توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دستگاهی که امواج زلزله را ثبت میکند چه نام دارد

  1 بازدید

  دستگاهی که امواج زلزله را ثبت میکند چه نام دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  لرزه‌سنج

  لرزه‌سنج

  لرزه‌سنج[۲] دستگاهی است که شتاب یا تغییر مکان ناشی از امواج لرزه‌ای درونی زمین که در اثر زمین‌لرزه و انفجار اتمی یا دیگر عوامل ایجاد شده‌است را ثبت می‌کند. به دستگاهی که برای سنجش شتاب ایجاد شده در جریان زلزله استفاده می‌شود، اصطلاحاً شتاب‌نگار گفته می‌شود.

  در لرزه‌سنج‌های قدیمی‌تر، که آنها را لرزه‌نگار[۳] می‌نامند و شامل یک قلم و کاغذ متحرک است، کار اندازه‌گیری و ثبت لرزه‌ها همزمان و دریک جا انجام می‌گرفت. در دستگاه‌های نوین این کارها در بخش‌هایی جدا از هم انجام می‌گیرد.

  در لرزه سنج‌های امروزی داده‌های مربوط به شتاب یا تغییر مکان زمین در بازه‌های زمانی معین به رایانه ارسال و در آن به صورت سری اعداد ذخیره می‌گردد.

  داده‌های مربوط به کلیه زلزله‌های ایران از سایت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل دریافت است.

  نحوه عملکرد[ویرایش]

  اساس کار این دستگاه بر اصول ساده دینامیک سازه‌ها استوار است. معادله دیفرانسیل حاکم بر یک سیستم یک درجه آزادی که تحت تحریک شتاب تکیه گاهی قرار گرفته‌است، به صورت زیر بیان می‌شود:

  پاسخ این سیستم یک درجه آزادی به صورت زیر قابل محاسبه‌است.

  که در آن

  مقادیر M و k ثابت هستند. D عبارت است از ضریب بزرگنمایی دینامیکی (Dynami Amplification Factor) و در صورتی که این پارامتر نیز ثابت باشد، پاسخ SDOF با شتاب نسبت مستقیم خواهد داشت. D به این صورت بیان می‌شود:

  در این فرمول ω {\displaystyle \omega } مربوط به سازه و ω E x {\displaystyle \omega _{Ex}} مربوط به تحریک است. همانگونه که دیده می‌شود بزرگای پاسخ ρ {\displaystyle {\rho }} به چند عامل نسبت میرایی، نسبت فرکانس، جرم و سختی بستگی دارد.

  حال به نمودار نشان داده شده توجه کنید: این نمودار تغییرات D را در مقابل نسبت بسامد و نسبت میرایی نشان می‌دهد.

  با کمی دقت قابل بررسی است که به ازای تغییرات نسبت فرکانس از ۰ تا ۰٫۶، نمودار مربوط به نسبت میرایی ۰٫۷ ثابت است. اساس کار شتاب نگار همین مطلب است. شتاب نگارها با نسبت میرایی حدود ۰٫۷ ساخته می‌شوند تا در صورت اعمال شتابهایی از زمین با فرکانس کمتر از ۰٫۶ برابر فرکانس طبیعی ارتعاششان، پاسخی متناسب با شتاب داشته باشند و پس از یک کالیبراسیون ساده، دقیقاً شتاب زمین را ثبت کنند.[۱]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با دستگاههای لرزه نگار

  اساس کار لرزه نگار میلن یک آونگ بود اساس کار لرزه نگارهای امروزی نیز همین است منتها تغییرات زیادی در ان داده شده است.در این دستگاههاجرم سنگینی به وسیله فنر یا سیم به یک چهار چوب که به زمین چسبیده متصل شده است وقتی زمین ارتعاش میکند باعث حرکت چهارجوب دستگاه میشود ولی جرم مذبور به علت لختی (اینرسی )مایل است بدون حرکت بماند یا حرکت متفاوتی داشته باشد .حرکت قائم زمین را می توان با اویزان کردن وزنه به یک فنر اندازه گیری کرد
  برای نشان دادن حرکات افقی زمین می توان از وزنه ای که به یک میله تقریبا افقی متصل است استفاده کرد این میله که وزنه را به چهار چوب دستگاه متصل می کند می تواند به طور جانبی حرکت کند این میله را کمی کج می کنند تا پس از تمام شدن حرکت زمین بتواند به حالت اول برگردد.

  در دستگاههای لرزه نگار حرکات زمین باید به نحوی ثبت شود.این کاررا می توان به طور ساده با اتصال قلم یا سوزنی به وسیله وزنه دستگاه که برروی یک استوانه گردان خطوطی رسم میکنند انجام داد .اما چون دامنه ارتعاشات زمین جز در موارد خیلی نزدیک به منشا زلزله معمولا خیلی کوچک است.بنابراین حرکات دستگاه باید تقویت شود

  دستگاههای لرزه نگار باید قادر باشند حرکات زمین را که ممکن است کوچکتر از 1/100میلیمتر باشند نشان دهند.
  حرکات لرزه نگارها به راههای مختلف تقویت می شوند امروزه برای این کار از وسایل الکترومغناطیسی ونوری استفاده می شود.به این ترتیب ارتعاشات زمین را که معمولا هزاران بار بزرگ شده اند ،برروی کاغذهای ثباتی انتقال می دهند وبه صورت منحنی هایی ثبت می کنند ،حتی بزرگ نماییهای بیش از یک میلیون نیز امکان پذیر است .لرزه نگارهای امروزی می توانند عمل ثبت را روی نوارهای مغناطیسی انجام دهندوبه طور همزمان با استفاده از کامپیوتر مورد تجزیه وتحلیل قرار دهند.

  ارزه نگارها طوری طراحی می شوند که تنها یک مولفه حرکت زمین را اندازه گیری میکنند.اگر بخواهیم حرکات زمین را به طور کامل اندازه بگیریم به سه لرزه نگار احتیاج داریم این سه لرزه نگار که سه مولفه عمود برهم حرکت زمین را ثبت می کنند تصویر کاملی از حرکت زمین را به دست می دهند یکی از لرزه نگارها حرکت قائم ودولرزه نگار دیگر حرکت  افقی مثلا شمالی -جنوبی وشرقی غربی را نشان میدهند.

  چون زمان تناوب (پریود) امواج زمین لرزه دارای حدود تغییرات وسیعی است  هر دستگاه لرزه نگار طوری طراحی می شود که ارتعاشات خاصی را بهتر اشکار سازد.معمولا برای اشکار سازی تمام ارتعاشات  مورد نظر در یک جهت به دو یا تعداد بیشتری  لرزه نگار با طرحهای متفاوت نیاز است.
  به همین جهت در ایستگاههای لرزه نگاری  حداقل ۶دستگاه برای اندازه گیری حرکات زمین در جهت قائم ودو جهت افقی لازم است.

  بیشتر انچه که ما امروزه در مورد ارتعاشات زمین لرزه  میدانیم حاصل حدود ۸۰۰ایستگاه لرزه نگاری است که در بسیاری از کشورهای جهان برپاشده است  وبه طور مداوم حرکات زمین را ثبت می کنند.


  منبع مطلب : www.ngo-g.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.ngo-g.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  لرزه نگاری

  تاریخچه

  ایستگاه لرزه نگاری

  ثبت امواج

  لرزه نگاشت

  شتاب نگار (شتاب سنج)

  لرزه نما (Seismoscopes)

  مباحث مرتبط با عنوان

  منبع مطلب : daneshnameh.roshd.ir

  مدیر محترم سایت daneshnameh.roshd.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  نام دستگاهی که لرزش های امواجی که به دلیل زمین لرزه به وجود می ایندرااندازه گیری

  من 5 ماه قبل
  -1

  دستگاهی که امواج زلزله

  ناشناس 8 ماه قبل
  -1

  ؟

  Saeid 8 ماه قبل
  0

  زلزله نگار

  مهد 8 ماه قبل
  0

  نام دستگاهی کهلرزشهای زمین لرزه رااندازه گیری مکند

  0
  مهد 8 ماه قبل

  نام دستگاهی که لرزش‌های زمین هنگام زلزله رااندازه گیری میکند

  Ssrigi 8 ماه قبل
  1

  سیسموگراف

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید