در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  زمین در هر ۲۴ ساعت چند بار به دور خود میچرخد

  1 بازدید

  زمین در هر ۲۴ ساعت چند بار به دور خود میچرخد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  زمین در هر 24 ساعت یکبار به دور محور خودش می‌گردد؟

  زمین در هر 24 ساعت یکبار به دور محور خودش می‌گردد؟

  باور غلط :

  زمین در هر 24 ساعت یکبار به دور محور خودش می‌گردد.

  زمین به دور محورش، در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت می چرخد و هر دوران کامل آن یک روز نجومی طول می کشد که مدت آن 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه است، بر خلاف تصور عامه مردم که آن را 24 ساعت می پندارند. روز نجومی کوتاه تر از روز معمولی است، که آن را «روز متوسط خورشیدی» می نامند. کشندها خیلی به تدریج چرخش زمین به دور محورش را کند می کنند و بر طول شبانه روز می افزایند. 200 میلیون سال دیگر، شبانه روز 25 ساعت خواهد شد.

  آزمایش های زیادی دال بر آن اند که زمین حول محورش می چرخد. از قاطع ترین آن ها آزمایشی است که فوکو فیزیکدان فرانسوی در 1851 طرح کرد. در این آزمایش، دوران زمین به طور مستقیم مشاهده می شود.

  تنها وسیله لازم برای این آزمایش یک آونگ است که از گلوله ای سربی و تکه سیمی برای آویختن تشکیل شده است. برای اندازه گیری دقیق باید :

   

  بنا بر نظریه ای که آزمایش بر آن مبتنی است، آونگی که به آزادی نوسان می کند، صفحه نوسانش را حفظ می کند. یعنی اگر آونگ نوسان را در امتداد شمال ـ جنوب آغاز کند همچنان در آن امتداد نوسان خواهد کرد تا مقاومت هوا یا اصطکاک آن را حال سکون در آورد.

  طرز کار این آزمایش چنین است :

  نخستین بار این آزمایش با سیمی 60 متری در پانته ئون پاریس انجام شد. آزمایش در عرض جغرافیایی پاریس اندکی پیچیده تراست. ولی از نتیجه آن یعنی چرخش زمین به دور محورش، گریزی نیست.

  چند اثر مستقیماً معلول چرخش زمین اند:

  توالی روز و شب. هر نقطه از زمین متناوباً رو به خورشید (روز) می کند یا پشت به آن (شب) می دارد.

  صلب بودن محور. محور زمین زاویه میل خود را با صفحه مدارش حفظ می کند و پیوسته رو به سوی ستاره قطبی است. از این لحاظ زمین چرخان شباهت بسیار به یک ژیروسکوپ چرخان دارد. محور زمین نیز مانند محور ژیروسکوپ دارای حرکت تقدیمی است.

  3ـ به هر جسمی بر روی زمین یک نیروی گریز از مرکز وارد می آید که در استوا بیش ترین مقدار را دارد و در قطب صفر است. در نتیجه وزن اجسام در قطب بیشتر است تا در استوا (این اختلاف ورزن بسیار کوچک است و بیشتر از لحاظ علمی مورد توجه است.)

  پخ بودن زمین در قطب ها احتمالاً معلول این چرخش در زمانی بوده است که سطح زمین هنوز حالتی مایع یا شکل پذیر داشته است.

  زمین علاوه بر چرخش به دور محورش حرکتی دیگر به دور خورشید دارد. زمین هر سال در سفری 1000 میلیون کیلومتری با سرعتی بیش از 100000 کیلومتر در ساعت یک بار به دور خورشید می گردد. این سفر کمی بیش از 365 روز طول می کشد و تقویم ما بر مبنای آن است. با حرکت زمین در مدارش به نظر می رسد که خورشید نسبت به ستارگان زمینه، جا به جا می شود.

  مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه کننده : علیرضا سرمدی

  تنظیم: نوربخش

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زمین با چه سرعتی به دور خود می چرخد؟

  زمین با چه سرعتی به دور خود می چرخد؟

  یه خسته نباشید به تمام تیم بیگ بنگ
  خیلی کارتون درسته

  آقای الله وردی یه سوال دارم ؟ نمیدونم درک کردم یا نه اما شاید به نظر آماتور باشه ولی درک من کمی عوضیه

  در مورد گرانش
  وقتی نسبیت ظهور کرد مفهوم گرانش به عنوان نیرو کنار گذاشته شد درسته؟ پس چرا هنوز همه جا از گرانش با عنوان نیرو یاد میشه و قضیه به طور کامل و ساده چطوره؟

  و یه توضیح کامل و البته ساده تر میتونی از نحوه تصور انیشتین در مورد سقوط آزاد و حس نکردن و وزن و کنسل شدن گرانش توسط شتاب گرانشی بدین؟

  و اینکه آخریش با نسبیت و خم شدن فضا چطور سقوط یک سیب به زمین توضیح داده میشه؟ یعنی چطور یه فضای خمیده این داستان رو به وجود میاره

  شرمنده اگر زیاد شد اما با اینکه احساس میکنم میدونم ابهامات زیادی دارم

  یه چیز دیگر اگر ممکنه میشه یه سری مقالات جامع در مورد زمان و فضا بهم بدید؟ تا حالا همه مقالات تو سایتتون رو خوندم میخواستم ببینم موارد دیگری هم دم دستتون هست یا رفرنس و …

  تشکر بابت تمام زحمات حلالتون

  منبع مطلب : bigbangpage.com

  مدیر محترم سایت bigbangpage.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حرکت وضعی زمین

  حرکت وضعی زمین

  حرکت وضعی زمین نام چرخشی است که سیارهٔ زمین به دور خود انجام می‌دهد. دانشمندان زیادی در قرنها پیش و تا به الان این چرخش را تایید کردند و چرخش زمین از غرب به شرق است. اگر از سمت ستارهٔ قطبی به زمین نگاه کنیم، زمین خلاف جهت عقربه‌های ساعت به دور خود دوران می‌کند. بین دو نقطهٔ قطب شمال و قطب جنوب امتداد دارد.

  حرکات زمین[ویرایش]


  تاریخچهٔ اعتقاد به چرخش زمین[ویرایش]

  شواهدی در تاریخ وجود دارد که ابوسعید سجزی معتقد به چرخش زمین به دور خودش بوده‌است. ابوریحان بیرونی در کتاب «استیعاب الوجوه الممکنة فی صنعة الاسطرلاب» می‌گوید: «از ابوسعید سجزی، اسطرلابی از نوع واحد و بسط دیدم که از شمالی و جنوبی مرکب نبود و آن را اسطرلاب زورقی می‌نامید و او را به جهت اختراع آن اسطرلاب تحسین کردم چه اختراع آن متکی بر اصلی است قائم به ذات خود و مبنی بر عقیدهٔ مردمی است که زمین را متحرک دانسته و حرکت یومی را به زمین نسبت می‌دهند و نه به کرهٔ سماوی.»

  می‌دانیم اثبات گردش زمین به دور خورشید که ناقض نظریهٔ «زمین مرکزی» پیشینیان بوده، به «یوهانس کپلر» (سدهٔ هفدهم میلادی) منسوب است. اما پیش از او «گالیله» و «کپرنیک» (هر دو در سدهٔ شانزدهم) به فرضیهٔ خورشید مرکزی اعتقاد داشتند، اما موفق به اثبات آن نمی شوند. در نتیجه افتخار اثبات ریاضی این پدیده از آن «کپلر» است. «کپرنیک» در کتاب «دربارهٔ گردش افلاک آسمانی» صادقانه بیان می‌کند که تحت تأثیر افکار «ابن شاطر» قرار داشته است. منابع موجود ایرانی نشان‌دهندهٔ این است که هر چند ایرانیان موفق به اثبات حرکت زمین نشده بودند (یا دست‌کم منابعی در این زمینه در اختیار ما نیست)؛ اما گروهی از دانشمندان ایرانی بر چنین نظریه‌ای اعتقاد داشته‌اند که در واقع خورشید ثابت بوده و زمین بر گرد آن در چرخش است. یکی از شواهد مکتوب، کتاب «اعلاق النفیسه» نوشتهٔ «ابن رسته اصفهانی» (قرن سوم هجری/ نهم میلادی) است که تنها یک جلد از هفت جلد آن باقی‌مانده است. (این کتاب با ترجمهٔ دکتر «حسین قره‌چانلو» توسط انتشارات امیرکبیر و همچنین توسط «کراچوفسکی» و دیگران به زبان‌های دیگر منتشر شده‌است.) «ابن رسته»، هفتصد سال پیش از «کپرنیک» مجموعه‌ای از نظریه‌های دانشمندان ایرانی را گرد آورده‌است که برخی از آنان قائل بر یک یا دو حرکت وضعی و انتقالی زمین بوده‌اند.

  «زمین در هر شبانه‌روز، یک‌بار به دور قطب خود می‌گردد که از مشرق آغاز و ظرف ۲۴ ساعت با گذشتن از آن سوی زمین به همانجا می‌رسد.» (ص ۱۷) «گردشی که از ستارگان به نظر می‌رسد، در واقع حرکت زمین است، نه فلک خورشی.» (ص ۳۳)

  «ابوریحان بیرونی» نیز در کتاب «قانون مسعودی» به معرفی دانشمندی به نام «عبدالجلیل سجزی» (سیستانی) می‌پردازد که به نظریهٔ گردش زمین به دور خورشید اعتقاد دارد و بر همین پایهٔ اسطرلابی معروف به «زورقی» (شناور/ گردان) ساخته است. «بیرونی» شرح می‌دهد که «رد نظریهٔ سجزی کار ساده‌ای نیست». (قانون مسعودی، متن عربی، به کوشش «عبدالکریم الجندی»، بیروت، ۲۰۰۲ میلادی، جلد دوم، فصل ششم، ص ۱۴۲. موجب تأسف است که این کتاب مهم بیرونی هیچ‌گاه در ایران ترجمه و نشر نشده‌است.) «بیرونی» همچنین ششصد سال پیش از «کپلر» به صراحت مدار حرکت سیارگان را نه دایرهٔ کامل، بلکه «بیضوی» دانسته است. (همان، ص ۱۴۸) هرچند «بیرونی» به اثبات ریاضی این ادعا نمی‌پردازد اما وجود چنین باوری می‌تواند جالب توجه باشد.

  اما صدها سال پیش از «بیرونی»، «سجزی» و «ابن رسته»، یعنی در دورهٔ ساسانی، گروهی از سیستانیان پیرو آئین میترا (احتمالاً به دلیل سختگیری‌های موبدان ساسانی) به سرزمین‌های پیرامون رود سند (هند آن روز و پاکستان امروز) مهاجرت می‌کنند که در بین آنان ستاره‌شناسی به نام «ورازمهر» (در هندی «وراه میهر») بوده‌است. «سیتارام» دانشمند هندی نقل کرده‌است که این گروه را در هند با نام «شکادیپی» (منسوب به سکا/ سیستان) می شناخته‌اند و کتاب نجومی معروف «سیدهانتا» که عموماً اثر هندیان شناخته می شود، در اصل نوشتهٔ «ورازمهر» سیستانی بوده‌است. «ورازمهر» در این کتاب شواهد و دلایلی عرضه می‌دارد که به موجب آن‌ها نتیجه می‌گیرد «زمین متحرک و آسمان ثابت است». نظریهٔ «ورازمهر» در همان هنگام مورد نقد و بررسی‌های علمی واقع شده و نمونه‌ای از آن مباحثات او و «براهماگوپتا» است. (برای آگاهی بیشتر نگاه کنید به les Penseurs de Islam نوشتهٔ Baron carra de vaux؛ تاریخ علم در ایران، دکتر «مهدی فرشاد»، انتشارات امیرکبیر، جلد اول، ۱۳۶۵، سهم ارزشمند ایران در فرهنگ جهان، «عبدالحمید نیر نوری»، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، جلد دوم، ۱۳۷۷ و مقالهٔ Iranian Influence on Indian Culture نوشتهٔ K.N Sitaram در نشریهٔ انستیتو کاما.)

  در پایان به این نکته نیز باید اشاره کرد که کتاب اعلاق النفیسه «ابن رسته اصفهانی» از بسیاری جهات دیگر نیز ارزشمند است. او نقل می کند نخستین کسی که «عربی» نوشت، آن خط را از مردمان شهر «انبار» که در «دل ایرانشهر» واقع بود، فرا گرفته بود. او محدودهٔ خلیج فارس را نه تنها خلیج فعلی، بلکه همراه با دریای عمان می داند؛ «اول خلیج فارس در مصب دجله و آخر آن، مکران است در اول هند». او همچنین روایت‌هایی به نقل از دانشمندان زمان خود در اندازهٔ جرم، قطر و فاصلهٔ خورشید، ماه و سیارگان از زمین را می‌آورد که برخی از آن‌ها با دانش امروزی برابری می‌کند.

  آزمایش فوکو[ویرایش]

  آزمایش فوکو و دوران زمین ژ.ب.ل فوکو فیزیکدان فرانسوی در سال ۱۸۵۱ آزمایشی انجام داد که هدف آن بررسی دوران زمین بود. تنها وسیلهٔ لازم برای این آزمایش یک آونگ است که از گلوله‌ای سربی و تک سیمی برای آویختن تشکیل شده‌است. برای اندازه‌گیری دقیق، سیم باید بلند باشد و گلولهٔ سربی و سنگین باشد و آونگ از نقطه‌ای ثابت و محکم آویخته گردد. آونگی که به آزادی نوسان می‌کند صفحهٔ نوسانش را حفظ می‌کند.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید