در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  راه های حفاظت از منابع طبیعی علوم هفتم

  1 بازدید

  راه های حفاظت از منابع طبیعی علوم هفتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  محافظت از منابع طبیعی

  بازیافت:

  بازیافت به آماده‌سازی مواد برای بهره بری دوباره گفته می‌شود. موادی که معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند عبارتند از آهن آلات قراضه آهن پلاستیک شیشه کاغذ مقوابرخی مواد شیمیایی آشغال که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

  بازیافت از هرز رفتن منابع سودمند و سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌کند و علاوه بر آن کاهش مصرف مواد خام، کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا حاصل از سوختن مواد و آلودگی آب‌ها حاصل از تدفین زباله‌ها در خاک به وسیلهٔ کاهش مقدار معمول زباله‌ها و کم کردن نشر گازهای گل‌خانه‌ای در مقایسه با تولید خالص از مزایای دیگر بازیافت است

  موادی که معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند عبارتند از آهن آلات قراضه آهن پلاستیک شیشه کاغذ مقوابرخی مواد شیمیایی آشغال که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

  آلومینیوم، شیشه و بعضی پلاستیکها را می توان بدون اینکه کیفیت کاهش یابد بازیافت کرد. با این حال، کاغذ را فقط می توان در تعداد دفعات محدودی بازیافت کرد. زیرا الیافهای آن کوچک و کوچکتر می شوند اما می توان آن را برای دیگر کالاها مجددا عمل آورد. بسیاری از عمل آورنده های کاغذ برای ساخت کاغذ جدید، الیافهای نو و دراز را با کاغذی که مجددا عمل آوری شده مخلوط می کنند.

  سرچشمه مواد بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنی‌ها، بیشتر، خانه‌ها و صنایع هستند. برای آسان‌تر کردن کار بازیافت معمولاً دو نوع جداسازی مواد صورت می‌گیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. تفکیک در مبدأ در سطح شهر و خیابان‌ها و فروشگاه‌ها از طریق سبدها و سطل‌های جداسازی مواد انجام می‌شود ولی برای تفکیک در مقصد مکان ویژه‌ای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده‌است.

  -برای آنکه یک لاستیک ساخته شود در حدود نصف بشکه نفت خام لازم است.

  -برای باز سازی هر تن شیشه در مقایسه با تهیه آن از مواد خام در حدود 120 لیتر نفت ذخیره می شود.

  برای تولید یک تن کاغذ تقریباً باید 15 تا 17 اصله درخت را قطع نمود.

  و همانطور هم که میدانید بازیافت کاغذ ۵۰ در صد مصرف انرژی الکتریکی ، ۷۵ در صد آلودگی هوا و ۸۰ درصد آلودگی آب ها را کاهش می دهد و همچنین

  بازیافت آهن ۶۰ درصد مصرف انرژی الکتریکی ، ۸۵ درصد آلودگی هوا و ۴۰ درصد آلودگی آب را کاهش می دهد و

  بازیافت آلومینیوم ۹۵ درصد مصرف انرژی الکتریکی و ۹۵ درصد آلودگی هوا را کاهش می دهد.

  نقش ما در این فرآیند می تواند کمک به جداسازی مواد قابل بازیافت در خانه و مدرسه باشد

  تولید کمپوست

  زباله ای از مواد غذائی و کاغذ، که هر دو قابل هضم بیولوژیکی هستند را نیز بگونه ای میتوان در سیستم بازچرخ وارد نمود. این موارد مورد هضم بیولوژیک مصنوعی قرار می گیرند تا به مواد ساده تر تجزیه شده و موجودات بیماریزای آن نیز کشته شوند. مواد حاصل از آن پس از طی فرآیند هضم بعنوان مالچ یا کمپوست در کشاورزی و بعنوان کود آلی گیاهی مورد استفاده قرار گرفته و بدین گونه در سیستم بازچرخ وارد می شوند.

  روشهای مختلفی برای تولید کمپوست وجود دارند که از روشهای تولید کمپوست بسیار ساده از برگ درختان تا روشهای کالاً اتوماتیک پیشرفته در کارخانه های کمپوست تنوع دارند. این روشها به دو دسته کلی هوازی و بیهوازی تقسیم بندی می شوند هر چند که در اکثر موارد مخلوطی از این روشها مورد استفاده قرار می گیرد.

  در روش هوازی بطور متناوب یا پیوسته هوادهی صورت می گیرد ولی در روش بیهوازی هوادهی صورت نمی گیرد که در نتیجه منجر به تولید گازهائی مثل متان می شود و این گاز بعنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

  کاهش مصرف و مصرف دوباره:

  هزار ها سال است که انسان از مواد طبیعی گوناگونی ، مانند چوب ، سنگ ، برخی فلز ها ، پوست جانوران ، پشم و ابریشم ، وسایل مورد نیاز زندگی خود را می سازد و به این منظور از جنگل ها ، معادن ، جانوران ، گیاهان و دیگر منابع طبیعی و خدادادی موجود در کره ی زمین استفاده می کند . در همه ی این سال ها بخش اندکی از این منابع مورد استفاده ی انسان قرار گرفته است. اما در یک سده ی گذشته ، با رشد چشم گیر جمعیت جهان و ارتقای سطح بهداشت همگانی از یک سو ، و با گسترش و پیشرفت شگرف دانش و فناوری از سوی دیگر ، نوع و میزان نیاز انسان به مواد طبیعی تغییر کرده است . هم چنین میزان بهره برداری از منابع طبیعی نیز به بالاترین سطح خود رسیده است

  متاسفانه در قرن اخیر نیز فرهنگ مصرف گرایی گریبان گیر بشر شده و فرهنگ اسلامی صرفه جویی و قناعت و پرهیز از  اسراف از خانواده ها رخت بر بسته.

  بر ماست تا با آگاهی از محدودیت های این منابع ارزشمند و رایگان الهی  ، شیوه های حفظ و نگاه داری آن ها را بشناسیم .

   یکی از تهدیدات مهم در قرن اخیر مصرف بیش از حد پلاستیک و رها شدن این مواد غیر قابل بازگشت و غیر قابل پوسیدگی در طبیعت است که علاوه بر افزایش مصرف منابع طبیعی جهت تولید پلاستیک ، محیط زیست تبدیل به زباله دان این  ماده  شده است

  وظیفه ی ما علاوه بر کاهش مصرف پلاستیک ،رعایت نظم چرخه ی  طبیعت و رها نکردن این ماده در طبیعت است که چند راهکار زیر پیشنهاد می شود :

  1- کیسه‌های پارچه‌ای یا پاکت‌های کاغذی که در گذشته نیز مرسوم بوده استفاده کنیم.

  2- به جای بطری‌های پلاستیکی، از بطری‌های شیشه‌ای استفاده کنیم که با شست و شوی مناسب، می‌توان مدت زمان طولانی از آن‌ها استفاده کرد.

  3- مواد پلاستیکی را جمع‌آوری کنیم و آن‌ها را برای تولید محصولات جدید به مراکز بازیافت تحویل دهیم.

  4- تولید و طراحی بسته‌بندی‌های جدید غیرپلاستیکی راه‌حل‌ دیگری است. در این صورت برای حمل کالا دیگر نیازی به استفاده از کیسه‌ نیست.

  5-  راه دیگر استفاده از پلیمرهای گیاهی در تولید مواد پلاستیکی و ظروف یک‌بار مصرف است که علاوه بر حفظ سلامت انسان برای محیط زیست نیز مشکلی به وجود نمی‌آورند. مواد پلاستیکی به مدت زمان بسیار طولانی برای تجزیه شدن و بازگشت به طبیعت نیاز دارند اما این زمان برای پلیمرهای گیاهی حدود شش ماه است. که خوشبختانه این نوع ظروف و مواد پلاستیکی در کشور تولید می‌شود.

  6- سعی کنیم حتی‌الامکان مواد خوراکی را به صورت کلی و فله‌ای بخریم چرا که با این روش به دفعات مکرر از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نمی‌کنیم.

  7- یک پیشنهاد هم برای کسانی که به فعالیت‌[ای اجتماعی علاقمند هستند؛ این افراد می‌توانند به عضویت گروه‌های حفظ محیط زیست در آمده و هر چند وقت یک بار به پاک‌سازی محیط اطراف زندگی خود بپردازند. مانند گروه‌های خودجوشی که اقدام به پاک‌سازی کوه یا ساحل دریا از زباله‌ها از جمله پلاستیک، می‌کنند.

  منبع مطلب : 1832.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 1832.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برای محافظت از منابع طبیعی سه راه پیشنهاد کنید علوم هفتم - دیدچه

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  منبع مطلب : didche.ir

  مدیر محترم سایت didche.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  یکی از را ه های حفظ منابع طبیعی چیست ؟

  یکی از را ه های حفظ منابع طبیعی چیست ؟


  یکی از راه های مناسب حفظ منابع طبیعی، بازیافت است

  توضیحات کامل دیگر :

  منابع طبیعی تجدید شونده (جنگلها و مراتع) ثروت ملی کشور محسوب میشوند که فقط به نسل حاضر تعلق نداشته، بلکه میراثی است که باید برای آیندگان باقی بماند. منابع طبیعی، نقش زیربنایی برای اقتصاد کشور دارد و زمینهساز حرکت در جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار است.اگر بخواهیم در آینده جامعه پایداری داشته باشیم، بایستی در جهت احیا و توسعه این منابع ارزشمند بیش از پیش بکوشیم. نابودی جنگلها و مراتع، تصویری تاریک توأم با فقر، گرسنگی و آلودگیهای زیست محیطی را از آینده ترسیم میکند.

  جنگلها و مراتع در کاهش آلودگی هوا، جلوگیری از فرسایش خاک، بروز سیلابهای مخرب، ایجاد محیطی دلپذیر برای تفریح و آسایش و همچنین تغذیه سفرههای آب زیرزمینی نقش بسیار زیادی دارد و ضرورت وجود این منابع را برای ادامه حیات در هر نقطه از این کره خاکی مشخص میکند.

  علاوه بر آن موضوعی که در سالهای اخیر همیشه بر نگرانیها افزوده است روند رو به رشد و سرعت در انهدام اکوسیستم هاست، دخل و تصرف در عرصه جنگل ها، مراتع و پوشش گیاهی در گذشته، سالها بلکه قرنها به طول میانجامید اما در حال حاضر با افزایش و رشد جمعیت و پیشرفت صنعت و تکنولوژی و البته تا حدودی نیز بیتفاوتی انسان در قرن حاضر، تباه شدن محیط زیست و نابودی منابع طبیعی در زمانی کمتر و با سرعتی بیشتر صورت میگیرد.

  چند میلیون هکتار از جنگلها بویژه در شمال کشور از بین رفته است، رشد جمعیت و افزایش سکونتگاههای رسمی و غیررسمی در شهرها و حاشیه شهرها، استفاده نامناسب و غیراصولی از زمینها و مراتع بدون توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی، نابودی روستاها و مهاجرت روستاییان به شهرها، توزیع نامتعادل جمعیت در مناطق حاصلخیز، استفاده از تکنولوژی غیرضروری، برنامه ریزیهای کوتاه مدت، توجه نکردن نسل جدید به فواید منابع طبیعی و زیست محیطی زمینه ساز این دگرگونی و معدوم شدن بخش عمده منابع طبیعی، درختان و گیاهان شده است.

  برهمین اساس به منظور کنترل و نظارت مستمر بر منابع طبیعی و محیط زیست تدوین برنامههای جامع و نتیجه بخش در این حوزه امری الزامی و ضروری است که باید در دستور کار مسئولان محیطزیست قرار گیرد.

  علت چیست؟!

  تخریب منابع طبیعی و پوشش گیاهی، جنگل زدایی و از بین بردن مراتعبه انگیزههای مختلف مانند توسعه صنعتی، تأمین سوخت و علوفه، سودجویی و سودای مالکیت سبب شده تا خاکی بدون حفاظ و فشرده و از هم پاشیده در برابر باد و باران تاب نیاورد. از سوی دیگر پوشش گیاهی به عنوان سپر و حفاظی خاک دانهها و ذرات خاک را در برابر باد حفظ کرده و مانع از حمل آنها توسط باد و به دنبال آن طوفان شن و پدیده ریزگردها میشود.

  البته در مرحله اول و شروع هر ایده و برنامه ای، نیازمند فرهنگسازی هستیم و حفظ منابع طبیعی و زیست محیطی نیازمند اقدامات پیشگیرانه و مستمر است.باید همه سعی کنیم که فرهنگ حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی و بهرهگیری اصولی از محیط زیست فراگیر شود و این مهم در مرحله اول بر عهده مسئولان ذیربط، فعالان این عرصه و سپس رسانههای نوشتاری و بویژه دیداری است.

  آگاه کردن مردم از خسارت هایی که به علت کم توجهی در این عرصه به کشور و مردم ما وارد میشود،ضروری است، چرا که تخریب محیط زیست و طبیعت علاوه بر ضرر و زیان برای نسل حاضر باعث کاهش ذخایر طبیعی برای نسلهای آینده میشود و آنهاما را مؤاخذه خواهند کرد.

  سیاست‌های اجرایی که برای توسعه بخش منابع طبیعی در اولویت قرار دارند، عبارتند از:

  1- جلوگیری از تبدیل اراضی به سایر کاربری هایی که در نهایت موجب تخریب طبیعت می‌شود و در راستای توسعه پایدار نیست.

  2- اعمال و تسهیل مالی، بانکی برای بهره برداران عرصه‌های مرتعی و جنگلی.

  3- تقویت و اهمیت بیشتر به بیمه محصولات جنگلی و مرتعی. 4- ارتقای میزان آگاهی مرتع داران و جنگل نشینان با ارائه آموزش‌های علمی و عملی.

  5- ساماندهی دامداران ساکن در عرصه‌های جنگلی و مرتعی در جهت کاهش اتکای دام به مرتع و جنگل.

  6- شناسایی پتانسیل جنگل نشینان و مدون ساختن دانش بومی آنان و تلفیق با شیوه‌های نوین علمی و لحاظ کردن آنها در تدوین طرح‌ها و برنامه‌های اجرایی به منظور مشارکتبیشتر اهالی در راستای رسیدن به اهداف موردنظر.

  7- جایگزینی سوخت فسیلی به جای چوب، به عنوان تأمین کننده سوخت روستاییان بویژه در مناطق جنگلی.

  8- کاهش کشت دیم در جنگل‌ها و مراتع و توسعه جنگل کاری مصنوعی و احیا و غنی‌سازی جنگل‌های طبیعی.

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  محمد جمالی 2 ماه قبل
  1

  میتوا نیم به مطالب روزمره یخود استفاده داشته باشیم علوم تجربی کتابی که میتواند به ما خیلی کمک کند

  ناشناس 2 ماه قبل
  1

  در مطالب روز مره یه خود میتوانی استفاده هایه مثبت داشته

  باشیم

  ناشناس 2 ماه قبل
  -1

  مونه از راه های حفاظت از محیط زیست را نام ببرید

  مهدی 7 ماه قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید