توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  روستای چنار محمودی لردگان ایدز

  1 بازدید

  روستای چنار محمودی لردگان ایدز را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  بررسی صفر تا صد ماجرای ایدز در روستای لردگان/ با تشکیل کمیته حقیقت یاب از بهورز رفع اتهام شد

  بررسی صفر تا صد ماجرای ایدز در روستای لردگان/ با تشکیل کمیته حقیقت یاب از بهورز رفع اتهام شد

  به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ از هفته گذشته که خبر ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنار محمودی از توابع لردگان به ویروس HIV منتشر شد، بسیاری از رسانه های داخل و خارج به بررسی جنبه های بهداشتی، پزشکی و اجتماعی این موضوع پرداختند. دراین میان عده ای از مردم نیز دست به اعتراض زدند زیرا معتقد بودند که مامور بهورز شبکه بهداشتی وزارت بهداشت عامل انتقال ویروس ایدز به روستاییان بوده است.

  پس از انتشار خبر ابتلای تعدادی از اهالی این روستا به ویروس ایدز و بازداشت بهورز روستا، سعید نمکی وزیر بهداشت اعلام کرد که بهورز بی تقصیر است و از مسئولان قوه قضائیه خواست تا او را آزاد کنند. در ادامه نیز این موضوع به مجلس کشیده شد و رئیس مجلس به اعضای کمیسیون بهداشت ماموریت داد تا برای بررسی دقیق تر موضوع به لردگان بروند.

  پس از بررسی‌های انجام شده سخنگوی دولت هر گونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهورز این روستا را تکذیب کرد و اعلام شد که 95 درصد مردم این روستا سلامت هستند و به این ویروس آلوده نشده اند. در پایان نیز وزیر بهداشت دستور ایجاد یک مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی را داد و تاکید کرد که تیمی تخصصی و فوق‌تخصصی در این مرکز مستقر شود.

  لازم به توضیح است: ایدز، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می‌شود. راه های انتقال این بیماری از چهار روش سرنگ مشترک (عمدتا بین معتادان تزریقی)، ارتباط جنسی محافظت نشده، تزریق خون یا فرآورده خونی آلوده و از مادر مبتلا به نوزاد منتقل می شود و روش دیگری برای انتقال ندارد. روبوسی، با هم غذا خوردن و نشست و برخاست با مبتلایان به این ویروس عامل انتقال نیست.

  در ادامه برخی از خبرهای منتشر شده در این رابطه را می خوانید.

  خبر ابتلا برخی از اهالی «لردگان» به ویروس اچ آی وی تایید شد

  یک منبع آگاه در وزارت بهداشت، خبر ابتلا برخی اهالی «لردگان» به ویروس اچ آی وی را تائید کرد و گفت: اطلاعات تکمیلی پس از انجام تست ایدز از تمامی اهالی منطقه منتشر خواهد شد.

  او گفت: ابتلای مردم این منطقه به این بیماری ارتباطی با انجام تست قند خون و وزارت بهداشت نداشته و یک موضوع قدیمی است که سرباز کرده است.

  ابتلای 25 بزرگسال و یک نوزاد به ایدز در روستای لردگان/ 58 درصد مردم بیماری‌یابی نشده‌اند

  محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درباره جزئیات ابتلای تعدادی از اهالی روستای لردگان استان چهارمحال و بختیاری به ویروس ایدز توضیح داد: روستای چنار محمودی شهرستان لردگان 1800نفر جمعیت دارد که متاسفانه به علت مشکلات و نبود رونق اقتصادی و فقر چیزی حدود 240 نفر از اهالی روستا به اعتیاد روی آورده‌اند که از این تعداد نیز 20 نفر معتاد تزریقی هستند.

  حجم بالای خدمات تشخیصی ایدز در لردگان/ تعداد معدودی از تست‌های HIV در این منطقه همانند سایر نقاط کشور، مثبت بوده است

  دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به حجم بالای انجام خدمات تشخیصی و مشاوره ای در این مرکز، از زحمات پرسنل این مرکز تقدیر کرد و گفت: تمام مراجعین به مرکز مشاوره بیماری های رفتاری، با میل و رغبت و بدون هیچ گونه اجباری به این مرکز مراجعه و تحت مشاوره و آزمایش قرار گرفته‌اند و تمامی خدمات این مرکز با حفظ اسرار مراجعین و در کمال احترام و حفظ شان و منزلت افراد ارائه می‌شود.

  وی در ادامه با ابلاغ پیام تقدیر و تشکر دکتر نمکی، وزیر بهداشت، از همکاران دانشگاه علوم پزشکی بابت اقدام دقیق و به موقع برای شناسایی مبتلایان و شروع روند درمان بیماران، خاطر نشان کرد: همکاران ما در خط مقدم بوده و همواره مورد حمایت مجموعه وزارت بهداشت هستند.

  طرح تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای موضوع لردگان تقدیم کمیسیون بهداشت شد

  «محمدعلی وکیلی»، عضو هیات رئیسه مجلس، در خصوص «پیگیری حادثه لردگان» گفت: وعده داده بودیم برای موضوع لردگان کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهیم. امروز با جمعی از همکاران درخواستی را برای اعمال ماده 45 ایین نامه دادیم که تبصره "یک" این ماده 45 تصریح دارد که در اتفاقات مهمی که در کشور رخ می‌دهد و احتمال تخلف یا سوءمدیریت  وجود دارد، کمیته ای از مجلس برای حقیقت یابی تشکیل شود.

  جمعی از نمایندگان خواستار تهیه گزارشی از حوادث لردگان شدند

  جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به هیات رئیسه مجلس خواستار گزارش جامعی از حوادث لردگان و قرائت آن در جلسه علنی مجلس شدند.

  اعزام کمیته ویژه کمیسیون بهداشت به شهرستان لردگان

  «محمد خدابخشی» در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث اخیر در روستای چنار محمود شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری، گفت: با توجه به موضوعات مطرح شده در رابطه با ابتلای برخی از روستائیان به بیماری، لازم است که در این رابطه اقدامات مقتضی صورت گیرد.

  «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به تذکر خدابخشی گفت: در رابطه با حوادث اخیر شهرستان لردگان، نماینده محترم این منطقه تشریف آورده و توضیحات کافی ارائه شد البته به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز گفته شد که هرچه سریع‌تر کمیته‌ای را برای بررسی این موضوع به شهرستان لردگان اعزام کند.

  کمتر از 5 درصد مردم در چنارمحمودی مبتلا به ایدز هستند

  استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انجام آزمایش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از جمعیت روستای لردگان ، کمتر از ۵ درصد مردم این روستا مبتلا به ویروس HIV هستند و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند.

  اقبال عباسی روز یکشنبه در دیدار با مردم این روستای لردگان که در چند روز اخیر اخباری مبنی بر شیوع ویروس HIV بین اهالی منتشر شده بود، افزود: نتایج این آزمایشات حاکی از آن است که بیش از ۹۵ درصد مردم سالم هستند و نباید در این خصوص نگران باشند.

  در روستای چنار محمودی لردگان چه گذشته است؟

  سخنگوی دولت هر گونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت در روستا چنار محمود لردتگان را تکذیب کرد.

  ایجاد مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی

  سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به علیرضا رئیسی، معاون بهداشت این وزارتخانه، دستور داد هر چه سریع‌تر مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی ایجاد و تیم تخصصی و فوق‌تخصصی در این مرکز مستقر شود.

  منبع مطلب : www.borna.news

  مدیر محترم سایت www.borna.news لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ایرنا

  ایرنا

  تهران- ایرنا- انتشار خبری مبنی بر ابتلای شماری از اهالی یکی از روستاهای استان چهارمحال و بختیاری به HIV و برخی حواشی و خبرهای نادرست یا اغراق‌شده در مورد این موضوع در مهرماه سال جاری چالش‌های زیادی را در منطقه ایجاد کرد.

  هفته اول مهرماه ۱۳۹۸ بود که خبر ابتلای حدود ۲۰۰ نفر از اهالی روستای «چنار محمودی» از توابع لردگان در استان چهارمحال و بختیاری منتشر و به سر خط اخبار رسانه‌های داخل و خارج تبدیل شد که علاوه بر جنبه‌های پزشکی و بهداشتی، جنبه‌های اجتماعی هم پیدا کرد. عده‌ای از مردم با این باور که یکی از بهورزان شبکه بهداشت (زیرمجموعه وزارت بهداشت) عامل انتقال ویروس ایدز به روستاییان بوده است، دست به تجمع و اعتراض زدند که این موضوع چالش‌های زیادی را در فضای جامعه و منطقه ایجادکرد و در صدر اخبار قرار گرفت.

  عصر روز چهارشنبه ۱۰ مهر ماه «کیانوش جهانپور» رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد مبتلایان به ایدز در روستای لردگان را محدود و به مراتب کمتر از تعداد اعلام شده در برخی اخبار غیررسمی اعلام و بیان کرد: موضوع به هیچ وجه ربطی به سرنگ آلوده،  واکسن و آزمایش‌های تشخیصی ندارد؛ ابعاد موضوع از نظر وزارت بهداشت مشخص است، اما اطلاعات پزشکی افراد را نمی‌توانیم منتشر کنیم.

  سعید نمکی وزیر بهداشت نیز در واکنش به انتشار این خبر در نامه‌ای به وزیر دادگستری نوشت: پیرو مذاکره تلفنی از چندی قبل با پیگیری یکی از بهورزان سخت‌کوش ما در یکی از روستاهای شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری مواردی از ابتلا به ویروس HIV شناسایی شد. جهت حفظ شئونات مردم منطقه به نحوی کاملاً محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایشات گسترده موارد جدید ردیابی گشت که متاسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد.

  با توجه به اهمیت موضوع روز پنجشنبه ۱۱ مهر گروه‌های شناسایی، تشخیص و درمان ویروس HIV در روستای چنار محمودی لردگان مستقر شدند و رییس دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: شناسایی بیماران در ماه‌ها و روزهای اخیر صورت گرفته که به محض اطلاع از این موضوع، تیم‌های عملیاتی را به منطقه اعزام کردیم و آن را مورد پیگیری قرار دادیم. در همین راستا شناسایی افراد مبتلا، اتصال آنان به درمان و سپس پیشگیری از سرایت ویروس به افراد سالم در دستور کار قرار گرفته است.

  «حجت‌الاسلام محمد علی نکونام» نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد نیز در خطبه‌های نماز جمعه ۱۲ مهر از اهالی این روستا درخواست کرد اولویت اول را کمک به درمان قرار دهند، با خانواده پزشکی همکاری کنند و مسوولان نیز شناسایی عوامل را با رعایت کرامت انسانی انجام دهند.

  این درحالی بود که روز شنبه ۱۳ مهر جمعی از اهالی لردگان در اعتراض به نامه وزیر بهداشت مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند و خواستار عذرخواهی رسمی وزیر و وزارت بهداشت از مردم شدند و درخواست کردند با عوامل این مساله برخورد شود.

  استاندار چهار محال و بختیاری در مورد این اعتراضات گفت: عموم مردم شریف لردگان همراهی و همکاری خوبی با نیروهای انتظامی و امنیتی داشته و دارند و همین عامل سبب عقیم ماندن توطئه ضد انقلاب در بین خواسته‌های مردم در این شهر شد. نیروهای انتظامی و مردمی در هوشیاری کامل مراقب اوضاع هستند.

  روز یکشنبه ۱۴ مهر جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به هیات رییسه مجلس خواستار گزارش جامعی از حوادث لردگان و قرائت آن در جلسه علنی مجلس شدند. این درخواست در هیات رییسه فراکسیون امید تصویب و نامه مرتبط با آن نوشته شد. «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد: درباره حوادث اخیر لردگان به کمیسیون بهداشت دستور داده شده که هر چه سریع‌تر کمیته‌ای برای بررسی این موضوع به شهرستان لردگان اعزام کند.

  در ادامه واکنش ها، «علی ربیعی» سخنگوی دولت نیز در خصوص سرنگ‌های آلوده اظهارداشت: من در ارتباط با این موضوع با دو مدیرکل اطلاعات منطقه، معاونان وزیر بهداشت و خود وزیر بهداشت به طور مفصل گفت و گو داشتم همچنین با مسوولان سیاسی منطقه صحبت کردم و اطلاعاتی که امروز ارائه می‌کنم اطلاعات جامع و دقیقی است. اولاً هرگونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت را کاملاً تکذیب می‌کنم و این ادعا به هیچ وجه درست نیست.

  ۱۷ مهر بود که وزیر بهداشت در نامه‌ای به معاون بهداشت این وزارتخانه دستور داد هر چه سریع‌تر مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی ایجاد و تیم تخصصی و فوق تخصصی در این مرکز مستقر شود. همچنین طبق اظهارات «سید راشد جزایری» سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری در روز یکشنبه ۲۱ مهر، ارائه مشاوره تخصصی انگیزشی و پایبندی به درمان، راه‌اندازی کلینیک مشاوره بیماری‌های رفتاری در شهرستان لردگان، استقرار دستگاه سی دی فور در روستا، راه‌اندازی کلینیک سیار، تأمین دارو و تجهیزات و کیت‌های تشخیصی مورد نیاز به صورت رایگان، با انجام نظارت‌ها و پایش‌های لازم از اقدامات انجام گرفته در روستای چنارمحمودی بود.

  منبع مطلب : www.irna.ir

  مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پرونده آلودگی به ایدز در لردگان

  پرونده آلودگی به ایدز در لردگان به ماجرای آلوده شدن تعدادی از اهالی روستای چنارمحمودی از توابع شهرستان لردگان، استان چهارمحال و بختیاری در ایران به ویروس اچ‌آی‌وی اشاره دارد. تحقیق دربارهٔ روشن شدن چگونگی ابتلای این افراد در دادگستری استان چهارمحال و بختیاری در جریان است و تاکنون بهیار این روستا به حکم قضایی بازداشت شده‌است.[۱][۲]

  بنا به گفته رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری پرونده قضایی در این خصوص تشکیل شده و دستگاه قضایی نیز رسیدگی به این موضوع را در اولویت قرار داده و دیگر مسئولان هم در حال پیگیری جهت کشف مبدأ و منشأ این آلودگی هستند.[۳]

  تعداد مبتلا شدگان[ویرایش]

  اقبال عباسی، استاندار چهارمحال و بختیاری، میزان شیوع اچ‌آی‌وی در چنار محمودی را زیر پنج درصد جمعیت اعلام کرده است. او گفته است: «بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انجام آزمایش از ۱۳۰۰ نفر از جمعیت روستای لردگان، کمتر از ۵ درصد مردم روستا (حدود ۶۵ نفر) مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی/ایدز شده‌اند».[۴]

  واکنش‌ها و اعتراضات[ویرایش]

  پس از این که تعدادی از اهالی روستای چنارمحمودی متوجه شدند که ناقل ویروس ایدز هستند ادعا کردند یکی از بهیاران مراکز بهداشت در زمانی که برای انجام آزمایش از آن‌ها خون می‌گرفته‌است به جای هر سرنگ برای یک نفر، از یک سرنگ مشترک برای تمام مراجعه‌کنندگان استفاده کرده‌است، سپس تعدادی از اهالی با حمله به خانه بهداشت ضمن شکستن شیشه‌های این مکان با تجمع مقابل فرمانداری لردگان اعتراض خود را نسبت به این حادثه ابراز داشتند[۵]

  خبرهای منتشر شده اولیه حاکی از آن است که این آلودگی به علت قصور پزشکی توسط بهیار این روستا به علت رعایت نکردن اصول بهداشتی و استفاده از سرنگ آلوده به ایدز برای انجام برخی آزمایش‌های برای اهالی روستا شیوع یافته‌است ولی رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، انتقال ویروس را از طریق سرنگ آلوده تکذیب و آن را در حد شایعه عنوان کرد ولی تأیید نمود که تعدادی از اهالی این روستا مبتلا به این ایدز هستند[۶]

  سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ادعای آلوده شدن این افراد را توسط سرنگ آلوده رد کرد و در نامه ای به وزیر دادگستری از ورود و بیان مطلب غیرکارشناسانه مقام‌های قضایی استان چهارمحال و بختیاری و بازداشت بهیار مربوطه انتقاد و خواستار رسیدگی سریع به این پرونده و اعاده حیثیت کارمند نظام بهداشتی درمانی شد. همچنین در بخشی از این نامه آمده‌است: «... جهت حفظ شئونات مردم منطقه به نحو کاملاً محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایش‌های گسترده موارد جدید ردیابی گشت که متأسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد. آرام و بیصدا این حرکت بیماریابی ادامه داشت تا امروز یکی از مقامات قضائی استان با ورود به موضوع و ابراز مطلب غیر کارشناسانه مبنی بر مقصر بودن بهورز روستا و آلودگی بیماران از طریق سرنگ آلوده توسط وی، اقدام به جلب این نیروی خدوم و زحمت کش نمود و غم‌انگیز آنکه رسانه‌های مغرض بیگانه به استناد به این اعلام نظر و رفتار عاری از هرگونه دیدگاه کارشناسی، خبر کذب آلودگی مردم یک روستا به دلیل قصور پرسنل مرکز درمانی و استفاده از سرنگ آلوده به ویروس ایدز را منتشر کرده‌اند…»[۷]

  دو روز بعد از صحبت‌های سعید نمکی، تعدادی از اهالی لردگان که از این صحبت‌ها به خشم آمده بودند، شبکه بهداشت را به آتش کشیدند و به فرمانداری این شهرستان حمله کردند.[۸] آنها تابلوی فرمانداری و اداره بهداشت لردگان را پایین کشیدند و ماشین و دفتر امام جمعه را آتش زدند.[۹] نمایندهٔ چهار محال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها اعلام کرد که به سمت معترضان گاز اشک آور و گلوله هوایی شلیک شده‌است.[۸] عصر همان‌روز تجمعاتی در حمایت از اهالی لردگان در اصفهان، ایلام و چند شهر دیگر برگزار شد. همزمان استاندار چهارمحال و بختیاری اعتراض‌های روز شنبه در لردگان را به «ضدانقلاب» و «خرده‌جریانی پیچیده» نسبت داد.[۱۰]

  در پی این اتفاق‌ها علی لاریجانی از ورود کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به موضوع شیوع ویروس اچ‌آی‌وی در روستای چنار محمودی خبر داد و همزمان نماینده لردگان در مجلس از اظهارات وزیر بهداشت به شدت انتقاد کرد.[۱۱] با این‌حال سه روز بعد، سعید نمکی در جریان یک سخنرانی در شهرک صنعتی کاوه گفت: «در مسیر مبارزه با فساد نیاز به آدم سالم داریم و آدم سالم کسی است که توسعه یافته باشد، دروغ نمی‌گوید، مالیاتش را انکار نمی‌کند و HIV نمی‌گیرد».[۱۲]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید