در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تفاوت میکروسکوپ نوری و الکترونی

  1 بازدید

  تفاوت میکروسکوپ نوری و الکترونی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مقایسه میکروسکوپ های نوری و الکترونی

  مقایسه میکروسکوپ های نوری و الکترونی

  در این مقاله توضیحاتی پیرامون انواع میکروسکوپ های مختلف و مقایسه میکروسکوپ ها داده خواهد شد.

  میکروسکوپ‌های الکترونی ابزاری مناسب و کارآمد برای کسب اطلاع از ساختار مواد در دنیای نانو هستند. آنها با توجه به ماهیت نور مرئی و اساس کار میکروسکوپ‌های نوری نسبت به این گونه میکروسکوپ‌ها ارجحیت دارند. همان طور که می‌دانید طول موج نور مرئی بین 400 تا 700 نانومتر است، در حالیکه دنیای نانو در محدوده اندازه 1 تا 100 نانومتر است. بنابر این با میکروسکوپ‌های نوری نمی‌توان مواد و ساختارهای با مقیاس نانو را با تفکیک‌پذیری یا رزولوشن بالا مشاهده کرد.

   مقایسه میکروسکوپ الکترونی با میکروسکوپ نوری

  امروزه میکروسکوپ‌های الکترونی به دلیل محدودیت میکروسکوپ‌های نوری که به فیزیک نور مربوط می‌شود، توسعه یافته‌اند. در این میکروسکوپ‌ها از پرتو‌های الکترونی پر انرژی برای بررسی مواد در مقیاس بسیار کوچک استفاده می‌شود. محدودیت میکروسکوپ‌های نوری در اوایل دهه 1930 میلادی شناخته شد و دانشمندان را به مشاهده جزییات بیشتر ساختارهای داخلی سلول‌های آلی علاقمند ساخت. اولین تفاوت اساسی میکروسکوپ الکترونی با میکروسکوپ نوری این است که در آنها به جای نور، الکترون‌ها تصویر را تشکیل می‌دهند. در این میکروسکوپ، الکترون‌ها پس از تولید در منبع تولید الکترون، در امتداد مسیر خود، از عدسی متمرکز‌کننده، عدسی شیئی، عدسی چشمی و دریچه‌های مختلف عبور می‌کند. تفاوت‌ اصلی دیگر این است که به جای عدسی‌های شیشه‌ای که در میکروسکوپ نوری از آنها استفاده می‌شود، عدسی‌ها در این میکروسکوپ از جنس سیم‌پیچ‌های الکتریکی هستند و مبنای کار آنها اعمال نیروهای الکترومغناطیسی به الکترون‌ها است. به دلیل استفاده از الکترون‌ها برای تشکیل تصویر، میکروسکوپ‌های الکترونی ویژگی‌های بیشتری نسبت به میکروسکوپ‌های نوری دارند. برای مثال، میکروسکوپ‌های الکترونی به محیط خلاء نیاز دارند، زیرا برخورد بین الکترون‌های پرانرژی و مولکول‌های هوا به شدت انرژی الکترون را جذب می‌کند. مشخصات میکروسکوپ‌های الکترونی و نوری را مقایسه می‌کند و شکل‌های دوم و سوم قدرت تفکیک این دو میکروسکوپ را با یکدیگر مقایسه کرده است.

    مقایسه میکروسکوپ‌های الکترونی و نوری

  تفاوت در قدرت تفکیک دو میروسکوپ نوری (سمت چپ) و میکروسکوپ الکترونی (سمت راست).

  تفاوت قدرت تفکیک در میکروسکوپ نوری (سمت چپ) و میکروسکوپ الکترونی (سمت راست). هر دو تصویر مربوط به ذرات مشابه اکسیدآلومینیم می باشد.

  دو نوع میکروسکوپ الکترونی پرکاربرد و رایج در توسعه فناوری نانو، میکروسکوپ الکترونی عبوری (Transmission Electron Microscope (TEM)) و میکروسکوپ الکترونی روبشی (Scanning Electron Microscope (SEM)) هستند که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها، پیشنهاد می شود از فیلم “نحوه ی عملکرد میکروسکوپ الکترونی عبوری(TEM)”، مقاله “میکروسکوپ الکترونی روبشی(SEM)” و مقاله “شاخص های تصویر در میکروسکوپ ها” نیز بازدید فرمایید.

  منبع مطلب : tamadkala.com

  مدیر محترم سایت tamadkala.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تفاوت میکروسکوپ الکترونی ونوری

  🌹میکروسکوپ الکترونی:
  علاوه بر مشاهده ی آنچه با میکروسکوپ نوری قابل دیدن است ، میتوان اجزای کوچک تر درون سیتوپلاسم سلولها ،ویروس ها و مولکول های کوچک و بزرگ و اتم ها را دید.
  🌹تنها ایرادش این است که در میکروسکوپ الکترونی با وجود اینکه می تواند ذرات تشکیل دهنده یک جسم یا نمونه را نشان دهد ولی برای دیدن نمونه های متحرک از میکروسکوپ نوری که فقط قادر به مشاهده سطح است استفاده می شود .
  یعنی این میکروسکوپ قادر به دیدن سلول های زنده نیست و باید در طی مراحل آماده سازی نمونه سلول ها کشته شوند .

  🌹تفاوت دیگر این میکروسکوپ ها در نحوه کارشون هست در میکروسکوپ الکترونی به جای نور از الکترون ها استفاده می شود یعنی ذرات بسیار کوچک الکترون به نمونه تابیده شده و از هیچ عدسی استفاده نمی شود ولی میکروسکوپ نوری همان طور که از اسمش پیداست از نور و تابش نور لامپ یا بازتابش اشعه های نورخورشید توسط آینه در مدل های قدیم تر استفاده می شود.

  🌹تفاوت دیگر این میکروسکوپ ها در قدرت تفکیک و بزرگنماییشون هست
  حداکثر بزرگنمایی میکروسکوپ های نوری حداکثر ۲۰۰۰ برابر است و بزگنمایی قویترین میکروسکوپ های الکترونی ۱۰۰۰۰۰۰ برابر یا بیشتر است .

  🌹نکته اندازه میکروسکوپی مشهور میکرون یا میکرومتر هست که اندازش ۱ هزارم یک میلی متر می باشد و طول در فواصل میکروسکوپی را شامل می شود.
  اندیشه ای نو در دنیای علوم سیمین

  منبع مطلب : farahani6.blogfa.com

  مدیر محترم سایت farahani6.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ایلدا 7 روز قبل
  1

  سلام خیلی بدبود

  E_TALEBI 2 ماه قبل
  2

  با تشکر از اطلاعات شما

  پارسا 2 ماه قبل
  1

  یکی دیگر از تفاوت های میکروسکوپ نوری و الکترونی در این است که میکروسکوپ نوری تا 2000برابر یک نمونه ولی میکروسکوپ الکترونی تا2000000برابر راهم نشان میدهد و لی بامیکروسکوپ های نوری میتوان اجزای زنده راهم مشاهده کرد اما با میکروسکوپ الکترونی نمیتوان

  لانمنابغ 2 ماه قبل
  2

  سلام من تفاوت میمروسکوب نورس و الکریکی نیخوام

  برای ارسال نظر کلیک کنید