توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تذکره الکترونیکی افغانستان

  1 بازدید

  تذکره الکترونیکی افغانستان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تذکره تابعیت افغانستان

  تذکره تابعیت افغانستان

  تذکره تابعیت یا شناسنامه یک سند رسمی شناسایی در افغانستان است که در داخل افغانستان توسط ریاست ثبت احوال و نفوس وزارت داخله/کشور و در خارج از کشور توسط نمایندگی‌های سیاسی برای افغانستانی‌ها صادر می‌شود.

  تذکره‌های تابعیت در افغانستان از آغاز توزیع در زمان پادشاهی شاه امان الله تا اکنون تغییراتی دیده و دگرگونی‌های سیاسی باعث تغییر شکل در محتوای آن بوده است.

  در زمان پادشاهی محمد ظاهرشاه تذکره‌ها به صورت کتابچه‌ای بوده و بر روی آن «دولت پادشاهی افغانستان» نوشته شده بود.

  در دوره ریاست جمهوری محمد داوود خان، عبارت دولت پادشاهی افغانستان حذف و دولت جمهوری افغانستان جایگزین آن گردید.

  در دوران حاکمیت رژیم کمونیستی تذکره‌ها به شکل کتابچه‌ای مانده و فقط نامِ روی آن به جمهوری دمکراتیک افغانستان تبدیل شد.

  پس از سقوط رژیم طالبان و هم‌زمان با آغاز کار دولت حامد کرزی، تذکره تابعیت از حالت کتابچه‌ای به برگه تغییر شکل داد و اکنون هم به صورت فراگیر به صورت برگه‌ای موجود می‌باشد.

  EN:Identity document

  تعریف قانونی[ویرایش]

  در قانون ثبت احوال نفوس افغانستان تذکره تابعیت این گونه تعریف شده:

  تذکره تابعیت سند رسمی است که به منظور تثبیت هویت ملی تبعه کشور به شکل کارت مطبوع (چاپ شده) مطابق احکام این قانون چاپ و توزیع می‌گردد.[۱]

  تذکره برقی[ویرایش]

  دولت حامد کرزی نخستین بار در سال ۱۳۸۷ اعلام کرد که دولت برنامه‌ای توزیع تذکره‌های الکترونیکی را روی دست دارد. اما بنا به مشکلات فنی و مالی قادر به توزیع این نوع تذکره نشد. در توافقنامه‌ای تشکیل دولت وحدت ملی میانمحمداشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر توزیع تذکره تابعیت برقی توافق شد اما پس از توشیح این قانون توسط اشرف غنی، اختلافاتی در محتوای آن در میان سیاست‌مداران افغانستان به‌وجود آمد.

  اختلافات بر سر محتوای تذکره تابعیت برقی[ویرایش]

  درج کلمه افغان در تذکره تابعیت، تبدیل به مسئله‌ای جنجال‌برانگیز گردید:

  اختلاف در مجلس نمایندگان افغانستان بالای درج شدن دو مشخصه‌ای «دین و ملیت» در رویه نخست و اصلی شناسنامه به‌وجود آمد که پس از بگومگوهای بسیار و تشنج،‌ بالاخره توافق گردید که دین ذکر شود اما ملیت حذف شود.

  پس از این هم، اعتراض‌های دیگری به‌وجود آمد که خواهان درج قومیت در تذکره تابعیت جدید بود که این اعتراض‌ها بازهم مانع توزیع شناسنامه‌های برقی شد.

  بالاخره محمداشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان با درج دین و ملیت و قومیت موافقت کرد و اعلام کرد که به‌زودی فرایند توزیع این شناسنامه‌ها آغاز می‌گردد.[۲]

  محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طی مراسمی که در سیزدهم ثور/اردیبهشت ۱۳۹۷ برگزار شد نخستین تذکره تابعیت الکترونیکی را دریافت کرد. [۱]

  عبدالله عبدالله در واکنش به صدور نخستین تذکره تابعیت الکترونیکی برای محمد اشرف غنی، آن را آغاز بحران خواند.[۳]

  پیشینه[ویرایش]

  نخستین تذکره تابعیت در افغانستان، برای شاه امان‌الله در سال ۱۲۹۹خورشیدی در شهر کابل صادر شد.[۴]

  مشخصات تذکره برقی[ویرایش]

  در تذکره‌های برقی این مشخصات در پایگاه داده (دیتابیس) ذخیره می‌گردد:

  منابع[ویرایش]

  آغاز ثبت نام تذکره الکترونیکی برای مهاجرین افغانستانی مقیم ایران

  آغاز ثبت نام تذکره الکترونیکی برای مهاجرین افغانستانی مقیم ایران

   شفقتا افغانستان – اعلامیۀ ادارۀ ملی احصائیه و معلومات در پیوند به توزیع تذکرۀ الکترونیکی به مهاجرین افغان مقیم جمهوری اسلامی ایران؛ ادارۀ ملی احصائیه و معلومات، روند توزیع تذکرۀ الکترونیکی را به مهاجرین افغان مقیم جمهوری اسلامی ایران، سر از تاریخ ۲۷ جوزای ۱۳۹۹ آغاز می‌نماید.

  متقاضیان می‌توانند به‌طور بیست‌و‌چهار ساعته، با مراجعه به ویب‌سایت nid.nsia.gov.af درخواستی تذکرۀ الکترونیکی را با انتخاب نزدیک‌ترین حوزۀ توزیع تذکرۀ الکترونیکی، به‌گونۀ آنلاین بفرستند. این اداره با دریافت درخواستی، روند تثبیت هویت متقاضیان را انجام داده؛ سپس تاریخ و زمان مراجعۀ متقاضیان را به‌منظور ثبت معلومات بایومتریک و طی مراحل بعدی، تنظیم کرده و به اطلاع آنها می‌رساند.

  توزیع تذکرۀ الکترونیکی در حوزه‌های ذیل صورت می‌گیرد:
  ۱. حوزۀ تهران: سفارت جمهوری اسلامی افغانستان واقع شهر تهران، جمهوری اسلامی ایران
  ۲. حوزۀ مشهد: جنرال قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان واقع شهر مشهد، جمهوری اسلامی ایران
  ۳. حوزۀ زاهدان: جنرال قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان واقع شهر زاهدان، جمهوری اسلامی ایران

  متقاضیان مکلف اند تا حوزۀ توزیع تذکرۀ الکترونیکی مربوطه را انتخاب نموده و به تاریخ و زمان معین به آن حوزۀ مراجعه نمایند. شایان ذکر است که متقاضیان تذکرۀ الکترونیکی می‌توانند درخواستی‌های خوېش را به‌گونۀ آنلاین دنبال نمایند.

  Announcement
  Issuance of E-Tazkira to Afghan Refugees Residing in Islamic Republic of Iran

  As of June 16, 2020, National Statistics and Information Authority (NSIA) commences the process of Issuance of E-Tazkira to Afghan refugees in Islamic Republic of Iran.

  Applicants of the e-tazkira can submit their applications online by visiting nid.nsia.gov.af website and selecting the nearest e-tazkira issuance region. Upon the receival of the application, NSIA will conduct the identity verification process of the Applicants. Once the identity of the applicant is verified, NSIA will notify the applicants and arrange the date and time of the visit to the E-Tazkira region for the further process including capturing of biometric information.

  The Issuance of E-Tazkira takes place in the following e-Tazkira issuance regions:
  ۱. Tehran Region: Embassy of the Islamic Republic of Afghanistan, Tehran, Islamic Republic of Iran.
  ۲. Mashhad Region: General Consulate of the Islamic Republic of Afghanistan, Mashhad, Islamic Republic of Iran.
  ۳. Zahedan Region: General Consulate of the Islamic Republic of Afghanistan, Zahedan, Islamic Republic of Iran.

  Applicants are required to select their respective E-Tazkira issuance region and visit the E-Tazkira issuance region on the notified date and time. For further assistance, applicants can track their submitted applications online using nid.nsia.gov.af website.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید