توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دانه چه گیاهانی بهتر در محیط پخش می شوند

  1 بازدید

  دانه چه گیاهانی بهتر در محیط پخش می شوند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  چرخه رشد گیاهان را بهتر بشناسید

  چرخه رشد گیاهان را بهتر بشناسید

  در علوم کلاس دوم دبستان و علوم کلاس چهارم دبستان به طور کامل با چرخه رشد گیاهان آشنا می شوید. در ادامه همچنین با فیلم آموزشی علوم کلاس دوم رهپویان همه مراحل رشد گیاهان را به طور کامل توضیح می دهیم.

  در این مطلب پنج مرحله اصلی زندگی گیاه شامل مرحله دانه، جوانه زنی و رویش، رشد نهال، گیاه بالغ و گرده افشانی به طور کامل و دقیق نشان داده می شود.

  یکی از بهترین مثال های چرخه رشد گیاه بررسی چرخه رشد لوبیا است. خانم معلم کلاس دوم ما، الناز نادری شیران به طور کامل چرخه رشد لوبیا را به شما دانش آموزان عزیز آموزش می دهد.

  قبل از اینکه توضیح چرخه رشد گیاه را شروع کنیم باید بدانید که گیاهان هم مثل هر موجود زنده دیگری چرخه رشد و حیات دارند. این موجودات از هر موجود زنده دیگری نقش بیشتری در زندگی انسان دارند و حتی باید گفت که شرط حیات بشر هم به حساب می‌آیند.

  در ادامه این مطلب با چرخه رشد گیاهان از ابتدا تا انتها، که به اصطلاح گیاه به بلوغ می‌رسد، آشنا می‌شویم.

  مرحله اول زندگی گیاه: دانه

  چرخه رشد و حیات گیاه با دانه شروع می‌شود. همه ما با دانه‌ها آشنا هستیم و گهگاه حتی از آن تغذیه هم می‌کنیم. همانطور که می‌دانید تخم آفتابگردان و کدو که می‌خوریم، دانه به حساب می‌آیند.

  دانه پوششی دارد که به آن پوسته می‌گویند. پوسته حاوی موادی است که در واقع همین مواد عامل اولیه حیات گیاهان‌اند. در زیر پوسته دانه، جنین قرار دارد که تبدیل به گیاه جدید می‌شود و پرده داخلی هاگ گیاه یا آندوسپرم مواد غذایی لازم برای تغذیه جنین را فراهم می‌کند.

  دانه‌ها معمولا یا پراکنده می‌شوند (گرده افشانی) یا پخش می‌شوند (پاشیدن دانه). برخی با باد می‌آیند و برخی هم شناور در آب‌اند. پرندگان، زنبورها و سایر حشرات هم در پخش کردن دانه همکاری می‌کنند. دانه ها روی پشم و بدن حیوانات هم می‌توانند سوار باشند.

  گاهی هم ابتدا توسط حیوانات خورده می‌شوند و بعد از طریق مدفوع حیوان در طبیعت دفع می شوند. در نهایت هم این انسان است که دانه را می‌کارد تا مواد غذایی مورد نیازش را فراهم کند، موردی که در گیاهخواری بیشتر هم مشاهده می شود.

  پس تا اینجا متوجه شدیم که خود مرحله اول رشد گیاه یعنی دانه، می تواند به اشکال مختلف در به وجود آمدن گیاه تاثیر گذار باشد و باعث ایجاد مرحله بعدی یعنی مرحله جوانه زنی و رویش بشود.

  مرحله دوم زندگی گیاه: جوانه زنی و رویش

  گیاه برای رشد کردن به عناصر حیاتی مختلفی نیاز دارد. مثل انسان که نیازهای مختلفی برای زندگی کردن دارد، گیاه هم برای رشد به چند عنصر حیاتی نیازمند است.

  برای رشد گیاه به چهار چیز احتیاج داریم: اکسیژن، رطوبت، نور خورشید و دمای مناسب. در صورتی که شرایط مناسب برای رشد گیاه فراهم شود نوبت به سر بر آوردن جوانه‌ها می‌رسد. ریشه‌ها از درون دانه بیرون می‌زنند و وارد خاک می‌شوند. به این فرآیند جوانه زنی یا رویش می‌گویند.

  بلافاصله بعد از مرحله جوانه زنی مرحله بعدی، مرحله ای که خیلی جذاب و دلنشین است اتفاق می افتد. نهال شروع به رشد می کند. در این مرحله می توانید نتیجه کار زیبای خودتان را ببینید.

  مرحله سوم: رشد نهال

  گیاه جوان، ظریف و کوچک را نهال می‌نامند که سر از زمین بیرون می‌آورد و بر اثر نور خورشید رشد خود را شروع می‌کند. برای رشد بهتر در این مرحله باید مراقبتها بیشتر شود.

  در این مرحله گیاه باید به خوبی از خاک تغذیه کند تا بتواند از خاک بیرون بیاید. نهال از خورشید هم باید تغذیه خوبی داشته باشد و حسابی آفتاب و نور بگیرد.

  حتما سوال می پرسید که چرا گیاه برای رشد به نور خورشید نیاز دارد؟ جواب این سؤال در برگ های گیاه است. برگ‌های گیاه رنگدانه‌ای سبز رنگ هستند که کلروفیل نامیده می‌شوند.

  رنگدانه ها در برگ گیاه از نور خورشید، آب و کربن دی اکسید برای تولید انرژی لازم استفاده می‌کنند تا گیاه رشد کند. به این فرآیند همانطور که ممکن است در درس‌هایتان شنیده باشید فتوسنتز می‌گویند.

  پس تا الان فهمیدیم که فتوسنتز چیست و همینطور باید بدانید که فتوسنتز باعث می شود تا نهال رشد خود را ادامه بدهد و تبدیل به یک گیاه بالغ شود.

  مرحله چهارم: گیاه بالغ

  همانطور که گفتیم فتوسنتز به رشد نهال کمک می‌کند تا به گیاهی بالغ تبدیل شود. گیاه بالغ گل می‌دهد و با این کار نشان می‌دهد که چرخه حیات همچنان ادامه دارد. جالب است بدانید که گل دادن در فرآیند رشد گیاه یعنی آن گیاه زنده است.

  ممکن است سؤال پیش بیاید که چطور بفهمیم یک نهال به گیاه بالغ تبدیل شده است. جوابش ساده است، با مشاهده. باید بدانید که گیاه بالغ گیاهی است که برگ، ریشه و ساقه دارد.

  ریشه‌ها از خاک و آب داخل آن تغذیه می‌کنند. این مواد از طریق ساقه به سایر بخش‌های گیاه می‌رسد. برگ‌ها هم از طریق فتوسنتز انرژی تولید می‌کنند. چرخه‌ای که به طور مداوم تکرار می‌شود.

  قسمت مهم دیگر گیاه بالغ، گل است. گل قسمتی از گیاه است که بارها بازتولید می‌شود. گل‌ها از اجزای مختلفی ساخته شده‌اند.

  یکی از بخش های مهم گل ها گلبرگ‌ها هستند. گلبرگ ها معمولا براق و رنگارنگ هستند تا توجه حشرات را جلب کنند و به فرآیند گرده افشانی کمک کنند. بخش دیگر گل که پرچم نام دارد گرده‌ها را تولید می‌کند.

  گرده ماده‌ای پودر مانند است که اغلب زرد است و حاوی نیمی از ماده ژنتیکی برای تولید گیاهی جدید است. بخش دیگر گل کلاله نام دارد که گرده را به خود جذب می‌کند. کلاله حاوی تخمک است. تخمک‌ها وقتی از گرده بارور می‌شوند دانه را تشکیل می‌دهند.

  مرحله پنجم: گرده افشانی

  مرحله آخر رشد گیاه که چرخه را کامل می کند، مرحله گرده افشانی است. فرآیند جذب گرده از طریق پرچم گیاه به کلاله گیاهی دیگر گرده افشانی نامیده می‌شود.

  گرده می‌تواند با باد به گیاه دیگر منتقل شود، اما معمولا کار انتقال به عهده حشرات است. گاهی شب پره‌ها هم در این فرآیند با سایر حشرات همکاری می‌کنند.

  زنبورها، پروانه‌ها و سایر حشرات از طریق رنگ گلبرگ‌ها جذب گیاه می‌شوند. حشرات شهد، مایع شیرین گیاه، را می‌نوشند.

  حشرات به هنگام چرخ زدن اطراف گیاه، شهد را می‌نوشند و گیاه با این روش گرده را به بدن یا پای حشره جذب می‌کند. وقتی حشره به گیاه دیگری پرواز می‌کند تا شهد آن را بنوشد، گرده هم به گیاه جدید منتقل می‌شود.

  توجه کنید که گرده حاوی نیمی از ماده ژنتیکی مورد نیاز برای تولید گیاه جدید است. تخمک، که در کلاله قرار دارد، حاوی نیم دیگر ماده ژنتیکی است.

  وقتی گرده‌ها به تخمک می‌رسند، بارور می‌شوند و دانه‌ها را تشکیل می‌دهند. در ادامه گیاه دانه‌ها را بارور می‌کند و با باد، آب یا حیوانات دیگر پخش می‌شوند و تمام چرخه توضیح داده شده دوباره تکرار می‌شود.

  تحقیق در مورد رشد گیاهان کلاس دوم

  یکی از مباحث مهم و مشترک بین دروس علوم کلاس اول، کلاس دوم و کلاس سوم و چهارم آموزش مراحل رشد یک دانه و تبدیل به گیاه است. در ویدئوی آموزشی زیر از مبحث سرگذشت دانه در فصل ۹ کتاب علوم دوم دبستان، الناز نادری شیران دبیر علوم رهپویان چرخه رشد لوبیا را آموزش می دهد.

  برای دریافت دی وی دی آموزشی علوم دوم ابتدایی پیشنهاد می کنیم به صفحه فروش آموزش علوم دوم دبستان مراجعه کرده و ضمن مشاهده جلسه اول، این فیلم آموزشی را به سبد خرید خود اضافه کنید.

  امیدواریم در این مطلب و فیلم آموزشی توانسته باشیم به طور کامل و جامع چرخه حیات گیاهان را توضیح داده باشیم. امیدواریم برای تحقیق در مورد گیاهان کلاس دوم از محصول آموزشی علوم دوم دبستان بهره کافی را ببرید. همچنین نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها بنویسید. کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما خواهند بود.

  منبع مطلب : shop.rahpooyan.ir

  مدیر محترم سایت shop.rahpooyan.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات علوم فصل دانه

  1– کار میوه چیست ؟      نگهداری از دانه

  2 – کدام قسمت گیاه به میوه تبدیل می شود ؟     گل

  3 – کار دانه چیست ؟     گیاه را به وجود می آورد .

  4 - تعداد دانه‌ها در کدام میوه‌ها از همه بیشتر و در کدام میوه‌ها کمتر است؟  در خیار و هندوانه زیاد  و در زردآلو و هلو کم است.

  5 – میوه ها به چند گروه طبقه بندی می شوند ؟  دو گروه  یک دانه ای و چند دانه ای

  6 – چند میوه ی تک دانه ای نام ببر؟   زردآلو – گیلاس – هلو – آلبالو

  7 – چند میوه ی چند دانه ای نام ببر ؟   پرتقال – لیمو – سیب – خیار

  8 - دانه‌های تک لپه را نام ببرید؟  برنج، گندم، جو،

  9 - دانه‌های دو لپه را نام ببرید؟  نخود، عدس، پسته، لوبیا

  10 – اجزای مهم هر گیاه را نام ببر؟    ریشه – ساقه – برگ

  11 – کدام قسمت گیاه آن را در خاک نگه می دارد و آب و مواد غذایی را به گیاه می رساند ؟   ریشه

  12 – قسمت های اصلی یک دانه را نام ببر ؟   پوسته ، گیاهک ، اندوخته ی غذایی

  13 – کدام قسمت دانه در رشد یک گیاه جدید مهم ترین قسمت است ؟  گیاهک

  14 – یک گیاه برای اینکه خوب رشد کند به چه چیزهایی احتیاج دارد ؟    خاک ، آب ، نور خورشید ، دمای مناسب

  15 - از خیس کردن وپوست کندن دانه چه فهمیدید؟  فهمیدیم که دانه ها پوست ،گیاهک واندوخته ی غذایی دارند.

  16 – ماده ی غذایی گیاهک در کجا قرار دارد ؟    داخل دانه

  17 – چند دانه ی خوراکی نام ببر ؟   فندق – بادام – پسته – تخمه آفتابگردان

  18 - کدام قسمت دانه را می خوریم ؟ معمولاًهمه ی قسمت های دانه را می خوریم .

  19 - دانه‌ها چه شباهت‌هایی دارند؟   همه ی دانه ها دارای پوسته , گیاهک و اندوخته ی غذایی هستند.

  20 – دانه ها از چه نظر با هم فرق دارند ؟    رنگ , شکل , اندازه , خوراکی و غیر خوراکی ,دارویی وغیر دارویی , نرم و سفت و...

  21 - کدام دانه‌ها سفت‌تر و کدام دانه‌ها نرم‌ تر هستند؟ دانه‌ی خیار و گوجه نرم‌تر و دانه‌ی زردآلو و گیلاس و هلو سفت‌تر است.

  22 – چه چیزهایی به پراکنده شدن دانه ها کمک می کنند ؟   باد ، آب ، جانوران و انسان

   23 - انسان و جانوران چگونه به پراکنده شدن دانه ها کمک می‌کنند؟

   انسان با کاشتن و قلمه زدن و جانوران مثل سنجاب که گردو و بلوط را خاک می‌کند و ذخیره می‌کند و بعد درخت می‌شود.

  24 - از میان دانه‌ها و میوه‌ها، کدام یک را باد بهتر جابه‌جا می‌کند؟ چرا؟

  دانه‌های پنبه , قاصدک و کاج چون خیلی سبک هستند و به راحتی باد آنها را جابه‌جا می‌کند.

  25 - دو راه زیاد کردن گیاهان که با آن ها آشنا شدید را بنویسید؟  کاشتن دانه وقلمه زدن

  26 – قلمه زدن را توضیح بده؟  برای قلمه زدن چند ساقه از گیاه را جدا کرده و در ظرف آبی می گذاریم و پس از چند روز قلمه ها در

  آب ریشه می زنند ومی توان قلمه ها را در خاک کاشت تا رشد کند .

  27 - چه گیاهانی از راه کاشتن دانه وچه گیاهانی از راه قلمه زدن زیاد می شوند؟  نخود، لوبیا،هندوانه از راه کاشتن دانه و شمع دانی ،

  حسن یوسف ودرخت مو از راه قلمه زدن زیاد می شوند.

  28 - از دانه چه استفاده هایی می بریم؟ بیشتر دانه ها خورک انسان ها وجانوران می باشند.علاوه بر آن از دانه ها برای تهیه ی  روغن , دارو ،چاشنی برای غذا ،کرم ،صابون ومواد آرایشی و........استفاده می کنند.

  29 - کدام جانوران را می‌شناسید که غذای آنها میوه یا دانه است؟     تمام پرندگان مثل کبوتر دانه می‌خورند. و خرگوش , سنجاب , گاو

   گوسفند و بسیاری از حیوانات اهلی میوه و دانه می خورند.

  30 –  گیاهی را نام ببر که از دانه ی آن روغن به دست می آید ؟    آفتابگردان – پنبه دانه – سویا – کنجد - زیتون

  منبع مطلب : dovomedabestan.blogfa.com

  مدیر محترم سایت dovomedabestan.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  امید : دانه چه گیاهانی بهتردرمحیط پخش می شوند؟ چرا؟

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  تی بی 5 روز قبل
  -1

  جواب

  تی بی 5 روز قبل
  1

  چه میشه

  تی بی 5 روز قبل
  3

  چه میشه

  سید عابد رضوی 9 ماه قبل
  0

  دانه ی چه گیت ها نی بهتر در محیط پخش می شوند

  امید 1 سال قبل
  22

  دانه چه گیاهانی بهتردرمحیط پخش می شوند؟ چرا؟

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید