توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درصد مشارکت در انتخابات آمریکا

  1 بازدید

  درصد مشارکت در انتخابات آمریکا را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  ایرنا

  ایرنا

  به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، آنچه انتخابات سال جاری آمریکا را از انتخابات سال های قبل متمایمز می کند، میزان بالای مشارکت مردمی در آن است.

  مردم در برخی ایالت های حیاتی و مهم حضوری بی سابقه در انتخابات سال جاری داشتند و برخی پیش بینی ها از بالاترین میزان مشارکت مردمی در بیش از یک قرن حکایت دارد.

  این استقبال گسترده حتی با وجود هراس و نگرانی از شیوع ویروس کرونا به وقوع پیوست.

  روزنامه اسکاتلندی «اسکاتسمن» به همین بهانه گزارشی درمورد مشارکت مردمی در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تهیه کرده و آورده است: بسیاری به منظور جلوگیری از حاضر شدن در مراکز شلوغ اخذ رای، به صورت پستی در انتخابات شرکت کردند.

  براساس اعلام پروژه انتخابات آمریکا در دانشگاه فلوریدا، تا قبل از روز انتخابات (۳ نوامبر برابر با ۱۳ آبان)، ۹۹ میلیون نفر در رای گیری زودهنگام شرکت کردند.

  این رقم تقریبا سه چهارم مجموع آرایی است که در سال ۲۰۱۶ داده شد و آرا حدود ۴۰ درصد از جمعیت واجد شرایط رای دادن در آمریکا را نشان می داد.

  درحالی که انتخابات سال جاری به پایان رسیده و آرا همچنان در حال شمارش است، شمار دقیق مشارکت مردمی مشخص نیست.

  تا قبل از روز انتخابات، پروژه انتخابات آمریکا پیش بینی کرد که بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در انتخابات ۲۰۲۰ شرکت کنند.

  برآورد پروژه انتخابات حاکی است که ۲۳۹ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۱۸۲ آمریکایی واجد شرایط رای دادن در انتخابات ۲۰۲۰ بودند که از مجموع ۲۳۰ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۹۲۱ نفر در انتخابات ۲۰۱۶ بیشتر بود. چنانچه مشارکت ۱۵۰ میلیون نفری در انتخابات سال جاری صحت داشته باشد، این به منزله حضور ۶۳ درصدی مردم در انتخابات ۲۰۲۰ است.

  در حالی که جمعیت آمریکا حدود ۳۸۰ میلیون نفر است، همه این افراد واجد شرایط رای دادن نیستند.

  در ایالات متحده، افرادی که حق شهروندی ندارند، برخی افراد بزهکار و دارای جرم جنایی و افراد ناتوان ذهنی حق رای ندارند. همچنین برای فرد خواهان رای دادن، داشتن ۱۸ سال سن و بالاتر در روز انتخابات الزامی است.

  این گزارش در ادامه حاکی است که ۱۳۸ میلیون و ۸۴۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ رای دادند، رقمی که معرف ۶۰.۱ درصد از افراد واجد شرایط رای دادن بود.

  این رقم از شمار شرکت کنندگان در سال ۲۰۱۲ بیشتر بود، زمانی که ۵۸.۶ درصد افراد واجد شرایط در انتخابات آن زمان شرکت کردند که منجر به انتخاب باراک اوباما برای دور دوم ریاست جمهوری شد.

  چهار سال قبل از آن یعنی در سال ۲۰۰۸، میزان مشارکت مردمی انتخابات دو دوره بعد را تحت الشعاع قرار داد به طوری که ۶۱.۶۵ درصد از افراد واجد شرایط رای دادن در آن انتخابات شرکت و اوباما را برای دور اول ریاست جمهوری راهی کاخ سفید کردند.

  بیشترین میزان مشارکت افراد واجد شرایط رای طی ۵۰ سال گذشته، در سال ۲۰۰۸ و همزمان با پیروزی نخست اوباما رقم خورد.

  اکنون بیش از هر زمان دیگری رای دهندگان اهمیت نتیجه انتخابات را احساس می کنند. نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقاتی «پیو» نشان داد که ۸۳ درصد از پرسش شوندگان اعتقاد دارند «واقعا مهم است که چه کسی در انتخابات امسال پیروز شود»، در حالی که این رقم ۷۴ درصد در سال ۲۰۱۶ و ۶۳ درصد در سال ۲۰۱۲ بود.

  این مساله تا حدی به ماهیت تفرقه افکنانه دونالد ترامپ وابسته است، با توجه به رقیب سرسختش که مصمم است پس از یک سال سلطه همه گیری کرونا و جنبش ضد نژادپرستی در آمریکا، پیروز انتخابات باشد.

  بنابر آخرین آمار نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و تا این لحظه، جو بایدن با ۲۳۸ رای الکترال در برابر ۲۱۳ رای الکترال دونالد ترامپ پیش است.

  در همین حال شبکه خبری فاکس نیوز  که بطور آنلاین در حال مخابره آخرین نتایج آمار پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است،  از پیشتازی ترامپ در مجموع آرای شمارش شده در هر یک از ایالت های حساس کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، جورجیا،  میشیگان و ویسکانسین خبر داده است.

  شمارش آرا در این ایالت ها به همراه ایالت های نوادا و آلاسکا که هنوز آرای آنها بصورت کامل شمارش نشده است، ادامه دارد

   انتخابات آمریکا دیروز سه شنبه به وقت محلی برگزار شد. هنوز تعداد دقیق رای دهندگان اعلام نشده است ولی ۱۰۳ میلیون نفر بصورت پستی رای داده بودند.  

  منبع مطلب : www.irna.ir

  مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  رکورد افزایش ۶۷ درصدی مشارکت در انتخابات آمریکا

  رکورد افزایش ۶۷ درصدی مشارکت در انتخابات آمریکا

  به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، به نقل از گاردین، پیش بینی "پروژه انتخابات آمریکا" نشان می‌دهد ۶۷ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده باشند.

  امسال حدود ۲۴۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات آمریکا بودند.

  در انتخابات سال ۲۰۱۶، ۵۵ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند.

  نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تا این لحظه

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  مدیر محترم سایت www.tabnak.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا (۲۰۱۶)

  انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا (۲۰۱۶)

  پنجاه و هشتمین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا براساس قانون اساسی روز سه‌شنبه ۸ نوامبر ۲۰۱۶ برگزار شد. رأی‌دهندگان مجمع گزینندگان ریاست جمهوری را برگزیدند که آنها نیز به نوبهٔ خود یک رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور جدید را برگزیدند. محدودیت دوره‌های ریاست‌جمهوری که در پس تصویب متمم بیست و دوم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا قرار داده شده باعث شد رئیس‌جمهور وقت باراک اوباما از حزب دموکرات از گزینش دوباره برای دوره سوم باز بماند. در این انتخابات مجمع گزینندگان دونالد ترامپ را به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور و مایک پنس را به عنوان چهل و هشتمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا انتخاب کردند.

  رشته انتخابات‌های مقدماتی ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا بین ۱ فوریه و ۱۴ ژوئن ۲۰۱۶ در سراسر ایالات و سرزمین‌های آمریکا و نیز واشینگتن، دی.سی. برگزار شد. فرایند گزینش نامزد هر حزب نیز غیرمستقیم است و رأی‌دهندگان در آن به فهرستی از نمایندگانی رأی می‌دهند که به کنوانسیون‌های حزبی هر یک از احزاب گسیل شده و به نوبهٔ خود نامزد نهایی حزب را برمی‌گزینند. کنوانسیون ملی جمهوری‌خواه این دوره در کلیولند، اوهایو، و کنوانسیون ملی دموکرات در فیلادلفیا، پنسیلوانیا، برگزار شدند.

  دونالد ترامپ بازرگان و شخصیت برنامه‌های تلویزیونی، در پی پیروزی بر سناتور تد کروز، فرماندار جان کیسیک، سناتور مارکو روبیو و چندین کاندیدای دیگر در رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ حزب جمهوری‌خواه در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۶ نامزد حزب جمهوری‌خواه شد.[۴] وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا و سناتور سابق نیویورک، هیلاری کلینتون پس از پیروزی بر سناتور ورمانت برنی سندرز در ۲۶ ژوئیه نامزد حزب دموکرات شد. در این انتخابات برای نخستین بار یک زن نامزدی یکی از احزاب اصلی را به دست آورده‌است. این انتخابات همچنین نخستین انتخابات از سال ۱۹۴۴ است که هر دو نامزد از یک ایالت هستند. احزاب سوم و نامزدهای ریاست جمهوری مستقل دیگری نیز در این انتخابات شرکت می‌کنند که از آنها دو نفر دسترسی کافی به برگه رأی یافته‌اند و در نظرسنجی‌های اصلی ملی نام برده می‌شوند: نامزد حزب لیبرترین، فرماندار سابق نیومکزیکو گری جانسن و نامزد حزب سبز جیل استاین.[۵][۶] جانسن و استاین در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا سال ۲۰۱۲ هم نامزد حزبشان بودند.

  در ساعت ۳ صبح به وقت استاندارد شرق آمریکا در روز ۹ نوامبر ۲۰۱۶، دونالد ترامپ با کسب بیش از ۲۷۰ رأی از مجمع گزینندگان، بیشینهٔ ۵۳۸ گزینندهٔ این مجمع (بیش از ۲۷۰ رأی) را به دست آورد که کافی بود او را رئیس‌جمهور منتخب آمریکا کند. بسیاری از نظرسنجی‌ها و افکارسنجان به تندی این انتخابات را به عنوان یکی از جذاب‌ترین انتخابات در دوران معاصر، و یکی از بزرگترین نتایج خلاف انتظار در تاریخ خواندند. ترامپ با ۷۰ سال سن، پیرترین کسی شد که تاکنون در دور اول به ریاست جمهوری رسیده، و از رونالد ریگان که هنگام پیروزی در انتخابات ۱۹۸۰، ۶۹ ساله بود نیز پیرتر است. ترامپ پس از ون بیورن، میلرد فیملمور، تیودور روزولت و فرنکلین دی روزولت پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا شد که در ایالت نیویورک به دنیا آمده‌است. ترامپ همچنین پس از جیمز پلک در سال ۱۸۴۴ و ریچارد نیکسون در سال ۱۹۶۸ سومین رئیس‌جمهوری شد که ایالت خانگی خود را باخته‌است.

  نقشه انتخاباتی[ویرایش]

  جمهوری‌خواه[ویرایش]

  سناتور ایالات متحده تد کروز از تگزاس نخستین نامزد اصلی‌ای بود که حضور خود در انتخابات ۲۰۱۶ را در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۵ اعلام کرد.[۷][۸] سناتور کنتاکی، رند پال دومین نامزدی بود که در ۷ آوریل ۲۰۱۵ نامزدی خود را اعلام کرد.[۹] مارکو روبیو، سناتور فلوریدا، نامزد بعدی بود که در ۱۳ آوریل اعلام نامزدی کرد.[۱۰][۱۱] کارلی فیورینا نامزدی خود را در ۴ مه ۲۰۱۵ اعلام کرد.[۱۲] مایک هاکبی، نامزد انتخابات سال ۲۰۰۸ و فرماندار سابق آرکانزاس، نامزدی خود را یک روز بعد اعلام کرد.[۱۳] سناتور سابق پنسیلوانیا و نامزد انتخابات ۲۰۱۲، ریک سنتوروم، مبارزه خود را در ۲۷ مه اعلام کرد.[۱۴] جرج پتکی، از فرمانداران سابق ایالت نیویورک نامزد بعدی بود که در ۲۸ مه، ۲۰۱۵ وارد رقابت‌ها شد.[۱۵] لیندسی گراهام، سناتور کارولینای جنوبی، در ۱ ژوئن اعلام نامزدی کرد.[۱۶] فرماندار سابق تگزاس، ریک پری، که در سال ۲۰۱۲ هم نامزد شده بود، در ۴ ژوئن اعلام کرد دوباره رقابت خواهد کرد.[۱۷] فرماندار سابق فلوریدا، جب بوش، در ۱۵ ژوئن به رقابت‌ها وارد شد.[۱۸] دونالد ترامپ، ساختمان ساز و مجری سابق ریلتی شوهای تلویزیونی در ۱۶ ژوئن اعلام نامزدی کرد.[۱۹] بابی جیندال، فرماندار وقت لوئیزیانا، در ۲۴ ژوئن اعلام نامزدی کرد.[۲۰] کریس کریستی فرماندار نیو جرسی در ۳۰ ژوئن اعلام نامزدی کرد.[۲۱] فرماندار ویسکانسین اسکات واکر در ۱۳ ژوئیه اعلام نامزدی کرد.[۲۲] فرماندار اوهایو جان کیسک در ۲۱ ژوئیه اعلام نامزدی کرد.[۲۳] فرماندار سابق ویرجینیا جیم گیلمور آخرین نامزد بود که در ۳۱ ژوئیه اعلام نامزدی کرد.[۲۴] ریک پری، در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵ از رقابت‌ها کناره گرفت. اسکات واکر در ۲۱ سپتامبر کنار کشید. بابی جیندال در ۱۷ نوامبر نامزدی خود را خاتمه داد. لیندسی گراهام در ۲۱ دسامبر کناره‌گیری کرد. جرج پتکی در ۲۹ دسامبر کناره‌گیری کرد. مایک هاکبی در ۱ فوریه کناره گرفت. ریک سنتوروم و رند پال در ۳ فوریه کناره‌گیری کردند. تد کروز انتخابات انجمن‌های حزبی آیووا را در ۱ فوریه برد و دونالد ترامپ و مارکو روبیو به ترتیب دوم و سوم شدند. ترامپ بقیهٔ رقابت‌های ماه فوریه را برنده شد: نیوهمپشر، کارولینای جنوبی و نوادا. کریس کریستی و کارلی فیورینا پس از ناکامی در کسب آرای بالا در رقابت‌های آیووا و نیوهمپشر در ۱۰ فوریه از رقابت‌ها کناره گرفتند. جیم گیلمور در ۱۲ فوریه کناره گرفت. .[۲۵] جب بوش در ۲۰ فوریه پس از کسب آرای کم در آیووا و نیو همپشر کناره‌گیری کرد. در ۱ مارس، ۱۱ ایالت رقابت‌های خود را در چارچوب «سه‌شنبه بزرگ» برگزار کردند. سناتور کروز اکلاهما، آلاسکا و ایالت خود، تگزاس، را برنده شد. سناتور روبیو نخستین ایالت خود را (مینه سوتا) برنده شد. دونالد ترامپ توانست در آلاباما، آرکانزاس، جورجیا، ماساچوست، تنسی، ویرجینا و ورمانت در جایگاه اول قرار گرفته و تا انتهای آن شب ۲۳۷ دلگت به دست آورد و جایگاه خود را به عنوان پیشتاز کسب نامزدی حزب جمهوریخواه تحکیم ورزد. بن کارسون کمپین خود را در ۴ مارس به تعلیق درآورد و چند روز بعد از ترامپ حمایت کرد.[۲۶][۲۷] در ۶ مارس، کروز در مین و کانزاس برنده شد و ترامپ در لوئیزیانا و کنتاکی پیروز شد. روبیو پورتوریکو را در ۶ مارس برد. در ۸ مارس ترامپ میشیگان، می‌سی‌سی‌پی و هاوایی و کروز آیداهو را برنده شدند. مارکو روبیو پس از شکست در ایالت خود، فلوریدا در ۱۵ مارس، کمپین خود را به حال تعلیق درآورد. در این روز جان کیسیک در اهایو و ترامپ در ایلینوی، فلوریدا، میزوری، کارولینای شمالی و جزایر ماریانای شمالی پیروز شدند. در ۲۲ مارس کروز در یوتا و ترامپ در آریزونا پیروز شدند.

  پس از پیروزی‌های ترامپ در اواخر آوریل و پیروزی او در ایندیانا در ۳ مه ۲۰۱۶، کروز و کیسیک دو نامزد باقی‌مانده شانس خود برای برنده شدن را از دست داده و مبارزات خود را معلق کردند و در نهایت راینس پریبیس رئیس کمیسیون ملی جمهوری‌خواه ترامپ را نامزد فرضی این حزب در انتخابات سرتاسری اعلام کرد.

  نامزد[ویرایش]

  کاندیداهای کنار کشیده[ویرایش]

  دموکرات[ویرایش]

  هیلاری کلینتون وزیر سابق امور خارجه نخستین دمکراتی بود که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام نامزدی کرد. برنی سندرز سناتور ورمانت و مارتین اومالی فرماندار سابق مریلند او را برای کسب نامزدی به چالش کشیدند. نهایتاً برنی سندرز پس از نرسیدن به مقدار دلگیت مورد نیاز، به نفع کلینتون کناره‌گیری کرد.

  نامزد[ویرایش]

  کنار کشیده‌ها[ویرایش]

  احزاب سوم اصلی[ویرایش]

  حزب سبز[ویرایش]

  حزب لیبرترین[ویرایش]

  در ۲۹ مه ۲۰۱۶ جانسن در رای‌گیری دوم در مجمع ملی لیبرترین با ۵۵٫۸ درصد رای نمایندگان نامزدی را برنده شد.[۵۶] مجمع بیل ولد فرماندار سابق جمهوریخواه ماساچوست را به عنوان نامزد معاونت او برگزید.

  دیگر احزاب سوم و مستقل‌ها[ویرایش]

  مناظره‌ها[ویرایش]

  کمیسیون دوحزبی مناظره‌های ریاست جمهوری در نظر داشت چهار مناظره برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ برگزار کند، که در جاهای مختلفی در ایالات متحده آمریکا در سپتامبر و اکتبر ۲۰۱۶ پراکنده شده‌اند – سه تا از آن‌ها با حضور نامزدهای ریاست جمهوری و یکی با حضور نامزدهای معاونت ریاست جمهوری برگزار شد. نخستین مناظره در ۲۶ سپتامبر بود.

  ایالات رقابتی[ویرایش]

  به جز در مین و نبراسکا، برندهٔ آرای مردمی تمام آرای مجمع گزینندگان ایالت را می‌برد (گرچه مجالس ایالت‌ها قانوناً می‌توانند نحوهٔ تخصیص آرا را عوض کنند).[۶۲] در انتخابات‌های ریاست جمهوری اخیر کمپین‌ها منابع خود را عموماً بر تعداد اندکی از ایالت‌های رقابتی متمرکز کرده‌اند.[۶۳][۶۴] ایالت‌های احتمالی صحنهٔ رقابت عبارتند از نوادا، کلرادو، آیووا، ویسکانسین، میشیگان، اوهایو، پنسیلوانیا، نیوهمپشایر، ویرجینیا، کارولینای شمالی، و فلوریدا.[۶۵] دموکرات‌ها نیز هدف قرار دادن آریزونا، جورجیا، و تگزاس را مورد بررسی قرار داده‌اند.[۶۵] در این حال، جمهوریخواهان ممکن است مینه‌سوتا و نیو جرسی را نیز هدف قرار بدهند.[۶۶]

  نتایج[ویرایش]

  جمعیت‌شناسی رأی‌دهندگان[ویرایش]

  منبع: داده‌های ادیسون ریسرچ، کنسرسیومی متشکل از ای‌بی‌سی نیوز، آسوشیتد پرس، سی‌بی‌اس نیوز، سی‌ان‌ان، فاکس نیوز، و ان‌بی‌سی نیوز، بر مبنای نظرسنجی حضوری از ۲۴٬۵۳۷ رأی‌دهنده در ۳۵۰ حوزهٔ رأی‌گیری در سرتاسر ایالات متحدهٔ آمریکا به علاوهٔ ۴٬۳۹۸ مصاحبهٔ تلفنی با رأی‌دهندگان پیش‌از موعد و غایب.[۶۸][۶۹]

  ملاحظات[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید