توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد خوارزمی کاروفناوری نهم

  1 بازدید

  تحقیق در مورد خوارزمی کاروفناوری نهم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تحقیق کنید صفحه 6 درس کاروفناوری نهم پودمان الگوریتم

  زندگی نامه خوارزمی

  خوارزمی متولد 198 هجري قمري برابر 192 شمسي و 813 ميلادي در خوارزم(خیوه کنونی) متولد شد و مؤلف کتب متعدد در نجوم و رياضيات است اجداد خوارزمی احتمالاٌ اهل خوارزم بودند ولی خودش احتمالاٌ از قطر بولی ناحیه ای نزدیک بغداد بود. خوارزمی کارهای دیونانتوس را در رشته جبر دنبال کرد و به بسط آن پرداخت خود نیز کتابی در این رشته نوشت. .

  او در كتاب ” حساب الهند“ دستگاه شمارشي هندي را توضيح داده است.اين كتاب يكي از آثاري بود كه آشنايي اروپاي غربي را با دستگاه مكاني اعشاري موجب شد. اصطلاح الگوريتم (Algorithmus) را كه لاتين شده نام خوارزمي است به زبان رياضي افزود.

  كتاب ديگري از خوارزمي كه مغرب زمين از طريق ترجمة لاتين با آن آشنا شد و متن عربي آن موجود است، كتاب « حساب الجبر و المقابله » مي‌باشد. اين ترجمه‌ها كلمه ال جبر را مترادف با تمام علم «جبر» قرار دادند كه در واقع تا ميانه قرن نوزدهم چيزي جز علم معادلات نبود. جداول نجومي و مثلثاتي خوارزمي (با سينوس و كتانژانت) نيز از زمرة آثار عربي او است كه بعدها به لاتين ترجمه شد. آثار خوارزمي اهميت زيادي در تاريخ رياضيات دارد، زيرا يكي از منابع عمده‌اي است كه از طريق آن شماره‌هاي هندي و جبر عربي به اروپاي غربي راه گشود.

  از افتخارات بزرگ اين دانشمند مسلمان ايراني كه موفق به اندازه‌گيري يك درجه از قوس نصف النهار شد، همين بس كه صفحة 379 دايره المعارف اسلام فقط شرح كارهاي رياضي اوست و فرمولهاي جالبي را تجزيه و تحليل كرده است.

  اولين بار Edgar Bath كتاب او را با عنوان Algorithmi de Numero Indorium به لاتين ترجمه كرد و جرج سارتن George Sarton در كتاب مشهور خود يعني تاريخ علم، نيمه اول قرن نهم رياضي را دوران خوارزمي خوانده است. در 1831، Rosen كتاب او را به انگليسي ترجمه كرد كه متن نسخه خطي اين كتاب با شمارة Hunt, 214 در كتابخانه اكسفورد نگهداري مي‌شود. الجبر و المقابله که به مامون تقدیم شده کتابی است درباره ریاضیات مقدماتی و شاید نخستین کتاب جبری باشد که به عربی نوشته شده است دانش پژوهان بر سر این که چه مقدار از محتوای کتاب از منابع یونانی و هندی و عبری گرفته شده است اختلاف نظر دارند

  منبع مطلب : fanavriboldaji.blogfa.com

  مدیر محترم سایت fanavriboldaji.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کاروفناوری کلاله

  تحقیق کنید صفحه 6

  کتاب کاروفناوری نهم پودمان الگوریتم

  در گروه خود با جست و جو در اینترنت، کتاب ها و منابع دیگر در مورد دانشمند ایرانی ابو جعفر محمد بن موسی الخوارزمی تحقیق کنید و نتایج تحقیق خود را در کلاس ارائه دهید.

  متن این تحقیق در ادامه مطلب

  زندگی نامه خوارزمی

  خوارزمی متولد 198 هجری قمری برابر 192 شمسی و 813 میلادی در خوارزم(خیوه کنونی) متولد شد و مؤلف کتب متعدد در نجوم و ریاضیات است اجداد خوارزمی احتمالاٌ اهل خوارزم بودند ولی خودش احتمالاٌ از قطر بولی ناحیه ای نزدیک بغداد بود. خوارزمی کارهای دیونانتوس را در رشته جبر دنبال کرد و به بسط آن پرداخت خود نیز کتابی در این رشته نوشت. .

  او در کتاب ” حساب الهند“ دستگاه شمارشی هندی را توضیح داده است.این کتاب یکی از آثاری بود که آشنایی اروپای غربی را با دستگاه مکانی اعشاری موجب شد.  اصطلاح الگوریتم (Algorithmus) را که لاتین شده نام خوارزمی است به زبان ریاضی افزود.

  کتاب دیگری از خوارزمی که مغرب زمین از طریق ترجمة لاتین با آن آشنا شد و متن عربی آن موجود است، کتاب « حساب الجبر و المقابله » می‌باشد. این ترجمه‌ها کلمه ال جبر را مترادف با تمام علم «جبر» قرار دادند که در واقع تا میانه قرن نوزدهم چیزی جز علم معادلات نبود. جداول نجومی و مثلثاتی خوارزمی (با سینوس و کتانژانت) نیز از زمرة آثار عربی او است که بعدها به لاتین ترجمه شد. آثار خوارزمی اهمیت زیادی در تاریخ ریاضیات دارد، زیرا یکی از منابع عمده‌ای است که از طریق آن شماره‌های هندی و جبر عربی به اروپای غربی راه گشود.

  از افتخارات بزرگ این دانشمند مسلمان ایرانی که موفق به اندازه‌گیری یک درجه از قوس نصف النهار شد، همین بس که صفحة 379 دایره المعارف اسلام فقط شرح کارهای ریاضی اوست و فرمولهای جالبی را تجزیه و تحلیل کرده است.

  اولین بار Edgar Bath کتاب او را با عنوان Algorithmi de Numero Indorium به لاتین ترجمه کرد و جرج سارتن George Sarton در کتاب مشهور خود یعنی تاریخ علم، نیمه اول قرن نهم ریاضی را دوران خوارزمی خوانده است. در 1831، Rosen کتاب او را به انگلیسی ترجمه کرد که متن نسخه خطی این کتاب با شمارة Hunt, 214 در کتابخانه اکسفورد نگهداری می‌شود. الجبر و المقابله که به مامون تقدیم شده کتابی است درباره ریاضیات مقدماتی و شاید نخستین کتاب جبری باشد که به عربی نوشته شده است دانش پژوهان بر سر این که چه مقدار از محتوای کتاب از منابع یونانی و هندی و عبری گرفته شده است اختلاف نظر دارند

  معمولاٌ در حل معادلات دو عمل معمول است خوارزمی این دو را تنقیح و تدوین کرد و از این راه به واردساختن جبر به مرحله علمی کمک شایانی انجام داد اثر ریاضی دیگری که چندی پس از جبر نوشته شد رساله ای است مقدماتی در حساب که ارقام هندی در آن به کار رفته بود و نخستین کتابی بود که نظام ارزش مکانی را به نحوی اصولی و منظم شرح می داد

  کتاب صورت الارض که اثری است در زمینه جغرافیا اندک زمانی بعد از سال 195 – 196 نوشته شده است و تقریباٌ فهرست طولها و عرضهای همه شهرهای بزرگ و اماکن را شامل می شود این اثر که احتمالاٌ‌ مبتنی بر نقشه جهان نمای مامون است به نوبه خود مبتنی بر جغرافیای بطلمیوسی بود این کتاب از بعضی جهات دقیق تر از اثر بطلمیوس بود خاصه در قلمرو اسلام.

  تنها اثر دیگری که بر جای مانده است رساله کوتاهی است درباره تقویم یهود. خوارزمی دو کتاب نیز در باره اسطرلابنوشت آثار علمی خوارزمی از حیث تعداد کم ولی از نفوذ بی بدیل برخوردارند زیرا که مدخلی بر علوم یونانی و هندی فراهم آورده اند بخشی از جبر دوبار در قرن ششم / دوازدهم به لاتینی ترجمه شد و نفوذی عمده بر جبر قرون وسطایی داشت رساله خوارزمی در باره ارقام هندی پس از آنکه در قرن دوازدهم به لاتینی ترجمه و منتشر شد بزرگترین تاثیر را بخشید نام خوارزمی مترادف شد با هر کتابی که در باره حساب جدید نوشته می شد

  الگوریتم به معنی قاعده محاسبه کتاب جبر و مقابله خوارزمی که به عنوان الجبرا به لاتینی ترجمه گردید باعث شد که همین کلمه در زبانهای اروپایی به معنای جبر به کار رود نام خوارزمی هم در ترجمه به جای الخوارزمی به صورت الگوریتمی تصنیف گردید و الفاظ آلگوریسم و نظایر آنها در زبانهای اروپایی که به معنی فن محاسبه ارقام یا علامات دیگر است مشتق از آن می باشد.

  ارقام هندی که به غلط ارقام عربی نامیده می شود از طریق آثار فیبوناتچی به اروپا وارد گردید همین ارقام انقلابی در ریاضیات به وجود آورد و هر گونه اعمال محاسباتی را مقدور ساخت باری کتاب جبر خوارزمی قرنها در اروپا ماخذ و مرجع دانشمندان و محققین بوده و یوهانس هیسپالنسیس و گراردوس کرموننسیس و رابرت چستری در قرن دوازدهم هر یک از آن را به زبان لاتینی ترجمه کردند نفوذ کتاب زیج السند چندان زیاد نبود اما نخستین اثر از این گونه بود که به صورت ترجمه لاتینی به همت آدلاردباثی در قرن دوازدهم به غرب رسید

  از کارهای دیگر خوارزمی تهیه اطلسی از نقشه آسمان و زمین و همچنین اصلاح نقشه های جغرافیایی بطلمیوس بود جغرافیای وی تا اواخر قرن نوزدهم در اروپا ناشناخته ماند، دیگر از کتب مهم خوارزمی کتاب مفاتیح العلوم است که کتاب مهم و ارزنده ای است

  خوارزمی در حدود سال 848 میلادی مطابق با 232 هجری قمری در گذشت.

  فیلم مرتبط

  آشنایی با زندگی نامه خوارزمی

  مطالب مرتبط

  برای استفاده از سایر مطالب سایت به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

  منبع مطلب : suherfe.blog.ir

  مدیر محترم سایت suherfe.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق کنید صفحه 6 کاروفناوری نهم

  تحقیق کنید صفحه 6 کاروفناوری نهم

  تحقیق کنید صفحه 6 کاروفناوری نهم در مورد خوارزمی

  زندگی نامه کامل خوارزمی + فایل PDF

  همه چیز در مورد دانشمند ایرانی ابوجعفر محمد بن موسی الخوارزمی در کلاس درس

  تحقیق کنید صفحه 6 کاروفناوری نهم

  محمد بن موسی خوارزمی (زاده حدود سال 780 میلادی و در گذشته 850 میلادی) ریاضیدان، ستاره شناس، فیلسوف، جغرافیدان و مورخ شهیر ایرانی در دوره عباسیان است. وی حدود سال 780 میلادی (قبل از 185 قمری) در خوارزم به دنیا آمد. ابن ندیم و قفطی اصالت او را از خوارزم می داند. لقب وی معمولا اشاره به شهر خوارزم دارد که همان خیوه کنونی واقع در جنوب دریاچه آرال مرکزی و بخشی از جمهوری ازبکستان کنونی است. شهرت علمی وی مربوط به کارهایی است که در ریاضیات، به ویژه در رشته جبر، انجام داده به طوری که هیچ یک از ریاضیدانان سده های میانه مانند وی در فکر ریاضی تاثیر نداشته اند و وی را « پدر جبر » نامیده اند. جرج سارتن، مورخ مشهور علم، در طبقه بندی سده ای کتاب خود مقدمه ای بر تاریخ علم سده نهم میلادی را « عصر خوارزمی » می نامد.

  خوارزمی همه چیزدان و ریاضی دان بنام قرون وسطی است که حاصل تحقیقات و تألیفات او هنوز مورد استفاده می باشد و کتاب جبر و مقاله او را بسیاری از مترجمان مشهور قرون وسطی ترجمه کرده اند. بیشترین چیره دستی وی در حل معادله ها خطی و درجه دوم بوده است. متاب Algoritmi de numero Indorum که ترجمه کتاب جمع و تفریق با عددهای هندی او به لاتین است باعث شد تا دستگاه عددی در اروپا از عددنویسی رومی به عددنویسی هنودی-عربی تغییر یابد؛ چیزی که هنوز در اروپا و دیگر نقاط جهان فراگیر است. واژه جبر را اروپائیان به طور کلی از کتاب خوارزمی و اصطلاح امروزی الگوریتم (Algorithmus) از نام خوارزمی گرفته شده است. به هنگام خلافت مأمون، وی عضو دارالحکمه که مجمعی از دانشمندان در بغداد به سرپرستی مأمون بود، گردید. خ.ارزمی کارهای دیوفانت را در رشته جبر دنبال کرد و به بحث آن پرداخت.

  متن بالا مقدمه تحقیق کامل درباره دانشمند ایرانی ابوجعفر محمد بن موسی الخوارزمی است که بصورت فایل PDF در 5 صفحه برای شما کاربران و دانش آموزان محترم سایت کلاس درس آماده شده است.

  برای دریافت رایگان این تحقیق از باکس دانلود، می توانید آن را دانلود و از آن استفاده کنید.

  این تحقیق در راستای تحقیق کنید صفحه 6 کتاب کار و فناوری نهم در پودمان الگوریتم تهیه و تنظیم شده است.

  منبع مطلب : clasedars.ir

  مدیر محترم سایت clasedars.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  سنا : خیلی خوبه عالی

  پیش خدم بمونه : کاش مختصر تر توضیح میدادین اخه واسه یه تحقیق ساده مطالب زیاد بود

  ناشناس : خیلی زیاده ولی درکل خوبه

  نرگس : عالی

  یارینا : عاااالی

  ناشناس : ❤👌🏻GOOD👌🏻❤

  ریحانه : خیلی خوب بود.

  ناشناس : سلام خدافظی

  حورا : عالیه

  ناشناس : خوب نبود اینو بنویسیم معلم میفهمه از گوگل بوده

  سوگند 🧸 : عالی بهتر از نمیشه 🎈🖖🏻

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دیانا 23 روز قبل
  -1

  خوب بود مرسیییی

  ...... 23 روز قبل
  -1

  عالی

  نیلوفر 28 روز قبل
  -2

  عالی

  مهران قدرتی 1 ماه قبل
  -1

  عالی

  سوگند 🧸 1 ماه قبل
  4

  عالی بهتر از نمیشه 🎈🖖🏻

  سوگند 🧸 1 ماه قبل
  0

  عالی بهتر از نمیشه 🎈🖖🏻

  ناشناس 1 ماه قبل
  4

  خوب نبود اینو بنویسیم معلم میفهمه از گوگل بوده

  1
  ابوالفضل 1 ماه قبل

  خب خودش گفته در اینترنت جستجو و جو کنید

  2
  سوگند 🧸 1 ماه قبل

  خب بعضی جاهاشو ننویس یا تغییر بدع 🙄

  امیر 2 ماه قبل
  2

  خیلی خوب و عالی

  تنا 2 ماه قبل
  1

  خوب

  حورا 2 ماه قبل
  4

  عالیه

  ناشناس 2 ماه قبل
  4

  سلام خدافظی

  پیش خدم بمونه 2 ماه قبل
  9

  کاش مختصر تر توضیح میدادین

  اخه واسه یه تحقیق ساده مطالب زیاد بود

  زینب 2 ماه قبل
  1

  این خیلی عالیه 👍

  عرفان 2 ماه قبل
  2

  عالی

  ناشناس 2 ماه قبل
  2

  ممنونم بامفیت بود

  مریم 2 ماه قبل
  0

  عالی بود

  بهار 2 ماه قبل
  0

  عالی بود

  N 2 ماه قبل
  2

  عالی

  ریحانه 2 ماه قبل
  4

  خیلی خوب بود.

  خاله، 2 ماه قبل
  1

  خوب بود

  خاله، 2 ماه قبل
  0

  سلام

  آها 2 ماه قبل
  -1

  باشه

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  خوب بود

  عالی 12 ماه قبل
  1

  خیلی خوبه

  عالی 1 سال قبل
  2

  عالی

  سید محمد حسن موسوی 1 سال قبل
  2

  👍👍

  سید محمد حسن موسوی 1 سال قبل
  1

  بسیار عالیه

  عالی 1 سال قبل
  2

  عالس

  1
  زینب 2 ماه قبل

  اره 👍

  خوب 1 سال قبل
  1

  خوب

  ناشناس 1 سال قبل
  4

  ❤👌🏻GOOD👌🏻❤

  M 1 سال قبل
  2

  خوب بود👍

  سارینا 1 سال قبل
  2

  عاااالی

  یارینا 1 سال قبل
  4

  عاااالی

  نادبا 1 سال قبل
  0

  خیلی خوبه

  آیات حیدری 1 سال قبل
  0

  پورفکت

  زهره 1 سال قبل
  1

  لطفا اگه میشه عکس به صورت الگوریتم از زندگی خوارزمی بچینین و بزارین

  ابوالفضل 1 سال قبل
  2

  واقعا‌ممنونم‌ازتون‌.

  عالی‌بود

  ناشناس 1 سال قبل
  6

  خیلی زیاده ولی درکل خوبه

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  عالی

  سنا 2 سال قبل
  9

  خیلی خوبه عالی

  سنا 2 سال قبل
  3

  عالی

  نرگس 2 سال قبل
  5

  عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید