توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تعویض یاتاقان کولر آبی

  1 بازدید

  تعویض یاتاقان کولر آبی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  یاتاقان کولر

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی در کمترین زمان ممکن!

  نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی در کمترین زمان ممکن!

  با فرا رسیدن فصل تابستان، باید به سراغ تجهیزات سرمایشی بروید و اقدامات لازم را برای راه اندازی کولر انجام دهید. راه اندازی کولر، به معنای سرویس کولر آبی و کولر گازی است. در اینجا ما در مورد یکی از قطعات کولر آبی، یعنی یاتاقان صحبت خواهیم کرد.

  یاتاقان کولر آبی چیست؛ انواع یاتاقان کولر آبی

  یاتاقان، یکی از اجزای اصلی کولر گازی است که نیروی حرکتی را از پولی و تسمه به محور منتقل کرده و درنتیجه موجب چرخش پروانه می‌شود. یاتاقان‌ها در دو طرف محور مرکزی پروانه که به آن شفت هم می‌گویند، قرار می‌گیرند و به دلیل نقشی که در عملکرد کولر دارند، رسیدگی به وضعیت آنها از حساسیت بالایی برخوردار است.

  یاتاقان‌هایی که برای کولر آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در دو نوع لغزشی و بلبرینگی هستند.

  یاتاقان لغزشی که نوع دیگر آن یاتاقان غلتشی است، از دو رینگ و تعدادی ساچمه ساخته شده که به واسطه وجود ساچمه‌ها، دو رینک به گردش درآمده و محور مرکزی پروانه کولر را می‌چرخانند. در نوع غلتشی هم به جای ساچمه از میله‌های فلزی نازک بالشتک شکل استفاده شده موجب چرخش دو رینگ فلزی می‌شوند.

  اما یاتاقان‌های بلبرینگی ظاهری متفاوت دارند. در این نوع یاتاقان خبری از ساچمه و بالشتک فلزی نیست. دو رینگ فلزی روی هم قرار گرفته و به دور خود می‌چرخند.

  چگونگی تعویض یاتاقان کولر آبی؛ بهترین روش تعویض یاتاقان کولر آبی

  یاتاقان هم گاهی مانند سایر قطعات کولر آبی، باید تعویض شود و نمی‌توان با تمیز کردن، دوباره از آن استفاده کرد.

  برای تعویض یاتاقان کولر آبی باید ابتدا پولی بزرگ را باز و تسمه را جدا کنید. سپس با استفاده از یک آچار آلن، پیچ نگهدارنده پولی به محور پروانه یا شفت را کمی شل کنید. بعد از جدا کردن پولی، به سراغ یاتاقان معیوب بروید. با استفاده از آچار مناسب، پیچ و مهره نگه دارنده یاتاقان قدیمی را باز کنید. سپس یاتاقان را جدا کرده و یاتاقان جدید را جایگزین آن کنید. پیچ‌های یاتاقان را در جای خود بسته و بعد از اطمنیان از پایان کار، آن را روغن کاری کنید.

  به همین ترتیب، یاتاقان سمت پمپ آب را نیز باز کرده و تعویض کنید.

  روغن کاری یاتاقان کولر آبی

  با توجه به اینکه کولر در فضای باز قرار دارد، تمامی قطعات آن در معرض گردوغبار هستند و باید گاهی نسبت به تمیز کردن و حتی روغن کاری قطعات داخلی کولر اقدام کنید. شاید تصور کنید که با وجود دریچه‌های کولر و پوشال‌های روی دریچه، گردوغبار به کولر راه پیدا نمی‌کند، که این تصور اشتباه است. ذرات ریز گردوغبار از ریزترین منافد هم خواهند گذشت.

  یاتاقان‌ها هم از جمله قطعاتی است که به دلیل حرکت مکانیکی که دارند، باید هر دو ماه یکبار تمیز و روغن کاری شوند. در صورت کثیف شدن یاتاقان‌ها، دیگر کیفیت و عملکرد قبل را نداشته و موجب خرابی و آسیب سایر قطعات می‌شوند.

  در مدل‌های جدید کولر آبی، یاتاقان‌ها دارای یک درپوش ریز برای تزریق روغن هستند. برای تزریق روغن به یاتاقان‌ها نباید وسواس به خرج داد و کاملا دست و دلباز باشید. زیرا باید روغن به تمام قسمت‌های پروانه و محور منتقل شود.

  ابتدا روغن مناسب برای این کار را انتخاب کرده و با استفاده از روغندان داخل حفره یاتاقان را پر کنید. به قدری روغن داخل حفره بریزید که سرریز شود. سپس با دست پروانه را بچرخانید تا روغن به تمام قسمت‌های پروانه و شفت منتقل شود. تزریق روغن به یاتاقان باید چندین بار انجام شود. بعد از اینکه مطمئن شدید به تمام قسمت‌ها روغن رسیده، درپوش یاتاقان را بسته و به سراغ یاتاقان دیگری که در سمت پمپ آب قرار دارد بروید.

  نکات کلیدی در نگهداری از یاتاقان‌ کولر آبی

  در زمان سرویس و راه اندازی کولر آبی باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید تا کمترین آسیب متوجه قطعات باشد. اگر فضای داخلی کولر را مشاهده کرده باشید، می‌بینید که یاتاقان‌ها در دو طرف محور پروانه قرار دارند. همچنین آبریزهای دو طرف دریچه هم در قسمت بالای یاتاقان‌ها قرار گرفته‌اند. ریختن مداوم آب روی یاتاقان‌ها موجب می‌شود که خرابی و آسیب به آنها می‌شود. پس هر زمانی که کولر را سرویس کردید، لوله‌های آبریز را طوری تنظیم کنید که آب روی یاتاقان‌ها نریزد.

  نکته دیگر در رابطه با یاتاقانی است که در قسمت پولی و تسمه کولر آبی قرار دارد. این یاتاقان به دلیل فشار زیادی که از چرخش موتور و و پروانه به آن وارد می‌شود، بیشتر نیاز به نگهداری دارد. همچنین اگر تسمه کولر زیادی سفت باشد، به یاتاقان آسیب وارد می‌شود.

  قیمت یاتاقان بلبرینگی کولر آبی در چه رنجی قرار دارد؟

  یاتاقان کولر آبی از جمله قطعاتی است که قیمت بالایی ندارد و بدون هیچ نگرانی، هر زمان که نیاز بود می‌توانید آن را تعویض کنید.

  رنج قیمت یاتاقان کولر آبی در حدود ۱۵ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان است.

  تعویض یاتاقان کولر آبی

  چنانچه به دنبال یادگیری نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی  هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

  آنچه در ادامه خواهید خواند:

  آشنایی با یاتاقان کولر آبی

  یاتاقان کولر آبی یکی از مهمترین و در عین حال ساده ترین اجزای تشکیل دهنده کولر آبی می باشد، این قطعه از دو قسمت به نام های بوش و پایه تشکیل شده است که قسمت پایه های یاتاقان با کمک پیچ های نگه دارنده به بدنه کولر متصل شده اند.

  در داخل بوش یاتاقان قسمتی وجود دارد که محور پروانه حلزونی یا توربین کولر آبی از آن عبور می کند و از این طریق وقتی پروانه کولر در حال چرخش است، محور و پروانه را در جای خود نگه می دارد.

  بوش وسط یاتاقان از جنس آلیاژ مس می باشد تا بتواند در برابر حرکات مداوم چرخشی محور و پروانه دوام داشته باشد.

  علاوه بر این یک عدد دریچه بر روی یاتاقان کولر آبی وجود دارد، که نقش آن جای دادن روغن مورد نیاز برای روانکاری یاتاقان است.

  در طراحی کولر آبی از دو عدد یاتاقان استفاده شده است، یکی از آن ها در یک سمت محور و در پشت پولی پروانه قرار دارد و یاتاقان بعدی سمت دیگر محور تعبیه شده است.

  دلایل و علائم خرابی یاتاقان کولر آبی

  یکی از مهمترین دلایل خراب شدن یاتاقان و نیاز به تعویض آن عدم روغنکاری حداقل 1 الی 2 بار در ماه این قطعه می باشد.

  همانطور که گفتیم بوش وسط یاتاقان حالت چرخان دارد تا بتواند چرخیدن محور پروانه را حمایت کند، بنابراین اگر یاتاقان روغن نداشته و خشک کار کند، قطعه بوش آن از بین رفته و خورد می شود.

  این مشکل سبب ایرادات دیگر در دستگاه نیز می شود که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  علاوه بر این از آنجا که محور پروانه دائماً در داخل بوش یاتاقان در حال چرخش است، به مرور زمان این قطعه سابیده شده و در کولر آبی تولید صدا می کند.

  بنابراین توضیحات کاملاً واضح است که همین قطعه فلزی کوچک و ساده چقدر نقش مهمی در ورند کار دستگاه دارد و عدم توجه به سرویس و روغنکاری آن تا چه میزان می تواند به کولر آبی آسیب وارد کند.

  نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی

  حال چنانچه بعد از مدتی استفاده بوش وسط یاتاقان دچار سابیدگی های فراوان شود و یا به دلیل عدم توجه به روغنکاری یاتاقان قسمت بوش آن خورد شود، هیچ راهی جز تعویض آن باقی نمی ماند.

  توجه داشته باشید که اولین مرحله به منظور تعویض یاتاقان کولر آبی اقدام به خرید این قطعه می باشد، اما نمی توان از هر یاتاقانی برای این هدف استفاده کرد.

  چرا که در کولرهای مختلف با ظرفیت های هوادهی مختلف از یاتاقان هایی با قطرهای متفاوت استفاده می شود، بنابراین باید قبل از اقدام به خرید این قطعه نمونه قبلی را از روی دستگاه باز کرده و یا با توجه به ظرفیت کولر آبی خود نمونه جدید را تهیه کنید.

  جهت تهیه یاتاقان و یا دیگر لوازم کولر آبی بر رویلینک خرید اینترنتی یاتاقان و لوازم کولر آبی از دیجیکالا بزنید.

  به منظور تعویض یاتاقان کولر آبی بر اساس مراحل ذیل اقدام کنید:

  در صورتی که قصد تهیه آچار تخت را دارید، مطلب راهنمای خرید بهترین آچار تخت می تواند برای داشتن انتخابی بهتر به شما کمک کند.

  برای باز کردن یاتاقان معیوب پیچ های نگه دارنده یاتاقان های در دو طرف دستگاه را باز کرده و محور و پروانه را کمی بالا بیاورید تا یاتاقان ها به راحتی از داخل محور خارج شوند.

  حتی می توانید تسمه کولر را بررسی کرده و اگر از کشش و توان آن کاسته شده، تسمه پروانه را نیز تعویض کنید.

  همانطور که در طی تعویض یاتاقان کولر آبی به صورت تصویری ملاحظه کردید، این کار بسیار ساده ای است و امیدواریم با کمک توضیحات بیان شده در این متن بتوانید برای تعویض آن اقدام کنید.

  جمع بندی:

  بر اساس گفته شد می توان این طور جمع بندی کرد که یاتاقان کولر آبی یک قطعه ساده در سیستم دستگاه می باشد، با این حال دارای اهمیت بسیار بالایی در روند کار دستگاه است.

  همچنین دانستیم که عمده دلیل خراب شدن یاتاقان کولر آبی به عدم روغنکاری این قطعه در طی سرویس کولر آبی مربوط می شود.

  لذا توصیه ما به شما این است که اولاً با مشاهده اولین علامت های خراب شدن یاتاقان مانند تولید صداهای عجیب در دستگاه و لرزش های بیش از حد کولر آبی هرچه سریع تر برای تعویض این قطعه وارد عمل شوید.

  دوماً با انجام برنامه ریزی های دقیق بر اساس چک لیست سرویس و نگهداری کولر آبی برای سرویس دستگاه به خصوص قبل از استفاده مجدد از آن اقدام کنید.

  مجموعه تاسیسات 24 ساعته یکی از با تجربه ترین شرکت های تاسیساتی به منظور ارائه خدمات در زمینه سرویس و تعمیر کولر آبی در سراسر تهران می باشد.

  بنابراین در صورت نیاز به تعویض یاتاقان کولر آبی و یا سرویس و تعمیر دستگاه همین الان با ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

  منابع انگلیسی:

  منبع 1

  https://www.youtube.com/watch?v=rN794MT37DU فیلم تعویض یاتاقان کولر آبی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  با سلام لطف کنید پاسخ سوالم را بدهید

  برای تعویض یاتاقان کولر آبی

  اگر پولی پروانه سفت شده باشد از چه طریق می شود

  به راحتی آنرا باز کرد که پولی رانشکنیم.؟

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید