توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تشکیل پرونده الکترونیکی بیمه بیکاری

  1 بازدید

  تشکیل پرونده الکترونیکی بیمه بیکاری را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  متقاضیان دریافت مقرری بیمه بیکاری به سامانه جدید مراجعه کنند - ایسنا

  متقاضیان دریافت مقرری بیمه بیکاری به سامانه جدید مراجعه کنند - ایسنا

   حسین فتحی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اهداف و برنامه‌های سامانه جدید بیمه بیکاری بیان کرد: در راستای تحقق دولت الکترونیک، زیرسامانه بیمه بیکاری از سامانه جامع روابط کار پس از طی دوره اجرای آزمایشی در پنج استان، قابلیت استفاده در سطح کشور را پیدا کرد.

  وی افزود: سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری که در ایام کرونا راه اندازی شده بود از پنجم مرداد  مسدود شده است.

  وی تاکید کرد: افرادی که در سامانه قدیم بیمه بیکاری درخواست خود را به ثبت رسانده‌اند، اطلاعات آن‌ها به سامانه جدید انتقال داده می‌شود، ولی برای تداوم مقرری بیمه بیکاری باید برای بارگذاری مدارک و احتمالاً تغییرات به سامانه جدید مراجعه کنند.

   فتحی با اشاره به این‌که کارگران و کارفرمایانی که خواهان استفاده از سامانه جامع روابط کار هستند در ابتدا باید با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و احراز هویت، نام کاربری و رمز عبور دریافت کنند، ادامه داد: پس از احراز هویت، نام کاربری و رمز عبور برای شخص و یا شرکت پیامک می‌شود و افراد با حضور در سامانه جامع روابط کار و ورود به کارپوشه شخصی می‌توانند از خدمات این سامانه برای ثبت درخواست خود بهره‌مند شوند.

  وی خاطرنشان کرد: تمامی کارگران و کارفرمایان لازم است فقط یک بار برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند.

  انتهای پیام

  بیمه بیکاری ۹۹ و ۹۸: تشکیل پرونده، محل مراجعه، شرایط، عیدی، شکایت از کارفرما

  بیمه بیکاری ۹۹ و ۹۸: تشکیل پرونده، محل مراجعه، شرایط، عیدی، شکایت از کارفرما

  بیمه بیکاری: مراحل تشکیل پرونده، پیگیری، عیدی / برای دریافت بیمه بیکاری به کجا مراجعه کنیم / شرایط بیمه بیکاری ۹۸ و ۹۹ / شکایت از کارفرما برای بیمه بیکاری

  این مطلب با جدیدترین اخبار مربوط به بیمه بیکاری به روز می شود.

  با ما همراه باشید.

  همچنین بخوانید

  واریز بیمه بیکاری اسفند تا آخر هفته آینده به حساب متقاضیان

  ۱۳۹۹/۳/۹

  مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی: از مجموع افراد متقاضی دریافت بیمه بیکاری اسفند سال گذشته، فهرست ۲۴۰ هزار نفری به همراه شماره حساب افراد برای دریافت بیمه بیکاری به سازمان برنامه و بودجه ارائه شد که هفته آینده به حساب متقاضیان واریز می شود.

  مراحل دریافت بیمه بیکاری برای مشمولان نهایی

  ۱۳۹۹/۲/۳۱

  ثبت درخواست بیمه بیکاری ۱۴۲ هزار کارگر استان تهران

  ۱۳۹۹/۲/۱۴

  مدیرکل تعاون، کارو رفاه اجتماعی استان تهران:

  درخواست بیمه بیکاری ۱۴۲ هزار کارگر که بر اثر شیوع بیماری کرونا بیکار شده اند در سامانه وزارت کار ثبت شد.

  برقراری مستمری بیمه بیکاری پس از ثبت درخواست ها برای متقاضیان انجام خواهد شد.

  چه کسانی تا پایان فروردین بیمه بیکاری دریافت می کنند؟

  ۱۳۹۹/۲/۱۳

  مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار:

  هر کارگری که فقط یک ماه حق بیمه پرداخت کرده و سپس بیکار شده باشد می‌تواند جهت دریافت بیمه بیکاری اقدام نماید

  افراد بعد از مراجعه به سامانه بیمه بیکاری، بعد از وارد کردن کد ملی و کد کارگاه خود اگر مشمول قانون کار نباشند، برایشان پیامی ارسال می شود که مشمول بیمه بیکاری نیستند. یعنی حق بیمه ۳ درصدی بیمه بیکاری را پرداخت نکرده اند. /تسنیم

  مدیرکل بیمه‌شدگان تامین اجتماعی:

  ۱۳۹۹/۲/۱۲

  افرادی که از دی ماه گذشته حق بیمه ۳۰ درصدی را پرداخت کرده باشند، حق بیمه بیکاری می‌گیرند.

  شرط لازم برای دریافت بیمه بیکاری در شرایط حوادث غیر مترقبه داشتن ۶ ماه بیمه تامین اجتماعی است.

  مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار: کسانی که طبق قانون بیکار شده‌اند ۳۰ روز وقت دارند در سامانه مربوطه اعلام نمایند

  ۱۳۹۹/۲/۱۱

  اعلام جزئیات پرداخت بیمه بیکاری به بیکارشدگان ناشی از کرونا

  ۱۳۹۹/۱/۲۹

  بیمه بیکاری طبق احراز شرایط مندرج در قانون بیمه بیکاری به افراد بیکار شده تعلق می‌گیرد با این تفاوت که، افرادی که به علت شیوع ویروس کرونا به مدت سه ماه تحت پوشش قرار گرفته اند پس از اتمام این دوره طبق مواد ۱۴ و ۱۵ قانون کار عودت بکار می‌شوند./ایسنا

  مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری درباره جزئیات پرداخت بیمه بیکاری به بیکار شدگان ناشی از وجود ویروس کرونا توضیحاتی داد.

  مسعود بابایی مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بیمه بیکاری طبق احراز شرایط مندرج در قانون بیمه بیکاری به افراد بیکار شده تعلق می‌گیرد با این تفاوت که، افرادی که به علت شیوع ویروس کرونا به مدت سه ماه تحت پوشش قرار گرفته اند پس از اتمام این دوره طبق مواد ۱۴ و ۱۵ قانون کار عودت بکار می‌شوند.

  او با بیان اینکه در صورت عدم پذیرش کارفرما، موضوع از طریق مراجع حل اختلاف کار مورد پیگیری قرار خواهد گرفت، افزود: بیکار شدگان براساس سابقه بیمه پردازی و داشتن شرایط احراز مجددا در زمان های دیگری نیز می‌توانند از این بیمه بهره‌مند شوند.

  بابایی گفت: مبلغ بیمه بیکاری براساس میانگین ۹۰ روز آخر اشتغال است اما کمتر از حداقل دستمزد شورای عالی پرداخت نمی‌شود و مدت آن طبق جدول ماده ۷ قانون بیمه بیکاری از ۶ ماه تا ۵۰ ماه است.

  مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری درباره شرایط پرداخت بیمه بیکاری تصریح کرد: در شرایط عادی داشتن حداقل ۶ ماه سابقه برای کارگران دائمی با ارائه رای مراجع حل اختلاف کار و یکسال سابقه در آخرین کارگاه میسر است، همچنین برای کارگران دارای قرارداد مدت موقت به انضمام نامه عدم نیاز مراجعه به اداره کار، یا سامانه طی ۳۰ روز از زمان اخراج و بیکاری غیرارادی مقدور خواهد بود.

  بابایی ادامه داد: ثبت نام متقاضیان در سامانه فعلا در دست بررسی است و تاکنون پرداختی صورت نگرفته است.

  او با بیان اینکه افرادی که در رسته‌های دهگانه اعلامی از سوی دولت بیکار شده اند تحت پوشش قرار خواهند گرفت و سایر واحد‌هایی که متاثر از کرونا تعطیل شده و در این رسته‌ها نیستند می‌توانند درخواست بیمه بیکاری دهند، تأکید کرد: به کارگران ساختمانی ای که مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی نیستند بیمه بیکاری تعلق نمی‌گیرد.

  بابایی افزود: مربیان مهد‌های کودک بهزیستی که بیمه نیستند چنانچه اشتغال بکار داشته اند و کارفرما از واریز حق بیمه امتناع نکرده باشد می توانند مدارک مربوطه را به اداره کار محل ارائه تا مورد بررسی قرار گیرد.

  کارکنان رسانه‌ها از بیمه بیکاری بهره‌مند می‌شوند

  ۱۳۹۹/۱/۲۶

  خبرنگاران و کارکنان رسانه‌های مشمول قانون کار که شغل خود را در سال‌جاری از دست داده‌اند یا فعالیت آنها در ماه‌های اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت ۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا (حوادث غیرمترقبه) به حالت تعلیق در آمده؛ مشمول بیمه بیکاری هستند و برای درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند./ ایرنا

  رانندگان اتوبوس و مینی بوس مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند

  ۱۳۹۹/۱/۱۹

  محمد تیموری معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رانندگان بیکار شده نیز از بیمه بیکاری بهره مند می شوند./ مهر

  مسعود بابایی ( مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون) :

  ۱۳۹۹/۱/۱۷

  قرار است به کسانی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه بیمه بیکاری پرداخت شود

  کسانی که مشمول قانون کار باشند و کارفرما سه درصد حق بیمه بیکاری آنها را پرداخت کرده باشد، مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد و مشاغلی مانند کارگران ساختمانی، قالیبافان و رانندگان که قوانین بیمه‌ای آنها مشمول قوانین خاص است، نمی‌توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. / فرارو

  اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری

  ۱۳۹۹/۱/۱۷

  مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: بر اساس مصوبه دولت مقرر شد مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری تخصیص داده شود تا افرادی که به صورت غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند و مشمول قانون کار و قانون بیمه بیکاری بتوانند در قالب بیمه بیکاری از این تسهیلات استفاده کنند./مهر

  نهایی شدن دستورالعمل پرداخت بیمه بیکاری به علت کرونا

  ۱۳۹۹/۱/۱۱

  دستورالعمل نحوه پرداخت بیمه بیکاری به علت کرونا توسط وزارت کار و تامین اجتماعی نهایی شد.

  دستورالعمل بیمه بیکاری به علت شیوع کرونا توسط معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تدوین و امضا شد.

  در این دستورالعمل آمده است: با توجه به گستردگی شیوع ویروس کرونا در کشور و اقدامات موثری که این وزارتخانه به منظور ارائه خدمات شایسته تر به جامعه هدف در حوزه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری از جمله طراحی سامانه الکترونیکی ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها و کاریابی های غیردولتی و همچنین حذف مراحل حضور و غیاب مقرری بگیران بیمه بیکاری تا پایان اردیبهشت ماه به عمل آورده است، بر اساس این دستورالعمل ضروری است ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها پس از اخذ درخواست متقاضیان واجد شرایط بیمه بیکاری از سامانه فوق الذکر که حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه در سامانه مربوطه ثبت نام و تقاضا نموده یا می نمایند، نسبت به بررسی غیر حضوری کلیه شرایط قانونی لازم، اقدام و بدون نیاز به روال معمول و طرح موضوع در کمینه های مربوطه، در صورت احراز شرایط قانونی برای دریافت مقرری بیمه بیکاری بابت ماه های اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ ، نسبت به ارسال لیست مشمولین به شعب تامین اجتماعی مربوطه جهت برقراری مقرری بیمه بیکاری ماههای مذکور اقدام نمایند، بدیهی است استمرار پرداخت مقرری بیمه بیکاری پس از پایان ۳ ماه مذکور (اسفند- فروردین و اردیبهشت) مستلزم رسیدگی حضوری و طرح پرونده در کمیته های مربوطه خواهد بود. شعب تامین اجتماعی موظفند در چارچوب قوانین مربوطه و در اسرع وقت، نسبت به برقراری مقرری بیمه بیکاری برای افراد مشمول برای مدت زمان مقرر در این دستورالعمل اقدام و نتیجه را به ادارات فوق الذکر و متقاضی اعلام نمایند.

  ‌دستورالعمل اداری ‎ثبت درخواست بیمه بیکاری الکترونیکی تدوین شد

  ۱۳۹۸/۱۲/۲۷

  بر اساس ابلاغیه معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان تامین اجتماعی ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری بدون نیاز به مراجعه حضوری تا پایان اردیبهشت سال ۹۹ انجام می شود./مهر

  کارگران کارگاه‌هایی که تعطیل شوند، بیمه بیکاری می‌گیرند

  ۱۳۹۸/۱۲/۲۵

  مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

  مطابق قانون بیمه بیکاری، کارگران کارگاه‌هایی که به صورت غیرارادی به هر دلیل تعطیل شود، با تایید وزارت کار، به صندوق بیمه بیکاری ارجاع داده می‌شوند.

  افراد از طریق سامانه جامع روابط کار، می‌توانند با تشکیل پرونده الکترونیکی دادخواست خود را تنظیم و در سامانه ثبت کنند.

  کارگران مبتلا به کرونا می‌توانند با تایید کمیسیون پزشکی شعبات سازمان تامین اجتماعی از مرخصی استعلاجی استفاده کنند.

  هر گونه تغییر ساعت کار به ماهیت کلی به مصوبه هیات وزیران برمی‌گردد.

  تشخیص شرایط بحرانی و تصمیمات در این خصوص از ظرفیت‌های وزارت بهداشت است و ما نیز تابع تصمیمات آن هستیم./ ایرنا

  محاسبه آنلاین حقوق و میزان مقرری بیمه بیکاری

  شرایط جدید و کامل دریافت بیمه بیکاری + جدول

  هر آنچه درباره بیمه بیکاری، مبلغ بیمه بیکاری، قانون جدید بیمه بیکاری، مراحل دریافت بیمه بیکاری، مدارک لازم برای بیمه بیکاری، شرایط بیمه بیکاری، مدت بیمه بیکاری است مشاهده نمائید.

  گاهی اوقات بعضی از صاحبان مشاغل بنابه دلایل متعددی از کار بیکار می‌شوند. بیکار به فردی اطلاق می‌شود که بدون میل و اراده خود از کار بیکار شده است که یا از سوی کارفرما تعدیل شده یا به خاطر بیماری از کارافتاده شده است.

  ۳ حالت که عنوان بیکار وجاهت قانونی ندارد.

  در صورتی که کارگر:

  شمول عنوان بیکار بر وی ،وجاهت قانونی ندارد.

  حق بیمه بیکاری تا چه مدت به بیمه شده بیکار پرداخت می‌گردد؟

  جمع مدت پرداخت بیمه بیکاری و مزایای آن، اعم از دوره اجرای آزمایشی و یا دائمی، برای مجردین حداقل ۶ ماه و حداکثر ۳۶ ماه می باشد.

  برای افراد متاهل یا متکفل حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه بر اساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه کارگر می‌باشد.

  فرمهای درخواست برقراری بیمه بیکاری

  در قانون مربوط به حق بیمه بیکاری شرایطی لحاظ شده که پیرو این قانون اتباع خارجی مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی‌شوند.

  میزان پرداختی به فرد بیکار زیاد نیست، و باید این موضوع را در نظر داشت که این میزان پرداختی به عنوان بیمه بیکاری با این خرج و مخارج پاسخگوی کارگران به خصوص کارگران متاهل نیست و حداقل‌های زندگی با این پول‌ها محقق نمی‌شود.

  بیمه‌ شدگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی چنانچه از کار بیکار شوند، ظرف حداکثر یک ماه از روزی که بیکار شدند باید به شعب تامین اجتماعی مراجعه کنند و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند.

  لازم به ذکر است؛ بیمه شده باید حداقل۶ ماه حق بیمه پرداختی داشته باشد در غیر این صورت حائز دریافت حق بیمه بیکاری نمی‌شود.

  شعب سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور با بررسی پرونده فرد بیکار محاسباتی را انجام می‌دهند و میزان و مدت پرداختی را مشخص می‌کنند.

  در چه شرایطی بیمه شدگان بیکار، استحقاق دریافت بیمه بیکاری را دارند؟

  حتما به صورت غیر ارادی بیکار شده باشد.

  بازنشسته یا مستمری بگیر نباشد.

  بیمه شده حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد قبل از بیکار شدن.

  بیمه شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند را دریافت خواهند کرد.

  مدارک لازم برای دریافت

  اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده

  عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)

  اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی

  اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه

  اصل و کپی کارت ملی

  اصل و کپی گواهی کار از شرکت

  اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)

  کپی صفحه اول دفترچه بیمه

  مدت بیمه بیکاری

  مدت پرداختی حق بیمه از ۶ تا ۵۰ ماه است که سقف پرداختی ۵۰ ماه به متاهل‌ها تعلق می‌گیرد. همچنین میزان پرداختی هم متغیر است، و میزان و تغییرات بر مبنای متاهل و مجردی تعیین می‌شود و مسلماً حق بیمه بیکاری متاهل‌ها به نسبت مجرد‌ها بیشتر است.

  مبلغ بیمه بیکاری برای افراد مجرد

  کسانی که ۶ تا ۲۴ ماه حق بیمه پرداخت کرده باشند تا ۶ ماه، ۲۵ تا ۱۲۰ ماه پرداختی حق بیمه تا ۱۲ ماه، ۱۲۱ تا۱۸۰ ماه حق بیمه پرداختی تا ۱۸ ماه، ۱۸۱ تا ۲۴۰ ماه حق بیمه پرداختی تا ۲۶ ماه و ۲۴۱ ماه به بالا تا ۳۶ ماه دریافت می‌کنند.

  مبلغ بیمه بیکاری برای افراد متاهل

  کسانی که ۶ تا ۲۴ ماه حق بیمه پرداخت کرده باشند تا ۱۲ ماه، ۲۵ تا ۱۲۰ ماه پرداختی حق بیمه تا ۱۸ ماه، ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه حق بیمه پرداختی تا ۲۶ ماه، ۱۸۱ تا ۲۴۰ ماه حق بیمه پرداختی تا ۳۶ ماه و ۲۴۱ ماه به بالا تا ۵۰ ماه بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

  بیمه شخص ثالث جدید چگونه خواهد بود؟

  دلایل قطع بیمه بیکاری

  بیمه شده دوباره به کار اشتغال یابد.

  بیمه شده از قبول شغل مشابه پیشنهاد شده خودداری کند.

  بیمه شده مستمری بازنشستگی دریافت کند و یا دچار از کار افتادگی کلی شود.

  مدت زمان که بیمه بیکاری به او تعلق میگیرد پایان یابد.

  بیمه شده فوت کند.

  بیمه شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کاراموزی خودداری کند.

  ۸ گروه که مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند.

  کلیه مشمولین قانون تأمین اجتماعی که تابع قانون کار و کار کشاورزی هستند مشمول مقررات بیمه بیکاری هستند به‌جز:

  سوالات مرتبط با بیمه بیکاری

  در این قسمت لیستی از سوالات متداول مرتبط با شرایط بیمه بیکاری آورده شده‌اند.

  برابر ماده ۲ قانون بیمه بیکاری، بیکار بیمه شده‌ای است که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده به کار باشد.

  در صورت صدور رأی موضوع ماده ۱۴۸ قانون کار توسط مراجع ذی ربط به استناد ماده ۳۶ قانون تامین اجتماعی، در صورتی که کارفرما از کسر حق بیمه سهم بیمه شده خودداری کند، شخصاً مسئول پرداخت آن خواهد بود.

  تأخیر کارفرما در پرداخت حق بیمه یا عدم پرداخت آن، رافع مسئولیت و تعهدات سازمان در مقابل بیمه شده نخواهد بود.

  در صورت صدور رأی مراجع حل اختلاف مبنی بر قطع رابطه کاری و غیر ارادی بودن بیکاری با دارا بودن سایر شرایط مندرج درقانون، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌گردد.

  با توجه به اینکه داشتن حداقل یکسال سابقه پرداخت حق بیمه درآخرین کارگاه برای کارگران قراردادی ملاک پرداخت مقرری بیمه بیکاری می‌باشد.

  اگر کارگر فاقد قرارداد مدت موقت باشد برای تعیین تکلیف در ارتباط با قطع رابطه کارگری می‌بایست به مراجع حل اختلاف مراجعه نماید.

  اگر کارفرما عمداً و یا سهواً لیست اضافه حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نماید، ملاک سازمان برای پرداخت مقرری، تاریخ وقوع بیکاری می‌باشد که توسط واحد‌های تعاون، کارو رفاه اجتماعی اعلام می‌گردد.

  مطابق ماده ۲ قانون بیمه بیکاری در چنین مواقعی بیکاری ؛ مصداق ارادی خواهد یافت ومتقاضی فوق مشمول شرایط بیمه بیکاری نمی‌گردد.

  برابر ماده ۲۵ قانون کار هیچکدام از طرفین قرارداد کار موقت (کارگر و کارفرما) به تنهایی حق فسخ قرارداد را ندارند و مطابق دستورالعمل شماره ۱۹۴۲۲ مورخ ۲۲/۴/۷۳ موضوع وحدت رویه اجرای بیمه بیکاری، چنانچه کارگر و کارفرما رأسا مبادرت به سازش نمایند ؛کارگر از شرایط بیمه بیکاری خارج می‌شود.

  آخرین جزییات درباره بیمه بیکاری/ ۲۲۲ هزار نفر ماهانه ۲ میلیون تومان

  داشتن حداقل یکسال سابقه در آخرین کارگاه طبق تفاهمنامه مشترک صرفاً مربوط به کارگرانی است که قرارداد موقت ایشان پایان یافته است

  و تسری آن به کارگران دائمی ویا اخراج در اثنای قرارداد مغایرت قانونی دارد، بدیهی است در خصوص این قبیل کارگران بر اساس ماده «۶» قانون بیمه بیکاری عمل خواهد شد.

  به استناد بند «۱» مصوبه ۷۰۰۳۷ /۲۱۱۶۶مورخ ۲۴/۱۲/۷۸ هیأت وزیران « کارگران فصلی در صورتی که در اثنای فصل کار بیکار شوند مشمول استفاده از مقرری بیمه بیکاری خواهند بود».

  به استناد بند «۱» تفاهمنامه مشترک ۱۱۸۷۳۹ مورخ ۱/۱۲/۸۴کارگران شاغل در کارهای با ماهیت غیر دائم (مانند پروژه ها، فعالیت‌های عمرانی ونظایر آن) که در پایان کار، قرارداد و یا اتمام بخشی از کار به عنوان عدم نیاز بیکار می‌گردند مشمول شرایط بیمه بیکاری نخواهند شد.

  به استناد بند«ج» ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، مقرری بیمه بیکاری از روز اول بیکاری قابل پرداخت می‌باشد.

  و به استناد تبصره «۲» ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، دوران دریافت مقرری بیمه بیکاری، جز سوابق از لحاظ فوت، بازنشستگی و از کار افتادگی محسوب می‌گردد.

  مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری و میزان آن به شرح زیر است:

  الف- جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری اعم از دوره اجرای آزمایشی و یا دائمی آن برای مجردین حداکثر (۳۶) ماه و برای متأهلین یا متکفلین حداکثر (۵۰) ماه بر اساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه و به شرح جدول ذیل می‌باشد:

  جدول سابقه پرداخت حق بیمه حداکثر مدت استفاده از مقرری جمعا با احتساب دوره‌های قبلی

  سابقه پرداخت حق بیمه حداکثر مدت استفاده از مقرری جمعاً با احتساب دوره‌های قبلی

  برای مجردین برای متأهلین یا متکفلین

  از ۶ ماه لغایت ۲۴ماه ۶ ماه ۱۲ ماه

  از ۲۵ ماه لغایت ۱۲۰ ماه ۱۲ ماه ۱۸ ماه

  از ۱۲۱ ماه لغایت ۱۸۰ ماه ۱۸ ماه ۲۶ ماه

  از ۱۸۱ ماه لغایت ۲۴۰ ماه ۲۶ ماه ۳۶ ماه

  از ۲۴۱ ماه به بالا ۳۶ ۵۰ماه

  لازم به ذکر است افراد مسن مشمول شرایط بیمه بیکاری که در هنگام وقوع بیکاری دارای ۵۵ سال سن و یا بیشتر باشند به استناد ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی این قانون در صورت عدم اشتغال تا رسیدن به سن بازنشستگی مقرری بیمه بیکاری آنان ادامه می‌یابد.

  ب – میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معادل (۵۵%) متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده می‌باشد.

  به مقرری افراد متاهل یا متکفل، تا حداکثر ۴ نفر از افراد تحت تکفل به ازاء هر یک از آنها به میزان ( ۱۰% ) حداقل دستمزد افزوده خواهد شد.

  در هر حال مجموع دریافتی مقرری بگیر نباید از حداقل دستمزد کمتر و از (۸۰% ) متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد.

  خیر، هیچ گونه عیدی و پاداش به مقرری بگیران در طول دوره استحقاق تعلق نمی‌گیرد.

  به استناد تبصره «۶» ماده ۷ قانون بیمه بیکاری مقرری بیمه بیکاری مانند سایر مستمری‌های تأمین اجتماعی از پرداخت هرگونه مالیات معاف می‌باشد.

  به استناد ماده ۱۴ آیین‌نامه اجرایی شرایط بیمه بیکاری در صورتی که در طول مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری در تعداد افراد تحت تکفل تغییراتی حاصل شود، میزان و مدت استحقاق مقرری وی طبق مقررات بند «ب» ماده ۷ قانون محاسبه و پرداخت خواهد شد.

  به استناد ماده ۱۱ آیین‌نامه اجرایی شرایط بیمه بیکاری، مقرری بیمه شدگانی که در هنگام استفاده از مقرری بیمه بیکاری به خدمت وظیفه عمومی اعزام می‌گردند.

  در صورتی که متأهل نباشند قطع می‌گردد و پس از پایان خدمت وظیفه عمومی در صورت عدم اشتغال، با معرفی واحد تعاون، کارورفاه اجتماعی دوباره نسبت به برقراری باقیمانده مدت استحقاقی، آنان اقدام خواهد شد.

  بله، در طول زمان بهره‌مندی از بیمه بیکاری دفترچه درمانی مقرری بگیر و افراد تحت تکفل اوتمدید می‌گردد.

  ۱- پایان دوره مقرری ۲- اشتغال مجدد ۳- عدم شرکت در دوره‌های آموزشی۴- عدم حضور به موقع۵- عدم قبول شغل پیشنهادی۶- بازنشستگی۷- فوت ۸- سربازی (افراد مجرد) ۹- از کارافتادگی کلی ۱۰ – اشتغال پنهان ۱۱- محکومیت کیفری (افراد مجرد)

  چنانچه فرد قبل از برقراری مقرری بیمه بیکاری دارای موافقت اصولی و یا پروانه کسب باشد و بیکاری وی احراز گردد می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند گردد.

  ولی بر اساس تبصره ماده ۲۱ آیین نامه اجرایی شرایط بیمه بیکاری در صورت اخذ مجوز توسط مقرری بگیر،

  به منظور جلوگیری از محدود کردن فرصت شغلی دیگران و سوء استفاده‌های احتمالی، از تاریخ آغاز بهره‌برداری و کسب و کار طبق اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مقرری وی قطع می‌گردد.

  چنانچه غیبت بدون عذر موجه بوده و مقرری بگیر مستندات مربوطه را ارائه ننماید، واحدهای تعاون، کار ورفاه اجتماعی با اعلام موضوع به تأمین اجتماعی اقدام به قطع مقرری بیمه بیکاری می‌نمایند.

  در صورت اشتغال مقرری بگیر در زمین مزروعی و یا موارد مشابه مقرری آنان به لحاظ اشتغال مجدد قطع می‌گردد.

  اما صرف داشتن زمین زراعی و یا تمکن مالی و داشتن سرمایه و مستغلات منجر به قطع مقرری نمی‌گردد.

  به استناد تبصره «۲» ماده ۸ قانون بیمه بیکاری، ملزم به بازپرداخت مقرری دریافتی از تاریخ اشتغال خواهد بود.

  در صورتی که سن متقاضی در زمان بیکارشدن ۵۵ سال و یا بیشتر باشد ؛ با دارا بودن حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه وعدم اشتغال به کار می‌تواندتا رسیدن به سن بازنشستگی ازمقرری بیمه بیکاری بهره‌مند گردد.

  در چنین حالتی منعی برای برقراری مقرری بیمه بیکاری وجود ندارد.

  چنانچه قطع رابطه کاری کارگر با کارفرما به دلیل کاهش توانایی جسمی و یا بیماری وی باشد، لازم است به منظور بررسی وضعیت وی، موضوع از طریق مراجع ذی صلاح مورد رسیدگی قرار گیرد.

  و اگر از کار افتاده کلی شناخته شودمشمول مقرری بیمه بیکاری نمی‌گردد، در غیر این صورت با تشخیص مراجع حل اختلاف کار با دارا بودن سایر شرایط مندرج در قانون می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند گردد.

  پرداخت مقرری بیمه بیکاری طبق جدول ماده ۷ قانون بیمه بیکاری با توجه به سوابق پرداخت حق بیمه وی متفاوت می‌باشد و بیمه شده می‌تواند در مراحل مختلف،

  مشروط به این که از سقف مدت استحقاق در آن جدول تجاوز ننماید در سنوات مختلف از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند گردد.

  بیمه بیکاری از همان روز اول بیکار

  فرمول محاسبه بیمه بیکاری چگونه است ؟

  مبلغ مقرری روزانه بیمه شده بیکار، معادل ۵۵ درصد متوسط حقوق یا مزد روزانه وی می باشد.

  مرجع رسیدگی به درخواست بیمه بیکاری کدام نهاد است؟

  اگر کارگری در کارگاهی به صورت قراردادی (قرارداد مدت معین) شاغل باشد و در میان قرارداد اخراج شود در این صورت مانند کارگر دائم (اخراج) با او برخورد می شود.

  ولی چنانچه بعد از پایان قرارداد اخراج شود و در آخرین کارگاه بیش از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می‌تواند مستقیماً به ادارات کار محل مراجعه و درخواست بیمه بیکاری کند.

  افرادی که دارای قرارداد کار دائم هستند و از کار اخراج می‌شوند،در صورت دارا بودن حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه، برای اعتراض به اخراج یا درخواست مطالبات، ابتدا باید به اداره کار محل مراجعه کرده و علیه کارفرما طرح دعوی کنند.

  هم زمان با آن لازم است درخواست بیمه بیکاری را نیز به واحد مربوطه ارائه کنند.
  در صورتی که رأی صادره بازگشت به کار باشد، کارگر مشمول بیمه بیکاری نخواهد شد.

  در صورتی که هیات حل اختلاف، اخراج کارگر را غیرموجه تشخیص داد، حکم بازگشت کارگر اخراجی و پرداخت حق‌السعی او را از تاریخ اخراج صادر می‌کند و در غیر این صورت (‌موجه بودن اخراج) کارگر، مشمول اخذ حق سنوات به میزان مندرج در ماده ۲۷ این قانون خواهد بود.

  چنانچه کارگر نخواهد به واحد مربوط باز گردد، کارفرما مکلف است که بر اساس سابقه خدمت کارگر به نسبت هر سال ۴۵ روز مزد و حقوق به وی بپردازد.

  برای دریافت بیمه بیکاری به کجا مراجعه کنیم

  نخستین گام جهت ارائه درخواست مقرری بیمه بیکاری، مراجعه به اداره کار در مهلت ۳۰ روز از تاریخ اخراج است( موضوع ماده بند ب ماده قانون بیمه بیکاری).

  عیدی بیمه بیکاری

  خیر. بیمه بیکاری یکی از حمایت های تامین اجتماعی است و صندوق تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه شدگانی که طبق مقررات این قانون موقتاً بیکار می شوند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند. ( موضوع ماده ۳ قانون بیمه بیکاری)، اما عیدی از طرف کارفرما و به سبب وجود رابطه اشتغال و مزدبگیری پرداخت می شود(ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران، مصوب ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی و تبصره یک آن).

  شکایت از کارفرما برای بیمه بیکاری

  به هر دلیلی که کارفرما عذر شما را از سر کار خواسته مثلا ورشکستگی، تعدیل نیرو ، کم شدن کار و …. حالا شما برای احقاق حق خود، قصد شکایت از کارفرما را دارید . مراحل این شکایت به چه صورت است ؟ چقدر زمان برای شکایت دارید؟

  اول موارد مهم را برای کارگری که اخراج شده است، بگویم که در صورت رعایت نکردن این موارد حقشان ضایع می شود.

  ۱- کارگر اخراجی  تا ۳۰ روز زمان دارد که به شعبه اداره کار و امور اجتماعی مربوطه مراجعه کند و شکایت خود را تنظیم نماید. پس هر چه زودتر اقدام کنید زودتر به نتیجه می رسید (یا رای برگشت به کار می گیرد و یا برقراری بیمه بیکاری)

  اما  دعاوی مانند مطالبه حقوق و مزایای پرداخت نشده و همچنین بیمه معوقه،مشمول مرور زمان نمیشوند، و محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، کارگر و حتی بعد از فوت کارگر وراث قانونی می توانند اقامه دعوی بر علیه کارفرما نمایند.

  ۲- در زمان تنظیم شکایت توضیحات طولانی ننویسید ، کسی نمی خواند، خلاصه و مفید بنویسید مثلا درخواست بازگشت به کار ۲-درخواست سنوات ۳- درخواست پرداخت حق بیمه ، حقوق معوقه، عیدی پرداخت نشده و … .اگر طلب معوقه داشته باشید و در دادخواست بنویسید، در جریان دادرسی به نفع شما است.(خیلی مهم است)

  ۳- در صورتی که می خواهید از بیمه بیکاری استفاده کنید زمان شکایت همان یک ماه است  پافشاری شما بازگشت به کار باشد و حتما در صدور رای قطعی از مراجع حل اختلاف باید قید شده باشدکه  اخراج خواهان غیر ارادی و از سوی کارفرما صورت گرفته تا مشمول بیمه بیکاری شوید. همچنین باید  حق بیمه شما حداقل یکسال قبل از اخراج به صورت مستمر از کارگاه مربوطه واریز شده باشد.

  در اداره کار بخش مشاوره بصورت رایگان وجود دارد، در صورت نیاز به راهنمایی از این بخش کمک بخواهید.

  مراحل شکایت از کارفرما

  ۱- شعبه بیمه تامین اجتماعی که کارفرما برای شما و سایر کارکنان آن مجموعه  حق بیمه ماهانه رد می کرده است را پیدا کنید. از طریق این شعبه ، کار و امور اجتماعی که به بیمه شما مربوط می شود را پیدا کنید.

  ۲- به اداره کار مربوطه بروید و از واحد ارجاع آن یک نامه برای شعبه ای که حق بیمه برای شما رد می شده است بگیرید.گرفتن این نامه خیلی مهم است.

  ۳- در صورت داشتن سوابق بیمه آنها را با مراجعه به شعب بیمه جمع آوری کنید.یعنی در آخرین شعبه بیمه جمع کنید. تمام این مراحل سیستمی است فقط کافیست تقاضا کنید و برای انجام شدن پیگیری کنید. با مراجعه به شعب کارتان زودتر در جریان می افتد. در خیلی از مواقع کارمند باید یک تیک را بزند ولی تا زمانی که مراجعه نکنید کارتان انجام نمی شود.

  ۴- سوابق را به اداره کار مربوطه ببرید، واحد ارجاع بروید، فرم‌های دادخواست را دریافت کرده این فرم حاوی پرسش اطلاعات شخصی شما، محل کار و دلایل تنظیم دادخواست شکایت از کارفرما نمایش می‌دهد که شما در پایین آن علت دادخواست یا شرح دادخواست شکایت از کارفرما بابت حقوق را همان طور که در بالا ذکر کردم خلاصه و مفید می‌نویسید.

  در هنگام مراجعه به اداره کار مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی به همراه داشته باشید. اگر قبلا پرونده قضایی نداشته اید باید کد ثنا تهیه کنید.اگر به اینترنت دسترسی دارید از طریق سایت http://sana1.adliran.ir/Signup/Index می توانید خودتان جهت تهیه کد ثنا اقدام کنید.  بعد از دریافت کد ثنا تمام مراحل پرونده با اس ام اس به شما  اطلاع رسانی می شود. مثل کسر مدارک، زمان برگذاری جلسات و ….

  ۵- اداره کار نامه ای را با توجه به دادخواست شما به عنوان نامه توافق یا سازش می‌دهد و از شما می‌خواهد که آنرا به کارفرما بدهید تا در جلسه سازش که معمولاً ۲ هفته بعد برگزار می شود، کارفرما در آن جلسه حضور پیدا کند.
  ۶- جلسه برای توافق در همان اداره کار انجام می‌شود، دو طرف دلایل و مدارک خود را با توجه به دادخواست کارگر ابراز می‌کنند و اگر به نتیجه برسند، دامنه شکایت از کارفرما بابت حقوق به پایان می‌رسد اما اگر به هر دلیلی مثلاً کارفرما به جلسه سازش نیاید یا اینکه توافقی بدست نیامد کار به جلسه تشخیص و شکایت از کارفرما می‌رسد.

  ۷-جلسه تشخیص معمولا به فاصله دو هفته بعد از جلسه سازش برگذار می شود، نامه تشخیص به کارگر و کارفرما توسط اداره کار ابلاغ می‌شود. در جلسه تشخیص رای که کارشناسان در جلسه سازش صادر کرده اند به ۲ طرف ابلاغ می‌شود، اگر یکی از دو طرف اعتراضی داشته باشد و به توافق نرسند، به جلسه حل اختلاف پرونده ارجاع می‌شود.
  ۸- جلسه حل اختلاف آخرین جلسه ارائه شکایت در اداره کار است، دو طرف حاضر و مدارک و اسناد خود را در رابطه با پرونده مطرح می‌کنند. سپس رای نهایی صادر می‌شود.یا بازگشت به کار اعلام می شود که در صورت دلایل مورد قبول از طرف کارفرما رای بیمه بیکاری صادر می شود. مدت زمان دریافت بیمه بیکاری بر اساس سابقه کار، مجرد یا متاهل بودن می باشد.این مدت جزو سوابق بیمه ی فردحساب می شود.

  در همان جلسه اول (در بند شماره ۶) مبلغ طلب کارگر حساب می شود و در نامه ای که به امضای کارگر و کارفرما می رسد ، کارفرما موظف است که بدهی خود را تا تاریخ قید شده به کارگر پرداخت کند در صورت پرداخت نکردن بدهی از طرف کارفرما شما می‌توانید نامه اجراییه را از واحد بایگانی اداره کار بگیرید و به شعبه قضایی که آدرس آن را در اختیار شما می گذارند، مراجعه و با یک مامور به آدرس کارفرما مراجعه کنید. معمولا کارفرما در همان جلسه بدهی را قبول و کار به موارد قضایی نمی کشد.

  در ضمن حقوق فاصله زمانی که کارگر اخراج شده تا پایان قرارداد محاسبه و بعهده کارفرما می باشد.عیدی کارگر تا پایان قرارداد محاسبه و به عهده کارفرما می باشد. تمام این دیون در همین جلسه به کارفرما ابلاغ می شود.مثلا اگر پایان قرارداد کارگری بهمن باشد و در پایان ماه آذر اخراج شود کارفرما موظف است حقوق دی و بهمن کارگر را پرداخت کند و حق بیمه این مدت کارگر را واریز نماید.عیدی و سنوات بر اساس تعرفه محاسبه و جزو دیون پرداختی می باشد.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  محمد 2 سال قبل
  0

  اگر مدارک نداد شرکت به ما یا گفت خود فرد استعفا داده چکار باید کرد

  محمد 2 سال قبل
  0

  چگونه بیمه بیکاری بگیرم

  یوسف 2 سال قبل
  0

  من ثبت نام کردم ویک پیامک برام آمد که درخواست شما درسامانه ثبت شد حالا چه کاری باید انجام بدم

  0
  نظری 2 سال قبل

  با سلام ، من چهارماه پیش شکایت کردم وهمه مراحل رو گذروندم الان که از اداره کار یا بیمه باید پیامک بیاد هیچ خبری نیست و هیچ کس هم جوابگو نیست . حتی از برنامه اداره کار هم که نگاه می کنم جز بارگذاری مدارک که از طریق پیشخوان انجام شده چیز دیگری مشاهده نمیشه . چیکار باید کرد ؟؟؟!!!

  محمدسالمی 2 سال قبل
  0

  من بیکار هستم

  منوچهر 2 سال قبل
  0

  من در تاریخ ۳/۷مدارک بیمه بیکار دادهام تا این تاریخ هیچ کاری من انجام نشده فقط هفته پیش برای یه پیام مدارک شما کامل نیست وهیچ جایی جواب گویی کار من نیست وسایت جامع درست بالا نمیاید من باید چکارکنم

  0
  منوچهر 2 سال قبل

  کاربری ۰۵۳۲۲۳۱۲۳۶وگذر واژه من دریافت کردهام وسه ماه پیش با من تماس گرفتن و شماره شبا من خواستن وبعد یه سری مدرک تازه از من خواست که باید پست پیش خوان دولت برم اونجا ثبت نام کنم وهفته پیش بمن پیام امد مدرک شما کافی نیست وامروز دوباره رفتم متوجه نشد چی و کدام مدرک کافی نیست کجا باید جواب گوی من باشن الان چهار ماه می باشد وهیچ بیمه بیکاری هم دریافت نکرده ام

  حسین سرایی 2 سال قبل
  -1

  سلام. خسته نباشین. من در تاریخ ۳۱ / ۳ / ۹۹ بیکار شدم در حدود ۲ ماه و نیم هست که در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردم و کد رهگیری برایم پیامک شد به شماره ۳۶۹۰۱۷۸۳ و بعد از آن هیچ گونه پیامی در این خصوص برایم ارسال نشده شماره بیمه اینجانب ۰۰۷۵۵۱۹۵۹۰ و شماره ملی ۶۴۷۹۵۳۶۰۴۵ خواهشمندم یاری بفرمایید

  حانیه خانی زاده 2 سال قبل
  0

  چرا هرچی میریم اداره کار کسی جوابگو نیس من 1 اردیبهشت بیکار شدم تمام مراحل رو انجام دادم ولی هیچ پولی واریز نشده دوبار پیام اومده شماره شبا بفرستین اما واقعا چرا کسی پاسخگو نیس

  رامین 2 سال قبل
  0

  تشکیل پرونده الکترونیکی رفتم انجام دادم اسمس اومده نقص داره نمیدونم چطوریه همه جا هم رفتم کنی که شکایت نکردم دادنامه سیستم میخواد

  میثم 2 سال قبل
  0

  سلام.من از الآن پنج ماه بیمه بیکاری ثبت نام کردم همه کاراشم انجام دادم ولی هیچ مبلغی واریز نشده.بعد الانم پیام اومده برای تشکیل پرونده الکترونیکی به سایت فلان مراجعه کنید. آخه پنج ماه پیش من رمز عبور گم کردم.چی کاز کنم. این چه کاریه

  محمد 2 سال قبل
  0

  من از ۴ اسفند بیکار شدم الان میگه باید نامه از حل اختلاف بیاری بعدم عکس از نامه کمیسیون

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید