در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  جنگل های استوایی را چه مینامند

  1 بازدید

  جنگل های استوایی را چه مینامند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  جنگل باران‌خیز استوایی

  جنگل های استوایی و بارانی چیست؟

  جنگل های استوایی و بارانی چیست؟

  شاید در فیلم ها، جنگل های استوایی را دیده اید. مناطق زیادی از جهان را جنگل های استوایی پوشانده اند. جاهایی مثل آمازون، سواحل شرقی برزیل در آمریکای جنوبی، کنگو در آفریقا و در آسیا، مانند شرق هند، فیلیپین و سواحل اندونزی و نواحی دورافتاده ی شرق آمریکای مرکزی را این نوع جنگل تشکیل داده است.

  به آب و هوای این مناطق ، آب و هوای گرمسیری بارانی نیز می گویند. در این مناطق دمای هوا در تمام طول سال یکسان است و تمام ماه های سال هم باران به صورت همیشگی و مداوم می بارد. بیش تر جنگل های استوایی همان طور که از اسمش معلوم است در دو طرف خط استوا قرار دارند. در بعضی جاها که باد مرطوب از طرف دریا می وزد، این جنگل ها دورتر از خط استوا هم دیده می شوند.

  به خاطر این که خورشید در این مناطق در روز همیشه عمود می تابد و دیگر این که طول روز و شب با هم تفاوتی ندارد؛ یعنی همیشه دوازده ساعت روز و دوازده ساعت شب است. تفاوت دما در روی خشکی بیش تر از دو تا سه درجه سانتی گراد نیست و در روی دریا از این هم کم تر است؛ اما تفاوت دما بین روز وشب این جنگل ها زیاد است. مثلاً در کنگو، شب ها ۹ درجه خنک تر از روزهاست. به همین دلیل در کنگو به شب، زمستان می گویند.

  با این که دمای هوا جنگل های استوایی زیاد بالا نیست، اما رطوبت و هوای شرجی، شرایط سخت و دشواری را به وجود می آورد که نمی توان به راحتی در این مناطق زندگی کرد. میانگین دما در این نواحی حدود ۲۵ درجه سانتی گراد است.

  در جنگل های گرمسیری باران اغلب در تمام طول سال می بارد به طوری که هوای خشک، کم تر دیده می شود. اندازه ی باران در طول سال در این مناطق حدود ۲۵۰۰ میلی متر است؛ در حالی که در جاهایی مثل کشور خودمان، مقدار باران در سال حدود ۳۰۰ میلی متر است.

  علت اصلی باران زیاد، وجود هوای گرم و مرطوب است که تا ارتفاع زیادی از زمین نیز ادامه دارد. به خاطر همین با کمی سردشدن هوا، رگبارهای خیلی زیاد و سیل آسایی می بارد.

  اغلب اوایل صبح هوا صاف است و با گرم شدن هوا در روز، مقدار ابرها بیش تر می شود تا این که در ظهر، بارندگی شدیدی آغاز می شود و گاهی تا عصر ادامه می یابد. سپس آسمان صاف و باز می شود.

  علاوه براین، بیش ترین طوفان ها در تمام دنیا در این مناطق روی می دهد. حدود ۷۵ تا ۱۵۰ روز در سال این در جنگل ها، طوفان های بسیار شدیدی می آید. معروف ترین این طوفان ها، هاریکن نام دارد. هاریکن ها، طوفان های بسیار شدید همراه با رعدوبرق وحشتناک و باران های رگباری زیاد و سیل آسا هستند. حدود ۲۴۴ روز در سال در این جنگل ها باران می بارد. بیش ترین باران ها در اوایل بهار و پاییز و کم ترین باران ها در اوایل تابستان و زمستان در این نواحی می بارد.

  به خاطر وزیدن نسیم های ساحلی، بهترین جاها برای زندگی در این مناطق در سواحل و تا حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتری از این سواحل است. هرچه از مناطق ساحلی دور شویم، شرایط مناسب زندگی سخت تر خواهد شد.

  منبع مطلب : pishahangifars.org

  مدیر محترم سایت pishahangifars.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جنگل‌های استوایی

  جنگل‌های استوایی

  شاید در فیلم ها، جنگل های استوایی را دیده اید. مناطق زیادی از جهان را جنگل های استوایی پوشانده اند. جاهایی مثل آمازون، سواحل شرقی برزیل در آمریکای جنوبی، کنگو در آفریقا و در آسیا، مانند شرق هند، فیلیپین و سواحل اندونزی و نواحی دورافتاده ی شرق آمریکای مرکزی را این نوع جنگل تشکیل داده است.

  به آب و هوای این مناطق ، آب و هوای گرمسیری بارانی نیز می گویند. در این مناطق دمای هوا در تمام طول سال یکسان است و تمام ماه های سال هم باران به صورت همیشگی و مداوم می بارد. بیش تر جنگل های استوایی همان طور که از اسمش معلوم است در دو طرف خط استوا قرار دارند. در بعضی جاها که باد مرطوب از طرف دریا می وزد، این جنگل ها دورتر از خط استوا هم دیده می شوند.

  آیا می دانید که چرا در این مناطق، دمای هوا همیشه یکسان است؟

  به خاطر این که خورشید در این مناطق در روز همیشه عمود می تابد و دیگر این که طول روز و شب با هم تفاوتی ندارد؛ یعنی همیشه دوازده ساعت روز و دوازده ساعت شب است. تفاوت دما در روی خشکی بیش تر از دو تا سه درجه سانتی گراد نیست و در روی دریا از این هم کم تر است؛ اما تفاوت دما بین روز وشب این جنگل ها زیاد است. مثلاً در کنگو، شب ها 9 درجه خنک تر از روزهاست. به همین دلیل در کنگو به شب، زمستان می گویند.

  با این که دمای هوا در این جنگل ها زیاد بالا نیست، اما رطوبت و هوای شرجی، شرایط سخت و دشواری را به وجود می آورد که نمی توان به راحتی در این مناطق زندگی کرد. میانگین دما در این نواحی حدود 25 درجه سانتی گراد است.

  در جنگل های گرمسیری باران اغلب در تمام طول سال می بارد به طوری که هوای خشک، کم تر دیده می شود. اندازه ی باران در طول سال در این مناطق حدود 2500 میلی متر است؛ در حالی که در جاهایی مثل کشور خودمان، مقدار باران در سال حدود 300 میلی متر است.

  علت اصلی باران زیاد، وجود هوای گرم و مرطوب است که تا ارتفاع زیادی از زمین نیز ادامه دارد. به خاطر همین با کمی سردشدن هوا، رگبارهای خیلی زیاد و سیل آسایی می بارد.

  اغلب اوایل صبح هوا صاف است و با گرم شدن هوا در روز، مقدار ابرها بیش تر می شود تا این که در ظهر، بارندگی شدیدی آغاز می شود و گاهی تا عصر ادامه می یابد. سپس آسمان صاف و باز می شود.

  علاوه براین، بیش ترین طوفان ها در تمام دنیا در این مناطق روی می دهد. حدود 75 تا 150 روز در سال این در جنگل ها، طوفان های بسیار شدیدی می آید. معروف ترین این طوفان ها، هاریکن نام دارد. هاریکن ها، طوفان های بسیار شدید همراه با رعدوبرق وحشتناک و باران های رگباری زیاد و سیل آسا هستند. حدود 244 روز در سال در این جنگل ها باران می بارد. بیش ترین باران ها در اوایل بهار و پاییز و کم ترین باران ها در اوایل تابستان و زمستان در این نواحی می بارد.

  به خاطر وزیدن نسیم های ساحلی، بهترین جاها برای زندگی در این مناطق در سواحل و تا حدود 50 تا 100 کیلومتری از این سواحل است. هرچه از مناطق ساحلی دور شویم، شرایط مناسب زندگی سخت تر خواهد شد.

  منبع مطلب : www.kanoon.ir

  مدیر محترم سایت www.kanoon.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  عسل 2 ماه قبل
  0

  جنگل های استوایی را ریه های زمین مینامند

  مهدی 9 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید