توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  جواب درک و دریافت درس تندگویان

  1 بازدید

  جواب درک و دریافت درس تندگویان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  جواب سوالات و معنی درس هشتم دریا قلی فارسی ششم ابتدایی

  جواب سوالات و معنی درس هشتم دریا قلی فارسی ششم ابتدایی

  درس هشتم فارسی ششم ابتدایی به صورت کامل از جمله متن و معنی درس و شعر دریا قلی فارسی کلاس ششم و همچنین جواب سوالات درک مطلب های صفحه ۶۰، بخوان و بیندیش تندگویان و درک و دریافت صفحه ۶۴ به همراه معنی کلمات و واژه های درس هشتم دریاقلی فارسی ششم ابتدایی در این صفحه تقدیم شما خواهد شد.

  متن درس دریا قلی فارسی ششم

  در ابتدا متن درس دریا قلی نوشته ی محمدرضا ترکی که در صفحه های ۵۸، ۵۹ و ۶۰ درس هشتم فارسی ششم ابتدایی آمده است را می‌خوانیم:

  در تاریخ، انسان‌های بسیاری بوده اند که همه‌ی توان و جان خود را برای رسیدن به هدف خویش فدا کرده اند و گاهی نجات مردمی یا آینده‌ی ملتی به هوشیاری و فداکاری و تصمیم بهنگام و جان فشانیِ به موقعیت نفر یا جمعی محدود، وابسته می‌شود. در همه‌ی جوامع بشری، فداکاری چنین انسان‌هایی را ارج می‌نهند و تلاش می‌کنند خاطره‌ی آنها را در تاریخ و ادبیات و آثار هنری خود حفظ کنند.

  در داستان‌های کهن ایرانی، آرش، دلاور مردی بود که وقتی قرار شد کمانداری ایرانی، تیری رها کند و هرجا که تیر فرود آمد، مرز ایران باشد، دلیرانه بر قلّه‌ی دماوند برآمد و تیری در چلّه‌ی کمان نهاد و با پرتاب کردن آن، سرزمین ایران را از بیگانگان رهایی بخشید و جان خود را در این راه فدا کرد. خاطره‌ی این جان فشانی در راه پاسداری از میهن، هنوز در یادها زنده است. این سرزمین در هر روزگاری، پهلوانان و نام‌آوران بی‌شماری را در خود پرورانده است.

  شهید دریا قلی سورانی یکی از دلاور مردان دوران دفاع مقدس بود که در نخستین ماه‌های جنگِ تحمیلی با فداکاری شگفت‌انگیز خود، مانع سقوط شهر آبادان شد. شغل دریاقلی، اوراق فروشی بود. او در آن هنگام به همراه فرزند خردسال خود در گورستانی از اتومبیل‌های فرسوده در کوی ذوالفقاری در حاشیه‌ی آبادان زندگی می‌کرد. در یک شب تاریک، ناگهان متوجه شد که سربازان دشمن بعثی به صورتی غافلگیرکننده از رودخانه‌ی بهمن‌شیر گذشته اند و می‌خواهند شهر محاصره شده‌ی آبادان را به اشغال کامل خود در بیاورند. دریاقُلی، فوراً بی سر و صدا سوار بر دوچرخه شد و به راه افتاد.

  دریا قُلی در آن شب پاییزی نهم آبان ماه ۱۳۵۹ با همه‌ی توان و قدرت، رکاب می‌زد. انگار کسی در گوشش می‌گفت: دریاقُلی رکاب بزن، همه چیز به جوانمردی تو وابسته است. اگر کوتاهی کنی، همه‌ی شهر و دیار نابود خواهد شد.

  دریاقلی! رکاب بزن، یا علی بگو                     چشم انتظارِ همّت تو، دین و میهن است

  فردا اگر درنگ کنی، کوچه‌های شهر              میدانِ جنگ تن به تن و تانک با تن است

  از راه اگر بمانی و روشن شود هوا                  تکلیف شهر خاطره‌های تو، روشن است

  دریا قُلی! به وسعتِ دریاست نام تو                  تاریخ در تلفّظِ نامِ تو اَلکَن است

  ( معنی شعر دریا قلی رکاب بزن یا علی بگو را در بخش بعدی مشاهده خواهید کرد)

  اما دریاقلی، همچو دریایی خروشان بود، با تمام وجود تلاش می‌کرد از میان گشتی‌های دشمن و آتش خمپاره‌ها بگذرد و زودتر از سربازان بعثی، خود را به شهر برساند.

  او توانست، کوی ذوالفقاری تا شهر آبادان را در کوتاه‌ترین زمان، رکاب بزند و خود را به سرعت به شهر برساند و با فریادهایش، مردم و مدافعان شهر را از نفوذ دشمن با خبر کند.

  مردم و مدافعان آبادان، بی‌درنگ به هر وسیله‌ای که ممکن بود در برابر دشمن به کار آید به مقابله با دشمن پرداختند و توانستند در نبردی نابرابر، که در تاریخ دفاع مقدس به نام عملیات کوی ذوالفقاری معروف است، نفوذ دشمن را به آبادان ناکام بگذارند و او را با تلفات بسیار و شکستی سخت به عقب برانند

  دریاقلی در همین نبرد به شدّت زخمی شد و در راه انتقال به پشت جبهه به شهادت رسید. مزار این شهید دلاور در بهشت زهرا(س) در تهران قرار دارد.

  بی شک اگر دریاقلی در آن شب سرنوشت‌ساز، دچار ترس و تردید می‌شد و اگر تنها به نجات خود و خانواده‌اش می‌اندیشید یا اگر اندکی کوتاهی می‌کرد و نمی‌توانست به موقع خود را به شهر برساند، خدا می‌دانست چه اتفاقات ناگواری می‌افتاد!

  💛❤💜

  معنی شعر درس دریا قلی فارسی ششم

  در این بخش معنی شعر ها و ابیات درس دریا قلی فارسی ششم که در بخش قبل متن کامل آن را خواندید، مشاهده می‌کنید:

  معنی شعر صفحه ۵۹ درس هشتم دریا قلی فارسی ششم

  ای دریا قلی رکاب بزن و یا علی بگو (از حضرت علی کمک بگیر و مصمم‌تر بشو). دین اسلام و کشور ایران، منتظر اراده‌ی قوی تو می‌باشند.

  اگر عجله نکنی و دیر برسی، فردا کوچه‌های شهر، میدان جنگِ تن به تن و تانک با انسان می‌شود.

  اگر در مسیر توقف کنی تا هوا روشن شود، شهرِ خاطره‌های تو ویران حواهد شد.

  دریاقلی، اسم تو به بزرگیِ دریاست؛ اسم تو آنقدر بزرگ است که حتب تاریخ نیز هنگام به زبان آوردن اسمت، به لکنت می‌افتد.

  دانلود معنی شعر دریاقلی فارسی ششم

  برای دانلود فایل PDF معنی شعر دریا قلی رکاب بزن یا علی بگو … که در بخش قبلی نیز مشاهده کردید، با حجم 90 کیلوبایت بر روی لینک زیر کلیک کنید:

  دانلود PDF

  💛❤💜

  جواب درک مطلب درس دریا قلی فارسی ششم

  جواب سوالات درک مطلب های صفحه ۶۰ فارسی ششم درس هشتم

  یعنی دین و میهن، منتظرِ اراده‌ی قوی و پولادین تو هستند و اگر مکث کنی، به اسلام و ایران آسیب وارد خواهد شد.

  هم آرش و هم دریاقلی، جان خویش را برای دفاع از میهن در برابر دشمن فدا کردند.

  زیرا دریا قلی ترس و تردید به خود راه نداد و تصمیم گرفت تا به جای خودش و خانواده‌اش، میهنش را نجات بدهد. 

  من هم مانند دریاقلی سوار بر دوچرخه شده و فورا خودم را به شهر می‌رساندم تا با فریادهایم رزمندگان را از وجود دشمن باخبر سازم.

  پیشنهادی: جواب سوالات درس هشتم نگارش ششم ابتدایی

  دانش زبانی درس هشتم فارسی ششم دبستان

  توجه به نشانه‌های نگارشی به خواندن بهتر و درک معنی و مفهوم متن، کمک می‌کند. منظور از نشانه‌ های نگارشی به کاربردن علامت‌ها و نشانه هایی است که خواندن و در نتیجه فهم مطالب را آسان می‌کند.

  چند نمونه از نشانه‌های پر کاربرد عبارت است از:

  کارگاه درس پژوهی درس هشتم فارسی ششم

  1️⃣ داستانی از شهدای حماسه ساز دفاع مقدس انتخاب کنید و در گروه بخوانید و درباره‌ی عناصر و ویژگی‌های آن گفت و گو کنید.

  برای مشاهده ی جواب این سوال، اینجا کلیک کنید: داستانی از شهدای حماسه ساز دفاع مقدس انتخاب کنید

  2️⃣ داستانی در مورد عشق به میهن بیابید و در کلاس تعریف کنید.

  همچنین برای مشاهده‌ی جواب این سوال، بر روی این لینک کلیک کنید: داستانی در مورد عشق به میهن

  💛ساینس هاب 💜

  بخوان و بیندیش تندگویان فارسی ششم

  جنگ در مناطقِ جنوبی و غربی میهن عزیز ما تازه آغاز شده بود. در یکی از جبهه‌ها، نیروهای دشمن در حدود چهل پنجاه نفر از هموطنان ما را به اسارت گرفته بودند. وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز در میان این اسیران بود.

  محمدجواد تندگویان در خرداد ماه سال 1329 در جنوب شهر تهران به دنیا آمد. محیط خانه، او را از همان دوران کودکی با اسلام و قرآن و درس محبت به خاندان پیامبر آشنا کرد. زینت خانه شان کتاب بود. پدرش کتابها را با صدای بلند می‌خواند و او آنچه را می‌شنید در حافظه‌ی خود، نگه می‌داشت و برای دوستانش بازگو می‌کرد. تندگویان در دوران تحصیل، دانش آموزی جدی و ساعی بود و بیشترِ خرج تحصیل خود را از راه کار کردن تأمین می‌کرد. یکی از اقدامات مردمی برای رشد و گسترش فرهنگ اسلامی در آن سالها، تأسیس هیئت های جوانان در جنوب شهر بود. این هیئت ها با کمک افراد متدیّن شکل می‌گرفت. جواد با حضور در یکی از این هیئت‌ها، که در محله‌ی خانی آباد تشکیل شده بود، تلاش های انقلابی خود را به طور جدی آغاز کرد. جهان پهلوان تختی هم در این جلسات، شرکت می‌کرد.

  پس از پایان دوره‌ی دبیرستان در امتحان ورودی چند دانشگاه قبول شد و از آن میان تحصیل در رشته‌ی مهندسی پالایش نفت در دانشکده‌ی نفت آبادان را انتخاب کرد.

  در دانشکده‌ی نفت آبادان در کنار تحصیل علم، دانشجویان را با حقایق اسلام آشنا و به مبارزه با حکومت شاه تشویق می‌کرد. پس از پایان دانشکده، در دوره‌ی سربازی، به جرم انتشار اعلامیه‌ی رهبر محبوب خود، امام خمینی که در آن زمان در کشور عراق در تبعید به سر می‌برد، دستگیر شد و به زندان افتاد. ساینس هاب، در دوره‌ی زندان، همزمان با تحمل انواع شکنجه به دفاع از اسلام و گسترش مطالعات خویش ادامه داد. هم زمان با نخستین سالهای آزادی وی از زندان، قیام‌های مردمی برای شکل گیری انقلاب اسلامی آغاز شد. مهندس تندگویان، که تحقق همه‌ی امیدها و آرزوهای خود را در پیروزی انقلاب اسلامی می‌دید، همراه با ملت به پا خاسته‌ی ایران به صحنه‌ی مبارزه، قدم گذاشت. شهید تندگویان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدیر شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب شد و پس از چندی به عنوان وزیر نفت در دولت جمهوری اسلامی ایران انتخاب گردید. در شهریور ماه همان سال (1359)، نیروهای عراقی به کشور ما حمله کردند و جنگ آغاز شد. پالایشگاهِ آبادان و لوله های انتقالِ نفت به شدت آسیب دید. تندگویان مرتباً در کنار کارگران و مهندسان و در نزدیکی صحنه های پرخطر جنگ، حضور می یافت. در یکی از همین بازدیدها بود که در تاریخ 9/8/1359 همراه معاونان خویش به اسارت نیروهای دشمن درآمد. همین که متوجه شدند او وزیر نفت است، وی را به بغداد بردند.

  تندگویان در زندان‌های بغداد نیز از یاد خدا و تلاوت قرآن غافل نبود؛ زیر شکنجه های بی‌رحمانه‌ی دژخیمان حکومت صدام، مانند کوهی استوار ایستادگی و مقاومت کرد.

  جنگ تحمیلی پس از هشت سال، با فداکاری و دفاع دلیرانه‌ی مردم ایران پایان یافت و مبادله‌ی اسیران آغاز شد. اسیران جنگی که در زندان های صدام گرفتار بودند، به میهن بازگشتند و مردم قدرشناس ایران به گرمی از آنان استقبال کردند. این رزمندگان فداکار را به پاس ایثار و استقامتشان آزادگان نامیدند؛ اما از تندگویان دلاور، خبری نشد.

  دولت جمهوری اسلامی ایران برای آزادی مهندس تندگویان، تلاش فراوان کرد و به همه‌ی مدعیان دروغین حقوق بشر، شکایت نوشت اما تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند. سرانجام، معلوم شد که این مهندس شجاع، که همه‌ی وجودش از ایمان به خدا و عشق به اسلام و انقلاب سرشار بود، زیر شکنجه‌ی ظالمانه‌ی نیروهای دشمن، غریبانه به شهادت رسیده است؛ اما تاریخ شهادت او را کسی نمی‌داند. آنان که می‌دانند، خاموش مانده‌اند. عاقبت، یوسف گم گشته پیدا شد و پیکر پاک او را در آذر ماه سال 1370 پیچیده در پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران به وطن بازگرداندند.

  زندگینامه‌ی شهید تندگویان با کمی کاهش

  💛💜

  معنی دلا دیدی آن عاشقان را

  معنی شعر بخوان و بیندیش تندگویان فارسی ششم

  ای دل، آیا آن عاشقان را دیدی؟

  در آواز آنها، به اندازه ی یک جهان، آزادی و رهایی وجود داشت

  و حتی هنگامی که اسیر بودند

  زندان هم از برانیگخته شدنِ آرزویِ پرواز آنها خجالت زده بود.

  💛💜

  درک و دریافت بخوان و بیندیش تندگویان فارسی ششم

  جواب درک و دریافت صفحه ۶۴ درس تندگویان فارسی ششم

  زیرا آنها رزمندگانی بوده اند که از بند اسارت، آزاد شدند.

  متن تندگویان بخوان و بیندیش به داستان قرآنیِ یوسف پیامبر اشاره دارد. یوسف پبامبر سالهای طولانی از خانه‌ی پدرش دور مانده بود و نهایتاً به زادگاهش برگشت و پدرش را دید. مثل داستان شهید تندگویان که او هم سالها در بند رژیم بعثی عراق اسیر بود و نهایتاً پس از شهادت، پیکر پاکش به ایران بازگشت و در خاک وطن دفن شد.

  در بخش بعدی معنی کلمات و واژه های درس هشتم فارسی ششم ابتدایی را مشاهده خواهید کرد.

  معنی کلمات درس هشتم فارسی ششم

  معنی کلمات دریا قلی فارسی ششم

  کسی که زبانش به هنگام صحبت گیر می‌کند (لکنت زبان)

  مکانی که در آن، پاره‌های اتومبیل یا وسایل دیگر فروخته می‌شود.

  نیروهای ارتش عراق در زمان صدام

  فوری و بدون توقف

  فدا کردن جان

  مسخره کردن

  جمع مدافع، دفاع کنندگان

  معنی کلمات درس تندگویان فارسی ششم

  جمع اقدام، کارها

  جمع اسیر

  فراهم‌کردن

  درست شدن، به حقیقت پیوستن

  دشمنان

  سعی‌کننده، کوشا

  خجالت‌زده

  دیندار

  امیدوارم از جواب سوالات درس هشتم فارسی ششم ابتدایی استفاده کرده باشید. برای دسترسی به سایر دروس از برچسب های زیر استفاده کنید و باز هم به ساینس هاب سر بزنید.

  منبع مطلب : sci-hub.ir

  مدیر محترم سایت sci-hub.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1387 : *به نام خدا**واژه های بخوان و بیندیش تندگویان*💟 اقدامات : جمع اقدام – کارها💟اسرا : جمع اسیر – اسیران💟 آسیب : صدمه،زیان💟 تأمین می کرد : فراهم می کرد💟 تحقّق : برآورده شدن💟 دژخیمان : جمع دژخیم، جلّادان، شکنجه گران💟 ساعی : سعی کننده، تلاش گر💟 شرمگین : خجالت زده💟متدیّن : دین دار*کلمات متضاد*🔵اسیر ≠ آزاد🔵اسرا ≠ آزادگان🔵ساعی ≠ تنبل🔵متدیّن ≠ بی دین*هم خانواده ها*◼️ مناطق ، منطقه.◼️ غرب ، مغرب.◼️ عزیز ، معزز ، عزت.◼️اسارت ، اسیر ، اسرا.◼️وزیر ، وزیران ، وزرات ، وزرا.◼️اسلام ، مسلم ، مسلمان.◼️درس ، دروس ، مدرسه ، مدرس ، مدارس.◼️ حافظه ، حفظ.◼️جدی ، جدیت.◼️ ساعی ، سعی.◼️خرج ، مخارج.◼️ اقدامات ، اقدام.◼️ حضور ، حاضر.◼️محله ، محلات.◼️ تشکیل ، متشکل ، تشکل.◼️ جلسات ، جلسه.◼️ شرکت ، مشارکت.◼️ قبول ، قابل.◼️علم ، علوم ، معلم ، معلومات ، عالم.◼️ حقایق ، حقیقت.◼️ تحصیل ، تحصیلات ، محصل.◼️ انتشار ، منتشر.◼️جرم ، جرائم.◼️زندان ، زندانیان.◼️ تحمل ، متحمل.◼️ انواع ، نوع.◼️ دفاع ، مدافع.◼️ مطالعات ، مطالعه.◼️ نخستین ، نخست.◼️خطر ، خطرات ، اخطار.◼️ متوجه ، توجه.◼️غافل ، غفلت ، غافلگیر.◼️ آزاده ، آزادگان.◼️ ظالمانه ، ظالم ، ظلم.◼️ وطن ، هموطن. ▪️ خدانگهدار ▪️

  ششم : بد نبود

  پارمیدا : محمد جواد تند گویان در خرداد ماه سال1329در جنوب شهر تهران به دنیا آمد

  baran : معنی واژه : اقدامات : کارها ، جمع اقدام اسرا :اسیران ، جمع اسیر اسیب : صدمه ، زیان تامین میکرد : فراهم میکرد تحقق : براورده شدن دژخیمان : شکنجه ی گران ساعی : تلاش گر ، سعی کننده ، کوشا ساعی بود: بسیار سعی میکرد ، بسیار تلاش میکرد شرمگین : خجالت زده متدین : دین دار همشو خوندی لایک هم کن 🌸

  امیر مهدی علیزاده : ۴تاسوال در تندگویان درمتن پیدا کنید

  بلک پینک : تو میفهمی چی میگی

  ه : من متضاد هم خانواده میخواستم 😔😔😔

  عالی : عالی بود

  نا شناس : عالی

  بدون نام : یوسف پیامبر

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  مرسی ولی من هم بلد نیستم

  یامود 12 ماه قبل
  0

  سلام این سایت خیلی خوبه ممنون از اونهای که این سایت باز کردند

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  درک و دریافت

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  درک و دریافت

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام بچه ها ۵تا نادرست و۵تادرست دارید از درس تند گویان بفرستید ترو خدا بفرستید

  -1
  نمی فرستم 🤣🤣🤣🤣 1 سال قبل

  نمی فرستم 🤣🤣🤣🤣🤣

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  کامل بود

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام

  ایام فاطمیه تسلیت

  ممنونم عالی بود

  سه‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۲۸

  بدون نام 1 سال قبل
  -1

  گوهههخ

  sa!yia 1 سال قبل
  1

  چیزی که من میخواستم نبود

  سارا احمدی 1 سال قبل
  2

  سلام ممنونم خوب بود

  p 2 سال قبل
  0

  🐰

  نا شناس 2 سال قبل
  4

  عالی

  عالی 2 سال قبل
  4

  عالی بود

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  کدام آیه قرآنی مربوط به شهید تندگویان است

  4
  بدون نام 1 سال قبل

  یوسف پیامبر

  پارمیدا 2 سال قبل
  6

  محمد جواد تند گویان در خرداد ماه سال1329در جنوب شهر تهران به دنیا آمد

  -2
  بدون نام 1 سال قبل

  بله

  ششم 2 سال قبل
  6

  بد نبود

  -1
  بدون نام 1 سال قبل

  خیلی هم گوش بود

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  زیرا آنها رزمندگانی بودند که

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  میدونم ما نمیگم چون به هوش بستگی دارد

  ن 2 سال قبل
  2

  بد نبود

  ساحل خدادادی 2 سال قبل
  2

  خیلی طولانی هست لطفا خلاصه کنید 🙏🙏

  🍉 2 سال قبل
  -1

  سلام

  ه 2 سال قبل
  4

  من متضاد هم خانواده میخواستم 😔😔😔

  😊 2 سال قبل
  -1

  عالی خیلی خوبه 👏👏👏👏👏👏👏

  -1
  بانانا 2 سال قبل

  باهات موافقم

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  خوب بود

  1388 2 سال قبل
  1

  سلام ممنونم از کسی که این سایت رو به انتشار رسانده است برای کنفراس من خیلی از این مطلب استفاده کردم و الان 5 مثبت بهم اضافه شدممنون

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  خوبه

  مروارید 2 سال قبل
  2

  سلام عزیزمدرک و دریافت تند گویان رو میخواستم ولی نیاوردی پس شرمنده ام که کمکت کنم

  0
  امید 12 ماه قبل

  ☺️☺️

  0
  امید 12 ماه قبل

  ☺️☺️

  -1
  امید 12 ماه قبل

  سلام تو نیاز نداری خواهر گلم بهضی ها که نیاز دارن

  -2
  فاطمه 2 سال قبل

  نیازی به کمکت نیست ، می فهمی چی میگی 😕

  4
  بلک پینک 2 سال قبل

  تو میفهمی چی میگی

  امیر مهدی علیزاده 2 سال قبل
  5

  ۴تاسوال در تندگویان درمتن پیدا کنید

  1387 2 سال قبل
  0

  1- چون از بند و اسارت دشمن آزاد شده اند2- به داستان یوسف پیامبر اشاره دارد که بعد از سال ها دوری از پدر و خانواده اش، سرانجام به لطف خداوند آن ها را دید و به زادگاهش برگشت. شهید تندگویان نیز سال های زیادی اسیر رژیم عراق بود و بعد از شهادت، پیکر پاکش به میهن بازگشت.

  1387 2 سال قبل
  12

  *به نام خدا**واژه های بخوان و بیندیش تندگویان*💟 اقدامات : جمع اقدام – کارها💟اسرا : جمع اسیر – اسیران💟 آسیب : صدمه،زیان💟 تأمین می کرد : فراهم می کرد💟 تحقّق : برآورده شدن💟 دژخیمان : جمع دژخیم، جلّادان، شکنجه گران💟 ساعی : سعی کننده، تلاش گر💟 شرمگین : خجالت زده💟متدیّن : دین دار*کلمات متضاد*🔵اسیر ≠ آزاد🔵اسرا ≠ آزادگان🔵ساعی ≠ تنبل🔵متدیّن ≠ بی دین*هم خانواده ها*◼️ مناطق ، منطقه.◼️ غرب ، مغرب.◼️ عزیز ، معزز ، عزت.◼️اسارت ، اسیر ، اسرا.◼️وزیر ، وزیران ، وزرات ، وزرا.◼️اسلام ، مسلم ، مسلمان.◼️درس ، دروس ، مدرسه ، مدرس ، مدارس.◼️ حافظه ، حفظ.◼️جدی ، جدیت.◼️ ساعی ، سعی.◼️خرج ، مخارج.◼️ اقدامات ، اقدام.◼️ حضور ، حاضر.◼️محله ، محلات.◼️ تشکیل ، متشکل ، تشکل.◼️ جلسات ، جلسه.◼️ شرکت ، مشارکت.◼️ قبول ، قابل.◼️علم ، علوم ، معلم ، معلومات ، عالم.◼️ حقایق ، حقیقت.◼️ تحصیل ، تحصیلات ، محصل.◼️ انتشار ، منتشر.◼️جرم ، جرائم.◼️زندان ، زندانیان.◼️ تحمل ، متحمل.◼️ انواع ، نوع.◼️ دفاع ، مدافع.◼️ مطالعات ، مطالعه.◼️ نخستین ، نخست.◼️خطر ، خطرات ، اخطار.◼️ متوجه ، توجه.◼️غافل ، غفلت ، غافلگیر.◼️ آزاده ، آزادگان.◼️ ظالمانه ، ظالم ، ظلم.◼️ وطن ، هموطن. ▪️ خدانگهدار ▪️

  -1
  بدون نام 1 سال قبل

  کس

  کیر

  کس

  کیر

  کون

  1
  ن 2 سال قبل

  خيلي عاييييي ممنونم

  2
  نازنین 2 سال قبل

  خیلی خیلی خوب بود و من در کنفرانس ام ازش استفاده کردم

  ss 2 سال قبل
  -2

  ببیند یه چیزی را درست می کنید خوب درست کنید خواهشن لطفن

  -2
  بدون نام 1 سال قبل

  هر چی تو ور چر میکنی کسکش

  -2
  فاطمه 2 سال قبل

  تو خوبی 😕

  هانیتا 2 سال قبل
  1

  سلام جواب درک و دریافت صفحه ی ۶۴سوال ۱:زیرا انها رزمندگانی بوده اند که از بند اسارت ازاد شده اند❄

  🌸 2 سال قبل
  3

  اگه میشه چند نمونه سوال مفهومی برای درک و دریافت صفحه ی 64 فارسی ششم طرح کنید.ممنون میشم ❤️

  1
  ستاره 2 سال قبل

  بله لطفا🙏🏻

  mandana 2 سال قبل
  1

  من جواب سوال درک دریافت رو میخواستم اولی رو گفتین اما دومی که نوشته بود در این متن به کدام یک از داستان های قرانی اشاره شده است؟ارتباط ان رابا این متن،توضیح دهید. این سوال رو شما نگفتید

  ناشناسوودوکذ 2 سال قبل
  -1

  خلبات

  0
  فاطمه 2 سال قبل

  😕

  saina 2 سال قبل
  -1

  شما اصلا جواب درک و مطلب رو ننوشتین من اینو قبول ندارم

  0
  نیکا فلاحی 1 سال قبل

  تو کاری کو جواب آخه چرا زر مفت میزنی

  -1
  بدون نام 1 سال قبل

  ما کور نیستیم تو کور کسکش

  -1
  فاطمه 2 سال قبل

  😕😑

  آوین فلاحی 2 سال قبل
  1

  چرا درک متن جواب نداره 🤔🤔🤔

  💓💎 2 سال قبل
  0

  عالیییییییییی

  -2
  الی 2 سال قبل

  دوستت دارم آدم چیز فهم به این میگن.عالیه این سایت.

  ریحانه 2 سال قبل
  -1

  پیام درس تند گویان :در این دری به عظمت و دلاوری های ایرانی اشاره شده است که با دلیری بسیار میهنمان را نجات دادند 🌸🌼

  ریحانه 2 سال قبل
  2

  خوبه و اگر مثل کتاب کمک درسی بود عالی

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  سلام میشه هم خانواده و مخالف رو بزارید

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  سلام میشه هم‌خانواده و مخالف درس تندگویان رو بزارید

  مری 2 سال قبل
  2

  چرا جواب ها خیلی هاشون نیستن من خیلی سعی کردم که جواب های درک مطلب درس هشتم رو برا کنم اما نشد

  baran 2 سال قبل
  5

  معنی واژه : اقدامات : کارها ، جمع اقدام اسرا :اسیران ، جمع اسیر اسیب : صدمه ، زیان تامین میکرد : فراهم میکرد تحقق : براورده شدن دژخیمان : شکنجه ی گران ساعی : تلاش گر ، سعی کننده ، کوشا ساعی بود: بسیار سعی میکرد ، بسیار تلاش میکرد شرمگین : خجالت زده متدین : دین دار همشو خوندی لایک هم کن 🌸

  Rooomi 2 سال قبل
  -1

  کسی میدونه میش جواب بده

  Rooomi 2 سال قبل
  0

  چرا جواب درک و دریافت نیس

  -1
  اتنا پوریان 2 سال قبل

  سلام هم خانواده نداره من هم خانواده خواستم

  0
  ساینا آذرجو 2 سال قبل

  پس کو نیس نداره

  -1
  الیسا 2 سال قبل

  اره چرا نیست؟

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  لامالاما

  ناشناس 2 سال قبل
  3

  ولم کن

  ت 2 سال قبل
  0

  عی

  -2
  سارا رسول زاده 2 سال قبل

  لایک

  غافل 2 سال قبل
  3

  چوم

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  این داستان مربوط به امام خمینی (ره)است که جان خود را برای میهن فدا کرد

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  امید 12 ماه قبل

  چیو نمیدونی

  برای ارسال نظر کلیک کنید