توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رعایت آداب معاشرت در ارتباط با دیگران چه فایده ای دارد

  1 بازدید

  رعایت آداب معاشرت در ارتباط با دیگران چه فایده ای دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  رعایت آداب معاشرت ، چه فایده هایی در زندگی ما دارد؟

  رعایت آداب معاشرت ، چه فایده هایی در زندگی ما دارد؟

  مقدمه

  مقام معظم رهبری در این زمینه می گوید : « جامعه بدون برخورداری افراد از خلقیات نیکو ، نمی تواند به هدف های والای بعثت پیامبر دست پیدا کند . آن چه فرد و جامعه را به مقامات عالی انسانی می رساند ، اخلاق نیکوست .

  اخلاق نیکو هم فقط خوش اخلاقی با مردم نیست ؛ بلکه به معنای پروراندن صفات نیکو و خلقیات فاضله در دل و جان خود و انعکاس آنها در عمل خود است

  اگر علم هم پیشرفت کند و تمدن ظاهری هم به منتهای شکوه برسد ، این جامعه ، جامعه بشری مطلوب نیست . جامعه ای که انسان ها در آن ، از یکدیگر احساس ناامنی کنند ، هر انسانی احساس کند که به او حسد می ورزند ، نسبت به او بددلی دارند ، نسبت به او کینه ورزی می کنند ، برای او توطئه می چینند و نسبت به او و دارایی اش حرص می ورزند ، راحتی در این جامعه نیست

  اما اگر در جامعه ای فضایل اخلاقی بر دل و جان مردم حاکم باشد ، مردم نسبت به یکدیگر مهربان باشند ، نسبت به یکدیگر گذشت و عفو و اغماض داشته باشند ، نسبت به مال دنیا حرص نورزند ، نسبت به آن چه دارند ، بخل نورزند ، به یکدیگر حسد

  ، ‌در مقابل راه پیشرفت یکدیگر مانع تراشی نکنند و مردم آن دارای صبر و حوصله و بردباری باشند ، این جامعه حتی اگر از لحاظ مادی هم پیشرفت های زیادی نداشته باشد ، باز مردم در آن احساس آرامش و آسایش و سعادت می کنند ؛ اخلاق ، این است . ما به این احتیاج داریم .

  ما باید در دل خود ، خلقیات اسلامی را روز به روز پرورش دهیم . قانون فردی و اجتماعی اسلام در جای خود ، وسیله هایی برای سعادت بشرند ( در این تردیدی نیست ) ؛ اما اجرای درست همین قوانین هم احتیاج به اخلاق خوب دارد .

  فایده رعایت آداب و معاشرت

  باعث میشود که بی موقع در سخن دیگران وارد نشویم وبه همه مردم احترام بگذاریم.

  اخلاق اجتماعی: به کلیه اعمال شرعی و وجدانی انسان ها گفته می شود که در همه جای دنیا این اصول شناخته شده و مشخص است و همه افراد رعایت آن را نشانه انسانیت، شرافتمندی ، نجابت ، خداشناسی و منصف بودن فرد می دانند.

  از آن جا که این اصول توسط ادیان مختلف به صورت کامل توضیح داده شده است و در همه حال و هر زمان توصیه می شود، تنها به اشاره ای از اهم آن ها بسنده می کنیم:

  –       مهربانی، محبت ورزی و خوش رویی با دیگران.

  –       فرد تنها به منافع و نیازهای خود توجه نکند و آنچه را برای خود نمی پسندد برای دیگران نپسندد.

  –       عدالت و انصاف را پیش رو داشته باشد و تمام اعمال و تصمیمات خود را بر اساس آن اتخاذ نماید.

  –       دروغ نگوید و ظاهر سازی نکند و از فریب دیگران بپرهیزد.

  –       گره گشای مشکلات دیگران باشد و بابت انجام آن امتیازی طلب نکند.

  –       فرصت طلب نباشد و از موقعیت هایی که به دست می آورد سوء استفاده نکند.

  –       نجیب باشد و به ناموس دیگران نظر نداشته باشد.

  –       خیانتگر نباشد و به وعده های خود وفادار بماند.

  اصل دوم رفتار اجتماعی است که هدف از نوشتن این مطالب ترویج همین موضوع می باشد. اصول رفتار اجتماعی دارای نکاتی است که رعایت آن شخصیت فرد را به گونه ای ناباورانه رشد می  دهد و سطح اجتماعی او را به درجات بالا می رساند، فرد را شخصیتی با ادب، تحصیلکرده و قابل اطمینان نشان می دهد که به راحتی مخاطب را مغلوب خود می سازد.

  اطرافیان هرانسانی به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند ۱- پدر ومادر ۲- خواهر و برادر واقوام ۳- همکاران وهمسایگان ۴- دوستان و اشنایان۵- مخالفان ،دشمنان.و…………….

  معیار معاشرت با دیگران

  از نظر اسلام معاشرت دارای اصول و ضوابطی است و فرد مسلمان باید در معاشرت های خود، کلیاتی را رعایت نماید ؛ در ذیل به بیان چند اصل از اصول معاشرت خواهیم پرداخت.

  ۱- معاشرت با دیگران طبق دستورات خدا

  مهمترین پایه اصلاح افراد جامعه،اصلاح نیت است.اگرکارهای آدمی تنها برای رضای خدا و امتثال فرمان و دستور او و لااقل به منظور تحصیل ثواب اخروی و نجات از عذاب و مکافات الهی باشد،به صلاح و سعادت دنیا و آخرت او وخیر جامعه تمام خواهد شد و اگر به منظور شئون و منافع دنیا همچون ریاست و شهرت وجاه و مقام و منال و … باشد، نتیجه عالی و صحیح بر آن مترتب نخواهد شد و بهسعادت و خیر دائمی بشر تمام نمی شود.آری شریفترین و عالیترین هدف برای فعالیت های مردم هر اجتماعی تحصیل رضای پروردگار جهان است که در سایه ی آن تامین سعادت جاودانی و نجات از عذاب ابدی، میسر است.اجتماعی که دارای چنین هدف عالی باشد،هرگزدر آن هیچ گونه تجاوز و تعدی و فسق و فجور راه نخواهد یافت.در قرآن کریم و احادیث به تصحیح و اخلاص نیت بسیار اهمیت داده شده است .

  حب و بغض ها یا خوش آمدن و دوست داشتن و بد آمدن وناخوشنودی باید برای خدا باشد

  عالی ترین ملاک انتخاب معاشر و همنشین ملاکی است که خداوند فرموده است یعنی دوست داشتن و دشمنی کردن با کسی باید برای خدا باشد است، اگر چنین باشد و این شرایط مراعات گردد آنوقت انسان آنچه را دوست می داردکه محبوب خدا ایت ، یعنی مؤمن را، عادل را، متقی را، و ایمان و پاکیزگی را ، و… از چیزی بیزار است که مورد دشمنی خدا است .

  ۲- دقت در انتخاب دوست و معاشر

  معاشرت بازار تبادل اخلاق است، بسیاری از محاسن و رذائل اخلاقی از همین معاشرات معمولی انتقال و تسری می یابد.

  اگر از انسان های موفق بپرسید که عامل موفقیت شما چه بود؟ بی درنگ یکی از عوامل مهم موفقیت خود را رفاقت با دوستان خوب اعلام می دارند. و برعکس اگر از انسان های شکست خورده در زندگی بپرسید : چگونه به این ناکامی ها مبتلا گشتید؟ خواهند گفت دوست ناباب.

  معاشرت با دوستان بد انسان را از مسیر تکامل باز می دارد. به همین دلیل مسلمان باید دوستان خود را با صلاحدید دین خود انتخاب نماید ، یعنی در خصوص اینکه با چه کسانی معاشرت نماید، و با چه کسانی معاشرت ننماید، باید نظر اسلام را سؤال نماید.

  ۳- اعتدال و میانه روی در معاشرت

  میانه روی بهترین و پسندیده ترن شیوه ای است که در شئون زندگی مراعات ان مفید و شایسته است. آن کلام معروف بیان خوبی است که خیر الامور اوسطها، بهترین کارها اعتدال در اعمال است .

  یکی از اصول معاشرت نیز میانه روی است، که مؤمن به آن مکلف شده است.

  به فرمایش امام علی (ع) : شیوه زندگی مؤمن بر اساس میانه روی و اعتدال است .۲ در معاشرت نیز افراط و تفریط هر دو مذموم و ناپسند است ، هم معاشرت زیاد و قطع ارتباط با مردم ، هر دو ناپسند است.

  اصول کلی ارتباط ومعاشرت صحیح

  ۱- حسن ظن وخوش بینی نسبت به مردم

  خداوند متعال از مردم خواسته وبرزبان اولیائش جاری کرده که گمان نیک دیگران درحق خود رابپذیرند، خود بدین امر سزاوارتر است بلکه از این نیز بالاتر از روایات چنین برمی آید که حق تعالی حسن ظن به هر چیزی را (نه فقط خداوند ) پذیرفته وکارها را بروفق گمان نیک وی پیش می برد.

  گویا چنین گمان نیکی از مصادیق حسن ظن به الله است.زیرا با فرض اینکه همه خیرها از ناحیه اقدس خداوند است سرانجام گمان خیر در حق یک شخص به این است که حق تعالی آن خیر را دراو به ودیعت نهاده است.

  امیر مومنان (ع) فرمود:هرکس گمان خیری نسبت به تو داشت گمانش را تصدیق نموده آنطور که درباره ات گمان داشته با او رفتار کن.۱۴

  این معنا به طور صریح در روایات آمده است که:هرکس گمان نیکی به سنگی برد خداوند درآن سرَی قرار خواهد داد .راوی با تعجب گفت:به سنگی ؟! امام فرمودند:مگر حجرالاسود را نمی بینی؟!

  از اینجا استفاده می شود که خدای متعال گمانهای خوب مومنان را درحق یکدیگر تصدیق کرده آن را تحقق خواهد بخشید. یکی از موارد آن تصدیق کسانی است که برای مرده ای شهادت دهند که از او جز خیر وخوبی چیزی نمی دانند وبا این گواهی نه تنها حسن ظن خویش را ابراز داشته بلکه اعلام می دارند که از او جز خوبی سراغ ندارند . در حدیث آمده است :خداوند گواهی آنان را روا شمرده وبه شهادت دهندگان ونیز برشخص از دنیا رفته به سبب این گواهی پاداش خیر دهد.

  بنابراین حسن ظن باعث می گردد خداوند هم در حق گمان برنده وهم در مورد شخصی که به او گمان نیک برده است آن را نافذ گرداند مگر آنکه مانعی قوی از اجرای آن در حق شخص دوم جلو گیری کند که در این صورت خداوند آن را تنها در حق گمان برنده اجرا خواهد کرد

  ۲-احترام گذاشتن وشخصیت دادن به مردم

  اساس معاشرت بین مسلمانان احترام و محبت متقابل است یعنی هر دو موظف هستند به هم احترام گذاشته و با محبت با هم رفتار نمایند. قرآن مجید در سوره فتح، مؤمنین را چنین وصف می کند:« اشداء علی الکفار رحماء بینهم ». نسبت به کفار شدیدند ولی بین خودشان با رأفت و رحمت رفتار می کنند.

  احترام گذاشتن وشخصیت دادن به دیگران یعنی ایجاد احساس بزرگی ومهم بودن در دیگران است

  هرکسی در زندگی به دنبال دریافت تایید از اطرافیان خوداست ومایل است ارزش واقعی اورا بشناسند

  همه انسانها دوست دارند از نظر دیگران مهم و باا رزش باشند . هر کسی در دنیای کوچک خود نیاز دارد که احساس کند ، هم برای خودش و هم برای دیگران مهم است                          

  فهم ودرک این موضوع وارضاء این احساس در دیگران شاهراه نفوذ در قلب ودل آنهاست   مدیریت خوب رهبری توانمند ونفوذ در قلبها مبتنی بر این پایه اخلاقی وتربیتی است

  اما چگونه می توان حس مهم بودن ،بزرگ بودن و کسی بودن را در دیگران برانگیخت؟

  در ذیل به پاره ای از راه کارها وروشهای احترام گذاشتن وبرانگیختن حس مهم بودن در دیگران اشاره می کنیم.

  الف:- تشویق و تحسین کردن صمیمانه و صادقانه خوبیها و توانمدیهایی که در دیگران وجود دارد

  همه انسانها به شدت تشنه تعریف و تمجید هستند. جنبه های مثبت افرادی را که با آنها سروکار دارید پیدا کنید و بدون بخل¬ورزی صفات مثبت آنها را تعریف و تمجید کنید.

  اغلب یا همه افراد، به لحاظ برخوردارى از غریزه «حب نفس‏»، دوست دارند که مورد توجه و عنایت قرار بگیرند. توجه به این نیاز، درحدى که به افراط کشیده نشود و آثار سوء نداشته باشد، عاملى درجهت تغییر رفتار یا ایجاد «انگیزه عمل‏» در انسانهاست.

  وقتى کسى را مورد تشویق قرار مى‏دهیم و به خاطر داشتن صفتى‏یا انجام کارى مى‏ستاییم، در واقع حس «خود دوستى‏» او را ارضاءکرده‏ایم. این هم، جاذبه و محبت مى‏آفریند، هم، نیت و انگیزه پدیدمى‏آورد یا تقویت مى‏کند.

  منبع مطلب : tahgigkon.ir

  مدیر محترم سایت tahgigkon.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  هدیه های آسمان : درس 9 آداب زندگی

  درس 9                                     آداب زندگی

  1- پیامبر ما حضرت محمد (ص) دارای چه خصوصیات اخلاقی بودند ؟

  در سلام کردن بر دیگران پیشی می گرفت ، همیشه لبخند بر لب داشت ، خوش رو و خوش اخلاق بود ، به سخنان دیگران گوش می داد و از مهمان به خوبی و احترام پذیرایی می کرد.

  2- آداب معاشرت یعنی چه ؟

  به رفتارهایی که ما هنگام روبه رو شدن با دیگران و برای رعایت ادب در برابر آنان انجام می دهیم ، آداب معاشرت می گویند.

  3- رعایت آداب معاشرت نشانه ی چیست ؟

  رعایت این آداب نشان دهنده ی احترامی است که ما به فرد مقابل خود می گذاریم.

  4- خداوند در قرآن درباره ی آداب معاشرت چه سفارشی کرده است ؟

  با مردم به نیکی سخن بگویید.

  5- چند نمونه از اداب معاشرت که در دین ما وجود دارد را نام ببرید.

  سکوت به هنگام صحبت دیگران ، در گوشی صحبت نکردن ، احترام به بزرگتر ها ، دوری از مسخره کردن

  6- در هنگام صحبت دیگران چگونه باید عمل کرد ؟

  آرام سخن بگوییم ، صدای خود را بلند نکنیم ، وقتی کسی با ما صحبت می کند سخن او را قطع نکنیم.

  7- حضرت محمد (ص) درباره قطع کردن صحبت دیگران چه سفارشی کرده است ؟

  هر کس سخن دیگری را قطع کند ، گویا به صورتش چنگ زنده است.

  8- خداوند در قرآن کریم درباره ی در گوشی صحبت کردن چه فرموده است ؟

  در گوشی صحبت کردن از کارهای شیطان است.

  9- پیامبر اکرم (ص) درباره احترام به بزرگتر ها چه فرموده است ؟

  احترام به سالمندان ، احترام گذاشتن به خداوند است.

  فکر کن و بگو                                           ص 41

  1- نمونه هایی از احترام به افراد سالمند در خانواده و جامعه را بیان کنید.

  جلوتر از بزرگترها حرکت نکنیم ، هنگام نشستن به آن ها پشت نکنیم. پای خود را پیش آن ها دراز نکنیم ، با احترام با آن ها صحبت کنیم و به حرف های آن ها گوش کنیم ، در اماکن عمومی مانند اتوبوس در صورتی که صندلی خالی برای نشتستن نبود ، اجازه بدهیم سالمندان بنشینند.

  2- چه نمونه های دیگری از آداب معاشرت ، که نزد خانواده و فامیل باید رعایت شود ، می شناسید ؟

  در هنگام صحبت کردن آن ها با دل و جان گوش به صحبت هایشان بدهیم ، هنگام غذا خوردن اجازه بدهیم که اوّل بزرگ ترها سر سفره حضور پیدا کنند و بعد غذا را صرف کنیم.

  گفت و گو کنید                                        صفحه 41

  رعایت آداب معاشرت ، چه فایده هایی در زندگی ما دارد ؟

  سبب می شود که بین افراد احترام و محبت و همدلی ایجاد شود ، از وجود یکدیگر لذت می بریم و با هم به آرامش می رسیم.

  منبع مطلب : 6shom-iran.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 6shom-iran.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید