در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در آب سخت چه عناصری وجود دارد

  1 بازدید

  در آب سخت چه عناصری وجود دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آب سخت

  آب سخت

  آب سخت آبی است که حاوی نمک‌های معدنی از قبیل ترکیبات بی‌کربنات، یون‌های کلسیم، منیزیم و غیره‌است.[۱]

  سختی آب بر دو نوع است: دائمی و موقت.[۲]

  سختی به‌طور عمده بر اساس دو فلز کلسیم و منیزیم سنجیده می‌شود. به‌طور کلی عوامل سختی کاتیون‌ها می‌باشند. یون‌هایی مثل آلومینیم، آهن، منگنز و روی در سختی آب شرکت می‌کنند ولی کلسیم و منیزیم به مقدار زیاد وجود دارد و کاتیون‌های دیگر یا وجود ندارند یا به مقدار خیلی کم هستند. سختی کل (TH) مجموع مقدار کلسیم (Ca) و منیزیم (Mg) می‌باشد. سختی دائم یا سختی غیرکربناتی (Noncarbonated Hardness) شامل سختی بدون نمک‌های بی کربناتی (مانند کلرید، سولفات و غیره) می‌باشد. سختی موقت یا سختی کربناتی (carbonated Hardness) شامل بی کربنات کلسیم و منیزیم است و از تفاوت سختی کل (TH) و سختی دائم بدست می‌آید.[۳]

  تغییرات سختی آب[ویرایش]

  میزان شدت سختی آب، به بستر جریان آب در سطح و زیر زمین بستگی دارد. آب‌های نواحی آهکی سختی زیادتری تا آب‌های نواحی گرانیتی یا شنی دارند. سختی آب در طول زمان نیز تغییرپذیر است. معمولاً سختی آب‌ها در فصل باران، کم و در فصل خشکی، زیاد می‌شود؛ و بعضی مواقع هم در فصول پر باران و مرطوب مثل غارها ایجاد شود.[۱]

  مضرات آب سخت[ویرایش]

  آب سخت موجب از دست دادن طعم و مزه نوشیدنی‌ها می‌شود. دیر پخته شدن و سفتی حبوبات با آب سخت از دیگر عوارض آن است. به علاوه، آب سخت به جداره دیگهای بخار آسیب زده، باعث خوردگی و ایجاد قشر آهکی بر روی جداره دیگ‌ها و تأسیسات مرتبط می‌شود. خوب کف نکردن صابون از دیگر اثرات سختی آب است که موجب افزایش مصرف صابون نیز می‌شود.[۴]

  افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری سیستم لوله‌کشی خانه ، باقی ماندن لایه هایی از صابون بر روی پوست پس از استحمام،با وجود سختی بیش از اندازه آب، بروز مشکلات گوارشی و به وجود آمدن سنگ کلیه از دیگر مضرات آب سخت است.

  آب سخت می‌تواند به تنهایی عامل اصلی ریزش مو و ایجاد انواع بیماری های پوستی در افراد باشد.

  رفع سختی آب[ویرایش]

  در تجارت مواد شیمیایی گوناگونی برای رفع سختی آب به فروش می‌رسد که دارای سدیم کربنات هستند. این مواد سختی آب را قبل از ورود به دیگ‌ها می‌گیرند یا در دیگ بر اثر افزودن این مواد آهک و گچ را رسوب می‌دهند و دیگر این رسوب محکم به جدار دیگ نمی‌چسبد و به اصطلاح آن را نرم می‌کنند. به طوری که می‌توان آن را به آسانی پاک نمود.[۲] روش متداول برای حذف سختی آب (یون‌های کلسیم و منیزیم) استفاده از سختی گیرهای رزینی می‌باشد.[۵]

  رایج‌ترین روش سختی گیری آب، اسمز معکوس نام دارد. اسمز معکوس فرایند تصفیه آب است که در آن از فشار برای معکوس کردن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا جهت تولید آب خالص و حذف یون‌ها استفاده می‌شود.[۶]

  راه حل سختی آب[ویرایش]

  از آنجا که آب از طریق لوله کشی عبور می کند و سپس وارد شیرهای آب ، حمام ، دستگاه میکسر ، ماشین لباسشویی ، آبگرمکن ، دیگ بخار و ماشین ظرفشویی و ..می شود ، مواد معدنی سخت در طی مسیر رسوب می کند. در ابتدا ، این تجمع کوچک بی ضرر هستند ، اما با گذشت زمان ، این رسوبات باعث گرفتگی مسیرلوله های ساخته شده می شوند و درنهایت لوله ها را مسدود می کنند. در موارد متعدد ، رسوبات آب سخت می توانند جریان آب را به طرز چشمگیری محدود کنند و این افت فشار بی رویه بر کل سیستم لوله کشی تاثیر می گذارد. آب سخت یک مشکل شایع و بالقوه جدی به حساب می آید. خوشبختانه یک راه حل موثر و نسبتاً مقرون به صرفه وجود دارد و آن استفاده از سختی گیر رزینی (نرم کننده آب) می باشد.[۷]

  درجه سختی آب[ویرایش]

  درجه سختی آب از روی مقدار کلسیم و منیزیم موجود در آن تعیین می‌شود. درجه‌بندی شدت میزان سختی آب، استاندارد مشخص ندارد و در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. در آلمان اگر آبی ده میلی‌گرم CaO در یک لیتر داشته باشد می‌گویند درجه سختی آب یک است. در فرانسه اگر آبی در یک لیتر ده میلی‌گرم کربنات کلسیم یا همسنگ آن کربنات منیزیم داشته باشد می‌گویند که یک درجه سختی دارد. در انگلستان اگر آبی ده میلی‌گرم کربنات کلسیم یا همسنگ آن کربنات منیزیم در ۰٫۷ لیتر داشته باشد یک درجه سختی دارد.

  برای تعیین سریع سختی آب در آلمان، از قرص‌های آماده شده برای این کار استفاده می‌شود. در یک لوله آزمایش مخصوص و مدرج آب مورد آزمایش را تا خط نشان لوله پر می‌نمایند و به‌وسیله معرفی که همراه بسته قرصهاست رنگ این آب را قرمز می‌کنند و آنگاه آنقدر از این قرصها در آن می‌اندازند تا رنگ آب سبز گردد. شماره قرص‌های ریخته شده در لوله آزمایش برابر درجه سختی آب می‌باشد. دقت این روش تا نیم درجه است.[۲] پس سختی آب به منظور اضافه شدن قابل توجهی از مقادیر mg.fe.ca است، برای تعیین سریع سختی آب، کارخانه شیمیایی واقع در آلمان قرصهایی ساخته است، در یک لوله آزمایش مخصوص و مدرج، همچنین سختی دائم مربوط به دیگر املاح کلسیم و منیزیم مثل نمکهای سولفات ها، کلرید یا نیترات آنهاست. درواقع تنها نمکهای کربنات این یونها با جوشاندن ته نشین می شوند و دیگر نمکهای این یونها مانند نمکهایی با بنیان سولفات، کلرید و نیترات با جوشاندن از محلول خارج نمی شوند. این نمکها در لوله های دیگهای بخار ایجاد خوردگی می کند. برای حذف این گونه ها از روشهای شیمیایی استفاده می شود.

  اندازه‌گیری[ویرایش]

  سختی آب با اندازه‌گیری‌های صنعتی و آزمایشگاهی تعیین می‌شود. سختی آب، که هر دو یون‌های Ca+2 و Mg+2 را شامل می‌شود، بر حسب میلی‌گرم بر لیتر mg/L یا در یک میلیون، ppm بیان می‌شود.

  تنها شهری که بالا ترین سختی آب و بهترین آب جهان را دارد آب شهر دزفول در استان خوزستان است که سختی آن ۱۱/۸ از ۱۲ است و بخاطر همین است که مردم شهر دزفول بیماری نرمی استخوان نمی‌گیرند (نیازمند تایید علمی)

  پانویس[ویرایش]

  تصفیه آب صنعتی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آب سخت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  دو ماده با نام کلسیم و منیزیم آب را سخت می‌کنند و می‌توانند به طور غیر قابل باوری مشکل‌ساز باشند. آن دو ماده زمانی که به هم می‌رسند به یکدیگر می‌چسبند و علاوه بر این به سطح داخلی لوله‌های آب شما نیز می‌چسبند. این مواد همچنین به تمام بخش‌های درون وسایلی از خانه شما می‌چسبند که از آب استفاده می‌کنند.

  زمانی که سرمایه (پول) زیادی را روی محصولاتی مصرف می‌کنید که در برداشتن چیزی با نام رسوب آهک به شما کمک کنند که محصول نهایی هر دوی این عناصر است متوجه خواهید شد که آب سخت دارید. اگر ماده گچ مانندی پیرامون شیرهایتان دارید یا نقاط سفیدی روی سطحی دارید که در تماس با آب قرار دارد احتمال آن وجود دارد که آب سخت داشته باشید.

  آب سخت چیست

  آب شیر شما هم چنان که در خانه شما حرکت می‌کند در برابر چیزهای دیگر بسیاری باز است. درباره آن فکر کنید. محصولات فرعی صنعتی متعددی وجود دارند که راه خود را به زمین می‌یابند. صنایع مختلفی از آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها و چیزهایی مانند رنگ‌زدا یا بنزین استفاده می‌کنند. بیشتر مواد شیمیایی که در جمله این موارد هستند می‌توانند آب شما را آلوده کنند. باکتری (همان گونه که پیش‌تر خلاصه‌وار اشاره کردم) نیز می‌تواند مایه نگرانی باشد. 

  مراقب چه چیزی باشیم
  همان گونه که اشاره شد بو و شکل چیزهایی هستند که باید مراقب آنها باشید. اگر آبی که از شیر آب شما خارج می‌شود ظاهر گل‌آلودی دارد ممکن است با مشکلی مواجه شده باشید. این مشکل بیشتر در اموال بیکار (بدون استفاده) رایج است که آب در یک مبنای منظم درون لوله‌ها رانده نمی‌شود. آب سخت می‌تواند موجب مشکلات پوستی شود و هم‌چنین عمر انباری لوله‌ها و وسایل شما را کاهش دهد.

  فاکتورهای سختی آب

  معمولا آب دارای مقداری مواد معدنی و بطور عمده کلسیم و منیزیم می باشد که به آنها ترکیبات سختی آب می گویند. این مواد همان هایی هستند که در کتری و لوله های بخار آثاری از خود بر جای می گذارند. همچنین اکسید آهن ناشی از زنگ زدگی لوله ها نیز می تواند به افزایش سختی آب کمک نماید.

  سختی آب در نقاط مختلف، گوناگون است و بسته به سطح مواد معدنی موجود در آن متغیر است. سختی آب در دو نوع موقت و دائم می باشد.

  سختی موقت: این سختی را کربناتی نیز می نامند که معمولا با افزایش حرارت و PH کاهش پیدا می کند.
  سختی دائم: این سختی را غیر کربناتی نیز می نامند و مانند سختی موقت با افزایش حرارت قابل حذف نمی باشد.

  سختی آب

  معایب آب سخت

  1. رسوب و ته نشینی مواد در لوله ها و ظروف آشپزخانه ناشی از تبخیر آب

  2. کربنات کلسیم موجود در آب از کلسیم موجود در مواد غذایی جذب سخت تری دارد.

  3. صابون و مواد شوینده در آب سخت کف کمتری دارند.

  4. آب سخت در ابتلاء به امراض قلبی اثر زیادی دارد.

  روشهای کاهش سختی آب

  همانطور که قبلا گفته شد با حرارت دادن می توان سختی موقت آب را کاهش داد و همچنین با استفاده از دستگاه های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس می توان تا حد زیادی از عوارض ناشی از سختی آب کم کرد. برای آشنایی با این نوع دستگاه ها پیشنهاد می شود مقاله بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را مطالعه نمایید.

  عواقب و پیامدهای آب سخت

  آب سخت مواد معدنی مختلفی مانند کلسیم و منیزیم را دربر دارد (شاید فکر کنید که برای شما بسیار خوب است و تا اندازه ای این امر صحیح خواهد بود). هر شخصی به مقادیر خاصی از این مواد درون بدن خود نیاز دارد. برای نمونه کلسیم برای اطمینان از اینکه استخوان‌های شما قوی و سالم هستند مناسب است و منیزیم نیز همین کارها را انجام می‌دهند و همچنین به پردازش چربی و پروتئین توسط بدن کمک می‌کند.

  خانه شما و آب سخت
  هر شخصی که از آب سخت متوسط تا شدید رنج می‌برد نسبت به آسیبی که می‌تواند بزند آگاه خواهد بود. آلودگی‌هایی که قبلاً اشاره شدند می‌توانند به سطح لوله‌های آب شما بچسبند، پیرامون شیرهای آب شما تجمع کنند و موجب انواعی از مشکلات در وسایلی شوند که از آب استفاده می‌کنند (به ویژه دستشویی‌ها).

  عوارض آب سخت
  لکه‌های آب سخت
  اگر متوجه نقاط سفیدی روی سینک (ظرف‌شویی) کرومی خود یا هر سطح فلزی دیگری در خانه شدید احتمال آن وجود دارد که مشکل آب سخت داشته باشید.
  اگر به این مشکل پرداخته نشود رسوب کلسیم (همان گونه که مشخص است) به زودی تجمع می‌کند (افزایش می‌یابد) و به منظور برداشتن آن باید از کار بدنی زیادی استفاده کنید. در حقیقت با مواردی مواجه شده‌ام که مردم احساس کرده‌اند که باید آن را با یک چاقو بتراشند.
  اکنون می‌دانید که زمانی که رسوب آهک را می ببینید چه اتفاقی می‌تواند روی دهد، تصور کنید چه کاری با لوله‌های شما انجام می‌دهد. در برخی از موارد ممکن است توجه کرده باشید که فشار آب کاهش یافته است و دلیل آن می‌تواند این باشد که یک یا چند لوله دارید که از درون توسط رسوب آهک پوشیده شده‌اند.

  رسوب آهک روی لوله
  مجدداً اگر به مسئله نپردازید ممکن است لوله‌های شما از عهده آن برنیایند و این امر می‌تواند عمل لوله‌کشی بسیار آشفته و پرهزینه‌ای را به بار آورد.
  صحبت از مخارج شد ...
  اگر در خانه خود آب سخت دارید احتمال آن وجود دارد که نیاز به استفاده از شوینده بیشتری در ماشین لباس شویی خود داشته باشید، چون اقلام شیشه‌ای هیچ گاه به اندازه کافی تمیز نمی‌شوند ممکن است ماشین ظرف‌شویی شما بی‌فایده به نظر برسد و هنگامی که در حمام هستید ایجاد یک کف توسط صابون مدت زمان زیادی طول می‌کشد.
  تصور کنید چه مقدار پول اضافه‌ای برای شوینده‌ها مصرف می‌کنید؟ چه مقدار صابون بیشتری برای حمام احتیاج دارید؟ و چه مقدار محصولات شستشوی اضافه‌ای مصرف می‌کنید که به خلاص شدن از رسوب کلسیم ترجیح داده می‌شود.

  لکه‌های آب روی شیشه
  به علاوه سردرد ناشی از پرداختن به شکسته شدن وسایل مختلف پیرامون خانه را اضافه کرده‌اید که همچنین برای شما در تعمیر و جایگزینی هزینه بیشتری را به بار می‌آورند. 
  در بدترین موارد می‌توانید با حالتی خاتمه دهید که ناچار باشید صورت حساب عظیمی را به لوله‌کش بپردازید تا لوله‌های شمار تمیز کند و چنانچه این مورد به اندازه کافی بد نباشد ممکن است حتی نیاز به جایگزینی داشته باشید.

  اندازه گیری سختی آب
  اکنون چون رسوب آهک به صورت ویژه‌ای روی سطوح شما بد است ممکن است فکر کنید آب بسیار سختی دارید. اگر چه این امر الزاماً بدین معنی نیست که سطح سختی به جای شدید متوسط نیست. دلیل این امر رابطه‌ای با خانه داری شما ندارد و به لوله‌های شما بستگی دارد. به ویژه اگر سیستم آب قدیمی داشته باشید که مدتی است بررسی نشده است تجمع درون آن ممکن است به نسبت‌های بزرگی رسیده باشد که از طریق شیر آب شما انتقال داده می‌شود. با استفاده از دستگاه tds متر می توانید سختی آب منزل خود را اندازه گیری نمایید.

  8 عامل نشان دهنده سختی آب

  چندین راه وجود دارد که می‌توانید سطح سختی آب خود را اندازه بگیرید. می‌توانید به یک آزمایشگاه محلی مراجعه کنید که نمونه‌ای از آب شما خواهد گرفت و آن را برای شما آزمایش (تست) می‌کند. با این حال نتایج می‌توانند زمان‌بر و همچنین پرهزینه باشند.

  یکی از آسان‌ترین روش‌های مشغول شدن به این کار (اولین وظیفه شما) دریافت بسته لوازم تست سختی آب است. در اینجا می‌توان اطلاعات بیشتری را در این رابطه یافت. 
  شما باید مطلع باشید که سطح سختی آب بر حسب دانه (grains) اندازه گیری می‌شود. بنابراین زمانی که اختصار «gpg» را می‌بینید به معنی دانه در گالن است. هر چه دانه‌ها بیشتر باشند آب سخت‌تر است.

  ----

  آب سخت آبی است که دارای تعداد مواد معدنی بالاست. آب های زیرزمینی اغلب دارای مقدار زیادی کلسیم و منیزیم هستند. آب آشامیدنی هم می تواند شامل مواد معدنی مانند آهن باشد و در سیستم لوله کشی قدیمی، مواد معدنی ناشی از خوردگی لوله ها به آب نیز نفوذ می کنند. در برخی مناطق، آب سخت نیز ممکن است حاوی منگنز یا آلومینیوم باشد. استفاده از یک دستگاه تصفیه آب در سیستم لوله کشی منزل می تواند مشکلات ناشی از آب سخت را تا حد زیادی برطرف کند.

  در این جا به 8 مشکل ایجاد شده توسط آب سخت می پردازیم که نشانگر سختی آب منزل شما می باشند.

  1.طعم و بوی غیر عادی: بوی عجیب و طعم نا متعارف آب می تواند نشان دهنده وجود مواد معدنی در آن بوده. برای مثال، اگر آب شما دارای یک طعم فلزی ناخوشایند است احتمالا آهن موجود در آب بیش از اندازه است.

  اگر آب آشامیدنی شما بوی تخم مرغ فاسد می دهد، می تواند نشانه وجود گاز سولفید هیدروژن یا باکتری خاصی در واکنش با منیزیم به شکل سولفات باشد. بعضی ها می گویند آب آنها دارای طعمی مانند گرد و خاک است که می تواند ناشی از رسوب (خاک واقعی) باشد.

  2.لکه های آب سخت: این بکه ها ممکن است در توالت، سینک ظرفشویی، ظروف و غیره دیده شود که معمولا به رنگ قرمز هستند. این رنگ قرمز ناشی از وجود عنصر آهن در آب منزل می باشد.

  3.جای صابون: اثرات به جای مانده پس از شستشو توسط مواد شوینده که غالبا به رنگ سفید هستند. علت این مسئله این است که مواد شوینده در آب سخت به خوبی حل نشده و فعال نمی شوند.

  4.حمام سخت: واژه ای که برای حمام با آب سخت مناسب است. چرا که دوش گرفتن با آب سخت مشکلاتی را در بر دارد. یکی از آنها گرفتگی دوش حمام و فشار کم آب است و دیگری کف نکردن مناسب صابون و شامپو در آب سخت می باشد.

  ویژگی های آب سخت

  5. انسداد لوله ها: در سیستم لوله کشی قدیمی و دارای مجاری آب سخت، به مرور زمان رسوبات ناشی از آب سخت راه لوله ها را گرفته و سیستم لوله کشی را با مشکل روبرو می کنند.

  6. شستشوی لباس ها: لباس های شسته شده در آب سخت اغلب تیره رنگ به نظر می رسند و سریعتر کهنه می شوند. همچنین آهن موجود در آب سخت نیز می تواند اثرات رنگی بدی را بر روی لباسها بر جای بگذارد.

  7. التهاب پوست: از آنجا که شستشو در آب سخت اثرات صابون را از بین می برد، می تواند باعث خشکی و خارش پوست گردد. تحقیقات نشان داده که حمام کردن در آب سخت می تواند باعث افزایش علائم اگزما گردد.

  8. فرسودگی اجزاء لوازم خانگی: رسوبات ایجاد شده ناشی از سختی آب می تواند باعث فرشودگی و خرابی دستگاه های الکتریکی از جمله: ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، چای ساز، اتو و ... شود.

  منبع مطلب : www.radgostarnovin.com

  مدیر محترم سایت www.radgostarnovin.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آب سخت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  حذف سختی آب با استفاده از دستگاه تصفیه آب

  سختی آب یکی از معضلات بسیار شایع در مورد منابع آبی است که در حدود بیش از 85% منابع آبی در کشورهای مختلف دیده می شود و نتیجه حل شدن مواد معدنی همچون کلسیم (ca)،منیزیم (Mg)،و منگنز (Mn) در منابع آبی می باشد.

  در واقع یکی از دلایل ایجاد سختی آب را می توان بارش باران اسیدی در مناطق صنعتی و یا اسیدی شدن باران دانست که در اثر آن سنگ های زیرزمینی در منابع آب های زیرزمینی حل شده و یون های کلسیم (ca+2) و منیزیم (Mg+2) و یا آهن را وارد آب های زیرزمینی کرده و سختی آب را ایجاد می نماید.

  آب سخت یک نوع از آب است که محتوی مواد معدنی بالا در مقایسه با آب نرم است . مواد معدنی آب سخت در درجه اول از کلسیم ، منیزیم ، کاتیون های فلزی (روی ،آلومینیوم،منگنز،آهن) و گاهی اوقات دیگر ترکیبات محلول مانند کربنات ها و سولفات ها می باشد.

  کلسیم معمولا بصورت کربنات کلسیم (caco3) در قالب سنگ آهک و گچ یا بصورت سولفات کلسیم (caso4) در قالب ذخایر معدنی دیگر و منبع قالب منیزیم دولومیت می باشد.

  هنگامی که می‌خواهید در برخی از شهرها دست‌های‌تان را با آب و صابون بشویید، برای شستن کامل دست‌های‌تان مجبور می‌شوید مقدار زیادی صابون مصرف کنید، زیرا صابون کف نمی‌کند.

  این وضعیت در مکان‌هایی رخ می‌دهد که آب‌شان «سخت» است، یعنی دارای مقادیر زیادی کلسیم، منیزیم و سایر مواد معدنی قلیایی است.

  دانشمندان سختی آب را با استفاده از مقیاس pH می‌سنجند که غلظت یون هیدروژن را در یک محلول اندازه می‌گیرد. آب با pH پایین اسیدی‌تر است و آب با pH بالا قلیایی‌تر یا سخت‌تر است، یعنی می‌توان اسیدها را خنثی کند.

  مقیاس pH اسیدیته مواد در مقیاسی از ۱ تا ۱۴ اندازه می‌گیرد که ۷ در آن به معنای وضعیت خنثی است.

  توصیه سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا این است که pH آب خانگی میان ۵/۵ تا ۹ باشد. اما حتی سختی آب حتی اگر درون این طیف قرار داشته باشد،‌باعث مشکلاتی می‌شود.

  اگر آب شیر شما سخت باشد، نیاز به صابون بیشتری برای شستن دست‌هایتان و مواد پاک‌کننده بیشتری برای لباسشویی دارید. اگر آکواریوم داشته باشید، برخی از انواع ماهی در آب سخت خواهند مرد . و تجمع رسوبات قلیایی می‌تواند به لوله‌ها و تجهیزاتی مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی آسیب بزند.

  ماده نرم‌کننده آب با اتصال به یون‌های کلسیم و منیزیم در آب سخت هنگام گذراندن آن از یک رزین منفذدار درون دستگاه نرم‌کننده آب، این مواد معدنی را با کلرید سدیم یا کلرید پتاسیم جایگزین می‌‌کند.

  انواع سختی آب(Temporary hardness):

  1): سختی موقت یا سختی کربناتی (carbonated hardness) این نوع سختی آب ناشی از بی کربنات کلسیم و منیزیم است و می توان این نوع سختی را با جوشاندن آب برطرف نمود هنگامی که آب محتوی سختی موقت جوشانده می شود کلسیم و منیزیم از بی کربنات رسوب می کنند و غیر قابل حل شدن در آب هستند ، هنگامی که کلسیم و منیزیم از آب دارای سختی حذف می شوند آن را به آب نرم (soft water) تبدیل می کنند .

  2):سختی دایم یا سختی غیر کربناتی (Noncarbonated hardness) این نوع از سختی آب ناشی از سولفات و یا کلرید کلسیم و منیزیم است و با جوشاندن آب برطرف نمی شود . برای حذف سختی دایم مجبور به توسل به روش های دیگر مانند تصفیه آب با کربنات سدیم (Naco3) و یا عبور آب سخت از طریق مبدل یون هستیم و با تقطیر آب می توانیم هردو نوع سختی را حذف نماییم

  معایب آب سخت:                                                                                                                         

  1): آب سخت به دلیل داشتن کلسیم و منیزیم بالا به خوبی با صابون و مواد شوینده دیگر کف نمی کند بنابراین با آب سخت نمی توان براحتی شست و شو انجام داد.

  2): آشپزی و پخت و پز با آب سخت دشوار است و گوشت و حبوبات براحتی با آب سخت پخته نمی شوند و همچنین آب سخت در کتری و لوله های آبگرمکن و رادیاتور و دیگ های بخار رسوب کرده و سبب کاهش بهره وری از آنها می گردد و در نهایت منجر به انسداد لوله و حتی ترکیدن دیگ های بخار می گردد.

  اندازه گیری سختی آب:

  اندازه گیری میزان سختی آب در آزمایشگاه های صنعتی تعیین می شود و برحسب میلی گرم بر لیتر (mg/L ) یا PPM بیان می شود .

  آب های سبک 60-0 میلی گرم بر لیتر

  سختی متوسط 120-60 میلی گرم بر لیتر

  آب های سخت 180-120 میلی گرم بر لیتر

  آب های خیلی سخت بیشتر از 180 میلی گرم بر لیتر حاوی دو یون کلسیم و منیزیم هستند .

  چه مناطقی از ایران دارای سختی آب هستند:

  در کشور ایران بسیاری از شهرهای کویری که خاک قلیایی (شامل فلزات قلیایی خاکی) دارند از جمله زاهدان ، سمنان ، گرمسار ، قم ، کرمان میزان سختی آب در آنها بالاست .

  راهکار سختی زدایی از آب آشامیدنی:

  در حال حاضر امروزه یکی از روش های حذف سختی آب از آب آشامیدنی شهری استفاده از سیستم های تصفیه آب خانگی است که مطابق با استاندارد های جهانی بفروش می رسد که اساس کار این دستگاه های آب تصفیه کن ، تصفیه آب به روش اسمز معکوس و یا همان RO می باشد و خروجی آب این دستگاه ها از کیفیت آب آشامیدنی استاندارد برخوردار است .

  منبع مطلب : abkala.com

  مدیر محترم سایت abkala.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید