توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  زمان پایان محدودیت تردد بین شهری

  1 بازدید

  زمان پایان محدودیت تردد بین شهری را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  ایرنا

  ایرنا

  در ادامه گفت و گوی ۲۷ مهر ۱۳۹۹ روزنامه ایران،‌ می خوانیم: هرچند اجرای چنین برنامه‌هایی تا حدودی موجب قطع انتقال زنجیره‌ای این ویروس خطرناک بین مردم خواهد شد اما در کنار آن رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم و نظارت بیشتر دستگاه‌های مسئول ضروری است.  سرهنگ ایوب شرافتی، جانشین رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به کاهش ترددها در تعطیلات اخیر به «ایران» می‌گوید: با توجه به اعمال محدودیت‌های صورت گرفته در ۵ کلانشهر کشور، در مراکز استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان غربی، البرز و تهران از آغاز تعطیلات تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه از طرف مدیریت ستاد ملی مبارزه با کرونا محدودیت منع سفر به اجرا گذاشته شد و با توجه به همراهی خوب هموطنان و توصیه‌ها و تأکیداتی که صورت گرفت، در تعطیلات سه روزه گذشته، شاهد کاهش ۲۳ درصدی تردد بین استانی نسبت به مدت مشابه قبل بودیم.

  به گفته او، از آنجایی که همیشه تردد با شکل‌گیری و وقوع تصادفات ارتباط مستقیمی دارد و با افزایش تردد بین جاده‌ای آمار تصادفات هم بالا می‌رود، در این سه روز ما شاهد کاهش ۴۵ درصدی جانباختگان حوادث جاده‌ای در صحنه تصادفات نیز بودیم که جا دارد از توجه و همکاری مردم تشکر شود. البته توصیه می‌شود از این به بعد هم از مسافرت بین جاده‌ای غیرضرور خودداری شود.  شرافتی در پاسخ به این سؤال که آیا در تعطیلات هفته های آینده نیز این محدودیت‌ها اعمال خواهد شد یا خیر توضیح می‌دهد: تصمیم در خصوص اعمال محدودیت‌ها، بستگی به ستاد ملی مقابله با کرونا دارد، قطعاً با توجه به نتیجه‌ای که در محدودیت‌های بین جاده‌ای در اواخر شهریورماه امسال گرفتیم و همگی شاهد بودیم که در مهرماه آمار مبتلایان کم شده بود، معتقدم باز باید محدودیت‌های بین جاده‌ای اعمال شود و حتی استان‌های بیشتری را نیز در برگیرد.  او در ادامه می‌افزاید: اگر محدودیت‌ها همانند ایام عید در کل کشور به اجرا گذاشته شود، آمار مبتلایان و جانباختگان ویروس کرونا نیز با کاهش روبه‌رو خواهد شد و نتایج خوبی در زمینه مهار بیماری خواهیم گرفت.


   کاهش ۵۰ درصدی تردد خودروها در مسیرهای استان تهران
  معاون راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران هم در این باره می‌گوید: نسبت به روزهای گذشته و پیش از اعمال محدودیت‌های کرونایی، در بیست و چهار ساعت گذشته، شمار تردد خودروها در مسیرهای استان تهران بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت. عادل مصدقی می‌افزاید: به‌طور میانگین آمار تردد روزانه خودروها در مسیرهای داخل استان تهران بیش از ۵۰۰ هزار خودرو توسط دوربین‌های تردد شمار ثبت می‌شد که این آمار در ۲۴ ساعت گذشته به زیر ۲۰۰ هزار خودرو رسیده است. همچنین در ۲۴ ساعت گذشته در آزاد راه تهران- کرج که بیشترین تردد خودروها را در سطح استان به خود اختصاص می‌داد ۱۲۳ هزار و ۷۰۸ خودرو تردد داشته ‌است که به‌طور میانگین نسبت به روزهای گذشته حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش تردد در این مسیر داشتیم.


  ضرورت اجباری کردن دورکاری ۵۰ درصد کارکنان در تهران
  در این روزهای پرخطر کرونایی، مسئولان وزارت بهداشت، بارها هشدار دادند که مردم در تعطیلات سفر نکنند. آنها از ساکنان تمام استان‌ها درخواست می‌کردند که حداقل، اگر به حفظ سلامت خودشان بی‌توجهند، نگران برهم خوردن شرایط در سایر استان‌های گردشگرپذیر باشند و تا زمانی که ویروس کرونا کنترل نشده تعطیلات را در خانه بمانند. با این همه بسیاری از مردم این شرایط را پذیرفتند اما برخی بی‌توجه به خطرات کرونا با هر تعطیلی چمدان می‌بندند و راهی جاده‌ها می‌شوند. همین موضوع موجب شد که در تعطیلات اخیر و البته با توجه به افزایش بستری‌ها و مرگ و میرهای ناشی از کووید۱۹ در کشور ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های رفت و آمد در ۵ شهر را تصویب کند. اقدامی که حالا به گفته ایرج حریرچی معاون‌کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بسیار تأثیرگذار بوده است، چرا که براساس آمار در روز اول تعطیلات در استان تهران و البرز ترددهای داخل استان و خروج از استان بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر، معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران هم به محدودیت‌های تردد برای مقابله با کرونا اشاره می‌کند و به خبرنگار «ایران» می‌گوید: درخواست ما همچنان محدودیت تردد بین شهرهای پرخطر است و فکر می‌کنیم این اعمال محدودیت جوابگوست.

  البته هنوز از سوی بیمارستان‌ها آماری به دستمان نرسیده که چقدر این محدودیت‌ها تأثیرگذار بوده است. ما ورودی بیمارستان‌ها را بررسی می‌کنیم. باید تا دو هفته دیگر منتظر بمانیم و ببینیم که تعداد بستری‌ها چند درصد می‌شود. با این حال از مردم بارها خواسته‌ایم که در تعطیلات سفر نروند. پیشنهاداتمان را هم در ستاد مطرح و در خواست کرده‌ایم که این هفته هم تعطیلی در استان اجرا شود. او با اشاره به اینکه باید تردد در شهر تهران به‌حداقل برسد، اظهار می‌کند: استفاده از مترو و اتوبوس‌ها به‌شدت باید کنترل شود. باید محدودیت شدیدی در ورود و خروج به تهران اعمال شود و در نهایت یکی از مهم‌ترین پیشنهادات ما این است دورکاری را تا ۵۰ درصد اجباری کنیم.

  موضوع دورکاری در برخی مشاغل بسیار مهم است. مشاغل پرخطر را هم تعطیل کنیم و اگر برخی مشاغل مجبور به فعالیت هستند نظارت‌ها روی این مشاغل افزایش پیدا کند. ماهر درباره سفر کردن مردم در این روزها می‌گوید: برخی از مردم بر این باورند که از خانه خودشان در تهران با ماشین شخصی خودشان به خانه اقوام در شهری دیگر می‌روند و به این نتیجه می‌رسند که اصلاً کرونا تهدیدشان نمی‌کند. این مسافران باید بدانند که نقش سفر در شیوع بیماری کرونا بسیار بالا است. اولاً اینکه تجمع در خانه دوم و در شهری دیگر انجام می‌شود. دوم اینکه مسافران از شهرهای آلوده عبور می‌کنند و این افراد در بین سفر حتماً از سرویس بهداشتی، رستوران و مراکز خرید استفاده می‌کنند. برخی از افراد بدون علامت به بیماری مبتلا می‌شوند و ممکن است جان دیگر افراد را در بین سفر به خطر بیندازند و حتی محیط بسته ماشین برای خیلی‌ها خطرناک است.

  امیدواری گیلان و مازندران به کاهش شیوع کرونا در روزهای آینده
  گروه ایران زمین: گزارش‌های اولیه از تأثیر اعمال محدودیت‌های تردد بر کاهش شیوع کرونا تا کنون مثبت بوده است هر چند برای نتیجه گیری‌های قطعی باید چند روزی منتظر ماند. معاون کل وزارت بهداشت درباره نتایج روز اول این محدودیت‌ها اعلام کرد، محدودیت‌های ایجاد شده در پنج کلانشهر توانسته کاهش ۲۰درصدی در ورود و خروج استان‌ها و تردد داخل استانی داشته باشد.
  ایرج حریرچی افزود: بر اساس نتایج اولیه محدودیت‌های ایجاد شده در ۵ استان نتایج قابل ملاحظه‌ای داشته است.
  وی افزود: یکی از سیاست‌های موقتی در بعضی کشورها ایجاد موقتی محدودسازی کاری، حمل‌ونقل و اشتغال در مراکز دولتی به‌صورت شدید و سپس بازگشت به حالت عادی است. معاون کل وزارت بهداشت به خبرگزاری صداوسیما، گفت: از تجربه این کشورها می‌توان استفاده کرد و اگر این تجربه محدودسازی تردد تأثیر خوبی در میزان ابتلا و مرگ و میر روزانه داشته باشد، در هفته‌های آتی با بررسی در ستاد کرونا مجدد تکرار خواهد شد.
  کاهش شیوع کرونا در گیلان
  محمود قاسم‌نژاد، معاون استاندار گیلان و رئیس ستاد کرونای گیلان در گفت‌وگو با «ایران» گفت: با توجه به متمرکز شدن کل استان اعم از علوم پزشکی و ستاد کرونا و فرمانداری و... بر رعایت و اجرایی شدن توصیه‌های پزشکی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و ممنوعیت ترددها تا حدودی شاهد کاهش این بیماری هستیم.
  وی با اشاره به اینکه این بیماری در افرادی که مبتلا شده‌اند بعد از یک الی دوهفته بروز می‌کند، افزود: البته الان برای اعلام اینکه بگوییم محدودیت‌های اعمال شده برای تردد مسافران به شهرها باعث کاهش این بیماری شده است زود است اما از آنجایی که این مسافرت‌ها و تجمعات نقش مستقیمی در شیوع بیشتر این بیماری دارد و این را تجربه طی چندین ماه گذشته نشان داده است قطعاً کاهش این سفرها در کم شدن و شیوع زنجیره این بیماری تأثیرگذار خواهد بود.
  وی با بیان اینکه ممنوعیت برای ۵ استان اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا باعث کاهش ورودی مسافران به استان گیلان شده است، اظهار داشت: در حال حاضر یک شهر استان گیلان در وضعیت قرمز، یک شهر در وضعیت سفید و ۱۴ شهر دیگر در وضعیت زرد قرار دارند.
  معاون استاندار با تأکید بر رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی از سوی همه افراد خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه دستورالعمل‌های لازم در جهت فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌ها و تعطیل تفرجگاه‌ها، پارک‌ها و مراکزی که تجمع در آن وجود دارد از سوی استانداری، بخشداری، شهرداری و فرمانداری و... اجرایی شده است امیدواریم در طی دوهفته آینده شاهد کاهش میزان مبتلایان به این بیماری باشیم.
  باقرنژاد با تأکید بر اینکه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی قطعاً در کاهش و شیوع این بیماری مؤثر خواهد بود، تصریح کرد: همانطورکه رعایت اصول و نکات بهداشتی ما را در قطع زنجیره این بیماری کمک می‌کند، عدم توجه و سهل‌انگاری به این دستورالعمل‌ها از سوی مردم باعث بروز آسیب جدی خواهد شد.
  کاهش ورود مسافران به مازندران
  عباس مهدوی، مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی استانداری مازندران نیز در گفت‌وگو با «ایران» گفت: طی چند روز گذشته با اعمال محدودیت‌های تردد مسافران چه ورودی و چه خروجی‌ها شاهد کاهش بار ترافیکی و در نتیجه کاهش مسافران در استان از منطقه غرب استان یعنی محدوده رامسر تا بابلسر بودیم که همین امر باعث می‌شود تا در روزهای آتی شاهد کاهش تعداد مبتلایان به بیماری کرونا باشیم.
  وی با بیان اینکه طی چند روز گذشته تمامی مراکز خرید، تفرجگاه‌ها و بازارچه‌های محلی تعطیل بوده‌اند، افزود: یکی از جاذبه‌های استان‌های شمالی مراکز تفریحی خصوصاً بازارچه‌های محلی است که همین عامل تجمع افراد می‌شود که بیشترین امکان برای ابتلا و انتقال این بیماری بین افراد را به‌وجود می‌آورد که با هماهنگی‌های صورت گرفته تمامی این مراکز تعطیل بود.
  مهدوی با اشاره به اینکه برخی از افراد قبل از اعلام محدودیت‌های تردد به این استان سفر کرده‌اند، خاطرنشان کرد: از آنجایی که تمامی مراکز تجمع وبازارها تعطیل بودند این افراد تنها در خانه‌های دوم یا همان ویلاهای خود ساکن بودند که نمی‌توانند تهدید زیادی محسوب شوند چون تردد زیادی در سطح شهر ندارند.
  وی ابراز امیدواری کرد، با پایان یافتن تعطیلات و در هفته‌های آتی شاهد کاهش آمارمبتلایان به این بیماری ناشی از این محدودیت‌های اعمال شده باشیم.
   همه تست‌ها در بویراحمد مثبتند
  با این حال از سایر استان‌ها خبرهای خوبی در مواجهه با کرونا نمی‌رسد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: وضعیت شهرستان بویراحمد به لحاظ شیوع ویروس کرونا از وضعیت قرمز هم عبور کرده و در صورت ادامه این روند، شرایط بحرانی‌تر می‌شود.  به گزارش ایرنا، پرویز یزدان پناه افزود: طی روزهای جمعه و شنبه نمونه‌های ارسال شده از شهرستان بویراحمد به آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج، ۱۰۰ درصد مثبت بوده‌اند.
  وی ابراز داشت: سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی عده‌ای از افراد در جامعه و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط آنها عامل ایجاد وضعیت کنونی بوده است.
  یزدان پناه تأکید کرد: شمار جانباختگان بیماری کرونا در استان به ۱۷۲ نفر رسیده است.
  وی افزود: هم اینک ۳۲۴ بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند.
  وی به همه مردم بویژه مادران باردار و گروه‌های آسیب پذیر و دارای بیماری زمینه‌ای توصیه کرد که خانه امن‌ترین مکان برای آن هاست و جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند.
   ایلام بزودی با کمبود تخت و دارو مواجه می‌شود
  همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: وضعیت حوزه درمان کرونا در این استان از قرمز عبور کرده و به سیاه رسیده است و با ادامه روند کنونی ابتلا و بستری با کمبود دارو، تخت و اکسیژن مواجه خواهیم شد.
  دکتر عباس قیصوری روز شنبه در نشست فوق‌العاده ستاد استانی کرونای ایلام افزود: هم اکنون ۲۰۰ بیمار کرونا در این استان بستری هستند و بیشتر امکانات درمانی صرف بیماران کرونایی می‌شود در حالی که بیماران دیگری نیز نیازمند خدمات درمانی هستند.
   وی یادآور شد: با اینکه سه پیک کرونا در این استان پشت سر گذاشته شد، هیچ بیماری بدون درمان، تخت و خدمات نماند اما اکنون وضعیت تغییر کرده و در روزهای آینده بیمارستان‌های استان دیگر جایی برای بستری بیماران نخواهند داشت.
  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در روز جمعه تا ساعت هفت عصر ۱۰۴ بیمار کرونا به بیمارستان مصطفی خمینی ایلام مراجعه و خدمات سرپایی دریافت کردند که بسیاری از آنها در روزهای آینده بدحال شده و به بستری شدن نیاز پیدا می‌کنند و این تنها یک بیمارستان است.
  دکتر قیصوری اظهار داشت: اگر روند کنونی ابتلا به کرونا در این استان متوقف نشود شرایط بسیار خطرناکی پیش رو خواهیم داشت و تعدادی از بیماران به‌دلیل کمبود اکسیژن جان خود را از دست خواهند داد.
   تمدید محدودیت‌های کرونایی در استان مرکزی
  استاندار مرکزی هم از تمدید محدودیت‌های کرونایی در این استان خبر داد.
  براساس اعلام کانال اطلاع‌رسانی استاندار مرکزی، سیدعلی آقازاده گفت: از ۲۷ مهرماه تا دوم آبان ماه تمام مدارس استان مرکزی تعطیل خواهند بود و هیچ مدرسه‌ای در این یک هفته حق برگزاری کلاس حضوری را ندارد و معلمان مدارس نیز بر سر کار حاضر نخواهند شد.
  وی افزود: دورکاری ادارات استان طی هفته آینده نیز اجرایی می‌شود و با هماهنگی با مدیران تنها دوسوم کارمندان موظف به حضور هستند و یک سوم آنها به‌صورت «دورکاری» به انجام وظیفه خواهند پرداخت. مدیران ادارات اولویت دورکاری یک سوم پرسنل را به بانوان بویژه بانوان دارای فرزند کوچک اختصاص دهند.
  به گفته وی، طرح ماسک زدن از در خانه که از روز شنبه ۱۹ مهرماه در استان مرکزی اجباری شده بود در این هفته ادامه خواهد یافت و با متخلفان طبق قانون برخورد می‌شود.
  بر اساس این گزارش، هرگونه تجمع در پارک‌ها هم ممنوع است و مهدهای کودک، باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی نیز در هفته آینده تعطیل خواهند بود.
  وضعیت نامناسب کرمانشاه
  استاندار کرمانشاه هم با اشاره به وضعیت نامناسب کرونا در استان تأکید کرد: هیچ اداره و نهادی حق خدمات‌رسانی به افراد فاقد ماسک را ندارد.
  هوشنگ بازوند در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کرمانشاه با اشاره به شرایط نامناسب استان در بحث کرونا گفت: نمی‌خواهیم مردم را بترسانیم، اما واقعاً وضعیت خوب نیست و تعداد فوتی‌ها و بستری‌ها همچنان در حال افزایش است.
  وی افزود: با توجه به وضعیت نامناسب کرونا، تمام مدیران دستگاه‌های اجرایی باید مقابله با این بیماری را در اولویت کاری خود قرار داده و از هیچ تلاشی برای قطع زنجیره این بیماری دریغ نکنند.
  وی با انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح ادارات استان گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته میانگین استفاده از ماسک در ادارات استان ۴۶ درصد است که نسبت به میانگین کشوری پایین است.
  وی افزود: گزارش‌های بسیاری داشته‌ایم که ورودی و خروجی برخی ادارات اصلاً کنترل نمی‌شود و بسیاری پرسنل از ماسک استفاده نمی‌کنند که در این صورت قطعاً مدیرکل آن دستگاه را مسئول می‌دانیم.
  بازوند تأکید کرد: مصوبات ستاد ملی کرونا قانون است و باید اجرایی شود و طبق این قانون هیچ اداره‌ای حق ارائه خدمت به افراد فاقد ماسک را ندارد و در غیراین صورت مدیر آن دستگاه را مسئول می‌دانیم.
  وی افزود: ممکن است یکی از افراد مراجعه کننده به اداره‌ای کرونا داشته باشد و در این حالت مثل بمبی است که وارد اداره شده و می‌تواند جان کارمندان و سایر مراجعان را به خطر بیندازد و حتماً مدیران باید به این وضعیت رسیدگی کنند.

  منبع مطلب : www.irna.ir

  مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زمان پایان محدودیت تردد بین استانی مشخص شد

  زمان پایان محدودیت تردد بین استانی مشخص شد

  88492747

  88830950

  [email protected]

  تهران - خیابان شهید مطهری - خیابان فجر - خیابان نظری - انتهای خیابان دلفان - نبش اتوبان مدرس - پلاک 50

  منبع مطلب : www.borna.news

  مدیر محترم سایت www.borna.news لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  محدودیت تردد در ۵ شهر بزرگ

  محدودیت تردد در ۵ شهر بزرگ

   پیش از این مقامات در اواخر اسفندماه و همزمان با آغاز تعطیلات عید نوروز اقدام به ایجاد مقررات منع رفت‌وآمد بین بسیاری از استان‌های کشور از جمله تهران کرده بودند که به‌دنبال آن شاهد کاهش آمار مرگ‌ومیر و موارد ابتلا به کرونا در کشور بودیم. تجربه‌ای که یک بار دیگر دولت به‌دلیل بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم مجبور به اجرای آن شده است. با این تفاوت که این بار رفت‌وآمد از تمامی این استان‌ها به شهرهای اطراف ممنوع است.

  این در حالی است که پیش از این برای مثال سفر برون‌شهری بین تهران به کرج ممنوع نبود که این بار در برقراری این محدودیت‌ها واژه (محدودیت تردد از یا به پنج شهر) مورد تاکید قرار گرفته است و به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ممنوعیت هر نوع سفر از مبدا یا به مقصد شهرهای تهران، کرج، اصفهان، مشهد و ارومیه درتاریخ و ساعت اعلام‌شده ممنوع خواهد بود.

  اما محدودیت‌های سفر که روز گذشته ابلاغ شده است این بار در شرایطی برقرار شده که رکورد مرگ‌های کرونایی در ماه جاری ۵ بار شکسته شده است. آخرین و پنجمین رکورد مرگ‌های کرونایی مربوط به روز گذشته است که ۲۷۹ دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند. پیش از این روز دوشنبه ۲۱ مهرماه با مرگ ۲۷۲ نفر رکورددار مرگ‌های کرونایی از آغاز شیوع این بیماری در کشور بود.

     درخواست از رئیس‌جمهور

  در همین حال محدودیت سفرهای برون‌شهری پس از آن اعمال شد که روز سه‌شنبه وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری با توجه به تعطیلات پیش‌رو خواستار برقراری محدودیت تردد و رفت‌و‌آمد در استان‌هایی شد که با آمار بالای ابتلا به کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

  سعید نمکی، وزیر بهداشت رو گذشته در این خصوص گفت که با توجه به جهش ویروس کرونا و زنگ خطر گسترش بیشتر آن هیچ راهی جز اعمال محدودیت بیشتر و اعمال جرایم برای افرادی که اصول بهداشتی را مراعات می‌کنند، نداریم؛ زیرا این افراد حقوق شهروندی و سلامت دیگران را تهدید می‌کنند. به گزارش «ایرنا» وی افزود: روز سه‌شنبه نامه‌ای را خدمت رئیس‌جمهوری تقدیم و از ایشان خواهش کردم در پنج شهر مهم که میزان شیوع بیماری کووید-۱۹ در آنها بالاست و گرفتاری مردم بیشتر است، شامل تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه در سه روز تعطیلات آخر این هفته محدودیت تردد و رفت‌و‌آمد اعمال شود و رئیس‌جمهوری نیز بلافاصله موافقت کردند و دستور آن را به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کردند. وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد در این سه روز با این اقدام جدید و کاهش تردد و اقدام موثری در راستای کاهش شیوع بیماری در کشور برداشته شود. در کنار وزیر بهداشت روز گذشته محمد علی محسنی‌بندپی، عضو مجمع نمایندگان استان مازندران از نامه نمایندگان این استان به رئیس‌جمهور خبر داد و گفت که در این نامه از رئیس‌جمهور درخواست شده که در ایام تعطیلات پیش‌رو با اعمال محدودیت‌ها اجازه ورود مسافران را به استان‌های شمالی کشور ندهند. همچنین محمدرضا احمدی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «ایسنا» با تاکید بر لزوم پرهیز از هرگونه مسافرت غیر‌ضروری با تشدید شیوع کرونا در کشور از مردم خواهش کرد که به مسافرت نروند تا زنجیره انتقال بیماری کرونا قطع شود. با تمام اینها برخی گزارش‌ها حاکی ازآن است که بسیاری از مردم بدون توجه به این هشدارها روز گذشته تا قبل ازساعت اجرایی شدن محدودیت‌های سفرراهی جاده‌های کشور شدند.

  در این بین روز سه‌شنبه نیز توییتر فارسی مقام معظم رهبری بخشی از سخنان ایشان را در مورد سفرهای مردم منتشر کرده بود. در این توییت آمده بود: «ضابطه‌گذاری‌ها برای شرایط کرونا باید حاکمیتی و الزامی باشد. از مدت‌ها پیش به رئیس‌جمهور محترم و مسوولان گفته‌ام که باید الزام بشود. بعضی از فعالیت‌ها و سفرها باید ممنوع بشود. بعضی از سفرها موجب می‌شود که شیوع بی‌محابا و بدون قابلیت کنترل انجام بگیرد که واقعا مایه تاسف است.»

  به هر حال به‌دنبال ارائه تمامی درخواست‌ها برای ممنوعیت سفرها و ابراز نگرانی‌ها از وضعیت بیماری کرونا در کشور که به گفته مقامات وزارت بهداشت تاکنون در هیچ کشوری سابقه نداشته است، روز گذشته کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از اعمال محدودیت در رفت‌و‌آمد و سفر به‌ویژه با توجه به تعطیلات پیش‌رو خبر داد و گفت که بر همین اساس وزارت بهداشت برای حداقل سه روز تعطیلات پیش‌رو، درخواست محدودیت تردد به/ از پنج شهر را که شیوع کرونا در آن نسبتا بالاست، به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کرده که موضوع برای اجرا به کمیته امنیتی اجتماعی و دستگاه‌های مسوول ابلاغ شده است. به گزارش «ایرنا» او همچنین در توییتی تاکید کرد: ویروس کرونا با کسی شوخی و رودربایستی ندارد و بدون اعمال محدودیت و ابزارهای قانونی باید منتظر پاییز سیاه باشیم.

     تهران درتب و تاب بیماری

  در این میان روز گذشته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران درباره وضعیت شیوع کرونا در استان تهران گفت: تهران کماکان در تب و تاب بیماری کرونا است. در شاخص‌های مراجعان سرپایی، بستری، مراجعان جدید و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا تغییر کاهشی نداشتیم و در طول دو هفته اخیر کماکان وضعیت تهران قرمز بوده است. وی افزود: پیش‌بینی آماری ما این است که تهران در حال تجربه کردن سخت‌ترین روزهای پیک سوم بیماری کرونا است. تا زمانی که مداخلات جدی اعمال نشود، این پیک رو به افول نخواهد گذاشت و ممکن است شرایط به همین شکل ادامه یابد.

     بازگشت محدودیت‌ها به مازندران

  ازآنجاکه یکی از مقاصد سفر مسافران استان مازندران است روز گذشته حسن حسین‌نژاد، جانشین ستاد استانی مقابله با کرونا مازندران از اعمال مجدد محدویت‌ها برای کنترل این ویروس در این استان خبر داد. به گزارش «ایرنا» وی تاکید کرد که براساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا ۱۳ محدودیت کرونایی پیشین که تعطیلی تالارهای پذیرایی، تجمعات، استفاده اجباری از ماسک در مراکز اداری، مدارس، واحدهای صنفی بوده، تعداد محدودیت‌های جدید که شامل تعطیلی مراکز تفریحی و گردشگری است نیز به آن افزوده شده است.

     درخواست آستان قدس رضوی از مردم

  در همین راستا به گزارش «ایلنا» روابط عمومی آستان قدس نیز در آستانه ایام شهادت امام رضا(ع) در اطلاعیه‌ای از مردم خواست که به‌دلیل شیوع کرونا از راه دور زیارت کنند. سید محمد حسین بحرینی طوسی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: انجام هرگونه سفر در روز‌های پایانی ماه صفر از مقصد و مبدأ مشهد ممنوع است. بهرام سرمست، استاندار قم هم از تمدید یک ‌هفته دیگر محدودیت‌های کرونایی دراین استان خبر داد.

     جهش در ویروس کرونا

  در همین حال مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: وضعیت اپیدمی کرونا به مراتب بدتر از اسفند و فروردین است و شاهد ابتلای خانوادگی مردم به بیماری کووید-۱۹ هستیم؛ پدیده‌ای که در گذشته کمتر دیده می‌شد. وی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: میزان شیوع و ابتلا به کرونا در بدترین وضعیت ممکن از زمان بروز این بیماری در کشور است، اصلا در بیمارستان‌ها جای خالی وجود ندارد، بیماران در صف بستری هستند و بیماران با حال بد و بیماری شدید و سن بالا بسیار زیاد شده‌اند.  سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز روز گذشته گفت: ویروس کرونا دچار جهش‌هایی شده است که گرچه تاثیر این جهش در بیماری‌زایی هنوز مشخص نیست، اما در سرعت انتشار و گرفتار کردن افراد سرعت عمل بیشتری پیدا کرده است.

  همچنین به گزارش «ایسنا» حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با ابراز نگرانی از آمار بالای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا گفت: اگر مردم کمک نکنند، دولت هر کاری هم که انجام دهد، نمی‌تواند کاری از پیش برد. اگر مردم حواسشان نباشد، قتل‌عام رخ می‌دهد.

     ۳۰ استان در وضعیت قرمز و هشدار

  سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز روز گذشته در آخرین گزارش خود از وضعیت کرونا در کشور از ابتلای ۴ هزار و ۸۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور و بستری شدن دو هزار و ۲۳۷ نفر از آنها خبر داد. به گفته وی، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۵۱۳ هزار و ۲۱۹ نفر رسیده است. لاری ادامه داد: ۴۶۰۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. لاری همچنین گفت: آمار جان‌باختگان بیماری کووید-۱۹ در کشور به ۲۹ هزار و ۳۴۹ نفر رسید و ۳۰ استان همچنان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند.

  منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

  مدیر محترم سایت donya-e-eqtesad.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید