در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در دندان پزشکی از چه اینه ای استفاده میشود

  1 بازدید

  در دندان پزشکی از چه اینه ای استفاده میشود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آینه دندان‌پزشکی

  آینه دندان‌پزشکی

  آینهٔ فرو رفته یا آینهٔ دهانی از ابزارهای بکار رفته در دندانپزشکی است. سر این آینه معمولاً گرد است و بیشتر از شماره ۴ و ۵ این آینه استفاده می‌کنند. شماره ۲ معمولاً وقتی استفاده می‌شود که از اندازه‌ای کوچک‌تر بخواهیم استفاده کنیم بخصوص در مواقعی که در حال کار روی دندان‌های عقب باشیم و سد دندانی در دهان باشد. دامنه استفاده این آینه وسیع است. از مهم‌ترین مزیت‌هایش، دادن دید غیرمستقیم به دندانپزشک، تاباندن نور به سطوح مورد نیاز و استغفار بافت‌های نرم است.

  دید غیرمستقیم در جاهایی از دهان که دیده نمی‌شوند یا به سختی قابل دیدن هستند، مورد نیاز است. سطوح خلفی (زبانی) دندان‌های ماگزیلاری، محل‌های مهمی هستند که از آینه دندانپزشکی استفاده می‌شود. بقیه مناطق دهان را به آسانی با استفاده از این آینه می‌توان مشاهده کرد. اگرچه حتی بدون آینه دندانپزشکی هم این سطوح قابل دیدن هستند، مشروط بر اینکه دندانپزشک در وضعیت نامناسب جسمانی خود را قرار دهد. بدون آینه دندانپزشکی، وضیعت‌های نامناسب جسمی برای دندانپزشک هر روز ایجاد می‌شد و باعث بروز دردهای مزمن در ناحیه گردن و کمر می‌گردید.

  مکان‌های دیگری نیز در دندان قرار دارد که حتی با وجود نور بالای سر بیمار، باز هم روشن نمی‌شوند. در این مواقع، از آینه دندانپزشکی برای منعکس کردن نور به این سطوح استفاده می‌شود. این آینه همچنین بسیار مفید واقع می‌شود اگر به‌طور همزمان نور را منعکس کند و سطوح غیرقابل دیدن را نیز نمایان سازد.

  همچنین از این آینه برای عقب کشیدن بافت مثل گونه و زبان استفاده می‌شود تا دید بهتری از دندان‌ها بدست آید.

  مهندس‌ها هم از آینهٔ دندانپزشکی برای دیدن فضاهای باریک و گوشه کنارها استفاده می‌کنند. همچنین در آزمایشگاه‌های لیزر و بینایی هم به صورت مداوم از این آینه استفاده می‌شود.

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آیینه ها

  آینه ها:

            باز تابش:

  ·         به بازگشت نور پس از برخورد با آینه بازتابش نور می گویند.عواملی مانند زبری،صافی و رنگ در بازتابش نور موثر هستند.

           باز تابش منظم:

  ·         وقتی نور با جسمی برخورد می کند و به صورت موازی بازتاب می شود بازتابش منظم نام دارد.

            باز تابش نا منظم:

  ·         وقتی نور با جسمی برخورد می کند و پس از بازتاب ،نور به طور نا منظم در هوا پراکنده می شود باز تابش نا منظم نام دارد.

            آینه تخت یا معمولی:

  ·         از آینه تخت در آرایشگاه ها،دستشویی ها و خانه ها استفاده می شود.

            ویژگی های آینه تخت:

  ·         فاصله جسم تا آینه برابر است با فاصله تصویر تا آینه.

  ·         تصویر مستقیم است.

  ·         تصویر مجازی است.

  ·         تصویر اندازه تصویر با خود جسم برابر است.

  آینه محدب یا کوژ یا برآمده :

  ·         از این آینه در سرپیچ جاده،آینه بغل ماشین

  ویژگی های آینه کوژ،محدب یا برآمده:

  ·         تصویر را از جسم کوچکتر نشان می دهد

  ·         تصویر مجازی است .

  ·         تصویر مستقیم است .

  ·         وسعت دید زیاد است .

  آینه مقعر، فرورفته، کاو :

  ·         از این آینه در کوره آفتابی،چراغ ماشین ها ،چراغ قوه ها و دندان پزشکی استفاده می شود.

  ویژگی های آینه مقعر،کاو یا فرورفته:

  ·         پرتو های موازی تابیده شده نور در یک نقطه به نام  کانون جمع می شود.

  ·         اگر آینه را به جسم نزدیک کنیم تصویر بزرگ تر و مستقیم می شود.

  ·         اگر آینه را از جسم دور کنیم تصویر بزرگ تر و وارونه می شود.

  ·         در کانون آینه گرمای زیادی تولید می شود.

  منبع مطلب : 3thprimary.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 3thprimary.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آیینه ی دندان پزشکی (دهان)- انواع اینه و کاربرد انها - کلینیک دندانپزشکی مدرن

  آیینه ی دندان پزشکی (دهان)- انواع اینه و کاربرد انها - کلینیک دندانپزشکی مدرن

   آیینه های دهان و یا آینه های دندان پزشکی :

  یکی از تجهیزاتی هستند که در صنعت کلینیک دندانپزشکی به کار گرفته می شوند. سر این آینه ها معمولاً گرد است و پراستفاده ترین شماره های آن شماره ی چهار (18  میلی متری ) و پنج ( 20 میلی متری ) است. پزشکان بیشتر از این دو شماره استفاده می کنند. آیینه ی شماره دو نیز معمولاً وقتی استفاده می‌شود که از اندازه‌ای کوچک تر بخواهیم استفاده کنیم بخصوص در مواقعی که در حال کار روی دندان‌های عقب باشیم و دندانی مانع و سد دید ما در دهان باشد. دامنه استفاده و کاربرد این آینه ها بسیار وسیع است . مهمترین مزیت‌ های آن ها در ادامه آورده شده است: دادن دید غیر مستقیم به دندانپزشک، تاباندن نور به سطوح مورد نیاز و تکان دادن و فشرده کردن بافت های نرم برای پیدا کردن دید مناسب تر . دو مدل متفاوت برای ترد ها ( thread) در دندان پزشکی وجود دارد که در تضاد با یکدیگر هستند. ترد های آمریکایی نازک تر هستند و بیشتر در ایالات متحده ی آمریکا، کانادا، اسپانیا و کره ی جنوبی مورد استفاده قرار می گیرند.

  در خیلی از موارد دید غیر مستقیم در جاهایی از دهان که دیده نمی‌شوند یا به سختی قابل دیدن هستند، مورد نیاز است. سطوح خلفی (زبانی) دندان‌های ماگزیلاری، محل‌های مهمی هستند که از آینه دندانپزشکی برای دیدن آن ها استفاده می‌شود. بقیه مناطق دهان را به آسانی با استفاده از این آینه می‌توان مشاهده کرد. اگرچه حتی بدون آینه دندانپزشکی هم این سطوح قابل دیدن هستند، مشروط بر اینکه دندانپزشک در وضعیت نامناسب جسمانی خود را قرار دهد. بدون آینه دندانپزشکی، وضیعت‌های نامناسب جسمی برای دندانپزشک هر روز ایجاد می‌شد و باعث بروز دردهای مزمن در ناحیه گردن و کمر می‌گردید.

  علاوه بر این، مکان‌هایی نیز در دهان  قرار دارد که حتی با وجود نور بالای سر بیمار، باز هم روشن نمی‌شوند. در این مواقع، از آینه دندانپزشکی برای منعکس کردن نور به این سطوح استفاده می کنیم. این آینه همچنین زمانی که به‌طور همزمان نور را منعکس می کند و سطوح غیرقابل دیدن را نیز نمایان می سازد بسیار کارآمد است.همچنین از این آینه برای عقب کشیدن بافت هایی نظیر گونه و زبان استفاده می‌شود تا پزشک دید بهتری از دندان‌ها داشته باشد.مهندس‌ها هم از آینهٔ دندانپزشکی برای دیدن فضاهای باریک و گوشه کنارها استفاده می‌کنند. همچنین در آزمایشگاه‌های لیزر و بینایی هم به صورت مدارم از این آینه استفاده می‌شود.

  منبع مطلب : clinicmodern.com

  مدیر محترم سایت clinicmodern.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید