توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  زندگی زنبورهای عسل برای کودکان

  1 بازدید

  زندگی زنبورهای عسل برای کودکان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  زنبور عسل

  زنبور عسل
  زنبور عسل

  سلام. من یک حشره هستم. اسمم زنبور عسل است. من به صورت گروهی زندگی می کنم. یعنی هیچ وقت تنها نیستم و با دوستان و خانواده ام در یک کندو زندگی می کنم.

  من از شهد گل ها برای درست کردن عسل استفاده می کنم. شهد مایع شیرینی است که بعضی گل ها آن را درست می کنند.

  من خانه ام را با موم درست می کنم. موم ماده ای است که من خودم آن را تولید می کنم و از آن برای ساختن خانه ام استفاده می کنم.

  ما زنبورها یک ملکه داریم که رئیسمان است. هر کندو یک ملکه دارد. ملکه در هر اتاق یک تخم می گذارد و نوزادان بعد از سه روز از تخم بیرون می آیند.

  زنبورها با هم از این نوزادان نگهداری می کنند.

  6 روز بعد زنبورهای نوزاد دور خود پیله ای می تنند و در آن تغییر می کنند.

  بعد از دو هفته یک زنبور بزرگ از اتاق بیرون می آید.

  زنبورهای کارگر از شهد گل ها عسل درست می کنند و به زنبورهای نوزاد می دهند.

  زنبورهای کارگر همیشه مشغول کارند.

  ما زنبورها حشره ها ی مفیدی هستیم. چون به کمک شهد گل ها برای خودمان و شما عسل درست می کنیم که غذای بسیار مفیدی است و خاصیت های بسیار زیادی دارد.

   نعیمه درویشی

  بخش کودک و نوجوان تبیان

  مطالب مرتبط:

  کرم ابریشم و پروانه زیبا

  خرگوش بازیگوش

  مورچه خوار

  جونده‌ای به اسم سنجاب

  گراز یا خوک وحشی

  تمساح

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نوآموزان پیش دبستانی ماه

  این بارمی خواهیم با هم بریم سراغ حشره ها:

  آیا می دونید زنبور ها چند نوع هستن؟

  ۱.زنبورهای عسل

   

  ملکه معمولاً مادر تمامی زنبورهای موجود در کندو است. جنسیت آن ماده بوده و مهم‌ترین وظیفه اش تخم گذاری می‌باشد. ملکه از اواخر فروردین تا اواخر خرداد روزانه حدود ۱۵۰۰ تخم می‌گذارد.[۵] ملکه‌ها و کارگرها از تخم‌های لقاح شده و نرها از تخم‌های غیر لقاح شده (هاپلودید) به وجود می‌آیند. طول بدن ملکه بسته به هر نژاد متفاوت می‌باشد. بال‌های آن کوچک بوده و خرطوم آن توانایی جمع آوری شهد گل‌ها را نداشته و در عوض دارای شکمی بزرگ‌تر از ماده‌های کارگر بوده و به طور طبیعی بیش از ۵ سال می‌تواند زنده بماند. در زنبورداری تجاری به علت کاهش تخمریزی از سال دوم زندگی به بعد، بیش از دو سال از یک ملکه استفاده نمی‌شود. ملکه عسل در زمان شفیرگی گرده نمی‌خورد و بجای آن ژله رویال مصرف می‌کند و شفیره‌ای که از گرده تغذیه شود هیچگاه به ملکه تبدیل نشده و کارگر خواهد شد. ملکه تا آخر عمر توسط ژله رویال تولیدی کارگران تغذیه می‌شود.

  زنبورهای نر در کندو تنها وظیفه بارور نمودن ملکه را دارند و دارای نیش نمی‌باشند. دارای سر و بال‌های بزرگ می‌باشند. توانایی جمع‌آوری شهد و گرده را نداشته و ۲۴ روز زنده می‌مانند.

  زنبور نر در حجره‌های بزرگ‌تری نسبت‌به زنبورهای کارگر پرورش می‌یابند. تخمهای بارورنشده ملکه به زنبور نر تبدیل می‌شوند.

  زنبور کارگر [ویرایش]

  جنسیت زنبورهای کارگر ماده بوده و بیشتر جمعیت کندو را تشکیل می‌دهند.[۵] طول بدن آن‌ها ۹ میلیمتر می‌باشد. در یک کندوی قوی با بیش از ۱۰ قاب، حدود ۷۰ هزار زنبور کارگر وجود دارد. زنبورهای کارگر با اینکه ماده هستند توانایی بارور شدن ندارند. ولی در صورت نبودن ملکه در کندو می‌توانند تخم ریزی کنند. که در زنبورداری ماده تخم‌گذار گفته می‌شود. نیش زنبورهای ماده خاردار بوده و طول آن در حدود ۱ میلی متر می‌باشد. به خاطر وجود همین خارها پس از نیش زدن و ورود زهر به بدن موجوداتی که ساختار گوشتی دارد نیش در پوست گیر کرده و موجب جدا شدن کیسه زهر از زنبور می‌شود. و پس از چند دقیقه زنبوری که نیش زده خواهد مرد.

  زنبور عسل و باروری گل‌ها [ویرایش]

  برآورد می‌شود که زنبور عسل در تهیه و تولید یک سوم غذای بشری سهیم باشد. واین بدان معنی نیست که عسل یک سوم غذای بشری است، بلکه باید گفت که زنبور عسل نقش مهمی در باروری گیاهان دارد و اگر زنبور نبود چه بسا که در بسیاری از اوقات باروری گیاهان امکان پذیر نبود. زنبور عسل وقتی بر روی گلی می‌نشیند، دانه‌های گرده را از اندام نرینه گل (پرچم) با خود برمی‌دارد و هنگامی که به سوی گل دیگری می‌رود، با این دانه‌های گرده اندام مادینه گیاه (تخمدان) را بارور می‌سازد، وبنا به اظهارات اتحادیه ملی پرورش دهندگان زنبور عسل در فرانسه، زنبور عسل اقدام به تلقیح وباروری گل آفتابگردان و درختان سیب به میزان ۷۰٪ و توت فرنگی و گیلاس به میزان ۸۰٪ و درختان میوه دار کوچک به میزان ۹۰٪ و شبدر و یونجه بنفش به میزان ۱۰۰٪ می‌نماید و اگر زنبور عسل نباشد، میزان تولیدات گیاهی به شدت کاهش می‌یافت و بدین گونه قبل از این که به موضوع اهمیت تولید عسل بپردازیم، باید کمی واقع بین باشیم و دریابیم که زندگی ما بدون زنبور عسل بسیار دشوار می‌شد. باغداران و کشاورزان به خوبی از نقش زنبور عسل در باروری گیاهان و افزایش محصولات کشاورزی آگاه هستند و به همین علت هیچ گاه در اجاره دادن باغ‌های خود به پرورش دهندگان زنبور عسل تردید نمی‌کنند وبدین وسیله سعی می‌کنند که میزان تولید محصولات خود را دوبرابر سازند.

  جمع آوری شهد - گرده - آب - بره موم - پاسبانی از کندو - تولید عسل - رسیدگی به ملکه - پرورش نوزادان - رسیدگی به کندو و پاکیزه‌گی آن از بیشترین وظایف زنبورهای کارگر می‌باشد.

   

  ۲.زنبورسرخ

  زنبور سرخ گسترده‌ترین گونه زنبورهای وحشی اجتماعی است. برخی از گونه‌های زنبورهای وحشی اجتماعی به درازای ۵،۵ سانتیمتر می‌رسند. دو گونه از این زنبور به زنبور سرخ آسیایی و زنبور سرخ اروپایی معرو‌فند

  زنبور سرخ آسیایی یکی از دو گونه زنبور سرخ است و با زنبور سرخ اروپایی شباهت بسیار دارد. این زنبور، اجتماعی است و به صورت گروهی لانه‌سازی می‌کنند. ملکه زنبور سرخ آسیایی به درازی ۲۵ تا ۳۵ میلیمتر است. نرها و کارگرها کوچک‌تر هستند. شاخک‌های نرها، هر کدام ۱۳ بند دارد ولی شاخک ماده‌ها بیشتر ۱۲ بندی است. این حشره معمولاً گوشتخوار است و گاهی از مواد قندی نیز تغذیه می‌کند. این زنبور به نام «زنبور سرخ» در همه جای ایران دیده می‌شود.

  در سال ۲۰۱۰ میلادی گروهی از پژوهشگران اسراییلی و بریتانیایی دریافتند نوارهای زردرنگ بر روی شکم این زنبور به خاطر رنگدانه خاصی که دارد می‌تواند از نور خورشید برای حشره انرژی تولید کند. این امر می‌تواند توضیحی بر این مسأله باشد که چرا این زنبور بر خلاف بسیاری از زنبورهای دیگر در زمان تابش نور آفتاب فعال است.[۱]

   

  این هم یه کاردستی خوشگل و آسون دیگه که با رل دستمال کاغذی درستش می کنیم. خوب اول باید وسایلی که برای درست کردن این کاردستی لازم داریم آماده کنیم.

  چیزهایی که لازم داریم برای درست کردن این زنبور خندون:

  رول دستمال کاغذی   یه دونه

  کاغذ رنگی زرد  و سیاه و قرمز

  پولک

  چسب مایع

  قیچی

  مقوای سفید

  کاردستی رو چطور درست کنیم:

  1- اول باید کاغذ رنگی زرد رو دور تا دور رول دستمال بچسبونیم.

  2- سه تا نوار هم اندازه از کاغذ رنگی مشکی می بریم و به فاصله های منظم می چسبونیم روی بدن زنبورمون.

  3- حالا باید یه دایره کوچک برای سر زنبورمون از مقوای سفید ببریم و بچسبونیم سر جاش.

  4- برای بال های زنبور هم 2 تا دایره بزرگ از کاغذ رنگی زرد می بریم و از پشت کاغذ به بدن زنبورمون می چسبونیم.

  5- نوبتی هم که باشه نوبت چشم و دهان زنبورمونه. جای چشم پولک می چسبونیم و برای دهنش هم از کاغذ رنگی قرمز لب خندون می بریم و می چسبونیم

  منبع مطلب : mahekhatam.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mahekhatam.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زنبور عسل

  زنبور عسل

  زنبورهای عسل در کلنی هایی با یک ملکه که اداره کل کندو را برعهده دارد زندگی می کنند. زنبورهای عسل کارگر همگی ماده هستند و تنها زنبورهایی هستند که اغلب مردم آنها را اطراف کندوها در حال پرواز می بینند. آنها همیشه در حال تلاش برای جستجوی غذا، ساخت شانه عسل و محافظت از کندو می باشند.

  زنبورهای عسل از مهمترین گرده افشان ها برای گیاهان، میوه ها و سبزیجات هستند. زنبورهای عسل حشراتی اجتماعی هستند و با یکدیگر همکاری دارند. اعضای یک کندو به سه نوع زنبور تقسیم می شوند، زنبورهای کارگر که به جستجوی غذا می روند ( گرده افشانی می کنند و شهد گل ها را می نوشند )، کندو را می سازند و از آن محافظت می کنند، نظافت می کنند و با زدن بال های خود به هم هوا را در کندو به جریان می اندازند.

  نوع دوم، زنبورهای ملکه می باشند.کار ملکه ساده است وظیفه او تخم گذاری می باشد که از تخم ها زنبورهای نسل بعدی کندو بوجود خواهند آمد. معمولا فقط یک ملکه در هر کندو وجود دارد. اگر ملکه بمیرد کارگران با خوراندن یک غذای مخصوص که "ژل رویال" نامیده می شود به یکی از کارگران ماده یک ملکه جدید بوجود می آورند. این اکسیر کارگر را قادر می سازد که به یک ملکه بارور تبدیل شود. ملکه ها با تولید مواد شیمیایی که رفتار دیگر زنبورها را هدایت می کند فعالیت های کندو را تنظیم می کنند. دسته سوم از زنبورهای عسل زنبورهای نر می باشند. در فصل های بهار و تابستان چندصد زنبور عسل نر در هر کندو زندگی می کنند اما در ماه های زمستان که کندو در یک حالت بقاء ضعیف به سر می برد زنبورهای نر به بیرون رانده می شوند.

  نام علمی : Apis mellifera

  خانواده : Apidae

  وضعیت بقاء :  ارزیابی نشده است 

  رده : حشره

  تغذیه : گیاه خوار

  محل زندگی : جنگل، چمنزار

  سرعت : 20 مایل در ساعت ( 32/2 کیلوتر در ساعت )

  طول : 1 اینچ ( 2/54 سانتیمتر )

  Honeybee

  منبع : National geographic kids

  ترجمه : کودک دانا

  www.koodakedana.ir

  منبع مطلب : www.koodakedana.ir

  مدیر محترم سایت www.koodakedana.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهرا 14 روز قبل
  0

  متن خوبی بود

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  ممنونیم

  ALI1391 8 ماه قبل
  0

  فهرست کارهای کارگرهای کندو زنبور

  نظافت کندو-پرستاری از نوزادان-درست کردن عسل-تغذیه نوزادان-حفاظت از کندو-رفتن و آوردن عسل و گرده-ساختن موم(موم از بدن کارگران می چکد)_ساختن حفره های کوچک با استفاده از موم .

  این بود از تحقیق من ،ممنون

  خوب 10 ماه قبل
  0

  خوبه بد نیست

  1
  خوب 10 ماه قبل

  عالی خیلی خوب

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  ALI1391 8 ماه قبل

  جواب چه سوالی ؟

  برای ارسال نظر کلیک کنید