توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تیر کشیدن زیر شکم در بارداری

  1 بازدید

  تیر کشیدن زیر شکم در بارداری را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تیر کشیدن زیر شکم در بارداری نشانه چیست؟

  تیر کشیدن زیر شکم در بارداری نشانه چیست؟

  تیر کشیدن زیر شکم در بارداری نشانه چیست؟

  دلایل احتمالی تیر کشیدن زیر شکم در بارداری

  یکی از شایع‌ترین دردهای تند و تیزی که مادران گزارش می‌دهند، درد شدید در رحم و اطراف آن (درد زیر شکم، شکم یا کشاله ران است. در عین این‌که این دردها می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، در بسیاری موارد دلیل آن تغییرات طبیعی است که در زمان بارداری رخ می‌دهد.

  برخی از دلایل شایع درد شکم در بارداری شامل موارد زیر است:

  با این‌که شرایط بالا بخشی از یک بارداری طبیعی است، معمولا موجب بروز درد شدید نمی‌شوند. اگر درد شما در یک طرف متمرکز است، می‌تواند نشانه بارداری خارج از رحم باشد. این یک عارضه بسیار جدی و نیازمند توجه پزشکی است.

  سقط جنین قریب الوقوع هم می‌تواند موجب درد شدید ناشی از گرفتگی شود. این می‌تواند برای مادرانی که می‌خواهند فرق بین گرفتگی طبیعی مربوط به بزرگ شدن رحم و گرفتگی ناشی از سقط جنین را تشخیص بدهند، مایه نگرانی شود. تماس با پزشک برای توضیح نشانه ها همیشه انتخاب درستی است.

  نشانه های هشدار دهنده درد زیر شکم در بارداری

  به رغم این‌که تیر کشیدن زیر شکم می‌تواند نتیجه تغییرات طبیعی بارداری باشد، اما برخی نشانه های هشداردهنده‌ای وجود دارد که می‌بایست در صورت بروز دردهای شدید مراقب آن‌ها باشید.

  برخی از این نشانه های هشدار دهنده شامل موارد زیر است:

  اگر هر کدام از نشانه های زیر را دارید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

  روش های خانگی برای کاهش درد و تیر کشیدن زیر شکم در بارداری

  وقتی در دوران بارداری درد شدیدی احساس می‌کنید تماس با پزشک همیشه قدم خوبی است.

  راه حل های زیر را امتحان کنید:

  باری دیگر، اگر درد خیلی شدید شد یا شما را از انجام فعالیت‌های روزانه بازداشت، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. با پزشک خود درباره ایده‌هایی برای مدیریت بی خطر درد در دوران بارداری مشورت کنید.

  مطالعه بیشتر:

  1- مهمترین علل درد زیر شکم در اوایل بارداری

  2- علت سفت شدن شکم در بارداری و چگونه درمان می شود؟

  3- عوارض خوابیدن روی شکم در دوران بارداری

  4- آیا تیر کشیدن زیر شکم در نیمه دوم بارداری خطرناک است؟

  منبع مطلب : niniplus.com

  مدیر محترم سایت niniplus.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دلیل بروز درد زیر شکم در اوایل بارداری چیست؟

  دلیل بروز درد زیر شکم در اوایل بارداری چیست؟

  دلیل بروز درد زیر شکم در اوایل بارداری چیست؟

  درد زیر شکم در اوایل بارداری به دلیل لانه گزینی و تغییرات رحم

  تغییرات در رحم و منطقه گردن رحم در اوایل دوران بارداری و گاهی حتی پیش از آن‌که آزمایش مثبت بارداری را تایید کند می‌تواند باعث درد زیر شکم شود. تقریبا دو هفته پس از باروری، تخمک بارورشده در رحم لانه گزینی می‌کند و به دیواره آن می‌چسبد. دردهای خفیف مانند دردهای عادت ماهانه می‌تواند این سفر را همراهی کند. گاز، نفخ و گشاد شدن رحم نیز می‌تواند باعث این دردهای خفیف شود و به ندرت دلیلی برای نگرانی وجود دارد، هرچند که پزشک شما باید این موضوع را تایید کند.

  درد زیر شکم در اوایل بارداری به دلیل عفونت مجرای ادرار

  بر اساس منابع علمی مادران در دوران بارداری بیش از سایر مواقع در معرض عفونت مجرای ادرار قرار می‌گیرند زیرا افزایش وزن رحم روی مثانه می‌تواند مجرای ادرار را مسدود کند. نشانه‌های آن شامل درد در ناحیه مثانه، گرفتگی‌های زیر شکم، ناراحتی هنگام ادرار و تکرر ادرار است. عدم درمان عفونت مجرای ادرار می‌تواند موجب عفونت کلیه شود که به نوبه خود می‌تواند زایمان زودرس و کم‌وزنی نوزاد را به همراه داشته باشد. آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را از بین می‌برند. تاکتیک‌های پیش‌گیری شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، اجتناب از پوشیدن لباس‌های تنگ، تمیز کردن نواحی تناسلی پس از دفع و ادرار کردن به محض احساس نیاز به آن است.

  درد زیر شکم در بارداری به دلیل درد رباط گرد رحمی

  رباط گرد بخش جلویی رحم را به کشاله ران وصل می‌کند و برای پشتیبانی از رحم در دوران بارداری کش می‌آید. درد رباط گرد در سه ماهه دوم که شکم شروع به بزرگ شدن می‌کند شایع‌ترین است. اما می‌تواند زودتر هم اتفاق بیفتد. درد در زیر شکم رخ می‌دهد و ممکن است به باسن هم بزند. معمولا تیز است و در هر بار تنها چند ثانیه طول می‌کشد و با حرکات ناگهانی نظیر سرفه‌کردن، خندیدن یا ایستادن سریع تشدید می‌شود. حرکت آرام یا انجام روزانه حرکات کششی می‌تواند به درد کمک کند.

  درد زیر شکم در اوایل بارداری به دلیل سقط جنین

  کنگره متخصصان زنان و زایمان آمریکا از دست رفتن جنین در ۲۰ هفته اول بارداری را سقط جنین می‌گویند که بیش از نیمی از آن‌ها در ۱۳ هفته اول رخ می‌دهد. با اینکه خونریزی شایع‌ترین نشانه سقط جنین است اما درد زیرشکم هم می‌تواند رخ بدهد. درد ممکن است افزایش یابد و مشابه درد عادت ماهانه باشد. نشانه‌های دیگر آن شامل بیرون جهیدن بدون درد مایعات از واژن و دفع بافت جنینی باشد. آزمایش برای تایید سقط جنین شامل سونوگرافی و معاینه لگنی است.

  درد زیر شکم در اوایل بارداری به دلیل بارداری خارج از رحم

  وقتی جنین خارج از رحم شکل می‌گیرد و به رشد خود ادامه می‌دهد به آن بارداری خارج از رحم می‌گویند. با این‌که بارداری های خارج از رحم اغلب در لوله فالوپی اتفاق می‌افتد، در موارد نادر جنین می‌تواند در تخمدان‌ها یا گردن رحم نیز تشکیل شود. بارداری های خارج از رحم نمی‌تواند با موفقیت به پایان برسد و اگر درمان نشود می‌تواند مرگبار باشد. نشانه‌ها شامل درد زیرشکمی، کمردرد و خونریزی است. اگر ناگهان دچار درد شدید در ناحیه زیر شکمی شدید سریعا با پزشک تماس بگیرید، زیرا می‌تواند نشانه‌ای از پارگی باشد.

  مطالعه بیشتر:

  1- دلیل و علت اصلی سفت شدن شکم در بارداری چیست؟

  2- علت سفت شدن شکم در بارداری و چگونه درمان می شود؟

  3- مهمترین علل درد زیر شکم در اوایل بارداری

  4- آیا تیر کشیدن زیر شکم در نیمه دوم بارداری خطرناک است؟

  منبع مطلب : niniplus.com

  مدیر محترم سایت niniplus.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  این دردها را در بارداری جدی بگیرید

  این دردها را در بارداری جدی بگیرید

  به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک،از تورم پاها گرفته تا تهوع‌های صبحگاهی، دردها و ناراحتی‌های زیادی وجود دارند که به عنوان یک خانم باردار احتمالاً تجربه‌شان می‌کنید. مثلاً زمانی که رحم‌تان جا باز می‌کند تا جنین‌تان در آن جا بگیرد، ممکن است دچار کمردرد شوید. بزرگ‌تر شدن جنین باعث می‌شود شکمتان مرکز ثقل‌تان شده و عضلات شکمتان کشیده شود. شما در تلاشی که برای سازگار کردن بدنتان با جنین در حال رشدتان انجام می‌دهید، وضعیت بدنتان را مدام تغییر می‌دهید و این تقلاها می‌توانند کمردرد را به دنبال داشته باشند. بنابراین هر چند علائمی این‌چنینی ناراحت‌کننده‌اند اما در محدوده‌ی تغییراتی هستند که انتظارشان را دارید و عجیب نیستند.

  اما دردها و ناراحتی‌های جدید در اطراف شکمتان رخ می‌دهند، از درد زیر شکم گرفته تا درد در سمت راست شکم، همه‌ی این دردها می‌توانند پریشان کننده، اضطراب‌آور و اغلب تا حدودی ترسناک باشند. کدام درد طبیعی و کدام درد غیرعادی است؟ از کجا می‌توانید این تفاوت را تشخیص دهید؟


  دردهایی که در بارداری عادی‌اند و نگران‌کننده نیستند

  . درد ناشی از گاستریت یا یبوست
  گاستریت یا یبوست در بارداری شایع‌اند. زیرا هورمون بارداری پروژسترون باعث می‌شود عضلات نرم مری و روده، شُل شوند.
  روده‌ها به طور طبیعی منقبض می‌شوند تا ضایعات را در مسیر روده پیش ببرند؛ اما با شل شدن این عضلات و کمتر شدن انقباض‌ها، بدن سخت‌تر می‌تواند مدفوع را به جلو براند. در نتیجه تجمع ضایعات سبب درد پایین شکم در بارداری می‌شوند. جمع شدن نفخ هم می‌تواند در برخی افراد درد ایجاد کند، تا حدی که تصور می‌کنند مشکلی جدی دارند و باید به اورژانس مراجعه کنند.
  برای پیشگیری از نفخ و یبوست بارداری، وعده‌های غذایی کوچک‌تر اما با دفعات بیشتر همراه با فیبر زیاد بخورید و مایعات زیاد بنوشید. اگر دچار درد یبوست و نفخ هستید، گاهی مصرف یک ملین می‌تواند مفید باشد. هر چند مواد موجود در ملین‌ها معمولاً آسیبی به جنین نمی‌زنند اما همیشه پیش از مصرف هر دارویی ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.

  . دردی شبیه تیر کشیدن در پایین شکم می‌تواند ناشی از حرکت ناگهانی باشد
  با پیشرفت روند بارداری و بزرگ و بزرگ‌تر شدن شکمتان، دو تا از رباط‌هایی که رحم را به دیواره‌ی شکم متصل می‌کنند، شروع به کشیده شدن کرده و سبب درد و ناراحتی می‌شوند.
  این درد معمولاً در هفته‌های دوازدهم تا چهاردهم شروع شده و طی سه ماهه دوم بارداری بیشتر می‌شود. این درد شبیه دردی تیز یا کششی در نیمه‌ی پایین شکم در دو طرف رحم است. اغلب این درد با حرکت‌های ناگهانی ایجاد می‌شود، مثلاً غلت زدن در تختخواب یا چرخش ناگهانی به یک طرف. خوشبختانه این دو رباط تنها محدود به یک قسمت بوده و با متوقف کردن حرکت، دردشان ساکت خواهد شد. شما می‌توانید این درد را درد رشد محسوب کنید.

  . انقباضاتی که فقط یک تا دو دقیقه طول می‌کشند
  بیشتر خانم‌های باردار می‌دانند که وضع حمل، شامل انقباضات رحم است اما خیلی‌ها نمی‌دانند که این انقباض‌ها می‌توانند حتی در سه ماهه دوم بارداری نیز روی دهند. این دردها که انقباضات برکستون هیکس نامیده می‌شوند، بخشی نرمال از بارداری‌اند که هرچند ناراحت‌کننده‌اند اما معمولاً دردناک نیستند.

  یکی از شایع‌ترین علائم پره اکلامپسی، درد در بالای راست شکم و معمولاً زیر دنده‌هاست (جایی که کبد قرار گرفته است). ضمناً این عارضه می‌تواند سبب تهوع، استفراغ، سردردهای غیرقابل تحمل، مشکلات بینایی و تنگی نفس هم بشود

  این انقباض‌ها مانند انقباض‌هایی هستند که یک زن در وضع حمل احساس می‌کند، اما فقط دردناک نیستند و معمولاً طبق الگوی مشخصی روی نمی‌دهند یا طولانی‌مدت نیستند. رحم، سفت و سخت می‌شود و در شکم بالا می‌آید، این انقباض ممکن است یکی دو دقیقه طول بکشد و سپس رحم، شُل شود. برکستون هیکس، انقباضات تمرینی نیز نامیده می‌شود زیرا شما را برای زایمان و وضع حمل آماده کرده و به شما این فرصت را می‌دهد تا تمرینات تنفسی را یاد بگیرید.
  انقباضات براکستون هیکس، عصرها یا شب‌ها شایع‌ترند و ممکن است بعد از فعالیت فیزیکی نیز رخ بدهند (مثلاً بعد از رابطه جنسی). ضمناً برکستون هیکس می‌تواند با نزدیک‌تر شدن به زمان زایمان، کمی شدیدتر یا مکررتر شود.
  چند راه برای رها شدن از این انقباضات وجود دارد. اگر ایستاده‌اید، سعی کنید بنشینید یا دراز بکشید، اگر نشسته‌اید، از جایتان بلند شوید و کمی راه بروید. همچنین بررسی کنید که آیا تشنه و کم آب هستید یا نه. اغلب، نوشیدن یکی دو لیوان آب و استراحت کردن می‌تواند درد را تسکین دهد.
  اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا اثری نداشت، یا اگر انقباضاتتان بیشتر از دو دقیقه مستمر طول کشید و احساس کردید به مرور زمان، فواصل این انقباضات کمتر می‌شود، شاید به زمان وضع حمل‌تان نزدیک می‌شوید و باید با پزشکتان تماس بگیرید.
   

  دردهای بارداری که باید آن‌ها را به پزشک اطلاع دهید

  . درد ناگهانی و تیز و کرخت‌کننده در سمت راست شکم
  این درد می‌تواند علامت آپاندیسیت (التهاب آپاندیس) باشد. شاید تعجب کنید اگر بدانید در میان عوارض بارداری، آپاندیسیت شایع‌ترین علت جراحی اورژانسی طی بارداری است. حدود 0.1 درصد از خانم‌های باردار طی دوران بارداری خود دچار آپاندیسیت می‌شوند و این عارضه در سه ماهه دوم بارداری متداول‌تر است.
  درد آپاندیسیت می‌تواند ناگهانی باشد و تیر بکشد یا دردی بی‌حس‌کننده باشد. این درد عموماً با تب، عدم توانایی برای خوردن و استفراغ همراه است. اگر دردی دارید که مشکوکتان کرده حتماً هر چه سریع‌تر با پزشکتان تماس بگیرید.
  تشخیص آپاندیسیت می‌تواند سخت باشد (علائمی مانند تهوع و استفراغ، تفاوت چندانی با علائم بارداری ندارند)، اما اگر پزشکتان سابقه‌ی پزشکی‌تان را بداند و معاینه‌تان کند، آپاندیسیت عارضه‌ای کاملاً قابل درمان است و خطری تهدیدتان نخواهد کرد. پزشکان در این موارد ابتدا یک سری آزمایش خون و اسکن انجام می‌دهند تا تشخیص آپاندیسیت قطعی شود.
  پزشک می‌تواند تصمیم بگیرد آیا عمل جراحی، بهترین انتخاب است یا نه. در مواردی که پزشکتان تصمیم می‌گیرد عمل جراحی برایتان مناسب نیست، احتمالاً آنتی‌بیوتیک‌هایی برای درمان عفونت تجویز کرده و در زمان دیگری، آپاندیستان را خارج خواهد کرد.

  . درد تیز و شدید در قسمت بالای سمت راست شکم
  کُند شدن گوارش، تخلیه‌ی کیسه صفرا را نیز کُند می‌کند که می‌تواند منجر به سنگ صفرا شود. سنگ صفرا اغلب با درد در بالای راست شکم مرتبط است. علاوه بر درد در قسمت راست و بالای شکم، ممکن است دردی در وسط شکمتان، دردی در پشت و میان دو کتف‌تان، درد در شانه راست‌تان و حالت تهوع و استفراغ را نیز تجربه کنید.
  اگر سنگ صفرا، مورد خیلی شدیدی نباشد، با ایجاد اصلاحاتی در عادت‌های غذایی و پرهیز از غذاهای چرب و سرخ شده، قابل کنترل است. گاهی برخی از بیماران به عمل جراحی نیاز پیدا می‌کنند اما در بیشتر موارد، خارج کردن سنگ صفرا را می‌توان به بعد از زایمان موکول کرد. در برخی موارد، سنگ صفرا می‌تواند سبب التهاب کیسه صفرا شود. علائم التهاب کیسه صفرا شامل تب و افزایش درد است که رفع نمی‌شوند. در چنین مواردی، عمل جراحی لازم است.

  . درد ناگهانی در بالای راست شکم، همراه با تهوع
  پره اکلامپسی یکی از عوارض خاص بارداری است که شامل افزایش ناگهانی فشارخون و نوعی آسیب به اندام‌هایی مانند کلیه‌ها و کبد می‌شود. پره اکلامپسی معمولاً در سه ماهه سوم بارداری روی می‌دهد، اما برخی از خانم‌های باردار که ریسک فاکتورهای این عارضه را دارند، بررسی‌ها و کنترل این عارضه، زودتر انجام می‌شد. ریسک فاکتورهای پره اکلامپسی شامل سابقه‌ی خانوادگی پره اکلامپسی، فشارخون مزمن ضمناً سن و نژاد می‌شود (زنان سیاه‌پوست نسبت به سایر نژادها، بیشتر دچار این عارضه می‌شوند).
  یکی از شایع‌ترین علائم پره اکلامپسی، درد در بالای راست شکم و معمولاً زیر دنده‌هاست (جایی که کبد قرار گرفته است). ضمناً این عارضه می‌تواند سبب تهوع، استفراغ، سردردهای غیرقابل تحمل، مشکلات بینایی و تنگی نفس هم بشود. همچنین شاید متوجه شوید کمتر ادرار می‌کنید، یا پزشکتان ممکن است نسبت به مشکلات کلیوی مانند پروتئین اضافی در ادرارتان هشدارهایی بدهد.
  اگر دردتان تازگی دارد و برطرف نمی‌شود، پس باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، خصوصاً اگر طی بارداری، مشکلاتی در فشارخونتان دارید. پره اکلامپسی می‌تواند سبب عوارض جدی هم برای مادر و هم برای جنین شود، از جمله زایمان زودرس. بنابراین باید با دقت کنترل شده و هر چه زودتر تشخیص داده شود. اگر در هر مرحله‌ای از بارداری‌تان در بالای سمت راست شکم خود دردی احساس می‌کنید، حتماً این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید.

  برای پیشگیری از نفخ و یبوست بارداری، وعده‌های غذایی کوچک‌تر اما با دفعات بیشتر همراه با فیبر زیاد بخورید و مایعات زیاد بنوشید


  . شکم‌درد همراه با خونریزی واژینال
  تجربه‌ی چنین علامت ترکیبی، چندین علت می‌تواند داشته باشد. شکم‌درد همراه با خونریزی واژینال می‌تواند علامت بارداری خارج از رحم باشد. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که تخمک بارور به جای رحم، در لوله‌ی فالوپ لانه گزینی می‌کند (یا جای دیگری در شکم). این احتمال وجود دارد که قبل از پریود یا بعد از پریود نشدن، بارداری خارج از رحم رخ بدهد. علاوه بر شکم‌درد و لکه بینی واژینال ممکن است احساس سبُکی در سر، درد شانه و غش را نیز تجربه کنید.
  یک دلیل دیگر تجربه‌ی شکم‌درد با خونریزی واژینال، سقط جنین پیش از هفته‌ی بیستم بارداری است (معمولاً طی اولین دوازده هفته). متأسفانه 10 تا 20 درصد از بارداری‌ها با سقط جنین به پایان می‌رسند. اما آمار واقعی می‌تواند خیلی بالاتر باشد زیرا خیلی از افراد ممکن است بدون اینکه بدانند باردارند، سقط جنین کنند. شکم‌درد به صورت تیر کشیدن یا بی‌حسی و یا گرفتگی یا درد در پایین کمر همراه با خونریزی واژینال، زنگ خطر است.
  علاوه بر این، اگر هنوز به هفته‌ی سی و هفتم بارداری‌تان نرسیده‌اید اما شکم‌درد دارید و ترشحات خونی از واژن می‌بینید (یا هر تغییری در ترشحات مثلاً آبکی شدن یا ترشحات پُر از موکوس)، می‌تواند علامت زایمان زودرس باشد.
  چیزی که باعث می‌شود تشخیص اینکه چه زمانی خونریزی در بارداری خطرناک است و چه زمانی نرمال این است که لکه بینی خفیف می‌تواند در بارداری طبیعی هم باشد. یعنی هر خونریزی طی بارداری در هر زمانی، دلیل قاطعی برای تماس با پزشکتان است، خصوصاً اگر درد هم دارید.
   

  برای اینکه دردهای بارداری به حداقل برسند چه می‌توانید بکنید؟

  حتی اگر شما هنوز دچار درد خاصی در بارداری‌تان نشده باشید، اهمیت دادن به سلامتی و تندرستی‌تان کمک زیادی به کاهش دردها و ناراحتی‌هایی می‌کند که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید. زیاد آب بنوشید و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید تا در بهترین وضعیت سلامتی به سر ببرید. ضمناً کمی ورزش و تحرک می‌تواند به کاهش شکم درد و یبوست و نفخ کمک کرده و ضمناً خلق‌وخویتان را بهتر نماید. حتی می‌توانید به خودتان کمک کنید ریکاوری بهتری بعد از زایمان داشته باشید.
  اگر طی بارداری شکم‌دردهای جدی داشته باشید، پیدا کردن بهترین راه برای کاهش آن‌ها می‌تواند سخت باشد زیرا علت‌های بالقوه‌ی زیادی می‌توانند وجود داشته باشند. چیزی که واضح است اینکه شما باید در مورد هرگونه احساس ناراحتی که دارید، پیش از خوددرمانی، با پزشکتان مشورت کنید، خصوصاً اگر قرار است سراغ دارویی بروید. مهم‌تر اینکه به سختی می‌توان علائم اصلی را از علائم غیراصلی تشخیص داد و در مورد عوارض جدی‌تری مانند پره اکلامپسی و زایمان زودرس، زمان، فاکتور بسیار ارزشمندی است. تشخیص به موقع، اهمیت زیادی دارد. اگر احساس ناخوشی می‌کنید و به نظر می‌رسد علائمتان به مرور بدتر می‌شوند، سریع‌تر پزشک را در جریان بگذارید.
  منبع:تبیان

  منبع مطلب : arakmu.ac.ir

  مدیر محترم سایت arakmu.ac.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید