توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رشد سينه تا چند سالگي ادامه دارد

  1 بازدید

  رشد سينه تا چند سالگي ادامه دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  پرسش­ و پاسخ در زمینه بلوغ دختران و علائم آن

  پرسش­ و پاسخ در زمینه بلوغ دختران و علائم آن

   پرسش­ و پاسخ در زمینه بلوغ دختران و علائم آن

  پرسش و پاسخ های متدوال در مورد افزایش قد در طی بلوغ
   در چندسالگی قد نوجوان سریعا رشد می­کند؟
  در دختران بطور معمول رشد سریع قد در 11 تا 12 سالگی رخ می­دهد که تقریبا و بطور معمول 2 سال پس از جوانه زدن پستانها و یکسال قبل از وقوع قاعدگی است.


  رشد قدی تا چندسالگی ادامه می­یابد و در کل دوران بلوغ چند سانتیمتر به طول قد شخص اضافه می­شود؟
  در دختران رشد قد تا حوالی سن 18 سالگی ادامه می­یابد و از زمان شروع بلوغ تا کامل شدن آن بطور متوسط 25 تا 28 سانتیمتر قد نوجوان افزایش می­یابد.


   آیا می­توان تخمین زد که قد یک کودک و نوجوان بعد از بلوغ چقدر خواهد شد؟
  بله. جداول و نمودارهایی تهیه شده­ اند که می­توان براساس آنها قد نهایی یک کودک یا نوجوان را پس از بلوغ با دقت نسبتا خوب تخمین زد. یکی از ساده­ترین آنها فرمول یا قاعده زیر است:
   2÷(13- طول قد پدر+ طول قد مادر) = ( برحسب سانتیمتر) قد متوسط نهایی دختر خانواده


  آیا دارویی وجود دارد که باعث افزایش قد شود؟
   بله. مصرف برخی از هورمون­ها ( ونیز داروهای طبیعی) در دوران کودکی و نوجوانی می­توانند باعث افزلیش رشد قد شوند. اما مصرف آنها فقط در موارد بسیار خاص آن هم با نظر متخصص غدد یا اطفال جایز است. زیرا عوارض و خطرات استفاده خودسرانه آنها بیش از منافعشان خواهد بود.

  توصیه­ های پزشکی جهت رشد مناسب قد
  اگر چه ارث نقش اصلی را در میزان رشد افراد دارد ولی عوامل متعدد دیگری نیز در روند آن تاثیر می­گذارند. بکار بستن توصیه­ های زیردر رشد بیشتر قد در دوران کودکی و نوجوانی بسیار موثر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که دستورالعمل­های زیر بایستی مستمر و در تمامی دوران کودکی و نوجوانی رعایت شوند:
  1) رژیم غذایی: در رژیم غذایی کودک و نوجوان استفاده از سبزیجات و میوه های تازه( حداقل یک وعده در روز), لبنیات ( حداقل روزانه یک لیوان شیر تازه یا معادل آن ماست) , ماهی ( حداقل هفته­ای دو وعده و به صورت غیر سرخ­کرده) , گوشت قرمز (هفته­ای یک وعده) و حبوبات (هفته­ای یک وعده) بسیار مفید و کمک­ کننده است.


  2) فعالیت بدنی: یکی از عوامل موثر در ترشح بسیاری از هورمونها , فعالیت فیزیکی است. توصیه می­شود کودکان روزانه حداقل چند ساعت فعالیت فیزیکی( حتی همان ورجه وورجه ساده) داشته باشند و در سنین بالاتر ( نوجوانی) یک فعالیت ورزشی متناسب ( نظیر بسکتبال, والیبال) حداقل 3 بار در هفته ( ترجیحا هر روز) و هر بار نیم تا یکساعت دنبال شود. بایستی از ورزشهایی که فشار زیاد به بدن وارد می­کنند (نظیر وزنه­ برداری و ورزشهای استقامتی) خودداری شود.


  3) خواب: یکی از مهمترین عوامل محرک در ترشح هورمون رشد, خواب (خصوصا خواب شبانه) است. مقدار خواب مورد نیاز در هر فرد متفاوت است. فردی ممکن است 8 ساعت خواب برایش کافی باشد و دیگری حداقل به 12 ساعت خواب نیاز داشته باشد. بطور کلی, زمانی مقدار خواب کافی تلقی می­شود که فرد در طول روز احساس خواب آلودگی نداشته باشد و سرحال باشد.


  پرسش و پاسخ های متدوال در مورد رشد پستان­ها
  اولین نشانه بلوغ جنسی در دختران چیست؟
   در اکثر موارد اولین علامت بلوغ جنسی در دختران رشد پستان­ها است که در ابتدا به صورت برجسته و برآمده شدن نوک پستان­ها است.


   آیا ممکن است یکی از پستان­ها زودتر از دیگری رشد نماید؟
   بله. در تعدادی از دختران نوجوان ممکن است یکی از پستان­ها شروع به رشد کرده و بزرگ شود و دیگری 7 تا 11 ماه بعد شروع به ظهور و رشد کند و این مسئله یکی از علل عدم تقارن پستان­ها است و خوشبختانه تا زمان بلوغ کامل تقریبا با هم برابر می­شوند.


   آیا ممکن است شخصی بیش از دو پستان داشته باشد؟
   بله. در حدود 2 تا 6% دختران علاوه بر دو پستان اصلی دارای یک یا چند پستان یا نوک پستان فرعی هستند.


   آیا در دوران بلوغ ممکن است نوک پستان­ها به طور طبیعی ترشح داشته باشد؟
   خیر. اصولا هر نوع ترشح از نوک پستان­ها بجز در دوران نوزادی و پس از زایمان را بایستی غیرطبیعی تلقی نمود و حتما به پزشک زنان مراجعه نمود ( هرچند در اکثر موارد مسئله جدی و مهمی وجود ندارد).


  چه عواملی در تعیین شکل, قوام و اندازه پستان­ها دخیل هستند؟
   مهمترین عامل تعیین­ کننده شکل و اندازه پستان­ها ارث است ولی عوامل دیگری همچون تغذیه, برخی از بیماریها, مصرف برخی از داروها و عوامل فیزیکی نیز در آن دخیل هستند.


   آیا استفاده از سینه­ بند صحیح است؟
   بله. استفاده از سینه ­بند مناسب از زمانی که پستان­ها شکل و اندازه در حد بالغین را به خود گرفته است در جلوگیری از شل و آویزان شدن آنها تا حدودی موثر است. سوتینی خوب و مناسب است که

  (1) از الیاف طبیعی (پنبه, ابریشم و ..) تهیه شده باشد

  (2) سایز مناسب داشته باشد

  (3) نه چندان تنگ و کوچک باشد که بر روی پوست اثر بگذارد و نه چندان گشاد و بزرگ که پستان­ها درون آن به راحتی حرکت کنند.


   علت بروز درد پستان در دوران بلوغ چیست؟
   در اوایل رشد پستان درست زمانی که سینه­ ها کمی برجسته می­شوند یک توده در زیر نوک پستان ظاهر می­شود و اکثر افراد ( چه دختر و چه پسر) ممکن است بطور خودبخودی و یا در اثرتحریک و فشار دادن پستان دچار درد شوند. این مسئله یک امر طبیعی بوده و نیاز به هیچ اقدامی ندارد و فقط بایستی از دستکاری پستان­ها خودداری نمود. اگر درد شدید باشد می­توان از استامینوفن کمک گرفت.


   من دختری 17 ساله هستم و پستانهایم رشد کافی دارند ولی نوک آنها مسطح و حتی کمی فرو رفته­ اند علت آن چیست؟ آیا قابل رفع و درمان است؟
  حالت مسطح یا فرورفتگی نوک پستان­ها در برخی افراد دیده می­شود و امری کاملا طبیعی است و اشکال آن فقط از نظر زیبایی و ایجاد اشکال در شیردادن در آینده است. با به کار بستن برخی تکنیک­ها می­توان نوک پستان­ها را کمی برجسته نمود, اما در مواردی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.


   پرسش و پاسخ های متداول در مورد رشد موهای شرمگاهی و زیر بغل
   آیا ممکن است به طور طبیعی رویش موهای شرمگاهی و یا زیربغل زودتر از پستان­ها شروع شوند؟
   بله. در حدود 20% دختران به طور طبیعی موهای شرمگاهی قبل از رشد پستان­ها ظاهر می­شوند و اگر سایر مسائل و خصوصیات طبیعی باشند جای نگرانی نیست و تحت نظر بودن پزشک کافی است.


   آیا رویش و ضخیم شدن موهای صورت و پشت لب در دختران نوجوان ( و زنان) طبیعی است؟
   خیر. اگر چنین مسئله­ای وجود داشته باشد بایستی به متخصص زنان یا غدد و یا پوست مراجعه نمود.


   پرسش و پاسخ های متدوال در مورد عادت ماهانه قاعدگی
   1) عادات ماهانه یا قاعدگی چیست؟
   به خونریزی های زنانه که در فواصل زمانی تقریبا مشخص و ثابت رخ می­دهد عادت ماهانه یا قاعدگی و به خود خونریزی قاعدگی رگل یا عادت گفته می­شود.


   2) طول مدت سیکل قاعدگی تا چه حد طبیعی محسوب می­شود؟
   طول مدت سیکل یا دوره قاعدگی ( از اولین روز خونریزی قاعدگی تا شروع خونریزی قاعدگی بعدی) در حالت طبیعی 7±28 روز است یعنی از 21 روز تا 35 روز طبیعی تلقی می­شود.


   3) آیا در حالت طبیعی ممکن است طول مدت سیکل­های قاعدگی در شخص متغیر باشد؟
   یعنی در یک شخص سیکل قاعدگی یکبار 26 روز و بار دیگر 29 روز باشد؟ اگرچه معمولا طول مدت سیکل­های قاعدگی در هر فرد با تفاوت یکی دو روز تقریبا ثابت و یکسان است ولی تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون فشارهای روحی روانی , فعالیت فیزیکی شدید, مصرف برخی داروها ویا برخی از بیماریها و غیره ممکن است قاعدگی در ماههای مختلف چند روز زودتر یا دیرتر رخ دهد. البته لازم به ذکر است که اگر این تفاوت زیاد باشد ( بیش از 7 روز) و در چند ماه متوالی وجود داشته باشد غیرطبیعی تلقی می­شود و بایستی با مراجعه به متخصص زنان مورد بررسی قرار گیرد.


  4) خون قاعدگی در حالت طبیعی چه خصوصیاتی دارد؟
  خون قاعدگی در حالت طبیعی قرمز روشن یا کمی تیره بوده و به صورت قطره قطره است و چندان شدید نیست که همانند آب جاری شود. همچنین فاقد لخته خون یا توده است. سایر حالات (نظیر دفع لخته یا خونریزی شدید) غیرطبیعی تلقی می­شود و بایستی به متخصص زنان مراجعه نمود.


   5)مقدار و طول مدت خونریزی قاعدگی در حالت طبیعی چقدر است؟
   درحالت طبیعی مقدار کل خونریزی قاعدگی در هر سیکل بطور متوسط 35 میلی­لیتر (کمتر از نصف استکان) و حداکثر 80 میلی­لیتر و طول مدت آن 3 تا 7 روز است بطوریکه در روز دوم تا سوم شدیدتر بوده و بتدریج کاهش یافته و قطع می­شود.

  نکته: اگر ظرف 2 ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی داشته باشید (یعنی خونریزی آنچنان زیاد باشد که مجبور به تعویض نوار بهداشتی در مدت 2 ساعت شوید) بهتر است به پزشک مراجعه کنید.


  6)اگر مقدار خونریزی کم باشد ولی بیش از 7 روز طول بکشد آیا سیکل قاعدگی باز هم غیرطبیعی است؟
   بله. چه مقدار خونریزی زیادتر از حد معمول باشد (حتی اگر قاعدگی 3 تا 4 روز بطول بیانجامد) و چه طول مدت خونریزی بیش از 7 روز باشد ( حتی اگر مقدار کل خونریزی کمتر از 100 میلی­لیتر باشد) و در دو سیکل قاعدگی تکرار شود غیرطبیعی تلقی شده و بایستی به نزد متخصص زنان مراجعه نمود.


  7) خونریزی طولانی مدت و زیاد چه عوارض و اهمیتی دارد؟
   اول اینکه ممکن است عامل آن یک مسئله مهم باشد ( مثلا بدلیل اختلال انعقادی خون باشد) و ثانیا اگر درمان نشود منجر به کم­خونی و عواقب آن ( نظیر ضعف و خستگی و تپش قلب و....) می­شود.


   8) آیا در زمان قاعدگی استحمام مضر است؟
    خیر. نه تنها مضر نیست بلکه نافع نیز بوده و علاوه بر بهداشت از بدبو شدن ناحیه تناسلی می­کاهد.


   9) آیا در دوران پریود ( رگل) می­توان به شنا یا سونا رفت؟
   با توجه به خونریزی و آلوده شدن آب بایستی از این کار خودداری نمود.


   10) منشا خون قاعدگی از کجاست؟
   خونریزی قاعدگی در واقع ریزش سطح داخلی رحم است.


   11) آیا ممکن است بلوغ با قاعدگی زود شروع شود؟
   بله. در موارد بسیار کمی ممکن است بدون اینکه سایر نشانه­ های بلوغ ظاهر شده باشند قاعدگی شروع شود.


  12) خونریزی قاعدگی چه مدت طول می­کشد؟
   خونریزی قاعدگی در اوایل بلوغ بیش از یکی دو روز و آنهم بسیار جزئی ( در حد لکه) دوام نمی­یابد و اکثر ظرف 3 تا 5 روز (و گاهی تا 7 روز) متوقف می­شود.


   13) آیا در اوایل بلوغ فواصل بین قاعدگی­ها منظم و مشخص است؟
  خیر. در یکی دو سال اول بعد از اولین قاعدگی فواصل بین قاعدگی­ها نامنظم و معمولا طولانی است و ممکن است بین آنها 3 تا 4 ماه هم فاصله بیافتد اما پس از بلوغ کامل ( معمولا 16 تا 18 سالگی) این فواصل منظم خواهد شد و شخص هر 24 تا 32 روز یکبار قاعده می­شود.


  14) آیا دخترانی که زودتر از معمول قاعدگی­شان شروع می­شود, کوتاه­قدتر خواهند بود؟
  تا این اواخر چنین تصور می­شد. اما مطالعات جدید نمایانگر این مسئله هستند که شروع زودتر قاعدگی در محدوده سنی طبیعی (9 تا 14 سالگی) نه تنها باعث توقف رشد قد و کوتاه قد شدن شخص نمی­شود, بلکه ممکن است قد شخص کمی بیشتر از فردی باشد که دیرتر از آن قاعده شده است.بطور کلی پس از شروع اولین قاعدگی قد دختران تا پایان بلوغ 6 تا 10 سانتیمتر رشد خواهد کرد.
  توجه: بلوغ زودرس ( ظهور بلوغ قبل از سن 8 تا 9 سالگی) می­تواند باعث کوتاه قد شدن شخص شود.

   سئوالات شایع در مورد پرده بکارت و پاسخ آنها

   1) آیا ممکن است فردی به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشد؟
  خیر. این مسئله تقریبا هنوز دیده نشده است. البته به ندرت ممکن است پرده بکارت بسیار ظریف و کوتاه باشد و به سختی قابل تشخیص باشد.


   2) آیا شکل و اندازه منفذ پرده بکارت در تمامی افراد یکسان است؟
  خیر. اگر چه در اکثر افراد منفذ پرده بکارت تقریبا گرد و منفرد ( به قطر 2 تا 10 میلیمتر) است ولی در برخی افراد ممکن است دودهانه, غربالی و یا هلالی باشد.


   3) آیا ممکن است پرده بکارت فاقد منفذ باشد؟
  بله. در درصد کمی از کودکان دختر بدنیا آمده ممکن است پرده بکارت منفذ نداشته باشد. این حالت معمولا تا زمان بلوغ علامت و مشکلی ندارد و در آن زمان است که بدلیل عدم قاعدگی (و دردهای زیر دل یا لگن) با مراجعه به پزشک مشخص می­شود.


  4) آیا ورزش (نظیر ژیمناستیک) و یا فعالیت­های بدنی شدید ممکن است به پرده بکارت صدمه برساند؟
  خیر. پرده بکارت قابلیت ارتجاعی خوبی دارد و هیچ فعالیت بدنی ( از جمله بازکردن کامل پاها) به پرده بکارت صدمه نمی­رساند. مگر اینکه ضربه مستقیم به پرده وارد شود.


  5) آیا ممکن است در اثر پریدن داخل آب پرده بکارت صدمه ببیند و پاره شود؟
  اگر شخص از ارتفاع نسبتا بلند و بدون لباس زیر و پا باز داخل آب بپرد احتمال صدمه رسیدن به پرده وجود دارد در غیر اینصورت خیر.


  6) آیا موقع شناکردن یا نشستن داخل وان آب وارد مهبل می­شود؟
  در موقع شناکردن یا قرار گرفتن درون آب چیزی به داخل مهبل نفوذ نمی­کند. اما اگر پاها کاملا باز باشند ممکن است آب ( و ذرات درون آن) وارد مهبل شود.


  7) آیا ورود آب به داخل مهبل ضرر دارد؟
  اگر آب تمیز و بهداشتی باشد خیر در ضمن نیازی نیست داخل مهبل با آب شسته شود.


  منبع: کتاب بلوغ جسمی روحی روانی در دختران
   mums.ac.ir      

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نامتقارن بودن یا عدم رشد کامل پستان دختران

  نامتقارن بودن یا عدم رشد کامل پستان دختران

  عدم تقارن یا عدم رشد کافی پستان دختران
  تقریبا تمام خانم ها از یک تا دوسال قبل از رسیدن به سن بلوغ تغییرات چشمگیری را در بدن خود حس می کنند که این تغییرات در زمان بلوغ به اوج می رسند. همین زمان است که اندام ها و دستگاه زنانه فعال شده و شروع به رشد می کنند و باعث می شوند نگرانی ها و سؤالات بسیاری برای دختران نوجوان پیش بیاید؛ اینکه اصلا چرا سینه ها شروع به رشد می کنند و چرا این رشد بعد از چند سال متوقف می شود؟ چرا میزان رشد آنها در افراد مختلف متفاوت است و چگونه می توان آن را کاهش یا افزایش داد؟!

  خود را با دیگران مقایسه نکنید چون ...
  رشد سینه ها معمولا ۲ سال پیش از اولین چرخه قاعدگی شروع می شود. البته برخی ها زودتر و برخی دیرتر از بقیه این تغییر اندازه را تجربه می کنند. این رشد معمولا تا ۱۷ تا ۲۰ سالگی ادامه پیدا می کند. با این حال زمان توقف آن نیز ممکن است در برخی افراد طولانی تر یا کوتاه تر باشد، به همین دلیل هیچ وقت نباید خود را با بقیه دخترها مقایسه کنید.

  چرا یکی بزرگ تر از آن دیگری است ؟
  عدم تقارن باعث شک و نگرانی بسیاری از خانم ها به خصوص دختران نوجوان می شود اما نباید نگران بود، هر نامتقارنی نشانه بیماری نیست تنها نکته منفی آن، پایین آوردن اعتماد به نفس خانم هاست. گاهی اوقات نیز در ابتدای رشد سینه ها خیلی متفاوت از یکدیگر به نظر می رسند اما این مشکل با پایان رشد برطرف یا خیلی ناچیز می شود. با این حال جای نگرانی وجود ندارد. امروزه روش های اصلاحی و ترمیمی بسیاری وجود دارند که می توانند این مشکل را برطرف سازند. برای بررسی سایر گزینه ها می توانید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

  دلیل این همه تغییر چیست ؟
  وقتی دخترها وارد سن بلوغ می شوند تخمدان ها شروع به ترشح هورمون استروژن می کنند. استروژن باعث می شود چربی بیشتری در سلول ها ذخیره شود، درنتیجه سینه ها بزرگ می شوند. وقتی از سن بلوغ می گذریم میزان ترشح استروژن نیز به تدریج کاهش پیدا می کند و رشد سینه ها متوقف می شود. البته عوامل دیگری هم وجود دارند که می توانند بر رشد آنها تاثیرگذار باشند ازجمله رژیم غذایی، تعادل هورمون ها و ژنتیک.

  افزایش سایز با تغییر رژیم غذایی!
  خوراکی ها می توانند روی رشد بالا تنه تاثیرگذار باشند. درواقع اگر تغذیه خوبی ندارید نباید انتظار رشد کافی را هم داشته باشید! اگر می خواهید بدن تان به اندازه کافی هورمون های لازم برای این رشد را ترشح کند باید تمامی مواد مغذی لازم را دریافت کنید. با این حال مشکل همیشه از تغذیه نیست. برخی افراد با افزایش وزن، سینه های شان نیز بزرگ می شود اما برخی دیگر هرقدر هم سایز زیاد کنند هیچ تغییری در سینه های شان ایجاد نمی شود.

  برآمدگی و توده احساس می کنید ؟
  اغلب توده های سینه خطرناک نیستند. درواقع از هر ۱۰توده، ۹ مورد آنها خوش خیم هستند. با این حال حداقل ماهی یک بار در منزل، خودتان را با لمس کردن معاینه کنید و هر زمان که با توده ای مواجه شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. توده ها یا سرطانی هستند یا خوش خیم. توده های خوش خیم نیز به چند گروه تقسیم می شوند ازجمله کیست ها (بافت های حاوی آب)، فیبروآدنوم ها (توده های گرد با لایه خارجی ضخیم تر) و شبه توده ها (معمولا در پی استفاده از پروتز یا ضربه به دنده ایجاد می شوند و لمس آنها دردناک است). گاهی اوقات تشخیص توده های سرطانی از توده های خوش خیم با لمس کردن دشوار است. این توده ها معمولا خیلی سفت هستند و ممکن است در هر جایی از سینه ایجاد شوند. یکی از مکان های شایع توده، ناحیه زیر بغل است.

  رشد زیاد هم دردسرساز است
  رشد بیش از اندازه بالا تنه نیز مشکلات مخصوص به خود را دارد. درواقع کاهش سایز این ناحیه با ورزش خیلی سخت است. برخی ها طی کاهش وزن، اندازه سینه شان نیز کاهش پیدا می کند اما برخی دیگر هیچ تغییری نمی کنند. سینه بیشتر از چربی تشکیل شده است پس اگر می خواهید سایزتان را کاهش دهید باید چربی دریافتی تان را کم کنید. البته گفتن آن آسان تر از عمل کردن است زیرا وقتی با رژیم چربی می سوزانیم نمی توانیم ناحیه خاصی از بدن را انتخاب کنیم تا فقط در همان ناحیه چربی سوزی داشته باشیم، یعنی ممکن است در نواحی دیگر بدن تان کاهش چربی داشته باشید اما ذره ای چربی از سینه های تان آب نشود! به همین دلیل است که رژیم گرفتن به تنهایی کافی نیست و باید همراه با ورزش باشد. در این زمینه ورزش های هوازی و شنای سوئدی بهترین گزینه هستند.

  در بارداری غافلگیر نشوید
  علاوه بر شکم، سینه ها نیز در تمام طول بارداری رشد می کنند! درواقع بدن با این تغییرات نشان می دهد که درحال آماده شدن برای شیردهی است. اولین تغییر در سایز سینه بین هفته ششم و هشتم دیده می شود و تا آخر بارداری ادامه می یابد. در این دوره باید مرتب پوست خود را مرطوب کنید و از ترک خوردن آن جلوگیری کنید. افزایش سایز تا پایان شیردهی باقی می ماند سپس به تدریج شروع به کوچک شدن می کند و تقریبا به سایز قبل از بارداری می رسد. با این حال در برخی خانم ها سایز بزرگ باقی می ماند و در برخی ها نیز کوچک تر از قبل می شود.

  تعجب نکنید اگر شبیه مادرتان نیستید
  ثابت شده است که سایز سینه ارثی است. اگر سایز همه خانم ها در خانواده تان کوچک است به احتمال زیاد سایز شما نیز کوچک باقی می ماند. با این حال اگر متوجه شدید سایز مادرتان چندین برابر سایز شماست تعجب نکنید! ژن هایی که سایز سینه را تعیین می کنند ممکن است از طرف مادر یا حتی مادربزرگ به ارث نرسند. شاید مقصر مادر مادربزرگ تان باشد! البته این ژن ممکن است از طرف خانواده پدر نیز به ارث برسد. در برخی موارد نیز ممکن است هیچ کسی در خانواده تان هم سایز شما نباشد و فقط شکل و فرم آنها را از اعضای خانواده به ارث برده باشید. درواقع به غیر از ژنتیک عوامل بسیار دیگری هم در رشد سینه ها تاثیرگذارند.

  پروتز سینه ، آخرین گزینه
  اگر تمامی راهکارهای بالا را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید، پروتز سینه آخرین گزینه برای شماست. در این رابطه باید ابتدا از چند نکته آگاهی پیدا کنید؛ اول از همه باید ماده تشکیل دهنده پروتز را انتخاب کنید؛ سیلیکون یا آب نمک سپس باید درمورد سایز و شکل پروتز فکر کنید. گزینه بعدی انتخاب بافت پروتز است. در آخر هم باید درمورد روند جراحی اطلاعات کسب کنید. یکی دیگر از مواردی که باید درنظر بگیرید محدودیت سنی است. البته قوانین کشورهای مختلف در این مورد متفاوت است اما درکل برای این جراحی باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید. برای پروتزهای سیلیکونی نیز باید بالای ۲۲ سال باشید. البته اگر دلیل موجه پزشکی وجود داشته باشد، می توان استثنا هم قائل شد. در این جراحی مثل هر جراحی دیگری باید انتظار عوارض و خطرات احتمالی را هم داشته باشید. اگرچه این عمل امروزه یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی به شمار می آید اما اول از همه باید با یک فرد باتجربه و متخصص درمورد خطرات آن صحبت کنید.

  شاید دلیلش هورمونی باشد
  خانم ها در طول زندگی بارها بزرگ شدن و کوچک شدن سایز سینه ها را تجربه می کنند که علت آن هورمون ها هستند. برای مثال در زمان بارداری سینه ها شروع به رشد می کنند اما با پایان شیردهی دوباره کوچک می شوند یا زمانی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند سایز سینه ها بزرگ و وقتی مصرف قرص قطع می شود دوباره کوچک می شوند.

  ویتامین و افزایش سایز
  ویتامین ها تاثیر بسزایی بر رشد سینه ها ندارند اما روی پوست و ظاهر این ناحیه تاثیرگذارند. برای مثال ویتامین A باعث تقویت و افزایش کشش پوست می شود. این ویتامین در زرده تخم مرغ و بسیاری از سبزیجات سبز و زرد موجود است. ویتامین E نیز پوست را سفت و مقاوم نگه می دارد. این ویتامین را می توانید به شکل پماد یا روغن موضعی هم مصرف کنید. ویتامین C باعث می شود بدن کلاژن بیشتری تولید کند. کلاژن نقش مهمی در رشد سینه و بافت های پوست دارد. سبزیجات و مرکبات سرشار از این ویتامین هستند. در آخر، ویتامین D هم باعث افزایش رشد سینه و ترمیم بافت های آسیب دیده پوست می شود. این ویتامین بیشتر در شیر، ماهی تن، سالمون، پنیر و... یافت می شود.

  خوراکی های استروژن دار بخورید
  در برخی موارد دلیل کوچک بودن سینه ها ممکن است بالا بودن میزان تستوسترون بدن باشد. در این صورت باید بیشتر از خوراکی های حاوی استروژن استفاده کنید از جمله غلات کامل، میوه، سبزیجات، سویا، محصولات لبنی، تخم کتان، انواع لوبیا، نخودفرنگی، ادویه ها و برخی گیاهان دارویی. از بین تمامی این موارد، گیاهان دارویی تاثیر ویژه ای روی سایز دارند به خصوص شنبلیله، رازیانه و سیب زمینی شیرین وحشی. برای کاهش میزان تستوسترون باید مصرف کربوهیدرات را هم کاهش دهید.

  نظرات کاربران درباره این مطلب :

  منبع مطلب : www.dr-moghtaderi.ir

  مدیر محترم سایت www.dr-moghtaderi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  امکان رشد سینه تا چه سنی است ؟

  پرسش‌های مشابه :

  دسته بندی های مرتبط :

  منبع مطلب : nobat.ir

  مدیر محترم سایت nobat.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  نرگس : میشه لطفا پاسخ همه جوابهای اون پایین منو بدین اخه حیلی نگرانم

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سحر 6 ماه قبل
  0

  سلام من ۲۰ سالمه سایزم ۶۵

  ایا دیگه بزرگ نمیشه؟

  ندا 6 ماه قبل
  0

  سلام من ۱۷سالمه سینه هام خیلی کوچیکن ازدواج هم کردم ایا دیگ رشد نمیکنه؟

  نرگس 7 ماه قبل
  5

  میشه لطفا پاسخ همه جوابهای اون پایین منو بدین اخه حیلی نگرانم

  نرگس 7 ماه قبل
  1

  چیکار کنم تا سینه هام بزرگ شه هنوز وقت دارم یا نه

  چی مصرف کنم

  نرگس 7 ماه قبل
  0

  ببخشید من همون نرگسم من وزنم تقریبا ۳۰ یا ۳۱ هست

  نرگس 7 ماه قبل
  0

  سلام من ۱۲ سالمه و سینه هام خیلی کوچیکه یک دختر خاله دارم اون از من کوچیکتره اما سینه هاش از من بزرگتر من تقریبا ۳۱ یا ۳۲ هستم و قدم هم تقریبا ۱۵۳ یا ۱۵۵ باید چیکار کنم که سینه هام بزرگ شه عادیه یا نه میشه بگید

  0
  سحر 6 ماه قبل

  وای بیخیال ۱۲ سالته هنوزز

  ناشناس 7 ماه قبل
  1

  سلام

  م 8 ماه قبل
  2

  سلام من دختر خالم کلاس ششم هست سینه هاش هنوز ۱ سانت جلو اومدن این عادیه

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  سلام ببخشید میشه لطفا جواب بدید سینه تا چه سنی رشد میکنه؟

  سارا 8 ماه قبل
  0

  رشد سینه تا چند سالگی ادامه داری؟

  1
  نرگس 7 ماه قبل

  تقریبا تا ۱۶ سالگی

  م پ 8 ماه قبل
  0

  سلام دختر من بیست سالگی تموم کرده ولی سینه هاش خیلی کوچیکن یه آزمایش داده تست استرونش زیاده چی کارکنیم واگه تست استرونش کم بشه تو این سن سینه هاش دوباره رشدمی کنن

  آیا دارویی هست که تست استرون را کم بکنه؟

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  من. مککمم

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  سلام

  ناشناس 11 ماه قبل
  3

  سلام من 15 سالمه نسبت به سنم سینه هام بزرگه چیکار کنم دیگه بزرگتر از این نشه؟ تو رو خدا راهنمایی کنید همیشه تو جمع اعتماد به نفس ندارم و همه بهم گیر میدن که چرا بزرگه و ورزش کن و... چیکار کنم؟؟؟ 😟

  1
  سحر 6 ماه قبل

  اگه فرمش خوبه که اوکیه عزیزم خوشبحالتم هست

  1
  ی بدبخخ 11 ماه قبل

  ب حرفشون توجه نکن ایرادی ندرع

  نازی 12 ماه قبل
  -1

  من تقریبا یه ساله پروئید میشم وای سینه هام اصلا بزرگ نمیشه یه کس راهنماییم کنه توروخدا روز به روز اعتماد به نفسم پایین میره ۱۴سالمه و اینکه همه همکلاسیم حتی قد کوتاه ها هم سینه هاشون بزرگه

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  جواب چی؟!

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام من 17سالمه اندازه پستان هام بزرگه چ کنم

  0
  نرگس 7 ماه قبل

  هیچی اگه میخای کوچیک شن ورزش کوچک شدن سینه رو انجام بده

  1
  نرگس 7 ماه قبل

  خوشبحالت

  ناشناش 1 سال قبل
  1

  من ۱۳ سالمه و سینه هام یکم رشد کرد

  و ترشحات قبل از پریود هم دارم

  به نظر شما هیچ مشکلی ندارم ؟؟

  مصی 1 سال قبل
  1

  سلام من 15 سالم هست و سینه هام رشد نداره 3 سالم هست که پریود میشم میشه کمکم کنید ممنون ☹️

  1
  نازی 12 ماه قبل

  منم همینطور اعتماد به نفسم هم از دست دادم و اینکه ۱۴ سالمه همه همکلاسیام سینه هاشون بزرگه حتی کسی که قدش کوتاهه کوتاهه

  M.m 1 سال قبل
  1

  سلام من ۱۸ سالمه سینه هام ورم کرده انگار یک توده زیر سینم هستش و زیر بغل من خیلی درد میکنه اما سونو انجام دادم و گفتن هیچی نیست ولی من هنوزم خیلی درد دارم و دکتر بهم گل مغربی و ویتامین ای دادن میشه یکی از علتاش رشد سینه هام باشه

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  سلام من ۱۲ سالمه سینه هام خیلی بزرگه وزنم ۴۸ قدم ۱۵۲ چکار کنم ؟

  0
  ندا 6 ماه قبل

  سلام من ۱۷ سالمه سینه هام خیلی کوچیکن ازدواج هم کردم ایا دیگ رشد نمیکنه؟

  1
  نرگس 7 ماه قبل

  خوشبحالت

  0
  نازی 12 ماه قبل

  خوش به حالت

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام من الان بیست سالمه و سایز سینه هام هشتادو پنج هستش میخوام بپرسم ببینم رشد سینه ها تا چن سالگیه

  زهرا جمالی 1 سال قبل
  0

  من دختر ۱۳ ساله ام ۲۵ کیلو هستم هر چه قدرم قرصو غذاهای ویتامین دار خوردم اثر نکرد حتی امپولای ب ۱۲ و اینا هم زدم و اما سینه هام هم رشد نکرده دکترم رفتم گفتن جای نگرانی نیست مادرم نگرانه حالا خاهشمندم یه نظریه پیشنهادی برام بگین ممنونم از لطفتون

  1 سال قبل
  1

  من۱۸سالمه ولی سینه هام خیلیی کوچیکه چیکار کنم؟🥺

  0
  mahdis 1 سال قبل

  هیچ موردی نداره با دیگران مقایسه نکن و از ویتامین دی استفاده کن

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  ا

  بهاره 1 سال قبل
  2

  سلام من 18سال دو ماهمه بعد نسبت به دوستانم اطرافیانم سایز سینه هام واقعا کوچیکه 60هستش هر کار هم میکنم بزرگ نمیشه خراطین رازیانه اصلا تاثیری نداره اصلا ولی نوکش برجسته شده و دردی دیگه برا سینه ندارم چون معمولا تو سن رشدش درد داره ولی الان ندارم ولی کوچیکه لطفا راهنماییم کنید

  -1
  سحر 6 ماه قبل

  رازیانه یا خراطین چن وقت استفاده کردی؟

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  سلام من ۱۷ سالمه سینه هام اصلا رشد نکردن ولی ۲ ساله پریود میشوم چکار کنم😢😢

  0
  mahdis 1 سال قبل

  عزیزم بزودی سینه ات رشد میکنه

  0
  mahdis 1 سال قبل

  عزیزم بزودی سینه ات رشد میکنه

  elahe 2 سال قبل
  1

  باتشکرازمطالب مفیدتان بسیارعالی بود♥

  زهرا 2 سال قبل
  1

  سلام من 13 سالم هست پریود شدم سینه هام یکم رشدش کمه اصلا فک میکنم رشدش کمه چون در اندازه اون کسایی که هم سن و ساله من هستن نیس دلیلش چیه میشه راهنمایی کنید ممنون

  آوا 2 سال قبل
  -1

  سلام من ۱۷ سالمه وزنم ۵۰ و قدم ۱۶۷ هستش ولی سینه هام کوچیکن چیکار کنم🥺

  آوا 2 سال قبل
  3

  سلام من ۱۷ سال دارم و سینه هایم خیلی کوچیک هستن باید چیکار کنم

  السا 2 سال قبل
  -1

  واسه من ۱۱ سالشه ولی سینه اش یکی کوچیک تر و یکی بزرگ نمیدونم چیکار کنم

  1
  ناشناس 1 سال قبل

  عزیرم نگران نباش این طبیعی است و اصلا جای نگرانی ندارد بعد از کامل شدن بلوغت هردو تا هم اندازه میشن 😊😊😊😊

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  من دختر ۱۲ ساله داارممو زیر بعل کم وکم دیده میشه ولی سینهش رشد نکرده وزنش ۲۴ وقدش۱۳۳ هست خلیی نگرانم راهنما ییم کنید

  برای ارسال نظر کلیک کنید