توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  روش پاك كردن شمع از روي پارچه

  1 بازدید

  روش پاك كردن شمع از روي پارچه را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  روش های پاک کردن لکه شمع از لباس و فرش

  روش های پاک کردن لکه شمع از لباس و فرش

  زمان مطالعه: 4 دقیقه

  پاک کردن لکه شمع از روی لباس یا فرش بعد از یک مهمانی، اتفاق ناراحت‌کننده‌ای برای میزبان است خصوصا اگر با روش‌های پاک کردن شمع آشنایی نداشته باشد. آیا تا به حال با مشکل پاک کردن لکه شمع روی فرش یا لباس مواجه شده‌اید؟ آیا می‌دانید برای پاک کردن لکه شمع روی لباس مشکی یا فرش باید از چه مواد شوینده‌ای استفاده کنید؟ اگر به دنبال پاسخ چنین سوالاتی هستید این مطلب برای شما است. چرا که در این مقاله از استادکار قصد داریم روش‌های پاک کردن لکه شمع از لباس و فرش را به شما آموزش دهیم.

  چگونه لکه شمع روی لباس و فرش را پاک کنیم؟

  قبل از آنکه به روش‌های پاک کردن شمع از روی فرش و لباس اشاره کنیم خوب است بدانید که شما می‌توانید با راهکارهای مختلف خانگی تقریبا هر نوع لکه‌ای را از روی سطوح مختلف تمیز کنید پس جای هیچ نگرانی نیست اگر با لکه شمع روی پارچه یا فرش مواجه شده‌اید. فقط کافی است با کمی حوصله و دقت روش‌های زیر را دنبال کنید.

   روش پاک کردن لکه شمع روی پارچه

  برای رفع لکه شمع روی پارچه و یا پاک کردن شمع از روی لباس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  برای پاک کردن لکه شمع از روی پارچه یا لباس ابتدا اجازه دهید تا لکه شمع کاملا خشک شود چون اگر درحالی پارافین شمع گرم است، دستمال بکشید لکه پخش شده و تمیز کردن آن مشکل می‌شود. اگر می‌خواهید لکه شمع زودتر خشک شود، می‌توانید تکه‌ای یخ بر روی آن قرار دهید تا زودتر خشک شده و پارافین اضافی را از روی پارچه یا لباس جدا کنید.

  برای پاک کردن پارافین می‌توانید از یک وسیله مانند چاقو استفاده کنید البته باید مراقب باشید که به بافت پارچه یا لباس آسیب نزنید. اگر بافت لباس شما ظریف است می‌توانید از یک قاشق به جای چاقو برای خراش دادن و پاک کردن پارافین اضافی استفاده کنید.

  در این مرحله برای پاک کردن لکه شمع، اتو را بر روی حرارت کم تنظیم کنید سپس به آرامی بر روی لکه شمع قرار دهید تا در اثر حرارت لکه شمع کمرنگ شود. اگر بافت پارچه یا لباس شما بسیار نازک است می‌توانید یک پارچه نازک یا حوله کاغذی روی لباس قرار دهید تا حرارت اتو به صورت مستقیم روی لباس قرار نگیرد.

  قبل از شستشوی لباس در لباسشویی، مقداری پاک کننده مایع را در آب حل کنید و در محل لکه شمع اسپری کنید. البته فراموش نکنید که ماده پاک کننده مخصوص لباس‌های رنگی با لباس مشکی و سفید متفاوت است پس از یک ماده شوینده مناسب با بافت و رنگ لباس استفاده کنید. پس از اسپری کردن محلول، می‌توانید برای شستشوی نهایی لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید.

  روش پاک کردن شمع از روی لباس مشکی

  پاک کردن لکه شمع از روی لباس مشکی ممکن است کمی دشوارتر از لباس‌های رنگی باشد چون لکه‌های بر روی لباس مشکی نمایان‌تر هستند. اما نگران نباشید چون ما یک راهکار جالب برای پاک کردن لکه شمع روی چادر مشکی یا لباس‌های تیره شما داریم. برای از بین بردن لکه از روی لباس‌های تیره ابتدا تمام مراحل قبلی را انجام دهید. پس از شستشو لباس در لباسشویی مقداری قهوه دم کنید. حال لباس‌ها و چادر مشکی خود را با قهوه و آب سرد بشویید تا هر نوع لکه‌ای از روی آن از بین برود.

  راهکارهای رفع لکه شمع روی پارچه و لباس

  روش پاک کردن لکه شمع از روی فرش

  گرم کردن، بهترین روش برای پاک کردن لکه شمع از روی تمام سطوح است. در نتیجه پیشنهاد ما برای از بین بردن لکه شمع روی فرش استفاده از اتو یا سشوار است. البته چون بافت فرش نسبت به لباس و پارچه ضخیم‌تر است باید برای گرم کردن لکه شمع و پاک کردن آن زمان بیشتری صرف کرد. برای پاک کردن شمع از روی فرش وسایل زیر را تهیه کنید:

  برای تمیز کردن لکه شمع روی فرش مراحل زیر را اجرا کنید. فقط به خاطر داشته باشید که بافت فرش‌ها با یکدیگر متفاوت است. پس تمام مراحل را با احتیاط و ظرافت انجام دهید تا آسیبی به بافت فرش وارد نشود.

  به کمک کارد آشپزخانه تا جایی که ممکن است پارافین چسبیده روی فرش را تراش دهید. اگر هنوز پارافین گرم و شل است چند تکه یخ روی آن قرار دهید تا سفت شود و سپس آن را با چاقو خراش دهید.

  سعی کنید تمام پارافین اضافی باقی مانده روی فرش که قبل‌تر تراش داده‌اید را با جاروبرقی تمیز کنید تا دوباره به فرش نچسبد.

  اگر امکان استفاده اتو را دارید که چه بهتر اما در غیر این صورت می‌توانید در این مرحله از حرارت سشوار نیز استفاده کنید. اما قبل از آن دو طرف فرش روی لکه کیسه کاغذی قهوه‌ای را قرار دهید. حال سشوار یا اتو با حرارت کم و خشک را روی لکه نگه دارید تا پارافین اضافی شمع نرم شده و به کاغذ جذب شود.

  در این مرحله دستمالی را آغشته به الکل کنید و به صورت ضربه‌ای روی لکه شمع سعی کنید لکه باقی مانده شمع را پاک کنید. توجه داشته باشید که الکل به صورت مستقیم جذب الیاف فرش نشود.

  اگر هنوز اثری از لکه شمع روی فرش باقی مانده می‌توانید آمونیاک و الکل را با یکدیگر مخلوط کنید و سپس دستمال تمیزی را به این محلول آغشته کنید و سطح لکه روی فرش را مرطوب کنید. حال در حالیکه فرش مرطوب است یک کیسه کاغذی روی لکه قرار دهید و اتو را روی آن بکشید تا لکه به طور کامل از بین برود.

  جمع‌بندی

  با استفاده از راهکارهای گفته شده شما می‌توانید لکه شمع را از روی هر نوع پارچه، لباس و فرشی تمیز کنید اما ممکن است با توجه به ماندگاری لکه در برخی از مواقع این مراحل را چندین با تکرار کنید. اگر شما هم راهکار دیگری برای پاک کردن لکه شمع می‌دانید می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  منبع مطلب : ostadkar.pro

  مدیر محترم سایت ostadkar.pro لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پاک کردن لکه شمع از روی پارچه و لباس با راهکارهای ساده و کاربردی

  پاک کردن لکه شمع از روی پارچه و لباس با راهکارهای ساده و کاربردی

  شمع یکی از زیباترین وسایلی است که در بسیاری از مراسم‌ها مانند عروسی و یا مهمانی‌ها برای زیباتر نشان دادن محفل از آن استفاده می‌کنند علاوه بر این نور شمع برای آرامش درونی بسیار مفید است. اما ممکن است در حین مهمانی بر اثر تصادف چند قطره‌ای از پارافین شمع بر روی لباس شما بریزد. حال این سوال برای شما پیش می‌آید که چگونه لکه شمع را از روی لباس پاک کنیم؟ با چی بپوشم و آموزش پاک کردن لکه شمع همراه شوید.

  مطالب مرتبط:

  ۱- پاک کردن لکه مداد شمعی از روی لباس و پارچه

  ۲- پاک کردن لکه چمن از روی لباس با راهکارهای ساده و کاربردی

  ۳- پاک کردن لکه شاه توت از روی لباس با این راهکارها

  پاک کردن لکه شمع از روی پارچه و لباس

  برای پاک کردن لکه شمع شما با چند مرحله ساده می‌توانید لباس خود را دوباره مثل روز اول دربیاورید پس اصلا نگران نباشید:

  ۱- بگذارید پارافین شمع خشک شود. هرگز زمانی که پارافین شمع داغ است آن را از روی لباس خود پاک نکنید. بگذارید به خوبی خشک و سفت شود در غیر این صورت لکه آن باقی خواهد ماند.

  ۲- با استفاده از یک جسم سخت مانند قاشق فلزی سعی کنید پارافین سفت شده بر روی لباس را پاک کنید. اگر پارافین به خوبی سفت و محکم شده باشد به آسانی با قاشق برداشته خواهد شد.

  ۳- در مرحله بعد سعی کنید تا مقداری حرارت بر روی لکه باقی مانده ایجاد کنید. می‌توانید بر روی لکه یک پارچه نازک داغ شده یا دستمال قرار دهید اما مراقب باشید اگر لباس شما چرم است حرارت بالایی به آن وارد نکنید که موجب چسبندگی و خراب شدن بافت لباس می‌شود.

  پاک کردن لکه شمع از روی پارچه و لباس

  ۴- برای حرارت دادن لکه می‌توانید از یک کاغذ یا دستمال استفاده کنید تا بافت خود پارچه آسیب نبیند برای این کار شما دستمال یا کاغذ را روی محل لکه قرار داده سپس با درجه متعادلی از اتو به آن قسمت حرارت می‌رسانید. این کار را تا زمانی انجام می‌دهید تا تمامی پارافین باقی مانده بر روی لباس به حالت ذوب شده درآید تا برداشتن آن راحت شود.

  ۵- در مرحله بعدی لباس را در ماشین لباس شویی قرار داده و با تنظیمات معمول با استفاده از یک ماده شوینده بسیار خوب آن را شستشو دهید.

  ۶- سپس لباس را در یک محیط باز قرار دهید تا خشک شود. سپس شما شاهد از بین رفتن لکه شمع از روی لباس خود خواهید بود.

  ۷- اگر با انجام مراحل بالا باز هم اثری از لکه شمع باقی مانده بود دوباره مراحل را از قسمت حرارت دادن آغاز کنید تا به مرور لکه‌ها از بین بروند.

  منبع مطلب : chibepoosham.com

  مدیر محترم سایت chibepoosham.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نحوه تمیز کردن لکه شمع از سطوح مختلف

  نحوه تمیز کردن لکه شمع از سطوح مختلف

  تمیز کردن لکه شمع از روی ظروف,وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن لکه شمع

  برای تمیز کردن لکه شمع بر روی چوب، ابتدا به وسیله سشوار آن را نرم کنید

  با روش زیر لکه شمع را از روی رومیزی، زیربشقابی و دستمال سفره پاک کنید.

  وسایل مورد نیاز:
      اتو بخار معمولی
      چند عدد پاکت میوه (قهوه‌ای)
      چند تکه یا یک بسته یخ

  ابتدا صبر کنید موم سرد و سفت شود. سپس تکه‌های یخ یا یک بسته یخ را روی موم بگذارید. یخ باعث می‌شود موم شکننده شده، تراشیدن آن راحت تر شود.

  با چاقوی کره‌خوری، موم ترد شده را بتراشید. دقت کنید چاقو کوچک ترین لبه‌ دندانه داری که باعث آسیب پارچه شود، نداشته باشد. برای تراشیدن، به جای چاقو می‌توانید از یک شئ محکم و نازک مانند کاردک پلاستیکی یا کارت اعتباری استفاده کنید.

  حالا زمان استفاده از پاکت میوه است. یک برگ از آن را زیر پارچه و برگ دیگر را روی موم بگذارید.

  اتو را روی درجه متوسط یا کمی بالاتر قرار دهید به طوری که پارچه نسوزد. این میزان به جنس پارچه و تشخیص شما بستگی دارد.

  اتو را روی پاکت قرار دهید تا موم جذب آن شود. این مرحله را با یک پاکت جدید تکرار کنید تا کل موم جذب شود. پاکت‌ها را بعد از سرد شدن دور بیندازید.

  برای نتیجه بهتر، بلافاصله بعد از این مرحله پارچه را بشویید.

  روش هایی برای پاک کردن لکه شمع از روی سطوح مختلف
  لکه شمع بر روی فرش و موکت: همواره بهترین زمان برای زدودن هر نوع لکه، هنگامی است که در همان لحظه ایجاد شده و مواد تشکیل دهنده آن، هنوز تازه مانده است. در مورد پارافین شمع نیز این موضوع صدق می کند بنابراین اگر زمانی شاهد ریخته شدن پارافین آب شده شمع بر روی جسمی به خصوص سطوح بافت دار مانند فرش و موکت بودید، بلافاصله پارافین را در حالت نرم با دقت و به وسیله قاشق از روی سطح برداشته و سپس برای زدودن آثار آن اقدام کنید.

  حال اگر این مشکل پیش از این رخ داده بود و شما با پارافین جامد بر روی سطوح یاد شده مواجه شدید، مانند روش فوق ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سفت شده را برداشته سپس کاغذ قهوه ای (کاغذهایی که در خشکشویی ها برای پیچیدن لباس ها هنگام تحویل مورد استفاده قرار می گیرند) و یا دستمال کاغذی حوله ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکه حاصل از پارافین قرار دهید. حال اتو را بر روی درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ، چندین بار حرکت دهید.

  حرارت ناشی از اتو، پارافین های باقی مانده در میان بافت ها را آب کرده و جذب کاغذ می کند. این کار را با کاغذها و یا دستمال های دیگری چندین بار تکرار کنید تا دیگر آثاری از چربی حاصل از پارافین بر روی سطح باقی نماند.


  نکته: اگر شمع مورد استفاده شما رنگی بود و در نتیجه با ریختن پارافین آن نیز لکه ای رنگی ایجاد شده است، برای زدودن آثار رنگی لکه از تینر استفاده کنید به این ترتیب که پارچه ای را به تینر آغشته کرده و به حالت ضربه ای بر روی لکه آنقدر بزنید تا پاک شود.

  لکه شمع بر روی چوب: ابتدا به وسیله هوای داغ حاصل از سشوار آن را نرم کنید. هنگامی که پارافین شروع به ذوب شدن کرد، با پارچه ای تمیز، پارافین های اضافی را برداشته و در پایان با مالش پارچه ای آغشته به محلول پولیش و کمی سرکه بر روی آن منطقه، آثار باقی مانده را از بین ببرید.

  لکه شمع بر روی شمعدان ها: شما می توانید شمعدان فلزی را در یخچال و یا حتی برای دقایقی در فریزر قرار داده و به محض سخت شدن پارافین، آن را به راحتی بکنید ولی در مورد شمعدان های بلور و کریستال، از آنجا که معمولا امکان استفاده از سرما و گرما وجود ندارد، پنبه ای را به الکل صنعتی آغشته کرده و بر روی شمعدان بمالید سپس با پارچه تمیز دیگری آثار باقی مانده را از بین ببرید.

  لکه شمع بر روی پارچه و لباس: برای این منظور نیز باید از کاغذ قهوه ای و یا دستمال حوله ای استفاده کنید. به این ترتیب که دو کاغذ و یا دو دستمال حوله ای تا شده را در زیر و روی پارچه در محل لکه بگذارید سپس با قرار دادن اتوی گرم بر روی یکی از کاغذها و یا دستمال ها در یک طرح لکه، سبب آب شدن پارافین باقی مانده و جذب آن توسط کاغذها و یا دستمال ها شوید. این کار را با تعویض دستمال ها و یا کاغذها آنقدر تکرار کنید تا دیگر کمترین اثری از لکه چربی حاصل از شمع باقی نماند.

  نکته: در صورتی که رنگ حاصل از پارافین رنگی شمع بر روی پارچه یا لباس موردنظر شما باقی مانده است، از الکل صنعتی استفاده کنید. البته برای این منظور، ابتدا پارچه ای را به کمی الکل آغشته کرده سپس به یکی از درزهای داخلی لباس بمالید. اگر پارچه عکس العمل خاصی نسبت به الکل نشان نداد، این روش برای لباس مورد نظر شما کاربردی است و در غیر این صورت این کار را به خشکشویی بسپارید. حال در صورتی که پس از امتحان فوق امکان استفاده از الکل وجود داشت، در زیر لکه، پارچه ای نخی و سفید رنگ قرار داده و با آغشته کردن گوشه ای از پارچه دیگری به الکل صنعتی، آن را با ضرباتی آرام با لکه تماس داده و به این ترتیب رنگ پارافین را به پارچه سفید زیرین منتقل کنید.

  لکه شمع بر روی کفپوش پارکت: پارافین ریخته شده را با تکه ای از یخ، سفت کرده و سپس با نوک جسمی تیز، پارافین جامد شده را بردارید. مراقب باشید بر روی کفپوش خطی ایجاد نشود. سپس کمی پولیش مخصوص کفپوش را بر روی آن ناحیه از سطح کفپوش مالیده و پس از آن با پارچه ای نرم، آثار باقی مانده را تمیز کنید.

  لکه شمع بر روی کاغذ دیواری: ابتدا پارافین را با قراردادن یخ بر روی آن جامد کرده و پس از کندن توسط جسمی تیز، لکه چربی باقی مانده را به روش اتو و دستمال حوله ای و یا کاغذ قهوه ای انجام دهید.

  گردآوری : بخش اسرارخانه داری بیتوته

  منابع : ehow.com - jamnews.ir

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  A 14 روز قبل
  0

  عالی

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید