توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رود های ایران چه ویژگی هایی دارند

  1 بازدید

  رود های ایران چه ویژگی هایی دارند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  رودخانه های ایران به چند دسته تقسیم می شوند؟

  رودخانه های ایران به چند دسته تقسیم می شوند؟

  رودخانه به چه معناست؟

  رودخانه (به انگلیسی: River) یک آبراهه یا یک آبگذر جاری طبیعی است که آب آن معمولاً  شیرین است و به سمت اقیانوس، دریا، دریاچه یا رودخانه دیگری جریان دارد.

  رودخانه های کوچک جویبار، نهر، جوی و مسیل نیز نامیده می شوند. هیچ تعریفی رسمی برای اصطلاح عمومی رودخانه که برای ویژگی های جغرافیایی کاربرد داشته باشد وجود ندارد. به طور کلی رودخانه ها بخشی از چرخه هیدرولوژیکی هستند که آب آنها از طریق حوضه زهکشی از روان آب های سطحی و منابع طبیعی دیگر مانند آب های زیرزمینی، چشمه ها و ریزش آب های ذخیره شده در یخچالهای طبیعی و برف ها تاًمین می شود.

  رودخانه های ایران بر چه مبنایی تقسیم بندی می شوند؟

  ۱- بر مبنای حوضه آبخیز

  ۲- بر مبنای مدت زمان و مقدار آب جاری

  رودخانه ها در ایران بر مبنای حوضه آبخیز به ۲ گروه تقسیم می شوند:

  ۱- گروه دریای خزر

  به استثنای رودهایی که به دلیل نزدیکی به دریای خزر از شرق یا غرب این دریا سرچشمه می گیرند، بیشتر رودخانه های این منطقه از دامنه های شمالی رشته کوه البرز جاری می شوند. طول این رودخانه ها کوتاه می باشد که در اینجا مهمترین آنها را برای شما بازگو کرده ایم.

  دریای خزر

  طولانی ترین رود ایران به طول ۱۰۷۲ کیلومتر که از رشته کوه مین گول یا هزار برکه ترکیه شروع و از خط مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان عبور کرده و به دریای خزر می ریزد. خوب است بدانید که رودخانه های ماکو، خونی و مارود قبل از رسیدن به دریای خزر به رود ارس می پیوندند. از جاذبه های این رود می توان به کوه‌های سر به فلک کشیده اطراف آن و طبیعت سرسبز جزیره‌ها اشاره کرد.

  این رود از کوه چله چشمه در استان کردستان سرچشمه می گیرد و طول آن حدود ۶۰۰ تا ۷۸۰ کیلومتر می باشد. در قرون وسطی کل این رودخانه سفید رود نامیده می شد ولی اکنون قسمتی از رودخانه که بین دریای خزر و رودخانه منجیل قرار دارد به این نام نامیده می شود. این رود قسمت زیادی از مزارع گیلان را آبیاری می کند.

  یکی دیگر از رودخانه های ایران است که طول آن ۸۰ کیلومتر بوده و از کوه های سبلان و کندوان سرچشمه می گیرد و قبل از اینکه به دریای خزر برسد قسمت اعظمی از مزارع موجود در تنکابن را آبیاری می کند.

  طول رودخانه چالوس ۷۲ کیلومتر است و از کوه های طالقان و کندوان سرچشمه می گیرد و بسیاری آن را برای پرورش ماهی مناسب می دانند.

  این رودخانه به طول ۱۵۰ کیلومتر است که سرچشمه آن دره لار در شمال دماوند می باشد. شاخه اصلی این رودخانه، رودخانه نور است که در کیاروبند به آن می پیوندد و پس از عبور از رودخانه آمل به دریای خزر ریخته می شود. این رودخانه قبل از اینکه به دریای خزر برسد بخش اعظمی از مزارع موجود در جلگه مازندران را آبیاری می کند. از آبزیان مهم این رودخانه می توان به ماهی قزل آلا اشاره کرد.

  یکی دیگر از رودخانه های ایران که به دریای خزر می ریزد، رودخانه بابل نام دارد که از کوه سواد کوه در دامنه کوه البرز سرچشمه می گیرند. طول این رودخانه ۱۰۱٫۵ کیلومتر می باشد و به اعتقاد عده ای بستر مناسبی برای پرورش و تخم ریزی انواع ماهی ها محسوب می شود.

  این رودخانه با طول ۱۴۳ کیلومتر که از کوه سوادکوه سرچشمه می گیرد، پس از عبور از قائمشهر به دریای خزر می ریزد و قبل از پیوستن به دریای خزر مزارع دشت شیرگاه واقع در مازندران را آبیاری می کند.

  این رودخانه با طول بالغ بر ۱۴۰ کیلومتر از هزارجریب شروع می شود و پس از عبور از ساری در نزدیکی فرح آباد به دریای خزر می ریزد.

  روخانه نکا با طول ۱۷۶ کیلومتر که سرچشمه آن کوه شاهکوه در گرگان می باشد یکی دیگر از رودخانه های ایران محسوب می شود.

  این رودخانه با طول ۳۰۰ کیلومتر از کوه آلاداغ سرچشمه می گیرد و پس از عبور از کوکالان و جرجان به دو شاخه تقسیم می شود و به خلیج گرگان می ریزد.

  ۲- گروه خلیج فارس و دریای عمان

  سرچشمه اصلی رودخانه‌هایی که به حوضه آبخیز خلیج‌فارس و دریای عمان می ریزند رشته‌کوه‌های زاگرس می باشد. مهم ترین این روخانه ها عبارتند از:

  خلیج فارس

  این رودخانه از کوه های چهل نبلقان در نهاوند همدان سرچشمه می گیرد و بزرگترین شاخه آن به روخانه سیمه در استان لرستان می پیوندد. جالب است بدانید که رودخانه گاماسب در خوزستان نام خود را به کرخه تغییر می دهد و به دجله می ریزد. کرخه با طول ۸۷۵ کیلومتر یکی از طولانی ترین رودخانه های ایران است.

  این رودخانه با طول ۴۳۸ کیلومتر از دو شاخه به نام های رود ابزولال و مارون رود تشکیل شده که از کوه های شرقی استان خوزستان سرچشمه گرفته و پس از پیوستن به یکدیگر، رودخانه جراحی را تشکیل می دهند. شادگان و جراحی دو شاخه اصلی این رود می باشند که شادگان به رودخانه کارون می پیوندد و جراحی به دهانه رود خور موسی.

  یکی دیگر از رودخانه های ایران به طول ۴۹۰ کیلومتر می باشد که از کوه کهگیلویه سرچشمه می گیرد و به خلیج فارس می ریزد.

  این رودخانه با داشتن طول ۱۷۰ کیلومتر از دو شاخه به نام های دالکی و شاپور تشکیل شده و سرچشمه آن کوه های دشت ارژن استان فارس می باشد. این دو شاخه در منطقه کولال به همدیگر می پیوندند و به خلیج فارس می ریزند.

  رودخانه مند با طول ۱۸۷ کیلومتر از کوه های شمال غربی شیراز سرچشمه گرفته، سپس به چند شاخه تقسیم شده و در روستای زیارت به خلیج‌فارس می‌ریزد.

  رود کارون به طول ۹۵۰ کیلومتر که طولانی ترین رود ایران نیز محسوب می شود، از زردکوه در استان چهارمحال و بختیاری و رود دز سرچشمه می گیرد. کارون پس از گذر از اهواز به دو شاخه تقسیم می شود: رودخانه بهمن شیر که به خلیج فارس می ریزد و رود کارون که در نزدیکی خرمشهر به رودخانه اروند می ریزد. بهتر است بدانیم که این رود قابل کشتیرانی است و تنها رودخانه از روخانه های ایران است که به سایر کشورها راه دارد.

  رود کارون

  این رودخانه از کوه های لرستان سرچشمه می گیرد و در خلیج کوچکی به نام نبند به خلیج فارس ریخته می شود.

  رود مهران با طول ۶۶ کیلومتر که از کوه های لار سرچشمه می گیرد، در جزیره قشم به شمال خلیج فارس می ریزد.

  از قسمت ھای شرقی کوه ھای داراب شروع می شود و در در شمال تنگه ھرمز به خلیج فارس می ریزد.

  واقع در استان سیستان و بلوچستان که سرچشمه آن کوه پیرآباد در جنوب شرقی ایرانشهر می باشد و به خلیج گوتار در دریای عمان می ریزد.

  رودخانه های ایران برمبنای مدت زمان و مقدار آب جاری به ۲ دسته تقسیم می شوند:

  نکته: چون برخی از رودخانه های این بخش با بخش قبلی مشترک می باشند از ذکر توضیح آنها در این بخش خودداری می کنیم.

  ۱- رودخانه های دائمی ایران

  واقع در اصفهان که به تالاب گاوخونی می ریزد و سرچشمه آن رود کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری می باشد.

  رودخانه های ایران

  یکی از طولانی ترین رودخانه های آذربایجان غربی است که از کوه های چهل چشمه کردستان سرچشمه گرفته و به دریاچه ارومیه میریزد.

  یکی از رودخانه های ایران و یکی از پر آب ترین رودخانه های دامنه البرز که به دریاچه نمک قم می ریزد و از خرسنگ کوه سرچشمه می گیرد.

  رودی پر آب در شهر طالقان که سرچشمه آن از کوه های کندوان و کهار است به رودخانه پر آب شاهرود می ریزد.

  واقع در شهرستان اقلید استان فارس که ارتفاعات کوه سفید و ده بید سرچشمه آن بوده و در نهایت به دریاچه بختگان می ریزد.

  یکی از مهم ترین رودهای استان آذربایجان شرقی که از کوه های سبلان و قوشه داغ سرچشمه گرفته و به دریاچه ارومیه می ریزد.

  واقع در فیروزکوه و گرمسار که از کوه های البرز سرچشمه می گیرد و به دشت کویر می ریزد.

  از رودخانه های ایران که در شهرهای تکاب و میاندوآب استان آذربایجان غربی جاری بوده و سرچشمه آن کوهستان های سقز و بلندی های بانه می باشد و به سفیدرود میریزد.

  ۲- رودخانه‌های فصلی ایران

  در برخی موارد رودخانه ای به درون زمین جاری می شود و در انتهای جریان آبی خود بدون اینکه به بستر آبی دیگری برسد خشک می شود. این نوع رودخانه ها در ایران اکثراً در مرکز کشور واقع شده و آب آنها در فصول پرباران جاری بوده ولی در فصول کم باران خشک هستند و نمی توان آبی را در آنها مشاهده کرد. از رودخانه های ایران که به صورت فصلی جاری هستند می توان به این موارد اشاره کرد:

  این رودخانه که سرچشمه آن کوه بابا در ارتفاعات کوه های هندوکش بوده و در استان سیستان و بلوچستان جاری می باشد، به دریاچه هامون می ریزد.

  که سرچشمه آن ارتفاعات الیگودرز و کوه های گلپایگان بوده و در نهایت به هامون میریزد.

  رودخانه های ایران چقدر مهم هستند؟

  چون تأمین آب شرب جزء مهم ترین مسائل محیط زیست ایران بوده، رودخانه‌هایی که در این مقاله توضیح دادیم و معرفی کردیم اکثراً آب شیرین و دائمی هستند ولی برخی از رودخانه های ایران هم وجود دارند که شور می باشند. پس جا دارد در مورد رودخانه های کشور تحقیقات مفصلی صورت گیرد و قوانینی برای حفاظت از آنها به تصویب دولت برسد.

  منبع مطلب : eafworld.com

  مدیر محترم سایت eafworld.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  رودها و رودخانه های ایران - رودهای دائم و فصلی-سفر در ایران

  رودها و رودخانه های ایران - رودهای دائم و فصلی-سفر در ایران

  رودخانه های ایران

  در معنای لغوی، رود به جریانی از آب گفته می‌شود، که از به هم پیوستن آب چند چشمه در دره‌های کوهستانی جاری می‌شود. تا در نهایت به دریا، دریاچه و یا دشت ریخته می‌شود. به بستر مسیر رود، رودخانه گفته می‌شود. که در عامیانه رود و رودخانه با هم اشتباه گرفته و هر دو به یک معنی بکار می‌رود. در این بخش به معرفی رودخانه های ایران (رودهای ایران) بطور مفصل می‌پردازیم.

  سرچشمه رودهای ایران

  کشور ایران با توجه به قرار گرفتن در منطقه گرم و خشک، اما رودخانه های ایران پرصلابت و جاری هستند، اگر ما به جان آنها نیفتیم… رشته‌کوهای البرز و زاگرس منشا و سرچشمه بسیاری از رود های ایران اند. رشته کوه‌های ایران مانند سپر و عامل رزق و روزی بارش ایران هستند و رودهای ایران را تغذیه می‌کنند.

  تقسیم بندی رودهای ایران

  رودهای ایران از نظر مقدار آب ومدت زمانی که آب در آن‌ها جاریست، به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: رودهای فصلی و رودهای دائمی.

  چرا بیشتر رودهای ایران فصلی و موقتی هستند

  در ایران با توجه به دشت بودن و موقعیت جغرافیایی از بارش کم سالانه برخوردار است. به همین خاطر است، که از دیرباز در فرهنگ کشور آب و باغ نقش مهمی داشته اند و نیاکان ما به حفر و ایجاد قنات روی آورده بودند. حال با توجه به دشت بودن و گرم بودن سطح وسیعی از کشور، تعداد رودها و رودخانه های پرآب و دائمی نسبت به وسعت کم است. و بیشتر رودخانه ها فصلی و موقت هستند. یعنی در هنگام تابستان و با شروع فصل گرما به سمت خشک شدن می‌روند. حال خیلی از رودها هم به دلیل جریان داشتن در سطح کویر و شوره زار، شور می‌شوند و قابل استفاده نیستند.

  بطور خلاصه که بخش وسیعی از ایران در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و رودخانه ها در تابستان خشک می شوند. این موضوع را در گردشگری و بازدید از رودها و آبشارهای ایران در فصل های مختلف بایست لحاظ نمود.

  رودهای دائمی ایران

  رودخانه ارس

  ارس مهمترین و پر آب‌ترین رود دائمی شمال کشور ایران است، که از کوه‌های ترکیه منشا می‌گیرد. این رود از رودخانه های ایران نقشی در جغرافیا و تاریخ این سرزمین نیز دارد. و نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان را می‌پیماید و به دریای خرز می‌ریزد.

  در پست مختص به رود ارس می‌توانید اطلاعات کامل و مفصلی را راجع به رودخانه مهم ایران بخوانید. برای دیدن پست رودخانه ارس اینجا را کلیک(لمس) نمایید.

  رودخانه جاجرود

  جاجرود رودخانه‌ای در شمال استان تهران است، که رودخانه دائمی و مهم‌ترین رود استان بشمار می‌رود. که از کوه‌های کلون بستگ و خرسنگ از ارتفاعات رشته کوه البرز سرچشمه می‌گیرد.

  رودخانه کارون

   رود کارون یکی از معروف‌ترین رودهای ایران است. کارون رودخانه ایست، که از کوه زرد کوه که از ارتفاعات زاگرس است، سرچشمه می‌گیرد و به خلیج فارس می‌ریزد. رودخانه‌ای که دورانی در آن کشتی‌رانی انجام می‌گرفته است.

  کارود از معروف و مهمترین رودخانه های ایران است. در پست مختص به رود کارون می‌توانید عکس‌های بیشتر، اطلاعات کامل و مفصلی را راجع به رودخانه مهم ایران بخوانید. برای دیدن پست رودخانه کارون اینجا را کلیک(لمس)نمایید.

  رودخانه باهوکلات

  باهوکلات رودی پر آب است، که در سیستان و بلوچستان که از کوه پیر آباد، جنوب شرقی ایرانشهر سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به خلیج گواتر در دریای عمان می‌ریزد.

  رودخانه زاینده رود

  زنده رود، زندک رود، زین رود و زرن رود یا زاینده رود از دامنه‌های زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به باتلاق گاوخونی می‌ریزد.که متاسفانه با بی مهری مسئولین شده است، رودخانه موقت!!!!

  رودخانه زرینه رود

  جغاتو یا رودخانه زرینه رود، یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های آذربایجان غربی ست، که از کوه‌های چهل چشمه کردستان سرچشمه گرفته و به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

  رودخانه کرج

  یکی از پر‌آب ترین رودخانه‌های دامنه البرز، رودخانه کرج است، که از خرسنگ کوه سرچشمه گرفته و به دریاچه نمک قم می‌ریزد.

  رودخانه طالقان رود

  طالقان رود، رودی پر آب است، در شهر طالقان که از کوه‌های کندوان و کهار سرچشمه گرفته و با سپری کردن مسیری به رودخانه پر آب شاهرود می‌ریزد.

  رودخانه سفید رود(سپیدرود)

  در استان گیلان رودهای زیادی جاریست، که طولانی‌ترین آن رود سفید رود است که از کوه چهل چشمه استان کردستان منشا گرفته و به دریای خزر می‌ریزد.

  در پست مختص به آن به بررسی، معرفی، تاریخچه تاثیرات آن بر فرهنگ، اقتصاد، اثرات زیست محیطی و آلودگی، جاذبه‌های اطراف و اطلاعات بیشتری راجع به رودخانه سپید رود پرداختیم. برای مطالعه آن اینجا را کلیک(لمس) نمایید.

  رودخانه تجن

  مازندران دارای رودخانه دائمی ست، که از کوه‌های داراب کوه و سرکوه که از ارتفاعات البرز هستند، سرچشمه می‌گیرد به نام رودخانه تجن که غایت این رود به دریای خزر می‌ریزد.

  رودخانه سیروان

  رودخانه سیروان کرمانشاه را می‌توان یکی از طولانی‌ترین رودخانه های ایران نامید. این رودخانه در بین رودخانه‌های ایران در جایگاه پنجم ازنظر پرآبی قرار دارد. این رودخانه در مسیر از استان‌های کرمانشاه و کردستان عبور می‌کند و در نهایت به کشور عراق می‌رود.

  در پستی جداگانه به معرفی، مسیردسترسی، اکوسیستم و راهنمای کامل آن پرداخته‌ایم. برای مشاهده اینجا را کلیک (لمس) نمایید.

  رودخانه اترک

  یکی از رودخانه‌های مشهور مرزی ایران، رود اترک است که از بلندی‌های هزار مسجد در شمال قوچان سرچشمه گرفته و در نهایت به دریای خزر سرازیر می‌شود.

  رودخانه کر

  کر رودخانه ایست در استان فارس و در شهرستان اقلید که از ارتفاعات کوه سفید و ده بید سرچشمه گرفته و به دریاچه بختگان می‌ریزد.

  رودخانه تلخه رود

  آجی چای یا تلخه رود یکی از اصلی‌تری و مهم‌ترین رود‌های استان آذربایجان شرقی ست این رودخانه با سرچشمه گرفتن از کوه‌های سبلان و قوشه داغ، به عنوان بزرگترین رودخانه به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

  رودخانه حبله رود

  در شهرستان فیروزکوه و گرمسار، رودخانه دائمی ست که از کوه‌های البرز و شهمیرزاد سرچشمه گرفته و در نهایت به دشت کویر می‌ریزد.

  رودخانه سیمینه رود

  سیمینه رود یا تاتائو که در استان آذربایجان غربی و در شهرستان‌های تکاب و میاندوآب جاریست. این رودخانه از کوهستان‌های سقز و بلندی‌های بانه سرچشمه گرفته در نهایت به سفیدرود می‌ریزد.

  جراحی

  یازدهمین رود طولانی ایران که از کوه‌های راه باریک و سفید سرچشمه گرفته و در استانهای کهکیلویه و بویراحمد و خوزستان جریان دارد، رود جراحی ست که در نهایت به آب‌های نیلگون خلیج فارس می‌ریزد.

  رودخانه شهرچای ارومیه

  یکی دیگر از رودخانه‌های دائمی ایران، رودخانه شهرچای ارومیه است. این رودخانه پر آب که از ارتفاعات کوه‌های کان کبوتر در کردستان و کوه مرزی شهیدان سرچشمه می‌گیرد.  این رود پس از گذشتن از شهر ارومیه و گذراندن مسیری نه چندان پر پیچ و خم به دریاچه ارومیه می‌ریزد. در پست مختص به آن به توصیف، عکس، منشا، آب و هوا، لوکیشن رود شهر چای ارومیه پرداخته ایم.

  رودخانه باراندوزچای

  این رودخانه در نزدیکی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی است. و در انتها به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

  رودخانه‌های فصلی ایران

  بسیاری از رودخانه‌های مرکز ایران در دسته رودخانه‌های فصلی قرار می‌گیرند، بدین معنا که در فصول پرباران مملو از اب بوده و جاری هستند و در فصول کم بارش جریانی از آنها نمی‌توان دید.

  رودخانه هیرمند

  این رودخانه از کوه بابا که از ارتفاعات کوه‌های هندوکش سرچشمه می‌گیرد و به استان سیستان سرازیر شده و در نهایت به دریاچه هامون می‌ریزد.

  هندیجان

  زهره رود یا هندیجان که از کوه‌های کنه کوه در نزدیکی استان فارس سرچشمه گرفته و در نهایت به خلیج فارس می‌ریزد.

  رودخانه قم رود

  قم رود که از ارتفاعات الیگودرز و کوه‌های گلپایگان سرچشمه می‌گیرد و در انتها به هامون ختم می‌شود.

  و لیست وسیعی دیگر که می‌توان آن را هر روز به روز کرد …

  قاب ایران سفر

  منبع مطلب : reiseniran.de

  مدیر محترم سایت reiseniran.de لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  علی سام : رودهای ایران چه ویژگیها یی دارند

  ناشناس : هم غلط بود هم ویژگی رود هارا ننوشته بود

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  سپیده‌خودسیانی : چرارودهای ایران‌چه‌ویژگی‌هایی دارند‌را نداردید

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  حسین 11 ماه قبل
  -1

  خیلی خری

  رادین 11 ماه قبل
  0

  چرا جواب نمیدین ویژگی رودهای ایران نکنه اصلا رودهای ایران ویژگی نداره که کسی نمی تونه جواب بده

  کیم نامجو 12 ماه قبل
  -1

  جوابش را میگم ولی لطفا وقت بچه هارو نگیرید

  جواب:پهنه جغرافیایی که در ایران وجود دارد به همراه توپوگرافی هر منطقه سبب بوجود امدن اب هوایی مختلف در این کشور تاثیر جغرافیای ان منطقه است اینم جواب

  کیم نامجو 12 ماه قبل
  3

  چرت ترین سایتتتتتهههه ما جواب دیگه ای میخوایم خوب اگه بلد نیستید الکی سایت نزنید وقت بجه هارو بگیرید

  رها علیزاده 12 ماه قبل
  1

  من هر چقدر گشتم نتونستم پیدا کنم

  امیر 12 ماه قبل
  0

  تقریبا خوب

  علی سام 1 سال قبل
  9

  رودهای ایران چه ویژگیها یی دارند

  ناشناس 1 سال قبل
  5

  هم غلط بود هم ویژگی رود هارا ننوشته بود

  مهشید 2 سال قبل
  0

  رودهای ایران چه ویژگی های دارن

  ناشناس 2 سال قبل
  -2

  خوب...

  سپیده‌خودسیانی 2 سال قبل
  1

  چرا‌رودهای‌ایران‌‌چه‌ویژگی هایی دارند‌را‌ندارید

  1
  سپیده‌خودسیانی 2 سال قبل

  غلط‌نوشته‌بودم

  0
  سپیده‌خودسیانی 2 سال قبل

  غلط‌بود

  سپیده‌خودسیانی 2 سال قبل
  4

  چرارودهای ایران‌چه‌ویژگی‌هایی دارند‌را نداردید

  0
  رها علیزاده 12 ماه قبل

  اره

  ستایش 2 سال قبل
  2

  لطفا درست تقلب برسونین چه وعضشه واقعا

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  دو مورد از ویژگی های رود های ایران

  مائده قدیریانفرد 2 سال قبل
  2

  بیشتر از رود های ایران از کدام که ها سه چشمه میگیرند با جواب

  مهدی 2 سال قبل
  4

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید