش نکنی» و یا حضرت سجاد(س) می فرمودند:« که عمه‌ام زینب هرگز نافله شبش ترک نشد حتی در شب 11 محرم پس از دیدن آن همه مصیبت‌ و مشکلات، نشسته نماز شب را به جا آورد واز همین رو بود که ایشان معروف به اهل عابده و یا  اهل علی هستند».

  گلستانی ادامه داد: حضرت زینب(س) در ایمان از جایگاه بلندی برخوردار بودند و همچنین در مسائل دیگری که به نوعی بیانگر مساله معنویت، عبادت  واطاعت است، ایشان معروف به زاهده و پارسایی خاندان اهل‌بیت(ع) بودند.

  ازدواج استثنایی حضرت زینب(س)

  وی با بیان اینکه ازدواج  یک مساله جدی در زندگی هر دختر و پسری است، بیان کرد: حضرت زینب(س)  یک ازدواج استثنایی داشتند و با کسی به نام عبدالله ابن جعفر فرزند یک شهید و شوهری پولدار ازدواج کردند اما نه تنها تحت تأثیر ثروت شوهر قرار نگرفتند بلکه شوهر را تحت تأثیر خودش قرار داد و عبدالله تمام اموال خودش را در راه دیگران و در راه خدا داد.

  شرط حضرت زینب(س)برای ازدواج

  این استاد حوزه ودانشگاه در خصوص شرط حضرت زینب(س) برای ازدواج عبدالله ابن جعفر، گفت: حضرت زینب(س) به ایشان می‌گوید من به این شرط همسرت می‌شوم که زمانی که امام حسین (ع) قیام کردند شما مانع من نشوی و بگذاری من بروم و همسرشان با این شرط موافقت کردند.

  نمونه بودن حضرت زینب(س)  در عفاف و حجاب

  گلستانی با اشاره به اینکه حضرت زینب(س) از لحاظ فرهنگی در عفاف و حجاب نمونه بودند، ابراز کرد: همسایه حضرت زینب(س) می‌‌گفت:« من تا چند سالگی ایشان را ندیدم و وقتی شب‌ها با امام علی(ع) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بر سر قبر حضرت زهرا(س) و پیغمبر(ص) می‌رفتند با یک فانوس وبا نور کم می‌رفتند که شناخته نشوند و حتی در مجلس یزید یکی از اشکالاتی که  گرفتند، گفتند که شما خانواده‌یتان را در پشت پرده نگه می‌دارید و فرزندان پیغمبر(ص) را در جمع مردان وارد می‌کنید.

  جایگاه سیاسی حضرت زینب(س)

  وی در خصوص جایگاه سیاسی حضرت زینب(س)،گفت: در بعد سیاسی ایشان جایگاه ویژه‌ای دارند و همان تربیتی که از پدر و مادر فرا گرفته بودند را دنبال کردند و به طور کلی زندگی سیاسی ایشان در چند مقطع قابل ذکر است؛ یکی خروج از مدینه به همراه امام حسین(ع) دوم از 11 محرم که دوران اسارت بود تا ورود به مدینه و سوم از ورود به مدینه و تبلیغاتی که ایشان علیه حکومت یزید انجام دادند و چهارم از تبعید شدن به شام که در نهایت ایشان در شام از دنیا می‌روند.

  استاد حوزه ودانشگاه ادامه داد: مهم‌ترین کار، رهبری اسراء و خانواده شهدا از کربلا تا مدینه بودکه ایشان اجازه ندادند، کمترین نقطه ضعفی از 74 زن و بچه‌ای که اسراء را تشکیل می‌دادند در برابر دشمن سر بزند و همه با قوت و قدرت در برابر عملکرد دشمن ایستادند تا وارد مدینه شدند.

   خواندن سوره عصر به جای احوال پرسی

  گلستانی بیان اینکه در صدر اسلام وقتی افراد به هم می‌رسیدند طبق توصیه پیامبر(ص) به جای این که بگوییم حالت چطور است سوره عصر را برای هم می‌خواندند، افزود: در  سوره عصر دو ویژگی فردی و اجتماعی مطرح می‌شود که در حوزه فردی ایمان و عمل صالح و شایسته و در حوزه اجتماعی تواضع به حق و صابریت در برابر حق است.

  صبر مساله مهم و اساسی در زندگی انسان

  وی در باره اینکه صبر یک مساله بسیار مهم و اساسی در زندگی انسان است، افزود: همان طور که در روایت داریم، صبر انواعی دارد که صبر در برابر مصیبت، گناه و انجام اطاعت و... که حضرت زینب(س) این صبر را از پدر یاد گرفتند.

  استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: 25 سال که حق ایشان قطع شده بود، ایشان می گویند من این 25 سال را در حالی پشت سر گذاشتم که کسی خار در چشم و استخوان در گلو باشد اما به خاطر حیثیت اسلام تحمل کردم.

  صبر یک عامل مهم در ساخت و ساز زندگی  

  گلستانی با اشاره به اینکه  با صبر است که انسان می‌تواند به انجام تکالیفی که از خدا بر دوش انسان نهاده شده عمل کند، عنوان کرد: اگر صبر در زندگی نباشد، یک جوان نمی‌تواند برای خواندن نماز صبح از خوابش بزند و با خدا ارتباط برقرار کند و در واقع کسانی که فاقد صبر هستند در زندگی توفیقاتی ندارند  و صبر یک عامل مهم در ساخت و ساز زندگی و موفقیت‌ها است.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : khorasan.iqna.ir

  مدیر محترم سایت khorasan.iqna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 سال قبل
  0

  مریم

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید