توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  حافظ خوانی کودکان در شب یلدا

  1 بازدید

  حافظ خوانی کودکان در شب یلدا را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  حافظ خوانی کودک

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  منبع مطلب : www.aparat.com

  مدیر محترم سایت www.aparat.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش حافظ خوانی اصولی به کودکان و بزرگسالان

  آموزش حافظ خوانی اصولی به کودکان و بزرگسالان

  آموزش اصولی حافظ خوانی به کودکان و بزرگسالان

  به رسم سنت دیرینه به بهانه مناسبت های مختلف همچون شب های نوروز شب یلدا و ... خانواده ها دور هم جمع شده و تفالی به دیوان حافظ می زنند.آموزش حافظ خوانی اصولی به کودکان و بزرگسالانآموزش حافظ خوانی اصولی به کودکان و بزرگسالان

  می توان گفت دیوان حافظ نقطه اتصال خانواده های ایرانی با ادبیات منظوم محسوب می شود. کتابی که همچون کتاب آسمانی قرآن در تمام خانه های ایرانی وجود دارد و بزرگ و کوچک با آن آشنایی دارند.

  اگر بخواهیم صریح و بدون تعارف بگوییم واقعیتی که برای همه ما کاملا محرز است این است که خیلی از ما و فرزندانمان هیچ درکی از خواندن حافظ نداریم در واقع نمی دانیم که چطور میتوان آن را به طور صحیح خواند چنانچه افرادی نیز قادر به خواندن آن باشند از طرفی برای تفسیر غزلیات و مفاهیم آن عاجز هستند و قدرت فهم آنها را ندارند.

  سوال اینجاست که مشکل چیست؟ تا به امروز به این فکر کرده بودید که به چه علت حافظ همه جا هست اما هیچ جا نیست؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال ها باید مشکل را در خودمان جستجو کنیم تا ببینیم علت این اتفاق چیست.

  گام هایی موثر برای آموزش حافظ خوانی

  چنانچه از آن دسته افرادی هستید که دوست ندارید دیوان حافظ تان در قفسه کتابخانه و روی طاقچه خاک بخورد این بخش از فرهنگ و هنر نم نمک را مطالعه نمایید تا با استفاده از راهکارهایی که به شما پیشنهاد شده است شیوه درست خواندن حافظ را یاد بگیرید و بیشتر به خواندن آن بپردازید.

  تصویری از دیوان حافظ

  حتی الامکان تا جایی که برایتان مقدور است سعی کنید از نسخه هایی که حروف تایپی و درشتی دارند استفاده کنید.

  اگرچه خوشنویسی یک هنر ملی برای ما محسوب می شود و شعرهای حافظ با خط نستعلیق نوشته می شود اما خودمانیم باید قبول کنید که ما حتی لغات غیرمعمول را نمی توانیم به راحتی بخوانیم پس چه لزومی دارد به سراغ شعر هایی با فونت پر پیچ و تاب نوشته شده نستعلیق برویم؟

  چراکه ما زمانی با خط نستعلیق می توانیم ارتباط بگیریم و از آن لذت ببریم که مدت ها برایش وقت بگذاریم و با آن مأنوس شویم و مدتی نیز حرکت قلم روی کاغذ را نظاره گر باشیم و ببینیم که ترکیب خانواده ح و جیم با دیگر حروف ها چگونه است و یا چه فرقی بین سین و شین بی دندان با معمولی وجود دارد. پس چنانچه درکی از این مراحل ندارید باید قید غزل خوانی در شب یلدا را با دیوان حافظ بزنید.

  دومین گام و پیشنهاد ما به شما این است که سعی کنید وسط خواندن گیر نکنید اصلی ترین نکته ای که در خواندن هر شعر و دیوان حافظ باید مد نظر داشت.

  بدیهی است که شما این نکته را در نظر بگیرید که با یک چیز کلی سر و کار دارید و به هیچ عنوان نباید به خاطر جزئیات ، کلیات را نیز از دست بدهید. بدین معنی که به خاطر نفهمیدن یک یا دو لغت خواندن خود را نصفه و نیمه رها نکنید و به سراغ لغتنامه نروید.

  مگر زمانی که یک فیلمی را به زبان اصلی تماشا میکنید مدام به خاطر متوجه نشدن تک کلمات آن را متوقف می کنید تا از دیکشنری معنی اش را جستجو کنید؟ مسلمآ این کار را نمیکنید چراکه در جریان کلیات ، ندانستن معنی یک یا دو لغت چندان مهم نیست و شما می توانید با توجه به باقی ماجرا خودتان حدس بزنید که قضیه از چه قرار است بنابراین حتماً به یاد داشته باشید که جریان خواندن را هی قطع نکنید.

  حافظ خوانی در شب یلدا

  متاسفانه به خاطر عدم داشتن سجاوندی مناسب در متن های کلاسیک شما قادر به فهمیدن اینکه جمله کی قرار است تمام شود نخواهید بود چه برسد به شعر که این مشکل دو چندان می شود به خاطر اینکه به اجبار جای فعل ، وزن و اجزای جمله به هم میریزد بنابراین بعضی اوقات پیدا کردن فاعل فلان فعل تبدیل به یک معما می شود. اما جای نگرانی نیست همان وزنی که این به هم ریختگی ها را ایجاد کرده است به شما کمک بزرگی خواهد کرد.

  شما با ریتم و وزن شعر می فهمید که در کجای خواندن باید مکث کنید به عنوان مثال در شعر «لفظی فصیح شیرین قدی بلند چابک/ رویی لطیف دلکش چشمش خوش کشیده» بدون اینکه ریتم را پیدا کنید نمی توانید متوجه شوید که معشوق مد نظر «شیرین قد» (مودبانه قد کوتاه) است یا «قدی بلند»؟ اما اگر ریتم را پیدا کنید که «دامن کشان همی شد در شرب زر کشیده/ صد ماهرو ز رشکش ، جیب قصب دریده» می توانید بفهمید که باید طرف را قد بلند بخوانید.

  ابتدا با خواندن یک یا دو بیت شعر موسیقی ، ریتم آن را پیدا کرده و سپس مجدد برگردید و آن را بطور صحیح بخوانید.

  اگرچه همه ما عادت داریم پس از خواندن یک شعر ، مدام از خود بپرسیم این بیت چه معنی دارد. اما باید به این باور برسید که وظیفه اصلی شعر ، همچون دیگر هنرها بخشیدن حس لذت به مخاطب است.

  به عنوان مثال زمانی که می خواهید از زبان خواجه بخوانید که «سلطان من خدا را زلفت شکست ما را / تا کی کند سیاهی چندین درازدستی» هیچ نیازی نیست که بلافاصله از خود بپرسید که بیت از بعد عرفانی به چه معناست است و به جای آن می توانید لذت خاصی از تشبیه زلف به یک راهزن سیاهپوش که آمده و لشگر ما را به تنهایی شکست داده ، ببرید.

  یا مثلاً این بیت «تا چه کند با رخ تو دود دل من/ آینه دانی که تاب آه ندارد» به قدری در خود تشبیه های بامزه جای داده است که اصلاً شکوه و گله خواجه از یار بی وفایش بی اهمیتی است. چراکه هنوز هم حافظ دوستدار طرف است و به او آینه می گوید.

  تصویری از حافظیه شیراز

  اساتیدی همچون مرحوم محمد جعفر محجوب ، علی موسوی گرمارودی و شاملو از جمله کسانی بودند که قبلاً زحمت خواندن حافظ را کشیده اند.

  همانگونه که در نم نمک گفته شده است چنانچه با دستورالعمل های ذکر شده مشکلتان حل نشد می توانید به شعرخوانی های قبلی اکتفا کرده تا ملکه ذهنتان شود. حتی می توانید تمامی فایل ها را داخل گوشی خود ذخیره کرده و با یک هندزفری مدام گوش کنید تا تمامی ایراداتتان برطرف شود.

  همیشه همه اجزای یک شعر ، اثر هنری و یا داستانی حول محور نقطه مرکزی چیده شده است که برای ارتباط گرفتن با اثر بایستی این نقطه مرکزی پیدا شود که این در یک غزل هفت ، هشت بیتی کار چندان سختی نیست کافیست پس از یک دوره روخوانی برگردید و مجدداً آن را مرور کنید.

  به عنوان مثال گفته می شود تمام مثنوی در آن چند بیت «بشنو از نی چون حکایت می کند/ از جدایی ها شکایت می کند/...» خلاصه شده است یا در غزل معروف «الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناول ها» که به شکل سنتی کلید ورود به دنیا و دیوان حافظ در نظر گرفته می شود. اصلی ترین نکته ماجرا مصر دوم می باشد : «که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها» تمام غزل تفسیر مشکلات راه عشق است(بیت های بعدی را به یاد بیاورید : ... چه خون افتاد در دل ها... مرا در منزل جانان چه جای امن ... شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل ...) گفته شده است کل دیوان خواجه هم تشریح همین یک نکته است.

  برگی از دیوان حافظ

  برای اینکه ارتباط بیشتر و موثری با شعر برقرار کنید آن را به حالات شخصی و چیزهای آشنا تعمیم دهید. با تمرین و ممارست با این روش بعدها مشاهده خواهید کرد که شعرهای قابل تفسیر و تأویل حافظ این امکان را به شما می دهد که شما برای هر بیت شعر مصداق بارزی پیدا کنید و با گفتن «تو را (یا فلانی را) می گوید» ، تپق هایتان را لاپوشانی کنید و توجه جمع را به خود معطوف کنید.

  برای خیلی از شعرها یک معنی بیشتر نمی توان متصور شد. مانند شوخی های غلط نامه کدخدا که فقط با مزگیشان در بار اول خلاصه شده است(به عنوان مثال عکس شیری که در حال آوردن یک سطل با دهانش است و فلش زده شده این سطل پر از سم می باشد و بعد بالای آن نوشته اند «شیر سماور»).

  ولی شعر حافظ چنین نیست بیشتر غزل ها و ابیات آن دارای چند لایه و معنا می باشد. زمانی که یک معنا را متوجه شدید تازه معناهای دیگر آن نیز کشف می شوند.

  در تفاسیری که برای شعرهای حافظ آمده است یکی برداشت عرفانی از آن ها کرده و دیگری مادی گرایی و ... که هر کدام بخشی از ماجرا را بازگو می کند. شما نیز می توانید با توجه به برداشت خود چیزهای جدیدی در همان بیت ها کشف کنید. بنابراین حتی اگر خواندن شعر تمام شد آن را در ذهن خود نگه دارید و گهگاهی با خود تکرار کنید یا چنان چه در جمعی حضور دارید درباره آن با دیگران صحبت کنید شک نکنید که روزنه های جدیدی برایتان باز خواهد شد.

  آموزش حافظ خوانی

  استفاده کردن از شعر در جمع دوستان یکی از موثر ترین راه ها برای لذت بردن از شعر خواندن است شما زمانی که در یک جمعی حضور دارید می توانید لابلای صحبت تان با اطرافیانتان یک بیت یا مصرعی از حافظ بخوانید و چه بهتر که شعری که به زبان می آورید به حرفتان مربوط باشد با این کار شما کلاستان هم بالا می رود.

  زمانیکه تمام این مراحل و کارها را انجام دادید به مرور زمان صمیمیت خاصی با حافظ پیدا می کنید و سعی می کنید هر چه بیشتر به آن نزدیک شوید و برای فهم بیشتر و کشف لایه های فراوان در معانی اشعار آن تقلا می کنید و تازه در این مرحله خواهید فهمید که چه فرقی بین تصحیح های مختلف وجود دارد و گرنه اگر به این درجه دست پیدا نکنید واقعا فرق بین اینکه «در حافظ قزوینی - غنی اینطور گفته» یا «خانلری آنطوری ضبط کرده» برایتان اهمیتی نخواهد داشت.

  چنانچه پس از پشت سر گذاشتن خوان های قبلی اکنون در این مرحله حضور دارید باید بدانید که در بین تصحیح های مختلف دیوان حافظ این دو مورد از مقبولیت بیشتری برخوردار هستند : 1-تصحیح هـ ا. سایه؛ چاپ اول 1372 (نشر کارنامه) و 2- تصحیح سلیم نیساری؛ چاپ اول (از سومین ویرایش) 1387 (انتشارات سخن).

  منبع مطلب : namnamak.com

  مدیر محترم سایت namnamak.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حافظ خوانی و شاهنامه خوانی در شب یلدا

  یلدا بهانه ای است، بهانه ای، تا ما از فرمان کانال های پر پیچ و خم سیم های ارتباطات بگذریم و لحظه های قشنگ با هم بودن را به هیجان سریال های زندگی شیشه ای، بدل نکنیم.

  یلدا، بهانه ای است تا پندها و تجربه های ارزشمند پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی را که در پس وقت نداشتن ها و بی حوصلگی های کوچک ترها مدفون مانده اند، زنده کنیم.

  یلدا، مجالی است برای تکرار هر آنچه روزگاری، سرمشق خوبی هایمان بوده اند و امروز بر روی طاقچه عادت هایمان غبار می گیرند و فراموش می شوند. مجالی است برای دیدن عزیزانی که تصویر و صدایشان در پس مشغله های زندگی رنگ باخته اند. مجالی است برای نشستن لبخند بر لبان کودکان، در آغوش پر مهر بزرگ ترها. یلدا مجالی است؛ مجالی برای من، مجالی برای تو، تا همگی، لحظه های شیرین با هم بودن را تجربه کنیم.

  حافظ خوانی در شب یلدا:

  آیین و جشن شب یلدا یا شب چله، از دیرباز تا به امروز در تمامی سرزمین کهنسال ایران، و در بین همه اقوام، اقشار و خانواده ها بزگزار می شود.

  شب یلدا، سنت ها و آیین های خاص خود را داراست. از نطر ما ایرانیان انجام دادن بعضی از این آیین ها، خوش یمن و مبارک است. که یکی از این آیین ها حافظ خوانی، در شب یلداست.

  از آنجایی که رسم ها و آیین های شب یلدا قدمت هزار ساله دارد، ولی گرفتن فال حافظ، در سده های اخیر وارد آداب و رسوم شب یلدا شده است.

  در شب چله، شب نشینی و خوردن انواع خوراکی ها و میوه هایی از جمله هندوانه و انار و… نیست که آن را لذت بخش و بسیار به یاد ماندنی می کند، بلکه از سنت های کهن این شب حافظ خوانی و شاهنامه خوانی است، که از قدیم الایام در بین اقوام ایرانی رواج داشته و محفل خانواده را در لحظات سرد شروع زمستان گرمی می بخشد.

  فال گرفتن در شب نشینی های زمستان و مناسبت هایی همچون چهارشنبه سوری، بعداز ظهر سیزده به در و… هم از باورهای همگانی است. اما حافظ خوانی در شب یلدا یک رنگ و بوی دیگری دارد و بیشتر وصف الحال است، و رایج تر در تمام خانواده های ایرانی است.

  ما در شب یلدا، اشعار لسان الغیب را با نیت شادکامی و پیروزی می گشاییم و آرزو های دل خویش را از او طلب می کنیم. و در بخشی دیگر از نقاط ایران، شاهنامه خوانی جز آیین آنان بوده است. قصه گویی بزرگ تر ها هم از موارد دیگری است که به، دلپذیری و به یاد ماندنی کردن این شب کمک می کند.

  سنت های کهن ایرانیان همواره دلنشین و جالب بوده، و البته پر از فلسفه و حکمت های خاص. اینکه کتاب حافظ در بلندترین شب سال و آخرین شب پاییز در محفل گرم خانواده ها خود قرار دارد، و افراد حاضر در این محفل ها تفالی به لسان الغیب می زنند، در کنار قدمتش جای تامل و تفکر دارد.

  شب یلدای کودکان خود را باقصه های شب از رادیو قصه پر رنگ تر و دلنشین تر کنید.

  فردوسی و بزرگداشت شب یلدا:

  جشن کهن و دیرینه شب چله، از دیرباز میان اقوام ایرانی رواج بوده و هست، و همه ساله با شکوه و عظمت بیشتری در میان خانواده های ایرانی برپا می شود. فردوسی بزرگ نیز به آیین های ایران زمین وابستگی بسیار داشته، و در پاسداشت این جشن ها و آیین ها می کوشیده است.

  فردوسی در پایان داستان اورمزد ساسانی ضمن اشاره به گذرا بودن این جهان، دگربار از خواننده می خواهد، که به این جهان گذرا دل نبندد و سپس اشاره به فرا رسیدن شب خجسته ی چله دارد.  قصه‌های کودکانه شب یلدا نیز سایت‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است.

  همه این آداب و رسوم ها، همه و همه بهانه ای بیش نیست تا خانواده ها و اقوام گوناگون دور هم جمع شده، و از حضور خود در جمع دلنشین و گرم خانواده، نهایت استفاده را داشته باشند و با اعضای خانواده ای گرم و صمیمی به استقبال روزهای سرد پیش رو و ننه سرما بروند.

  شما می توانید به سایت رادیو قصه کودکانه برای شنیدن، قصه شبو قصه های صوتی کودکانه با صدای خاله سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) مراجعه کنید.

  منبع مطلب : someina.com

  مدیر محترم سایت someina.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 سال قبل
  1

  اسگل

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید