توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درس ازاد ششم درباره ی فرهنگ بومی

  1 بازدید

  درس ازاد ششم درباره ی فرهنگ بومی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  فرهنگ ایرانی

  فرهنگ ایرانی

  شکل گرفتن فرهنگ ایران را می‌توان در ایران پیش از مهاجرت آریایی ها، فرهنگ مردمان کوچ روی آریایی (ایرانی)، پادشاهی ماد، امپراتوری هخامنشیان، حکومت اشکانیان، دوران شاهنشاهی ساسانیان، حمله اعراب به ایران، حملات مغول و دوران صفوی جست‌و جو کرد. برای شناخت فرهنگ ایران باید به کشورهای مستقلی که در پیرامون ایران هستند نیز نگریست.چرا که هرگاه سخن از فرهنگ ایرانی به میان می آید ، مراد فرهنگ حوزه ی تمدنی ایران بزرگ فرهنگی بوده و به طبع کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و حتی ارمنستان و گرجستان و همچنین کردهای عراق، ترکیه، سوریه و پاکستان را نیز که همگی کم و بیش گوشه‌ای از فرهنگ ایران را به ارث برده‌اند.

  در مجموع می‌توان عناصر فرهنگ ایرانی را که فراتر از مرزهای سیاسی ایران است به‌اختصار چنین برشمرد: ۱- زبان پارسی و گویش‌ها و لهجه‌های پارسی ۲- جشن‌های ملی از جمله نوروز و شب یلدا و گاه‌شماری خورشیدی ۳- فلسفه ۴- دین‌ها و آیین‌های زرتشتی و مهرپرستی ۵- هنر ایرانی (ادبیات و شعر پارسی، معماری ایرانی و خوراک ایرانی) ۶- فرهنگ‌های محلی اقوام ایرانی ۷- موسیقی سنتی ایران

  عناصر اصلی فرهنگ ایرانی[ویرایش]

  نوروز و تقویم هجری خورشیدی: نوروز از جشن‌های باستانی ایرانیان است که امروزه در محدوده جغرافیایی فلات ایران و حوزه ی تمدنی ایران بزرگ فرهنگی یعنی در کشورهای ایران، آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و بخش‌های کردنشین کشورهای عراق و ترکیه و سوریه، در روز ۱ فروردین (۲۱ مارس) هرسال برگزار می‌شود. برگزاری جشن نوروز همچنین در زنگبار واقع در آفریقای خاوری که در قدیم سکونتگاه ایرانیان مهاجر بوده رواج دارد. از جشن‌های متعددی که در ایران باستان مرسوم بوده، یا از جشن‌های اندکی که از آن عهد به یادگار مانده، هیچ‌یک به گستردگی مفهومی و جغرافیایی نوروز نیست. نوروز جشنی است که جشنی کوچک‌تر (چهارشنبه سوری) به پیشواز آن می‌آید و جشنی دیگر (سیزده به در) به بدرقه آن ؛ و نماد آن انداختن سفره هفت سین است. در گاهشمار جلالی نخستین روز سال به گونه ای تنظیم ‌شده‌است که با اعتدال بهاری (اعتدال ربیعی) همگام شود ، و در نتیجه سال‌ها ۳۶۵ یا ۳۶۶ روز داشته‌اند. تقویم رسمی ایران و تقویم رسمی افغانستان بر اساس تقویم جلالی ساخته شده‌اند ولی هم طول ماه‌هایشان و هم مبدأ تاریخشان با تقویم جلالی متفاوت است.

  زبان پارسی (دری و تاجیک):فارسی، پارسی، یا فارسی دری (در برخی متون قدیم: پارسی دری) زبان رسمی کشور ایران و تاجیکستان و یکی از زبان‌های رسمی کشور افغانستان است. در ایران نزدیک به ۷۰ میلیون، در افغانستان ۲۰ میلیون، در تاجیکستان ۵ میلیون، و در ازبکستان پیرامون ۷ میلیون نفر سخنور دارد. زبان پارسی گویش‌ورانی نیز در هندوستان و پاکستان دارد (نگا:زبان فارسی در شبه قاره هندوستان). روی هم رفته می‌توان شمار فارسی‌دانان جهان را پیرامون ۱۱۰ میلیون نفر برآورد کرد. با وجود اینکه فارسی در حال حاضر زبان رسمی پاکستان نیست؛ ولی پیش از استعمار انگلیس. زبان رسمی و فرهنگی شبه‌قاره هند در زمان دودمان گورکانیان یا امپراتوری مغولی هند بوده‌است. زبان رسمی کنونی پاکستان، اردو است که در واقع «ایرانی‌شده» زبان هندی و به شدت تحت تأثیر پارسی است و واژه‌های پارسی بسیار زیادی در آن موجود می‌باشد. هم اکنون پارسی به عنوان یک زبان فاخر در بین نخبگان هنر و موسیقی (موسیقی قوالی) رواج دارد. به خاطر تأثیر بسیار زیاد زبان پارسی در پاکستان، بنیان‌گذاران پاکستان تصمیم گرفتند که سرود ملی کاملاً به زبان پارسی سروده شود. در زبان پارسی به خط پارسی ۳۲ حرف اصلی وجود دارد که به مجموع آن‌ها الفبای پارسی میگویند.

  فرهنگ آذری:

  زبان و فرهنگ کردی: بیشتر تاریخ شناسان پر آوازه براین باورند که، کردهای امروز نوادگان مادهای دیروزند. این نکته که که زبان کردی بازماندهٔ زبان ماد است، و بر پایه ی این پندار کردهای امروزی هم فرزندان و نوادگان مادهای باستان هستند، تا زمانی که زبان مادی به درستی شناخته نشده ، کماکان یک فرضیه باقی می‌ماند.[۱] آیین‌های ایرانی، مانند نوروز، مهرگان، و سده، میان کردان با شکوه بی‌مانندی برپا می‌گردد و تا امروز هم در میان گروه‌های بزرگی از کردان که به فرقه‌های کهن دینی این سرزمین منسوبند، ردپای بسیاری از باورهای «مغانی»، «مزدکی»، «زروانی» و «مانوی» دیده می‌شود که نمادی از باورهای مشترک باستانی آنان با کیش‌های ملی ایرانی می‌باشد. موسیقی کردی بخش بزرگی از موسیقی کنونی ایران را تشکیل می‌دهد و بسیاری از مشهورترین خواننده ها و گروه‌های موسیقی سنتی درون ایران، از کردستان می‌باشند.

  آیین میتراییسم یا مهرپرستی: مِهرپرستی یا آیین مهر یا میترائیسم بر پایه پرستش ایزد ایرانی مهر (میترا) بنیاد شده بود. به دلیل ارزش‌مندی آفتاب در این دین برخی نیز این دین را به اشتباه آفتاب‌پرستی دانسته‌اند. از زمان‌های دور پیش از تاریخ، ایرانیان پیرو آیین مهر یا کیش بغانی بودند. آیین مهر دین یا قانون تدوین شده ای نیست. آیین و سنتی است که شرایط و دوران تاریخی آغاز آن پوشیده و ناروشن است. نخستین گروه آریایی‌هایی که وارد فلات ایران شدند در پیمان نامه‌های میان خود به میترا سوگند می‌خوردند.[۲] بسیاری از جشن‌ها و سنن ایرانی ریشه در میتراییسم دارد. نمونه را شب یلدا که ریشه در باور ایرانیان به زادن میترا در این زمان دارد. روزها تا این شب کوتاه می‌شوند و پس از این شب به تدریج دراز و طولانی می شوند. این جشن در ماه پارسی «دی» قرار دارد که نام آفریننده در زمان پیش از زرتشتیان بوده‌است که سپس تر نیز به نام آفریننده ی فروغ و روشنایی(نور) نامور گشت.

  نقاط ضعف[ویرایش]

  به نظر می‌رسد افزون بر محرومیتهای بیرونی، عدم تمایلی درونی هم در بسیاری از ایرانیان برای تعامل و مبادله اطلاعات به زبان غیر فارسی وجود دارد، که می‌تواند منجر به نوعی جدایی فرهنگی شود. نمونهٔ آن را حتی می‌توان در بین ایرانیان مقیم خارج ایران که نیاز چندانی به تعامل با غیر ایرانیان ندارند مشاهده کرد.[۳][۴][۵]

  از موارد دیگر می‌توان به تمایل کمتر به کار جمعی نسبت به فردی اشاره کرد.[۵][۶]

  تاریخی[ویرایش]

  در اثر حملات بسیار گسترده‌ای که بر ایران در طول تاریخ وارد شده‌، و در کنار آن آب و هوای گرم و خشک ایران، فرهنگ ایران دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌است. منظور از حمله، تهاجمی است که به سلطه قومی خارجی با منافع متفاوت، و تأمین اهداف آن قوم برای مدتی طولانی منتهی شده‌است (که حملات اسکندر مقدونی، اعراب و مغولها از این دسته‌اند یعنی سه حملهٔ بزرگ همراه با تهاجم فرهنگی در تاریخ ایران). حملاتی که به سلطه قوم خارجی با منافع متفاوت منجر می‌شود به صورت‌های گوناگون بر فرهنگ یک کشور تأثیر می‌گذارد که می‌توان به ایجاد ترس و روحیه محافظه کاری و در کنار آن افزایش خشونت در جامعه و همچنین ورود فرهنگ و زبان بیگانه اشاره کرد.[۷]

  مطابق آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در سال‌های اخیر سرانه تفریحی و امور فرهنگی در این کشور از سال ۱۳۸۳ به این سو کاهش یافته‌است و از ۳٫۴٪ در آن سال به ۲٫۵٪ در سال ۱۳۹۲ رسیده‌است. این مقدار حدود یک‌شصتم هزینه‌های جاری خانوار است و یک‌ششم میانگین جهانی ست. این نسبت در اروپا یک‌پانزدهم ، آمریکا یک‌چهاردهم و آسیای شرقی یک‌بیستم تخمین زده شده‌است.[۸]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فرهنگ کرمانشاه | فرهنگ و تاریخ کرمانشاه | آشنایی با فرهنگ و تاریخ کرمانشاه

  فرهنگ کرمانشاه | فرهنگ و تاریخ کرمانشاه | آشنایی با فرهنگ و تاریخ کرمانشاه

  کلهر شمالی ( بیجار، قروه، دهگلان، صحنه، کلیایی، کرماشان قسمتی از دشت روانسر، ناو دربند ) به مرکزیت دشت کرمانشاه از قوم کورد کلهر شمالی میباشند و مناطق ماهیدشت، اسلام آباد، دشت قلاشاهین، دشت حلوان سرپل ذهاب امروزی، قصرشیرین، گیلانغرب، ایوانغرب، دشت سرابله، در ایران و همچنین کلار، خانقین، مندلی، بدره، جسان، کوت، جلولا، بلدوزر، کفری و منطقه سعیدیه بغداد کلهر جنوبی هستند..

  بنیانگذاران شهر کرمانشاه از 500سال قبل به صورت شهرنشینی اولیه مردمان ایل کلهر هر بودند که مرکز سیاسی ایل کلهر را از گیلانغرب به دشت کرمانشاه اوردند و برای اولین بار بعد از اسلام در این دشت پایه ریزی کردند. اولین ساکنان و حاکمان شهره تازه تاسیس کرمانشاه بعد از تخریب توسط سپاه اسلام ذلفقار شاه کلهر و بعد از ایشان شهباز خان حاجی زادگاند، مهدی خانذ، اسماعیل خان، محمد حسن خان، محمود پاشاه خان، منوچهر خان، فتاحخان،و…. که همگی از تبار ایل بزرگ کلهر و گیلانغربی اصیل بوده اند. بعد از ایل کلهر طوایف کورد زنگنه، سنجابی گوران جاف و در یک قرن گذشته مردمانی از طایف لک در شهر کرمانشاه سکونت گزیده اند.

  زبان شهر کرمانشاه از زمان تاسیس توسط حاکمان قوم کورد کلهر کوردی کلهر بوده و اگر کسی یا خاندانی ادعایی عیر از این دارند به یقین مهاجر بوده اند و هویتی غیر از مردمان کورد زاگرس داشته اند.

  در بدترین حالت تعداد مهاجرینی که ادعای زبان فارسی را برای شهر کرمانشاه دارند 20 هزار نفر باشد که این جمعیت در برابر جمعیت 2200000 هزار نفری کورد کرمانشاه کمتر یک درصد میباشد و گفتن این سخن برای مردمان مهاجر این منطقه که نمک مخورند و نمکدان را میشکنند فقط دال بر نمک نشناسی و قدرندانستن مردمان اصیل و مهمانوازی میباشد که با آغوش باز به انها احترام میگذارند.

  درود بر تمامی مردمان قوم بزرگ ماد(لک، لور، کلهر، گوران، سنجابی، هورام، کرمانج، سوران، شکاک، زازا و… )

  درود بر زادگاه گوردها زاگورس باستان

  منبع مطلب : deltaban.com

  مدیر محترم سایت deltaban.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فرهنگ بومی اصفهان

  صحبت کردن در مورد فرهنگ بومی اصفهان می‌تواند بسیار گسترده و طولانی باشد، چرا که اصفهان از شهر ها باستانی ایران می باشد و اتفاقاتی که در طول تاریخی افتاده بخشی از فرهنگ بومی مردم این شهر و به طور کلی همه مردم استان اصفهان را شکل داده است. اصفهان در دوره های سلجوقیان و صفویان پایتخت ایران بوده است رونق بسیار زیادی پیدا کرده و توانسته که یکی از قطب های فرهنگی در کشور ایران باشد. بسیاری بناهای تاریخی زیاد و بسیار زیبای این شهر در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده و به همین دلیل در سال ۲۰۰۶ اصفهان را پایتخت فرهنگی جهان اسلام نامیدند. مورد بعدی که باعث غنی تر شدن فرهنگ بومی این منطقه شده وضعیت زندگی مردم و محیط جغرافیایی این استان است، به گونه ای که از شمال استان اصفهان تا جنوب آن شما می توانید اقوام مختلف با رسوم و فرهنگ های مختلف را ببینید. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از گردشگرانی که از استان اصفهان و بخصوص شهر اصفهان دیدن می‌کنند مجذوب به فرهنگ بومی این مردم شوند.در ادامه این مطلب از سایت اصفهان ویزیت قصد داریم که در مورد فرهنگ بومی اصفهان با شما صحبت کنیم و اطلاعات و نکات جالبی را در این خصوص با شما در میان بگذاریم پس با ما همراه باشید.

  فرهنگ بومی مردم اصفهان

  فرهنگ بومی مردم اصفهان مانند سایر مناطق ایران شامل مراسم ها و اعتقاداتی است که برای این مردم از اهمیت خاصی برخوردار هستند. این رسوم که سینه به سینه و نسل به نسل از گذشته تا امروز ادامه پیدا کرده اند، دارای جنبه های زیبا و جالب و بعضا عجیبی هستند که در ادامه این قسمت به آن میپردازیم. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که بخش زیادی از رسوم در استان اصفهان به گونه ای است که فقط در بخش های خاصی مورد توجه قرار میگیرد. دلیل این اتفاق را می توان رفتن زندگی در شهرهای بزرگ به سوی مدرنیته، فراموش کردن، کمبود وقت و… دانست. در ادامه این قسمت ما برخی از مهم ترین رسوم این استان را به عنوان بخش مهمی از فرهنگ بومی اصفهان در اختیار شما قرار می دهیم، پس با ما همراه باشید.

  چله بزرگ و چله کوچک در اصفهان

  طبق این اعتقاد ساکنین بخش هایی از اصفهان مانند مَرق در کاشان فصل زمستان را تقسیم بندی می کنند، به این صورت که ده روز ابتدایی فصل زمستان و چهل روز بعد از آن را "چله بزرگ" و بیست روز بعدی را چله کوچک می دانند. بنا به رسم افراد محلی در این منطقه، مردها در این فصل باید برف روی بام ها را بروبند و زن های خانه دار برای آنها آش بپزند تا بعد از برف روبی این آش را بخورند. البته باور داشتند چله کوچک و چله بزرگ در قسمت‌های دیگر اصفهان نیز مرسوم است، اما جزئیاتی که در مَرق کاشان برای این مراسم هست در هیچ کجا دیده نمی شود. جالب است بدانید که چله بزرگ شروع سرمای شدید زمستانی است و در چله کوچک این سرما به اوج خود می‌رسد و بعد از تمام شدن آن هوا به سمت بهاری شدن میرود.

   فرهنگ بومی اصفهان-چله بزرگ و چله کوچک در اصفهان

  آتش افروزی و جل جلانی

  آتش افروزی و جل جلانی یکی از رسوم مربوط به منطقه نطنز و روستاهای اطراف آن است. این رسم به این صورت می باشد که در روزهای 18، 17 و 19 دی ماه کودکان در دسته های مختلف تقسیم میشوند و هیزم، چوب و خارهایی که از قبل جمع کرده اند را روی بلندی های روستای خود میسوزانند و آتش های بزرگی برپا میکنند، این آتش ها باید بتوانند کل روستا را روشن کنند. آنها بر این باورند که اگر روشنایی به درختان روستا برسد در آن سال باردهی بهتری خواهند داشت حاصل بهتری به دست می آورند. همچنین عده‌ای در روستاها به نیت اینکه درختان شان میوه های بیشتری بدهند به قبرستان می روند و سنگ های کوچک و بزرگی که جمع کنند را از درختان آویزان می کنند.

  مراسم ازدواج در اصفهان

  مراسم ازدواج در اصفهان آداب و رسوم خاص و جابی دارد که امروزه در قسمت های خاصی از این استان دیده می شود. در ادامه این مراسم را به صورت خلاصه برای شما توضیح میدهیم:
  ازدواج در اصفهان به صورت سنتی ابتدا با خواستگاری شروع می شود و در صورتی که پدر و مادر دختر موفق باشند داماد در شبی که خوش‌یمن باشد به خانه عروس خوانچه میفرستد. درون این خوانچه یک جلد قرآن، یک شانه، ابریشم، مقداری نمک، مقداری میخک، مقداری اسفند و موارد دیگری مانند حنا ، مقداری کندر، هل، شربت، تخم مرغ و آیینه قرار دارد. در مقابل خوانچه یک نفر آواز میخواند و بقیه هم دنبال او به رقص و پایکوبی می پردازند. بعد از این مراسم عقد برگزار می شود و صبح روز بعد از آن دو زن و دو مرد از خانواده عروس مردم را به صرف شیرینی و چای دعوت می کنند که به این مراسم طلبون نیز میگویند و رسم است که در این مراسم یک زن خوش شانس حلقه را در دست و کفش در پای عروس میکند. بعد از این مراسم ها به مدتی که میتواند تا دو سال هم زمان می برد، مراسم عروسی شروع میشود. یک هفته قبل از عروسی مراسمی به نام "رخت برون" و یک روز قبل از عروسی مراسمی به نام آرایش عروس است. بعد از آن مراسم حنابندان در شب قبل از عروسی انجام می شود و روند کار به این صورت است که عروس با خانواده و دوستان خود و داماد هم به همین صورت به حمام میروند و مجلس حنابندان به صورت جداگانه در خانه داماد و عروس برگزار میشود و هر دو خانواده به رقص و پایکوبی این وصلت را جشن میگیرند. شب عروسی نیز همه باز هم به شادی کردن میپردازند و سپس عروس و داماد را با تنبک و دایره و آوازخوانی تا خانه همراهی میکنند.

  فرهنگ بومی اصفهان-مراسم ازدواج

  اسنبدی کاشان

  اسنبدی یکی از مراسم های قدیمی مردم اصفهان بوده است که امروزه در کاشان انجام می شود. برای این مراسم سال را 360 روز در نظر میگیرند و 5 روز باقیمانده را پنجه می نامند. همچنین ماه های سال را 30 روز حساب میکنند و به این صورت در 25 بهمن ماه به تاریخ شمسی که آنها اعتقاد دارند شب اول اسفند است را جشن میگیرند. این جشن که به نام زراعتی یا رعیتی هم شناخته می شود بر این اساس است که در این شب باد معتدل شروع به وزیدن میکند که "باد اسبند" نام دارد و خبر آمدن بهار را میدهد. در این شب مغازه دارها چراغانی میکنند و محل کسب و کار هود را تزئین میکنند. آجیل فروشها نیز آجیل مخصوص این شب که آجیل آچار نام دارد را آماده میکنند، خوردن این آجیل در این شب رسم است. شام های مخصوصی که معمولا برای این شب آماده می کنند عبارتند از"کشمش پلو، چلو کوکو، پلو و ماهی دودی و سبزی پلو". در ضمن در این شب نباید تخم مرغ بخورند، چرا که عقیده دارند باعث رفتن برکت از خانه می شود. اما وجود تخم مرغ در خانه باعث رسیدن برکت به خانه است.

  مراسم های نوروز در اصفهان

  • چهارشنبه سوری: این مراسم برای همه آشنا است، اما در اصفهان ممکن است که رسوم مربوط به آن برای شما تازگی داشته باشد. رسم است که خانم خانه در این روز یک بوته خار را در میان کوچه آتش میزند و بعد از پریدن اعضای خانواده از روی آتش روی آن اسفند و سپس آب می ریختند تا بلا دور شود.
  • شب تحویل سال: در این شب رسم است که سفره باید پربار و رنگین باشد تا سال پیش رو با فراوانی شروع شود.

  فرهنگ بومی اصفهان-عید نوروز

  اخلاق مردم اصفهان

  مردم اصفهان در کل ایران به خسیس بودن معروف شده‌اند، اما باید بدانید که این موضوع بیشتر به لطیفه هایی مربوط است که برای خندیدن ساخته شده است. اما نکته ای که بهتر است در مورد مردم اصفهان بدانید این است که آن ها بسیار حسابگر، دقیق و پایبند به اصول هستند، به طوری که شما در این شهر کمتر کثیفی و شلختگی میبینید. این حسابگری و محتاط بودن به دلیل اتفاقاتی است که در طول تاریخ برای این مردم رخ داده و باعث شده که همیشه بخواهند کنترل شرایط را به دست بگیرند و در صورتی که این شرایط فراهم نباشد احساس ناامنی کنند. یکی دیگر از موارد جالبی که در مورد دقیق بودن مردم اصفهان باید بدانید این است که همیشه در ریاضیات، هندسه، نظم ریاضیاتی و موارد این چنین بسیار عالی هستند و این را به راحتی می توانید از کاشیکاری ها و معماری بناهای تاریخی مختلف در این شهر متوجه شوید. اصفهانی ها از انجام هزینه های غیر ضروری خودداری میکنند، اما همیشه برای مهمانان و صد البته خودشان سنگ تمام میگذارند که این هم می تواند نتیجه اعتماد و عزت نفس بالای مردم این شهر باشد.
  پاکیزگی شهر اصفهان یکی از ویژگی های اصلی این شهر است که هر بیننده ای را جذب میکند و به دلیل وسواس داشتن مردم این شهر روی پاکیزگی است. همچنین در نظر داشته باشید که اصفهانی ها ریسک پذیری کمی دارند، اما پرتلاش بودن، خلاقیت بالا، بلند پروازی و دور اندیشی آنها همیشه باعث شده است که بتوانند کاری که میخواهند را انجام دهد. این مردم در شرایط سخت با هم متحد میشوند و ته دل خود میدانند که میتوان در برابر ظلم روی هم شهری خود حساب کنند، همانطور که در تاریخ با اتحاد و صبر توانستند تیمور لنگ را به زانو دربیاورند.

  در صورتی که میخواهید با فرهنگ مردم اصفهان بهتر آشنا شوید، می توانید به پایبندی به اصول مذهبی، آثار تاریخی زیبا و بسیار دقیق، پاکیزگی شهری و اقتصاد قوی این شهر دقت کنید، با بررسی این موارد خواهید فهمید که مردم اصفهان بسیار دقیق، حسابگر و باهوش هستند. از طرفی همین حسابگری است که باعث شده عده‌ای فکر کنند این مردم خسیس هستند، البته این تصور غلط است و بهتر از به این دقت داشته باشید که مردم اصفهان همیشه قبل از تصمیم گیری سود و زیان خود را در نظر میگیرند. البته این چیزی از مهمان نوازی مردم این شهر کم نخواهد کرد، چرا که هر کسی به این شهر آمده از اخلاق خوب، طنازی و مهمان نوازی اصفهانی ها لذت برده است.
  سخت کوشی، ذهن منطقی قوی، منظم بودن، دور اندیشی پشتکار و خلاقیت از خصوصیات بارز مردم اصفهان است و اگر کمی در آثار تاریخی این شهر دقت کنید متوجه این خصوصیات در خلق آثار آنها نیز خواهید شد.

  سوالات متداول
  فرهنگ مردم اصفهان شامل چه مراسم هایی می باشد؟
  بسیاری از گردشگرانی که از استان اصفهان و بخصوص شهر اصفهان دیدن می‌کنند مجذوب فرهنگ بومی این مردم می شوند. از جمله این مراسم ها می توان به چله بزرگ و چله کوچک در اصفهان، آتش افروزی و جل جلانی، مراسم ازدواج در اصفهان، اسنبدی کاشان و مراسم های مخصوص نوروز در اصفهان اشاره کرد که به تفصیل در مورد آن ها توضیح داده شده است.
  مردم اصفهان به چه خصوصیت اخلاقی شناخته شده هستند؟
  مردم اصفهان در کل ایران به خسیس بودن معروف شده‌اند، اما باید بدانید که این موضوع بیشتر به لطیفه هایی مربوط است که برای خندیدن ساخته شده است. اما نکته ای که بهتر است در مورد مردم اصفهان بدانید این است که آن ها بسیار حسابگر، دقیق و پایبند به اصول هستند، به طوری که شما در این شهر کمتر کثیفی و شلختگی میبینید. همچنین سخت کوشی، ذهن منطقی قوی، منظم بودن، دور اندیشی، پشتکار و خلاقیت از خصوصیات بارز مردم اصفهان است و اگر کمی در آثار تاریخی این شهر دقت کنید متوجه این خصوصیات در خلق آثار آنها نیز خواهید شد.
  مراسم ازدواج در اصفهان شامل چه تشریفاتی می شود؟
  مراسم ازدواج در اصفهان آداب و رسوم خاص و جالبی دارد که امروزه در قسمت های مختلف از این استان شاهد آن هستیم. این سنت پسندیده با خواستگاری آغاز می شود و با توجه به منطقه زندگی تشریفات بعدی صورت خواهد گرفت.

  منبع مطلب : www.isfahanvisit.com

  مدیر محترم سایت www.isfahanvisit.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  امیر : درک مطلب ها رو هم بزارید لطفااااااا

  ناشناس : سلام چرا درک مطلب و جواب هاشوو نمیذارید تا خیلی چیزاا رو بفهمیم

  فواد روحانی : نگا کن یه اگشتتو بزار روی دکمه خاموش و روشن یه انگشت دیگه رو روی دکمه کم و زیاد کردن صدا بزار

  عاطفه مومنی : آره لطفا بزارید

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  رونالد ویزلی 12 روز قبل
  -1

  ممنون از زحمات بسیارتون💜

  امیرمحمد 18 روز قبل
  -1

  خیلی‌بد

  اکیرمحمد 18 روز قبل
  -1

  خیلی‌عالی

  ناشناس 22 روز قبل
  -2

  خوبه

  سلنا 8 ماه قبل
  -2

  سلام خوب بود استفاده کردم ممنون

  جوکر آرین 8 ماه قبل
  2

  من خوندم ولی از جشن ها و مراسم ها هیچ ننوشته بود 😡😡😡🤢🤢🤔🤔🤔

  .......ووو 9 ماه قبل
  -2

  اصتذصدذ

  2
  ... 9 ماه قبل

  ها🧐

  علی 9 ماه قبل
  -2

  عالیییییی

  مانلی 10 ماه قبل
  1

  عالی بود

  دددد 10 ماه قبل
  -2

  . دد.

  Setagsh 10 ماه قبل
  -1

  👌👌👌

  گوه 11 ماه قبل
  -1

  بلللااللاللقللفلللللللللللالالالالالاااالااااااا

  رضا 11 ماه قبل
  0

  عالی هست

  به شما 11 ماه قبل
  0

  ریدد

  ناشناس 12 ماه قبل
  2

  سلام میشه درس ازاد فرهنگ بومی رو درباره غیبت کردن بنویسید البته جواب درک ومطلب هم بنویسید منون از زحمات شما

  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  خیلی خوب بود

  عالی است......

  👌👌👌👌👌👌👌🤍💯

  خوبه یکم 12 ماه قبل
  2

  خوبه

  Arshia 12 ماه قبل
  1

  عالییی👌👌👌👌👌👌🤙🤙🤙🤙🤙🤙🤙🤙

  امیرم 1 سال قبل
  1

  خیلی خوب بود ممنون

  امیر 1 سال قبل
  7

  درک مطلب ها رو هم بزارید لطفااااااا

  5
  عاطفه مومنی 12 ماه قبل

  آره لطفا بزارید

  فواد روحانی 1 سال قبل
  2

  آره اگه جواب باشه

  بهتر میشه

  محبوبه 2 سال قبل
  -1

  سلام

  آداب و رسوم مردم کشورمان ایران ، به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و پیشینه تاریخی خود از تنوع فرهنگی بسیاری برخوردار است.

  خوب 2 سال قبل
  1

  خوبه

  ناشناس 2 سال قبل
  6

  سلام چرا درک مطلب و جواب هاشوو نمیذارید تا خیلی چیزاا رو بفهمیم

  . 2 سال قبل
  2

  Diba 2 سال قبل
  -1

  خیلی خوبه

  سوگند 2 سال قبل
  3

  منم نمیدونم کاش یکی بگه ممنونم🤗🤗🤗

  6
  فواد روحانی 1 سال قبل

  نگا کن یه اگشتتو بزار روی دکمه خاموش و روشن یه انگشت دیگه رو روی دکمه کم و زیاد کردن صدا بزار

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  سلام من خیلی چیزا راجبش اصفهان فهمیدم از شما دوستان خیلی ممنونم🥰🥰😃🦋

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید