توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  حمله احتمالی آمریکا به ایران

  1 بازدید

  حمله احتمالی آمریکا به ایران را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تدابیر سپاه برای روز حمله احتمالی آمریکا به ایران

  تدابیر سپاه برای روز حمله احتمالی آمریکا به ایران

  به گزارش تابناک به نقل از فارس، سردار«محمدرضا نقدی» در برنامه «بدون توقف» در خصوص افول قدرت آمریکا یادآور شد: کشوری که هر زمان هر خطر و نشانی می‌کشید، انجام می‌داد امروز نمی‌تواند اراده خودش را تحمیل کند، آمریکا دیگر ابرقدرت نیست، برای حمله به کره شمالی و سوریه تاریخ تعیین کرد اما نتوانست انجام دهد، ۴۱ سال است که می‌خواهد جمهوری اسلامی نباشد اما هست، ۳۰ سال است که می‌خواهد حزب‌الله نباشد، ۲۰ سال است می‌خواهد حماس نابود شود، ۹ سال است می‌خواهد بشار اسد برود، پنج سال است می‌خواهد حشدالشعبی را نابود کند، آمریکا با قدرت‌های کوچک‌تر هم نمی‌تواند بجنگد چه رسد به ابرقدرتی مثل جمهوری اسلامی.

  وی در توضیح بیشتر افزود: آنها می‌دانند اگر با ایران وارد جنگ شوند چه بلایی در تمام دنیا سرش خواهد آمد، بلایی که نمی‌تواند محاسبه کند که در کجای دنیا و در کدام تنگه ناوش غرق ‌شود، کدام پایگاه نظامی‌اش در خود آمریکا موشک‌باران شود، چه بلایی سر کاخ سفید می‌آید، چنین جنگی قابل پیش‌بینی نیست.

  وی در پاسخ به این سؤال که «آیا سپاه برای آن روز تدبیری اندیشیده» اظهار کرد: حتما تدبیری اندیشیده شده، ما برای هرگونه تجاوز نظامی آمادگی کامل داریم، تمرین‌هایش را کردیم که در همان دقایق اول چه عکس‌العملی نشان دهیم، کجاها را باید بزنیم، چه کسانی را بگیریم، همه آنها پیش‌بینی شده، ولی امیدواریم مثل فتح مکه توسط پیامبر(ص) و مثل ورود حضرت امام(ره) به تهران با آرامش و بدون خونریزی باشد، انشاءالله با همان ترتیب وارد بیت‌المقدس می‌شویم و آن پیروزی بزرگ را لمس خواهیم کرد، این قطعی است شک نکنید، زمانش هم آن چیزی نیست که در خیابان‌ها زدند چون اینها برداشت غلطی از فرمایشات حضرت آقا کردند.

  نقدی اظهار داشت: نخست‌وزیر اسرائیل زمان برجام گفت تا ۲۵ سال امنیت‌مان تضمین است آقا در پاسخ فرمودند تا ۲۵ سال دیگر نیستید که امنیتی داشته باشید، منظورشان این نبود که تا ۲۵ سال هستید، اینها خیلی زودتر از بین می‌روند، شما هم این تابلوها را جمع کنید.

  این سردار سپاه در پاسخ به این سؤال که «آیا در منطقه نسبت به صهیونیست‌ها مسلط هستیم» گفت: از آن چیزی که تصور کنید به صهیونیست‌ها نزدیک‌تریم، روزش که برسد خواهید دید که چگونه ناگهان همه چیزشان می‌پاشد، به حمدالله هم آمریکایی‌ها هم صهیونیست‌ها در منطقه در محاصره مجاهدین اسلام هستند، این سروصدایی که می‌کنند از وحشت‌شان است، ترور مخفیانه همه‌جا اتفاق می‌افتد اما اگر بخواهند علیه امنیت ملی ما اقدامی انجام دهند حتما پاسخ سختی خواهند گرفت، چنانکه حضرت آقا فرمودند تلاویو و حیفا خاکستر خواهد شد، بیت‌المقدس را آزاد خواهیم کرد اگر حرکتی آغاز شود قطعا متوقف نخواهد شد و حتما هم نتیجه آن آزادی فلسطین است. همه چیز آماده است، نیروها آماده‌ و آموزش‌دیده‌اند و به اندازه کافی سلاح دارند چه در داخل فلسطین و چه خارج از آن یک ظرفیت عظیمی ایجاد شده است.

  نقدی با اشاره به اینکه حوادثی از جمله اینکه کشورهای منطقه اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند چیز تازه‌ای نیست، بیان کرد: اینها ۴۰ سال است که اسرائیل را به رسمیت شناختند، هر شب فالوده می‌خوردند فقط عکس‌شان را چاپ نمی‌کردند، اتفاقا این روابط پنهان به نفع آنها بود چون می‌توانستند مردم را بازی دهند و سرشان را کلاه بگذارند و دنبال خودشان بکشند، الان با رسوایی که شده شکننده‌تر شده‌اند، با همان حمایت ظاهری که از فلسطینیان می‌کردند و بازی با افکار عمومی می‌خواستند ما را در بین امت اسلامی در انزوا نگه دارند اما وقتی در جبهه حمایت از اسرائیل قرار گرفتند همه بدنه امت اسلام را فرستادند سمت انقلاب اسلامی و خودشان نمی‌دانند چه ضرر بزرگی کردند، اینها هیچ‌کدام علامت اقتدار نیست بلکه علامت نزدیک شدن شکست آنها و به پایان رسیدن آنهاست.

  وی در پاسخ به این سؤال که «شما همکاری وزیر رژیم صهیونیستی با ایران را تأیید می‌کنید» تصریح کرد: بله افراد زیادی هستند که انگیزه‌های فراوانی برای همکاری دارند، شما فکر نکنید ما بیرون ایستادیم و می‌گوئیم رژیم صهیونیستی، داخل آنها هم جوامعی هستند که از کشورهای مختلف آمدند، روس‌تبار، آفریقایی‌تبار، ایرانی، عراقی که اینها را فریب دادند که در کشورتان امنیت ندارید و می‌خواهند شما را بُکُشند، حتی برخی از شبکه صهیونیستی آمدند آدم‌هایی از یهود را در کشورها کشتند و شایعه کردند که قرار است همه یهودیان را بکشند که مردم را به اسرائیل بکشانند که قطعا یک سری از آنها به کشورهای‌شان برمی‌گردند و مهاجرت معکوس خواهند داشت.

  معاون هماهنگ‌کننده سپاه در پاسخ به این سؤال که «آیا تجهیزاتی که سپاه معرفی می‌کند همه آن چیزی است که داراست و دیگر اینکه تجهیزاتی مثل ماهواره‌ای که به فضا فرستاد چه فوائدی برای کشور دارد» گفت: هر نیروی مسلحی در دنیا سعی می‌کند یک سری ابزار غافلگیرکننده را برای خودش نگه دارد، فکر نمی‌کنم ارتشی باشد که هر چیزی که دارد رو کند و برای روز مبادا غافلگیری نداشته باشد، این قاعده هم ارتش‌های مستقل و آنهایی است که خودشان تولیدکننده و صاحب سبک هستند که چند سلاح برای روز جنگ دارند.

  وی اظهار داشت: اما ماهواره خیلی خواص دارد، خاصیت ارتباطی، اطلاعاتی از جمله اینکه کاربرد عکس‌برداری آن فقط نظامی نیست، در کشاورزی، در بحث آب و منابع، کشف معادن، راه‌سازی و عمران می‌تواند کاربرد داشته باشد. حضور در فضا امروز یک رقابت است، مدارهایی برای کشورهای مختلف پیش‌بینی شده که می‌توانند در آن حضور پیدا کنند و اگر حضور پیدا نکنیم این مدارات را دیگران اشغال می‌کنند و اگر قسمتی از آن را بگیریم دیگر بخشی از کشور ماست، این یک ضرورت است و هرچه پیشرفت کنیم می‌توانیم در تمام ابعاد به بهبود وضعیت زندگی مرم کمک کنیم.

  این چهره نظامی کشور در خصوص اینکه چرا نیروی قدس تا چندی پیش ناشناخته بود و به یکباره محل بحث شد، عنوان کرد: نیروی قدس همزمان با سپاه متولد شد اما کاری که می‌کردیم پراکنده بود، در زمان جنگ شاخه‌ای درست شد به اسم جنگ‌های نامنظم، این دیگر به اسم نیرو نبود در روستاها، دره‌ها، کوهستان‌های عراق پایگاه داشتیم و نیروهای چریکی در آنجا مستقر می‌شدند و از آنجا عملیات‌های نامنظم انجام می‌دادند، عملیات‌های زیادی از آنجا داخل خاک عراق انجام شد که بعضی از آنها خیلی پر سروصدا شدند، حمله به تأسیسات نفتی کرکوک، کفری، شهرهای مختلف عراق در زمان جنگ و حمله به پایگاه‌های مهم نظامی در دربندیخوان، منطقه سلیمانیه، اربیل، موصل و بچه‌هایی داشتیم که شهید شدند، برای آزادی اسرا تیمی داشتیم که در شمال موصل مستقر شد و پایگاه‌هایی آنجا داشتیم که یک نفوذی آن را لو داد و یکی از بچه‌های آن پایگاه که برای شناسایی و آزدی اسرا کار می‌کردند به اسم رسولی آنجا شهید شد.

  وی همچنین ادامه داد: اینها شکل جنگ نامنظم در عراق را داشت، حتی با عشایر عراق همکاری می‌کردیم، یا در جنوب بحث بدر پیش آمد و مجاهدینی از داخل عراق وقتی شرایط خیلی سخت می‌شد گاهی به ما پناهنده می‌شدند، حتی در جبهه برخی افسران ارتش عراق وقتی در مماس خط ما قرار می‌گرفتند خودشان را به رزمنده‌های ما تسلیم می‌کردند، اینها هسته‌های مبارزاتی شده و در جبهه گردانی به نام شهید صدر تشکیل دادند و شروع به جنگیدن کردند، کم‌کم تعداد افرادی که به آنها ملحق شدند بیشتر شد و تعداد زیادی از عراق آمدند در قم، مشهد و تهران پناهنده شدند و شد تیپ قدر به فرماندهی شهید دقایقی. بعدها اغلب اسرایی که در اردوگاه‌های اسرای عراقی ایران داشتیم به خاطر روشنگری‌هایی که انجام شد داوطلب حضور در جبهه شدند، حتی چندین هزار نفر طومار بلندی را با خون خود امضا کردند و از امام اجازه خواستند به جبهه رفته و علیه حزب بعث بجنگند تا ظلمی که به ایران و اسلام کردند جبران کنند که امام هم اجازه داد و نزدیک به ۹ هزار نفر از آنها ملحق شدند به همان مجاهدین و افسران عراقی و شدند سپاه بدر.

  نقدی با اشاره به اینکه بنده یک مدتی افتخار فرماندهی آنها را در کربلای پنج داشتم، گفت: در عملیات مرصاد هم ۱۲۰ نفر از همین افراد شهید شدند، این اتفاقات یکی‌یکی چیده شد، از آن طرف مقاومتی در برابر اسرائیل شکل گرفت به اسم حزب‌الله لبنان و در سازماندهی و آموزش و تقویت این تشکل همین بچه‌ها نقش داشتند، اینجا در عراق، آنجا در لبنان، در افغانستان در مقابل ارتش متجاوز شوروی یکی‌یکی هسته‌هایی شکل گرفته و آنقدر بزرگ شد که در پایان جنگ تبدیل به نیروی قدس شد، طبیعتا اینها کار خودشان را می‌کردند و دشمن هم زیاد علاقه نداشت که این حقیقت بدرخشد و برای دنیا مطرح شود که نقطه امیدی برای پیوستن سایر آزادی‌خواهان عالم برای مبارزه باشد، لذا سکوت کرده و در رسانه‌های‌شان سعی می‌کردند این موضوع را مسکوت نگه دارند.

  این مقام ارشد سپاه در پایان عنوان کرد: خلق چنین تصویری از ما برای آزادی‌خواهان دنیا آنقدر جذابیت دارد که می‌تواند برای آنها خطرناک باشد، ولی کار به جایی رسید که دیگر این موضوع قابل کتمان نبود، کارهای بزرگی پیش آمد و در آزادی عراق و سوریه نقش این سپاه به قدری برجسته و درخشان بود که در معادلات منطقه تأثیر گذاشت و مجبور شدند به آن رسمیت بدهند و در ادبیات خودشان بیاورند، ولی از اول هم آن باخبر بودند، این تشکیلات الان هم در تمام کشورهای اسلامی داوطلب دارد و اگر یک فراخوان بزند آن ارتش ۱۰۰ میلیونی که حضرت امام در کنار ارتش ۲۰ میلیونی برای ایران مطرح کردند شکل خواهد گرفت.

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  مدیر محترم سایت www.tabnak.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشرق نیوز

  مشرق نیوز

  به گزارش مشرق، امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل سیاسی درباره گزارش نیویورک تایمز در مورد بحث حمله احتمالی امریکا به ایران در صفحه اینستاگرام خود دو نکته را منتشر کرد.

  حتی تندروترین افراد نظیر پمپئو هم حمله به ایران را به مصلحت نمی دانند.
   
   استراتژی بازدارندگی ایران در برابر امریکا موثر بوده است.

  *بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  هوشیار باشیم، شاید ترامپ دنبال درگیری نظامی محدود با ایران باشد

  عصرایران؛ حسین هوشمند*- در این مقاله قصد دارم یکی از سناریوهای خطرناک در رابطه با انتخابات آمریکا که به طور مستقیم به ایران مربوط می شود را توضیح دهم: سناریوی درگیری نظامی محدود با ایران.

  لازم به توضیح است که در عالم سیاست نمی توان پیش بینی صددرصدی انجام داد، اما طبق برخی از شواهد، امکان وقوع ماجراجویی هایی از سوی دولت ترامپ علیه ایران وجود دارد که بر خود لازم دیدم قبل از وقوع احتمالی آنها، افکار عمومی را آگاه سازم.

  چشم انداز انتخابات

  آن طور که نظرسنجی ها در ظاهر و تحلیل اوضاع ایالت های رقابتی در باطن نشان می دهند، شانس پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات پایین است. مدیریت ضعیف بحران کرونا با 200 هزار کشته، اوضاع بد اقتصادی و بیکاری بالا و چالش های نژادی که موجب اعتراضات مردمی به ویژه در میان سیاهپوستان شده است، نکاتی هستند که چشم انداز پیروزی ترامپ در انتخابات را تیره کرده اند.

  عدم تاثیر کنوانسیون ملی جمهوری خواهان بر افزایش محبوبیت ترامپ، عقب افتادن در زمینه جمع آوری کمک های مالی از بایدن، اوضاع بهتر بایدن در نظرسنجی ها در مقایسه با هیلاری کلینتون، برکناری مدیر کمپین انتخاباتی ترامپ، گزارش های رسانه ها مبنی بر نگرانی ترامپ از نتیجه انتخابات، هراس افکنی ترامپ درباره انتخابات پستی به دلیل آگاهی از تبعات افزایش مشارکت مردم که به ضررش خواهد بود، نکاتی هستند که موجب زیر سوال رفتن شانس ترامپ برای پیروزی می شود.

  طبق گزارش های متعدد به نقل از مقامات سیاسی، ترامپ برای پیروزی در انتخابات حاضر است دست به هر کاری بزند و پیروزی برای وی تبدیل به یک موضوع حیثیتی شده است. در شرایط موجود اگر برای ترامپ ثابت شود که شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارد حاضر خواهد شد دست به قمار بزند. مهمترین نکته در این رابطه اقدام در زمینه سیاست خارجی است که دست رئیس جمهور در آن باز است.

  امنیتی شدن فضای آمریکا به نفع ترامپ خواهد بود. ترامپ این نکته را می داند و در فاز اول با تحریک طرفداران نژادپرست اش دست به افزایش خشونت ها در جریان تظاهرات ضدنژادپرستی زد. همانند کشته شدن دو نفر در کنوشا به دست یکی از طرفدارانش. در صورت شکست امنیتی سازی داخلی تیم ترامپ به دنبال امنیتی سازی خارجی خواهد رفت و فضا مهیای ماجراجویی خارجی خواهد شد. به طور مثال در انتخابات 2004، جمهوری خواهان با امنیتی کردن فضای انتخابات توانستند شرایط پیروزی جورج دبلیو بوش بر جان کری را فراهم کنند.

  مهمترین پرونده ای که تیم ترامپ می تواند در زمینه سیاست خارجی در آن مانور دهند، ایران است. مسئله ای که در 3 سال گذشته اقدامات زیادی برای تصاعد بحران آن انجام داده اند.

  هوشیار باشیم، شاید ترامپ دنبال درگیری نظامی محدود با ایران باشد

  شگفتی اکتبر

  یکی از اصطلاحات رایج در ادبیات سیاسی آمریکا، شگفتی اکتبر (October Surprise) است. اکتبر ماه قبل از انتخابات است و همیشه اقدامات غیرمنتظره یا افشاگری هایی در آن انجام می شود که در انتخابات تاثیرگذار بوده اند. در انتخابات های 1972، 1980، 1992، 2000، 2004، 2008، 2012 و 2016 شاهد مثال های متعددی برای شگفتی اکتبر بوده ایم. از این رو باید در اکتبر امسال هم منتظر اقدامی غیر قابل پیش بینی باشیم.

  در طول دو ماه گذشته مقالات متعددی توسط کارشناس های معروف در منابع معتبر آمریکایی در رابطه با احتمال شگفتی اکتبر امسال با حمله نظامی به ایران منتشر شده است. باب دریفوس در مقاله ای که در تام دیسپچ نوشت و بسیاری از رسانه های مخالف ترامپ آن را بازنشر کردند به توضیح حمله احتمالی ترامپ به ایران قبل از انتخابات پرداخته است.

  پاتریک تروس، دیپلمات سابق آمریکایی در مقاله ای که در نشنال هرالد نوشت، سناریوی شگفتی اکتبر را که حمله به ایران است را نوشته است. به این صورت که مایک پامپئو و الیوت آبرامز پیش ترامپ می روند و پامپئو، ترامپ را متقاعد می کند که آمریکایی ها رئیس جمهور دوران جنگ را از کاخ سفید بیرون نمی کنند، همانند همان اتفاقی که برای بوش در 2004 افتاد. پامپئو در ادامه از آبرامز می خواهد که طرح خودش را برای ترامپ توضیح دهد.

  جونا شپ هم در مقاله اش در نیویورک مگزین در رابطه با این که احتمالا حمله به ایران، شگفتیِ اکتبرِ ترامپ خواهد بود صحبت کرده است.

  نشانه ها

  ترامپ با ترور سردار سلیمانی که به تحریک پامپئو صورت گرفت جنگ سرد با ایران را تبدیل به جنگ گرم کرد. در نتیجه در چند ماه اخیر تنش های بین دو کشور به بالاترین حد خود رسیده است. در این چند ماه نشانه هایی مبنی بر افزایش تنش میان دو کشور دیده می شود: اقدام خرابکارانه در نطنز، نزدیک شدن جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان، ادعای توقیف محموله بنزین صادراتی ایران به ونزوئلا، اقدام به فعال کردن مکانسیم ماشه و ادعای برگرداندن تحریم های سازمان ملل، ادعای قصد ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی توسط ایران، تهدید ایران توسط ترامپ به پاسخی هزار برابر شدیدتر و ورود ناو هواپیمابر نیمیتز به خلیج فارس.

  این اقدامات تست کردن فضا توسط آمریکایی ها است. آمریکا با خروج از برجام و انجام این اقدامات تحریک آمیز به دنبال پاسخ ایران است. مقامات سیاسی و نظامی ایران با درایت در حال رصد اوضاع هستند و به همین دلیل پاسخ های لازم با رعایت همه جوانب داده شده است.

  نگارنده این سطور در ماه آگوست که خبر توقیف محموله بنزین صادراتی ایران به ونزوئلا منتشر شد به این فکر افتاد که این اقدام تحریک آمیز (که البته بعداً معلوم شد ادعایی از سوی آمریکا بوده است) آمریکا، می تواند زمینه ساز شگفتی اکتبر باشد. در همان روز مقاله دریفوس هم منتشر شد.

  در این دو ماه ذهن ام مشغول این سناریو بود، تا این که خبر ادعایی آمریکا مبنی بر قصد ترور سفیر آمریکا توسط ایران در سایت پولیتیکو منتشر شد. خبری که بر مبنای هر چه دروغ بزرگتر باشد، قابل باورتر خواهد بود، منتشر شد. چرا باید این خبر توسط منابع آگاه منتشر شود؟ این خبر به من ثابت کرد که آمریکا به دنبال طراحی یک سناریو خطرناک است.

  چرا آمریکا با وجود مخالفت اعضای شورای امنیت سازمان ملل این قدر پافشاری بر آغاز مکانیسم ماشه داشت؟ چرا آمریکا با وجود مخالفت تروئیکای اروپایی معتقد است که قطعنامه 2231 ملغی شده است و قطعنامه 1929 بازگشته است؟ چرا بعد از آغاز ادعایی مکانیسم ماشه توسط آمریکا، پامپئو به همراه وزرای دفاع، خزانه داری، بازرگانی، مشاور امنیت ملی و نماینده آمریکا در سازمان ملل، برخلاف گذشته که یک بیانیه توسط وزارت خارجه صادر می شد، در یک کنفرانس خبری، تحریم های جدید علیه افراد و شرکت های ایرانی را اعلام کرد؟

  ابهامات و سوالات

  احتمالا ابهامات و سوالاتی در ذهن خوانندگان مطرح شود. در این جا به این ابهامات پاسخ می دهم.

  1- در سال انتخابات و نزدیک به انتخابات جنگ نخواهد شد: در پاسخ باید گفت زمانی که منافع دولت حاکم در آمریکا ایجاب کند، جنگ هم صورت خواهد گرفت و هیچ گونه منع قانونی در این رابطه در آمریکا وجود ندارد.

  2- این که ایران، افغانستان یا عراق نیست که آمریکا بتواند حمله نظامی انجام دهد: درست است که توان نظامی ایران قابل مقایسه با دو کشور مذکور نیست، اما ترامپ به دنبال حمله نظامی گسترده و پیاده سازی نیروها نیست. وی به دنبال حملات محدود به اهداف نظامی و زیرساخت های اقتصادی ایران است.

  3- این که ترامپ طبق وعده هایی که در انتخابات داده به دنبال پایان دادن جنگ های خاورمیانه است و اخیراً هم به دنبال کاهش نیروهای نظامی در افغانستان و عراق است و بارها گفته که تریلیون ها دلار در خاورمیانه هزینه کرده ایم و هیچ چیزی به دست نیاورده ایم. پس چطور به ایران حمله خواهد کرد؟

  این بسیار اشتباه است اگر فکر کنیم ترامپ با وجود مشاوران و وزیر خارجه ای که دارد، با رابطه نزدیکی که با اوانجلیست ها دارد، با رابطه نزدیکی که با اسرائیل و عربستان و امارات دارد، ضد جنگ است. هر چه ترامپ در رابطه با مخالفت با جنگ های خاورمیانه گفته از روی عوام فریبی بوده است، چون اکثریت مردم مخالف این دو جنگ هستند وی از این فرصت استفاده می کند.

  چگونه می توان مدعی بود ترامپ با افزایش بی سابقه تنش ها با ایران، فردی صلح طلب محسوب می شود؟ ترامپ هفته گذشته در حالی مدعی خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه شد که در همان روز تجهیزات ارتش آمریکا در حال انتقال از عراق به سوریه بودند. ترامپ فقط ادای ضد جنگ بودن را در جلوی دوربین ها در می آورد.

  4- اگر ترامپ قصد حمله به ایران را داشت چرا پس از سرنگونی گلوبال هاوک و حمله به عین الاسد این کار را انجام نداد؟ سوال بسیار خوبی است. نکته مهم در اینجا زمان بندی است. این دو حادثه در سال قبل اتفاق افتاده بود و نه در ماه های منتهی به انتخابات. اگر این حوادث در یک ماه مانده به انتخابات اتفاق افتاده بود، پاسخ ترامپ متفاوت بود.

  در قضیه گلوبال هاوک، آن گونه که جان بولتون در کتاب اش می نویسد، آمریکا در حال آماده شدن برای پاسخ به اقدام ایران بود اما در لحظات آخر ترامپ منصرف شد. آن گونه که رسانه ها گفتند یکی از دلایل اصلی منصرف شدن ترامپ عدم کشته شدن نیروهای آمریکایی در جریان این حادثه و مشاوره تاکر کارلسون، مجری و تحلیلگر مشهور فاکس نیوز که رابطه خوبی با ترامپ دارد بود. کارلسون به ترامپ گفته بود حمله به ایران اثر منفی بر شانس انتخاباتی اش خواهد گذاشت. اما آن زمان فاصله زیادی با انتخابات وجود داشت و همین طور هیچ آمریکایی کشته نشد.

  در حمله به عین الاسد هم روایت رسمی آمریکایی این بود که هیچ سربازی کشته نشده است. به همین دلیل نیازی به پاسخ دادن به ایران نبود. نکته این است که این حادثه هم با انتخابات فاصله زیادی داشت و در صورت درگیر شدن دو کشور در آن مقطع معلوم نبود چه تبعاتی برای ترامپ به وجود بیاورد.

  5- افکار عمومی آمریکا از وقوع جنگ استقبال نمی کند: در پاسخ باید گفت سناریوسازی که توسط دولت ترامپ صورت خواهد گرفت، افکار عمومی را راضی به حمله می کند.

  سناریوها

  در اینجا به سناریوهای احتمالی که توسط دولت ترامپ می تواند دنبال شود، اشاره می کنم. در تمام این سناریوها آمریکا مدعی اقدامی از سوی ایران می شود و در پاسخ به آن حملات محدود را انجام می دهد.

  1- حمله ای به نیروهای نظامی، سفارتخانه ها و پایگاه های آمریکا در منطقه، مشابه گلوبال هاوک و عین الاسد می شود و دولت ترامپ آن را به گردن ایران می اندازد.

  2- حمله یا تروری در سطح جهان علیه آمریکا اتفاق می افتد و آمریکا آن را به ایران نسبت می دهد. مشابه ادعایی که درباره سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی شد. البته با رسانه ای شدن این سناریو، احتمال وقوع آن کم است.

  3- آمریکا با استناد به قطعنامه 1929 به دنبال توقیف کشتی های ایرانی در سراسر جهان خواهد بود. یکی از این اهداف می تواند کشتی های اعزامی ایران به ونزوئلا باشد. علاوه بر این با توجه به پایان یافتن تحریم تسلیحاتی ایران در اواخر اکتبر و شکست آمریکا در تمدید آن، این کشور به دنبال سناریوی کشف کشتی های حامل تسلیحات ایران است. این اقدامات موجب واکنش ایران خواهد شد و آمریکا براساس واکنش ایران عمل خواهد کرد.

  4- خطرناک ترین سناریو: حمله ای تروریستی در داخل خاک آمریکا صورت می گیرد و تعدادی از مردم کشته می شوند، همانند حملات 11 سپتامبر، بمب گذاری اکلاهما سیتی در 1995و یا تیراندازی های مرگباری که روزانه در آمریکا رخ می دهد. آمریکا این اقدام را به ایران نسبت می دهد. با توجه به عدم شناخت مردم آمریکا از ایران و تصویر منفی ای که از ایران در میان مردم آمریکا توسط رسانه ها ساخته شده است و ضعف رسانه ای ایران در این کشور، رسانه های آمریکایی به خوبی می توانند افکار عمومی را در این راستا جهت دهند و مسبب حمله را ایران جلوه دهند.

  در این سناریو است که دولت ترامپ می تواند افکار عمومی آمریکا را متقاعد به برخورد نظامی با ایران، کند.

  زمان وقوع سناریوی حمله ادعایی می تواند قبل از آخرین مناظره ترامپ و بایدن در 22 اکتبر (1 آبان) که 12 روز قبل از انتخابات است، باشد. در این صورت ترامپ مناظره را در دست خواهد گرفت و جوی در کشور ایجاد می کند تا همگان منتظر پاسخ احتمالی وی باشند.

  همان گونه که گفته شد ترامپ به دنبال حمله نظامی گسترده نیست و همان طور که قبلا هم در رابطه با 52 هدف گفته بود به نقاط نظامی و زیرساخت های اقتصادی حمله خواهد کرد. برای فهم اهداف احتمالی مد نظر وی می توان به سخنان اطرافیانش اشاره کرد.

  شلدن ادلسن، میلیاردر صهیونیست که بزرگترین حامی مالی ترامپ در انتخابات 2016 بود و در انتخابات امسال هم تاکنون 50 میلیون دلار به کمپین ترامپ کمک کرده است و ترامپ انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل آویو به قدس را به خاطر درخواست وی انجام داد، در سال 2013 در مخالفت با توافق هسته ای با ایران گفته بود باید یک بمب هسته ای در بیابان ایران انداخته شود تا ایران فعالیت هسته ای را تعطیل کند. 

  نفر دیگر، سناتور لیندسی گراهام، رئیس کمیته قضایی سنا و دوست نزدیک ترامپ که همبازی گلف وی است، سال گذشته در رابطه با نقاط احتمالی حمله گفته بود آمریکا باید پالایشگاه های نفت ایران را نابود کند.

  یکی از پالس هایی که ترامپ اخیراً داده است، وعده به توافق رسیدن با ایران ظرف یک هفته پس از انتخابات است. طبق این سناریو، منطق پشت این حرف ترامپ این است که با حمله به نقاط مهم ایران قبل از انتخابات، ایران به زعم وی به زانو خواهد افتاد و بعد از انتخابات در کوتاه ترین زمان ممکن از روی ناچاری دست به توافق با ترامپ می زند.

  در صورتی که اتفاقی قبل از انتخابات رخ ندهد، بازه زمانی حساس دیگر فاصله 78 روزه بین روز انتخابات و روز تحلیف رئیس جمهور جدید است. در صورت شکست ترامپ، این احتمال وجود دارد که وی به دنبال تحویل زمین سوخته به بایدن باشد و با پیاده کردن چنین سناریویی، رابطه دولت وی با ایران را قبل از استقرار در کاخ سفید نابود کند.

  البته در صورت پیروزی ترامپ، پیش بینی می شود سناریوهای از این قبیل که در راستای افزایش فشار به ایران هستند، با شدت بیشتری ادامه پیدا کنند.

  باید در فاصله 38 روزه تا انتخابات به دقت شرایط را زیر نظر داشت و اجازه ندهیم تا دولت ترامپ از ایران در جهت منافع انتخاباتی اش سوء استفاده کند.   

  نظرسنجی

  بایدن همچنان پیشتاز نظرسنجی ها است. براساس میانگین نظرسنجی RCP، بایدن با 6.7 درصد اختلاف جلوتر از ترامپ است. این میزان در مقایسه با هفته گذشته 0.5 درصد افزایش یافته است.

  هوشیار باشیم، شاید ترامپ دنبال درگیری نظامی محدود با ایران باشد

  براساس پیش بینی نیت سیلور، شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات 76 درصد است. در مقایسه با هفته پیش شانس بایدن 1 درصد کاهش یافته است.

  هوشیار باشیم، شاید ترامپ دنبال درگیری نظامی محدود با ایران باشد

  روزشمار

   38 روز تا انتخابات

  116 روز تا مراسم تحلیف دولت جدید

  * کارشناس آمریکا

  ____________________________
  بیشتر بخوانید؛

  منبع مطلب : www.asriran.com

  مدیر محترم سایت www.asriran.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید