توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تصویر حاصل از عدسی بر روی دیوار چیست

  1 بازدید

  تصویر حاصل از عدسی بر روی دیوار چیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  دانستنی هایی درباره عدسی

  عدسی و کانون آن

      عدسی محیط شفافی است که با تغییر مسیر نور می توانند ظاهر یک تصویر  را تغییر دهند. عدسی ممکن است کروی یا استوانه ای یا ... باشد. بحث ما روی عدسی کروی است. عدسی های کروی طوری برش داده شده اند که سطح آنها کروی است. عدسی ها به دو دسته همگرا و واگرا تقسیم می شوند.

  الف ) عدسی های همگرا :

  ·       این عدسی ها طوری برش داده شده اند ؛ که لبه آنها نازک تر از وسط آنها است. مثلا ذره بین یک عدسی همگرا است. هر عدسی دارای  یک کانون است. درواقع  وقتی یک دسته پرتو نور موازی به عدسی های همگرا بتابد،این پرتو ها پس از عبور از عدسی در یک نقطه جمع می شوند؛  به این نقطه کانون عدسی همگرا می گویند. در عمل برای پیدا کردن کانون یک عدسی همگرا می توانیم آنرا جلوی نور خورشید قرار دهیم و در طرف دیگرآن یک ورق کاغذ را طور جابجا کنیم که یک نقطه نورانی روی کاغذ تشکیل شود ؛ این نقطه  کانون است . فاصله این نقطه تا عدسی را فاصله کانونی می گویند. هر چه فاصله کانونی کوچک تر باشد عدسی قوی تر است ؛ وهمگرایی آن بیشتر است؛  زیرا نور را در فاصله کمتری همگرا کرده است.

  ·       توجه کنید که اگر کاغذ را مدت زیادی در کانون عدسی همگرا که  نور خورشید به آن می تابد ,  قرار دهیم ، ممکن است کاغذ آتش بگیرد.

  ب ) عدسی های واگرا :

  ·       عدسی هایی هستند که وسط آنها نازک تر از لبه آنها است. در این نوع عدسی ها کانون واقعی وجود ندارد ، زیرا این نوع عدسی پرتو ها را از هم دور و واگرا (پراکنده) می کند .  به همین دلیل می گوییم کانون عدسی واگرا مجازی یا غیر حقیقی است . در عمل برای پیدا کردن کانون عدسی واگرا می توانیم آنرا روی یک ورق کاغذ قرار دهیم ، سپس یک دسته پرتو موازی را به این عدسی بتابانیم؛ پرتو ها پس از عبور از عدسی از هم دور میشوند آن پرتو ها را روی کاغذ رسم می کنیم ، سپس ادامه یا امتداد پرتو ها را رسم کرده , هر جاامتداد پرتوها همدیگر را قطع کردند ، آن نقطه کانون است. معمولا کانون را با حرف f  نشان می دهند

  عدسی ها در سا ختمان میکروسکوپ , و تلسکوپ ؛ و دستگاه اورهد(برای نمایش تصویرروی پرده یا دیوار) دوربین عکاسی، دوربین شکاری و دو چشمی و عینک ها و.... بکار می روند.

  تشکیل تصویر درعدسی ها

    هرگاه جسمی را مقابل یک عدسی قرار دهیم عدسی یک تصویر از آن تشکیل می دهد  . دو نوع تصویر می تواند تشکیل شود. تصویر حقیقی و تصویر مجازی .   تصویر حقیقی تصویری است که از برخورد پرتو هابه همدیگر،  پس از عبور از عدسی،  تشکیل می شود. این تصویر ر ا می توانیم روی دیوار یا پرده تشکیل دهیم.  ولی تصویر مجازی تصویری است که از برخورد امتداد پرتو ها به همدیگر،  پس از عبور از عدسی، تشکیل می شود. این تصویر ر ا نمی توانیم روی دیوار یا پرد ه تشکیل دهیم

  الف ) تشکیل تصویر در عدسی همگرا :

  ·       شش حالت مختلف ممکن است رخ دهد

  ·       1- جسم در فاصله بسیاردور(مانند خورشید ) قرار دارد در این حالت عدسی همگرا تصویری حقیقی ، وارونه ، کوچک تر از جسم و روی کانون(f  ) تشکیل می دهد.

  ·       2- جسم در فاصله دور تر از دوبرابر فاصله کانونی(2f )  قرار دارد؛ در این حالت عدسی همگرا تصویری حقیقی ، وارونه ، کوچک تر از جسم وبین کانون( f ) ودو برابر کانونی( 2f) تشکیل می دهد.

  ·       3- جسم در فاصله دوبرابر فاصله کانونی(2f  )    قرار دارد؛ در این حالت عدسی همگرا تصویری حقیقی ، وارونه ، هم اندازه جسم و دردو برابر فاصله کانونی( 2f)   تشکیل می دهد.

  ·       4- جسم بین کانون(f )  و دوبرابر فاصله کانونی( 2f)   قرار دارد؛ در این حالت عدسی همگرا تصویری حقیقی ، وارونه ، بزرگ تراز جسم و بین کانون( f)  و دو برابر فاصله کانونی ( 2f)  تشکیل می دهد.

  ·       5- جسم روی کانون(f )   قرار دارد؛ در این حالت عدسی همگرا تصویری تشکیل نمی دهد.

  ·       6- جسم بین کانون(f )  و عدسی  قرار دارد؛ در این حالت عدسی همگرا تصویری مجازی ، مستقیم ، بزرگ تراز جسم و ودر همان طرف جسم  تشکیل می دهد.

  ب) تشکیل تصویر در عدسی همگرا :

  ·       فقط یک حالت رخ می دهد. یعنی اگر جسم درهر جایی قرار بگیرد تصویر آن مجازی ، مستقیم ، کوچک تراز جسم و و بین عدسی و کانون( f )  است.

   ابزار های نوری مانند: میکروسکوپ , و تلسکوپ ؛ و دستگاه اورهد ، دوربین عکاسی، دوربین شکاری و دو چشمی و عینک ها واز ترکیب چند عدسی یا آینه به وجود می آیند

  ضمنا آینه و تشکیل تصویر در آن کاملا مشابه عدسی است.

       نویسنده :  سید یحیی صفوی

  منبع مطلب : schoolmaster5.blogfa.com

  مدیر محترم سایت schoolmaster5.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پایه پنجم

  نمایش سه حالت ماده همراه با شعر

  گروه جامد در حالی که درجای خود ثابت ایستاده اندمی خوانند:

  جامدیم ، ما جامدیم                     هر جا بریم ثابتیم

  شکل ما عوض نمی شه        چه تو لیوان ، چه شیشه

  مثالامون اینه                       سنگ و لیوان و شیشه

  گروه های بعد درحالی که دست یکدیگر را گرفته اند و آرام حرکت می کنند ، می خوانند :

  مایعیم و مایعیم                          ما دوستان جامدیم

  اما یه فرقی داریم           شکل ظرف رو دوست داریم

  توی هر ظرفی بریم               شکل همون رو داریم

  مثال های ما اینه                     شیر وگلاب وشیره

  گروه سوم در حالی که دست های یکدیگر را رها کرده واز هم فاصله دارند ، حرکت می کنند و می خوانند :

  ما گازیم و ما گازیم              هی در حال پروازیم

  هر جایی که بریم ما           آن جا را پر می سازیم

  مثال های ما اینهاست          دود و بخار وهواست

  منبع مطلب : mehdialiabady.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mehdialiabady.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مفاهیم علوم کلاس پنجم درس 3

  نور یکی از شکلهای انرژی است . نور به زمین و ما روشنایی می بخشد و همچنین موجب گرمای زمین و ما می شود. بسیاری از مواد را اگر به قدر زیاد گرم کنیم از خود نور تولید می کنند مانند شمع یا چراغ هایی که با نفت و گاز کار می کنند .  برای ایجاد نور همیشه لازم نیست چیزی را بسوزانیم مثل خورشید و ستارگان . اجسامی که از خود نور تولید می کنند را چشمه نور یا منیر            می گویند . چشمه های نور به دو دسته تقسیم می شوند : 1 ) چشمه های نور طبیعی    2 ) چشمه های نور مصنوعی                             بعضی از چشمه های نور طبیعی هستند یعنی انسان در به وجود آمدن آن ها نقشی ندارد مانند خورشید ، ستارگان ، رعدوبرق و...    بعضی از اجسام منیر، ساخته دست بشر هستند مانند شمع و چراغ روشن ، چراغ های الکلی و ...  . ماه و سیارات منیر نیستند چون نور خورشید را به چشم ما بازتاب می کنند . در محیط های شفاف هر چه فاصله مولکول ها بیشتر باشد سرعت نور نیز بیشتر خواهد بود . پس سرعت نور در گازها بیشتر از مایعات و در مایعات بیشتر از جامدات است . بیشتر اجسام اطراف ما چشمه نور نیستند مثل مداد،کتاب ،دفتر ، میز و ...  .  اگر پس از بارش باران ، بلافاصله خورشید در آسمان ظاهر شود ، پرتوهای نورانی به ذرات ریز آب که هنوز در هوا وجود دارند ، برخورد کرده و پس از شکستن نور درون ذرات آب، تجزیه شده و به رنگ های مختلف تبدیل       می شود و رنگین کمان در آسمان تشکیل می شود . تجزیه نور یعنی جداسازی رنگ های مختلف نور . نور سفید پس از تجزیه به رنگ های : قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ، نیلی ، بنفش به ترتیب از بالا تبدیل می شود . شرایط دیدن رنگین کمان : * پس از بارش باران بلافاصله خورشید در آسمان ظاهر می شود . * قطرات ریز باران در هوا معلق باشند . * پشت به خورشید قرار بگیریم .  با روش هایی مثل تاباندن نور به لوله خودکار شفاف و بی رنگ ونمایش آن روی کاغذ و استفاده از ظرف آب و قرار دادن آینه به حالت کج در ظرف و استفاده از منشور ، استفاده از آب پاش یا شیلنگ آب ، می توانیم رنگین کمان بسازیم . تصاویر یا نوشته در پشت لیوان آب یاتنگ آب بزرگتر نشان داده می شود . اگر تصاویر را از لیوان آب یا تنگ دور کنیم تصاویر وارونه و بزرگ تر دیده می شوند . ولی در کف لیوان تصاویر و نوشته به اندازه واقعی آن نشان داده می شود . ذره بین ها را از جنس شیشه و پلاستیک می سازند .چون شکل ذره بین مانند عدس است، یعنی لبه ها نازک و وسط آن ضخیم تر است  ، به آن عدسی هم می گویند . عدسی پرتو های نوری را که به آن می تابد را می شکند و در یک نقطه جمع می کند که به آن کانون عدسی می گویند . کانون عدسی گرمای زیادی دارد . هر چه عدسی ضخیم تر باشد ، اندازه ی تصاویر بزرگ تر و کانون به عدسی نزدیک تر است .هر چه عدسی باریک تر باشد کانون عدسی دورتر است . دو نوع عدسی وجود دارد : عدسی محدب که برآمده است و عدسی مقعر فرو رفته است. تصاویر اجسام در عدسی هایی که بر روی دیوار می افتد ، وارونه هستند . اگر می خواهیم کاغذی را با ذره بین آتش بزنیم برای این که زودتر آتش بگیرد  باید آن را سیاه کنیم . کاربرد عدسی در ابزارهای مختلف :

  ذره بین، بزرگنمایی اجسام ریز * میکروسکوپ : بزرگنمایی اجسام بسیار ریز * دوربین عکاسی : انداختن تصویر روی فیلم تلسکوپ : بزرگ نمایی اجسام بسیار دور  * دوربین : بزرگ نمایی اجسام دور  

  کاربرد عدسی ها در شغل های مختلف :  *  عینک سازی : ساختن عینک برای افراد نزدیک بین و دوربین . * ساعت سازی : برای درشت دیدن اجزای ساعت . * ستاره شناسی استفاده در تلسکوپ

  منبع مطلب : larmadrese.blogfa.com

  مدیر محترم سایت larmadrese.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 3 روز قبل
  0

  جواب مشخص نیست ممنون میشم بگید

  بد 11 روز قبل
  0

  بد

  بد 11 روز قبل
  0

  بد

  ناشناس 24 روز قبل
  -1

  ب

  جعفر 24 روز قبل
  0

  بسه

  الهام 12 ماه قبل
  0

  واقعا مطالبتون عالیهخیلی خوشم اومد سایت خیلی خوبیه

  یلدا 1 سال قبل
  2

  خب یکی ج بدع 😕

  0
  اره 18 روز قبل

  بده

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  تصویرحاصل ازعدسی برروی دیوار چیست

  1
  ناشناس 8 ماه قبل

  منم همین را میپرسم چیزای دیگه میگه اگه بلد نیستید خوب هیچی نگید

  1
  الهام 12 ماه قبل

  نوشته که دوست گرامی وارونه دیده میشه یکم دقت کن

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  باش

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  وااای

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  وارونه

  موسوی 1 سال قبل
  0

  من م می خوام بدانم که تصویر حاصل عدسی بر روی دیوار چه میشود

  2
  ال 18 روز قبل

  منم

  پورقورئیان 1 سال قبل
  1

  آخه این چه وضعشه ما اومدیم اینجا چیز یاد بگیریماما شما مطالبتان کامل نیست

  0
  ال 18 روز قبل

  اره

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید