توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  زنگ زدن آهن چه نوع تغییری است چرا

  1 بازدید

  زنگ زدن آهن چه نوع تغییری است چرا را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  زنگ آهن

  زنگ آهن
  زنگ آهن

  چکیده
  در نوشتار قبل درباره تغییرات فیزیکی و شیمیایی مواد توضیح دادیم. حال می خواهیم درباره تغییر عنصر آهن بدانیم. زنگ آهن که نام علمی آن اکسید آهن است  زمانی به وجود می آید که یک قطعه آهن یا شی آهنی را در مجاورت رطوبت قرار دهیم. این تغییر در آهن یک تغییر شیمیایی است.


  اهداف
  دانش آموز با مفهوم زنگ آهن و اکسید آهن آشنا شود.
  شرایطی که باعث زنگ زدن آهن می شود را کشف کند.


  شرح درس
  همان طور که می دانید آهن یک عنصر است. اگر یک وسیله ی آهنی را در هوای مرطوب یا در مجاورت آب قرار دهید دچار زنگ زدگی می شود. به علت وجود اکسیزن در هوا زنگ زدگی اتفاق می افتد که به آن زنگ آهن می گویند. نام علمی این ماده اکسید آهن است. آهن در اثر زنگ زدگی می پوسد و مقاومتش کم می شود. تغییری که در نتیجه مجاورت با رطوبت در آهن اتفاق افتاده است، یک تغییر شیمیایی است، زیرا خواص اولیه ی آهن در نتیجه ی این زنگ زدن از بین می رود. پس به طور کلی برای زنگ زدن آهن سه ماده نیاز است، آهن، آب، اکسیژن.


  خوب است بدانید که اکسید آهن یک ترکیب شیمیایی است، این ترکیب که از آهن و اکسیژن تشکیل شده است، در بسیاری از فرآیندهای طبیعی و بیولوژیکی نقش مهمی دارد و به عنوان سنگ آهن، کاتالیزور، رنگدانه و ... توسط انسان مورد استفاده گسترده ای قرار می گیرد. زنگ زدگی، نتیجه انجام واکنش های شیمیایی در آهن در حضور دو ماده آب و اکسیژن است که منجر به ایجاد اکسید قرمز رنگی در سطح آن می شود. در فرآیند زنگ زدن، الکترون ها از آهن به اکسیژن منتقل می شوند و این گونه واکنش الکتروشیمیایی آغاز می شود. اگر الکترولیت ها در کنار آب قرار بگیرند، فرآیند زنگ زدگی و خوردگی در سطح آهن با سرعت بیشتری انجام می شود، یه همین علت است که در سرمای زمستان به علت نمک پاشی در سطح جاده ها، زنگ زدگی در سطوح فلزی وسایل نقلیه ای که در راه ها تردد می کنند نیز به مراتب بیشتر است.


  مشاهده کنید


  کمی سیم ظرفشویی را داخل ظرفی پر از آب بیندازید . بعد از چند روز چه اتفاقی می افتد؟
  اگر سیم ظرفشویی را به انتهای دماسنج ببندید و سپس آن را داخل آب بیندازید، متوجه می شوید در اثر این فرآیند دمای آن افزایش پیدا می کند. چرا که واکنش زنگ زدن آهن، واکنشی گرمازا است که به آزادشدن گرما در محیط منجر می شود.
  با انجام این آزمایش متوجه می شوید که عوامل محیطی نقش بسیار مهمی در سرعت انجام واکنش های شیمیایی دارد. به طوری که گاهی برخی از واکنش ها که انجام آن ها در شرایط طبیعی، مدت زمان زیادی به طول می انجامد، در حضور بعضی از مواد که نقش کاتالیزور را دارند تسریع می شود. بنابراین سرعت انجام این واکنش ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

  آهن چگونه و تحت چه شرایطی زنگ می زند؟
  گفتیم که وقتی آهن زنگ می زند که با آب و اکسیژن تماس پیدا می کند، وجود محلول های الکترولیت سرعت زنگ زدن آهن را افزایش می دهند. زمانی که فلزی دچار خوردگی می شود، این الکترولیت است به تولید اکسیژن در آن کمک می کند. سپس اکسیژن با فلز ترکیب می شود و الکترون آزاد می کند.


  آیا می دانید که چرا بعضی از فلزات زنگ می زنند و بعضی دیگر زنگ نمی زنند؟اگر به ماشینی که تصادف کرده و رنگ بدنه ی آن از بین رفته است توجه کنید، خواهید دید که هوا باعث می شود آهنی که در زیر رنگ بوده زنگ بزند. در واقع آهن خیلی زود زنگ می زند. ولی نوعی آهن نیز وجود دارد که زنگ نمی زند. اختراع این نوع آهن که به آن فولاد زنگ نزن می گویند، امری بسیار مهم بود که به تولیدات بسیاری انجامید و منجر به رشد صنعت شد، جنس بیشتر دیگ ها، قابلمه ها، کتری، ماهیتابه، قاشق و چنال و سینک ظرفشویی از آهن زنگ نزن است.


  حال می توانید به پرسش های زیر پاسخ دهید:
  چه عواملی در زنگ زدن آهن موثر هسند؟
  چرا زنگ زدن آهن یک تغییر شیمیایی است؟
  اکسید آهن چیست؟

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بخش دوم علوم پایه پنجم "تغییرات مواد"

   آنچه باید بدانید:

  مواد اطراف ما به طور دائم در حال تغییر هستند. تغییرات ماده به دو دسته ی اصلی تغییرات فیزیکی و تغییرات شیمیایی تقسیم می شود.

  نکته: عامل تمام تغییرات فیزیکی و شیمیایی، انرژی است و بیشترین انرژی که در این تغییرات دخالت دارد گرما می باشد.

  تغییر فیزیکی: تغییراتی که در آن جنس ماده عوض نمی شود (نوع مولکولها تغییر نمی کند) و ماده به ماده ی دیگری تبدیل نمی شود، تغییر فیزیکی نامیده می شوند.

  برخی از تغییرات فیزیکی معروف:

  پاره کردن کاغذ، ذوب شدن یخ، تبخیر آب، یخ زدن آب، بریدن چوب، تبدیل گندم به آرد، تراشیدن مداد، حل کردن شکر در آب، خشک کردن نان و ...

  نکته: تغییر فیزیکی را می توان تغییر در رابطه ی ذرات ماده دانست. به عبارت دیگر بدون آنکه نوع مولکولها تغییر کند، تنها ربایش، جنبش و فاصله ی آنها و طرز قرارگیری آنها نسبت به یکدیگر تغییر می کند.

  برخی تغییرات شیمیایی معروف:

  زنگ زدن آهن، کپک زدن نان، زرد شدن برگ درختان، سوختن چوب، پختن تخم مرغ، هضم غذا، پختن نان، فاسد شدن میوه با شیر، ریختن جوش شیرین در سرکه، حرارت دادن نوشته ای که با آب لیمو بر روی کاغذ نوشته ایم و ...

  نکته: سوختن شمع شامل دو تغییر فیزیکی و یک تغییر شیمیایی است که به ترتیب عبارتند از: ذوب پارافین شمع، تبخیر پارافین مایع و سوختن بخار پارافین

  نکته: از ترکیب سرکه و جوش شیرین گاز دی اکسید کربن ایجاد می گردد.

  انواع تغییرات شیمیایی مهم:

  تجزیه

  ترکیب

  تجزیه: جدا شدن اتم های سازنده یک مولکول را تجزیه می نامیم،

  مانند تجزیه آب :                                                 ● +  ο ο®

  ترکیب: ترکیب شدن اتم های مختلف و ایجاد مولکول جدید را ترکیب می نامیم.

  مانند زنگ زدن آهن :                                                                                          ο●  ®  ● + ο

  زنگ زدن آهن یک تغییر شیمیایی مهم:

  اگر یک تکه آهن در هوای مرطوب قرار گیرد به تدریج با اکسیژن هوا ترکیب می شود و ماده ی جدیدی به نام اکسیدآهن ایجاد می کند که نسبت به آهن اولیه، مقاومت کم تری دارد و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است.

  نکته: زنگ زدن آهن یک تغییر شیمیایی به نام اکسید شدن است.

  نکته: هر گاه اکسید شدن ماده ای بسیار سریع صورت پذیرد، با تولید نور و گرما همراه خواهد بود، به این عمل سوختن گفته می شود. برای سوختن یک جسم سه شرط لازم است که به صورت زیر خلاصه شده است:

  گرما ، سوخت ، اکسیژن


  نکته: با حذف هر یک از شرایط لازم برای سوختن، آتش خاموش می شود. مثلا ریختن آب بر روی آتش با سرد کردن آتش سبب خاموش شدن آن می شود.

  نکته: در تمام تغییرات شیمیایی همیشه جرم مواد اولیه با جرم مواد حاصل برابر است.

  اکسید آهن (72 گرم) ® اکسیژن (16 گرم) + آهن (56 گرم)

  پایان بخش دوم...

   بهرامی نژاد

  آموزگار دبستان هوشمند مطهر

  منبع مطلب : dabestanmotahar.blogfa.com

  مدیر محترم سایت dabestanmotahar.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فاطمه سادات حسینی 5 روز قبل
  -2

  خیلی مسخره بود

  اااتاعر 5 ماه قبل
  0

  خیلی جواب بد بود

  ناشناس 5 ماه قبل
  2

  تغییر شیمیایی هستش

  محمد امین 9 ماه قبل
  1

  خوب است 👍👍👍👍

  1
  زهرا 5 ماه قبل

  میشه بگی

  برای ارسال نظر کلیک کنید