توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رودخانه هراز به کجا میریزد پنجم

  1 بازدید

  رودخانه هراز به کجا میریزد پنجم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  رودخانه هراز

  رودخانه هراز

  رود هراز، رودی است در استان مازندران در شمال ایران که از دره لار در جنوب کوه دماوند سرچشمه گرفته و به دریای خزر می‌ریزد.

  این رود در قدیم، رودخانه هرهز[۱] نیز نامیده می‌شد و از کلمه باستانی «آب هرمز» که خود در اصل «آب اهورمزدا» بوده‌است، یا از (مازد) «با زاء نقطه دار» گفته‌اند که از ساحل غربی رودخانه (اراز) - که حالا (هراز) گویند گرفته شده‌است. پس از سرازیر شدن رود هراز از دره لار، رواناب‌های دره قاضی‌کلا و جنگل‌دره از کوه‌های شمیم‌کوه، آب زیارو و لاسم از کوه‌های غربی قزقان‌چای فیروزکوه[۲] و آب رودهای جاری از دهکده‌های دلارستاق، نیز به این رود وارد می‌شوند.[۳] در بندهش اینچنین آمده: رود هرهز در تپرستان است و از کوه دماوند سرچشمه می‌گیرد.[۴] رودخانه هراز در یک دره نسبتاً پهن به طرف شمال جریان یافته‌است و در مسیر آن چندین روستا و محله و حداقل ۸ کارخانه شن و ماسه وجود دارد.[۵] آب زراعی کشاورزان آمل، فریدونکنار، بخشی از بابل و نور نیز از این رودخانه تأمین می‌گردد. مهمترین شهرهایی که بر روی مخروط افکنه رودخانه هراز توسعه یافته‌اند عبارتند از آمل و فریدونکنار. شیب رودخانه هراز در محدوده کوهستانی بسیار متغیر است. شیب رودخانه هراز از مرز کوهستان تا شمال شهر آمل ۱۳ در هزار و در محدوده شهر آمل ۷ در هزار می‌باشد.

  ریخت‌شناسی[ویرایش]

  رودخانه هراز در محدوده کوهستانی، در دره‌ای نسبتاً باریک جریان دارد. با نزدیک شدن به پهنه ساحلی، پهنای آن افزایش یافته و رودخانه به دلیل افت شیب بستر به چندین شاخه تفکیک می‌گردد.

  در پیرامون روستای درکه، پهنای دره در حدود ۵۰۰ متر و در محل خروج از کوهستان پهنای مسیر رودخانه هراز به ۱۰۰۰ متر نیز می‌رسد. در محل خروج از کوهستان، رودخانه هراز به ۶ شاخه تقسیم می‌گردد. ریخت‌شناسی رودخانه هراز اگرچه به صورت کلی یک دره - رودخانه است ولی در مجموع ریخت‌شناسی آن تلفیقی از شبکه گیسواری(Braided pattern)، بادزنه‌ای (Fan forming) با چند پیچابه (meander) می‌باشد.

  از محل ترک‌کلاً و درازان (محدوده پل کمربندی) پهنای بستر رودخانه هراز آمل بار دیگر کاهش یافته و رودخانه هراز به صورت یک یا دو شاخه در یک بستر حفر شده‌است و به سمت شهر آمل به حرکت در می‌آید.

  مشخصات رودخانه هراز به شرح زیر می‌باشد:

  دو نهشته در پیرامون رودخانه هراز قابل شناسایی هستند:

  در محدوده رودخانه هراز نهشته‌های لس با رنگ قهوه‌ای روشن، با بیش از ۹۰ درصد سیلت تشکیل شده‌است و سپس با شروع فازهای فرسایشی (از ده هزار سال پیش تاکنون)، این نهشته‌ها در دیواره رودخانه هراز برونزد یافته‌اند. نهشته‌های لس که بالاترین پادگانه را در محدوده رود آمل تشکیل می‌دهد، تقریباً در بسیاری نقاط مسیر رودخانه آمل قابل شناسایی است.[۶]

  مسیر و سرچشمه‌ها[ویرایش]

  مهمترین سرچشمه رود هراز، از قله ۴۳۷۵ متری پالان گردن در ۶۶ کیلومتری جنوب شرقی چالوس، با نام لار جاری می‌شود و پس از دریافت آبهای مهم دیگری (مثل: آب سفید، الرم، آب چهل بره، آب سیاه پلاس، آب امام پهنک، سه سنگ، دیو آسیاب، ورارود، دلی چای و چشمه ملک) و عبور از ده پلور با نام هراز، به سمت دریای مازندران جاری می‌گردد. البته در راه باز رودها و چشمه‌هایی به آن می‌پیوندند که مهمترین آن‌ها لاسم، تلخ رود، آب رزان، آب مشک انبار، پنجاب (نمارساق)، هراز، آب پردمه، شیرکلارود، چلورود و هلی‌چال) هستند. طول رود هراز ۱۸۵ کیلومتر می‌باشد و از کنار بلندترین قله ایران، دماوند می‌گذرد. قسمت زیادی از این مسیر لاریجان نام دارد، که نام خود را از روی سرچشمه اصلی هراز، لار گرفته‌است. در مسیر این رودخانه دو سد زیبای لار و هراز قرار دارد.

  ریشه نام[ویرایش]

  طوایفی که حدود دریای مازندران - و جزء دریای خزر است - در اراضی خاک ایران ساکن بوده، چهار طایفه به‌شمار آمده، اول (مارد) همان آمارد که (مازد) «با زاء نقطه دار» گفته‌اند که از ساحل غربی رودخانه (اراز) - که حالا (هراز) گویند، از بالای آمل به طرف مغرب سکنا داشته و اشتقاق اسم مازندران از نام همین طایفه است. که (اندران) در فارسی به معنی مظرّوفیت و مکان است. پس، مازندران، یعنی مملکتی که طایفه مازد یا مارد اندر آن ساکن می‌باشند.

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  رودخانه هراز - نمایش محتوای تولیدات ویژه

  سازمان صدا و سیما

  معاونت امور استان ها

  شبکه مجازی نگاه

  باشگاه مخاطبان نگاه

  تلویزیون اینتر نتی

  رادیو اینتر نتی

  ورود به پرونده شخصی

  سایت پژوهش های مرکز

  منبع مطلب : mazandaran.irib.ir

  مدیر محترم سایت mazandaran.irib.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ایرنا

  ایرنا

  به گزارش خبرنگار ایرنا، ساماندهی رودخانه هراز در محدوده شهری آمل در چند فاز تعریف شده که امروز فاز نخست آن به طول سه کیلومتر و مساحت ۱۲ هکتار اجرایی شده است.

  شهردار آمل در مراسم کلنگ زنی این طرح گفت : فاز یک شامل سه بخش احداث سد لاستیکی ، ساخت پارک و دیواره رودخانه است.

  سید حمید هاشمی اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این فاز را حدود ۴۰۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای شهرداری اعلام کرد و افزود : فاز یک از پل پیروزی آغاز می شود و تا کمربندی شهر آمل ادامه دارد و مدت زمان اجرای آن هم حدود یک سال است.

  وی گفت که قرار است ۶ سد لاستیکی در طول مسیر رودخانه هراز احداث شود که در فاز نخست ۲ سد هر یک با هزینه ۸۰ میلیارد ریال ساخته خواهد شد.

  شهردار آمل ساخت پیست اسکیت ، محوطه ورزش های آبی پشت سد ، مسیر پیاده روی ، فضای سبز و نانوپارک را از دیگر بخش های فاز نخست ساماندهی رودخانه هراز اعلام کرد.

  هاشمی عبور رودخانه هراز از مرکز  آمل را یکی از فرصت های بالقوه گردشگری این شهر برشمرد و گفت : متاسفانه تاکنون هیچگونه بهره مندی از بستر این رودخانه برای جذب گردشگر و سرمایه گذار صورت نگرفته است.

  شهردار آمل پروژه ساماندهی رودخانه هراز  را زمینه ساز توسعه گردشگری شهرستان عنوان کرد و افزود : با اتمام و بهره برداری این پروژه است شاهد چهره جدید رودخانه هراز و همچنین توسعه فراگیر آن در ابعاد مختلف اجتماعی و گردشگری و حضور گردشگران در شهر آمل خواهیم بود. 
   شهرستان آمل  نزدیکترین منطقه مازندران به تهران است و به نوعی دروازه ورود به شمال از جاده هراز محسوب می شود. موقعیت گذرگاهی آمل که مسیر دسترسی به غرب و شرق مازندران است باعث شده امروز این منطقه توقف مسافران و گردشگران را در خود نداشته باشد و بی بهره از مزایای صنعت گردشگری باشد و تنها در حد همان مسیر عبور نقش خود را در این صنعت ایفا کند.

  رودخانه هراز از دره لار در جنوب کوه دماوند سرچشمه می گیرد و با عبور از مرکز شهر آمل به دریای خزر می‌ریزد. هراز بعد از بابلرود و سفیدرود پر آب ترین رود شمال ایران است.

  منبع مطلب : www.irna.ir

  مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  امین 13 روز قبل
  1

  رود خانه هراز به کجا میریزد

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید